VRIJDAG a JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. a LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR GARANTIE-STANDGROENi GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Buitenland WAARHEEN MET SPANJE? f 1 Vandaag zal te Londen de vraag: Waar heen met Spanje? opnieuw onder de oogen moeten worden gezien. Sinds Duitschers en Italianen zich van het uitoefenen van zee- contröle in de hun toegewezen zönes ent houden, zonder nochtans zich uit de non- interventie-commissie terug te trekken, is het tot een crisis gekomen, waarvoor een bevredigende oplossing niet zoo eenvoudig te vinden zal zijn. Dat de beide dictatuur staten deel blijven nemen aan de Londen- sche besprekingen behoeft niet te verbazen. Zij blijven prijs stellen op hun medezeggen schap, en zullen deze ongetwijfeld willen benutten om alle voorstellen, die een Britsch-Fransch contróle-monopolie beoogen eenvoudig wèg te stemmen. De non-inter- .ventie-commissie immers moet al haar be sluiten nemen met volledige eenstemmig beid. j Nu wel duidelijk is, de verschillende persstemmen wijzen daarop, dat noch .van Berlijn noch van Rome nieuwe voor stellen inzake wijziging der Spaansche con trole te verwachten zijn, doet zich de vraag .voor, welke koers men in deze beide hoofd steden uit wil. Het lijkt erop, of men daar alle kust- en grens-contröle door een tegen kantende houding practisch onmogelijk wil maken, om zoo tot een geheel nieuwe inter nationale situatie te geraken. 1 Wat zou, van het staken der controle- stemmen, het vermoedelijke gevolg zijn? Dat met name over de Pyrcneeëngrens nieuwe wapenvoorraden naar Valencia zou- 'den vloeien, die door transporten uit Italië en Duitschland in evenwicht zouden moe- ten worden gehouden. Ook de Britsche penfabrikanten zouden van deze afzetmoge lijkheid willen profiteeren, en opnieuw het verschepen gaan. Dat Franco zulke munitieschepen ongemoeid zou laten, mag niet worden verondersteld. Wel bezit hij geen rec^t van aanhouding, daar hij nim mer als oorlogvoerende partij is erkend, 'doch hij zou uit zelfbehoud tot zulk een optreden worden gedwongen, hetgeen alleen door convooieering met Britsche oorlogs schepen te voorkomen ware. Mocht echter Londen ertoe overgaan, zulk een bescher ming aan Britsche contrabande-schepen te verleenen, dan zouden fascist en nationaal- socialist onmiddellijk ach en wee roepen, en met den vinger wijzen naar deze schen ding der onzijdigheid. Het spreekt wel haast van zelf, dat onder zulke omstandigheden er voor Groot-Brit- tannië wel niet veel anders zou overblijven, dan Franco als oorlogvoerende partij te er kennen, zoodat de smadelijke naam van rebel niet langer op hem van toepassing zou zijn. Doch bovendien zou Brittannië zijn schepen dan zonder extra-bescherming naar het Iberisch schiereiland kunnen laten .varen, geheel op eigen risico, daar de eer niet langer zou voorschrijven, contrabande- transporten aan oorlogvoerenden afdoende bescherming te verleenen. Wat kunnen Berlijn en Rome ermede be oogen, aan te sturen op een dergelijke ont wikkeling van zaken? Vermoedelijk niet anders, dan verwijdering te stichten tus schen Londen en Parijs. Immers, het Frank rijk van het volksfront zou er zeer noode toe overgaan, met Engeland één gedragslijn te blijven volgen, zoo het hierdoor werd verplicht, de nationalisten niet langer als oproermakers, doch als gelijkwaardige oor logvoerenden te beschouwen. De erkenning van Franco zou bovendien in beide landen zeer veel ongenoegen in eigen gelederen stichten. Zal men vandaag, aan de Theems beter slagen dan Dinsdag jongstleden, toen de moeilijkheden met de contróle niet ande: dan door verdaging der besprekingen eve konden worden terzijde gesteld? De tijd gaat intusschen dringen; de toestand is even gevaarlijk als ooit tevoren. Spanje blijft, zoowel voor Groot-Brittannië als Ita ]ië een inzet, die zwaar risico waard ls, daar het de sluitsteen vormt voor het verkeer door de Middellandsche Zee. Mocht Franco in dit land onverdeeld de overhand behou den, dan zou dit voor de hechtheid en on- gcdeeldheid van het Britsche rijk een ern stige bedreiging kunnen beteekenen, aan gezien Mussolini's papieren bij zijn Spaan se hen geestverwant hoog genoteerd staan. [Washington en het >vereldherstel Naar de „New-York Times" uit Washing ton verneemt, heeft de minister van buiten- landsche zaken, Huil, verklaard dat het bezoek van Van Zeeland slechts het begin vormt van een reeks voorgenomen conferenties tusschen de regeering van de Ver. Staten en vertegenwoordigers van bui- tenlandsche regeeringen, met het doel de internationale economische samenwerking te vergemakkelijken en duurzame grond slagen voor den vrede te vormen. II u 11 gaf te kennen, dat de regeering 'der Ver. Staten niet zoozeer een internatio nale economische conferentie op het oog heeft, doch veeleer besprekingen met diplo maten en leden van buitenlandsche regee ringen. Weliswaar stond nog omtrent geen enkel bezoek iets vast, doch de kwestie Werd bestudeerd. De correspondent van de „New-York Times" acht het niet uitgesloten, dat Léon Blum binnenkort een bezoek zal komen brengen, doch naar hij zegt is hiervoor nog Biets officieel geregeld, De Spaansche burgeroorlog FRANKRIJK EN DE ONTRUIMING VAN SANTANDER Sevilla ondergaat luchtbombardement De „Diario Vasco" te Bilbao meldt, dat de rechtsche opmarsch in de richting van San tander voortduurt, zonder dait de troepen van Franco veel tegenstand ondervinden. Men gelooft, dat de linkschen weinig verzet kunnen biedpn. De rechtsche linies strekken z'ch uit van Valmaseda tot bij Castro Ur dialos. De stellingen, die aanvankelijk door de linkschen verdedigd werden, zijn thans geheel verlaten. De duizenden soldaten, die aan het front van Biscaye in rechtsche handen vielen, zijn naar Logrone op transport gesteld, aanga zien men te Bilbao en Vitoria niet over vol doende ruimte beschikte, om hen te huis vesten. De evacuatie van Santander In antwoord op een vraag van At tl ee heeft Cranborne, de Britsche onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis medegedeeld, van den Franschen ambassadeur bericht te hebbcu ontvangen, dat de Fransche regeering maat regelen heeft genomen voor het overbrengen van vrouwen, kinderen en andere vluchte lingen uit Santander naar het door de link- sche regeering beheerschte Spaansche gebied via Fransch territoir. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen om te vermijden, dat mannen, die de wapens kunnen dragen, op deze wijze naar Valen cia zouden kunnen worden gebracht. De Fransche regeering heeft zich ten aan zien van dit vraag^'uk met de Spaansche regcering in verbinding gesteld. Gewonden naar Italië Het Italiaansche hospitaalschip „Helouan". dat 46? aan het front van Madrid of bij Bil bao gewonde Italianen vervoerde, heeft 400 man aan land gezet te Gaete en de 67 an deren te Napels. Deze laatsten zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De meeste gewonden rijn reeds herstel lende. Sevilla gebombardeerd Naar de nationalistische zender van Sala manca mededeelde, is de stad Sevilla gister morgen door twaalf vliegtuigen van «ie rooden gebombardeerd. Zes volwassen personen en tal van kinde ren werden het slachtoffer van de bom explosies. Bovendien werden vele personen gewond. In verscheidene stadswijken wer den groote verwoestingen aangericht De aanvallende vliegtuigen wierpen tel van bommen neer. Een kwam er terecht in de Cal Ie de Palma, midden in een groep menschen. Vier vrouwen, twee jonge meisjes en tal van kinderen werden ''nar gedood. De overige bommen kwamen neer op de voor steden, waar de luchtdoelbatterijen in actie Waren gekomen. Een jachtvliegtuig, dat de bommenwer pers vergezelde, werd door de witten neer geschoten. De vliegtuigen, die uit de richting van het Cordobafront gekomen waren, hielden zich tijdens den geheelen duur van het bombar dement op groote hoogte. VOETEN VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN Nu vrü van pün Kan weer gewoon loopen „Mijn voeten en enkels waren verstijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 ken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zetten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren". Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen sporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat de meeste gevallen de oorzaak is van rheu matische pijnen, worden regelmatig verwij derd. Krusdhen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij. Amsterdam, voorkomt. Om het graf van Pilsoedski Campagne tegen den aartsbisschop Met het vertrek van de Roemeensche ko ninklijke gasten uit Polen is de „wapen stilstand" in het conllict 'tusschen de Pool- sche autoriteiten en den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha, geëindigd. Een groep afgevaardigden uit Krakau zijn een actie tegen den aartsbisschop begonnen door het inzamelen van handteekeningen voor een aan oen staatspresident te richten petitie, waarin de bijeenroeping gevraagd wordt van een buitengewone vergadering an den Sejm, waaraan een verordening moet worden voorgelegd, waarbij den aarts bisschop het gezag over de koninklijke groeve zou worden ontnomen. Men heeft 102 handteekeningen noodig om deze petitie te kunnen indienen. Op den eersten dag van de inzameling heeft men er reeds 82 bijeen, zoodat het verzoekschrift waarschijnlijk succes zal hebben. De positie van den Hongaarschen Rijksregent De Hongaarsche rijksdag heeft In een plechtige zitting met algemeene stemmen het wetsontwerp betreffende de verkiezing en de uitbreiding van de bevoegdheden van den rijksregent aangenomen. Voor den aanvang van de behandeling van het ontwerp hadden de sociaal-demo craten de zaal verlaten. Deze wet verleent den rijksregent staats rechtelijk de bevoegdheden van het natio nale Hongaarsche koningschap, met uitzon dering van het opperste patronaat over de Kerk en het recht tot verleening van adel lijks titels# .u HET VRAAGSTUK DER SPAANSCHE CONTROLE Wordt zij geheel afgeschaft Naar het D. N. B. meldt, schijnt het onder zoek van het Britsch-Fransche voorstel in zake een gemeenschappelijke contróle van deze beide mogendheden over de Spaanschi kusten niets te hebben naar voren gebracht wat de Dui'sch-Italiaansche principieele be zwaren zou kunnen vermindéren. Er is ook geen aanleiding om te veronderstellen, dat hert Duitsche standpunt is gewijzigd, volgens hetwelk het initiatief voor de schepping van een nieuw en beter contróle-systeem van Engeland en Frankrijk moet uitgaan. In d-t verband is met belangstelling opgemerkt, dart in Engelsche en Fransche bladen thans de gedachte wordt besproken de partijen in den Spaanschen burgeroorlog als oorlogvoe renden te erkennen, omdat het principe der niet-inmenging misschien zou kunnen wor den gered, indien men uitgaat van de bas.s de volkenrechtelijke neutraliteit Het Italiaansche standpunt In bevoegde Italiaansche kringen legt men den nadruk erop, dat voor ieder besluit h de contróle-kwesMe de eenstemmigheid non aig is van alle 27 deelnemers aan de non interventie-commissie. Men kan derhalve* niet veronderstellen, aldus bedoelde kringeu dat Engeland en Frankrijk, ondanks het Duitsch-Ifaliaansche protest, de door de ge- heele commissie goedgekeurde controle al leen en zonder toestemming van de geheele niet-inmengings-commissie zouden kunnen uitoefenen. Engeland wenscht handhaving der oontröle In Britsche kfringen acht men het stand punt, dat te Berlijn en Rome verdedigd wordt en volgens hertwelk de controle in de Spaansche wateren zou moeten worden af geschaft, onaanvaardbaar. Men hoopt dan ook, dat de Duitsche en Italiaansche vertegenwoordigers van hui: regeeringen instructies van meer verzoenen den aard zullen ontvangen. Men vestigt ei de aandacht op, dat een algeheele afschaf fing van het controlestelsel de Pyreneeën grens zou openen voor oorlogstuig, bestemd voor de Spaansche volksfrontregeering, h geen zou opwegen tegen het voordeel, dat Franco uit de afschaffing zou kunnen trek ken. HET AMOER-1NC1DENT Litwinoff en Shigemitser confereeren Te Moskou hebben Litwinoff en d< Japansche gezant Shigemitsu opnieuw twee uren geconfereerd over het Amoer- incident en de jurisdictie van de eilanden Sennufa en Boshoi. De Japanschp fin^^^srtcur wees het Rus sische protest van de hand, terwijl Litwinoff. naar verluidt, het Japansche afwees. Shigemitsu heeft Rusland voorgesteld don status quo te herstellen cn zijn troepen en kanonncerbooten uit het betwiste gebied te rug te trekken. Japan zal van zijn kant alles doen om een ontspanning in den toestand teweeg te brengen. Tegenover de pers verklaarde Shigemitsu te hopen dat het conflict zeer spoedig zou worden bijgelegd, daar bij een vertra ging de toestand zou kunnen ver ergeren. Prof. Dr. L. H. GRONDIJS: „Spanje. Een voortzetting van de Russische revolutie?" Uitgave A. W. Sijthoffs Uit geversmaatschappij te Leiden. In dit werk ziet Prof. Dr. L. H. Grondijs de vraag onder de oogen, of hetgeen thans /.ich in Spanje sinds maanden aan het vol trekken is, beschouwd mag worden als een voortzetting van de Russische revolutie van 1917. Prof. Grondijs' boek heeft het groote voordeel, in tegenstelling tot allerhande brochure-schrijvers over de tragiek op het schiereiland, dat de auteur in den loop van vele jaren ervaring heeft gekregen, om sa menhang te zien in feiten en gebeurtenissen die op het eerste gezicht geen verwant schap met elkaar hebben. Ook is hij in staat, de psychologische achtergrond te analyseeren. Oorspronkelijk naar Spanje getogen om een onderzoek in te stellen naar overblijf selen van Westgotische kunst aldaar, had hij gelegenheid, om zoowel aan de zijde der •egeering als aan die van de rechtsche», kennis te nemen van motieven en opvattin gen, van theorie en practijk. Hij schetst helder en boeiend de geestesgesteldheid van den Spanjaard, dien illustreerend aap meer dan één voorval uit het alledaagsche leven, en tevens verhalend van eigen ondervin dingen. Al zijn we van meening, dat hij ge neigd is den invloed van het communisme in Spanje te overschatten, iets wat bij iemand als Prof. Grondijs, gezien zijn ver leden. tenvolle te verklaren valt, en al be antwoordt het boek daardoor misschien niet geheel aan zijn opzet, zulks neemt niet weg, .ve het overigens zeer goed gevonden hebben. Van de Spanje-literatuur is dit werk ongetwijfeld het meest leesbare. Deze leesbaarheid wordt bevorderd door een uit stekende uitgave, afgewisseld door vele toto's.. De Vereen. Staten en de werkverschaffing Inkrimping wekt ontevredenheid De regeering der Ver. Staten heeft beslo ten uit bezuinigingsoogpunt een groot aan tal arbeiders der werkverschaffing te ont slaan. Dit besluit is genomen omdat het experiment te kostbaar was en teleurstel ling bereidde. Te New-York alleen heeft men sedert Dinsdag 120.000 van de 160.000 tewerkgestelde personen ontslagen, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot betoogingen en ongeregeldheden. Voor de bureaux der organisaties hadden demonstraties plaats en een dertigtal personen trachtten de kan toorlokalen binnen te dringen. De betoogers richtten aanzienlijke schade aan. Drie per sonen werden gekwetst en 130 gearresteerd. De Sovjet-pool-expeditie Te Moskou is een draadloos bericht ont vangen van het Sovjet-Noordpool station, hetwelk meldt, dat gedurende ruim 24 uur een krachtige Noordenwind geheerscht heeft en dat uren lang regen is gevallen. De wind heeft hot afdrijven van de ijs schots in de richting van de Noordkust van Groenland aanmerkelijk versneld. De overwinteraars staan voor het moei lijke probleem op welke wijze hun schoeisel en kleeding droog te krijgen. Zij verliezen echter den moed niet. In den loop van dit jaar zullen drie nieu we poolstations georganiseerd worden, n.l op een der eilanden van een eilandengroep in de Poolzee, op de Zuidkust van het eiland Kotelnvi en op kaap Chaplin bij de Voorzie nigheidsbaai. In het geheel zullen dan in het Russische Poolgebied 57 Poolstations werkzaam zijn. NAAR EEN BELGISCHE KABINETSCRISIS? De Belgische liberalen hebben aan hun president opdracht gegeven, om een démar che te doen bij minister-president Zeeland, zoodra hij terug is uit Amerika, teneinde hem duidelijk te maken, dat de li berale partij de voortzetting van haar samen werking met de regeering afhankelijk maakt van een hervorming van het ministerie de vaststelling van een nieuw rageoringspro- gram. De liberalen wenschen, dat de hervorming zal plaats hebben vóór October en willen ui' het regeeringsprograim doen schrappen hel ontwerp op de beroepsorganisatie. De algemeene bond van kleine winkeliers en handwerkslieden, welke 40.000 leden telt, waaronder talrijke restaurant-, café- en teleigenaren, heeft in een aan de pers ver strekt communiqué al zijn aanhangers te Parijs en in de provincie uitgenoodigd, geen gevolg te geven aan het door groote hotel houdersbonden voor den 3den Juli uitgegev sluitingsparool. De bond wijst er in het communiqué op, dat een zoodanige actie den Franschen han del en het geheele land ernstig nadeel berokkenen, en dat ongetwijfeld een groot deel van de openbare meening tegen het hotelbedrijf in opstand zou komen. De groote vliegboot „Caledonia" zal Maan dag van de Britsche vlieghaven Shannon opstijgen voor de 3600 K.M lange vlucht over den Atlantischen Oceaan. Men verwacht, dat de afstand in 18 uur zal worden afgelegd. Op hetzelfde tijdstip zal de Amerikaan- sche „Sikorsky S. 42 B clipper", die reeds gereed is voor de vlucht in omgekeerde richting, de basis op Newfoundland verlaten zoodat beide vliegbooten elkaar waarschijn lijk midden op den Atlantischen Oceaan zullen ontmoeten. DE LOONSVERBETERINGEN IN ZWEDEN De loonstatistieken van den Zweedschen socialen raad toonen aan, dat de Zweedsche industrie in 1936 85 millioen kronen meer aan loon uitbetaalde dan in 1935. De arbei ders ontvingen gemiddeld 3 proc. loon meer dan in 1935 en de tewerkstelling was 5 pro cent grooter. Tevens stegen de kosten van levensonder houd, zoodat de loonsverbetering in werke lijkheid slechts 1.5 procent bedroeg. Sinds 1929 heeft de loonsverhooging der Zweedsche arbeiders 7 procent bedragen. BENDE NARCOTICA-SMOKKELAARS GEVAT Uit Cairo wordt gemeld, dat een bende van Egyptische handelaars in verdoovende mid delen, die haar hoofdkwartier ingericht had, in een aantal grotten aan den voet der Mo- kattan-heuvelen, door de politie is gearres teerd. De overheid had geheime inlichtingen ge kregen over het bedrijf der handelaars en heeft toen een aantal agenten verdekt op gesteld langs de kronkelige paden, die naar de grotten leiden. De bendeleden boden bij hun arrestatie krachtig verzet, maar zij werden overmeesterd. In de grotten werden groote hoeveelheden narcotica gevonden. Kort Nieuws Een diamanten halssnoer, dat aan Maria Antoinette heeft toebehoord, is te Londen tijdens een veiling bij Sotheby voor een be drag van 950.000 francs gekocht voor reke ning van den maharadja van Barbhanga. In de steenkolenmijnen van Strepy Bracquegnie (Belg.) is, geheel onverwacht, een staking uitgebroken, welke 2000 man omvat. De stakers eischen een werkweek van 40 uur. Het nationaal-socialistlsche partij-con gres zal van 6 tot 13 September te Neuren berg worden gehouden. LICHAMELJKE OEFENING WANDELSPORT PATRIMONIUM-MARSCH OP 17 JULI De P.W.C. „Vlug en Vaardig" organiseert op Zaterdag 17 Juli as. de „le Patrimonium- marsch" over 25 en 35 K.M. Daar deze marsch de laatste training is voor de „Vierdaagsche" zal hij een bijzonder karakter dragen. Er is nl. gezorgd voor zeer fraaie plaquettes, groepsprijzen en waarde volle extra-prijzen voor burger- en militaire groepen. De deelname staat open voor personen vanaf 14 jaar en de start heeft plaats vanaf Gebouw „Marcanti", Jan van Galenstraat 10 Amsterdam-West, 's middags te resp. 2.30 en 3.3J3 uur. Economie en Financiën MONETAIR ACCOORD WORDT VOORTGEZET Verklaringen van Morgenthau en Sir John Simon Erkentelijkheid van Bonnet De Internationale Monetaire Samen werking blijft voortbestaan. Zoowel te Londen als te Washington werd gis termiddag officieel medegedeeld, dat Engeland, de V. S. en Frankrijk de bestaande overeenkomst zullen hand haven. De aandrang hiertoe schijnt vooral van Fransche zijde te zijn uit gegaan. Engeland en de Ver. Staten schijnen daarbij de voorwaarde gesteld te hebben, dat de nieuwe devaluatie van de franc „binnen redelijke gren zen" beperkt zal blijven. De bewoordingen, waarin de verklaringen van Moi^enthau en Sir John Simon waron gesteld, zijn zeer vaag. Veel over het toe komstig koersverloop van den franc vaat thans niet te zeggen. Het is evenwel opmer kelijk, dat de koers gistermiddag te Londen werd gesteund op 128.75 voor het pond ster ling, hetgeen iets lager i6. dan de verwach tirgen, die men aanvankelijk koesterde. (In Nederlandsohe guldens komt dit neer op ca. f 7.— de 100 francs). Het beste is thans de verdere gang van zaken rustig af 0o wachten. De verklaring van Morgenthau De Amerikaansche Minister van Finan ciën Morgenthau heeft gisrter in een verklaring tegenover de pers te kennen ge geven, dat geen verandering wordt ge bracht in de technische regeling der mone taire overeenkomst Morgenthau hoopte, dat het Fransche ministerie van financiën een stabiel peil voor den frank zal vaststellen hetgeen het eerste doel is, dat de drie- mogendhedien-overeenkomst beoogt. Hij zei- de voorts, dat sedert Maandag slechts ge ringe bedragen waren omgezet in francs voor Amerikanen, die daaraan behoefte hadden. Verdi t vestigde hij er nog met nadruk de aandacht op, dat de monetaire overeen komst van kracht was gebleven gedurend? de beurssluiting in Frankrijk. Was dit niet geschied, dan zouden de wereldmarkten zeker ernstig verstoord zijn. De verklaring van Slmon In het Engelsche Lagerhuis heeft S i r John Simon verklaard aan den Fran schen minister van Financiën een bood schap te hebben gezonden van den volgen dien inhoud: „Nu gij de volmachten hpbt gekregen, die gij verlangde om te voorzien in den tegen woordigen toestand, verheug ik mij van le voren de nauwe samenwerking te zien voortgezet tusschen onze schatkisten krach tens de driemogendhedenovereenkomst. wil de oprechte hoop tot uitdrukking bren gen, dat Frankrijk weldra uit de tijdelijde moeilijkheden, waarvoor het geplaatst zal geraken." Sir John Simon voegde hteraan toe, dat hij meende te weten, dat een gelijkluidend* boodschap door het departement van Finan ciën der Vereen. Staten aan den Fran schen minister van Financiën was gezon den. Bonnet erkentelijk Bonnet heeft aan Sir John Simon en Morenthau zij-a erkentelijkheid betuigd oor hun medewerking. Hij heeft te kennen gegeven, dat. Frankrijk vastbesloten is de krachtige poging tot fiancieel herstel tot een goed einde te brengen. Deze poging, al dus Bonmet zal ons in staat stellen, met vrucht de politiek te volgen uit hoofde der drievoudige overeenkomst en zal een einde maken aan de moeilijkheden waaraan wij het hoofd moesten bieden. Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT I HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend ean den Handel I Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek 1 WADDINXVEEN - TELEF. 50 j Onze rijwielnondnit door Nederland De clearing met Stand per 30 Juni Algr. Clearing-rekening Duitschland I 140.523.500 135.029.900 I 1.121.400 1.114.300 1.856.300 1.788.200 ïoungleenlng en Still- halte; Rentetransfer c. vrije rek. Reichsbank d. nieuwe onder de Clea ring vall. vorderingen 128.478.900 123.696.500 Stortingen In Duitsch land. nieuwe onder da Clearing vall. vorderin gen (Incl. saldo 1931 ad 34.988.000) 138.191.800 131.743.600 Uitbeial. In Nederland op nieuwe vorderingen (ln mindering kon-end van 't bedrag onder ld) 125.435.909 121.034.500 -aatst uitbetaald no van rortlng tegen guldens ordering 433.497a (v. vr. 430.807a); tegen Rljks- arkvorder. 34543/20560 r. w. 33333/19847). >eclale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven rels- cheques (Incl. aaldo 1938 ad 565.700) Ultbetal. in Nederland Overgebracht naar al gemeene rekening (1) Nog beschikbaar Vereenigde Glasfabrieken Verbetering der financieels positie Aan het jaarverslag der N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam over 193o ontleenen wij het volgende: Ook dit jaar bleek, dat de rentabiliteit in ons bedrijf afhankelijk is van de moge lijkheid tot export, welke nog steeds ge ring is. Het was ook in het afgeloopen Jaar niet mogelijk, een merkbaar grooteren omvang aan het bedrijf t.e geven, al is niettegen staande den per 31 December nog steeds dalenden uitvoer de totaalomzet stijgend. Ook al moge op den duur een vergrooting van de uitvoermogelijkheid zijn te ver wachten, zoo is toch niet aan te nemen, dal de than6 aanwezige productiemiddelen ooit in vollen omvang in bedrijf zullen kunnen worden gesteld. Voor onze vennootschap zal dit, gezien de reeds lage boekwaarde der bezittingen, niet tot verlies tengevolge van extra afschrijvingen leiden Het loslaten van het goud en de daarop volgende aanzienlijke stijging van goud- en brandstoffen dreigt de juiste verhouding tusschen kostprijs en opbrengst te verbre ken; hiertegenover staat, dat wij tegen het einde des jaars enkele nieuwe artikelen aan onze productie hebben toegevoegd, welke, naar zich laat aanzien, van gunstigen in vloed zullen zijn op de uitkomsten van ons bedrijf. Aan daarmee gepaard gaande ko3teu y&n Van 1 Juni tot 1 October kunt U een prachtige vacantie hebben,) door onze rijwielrondrit af te leggen# Deze door onze vijf samenwerkende dagbladen uitgeschreven tocht voert langs de mooiste en meest onbekende gedeelten van Zuid-Holland, Utrecht eH Gelderland. Inleggeld 1.50, waarvoor men ont vangt 1. een boekje dat de geheele tocht beschrijft en vele bijzonderheden; vertelt van de plaatsen die U op deze reis passeert. 2. Na afloop van de tocht in October; een aardige herinneringsmedaille# Opgave zoo spoedig mogelijk aan het bureau van dit blad of aan ons Reis bureau „LIBERTAS", Goudsche Singel 105, R'dam, Tel. 22490, Giro 279855. inrichting en verdere vernieuwingen en verbeteringen zijn f 109.206 ten koste ge legd, welke geheel ten laste werden gebracht vara de rekening Onderhoud. Daarnevens stellen wij voor, f 70.000 fq bestemming voor afschrijving. De financieele positie onzer vennootschap onderging een verdere verbetering, niette genstaande in verband met de tijdsomstan digheden aanzienlijk groote voorraden gronJ stoffen werden aangehouden. Na bovengenoemde afschrijving bedraagC het' vvinsitsaldo, over te brengen op nieuwe rekening f 14.308 (5.585). LEENNIG GELDERLAND Bij de gister gehouden inschrijving op de 31/2% conversieleening dor provincie Gel-» derland werd deze leening gjciheel vol tee kend. fli» MLMN WY tlKAA® N.V. DOROREGHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEN vnn, STUIVENDE VOOI CEMENTi/LOt REN N.V. y.h. D.MATAK FONTEIN HARUINGEN.tel.228 R. LANG ZOON - ULFT (Gld.> RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875 TeL 213. Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen, zie-1 kerrhulzen. sanatoria, etc*' Levering door den handel

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2