Waarstreeft Duitschland naar in de toekomst? D E V E O MAANDAG 28 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland Koloniale en andere vragen Het Duitsehe streven sedert 1933 spreekt fcich in de feiten duidelijk uit Teneinde naar buiten krachtig te zijn, wilde het naar binnen één zijn. Een eenheid, die in den ontredderden toestand, waarin Duitsch lana vooral na 1930 verkeerde, inderdaad niet anders viel te bereiken dan door for- sche middelen. Er is onmiskenbaar verband tusschen de buitenlandsche politiek van het Derde Rijk en de binnenlandschc noodzakelijkheden De buitenlandsohe politiek heeft een reek6 .van successen te boeken. Het was aan de tegenwoordige Duitsehe regeering toevertrouwd om c.it te doen ge schieden op een wijze, die in de oogen van de openbare meening het zwaar geschade Duitsehe prestige met sprongen omhoog bracht. Dit versterkte de positie van de regeering binnenslands, verhief haar in de oogen van duizenden en millioenen, die wellicht haar völkische opvattingen niet eens zijn toegedaan, tot de ecnig ware Duitsehe regeering. Duitschland is geen land, dat het gemis aan zuivere parlementaire wetgeving zal gevoelen. Aan den anderen kant echter is het gewend geraakt aan de redevoeringen, waarin Hitier zoowel tegenover het buiten land als tegenover eigen volk rekening en verantwoording van zijn beleid aflegde. Er is een typische symboliek in het feit, dat de Rijksdag steeds het oude gebouw te Berlijn vermeen. En men mag zich afvragen, of niet de tijden dringen in de richting van nieuwe successen. De economische problemen komen steeds meer op den voorgrond. Men kan Schacht als een groot finan cier bewonderen, maar ook hij kan het onmogelijke niet tot mogelijkheid maken. Hij kan niet tegelijk geld vinden voor .wapenen en voor boter. De vraag blijft actueel of ook in een dic tatoriaal geregeerden staat een gelegenheid tot matige kritiek niet is te verkiezen bo ven het onmogelijk maken van elke kri tick. Den vreemdeling in Duitschland is het niet gemakkelijk om zoo iets te be merken, maar zeker is het, dat er in den Duitschen ondergrond meer broeit dan, tot dusver, naar boven kwam, en dat voor de ongerustheid, die de Gestapo meer dan eens aan den dag legt, wel reden bestaat. Deze omstandigheden zijn het, die het door Duitschland. naar voren gebrachte koloniale vraagstuk een zoo gevaarlijk ka rakter geven. Men heeft, waar de propaganda en haar psychologie als een werkelijke kunst wor den beoefend, een slagzin gevonden, waar in gebrek aan grondstoffen en aan kolo- ïtiën worden vereeenigd. Het gaat met d'en slagzin als met de meeste: bij eenig na dere beschouwing houden zij geen stand. Die grondstoffen die Duitschland. met uit zondering van rubber, het meest nooaig heeft, worden niet gevonden in de dusge naamde koloniale gebieden, maar in Ame- "rika, Engeland, en andere landen zeiven, en zelfs de meest gewaagde Duitsehe poli ticus zal in zijn vaandel niet onteigening ,van een der Amerikaansche staten schrij ven. Koloniën worden verlangd teneinde de overbevolking te spuien. De toestand was in dat opzicht voor Duitschland in 1914 ge heel anders dan nu, maar het cijfer van niet veel meer dan 20.000 Duitschers, die destijds in de Duitsehe koloniën leefden, spreekt toch nog altijd sterk. Tenslotte is in meer dan een redevoering van vooraan staande Duitschers toegegeven, dat Duitsch land koloniën noodig heeft om zijn pres tige als grootmacht geheel te herstellen. Wie aan de eerste periode van Bismarck's regeering denkt, herinnert zich maar al te wel, dat Bismarck voor koloniaal bezit weinig of niets gevoelde en slechts schoor ,voetend in die richting pogingen heeft ge daan, welke dan ook met een zeer twiifel- iachtig succes zijn bekroond. Maar dat alles neemt niets weg van het feit, dat Duitschland het ko loniale vraagstuk heeft gesteld; dat zijn bevolking dezen eisch heeft ver nomen; dat zij nu uitziet naar wat de regeering te Berlijn, die in haar oogen immers alles kan wat zij wil. zal doen. SowZWOLSCHE lm 1895 Hoofdkonloor» Der»Hoacj .oon van M etrdcrwoorl 7* Actieve Vertegenwoordiger; öevrtwgd Duitschland Heeft in het najaar van 1933 'den Volkenbond verlaten, en er zijn er ge noeg, die de vraag stellen of Duitschland daarmede verstandig heeft gedaan. De Vol kenbond heeft aan Duitschland belangrijke diensten bewezen, in elk geval veel be langrijker dan die welke de Volkenbond Van Duitschland heeft ontvangen. Telkenjare houdt Hitier een groote rede Over de Duitsehe buitenlandsche politiek: bevestigt pacifistische voornemens en volgt ter bereiking vkn zijn wenschen den kori sten, maar daarom niet altijd meest vreed- zamen weg. En zulk een redevoering leidt nimmer tot eenig positief resultaat, tot het aanvaarden van de vele handen, die wor den uitgestoken. Telkenmale wanneer men Hitier aan het woord hoort, is men geneigd zich de vraag te stellen of hij voor het buitenland dan wel voor het binnenland spreekt. Het is waarlijk geen gemakkelijke taak in de ge geven omstandigheden het ontzaglijke Duitsehe rijk te leiden, en tegelijk vorm en uiting te geven aan de vele en velerlei ver langens, die in de millioenen van dit Duitsehe volk leven. Wie zou gelooven, dat Hitiers troon, om het aldus te noemen, wankelt, zou terecht geen geloof vinden. Maar wie meent, dat hét Duitschland van heden nog is het Duitschland van 1933, het vrijwel kritipk- looze Duitschland tegenover den Leider, vergist zich. Critiek, vooral openhartige critiek, wordt nog niet in de hoofdstad ge uit. Wie met vrienden in openbare gelegen heden zit, spreekt bij voorkeur over koetjes en kalfjes Maar thuis laat men zich gaan, en men hangt niet meer doeken voor de sleutelgaten om het luisteren te voorko men, en men wantrouwt niet meer ieder een. Hoe gedisciplineerd, hoe volgzaam de Duitscher ook is, ook hij is een wezen van den modernen tijd, die niet ongestraft aan hem voorbijgaat. Amerikaansche staal-industrie werkt weer 1 Uit alle deelen der groote industrie-centra van Ohio en Pennsylvanië worden berichten ontvangen over werkhervatting in de staal fabrieken, waar vier weken lang is gestaak*. De directie der Sheet and Tube Co. K- Youngstown deelde mede, dat 13.000 arbei ders weer aan het werk zijn gegaan. Men verwacht, dat het bedrijf spoedig weer geheel op gang zal zijn. In de staalfabrieken van Bethlehem Steel te Johnstown (Penns.) hebben 5000 man, een derde van het geheele personeel, het werk hervat. Men veronderstelt dat de sta king ten einde loopt. De groote staalondememingen hebben ge weigerd in onderhandeling te treden met Lewis. Te Warren hebben eenige personen van het dak van een huis een twaalftal schoten gelost op arbeiders die bij de Republic Steel aan het werk waren. Er werd gelukkig nie mand gewond. Een onderzoek naar de da ciers heeft geen resultaat opgeleverd. Dinsdag non-interventie- besprekingen Naar te Londen officieel wordt medege deeld, is aldaar het sub-comité der niet- inmengingscommissie tegen Dinsdagmorgeu bijeengeroepen, teneinde de kwestie der controle aan de Spaansche kusten te bespre ken, benevens de kwestie van de terugtrek king der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. In de besprekingen, welke lord Ply mouth heeft gevoerd met de vertegen woordigers van Duitschland en Italië, heef: hij dezen op de hoogte gebracht van Enge- lands voornemens dienaangaande. Frankrijks dreigende hotelstaking Nadat het comité van actie in het Fran- sche hotelbedrijf aanvankelijk had besloteD alle hotels, café's. restaurants en tapperij-n in geheel Frankrijk met ingang van 3 Juli a.s. te sluiten, is een nieuwe wending in den toestand ingetreden. Een vertegenwoor diger der patroons heeft een onderhoud gi had met minister Chautemps. waarbij de kwestie der 40-uren-week opnieuw ernstig onder het oog is gezien. Vast staat 'hans reeds, dat de voorgenomen sluiting voorlo> pig niet zal doorgaan. Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleert-verkoopf Wester-Apotheek V'to-, Oeveo-Depót ""Si'w „i»; Fa. C. Roosen Zn. ÊS.aGte"f, 1 De Spaansche burgeroorlog STRIJD WOEDT OPNIEUW ROND MADRID De opmarsch in het noorden In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de nalionalisten hevige aanvallen ondernomen op Carabar.chel en de regee- ringstroepen op Casa del Campo. Deze aan vallen hadden ten doel de linies to rectifi ceeren. Bij Carahanchel hebben de opstandelin gen een mijn tot ontploffing gebracht voor de loopgraven der regeeringstroepen, dichi bij een huis, waarin zich. naar de opstande lingen veronders'elden, troepen bevonden Het gebouw was sinds eenigen tijd verlaten Korten tijd na deze ontploffing werd de strijd voortgezet. De regeeringstroepen ondernamen een te genaanval, welke den geheelen nacht voort duurde. Het schijnt evenwel, dat deze ge vechten geen resultaat hebben opgeleverd Bij Casa del Campo hebben de regeerings troepen een vrij hevigen druk uitgeoefend op de stellingen, welke de vijand er hij de begraafplaats hebben ingericht. De regee ringstroepen hebhen deze belangrijke stel ling omsingeld. In de sectoren Jarama en ten zuiden van de Taag is een zekere activi teit merkbaar. De opstandelingen zijn on danks al hun pogingen er niet in geslaagd de linies der regeeringstroepen te door breken. De gebeurtenissen in het noorden Een groote stroom van uitgewekenen vloeit thans terug naar Bilbao, hetgeen ernstige moeilijkheden met zich medebrengt ten aanzien van ravitailleering cn huisvesting. De bevelvoering hec.t een beroep gedaan op de organisatie achter het front om hulp te zenden voor deze vluchtelingen. De natio nalisten hebben zich thans meester gemaa* van dc kruitfabriek te Magdalena de San Fuentes, ten noordwesten van San Pedro de Galdnmes. Veel munitie en oorlogsmateriaal Is buit gemaakt De rechtsche troepen worden gevolgd door genietroepen, die tot taak hebben de wegen en bruggen te herstellen, die de Baskische troepen vernielen op hun terugtocht om den opmarsch der rechtschen te vertragen. Het stadje Valmageda, een industriecen trum, dat bovendien slategische waarde heeft, doordat het een verkeersknooppunt vormt schijnt thans het doel der rechtsche troepen te vormen. Het terrein is hier nogal heuvelachtig. Men verwacht, dat de recht s«.hen omsingelende bewegingen zullen ma ken. Oud-minister gefusilleerd Te Santander wordt bekend gemaakt, dat Espinosa. de Baskische minister van ge zondheid. in handen van Franco's troepjn is gevallen, door een noodlanding van zijn vliegtuig. De minister zou daarop zijn si fusilleerd. Men vermoedt dat een aan'a» doodvonnissen is geveld tegen Basken, die door de rechtschen te Bilbao gevangen zijn genomen. Vluchtelingen uit de omgeving van Bilbao hebben medegedeeld, dat zij lij ken van een veertigtal personen, die in h°t geheim terechtgesteld werden, hebben ge zien. Leden van de Spaansche Phalanx zou den in den nacht, waarin zij Bilbao binnen drongen, 23 personen hebben gedood. De aanvaarding in de Dardanellen Het onderzoek der Turksche autoriteiten heeft uitgewezen, dat de ernstige aanvaring in de Dardanellen. waarhij een Italiaansch vrachtschip aangevaren werd door eet Spaansrh volksfrontschip, zoodat eerstge noemd schip zonk. door mist ontstaan is. Te Ankara verwacht men derhalve, dai de Itnlinansche regeering de veronderstel ling, dat het hier ging om een ..provocatie van den kant van Valencia" zal laten vareu. De ontruiming van Santander Verschillende Britsche stoomschepen zijn thans aangekomen te Santander, om deel te nemen aan de evacuatie der burgerba vol king. Het vertrek is nog niet vastgesteld, maar wel zijn reeds alle maatregelen genomen om de voedselvoorziening voor de passagier gedurende de reis te verzekeren, overeen komstig een afspraak tussche-n de gezag voerders en de Baskische auteriteiten. Rood vrachtschip getorpedeerd Het roode Spaansche vrachtschip „Cabo Carlos", dat van Alicante naar Valencia onderweg was met een lading levensmidde len. is door een torpedo van een niet go identificeerde duikboot tot zinken gebrach'. Vijf leden der bemanning kwamen daaroij om het leven. EEN BRITSCHE NOORDPOOL-EXPEDITIE Uit Groot-Bri'tannië zal een Britsche Noordpool-expeditie vertrekken, die zich \oornameIijk zal bezighouden met het on derzoeken van kosmische stralen. De expe ditie zal voornamelijk opereeren in de om geving van de Baffin Baai. Zij heeft ballon nen meegenomen, die met de er aan beves tigde instrumenten een hoogte kunnen be reiken van 30 K.M. De onderzoekingen, die men zich ten doel gesteld heeft, zullen on geveer drie maanden in beslag nemen. DUITSCHLAND EN HET „LEIPZIC'-INCIDENT Hitier heeft genoeg van redevoeringen Duitschland houdt voortaan zijn veiligheid in eigen handen In een redevoering te Wurzburg heeft Adolf Hitler nog eens in het openbaar het incident met de „Leipzig" ter sprake gebracht Toen de „Deutschland" werd ge bombardeerd, had Hitier naar zijn zeggen, besloten een waarschuwing te geven, die het aan de regeering van Valencia duide lijk zou maken, dat de tijd voorbij is, waar in Duitschland op zulk een wijze kon wor den bejegend. Daarop vestigden schrijvers in het buitenland er de aandacht op, dat men tegenwoordig over instituten beschikt, waarbij dergelijke zaken collectief konden worden geregeld. „Ik besloot niets onbeproefd te laten, ging de rijkskanselier voort, wij keerden terug naar de controle-commissie, met de wensch dat de buitenlandsche theorieën bewaar heid zouden worden. Toen kwamen de vier torpedo's, die op de „Leipzig" gericht wa ren. Wij verwachtten, dat de internationale solidariteit, voor gezamenlijke bescherming van den vrede, thans effectieve kracht zou krijgen. Wij eischten een gezamenlijke vlootdemonstratie. Maar de discussie over onzen eisch heeft aan Duitschland getoond, wat het te wachten staat wanneer het lot van de Duitsehe natie afhankelijk zou zijn van de internationale besprekingen. Wij hebben niets anders verlangd, dan dat den machthebbers te Valencia ten min ste door een gemeenschappelijke demon stratie van alle «mnt/óle-mogendheden ge toond zou woiden, dat zij niet meer met één doch met alle mogendheden te doen hadden. Zelfs deze bescheiden wensch kon echter niet vervuld worden. „Wij' zullen onszelf beschermen" Men kan er te Londen echter van overtuigd zijn: do ervaringen, die wij thans hebben opgedaan, zijn voor ons een les geweest, die wij nooit meer zul len vergeten. Wij zullen van nu af in dergelijke gevallen toch maar liever de vrijheid, de onafhankelijkheid, de eer en veiligheid van li"t volk in onze eigen handen nemen en onszelf bescher men. Goddank zijn wij thans sterk genoeg daarvoor. Wij hebben uit deze gebeurtenis consequenties getrokken, welke voor de geheele toekomst zullen gelden. Redevoeringen in parlementen of van staatslieden zullen ons voortaan niet meer in verwarring kunnen bren gen. Thans kan niemand ter wereld meer zeg gen. dat wij reeds bij voorbaat onwillig staan tegenover collectieve afspraken. Was de collectieve afspraak van 12 Juni nage komen, dan had men misschien nog eens kunnen overwegen, of men daarmee mis schien toch niet zou kunnen doorgaan. Nu echter zelfs deze detailovereenkomst in de practijk onuitvoerbaar is gebleken, zal dit voor ons een waarschuwing zijn, niet later, wellieht in een ernstiger geval, op soort gelijke wijze teleurgesteld te worden." In den loop van zijn rede besprak H i t^ 1 e r ook In het kort het vierjarenplan en wees er op. dat dit geenszins ten doel heeft den Duitschen handel met het buitenland te beknotten. Integendeel, zoo zeide hij, wij MISLUKTE VLIEGTOCHT MADAGASCAR—PARIJS Tegen hei einde der vorige week zijn de Frnnsrhe piloten Fréchot en Monteil van Tanar've (Madagascar) gestart vooreen snelle vlucht naar Parijs. Sindsdien heeft m n heide mannen niet meer gezien; hun machine is ten zuiden van de kust van Zan zibar als wrak in zee aangetroffen. Inboorlingen wisten slechts mee te deelen. dat zij omstreeks vier uur in den ochteui op groote hoogte het geluid van een vlieg tuig hoorden. Kort daarop vernamen zij en kele ontploffingen, gevolgd door een zeer harden knal. Men zoekt thans naar de lichamen der beide vermisten. NU BALDWIN VAN ADEL IS De tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuisdistrict Bewdley in Engeland, noo dig geworden, doordat de vroegere Premier Baldwin, de afgevaardigde van dit d'strict. in den adelsiand werd verheven, hpeft tot resultaat gehad, dat de candidaat der con servatieve partij capt R. J. E. Conant werd gekozen met 15.054 stemmen. Od den liberaal Dr. D. M. Johnson werden ultge bracht 8511 stemmen. De conservatieve meerderheid bedraagt dus 6543 stemmen In 1931 en 1935 was Baldwin bij enkele candidaatstelling herkozen, nadat bi' de verkiezingen van 1929 16.593 stemman op hem waren uitgebracht, tegen 7186 stemmen op den liberalen tegencandidaat Carter. Een socialist verwierf toen 2575 stemmen. BRACHT RADEK TOECHATSJEFSKI TEN VAL? In de gevangenis zou hij hem hebben verraden De Parijsche „Paris-Soir" verneemt uit Riga, dat R a d e k, de voormalige hoofdredacteur van het communisti- dagblad „Isvestia". die bij het Trotskis ten-proces In Januari tot dwangarbeid werd veroordeeld, begenadigd zou zijn. Radek zou zijn vrijheid hebben verkregen door maarschalk Toe- chatsjefski, die onlangs gefusi- leerd is, aan Stalin te verraden. Uit zijn Moskousche gevangenis zou R a- d e k zich meermalen tot Toeehatsjefski heb ben gewend, om door zijn bemiddeling invrij heidstelling te verkrijgen. Daarbij zou hij hem hebben bedreigd, in geval van weigering voor hem verschrikkelijke onthullingen te doen Maar de maarschalk, die zich zeer veilig ge voelde, vooral omdat Worosjilof in hem een onbegrensd vertrouwen had, heeft Radek nimmer geantwoord. Daarna heeft Radek audiëntie verkregen bij den procureur-g< raai Wisjinski en aangeboden hem deze documenten ter hand te stellen, indien hfi daardoor de vrijheid zou herkrijgen. Na een onderhoud met Stalin nam deze Radok's aan bod aan en sindsdien had Stalin 't overtuigend bewijs in handen, dat Toeehatsjefski en de andere generaals schuldig waren. Uit beloo ning daarvoor is Radek weer in vrijheid ge steld. Hij woont nu in een klein dorp bij Moskou en schrijft voor de Sovjet-bladen niet-onderteelrp-nde artikelen over de buiten landsche politiek. Nieuwe arrestaties Naar het D.N.B. uit Moskou bericht, zou den daar reeds weder nieuwe arrestaties zijn verricht. O.a. zouden enkele redacteuren der ..Tsvestia" zich achter slot en grendel bevin den, evenals de gewezen volkscommissaris Josef U n s c h 1 i c h t. die secretaris van de centrale executieve der Sovjet-unie was. Al op 21-jarigen leeftijd, in 1900, sloot hij zich bij de socialistische beweging aan, met het gevolg, dat hij zich In 1904, 1905, 1909. 1913 en 1917 afwisselend in voorloopige hech tenis. in de gevangenis en in Siberië bevond Na hei slagen dev bosjewistische revolutie van 191" was hij tot 1920 lid van het hoofd bestuur der sociaal-democratische partij. In 1921 veegde zijn benoeming tot vice-president der Gepeoe, de geheime Russische staats politie. In Januari 1925 werd Trotski afgezet als voorzitter van den revolutionairen oorlogs raad en in die functie opgevolgd door Frunze, den volkscommissaris van Oorlog, waarna Unschlicht met de leiding van dit volkscom missariaat belast werd Hij werd plaatsver vangend opperbevelhebber van het Roode leger en plaatsvervangend voorzitter den oppersten oorlogsraad. Als zoodanig speelde hij een voorname rol bij de organisa tie van het Roode leger. Hij kreeg echter meeningsverschillen met Stalin en zoo volgde in Juni 1930 zijn afzet ting, waarna enkele maanden .nadien ook zijn ontslag volgde uit de functie van vice-presi dent der- Gepeoe. Hij kreeg een tijdlang een onbelangrijke functie, doch daarna maakte hij nogmaals carrière. In 1933 volgde zijn benoeming tot chef der civiele luchtvaart en vervolgens zijn aanstelling als secretaris van het centrale executieve comité der Sovjet-unie. Thans is hij plotseling weer ten val geko men en gezien de gebeurtenissen der laatste maanden moet men vreezen, dat de zaak dit maal fataal voor hem zal afloopen. JAPANS ECONOMISCHE POLITIEK Een centrale Raad ingesteld De Japansche regeering heeft bekend g«- maakt, dat zij een centrale economische raad heeft benoemd, tot het veeren van een ge coördineerde economische politiek, zoowel ten aanzien van Japan als van Mandsjoek- wo. De raad bestaat uit 18 leden, gekozen uit invloedrijke financiers, bankiers, zaken lieden en burgers en 16 hooge ambtenaren. De raad zal op 20 Juli voor de eerste maal bijeenkomen. Mandsjoekwo is niet in den raad verte genwoordigd. Men zal evenwel naar een cuördinatie met Mandsjoekwo streven door bemiddeling van 't bureau voor Mandsioerij- sche aangelegenheden der Japansche regd?' ring. GEMENGD NIEUWS Het „smakelijke" ijsje Meer dan de helft ondeugdelijk Uit een door den Keuringsdienst van Waren te Amsterdam ingesteld onder zoek is gebleken, dat van de twintig mon sters room- en consumptieijs. slechts negen aan alle gestelde eischen voldeden. Negen monsfprs bevatten te veel bacte riën (twee ook colibacteriën), terwijl een monster saccharine en een ander monster le weinig melkvet bevatte. In bedoelde gevallen werden waarschu wingen verzonden en in een vijftal geval* len werden strafvervolgingen Ingesteld. Het onderzoek naar dit product is reeds sedert eenigen tijd verscherpt Twee kinderen staken plotseling over.... Drie gewonden bij auto-ongeluk Op. den drukken verkeersweg Roer* m o n d—S i 11 a r d, ter hoogte van het ge hucht de Slek. onder de gem. Echt heeft een ernstig auto ongeval plaats gehad. De 29 jarige taxi ondernemer W. Geilen uit Sittard, reed met zijn vrijwel nieuwe Chevrolet over den Rijksweg in de richting Sittard. toen ter hoogte van 't café Heyncn plotseling twee kinderen van achter de hoornen vandaan kwamen en den weg over staken. De chauffeur trachtte nog een aan rijding te voorkomen door tusschen de hoornen door te rijden. Hierbij raakte hij echter een klein paaltje, waarna hij tegen een der boomen opreed, daarbij de beide kinderen nog juist rakend. Het ongeluk gebeurde voop de ouderlijke woning der kinderen. Het 8 jarig zoontje Toon van den mijnwerker P. Ruvters kreeg een hersenschudding, terwijl zijn 5-jarig zusje I^entje een groote vleesrhwond in de Mes kreeg en enkele tanden brak. De chauffeur, die eerst sedert vorige weelc gehuwd ts. was er het ergste aan toe. Met zijn borst was hij tegen het stuur opge vlogen. waarbij hij 't borstbeen brak: tevens brak hij het rechter-onderbeen. Na ter plaatse door de doktoren Sonnen en Wackers uit Echt, te zijn verbonden, wer den de drie slachtoffers naar het zieken huis van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid te Sittard vervoerd. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAN (Nadruk verbaden) De kap'tein voorziet zich gauw Weer van droge kleeren, Slaagt er in. de passagiers Spoedig te kalmeeren. Jimmy koi -f er 't slechtste af: Hij wordt, als gerechte straf Voor zijn pekelzonden, Stevig vastgebonden! 70 Plotseling schijnt in den hoek Ginds wat „loos" te wezen: Vreugd en blijdschap staan er op Elks gezichn te lezen! 't Schijnt een leuke boel te zijn! Men bestormt den kapitein, Die, naar hij verklaarde, Juist vandaagverjaarde! (Wordt vervolgd). En zooals hij dien eenen, voornamen heer zag, zoo bekeek hij alle voorname heeren, die door de streek trokken, met een zekere vijandigheid. Instinctief gevoelde hij dat hun be langen met die van zijn vader en zijns gelijken niet over een kwamen. De vrees en onderdanigheid van zijn vader wekte zijn afkeer. Langzaam groeide het verzet in hem. hoewel dit. wanneer het zich op de een of andere manier uitte, werd onderdrukt door berispende woorden van zijn moeder, of door een kort gebod van zijn vader om te zwijgen. Met deze herinneringen slentert Willem Tabbaart over 'de dijk, wachtend op zijn bondgenoot, de volslagen duister nis. Een kar boldert achter hem aan, rijdt langs hem heen. Met een zijdehngsche blik ontwaart hij de bekende figuur van den molenaar op de bok. En hij denkt aan het oogen- blik van daarstraks, toen hij de hals van dien man als in een schroef geklemd hield. Voor een. naar eigen beschik king, korte stonde, was hij een enkele maal de angstaan jager geweest. Hoe weerloos en klein lag zijn slachtoffer 3n zijn forsche greep. Een spottend lachen klinkt door de stille avond. En hij denkt: Waarom heb ik het niet gedaan? Waar om heb ik het tot dusver nooit gedaan, als het er op aan kwam? Hij weet het niet. 't Is het geheim, dat hij nog niet doorvorscnen kan. Dit eene heeft hij ontdekt: banale vrees voor den schout en zijn dienaars is het niet. De schout! Van zijn jeugd af is de bekleeder van dit ambt hera een ergernis geweest. Een voorval uit zijn jon gensjaren blijft hem altijd bij. Hoe een oude kramer bij hem uit de buurt, met wien hij gaarne omging en wiens wonderlijke verhalen hem in verrukking brachten, door den schout ruw en hardnekkig bejegend werd. Hij is er getuige van geweest, en het maakte een diepe indruk op hem. Toch kan hij zich niet meer helder voorstellen hoe het toegegaan is. Vaag herinnert hij zich iets van een ouden gebrekkigen man, die n'.»t vlug ter been was, maar door de ongeduldige en hardvochtige dienaars der wet werd meegesleurd. Het dreigend en boos gezicht van den schout, staat hem nog voor den geest, al is het mogelijk dat hij, na al die jaren, er in zijn fantasie wat anders van maakt, dan het in werke lijkheid g>weest is. In elk geval heeft, in zijn voorstelling, aan de naam van schout het begrip van kwaadaardigheid zich voorgoed verbonden. Van die tijd af haat hij hem en zijn helpers als mannen die de macht hebben en kwaad kunnen doen wien zij willen. Zijn ouders hebben hem er altijd over bestaft. Zoo goed als zij dit deden over zijn verzet tegen de hooge heeren en edellieden. Maar het meest vermaanden zij hem om zijn gebrek aan eerbied voor de geestelijken. Daar was hij god deloos in geweest. Hij had een onverklaarbare afkeer voor hun verschijning, hun welgedane lichamen en hun onuitstaanbare zelfingeno menheid. Onder de paters van Heynsdijk was er één, die hem bijz">ader afstootte. Dat was zijn biechtvader, een ma gere man. met scherpe gelaatstrekken en gebogen neus. Al had deze man niet het vette welgedane voorkomen van vele geestelijken, toch voelde de jongen zich ook bij hem niet op zijn gemak. Het biechten zou hem niet zoo zwaar gevallen zijn als deze man daar niet tusschen gestaan had als een sombere dreiging, als een donkere muur. Eenmaa) had hij zich over hem een ongepast woord laten ontvallen, en die eene maal had hij de harde knuist van zijn zwijgzamen vader gevoeld op een wijze, dat hij het nim mer vergat. Zoo kreeg hij reeds jong de overtuiging dat er wezens waren, die niet deugden, door een eenvoudig mensch te duchten, maar welker gezag en macht niet straffeloos weer staan werd. En in zijn jongensfantasie zag hij edellieden, gerechtsdienaars en geestelijken als een verbond van tegen standers, dat hij alleen in het geheim durfde haten. Reeds vroeg hielp hij zijn vader op het land. De jaren verliepen in uiterlijke vree, en de ouders merkten niet hoe de eentonigheid van de dagelijks wcerkeerende arbeid zwaar op hem woog. Zijn ongedurige aard kon in die sleur gang niet berusten. Bovendien wist hij elke dag zekerder, dat het ploeteren van zijn vader dezen nooit vooruitbracht. Wan neer hij de gestalte van zijn vader, met de spade in de hand, gebogen zag naai de aarde in de heete dag, wekte dit beur- lings zijn medelijden en ergernis. Was dria; niet aan te ontkomen? De vraag werd geboren en tegelijk begon aan de dag te komen de trek naar avontuur, die hem eigen was. Een vaag denkbeeld kwam bij hem op, nog geen vast plan. Maar hij sprak er niet over en bleef uiterlijk de volgzame zoon. Toen kwam de vader te sterven, niet oud, maar afgeleefd. Op de doodsbaar liggend, teekende de onderworpenheid zich nog duidelijk af op zijn verkommerd gezicht. Van die tijd af begon de jonge man te worstelen met het raadsel, waarom le eigenlijk leefde, als je er toch altijd ondergehouden werd. Krachtig ontwaakte de begeerte naar het onbekende, veelbe lovende iard, dat er moest zijn achter het kleine stuk gronds, waar hij zijn dagen sleet. Hij werd zich bewust van zijn ver langen er op uit te trekken, vrij te zijn, te ontvluchten het leven, dat geen leven was. Toen hij dit ontdekte, wist hij dat eenmaal het uur zou slaan. Niet dadelijk nog. Hij begreep dat ieder nu van hem ver wachtte, dat hij voor zijn oude moeder zorgen zou en hij miste de moed die meening te trotseeren. Maar het deed hem geen leed zooals zijn moeder, toen hun de pacht werd opge zegd. De landheer zag in dat hij van den afgewerkten oude nog iets te verwachten had maar van den eiqenzinniqen jongen niets. Grootmoedig schold hij de restende schuld kwijt en stond zelfs toe dat zij in het armelijke huisje bleven wonen. Deze ede'e daad bracht de beroofde weduwe de tranen in de oogen. een zeldzame gebeurtenis. Maar Willem verzette zich stug tegen de gedachte, dat zij dien gehaten man nu iets te danken hadden. Hij werkte hier en daar, waar hij er de kans voor kreeg en belandde zoo op de molen van De Grave. Met zijn poover dagloon kon hi; ternauwernood in de behoeften van zichzelf en zijn m.>ed<*r voorzien. Hij werkte met innerlijke tegenzin en de ontevredenheid groeide. Hij vergeleek zijn armzalig leven met dat van hen, die het beter hadden en verwenschte zijn gebrek aan moed om er de brui aan te geven. [(Wordt vervolgd Jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2