Jlirnwr Criftsdjf ttouraiti Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ds Niemöller gearresteerd PEREZ abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen vaar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 6126 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 2 JULI 1937 18e Jaargang Stforrtrntieprtflcn: Van I tot 5 regels U7'J, Elke regel meer 0.22'/> Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerCL45 Voor net Bevragen aao 'I bureau word! berekend 0.10 KLIMMENDE NOOD Sedert de depreciatie van de gulden zijn de kosten voor levensonderhoud slechts weinige procenten gestegen; het'soliede re geerbeleid voorkwam een prijsstijging als bij gedwongen devaluatie verwacht kon worden.- Echter moet men over het duurder den der levensmiddelen ook weer niet te licht denken. Voor gezinnen, waar slechts een betrekkelijk klein deel van het inkomen besteed wordt voor eerste levensbehoeften maakt de prijsstijging weinig uit Voor ar- beidersgezinnen zullen we nu maar zeg gen waar de voeding het grootste deel van het weekinkomen vraagt, staat de zaak al veel anders en veel ongunstiger. Maar ,voor de werkloozen die het overgroote deel van het steunbedrag voor voeding moeten bestemmen is het heel erg. Bij hen klimt de nood met de dag. Men lette slechts op de statistische cijfers. Sedert eind September zijn de uitgaven voor voeding in de arbeidersgezinnen met ruim 4 procent gestegen, doch in de gezinnen der werkloozen met 7 procent. De verklaring is eenvoudig en ligt in wat wij hierboven schreven. Men kan het uog nader en duidelijker aangegeven. De be langrijkste prijsstijgingen waren bij brood en aardappels te constateeren; bij werkloo zen bedroegen de uitgaven voor brood en aardappels resp. 24.3 en 9.1 van het in komen; bij werkende arbeiders resp. 17.5 en 5.7 procent. Het is dus niet voor tegenspraak vatbaar, dat de werkloozen het meest te lijden heb ben onder de waardedaling van de gulden. De regeering is daarvoor niet ongevoelig. Zij verstrekt goedkoope levensmiddelen en een grooter gedeelte van bijverdienste wordt vrijgelaten. Maar het nuttig effect van deze maatregelen is niet zoo mooi als het theore tisch schijnt. Daarom is het gewenscht op de klimmen- de nood der werkloozen te wijzen. Het stemt tot dankbaarheid dat duizenden en duizen den weer tot hun arbeid konden ingaan; maar de meer dan 300 duizend die nog doelloos ronddolen vragen des te dringen der onze belangstelling. DE WET DER TRAAGHEID ,We zijn toch wel 'n zeer conservatief volk. De beweging „Eenheid door Democratie' herdacht haar tweejarig bestaan en de voorzitter zei bij die gelegenheid, dat de actie een gunstig negatief resultaat bij de stembus had opgeleverd, maar positief was er weinig bereikt. Hetgeen volmaakt juist is en de vraag zou doen stellen of men dan wel voort moet gaan op deze weg. De spre ker meende van wel. Eenige tijd geleden trad één der voor mannen van de N.S.B. op in een her denkingsvergadering en erkende, dat de verkiezing ontnuchterend had gewerkt; men had zich ernstig vergist. Hetgeen vol maakt juist is; maar de spreker meende, dat men toch door moest gaan. De voorzitter van de Kath. Democratische Partij heeft het bijltje er bij neergelegd en één der leiders luidt hem in het orgaan der partij niet bizonder vriendelijk uit met het gezegde: ..de ratten verlaten het zinkende schip". Hetgeen wel juist zal zijn als men het zelf zegt. Maar tot de consekwentie dat het niet verstandig is op een zinkend schip te blijven komt men niet „Wij varen voort"; zoo heet het Bij de laatste verkiezingen is gebleken dat verscheiden éénmanspartijtjes geen toe komst meer hebben; ze zijn weggevaagd. En andere het zijn er niet weinig die op twee of zeker één zetel gerekend hadden, wonnen niets, maar verspeelden de waarborgsom. Weer andere, die reeds bij" een vorige gelegenheid achteruit boerden, kregen nu de vaste verzekering, dat zjj al lang door hun zenith heen zijn en dat do terugloop begonnen is. Aan die allen zou men niet zonder reden de vraag kunnen stellen of de gang van zaken hen niet tot bezinning behoort te brengen. Maar het is doelloos, want zoo gauw mogelijk gaf de een na de ander te kennen: wij zijn wel geslagen, maar niet verslagen; dus zetten wij onze actie voort. De wet der traagheid is wel sterk; we zijn toch een zeer conservatief volk, dat moei lijk leert. VARKENSPRIJZEN Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van 2 Juli aan de Nederlandsche Veehouderij-Centrale te leveren varkens bestemd voor baconberei- ding zijn verhoogd met 2 cent per k.g. ge slacht gewicht. ONGEVAL IN DE MIJN EMMA Op de 410 M. verdieping van de Staats mijn Emma heeft zich een ongeluk voorge daan, waarbij de hulpopzichter J. L. Han- stn uit Hoensbroek tamelijk ernstig werd verwond. Bij het aankoppelen van een wagen aan de kolentrein is H. met het hoofd bekneld geraakt tusschen twee wagens. Hij bekwam een schedelfractuur en een verwon ding aan het oog en is naar het zieken huis overgebracht. Zijn toestand is vrii ernstig. Kerk en Staat in Duitschland Hij wordt beschuldigd van opruiing en verzet tegen de wet De stri/d tegen de Kerk wordt voortgezet Wat verwacht kon worden is gister geschied: Ds. Niemöller, de meest mili tante leider c'.er Belijdenisbeweging, is gearresteerd m in de gevangenis te Moabit (waair ook Dr. Jaoobi vandaag met enkele andere predikanten in ge heime zitting zou berecht worden) ingesloten. Van Duitsche zijde zijn er twee motivee- veeringen voor dit ingrijpen der overheid. De officieele luidt, dat hij van den kansel af de namen heeft bekend gemaakt van uit Kerk getreden personen, ondanks het verbod, dat door die minister Kerrl en Frick tegen zulke bekendmakingen is uitgevaardigd. Een iets meer gekleurde verklaring is dde van het D.N.B., aldus luidende: lrDs. Niemöller heeft sinds langen tijd in Godsdienstoefeningen en redevoeringen opge ruid, vooraanstaande figuren van staat en beweging belasterd en onware beweringen over maatregelen van den staat verbreid om onrust onder de bevolking te brengen. Even eens heeft hij tot verzet tegen wetten en ver ordeningen van den staat opgeroepen. Zijn uiteenzettingen vormden een belangrijk deel van den inhoud van de buitenlandsche, Duitschland vijandige pers". Ds. Niemöller's arrestatie, welke in den kring van zijn getrouwen, maar ook tot ver over de Duitsche grenzen grooten indruk zal maken, legt voorloopig het zwijgen op aan een man, dde in de Duitsche waardeering bijzondere verdiensten had als duikboot- kapitein in den grooten oorlog. Pas daarna heeft hij de theologie als vak gekozen en is in 1931 predikant te Dahlem geworden. Van stonden aan is zijn verzet tegen suprematie van den Staat over de Kerk beslist en fel geweest, en het heeft wel heel lang geduurd, eer de staatspolitie de hand op hem legde. Dat dit nu geschied is en samenloopt met de bedreiging van fimancieele maatregelen tegen in verzet zijnde geestelijken (zoowel Prot. als R.K.), doet vermoeden, dat de Rijks- regeering den strijd tegen de Belijdenisker- ken in een verder stadium wil brengen. Kantoren verzegeld De politie heeft in het kantoor van het voorloopig kerkbestuur, het centrale bureau van de belijdeniskerk te Berlijn, een inval gedaan en het kantoor verzegeld. Ook is een inval gedaan in het kantoor van een Berlijn- sche districtsorganisatie. Dr. Alberts, de voorzitter van de belijde niscommissie voor de examineerrng van theologische oandidaten, die plotseling u gearresteerd en weer in vrijheid is gesteld, heeft thans „huisarrest". Godsdienstonderwijs en trouwbelofte De Rijksminister van opvoeding heeft reeds geruimen tijd geleden instructie ge geven, dat de employé's in zijn ressort, die in openbaren dienst van het rijk of van de Ier dien zijn, een gelofte van trouw aan den Führer moeten afleggen. Aangezien hieronder ook de geestelijken vallen, die in openbare scholen onderwijs geven, heeft de Württem- bergsche minister van eeredienst de Evan gelische en R.K. geestelijken, die de gelofte van trouw niet hebben afgelegd of slechts onder voorbehoud hebben willen afleggen, uit het onderwijs aan openbare scholen ge sloten en voor deze geestelijken de staats subsidies voor hun salarissen opgeheven. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf f4 Rustige sfeer ln het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 Nog voordat de arrestatie geschied was, seinde de Tiimes-corresp. te Berlijn het vol gende: Gisteravond deed het gerucht de ronde waarschijnlijk niet zonder goeden grond dat dr Niemöller, de Berlijnsche protestant- sche predikant van Dahlem, die een van de leidende geesten was der confessioneele be weging tegen wat men daar beschouwt als staatsbemoeiing hedenmorgen is gearres teerd en naar de gevangenis van Moabit zou worden overgebracht. Als dr Niemöller overgebracht wordt naar Moabit het schijnt dat hij, zooads gewoon lijk geschiedt, den eersten dag van zijn hech tenis op het hoofdbureau van politie aan den Alexanderplatz heeft doorgebracht kan men slechts aannemen, dat dit niet geschied de voor een nieuw lang verhoor door de politie, waaraan hij trouwens al vrijwel da gelijks werd onderworpen sinds de arrestaties van zijn collega's, maar dat hij voor onbe- paalden tijd bij dr Jacobi en de anderen zal worden opgesloten onder beschuldiging van opwekking tot ongehoorzaamheid aan de wet. Het proces tegen Dr Jacobi De behandeling van het proces tegen Dr Jacobi, dat volgens sommige bladen over 3 a 4 weken beginnen zal, doch volgens andere heden, wordt geheel in 't geheim gevoerd, in tegenstelling met de processen tegen R.K. geestelijken. Wellicht wordt naderhand een communiqué verspreid met een officieel ver slag. De betrekkingen tot het Vaticaan De heer von Bergen, ambassadeur van het rijk bij het Vaticaan, is, naar de N.R.C. ver nam, op zijn post teruggekeerd. Hij had Rome geruimen tijd geleden met onbeperkt verlof verlaten. Er werd toen door enkele buiten landsche bladen verondersteld dat de diplo maat zijn functie niet zou hervatten. Offervaardigheid Ds Niemöller heeft meegedeeld dat in twee kerkelijke gemeenten, waar kort te voren de collecte-opbrengst was in beslag genomen, een collecte, die later gehouden werd. tien.-- maal zooveel opgebracht had als den vo- rigen Zondag. De Wereldtentoonstelling te New-York Gelden op den duur goed besteed De Nijverheidsraad heeft den Minister van Handel zijn meening doen kennen over een Nederlandsche deelneming aan de in 1939 te New-York te houden wereldtentoonstel- Üno. Daarbij heeft de raad er den nadruk op gelegd, dat deze expositie een unieke gele genheid biedt, om Amerika te toonen, dat het Nederlandsche rijk een economisch ge heel van beteekenis vormt, hetwelk een voorname plaats in de wereld inneemt Te meer aanleding bestaat er hiertoe over te gaan omdat men zich in Amerika zoowel over Nederland als ovtr Nederlandsch- Indië nog dikwijls geheel vtrkeerde voor stellingen maakt Wil echter succes worden bereikt, dan zal de deelneming in grootschen stijl en op een voor de Amerikanen pakken de wijze moeten worden opgezet en wel zóó, dat alle deelen van het rijk daar aan meedoen. Naar de meening van den raad zullen de hooge bedragen, die zulk een vertegen woordiging zal eischen, ongetwijfeld zoo al niet direct dan toch op den duur goed be steed blijken te zijn. Indien niet op royale wijze met een alle deelen des rijks omvattende Nederlandsche afdeeling voor den dag kan worden ge komen, zou het echter de voorkeur verdie nen van deelneming af te zien. Mocht tot deelneming worden besloten, dan is het wenschelijk, dat zulks spoedig gebeurt, ten eerste om een gunstig terrein voor het vestigen van een Nederlandsch paviljoen te kunnen kiezen en ten tweede om het daarvoor in te stellen comité gele genheid te geven zijn taak. om een indruk wekkende Nederlandsche afdeeling in het leven te roepen, degelijk voor te 'bereiden, o.a. door kennis te nemen van hetgeen de tentoonstellingen te Parijs, Dusseldorf en Berlijn op het gebied van nieuwere ten toonstellingsmethoden te zien geven. Inzake het ongeval met de auto van Dr. Colijn te Maassluis vernemen we nader, dat de oorzaak niet direct moet gezocht worden in het feit. dat het uitzicht zou zijn belemmerd door een opdringende men- schenmenigte. De menigte stroomde -ie Kerkstraat uit, terwijl de auto via de Goud- steensteeg naar den Goudsteen reed. Er is ter plaatse weinig verlichting, en voor iemand, die mat den weg niet bekend is, is de bocht aldaar met een groote auto niet gemakkelijk te nemen. Bovendien was het weer zeer ongunstig. Het stormde en re gende hard. DOODGEVALLEN De 29 jarige dakdekker Vluggen uit Vilt. is bij werkzaamheden op een 5 M. hoog glazen dak van een garage, gelegen aan den Nieuwen Weg, door een asbestplaat ge- valeln en met zijn hoofd op den beton nen vloer terecht gekomen. Hij was on middellijk dood. 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C ETALEERT KLEINI KLEEDJES! De heer H. J. van Delft, gemeentesecretaris van Stompwijk en Veur, vierde gisteren zijn zilveren jubileum, ter gelegenheid waarvan hij in een buitengewone raadsver gadering gehuldigd werd. De burgemeester, de heer W. H. J. M. Keijzer, spreekt den jubilaris toe NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN Thans ook de heeren H. Botterweg en G. Baas Kzn. benoemd De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft tot leden der Tweede Kamer be noemd verklaard in de vacatures C. M. ,T. F. Goseling, Ch. J. I. M. W e 11 e r, J. J. C. van D ij k en J. A. de Wilde, resp. de heeren J. H. M a a r s e v e en te Utrecht; H. E. van den Brule te Rotterdam; H. Botter w eg te Utrecht en G. B a a s Kzn. te Amsterdam. G. BAAS Kzn. De heer G. Baas Kzn. is geboren op 26 Februari 1884 te Wormer. Eerst was hij werkzaam al3 timmerman, vervolgens kwam hij op het kantoor van een Houthandel en in 190S- werd hij be noemd tot bezol digd propagan dist van de Ned. Ghr. Vereeniging van Handels- en Kantoorbedien den. Hij v, toen tevens adj.- secretaris van deze vereeniging, welke functies hij later verwisselde voor aie van secretaris op 1 Augustus 1919 werd de heer Baas geroepen om de plaatselijke actie in de hoofdstad te leioen als secretaris van de Amsterdam- sche Chr. Besturenbond en ook deze func tie vervulde hij met zeer veel toewijding. Naast dit vele werk vond de heer Baas steeds nog tijd om zioh zeer verdienstelijk te maken op ander terrein. Zoo werd hij in 1921 raadslia te Amsterdam en ook in die functie was hij zeer gezien. We hoeven haast niet te vermelden dat hij een actief lid van de A R. Kiesvereeniging in de hoofdstad was. In 1933 werd de heer Baas gekozen tot wethouder van Amsterdam, terwijl hij toen reeds lid van de Prov. Sta ten van Nooro-Holland was. Deze beide functies vervult hij tot op heden met zeer groote toewijding. Voorts is de heer Baas bekend door de vele artikelen die hij schreef, o.a. in „De Gids", terwijl hij jarenlang aan ons blad meewerkte als Amsterdamsch redacteur. Naast zijn Kamerlidmaatschap zal ae heer Baas voorloopig ook nog de functie van wethouder van Amsterdam blijven vervullen. H. BOTTERWEG De heer H. Botterweg werd in 1888 te Zwolle geboren. Na de schooljaren ging hij in den handel, werkte zich geleid°lijk op en ging in 1916 naar Utrecht, waar hij Direc teur werd van de N.V. Mechanische Papier- warenfabriek v.h. J. Zwart Czn. Dit bedrijf werd door hem op zeer bekwame wijze door een reeks moeilijke jaren heengebracht. De heer Botterweg is dit voorjaar als directeur afgetreden, doch hij bekleedt thans nog de functie van gedelegeerd commissaris. In 1924 werd de heer Botterweg gekozen tot lid van den Utrechtschen Raad. In 1927 werd hij wethouder van de bedrijven. In den loop der jaren werd hem ook openbare werken en financiën toevertrouwd. Zoodoende had de heer Botterweg ook later nog groote in vloed op het bezuinigingswerk in de ge meente Utrecht in de crisisjaren. Sinds 1933 is de heer Botterweg lid van de Prov. Staten van Utrecht Van tal van orga nisaties en instellingen is de heer Botterweg bestuurslid. De heer Botterweg zal voorloopig Kamerlid en Wethouder zijn. De voorbereiding der gemeentebegrooting is in vollen gang en het nieuwe Kamerlid kan dien arbeid nu niet onderbreken. Ook kan hij thans nog niet beoordeelen of een combinatie van beide ambten mogelijk zal zijn. Hij heeft zich se dert korten tijd wel meer losgemaakt van zijn particuliere functies. Na de begrootings- behandeling zal de heer Botterweg beslissen of hij al dan niet wethouder van Utrecht zal blijven. BEJAARDE MAN ZWAAR GEWOND Toen de 78 jarige Corn. Verwijlen aan „de Trumpert" te Weert den Roermondschen weg wilde oversteken werd hij door een auto aangereden en tegen den grond ge smakt. Met een zware hoofdwonde werd hij opgenomen en naar het St. Jans Gasthuis te Weert overgebracht. Zijn toestand baart met het oog op zijn hoogea leeftijd, zorg Felle branden te Rotterdam Een felle brand, welke woedde aan de achterzijde van het magazijn der fa H. H. de Klerk, aan den Boerensteiger, heeft in den afgeloopen nacht het E0" heele pand met vernietiging bedreigd. Door het zeer snel en resoluut optreden van de brandweer is het echter gelukt met behulp van het groote materiaal het vuur met 7 stralen te bedwingen. Een hooggelegen atelier en een ge deelte van het dak werden vernield, terwijl in het groote magazün veel wa terschade is ontstaan. Gisteravond omstreeks zes uur heeft een kortstondige, maar zeer felle brand gewoed in de cartonnagefabriek van C. v. d. Akker aan de Delftsche straat 43. De brand, die door onbekende oorzaak is ontstaan, woedde op de zolderverdie ping, waar blijkbaar een groote voor raad cartonnagewerk was geborgen, zoo dat behalve geweldige rookwolken spoe dig de vlammen hoog boven het dak uitsloegen en de brand een zeer drei gend aanzien gaven. Doordat echter de vloer niet kon door branden kon ook het vuur alleen naar boven ontsnappen, zoodat het alles zeer is meegevallen. De brandweer heeft echter door haar krachtdadig ingrijpen met behulp van vier slangenwagens en een motorspuit overslaan van het vuur weten te voor komen. Een bierauto in een vischnet Na acht Jaar teruggevonden Visschend op het IJselmeer had een twee tal vissohers, naar de „Tel." verhaalt, het geluk, een zeer ongewonen visch in het ne; te krijgen. De knaap had een dusdanig gr wicht, dat het niet is gelukt hem binnen boord te krijgen. Het waseen auto. Jan Ouderling en Willem Kwakman trok ken gezamenlijk met hum schuiten den sleepkuil tusschen hun twee vaartuigen voort over den zeebodem bij Urk. En we; in de z.g.n. „Val van Urk". Op een gegeven moment moest het net opgehaald worden. Het ging met grooto moeilijkheden gepaard, de zak scheen bui tengewoon zwaar te zijn. Langzaam vor derde men, doch de vangst geheel binnen te krijgen was onmogelijk. De visch wai een oude vrachtautoI Het gelukte de beide koplampen met draden binnen te krijgen De lampjés waren nog geheel intact en ook de reflectoren waren nog heel. Als bewijs stukken werden ze medegenomen naar Vol- lenhove. Maar waar kwam nu deze auto vandaan? Bij onderzoek is gebleken, dat in de strenge winter van 1929 een vrachtauto met bier van Levie Kornalijnslij per uit Enkhui zen in de maand Februari van dat jaar heeft geprobeerd om met die drank het eiland Urk te bereiken. Blijkbaar was de- auto te zwaar voor het toch wel dikke ijs en juist in de „Val van Urk" voltrok zich het ongeval, wamt het ijs bezweek en auto en lading verdwenen onder het ij6. Tot nu toe kendle men de plaats waar de auto gezonken was niet en evenmin heeft men ooit iets van de auto aangetroffen. Of geprobeerd zal worden om de auto alsnog te lichten of de vaatjes bier, welke volgens een bevriend handelaar, nog wel goed moeten zijn voor de consumptie, te bergen, staat nog niet vast Zoo geeft de zee na jaren terug wat oe eens onverwacht tot zioh nam UIT EEN BOOM GEVALLEN Naar wij vernemen is de padvinder V. uit Leiden, die in Meyendel te Wassenaa van ongeveer zeven meter hoogte uit een boom viel, aan de gevolgen van dezen val overleden. degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot VLIEGTUIG-MECANICIEN, VLIEGTUIG-TECHNIEK Vrnt namen an adr.iun van „plaatsten VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Vrije Universiteitsdag te Rotter-» dam. Op Zorgylied te Amsterdam is heÊ stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen den heer R. C. Verweyck. Ds. Niemöller van de Duitsche Belijden niskerk is gearresteerd. Het Monetair Driehoeksacciiord zal ge handhaafd worden. Overeenstemming tó bereikt tusschen de V.S., Engeland en Frankrijk. De 22ste partij om 't wereld-kampioen schap-dammen is geëindigd met remise. Zal de controle op Spanje al dan niefi blijven voortbestaan? Sevilla is door volksfrontvliegers uit de lucht gebombardeerd. Tusschen weg: en tusschen wagren i Loopt een band. beproefd en sterk. U heeft t seker al geraden Tjjdens Uw vaoantie-tocht Zult U 't telkens constateeren: FISK ligt muurvast in de bocht! De assurantie van de Kantoeng Verzekeringspenningen geïncasseerd Naar wij" vernemen, ontving de minister, van koloniën gister een cheque van de fa. Hudig en Co. te Rotterdam, ten bedrage van ruim 1.4 millioen tot voldoening van de assurantie van den in het Kanaal verganen tinbaggermolen „Kantoeng". Een bedrag van ruim 100.000 was reeds eerder afgerekend, zoodat thans het totaal verzekerd bedrag van ruim 1.5 millioen is geïncasseerd. Reglement autovervoer personen Enkele belangrijke wijzigingen Uitgegeven is het Staatsblad no. 573. be-» sluit van 23 Juni 1937 tot nadere wijziging van het reglement-autovervoer personen. De wijziging, waarvan hier sprake is, treedt heden in werking en bepaalt in de eerste plaats, dat de bepalingen in het reglement, autovervoer personen omtrent taxi's en. huurauto's in \yerking zullen treden 1 Sept. 1937 (in plaats van 1 Juli). Het thans uitgegeven besluit brengt ver schillende wijzigingen van belang aan. In de eerste plaats zullen onder het reglement ook vallen vrachtauto's, die worden gebezigd voor het vervoer van meer dan 6 personen zonder voor personenvervoer ie zijn ingericht Het wordt mogelijk gemaakt, dat er auto» busdiensten komen voor vervoer van bepaal de categorieën van personen. Die categorie moet dan in de vergunning worden om schreven. Voorts is de bepaling ten aanzien van het vervoer van kinderen gewijzigd. Ondermeer komt thans te gelden de bepaling, dat het aantal kinderen, dat met een autobus kan worden vervoerd, wanneer dit aantal groot is, per geval kan worden vastgesteld door dengeen die de vergunning verleent. Ontheffing wordt mogelijk gemaakt voor de bepaling, in zake het afgeven van plaats kaartjes voor eiken rit. voorts van de ver plichting tot het verwarmen van bussen ge durende den winter. De oververmoeide chauffeurs 100 120 werkuren per 5 dagen Men meldt ons uit Den Bosch: Gistermorgen circa 6 uur heeft op den hoek VischstraatHoogensteenweg een aanrijding plaats gehad. De 22-jarige chauffeur van een treiler ko mend uit Amsterdam, was zóó vermoeid, dat hij tijdens het verhoor op het politie bureau in slaap viel. Nadat de politie hem eenigen tijd heeft laten rusten, deelde ae chauffeur de politie mede, dat hij vanaf Woensdagmorgen half tien aan een stuk door in bedrijf was geweest. Hij voegde hieraan toe, dat dit niet een exceptioneel geval was en hij doorgaans weken maakt van 100 a 120 werkuren, verdeeld over vijf dagen. Het is dan ook niet t© verwonderen, dat er ongelukken moeten komen. AUTO'S IN BOTSING Een personenauto welke aan de Blaaksche dijk te Heinenoord een driewielice fiets voorbij reed. kwam in aanraking met t voorwiel van een van de andere zijde Ro mende verhuur-auto. bestuurd door den lieer v. d. L. niet voorkomen dal do door hem v. d. L. niet voorkomen, dat de door hem bestuurde auto met kracht tegen een boom botste en ernstig wprd beschadigd. Verschillende inzittenden bekwamen lich- verwondingen of ontvellingen. De poli- tio stelds onmiddellijk een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1