2231 LOOPERS ROTTERDAMMER MARSCH BIJ MAANDAG 28 JUNI 1937 DERDE BUAD PAG. g Eindconclusie aan 't begin! Het bijna ongelooflijke is ge beurdde Tweede Rotterdammer- Marsch heeft in schier elk opzicht den eersten marsch nog overtroffen. Dat het aantal deelnemers grooter zou fcijn dan vorig jaar, kwam in den loop der vorige week reeds vast te staan. Dat het getal van 2231 loopers zou worden bereikt, had echter niemand kunnen verwachten! Hiermede is de Rotterdammer- Marsch op de Vierdaags che na het grootste wandel sport-festijn van Nederland geworden, want bij ons weten is het nog nimmer te voren gezien, dat op een Zaterdagmiddag zulk een getal wandelaars werd vereenigd. Is dat op zich zelf reeds het beste com pliment voor „Excelsior" te Delft, dat met den eersten marsch den grondslag legde voor dit succes, het zegt toch niet alles. De groote vraag, die wij ons stelden was: zal het mogelijk zijn om op regelmatige wijze dit reusachtige getal wandelaars te venverken? De Zaterdag gaf het overtuigend ant woord. F Het omvangrijke voorbereidende, werk, voor dezen marsch verricht, is met een goeden uitslag bekroond. Enkele minuten na het vastgestelde tijd stip van half .drie kon hoofdleider W ij de- veld £et startschot lossen en vertrokken onder, hoorngeschal en tromgeroffel de 1579 deelnemers aan den hoofdmarsch, prompt om half vier startten kittig en parmant de 652 jongens en meisjes beneden 16 jaar met hun leiders-. Hoewel bij de Hoornbrug, op den Leid- schen Weg en bij den Viaduct de drukste verkeerswegen van Nederland moesten wor den gekruist, kon, dank zij de voortreffelijke medewerking van Rijks- en Gemeente politie, de stoet vrijwel ongehinderd pas- seeren. De réunie op „Ypenburg" heeft vooral bij de deelnemers aan den jeugdmarsch, die het geheele luchtvaartprogramma konden volgen, onvergetelijke indrukken achter ge laten. Ook de honderden ouders, vrienden en bekenden, die zich hier hadden verzameld, hebben zeer genoten. Om de deelnemers aan den hoofdmarsch, die wat later binnen- kamen dan berekend was, óók te doen ge nieten van de prachtige demonstraties van kampioen-zweefvliegers v. d. Meer en Hoekstra en van de fantastische lucht buitelingen van Schmidt Crantz en Asjes werd het vertrek naar Delft nog wat uitgesteld. Om half liegen werd echter, met het kra nige Delftsche muziekkorps „Soli Deo Glo ria" voorop, weer afgemarcheerd (de Jeugd marsch was al vooruit) en zonder verwijl kon na aankomst met de prijsuitreiking worden begonnen. „Im groszen Ganzen" klopte de organisa tie als een bus en, noopte tijdnood al tot het inkorten van het extra-ommetje, dat in de route was ingeschakeld om de deelnemers de sohoonheid van Raaphorst ten volle te doen genietener moet immers voor een volgend jaar nog wat te verbeteren over blijven? Neenalles overziende moet begon nen worden met een woord van oprechte hulde aan de mannen (en vrouwen) van „E x c e 1 s i o r", die hun vrijwillige taak op schitterende wijze hebben vervuld, een hul- FOTOFLITSEN VAN DEN MARSCH Als in een film trekt -de marsch aan ons voorbij. Op de kopfoto een schitterend beeld van Raaphorst met de Seringenberg op den achtergrond. Verder van boven naar beneden: 1. Bij den start; 2. Passeeren op den Vlietweg; 3. Bij den spoorwegover gang op Raaphorst; 4. De Rijswijksche Vierdaagsche passeert Effatha; 5. Het 22e R. I. heeft veel „aanhang"; 6. Spie gelbeeld op Raaphorst; 7. De Delftsche gardisten met hun typische trommen; 7. Het Roode Kruis is paraat; 8. De mooie groep van Thomsens Havenbedrijf pas seert Huis ten Bosch; 9. Daar komen de kanaries „Ypenburg" binnen. de, die hun dan ook bij monde van den heer Diemer, directeur van De Rotter dammer, namens alle deelnemers onder luide instemming is gebracht. Invasie „Geen geklets drie en dertig cent!' de bureaulist van het station Schiedarii. toen hem te 1 uur 42 door een jeugdig deel nemer een kaart werd aangeboden met de vraag, waarom hij niet voor 22 cent mee kon. Dat bleek n i e t te gaan, omdat deze deel nemer niet tijdig genoeg aanwezig was, om zich bij de groep voor het gezelschapsbiljet aan te sluiten. De bureaulist was kortaf, want het was hem groen en oranje voor de oogen gewor den van al de kaarten met het opschrift „Rotterdammer Marsch", die hem binnen een half uur voor de oogen waren gedraaid en hij zag nog een gansche rij liefhebbers zich verdringep. Tjaze waren weer op het nippertje ge komen en het kon niet andersde extra- trein kon niet wachten en vertrok zonder hen. Even een gejuich, de flits van een oranje vlag en witte shirts voor coupéraampjes daar ging de extra naar Delft. Op den Rijksweg haastten zich Oranje- Gardisten, sportieve jongeren en ook een enkele oudere per fiets naar het oude Delft, late deelnemers aan den „grooten trek." In Delft zelf kwam het rombom der trommen ons al over de oude grachten tegemoet, want bij höndèrdëh stroomden Üe deelnemers toe en de trommel deed ze nu al, van de treinen komende, in marsch- tempo nnar de Doelen treden. Delft, stille stad als het anders is, was er werkelijk 'n beetje van ontdaan en de „Ouwe -Tan" keek met den scheel oog over do lindebloesem heen naar, dé hooge brug, die binnen zijn gezichtskring viel en waar hij al dat blauw en wit en oranje van de jeugd staag-an in één riohting zag deinen... In de Doelen In de Doelen, daar wist men nu al „van wanten". De groepen en troepen, die liefst met volle muziek voorop hun entrée plegen te maken, konden dit. jaar zonder struikeling over de fietsen van een geïmproviseerde eang-stalling den tuin bereiken. In de Doelentuin daar kwam ons de glun derende ..Excelsior" voorzitter Van Heus- den 'al tegemoet: het was te zien: alles liep naar z'n zin. Geen wonder, want na de eerste ervaringen van het vorig iaar had men ditmaal alles zóó uitgepluisd, dat de organisatie moest slagen. Wat was dat startbureau, onder leiding an den heer De Zwart keurig georgani- eerd! Geen gedrang meer om de tafeltjes, een keurige atzetting met bordjes „In" en „Uit" net als in een groot postkantoor, gaf toegang tot de „lokettenwaar de indivi- dueele loopers. die hun startkaart al hadden toegezonden gekregen, volgens hun num- tcrecht konden. De groote stormloop bleek echter te bestaan bii het loket „nieuwe 'nschrijvingen", want natuurlijk waren er toch nog weer 'n paar honderd wandelaars, lie'ae kat. in dit geval: het weer uit den boom hadden gekeken en nu aan den start nog inschreven. In de muziektempel resideerde de staf. die de deelnemende groepen had te ver- werke.n. Een kluif ditmaal, want schier elke groen kwam aan den start met een grooter aantal deelnemers, dan aanvankelijk was opgegeven en dat gaf extra, zij het graag anvaarde administratie. Tegen half drie was de Stadsdoelentuin je ware bijenkorf; vereenigingsleiders vlo gen als nijvere werkbijen rond, sommigen leken wel koninginnen, die 'n heel bijenvolk in zwerm met zich mede voerden. Het gezoem dat de verzamelde menigte veroorzaakte was wel héél reëel Zelf gevoelden we ons zoo 'n beetje als darren, die geduld wordenmaar zóó ver mogen we de vergelijking toch niet doortrekken, want de hartelijke be- groetingskreten, die van menige kant weer klonken. de prettige schouderkloppen, die over en weer werden uitgedeeld dat gaf toch 'n heel andere stemming. Wat is zulk een start voor een wandel- marsch toch een zeldzaam aardig tafereel. Zoo op de Vierdaagsche, waar de menigte zich in het schemerdonker achter de be roemde afsluitboom verdringt, komt dat niet tot zijn recht. Men is dan nog te weinig uit geslapen. en de klcurschakeerimr is niet zoo fel. Maar bij een middagmarsch, dan is het al kleur cn rumoer. Hier is het de' wandelsportclub „Onder Ons", uit Den Haag. die in keurig wit en groen uniform binnenrukt, daar deint het oranje piketvlaggetje van het 22ste R. I. uit Ede bc-ven de stramme haag van infante- eten uit en dan volgt weer een croep van meer dan 80 Or.«nicgardisten uit Rotterdam- Zuid met hun grijze blousen* en fluweelen baretten, maar ze moeten nlaats maken voor de Mariniers, die met luit. Arends aan het hoofd de Doelentuin binnenkomen. Eenmaal ir, den tuin behoeft niemand den indruk te kriigen om den tuin te. worden geleid want de cijferborden, waar de erocpen zich kunnen opstellen zijn duidelijk genoeg, zoodat ieder zijn plaats weet. De start Er is nog een trappelend ongeduld bij de groep nieuwe inschrijvingen der indivi- dueelen. wanneer eerst hoofdleider W ij d e- v e 1 d voor de microfoon komt. teneinde eenige aanwijzingen te geven en dan komt de Excclsior-voorzitter, de heer C. J. Van H puis d e n al op het spreekgestoelte. Hij doet het ditmaal kort, maar krachtig: een woord van dank en hulde aan „De Rot terdammer" voor de prettige samenwer king bij de voorbereiding, een woord van waarschuwing aan de ongetrainden, om alsnog van de marsch, die alleen voor ge- oefenden bestemd is. af te zien en dan tot de laatstendat wil zeggen: bijna allen! de wensch, dat ze straks op een fijne wandeltocht mochten terug zien, want, zoo besloot de ,.Excelsior"-voorzitter op 't voet spoor van Leo Lens: Wie twee gezonde becnen heeft F,n ook twee goede longen En nog een hart, dat dagelijks Opnieuw zich wil verjongen, Hij mag, zij kan, hij wil, zij zal Van 't jaar niet achterblijven. Een dankbaar applausje, dan even zenuwachtig gedoe van „individualisten", die hun plaatsje nog niet hebben opgezocht en bij de nieuwelingen de schok: „Nu zal 't gaan gebeuren".pang! het startschot! hevig tromgeroffel van de tamboers van „Excelsior"en dan drnmt de stoet de poort uit en den Verwersdijk op. Daar gaan ze! Telkens nieuwe trommels, groote en kleine, worden „aangeslagen", klaroen blazers steken het koper en onder luide commando's trekken de groepen de poort uit De leiders kijken op hun horloge en knikken tevreden: bijna een half uur vroeger dan vorig jaar. Nog lang houdt het dreunen van de af- marsch aan. Even dreigen we 'm sensatio neel incident te beleven, wanneer de tam boer-maitre van „De Jonge Garde" uit Char- lois, geboeid door de eenstemmigheid van do roffel en de klank van het koper der klaroenen, zóó geestdriftig zijn machtigen dirigeerstaf zwaaitdat een fotograaf op een laddertje er bijna door wordt onthoofd; maar deze lieden zijn terugtrekkende be wegingen gewend en het loopt goed af. We haasten ons naar buiten om met de auto de stoet in te halen, maar bij het Kal- verbosch blijkt ons dit al ten eenenrr.ale onmogelijk. Het verkeer zit muurvast en eerst bij de Brasserskade kunnen we den „kop" nog juist den ouden weg naar Den Haag op zien marcheercn. Pittig doen de fluitisten en trommelaars van „Excelsior" de wandelaars hier uitge leide en tevens worden dezen nu, om in vaktermen te spreken „vrijgelaten", wat be teekent. dat iedere groep naar verkiezing harder of zachter kan gaan loopen, dus niet gehouden is het hoofdpeleton te volgen. Kort voor de Hoornbrug vangen we de •andelaars weer op. Enkele individueele loopers gaaai, als steeds, aan den kop. Daar zijn er onder, die feitelijk te snel •andelen. die het ook wat geforceerd doen, maar er zijn er ook, van die echte gerouti neerde tippelaars, soms in hun doodgewone colbertje met een staand boord aan, die met vlugge, maar keurige tred heel het par cours afleggen en slechts bij het begin wat zijn opgeschoten om „cte ruimte" te krijgen. Het hoofdpeloton van „Excelsior", goed getraind als het is, omdat dit als een eere zaak werd boschouwd, blijkt nog vrijwel aan den kop te loopen der groepen. Zij heb ben een prachtig gelijkmatig tempo, loopen aanzienlijk beter dan vorig jaar. De Rijswijksche Vierdaagsche, 't Dames vendel van de Rotterdamsche Burgenvacht en verschillende gymnastiekverecnigingen volgeü. De proef op de som! Daar zijn ook de Intendance-troepen uit Leiden. Mogen we een ondeugende anecdote ver tellen? Die Intendance-troepen.dat zijn, wat men in dienst noemt: ,.de schoenmakers" en een ongeloofwaardig getuige heeft ons voor waar verteld, dat het geheele Ncdcrland- sche leger er op heeft aangedrongen, dat die vooral met de Rotterdammer-marsch zouden meeloopen. „Dan konden ze aan den lijve ondervinden, wat het zeggen wil op sigarenkistjes te loopen!" Nu! maar te letten op hun loopen, moet dat best zijn meegevallen, want ze mar cheerden evenals de andere militaire troe pen maar wat verdienstelijk. We moeten nu gaan opletten, want het wordt vol op den ouden Rijkswegde „blauwe jongens van Thomson's Havenbe drijf" trachten in; rijen van twee naar voren ta komen, juist op het oogenblik, waarop „Onder Ons" en „Rotterdam-Zuid" elkaar passeeren. Zoo probeert iedere groep om haar eigen tempo te veroveren en de noodige ruimte te krijgen. Bij de Hoornbrug is door de opmarsch der wandelaars het gewone verkeer finaal vastgezet. Grimmig moeten de automon sters, die anders den weg beheerschen, toe zien hoe de vergeten wandelaar, maar nu vereenigd tot een machtig geheel, z'n rech ten op den weg is komen heroveren. Wanneer de hoofdmacht is gepasseerd, krijgen wij gelegenheid om achter de wan delaars aan in een slakkengang te volgen. Het is een interessant gezicht om die breede veelkleurige slang van wandelaars langs de Vliet te zien voortschuifelen. Komt er even een hoog punt, dan zien we de honderden koppen in regelmatig tempo op en neer dansen, de cadans van de marsch. Bij Voorburg krijgen we de gelegenheid om te ontsnappen en in snel tempo door te rijden naar Leidschendam. Hier zien we burgemeester Kevzer zeer geïnteresseerd, de ongewone stoet van gasten, die zijn ge meente komen opzoeken, afwachten. Opzijn aanwijzing blijkbaar, krijgt de jury een „plaats van een daalder", waar ze de loo pers kan „opschrijven" nog vóór dezen de gelegenheid hebben parade te maken. In Leidschendam is het een alleraardigst punt om de loopers te zien passeeren. De Op de rechtsche filmstrook: 1De Schiedamsche politie was sterk favoriet; 2. Burgemeester van Baren en mevr. Van Baren keken ten venster uit; 3. De „Libertas"-karavaan vertrekt van Rotter dam; 4. Natuur en techniek; De Oranje Garde uit Rotterdam-Zuid tusschen de vliegmachines; 5. De kranige loopers van „Onder Ons" en route; 6. Met fikschen pas trokken 82 groepen er op uit; 7. Rust in de prachtige omgeving van Huis ten Bosch. FOTOFLITSEN Stemmings beeld Jong Nederland op het Oude Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5