$Lieuw ^rittócljr (üourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Verjaardag Prins Bernhard abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6122 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 28 JUNI 1937 18e Jaargang Stterttntieprijjm: Van I tot 5 regels L17'/» Elke regel meer0327» fhgezonden Mededeel ingt van 1-5 regels230 EJke regel meer 0l45 Voor het bevragen aas 'i bureau V wordt berekend /0.10 EEN DUIDELIJK ARREST Biedt de practijk onzer rechtspleging wel eens teleurstelling wanneer het gaat om de handhaving der geestelijke en zede lijke goederen van ons volk aan gun stige resultaten ontbreekt het niet, Zoo namen wij met instemming kennis van een arrest van een onzer hoven, waar bij een vonnis der rechtbank werd teniet, gedaan, dat een boekhandelaar, die zede- kwetsende lectuur in voorraad had, vrij sprak. De verdachte had zich beroepen op de wetenschappelijke inhoud der „zedengeschie denis", die in het geding wasi, een argu ment, dat de rechtbank had aanvaard. Het Hof ontkende de waarde dezer over weging niet, maar was van oordeel, dat de zedekwetsende aard van deze inhoud niet ten laste was gelegd en beriep zich voorts op het feit, dat de afbeeldingen de weten schappelijkheid van de tekst niet schragen, doch dat integendeel de veelal brutaal sexueele afbeeldingen speculeeren op de lage instincten van den lezer. Wij meenen, dat met deze opmerking een gevaarlijk euvel van deze tijd op juiste wijze is gebrandmerkt. Zonder twijfel heeft de ontwikkeling der wetenschap ook -nieuw licht geworpen op het sexueele leven, waarvan wij de betee- kenis allerminst ontkennen, al moet ons wel van het hart, dat deze zijde van hei leven tegenwoordig in zeer oneven redige mate belangstelling geniet Maar zelfs al is de wetenschap aan het woord, ook dan nog wordt menig boek of geschrift door de illustratie volkomen g natureerd en is in de grond der zaak niet anders dan pornografie in beeld. Waakzaamheid hiertegen is geboden. Als de catechismus zich richt tegen de gevaren, die het zevende gebod aan de orde stelt, beperkt hij zich niet tot echtbreuk en dergelijke schanddaden, maar keert zich tegen alles, wat den mensch daartoe trek ken kan. Welnu, wie erkent, dat het moderne leven in velerlei opzicht de zedelijkheid belaagt, zal dankbaar zijn voor het duidelijke arrest ,van het Hof. Prinselijk Paar ter Kerke Zondagmorgen hebben Prinses Juliana on Prins Bernhard de godsdienstoefe ning bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk op den Brink te B a a r n. Ds. E. H. Blaauwendraad sprak naar aanleiding van Markus 8 vs. 36. De verjaardag van Prins Bernhard De Minister van Defensie heeft bij legerorder bekend gemaakt, dat de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op dezelfde wijze zal worden gevierd als gebruikelijk is voor dien van H.K.H. Prinses Juliana. Aan het Rijkspersoneel kan derhalve op dien dag, voor zoover de dienst zulks toelaat, des middags vrijaf worden gegeven-. Burgemeester Oost- en West-Souburg De heer Jhr. H. A. van Doorn, sedert 1925 burgemeester van Oost- en West Sou burg heeft aan den Raad medegedeeld, dat hij tegen 30 September eervol ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. Opdrachten voor Kromhout De N.V. Kromhout Auto-Industrie heeft eenige belangrijke nabestellingen ontvangen, n.l. 20 trambuschassis met 6S E.P.K. Krom hout-Dieselmotor voor de Haagsche Tram weg-Mij en acht trambuschassis met 85 E.P.K. Kromhout Dieselmotor ivoor de Ge- mentetram te 'Amsterdam. Deze bestellingen worden geplaatst naar aanleiding van de uitstekende resultaten, opgedaan met de vroeger geleverde Kroin- hout-trambuschassis. Zaterdagmiddag bracht Dr H. Colijn een langdurig bezoek aan den Voorzitter van de Eerste Kamer. Baron de Vos van Steenwijk. in zijn woning aan het Lange V oorhout. 2.9 Juni In volle zomerzon ivaait vlag en wimpel uit. De oude bodem trilt van vroolijlc feestgeluid. Oranjevuur zet 't hart van jong en oud in brand: 't Is jaarfeest van den Prins, den Prins van Nederland! Prins Bernhard viert zijn feest voor 't eerst in Nederland. Wij hebben gid en graag hem onze trouw verpand Want hij bracht jong geluk in 't Koninklijk Gezin. Hij neemt een ruime plaats in onze harten in. 't Is feest in Nederland, feest van den Prins-Gemaal! Ons lied klinkt luide op, ons hart spreekt klare taal: Wij danken onzen God en bidden: Heer! beivaar Den Prins, de Kroonprinses, voor ons en voor elkaar! (Nadruk verboden) LEO LENS Be nieuwste officieele foto van Z.K.H. Prins Bernhard JFo.to F. Ziegrler, Den Haas) OUD-BURGEM. MAARSCHALK ZWAAR GEWOND Bij ernstig auto-ongeluk in Duitschland Zijn echtgenoote en de chauffeur gedood De onlangs afgetreden burgemeester van Haarlem, C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, heeft Zaterdagmiddag éen ernstig auto-onge luk gehad in Duitschland, waarheen hij met zijn echtgenoote en chauffeur, Ros kam, genaamd, was vertrokken. De heer Maarschalk bestuurde zelf den wagen, toen in het Diersfordter Wald, tusschen Emmerich en We s e 1, het stuur van de auto plotseling weigerde en de wagen tegen een boom botste. De chauffeur scheen er ernstig aan toe: hij was bewusteloos. Toegesnelde hulp bevrijdde hem uit de wrakstukken van de auto. Erger was het evenwel met mevrouw Maarschalk gesteld. Zij had behalve een beenbreuk zware inwendige kneuzingen opgeloopen en bezweek om een uur vijftig minuten na het gebeuren op de plaats van het ongeluk. De oud-burgemeester, die een schedelba- sisfractuur, een armbreuk en een enkel - fractuur had opgeloopen, is met den even eens zwaar gewonden chauffeur naar het stedelijk ziekenhuis te Wesel overgebracht. Naar hetzelfde ziekenhuis is het stoffelijk overschot van mevrouw Maarschalk ge- ransporteerd. Had de heer Maarschalk ter plaatse van het ongeluk nog kunnen verklaren, dat het stuur van den wagen plotseling had ge weigerd, des avonds was zoowel zijn toe stand als die van den chauffeur zooveel verergerd, dat hun geen verhoor meer kon worden afgenomen. Naar verluidt, zou de heer Maarschalk met groote snelheid hebben gereden, toen opeens het ongeluk gebeurde. De familie vas op weg naar Dresden. Kort na het ongeluk passeerde een Hol- landsche auto, die op weg was naar Haar lem. Bij de totaal vernielde auto gekomen, ontwaarde men het autonummer, zoodut men een verder onderzoek instelde. Daarna stelde men de politië te Haarlem van het voorgevallene op de hoogte, die later het bevestigend bericht van het ziekenhuis te Wesel vernam. Ook de chauffeur overleden Naar wij nader vernemen zijn gistermor gen familieleden van oud-burgemeester Maarschalk en van chauffeur Roskam, naar Wesel vertrokken, teneinde zich op de hoog te te stellen van den toestand van de slacht offers. Den chauffeur heeft men echter niet in leven gezien. Gistermorgen omstreeks acht uur is hij aan zijn verwondingen be zweken. De toestand van den heer Maarschalk fas naar omstandigheden tamelijk goed. Snelheid van 120 K.M. par uur Volgens ooggetuigen heeft oud-Burge meester Maarschalk gereden met een snel heid van ongeveer 120 K.M. per uur. Een Nederlandsch dokter, die 90 K.M. reed, werd door den heer Maarschalk ingehaald en gepasseerd. De overleden chauffeur was sinds een jaar in dienst van den oud-Burgemeester. Hij is 56 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. De heer Maarschalk was 15 Juni jl. afge treden als Burgemeester van Haarlem en maakte thans een vacantietochtje door Duitschland, dat dus wel een heel droevig einde heeft gevonden. "'b herinneren ex: aan, dat de heer Maar- TWEE NEDERLANDERS VERONGELUKT Slachtoffers van het wegverkeer in België Acht ernstig gewonden Een ernstig auto-ongeluk heeft gistermorgen op den weg van N a- men naar Brussel in België twee dooden en acht zeer ernstig gewon den geëischt. Een Nederlandsche auto, bestuurd door Dr Boom uit 's-Gravenhage, is in botsing gekomen met een Belgische auto. In de auto van Dr B. zat, behalve diens familie, nog een verpleger en een verpleegster. De verpleger is om het leven geko men, de overige inzittenden, behalve een kind, zijn levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis van Namen opge nomen. Een nader bericht meldt, dat omstreeks half 12 op den weg tusschen Namen en Brussel bij Saint Vincent drbe auto's en een motorrijder met elkaar in botsing zijn ge komen. Een zware wagen van een garage houder uit Saint Vincent raakte im het P*s- seeren een kleine auto, welke langs den kant van den weg stond en kwam vervol gens in botsing met een anderen wagen, welke uit de richting Brussel naderde. Hierna greep de auto een motorrijder. Deze werd enkele meters ver weggeslingerd en was op slag dood. Ten slotte kwam de wa gen in botsing met de auto bestuurd door Dr Boom uit. Den Haag. In deze auto zaten, behalve Dr Boom, zij.n echtgenoote, en beide kinderen, een verpleger en een verpleegster, beiden in dienst van den dokter. De verple ger werd op slag gedood, de overige inzit tenden werden levensgevaarlijk gewond, en naar het Sint Elisabeths Ziekenhuis te Na men vervoerd. Een der kinderen van Dr Boom bleef ongedeerd. In totaal werden bij dit ongeluk twee per sonen gedood en acht zeer ernstig gewond In België tegen een boom gereden Op den weg tusschen Poppel en Aren- donck (België) is in de nacht van Vrij dag op Zaterdag een doodelijk ongeluk gebeurd. De ongeveer dertig-jarige mo torrijder J. van Helfteren uit Tilburg is in een bocht van den weg geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Met een verbrijzelden schedel werd de ongelukkige opgenomen. Het slachtoffer was vader van drie kinderen. Het stof felijk overschot is naar Tilburg overge bracht. sohalk twee jaar geleden op 19 April 1935 een doodelijk ongeval heeft veroor zaakt op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem. Over dat ongeluk is indertijd heel wat te doen geweest en zelfs zijn er door een Tweede Kamerlid vragen over gesteld. De rechtbank te Haarlem heeft destijds den heer Maarschalk schuldig bevon den omdat hij te veel links van den weg had gereden. Hij werd veroor deeld tot 2500.— boete subs. 50 da gen hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 iaar. Tot in hoogste instantie is deze ?aak uitgezocht De Hooge Raad bracht 11 Decem ber 1937 tenslotte de eindbeslissing. Het oor deel luidde: veroorzaken van dood door schuld en veroordeeling tot de genoemde boete. Het rijbewijs werd echter niet inge-1 trokken. Deze bijkomstige straf werd in I hooger beroep vervallen verklaard. Een Mexicaansche onderscheiding Voor H. M. de Koningin Generaal Lazaro* Cardenas, president van Mexico, heeft aan H.M. de Koningin het „Grand Collier" in de orde van den Azteki schen Adelaar aangeboden, welke onder scheiding de hoogste is, waarover de Mexi caansche regeering beschikt. De Mexicaansche regeering heeft haar di- plomatieken vertegenwoordiger in Den Haag opgedragen de eereLcekenen van het Grand Collier aan H.M. ter hand te stellen. Burgemeester P. Slot Azn. f In de ouderdom van 63 jaar is te Ber- g e n, waar hij voor herstel van gezondheid logeerde, overleden de Burgemeester van Broek op Langend ij k, de heer P. Slot Azn. Sedert 1921 was de heer Slot Burgemeester van Broek op Langendijk. De heer Slot was voorzi tter van de groep- veilingen in Nederland. Vooral op,tuinbouw gebied heeft de heer Slot zich verdienstelijk gemaakt. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Autobotsing tengevolge van den mist Tengevolge van de zware mist reden he denmorgen te half vier op den Farmsum- merweg onder Appingedam, een vracht auto, komende uit de richting Delfzijl en een personen-auto, komende uit de rich ting Appingedam, op elkaar in. De chauffeur-eigenaar van de vrachtauto, Helmantel uit Wei werd, werd in het ge zicht gewond. Een der inzittenden, de 16- jarige Kruithof uit F arm sum, werd zoo danig gewond, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk bleek. De andere passagier J. Wezeman, eveneens uit Weiwerd, kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. De chauffeur van den personenwagen Degenhart, uit Tjuchom, kwam er met eenige verwondingen af. DROEVE DAG TE SCHEVENINGEN De zee eischt vier slachtoffers Hoe gevaarlijk de kuilen zijn 's Winters eischt de zee slachtoffers als het stormt, 's zomers in het bijzon der als het mooi weer is Nooit kan er genoeg op gewezen worden, hoezeer men bij zwemmen en baden in zee de uiterste voorzichtig heid moet betrachten. Wat gister aan het Scheveningsche strand gebeurde moge wederom als een ernstige waar schuwing gelden: vier menschenlevens werden weer door de zee geëischt Vier menschen, die verkoeling en verpoozing zochten in het zeewater, die vroolijk en opgeruimd hun huizen verlieten in het vooruitzicht van een prettige dagNooit zullen ze er terugkeeren. Een volwassene en drie jeugdige pnrsonen, dat was de tol, die de zee gisteren eischte De 49-jarige W. J. W., bode bij een van de ministeries, wonende aan de Hoefkade 291 te Den Haag, was gistermorgen met vrouw en kinderen strandwaarts gegaan, waar zij evenals zoo tallooze anderen op het vrije strand ter hoogte van de Duivelandsche- straat gingen baden. Op een gegeven mo ment bleek een rubber-drijf ring van de kin deren wat ver te zijn afgedreven. W. tracht te den ring te achterhalen, doch werd ver moedelijk door een golfslag opgenomen en verdween daarbij in het diepere gedeelte van de zee. Pogingen tot redding bleven vruchteloos. Zijn lijk is later opgehaald en naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. In een kuil geraakt Te half een is ongeveer bij het- zelfde strandgedeelte een 13-jarige jongen, D. W., wonende aan de Vinkenstevn6taat 20n, die met zijn vriendje in zee aan het baden was, verdronken. Zijn kameraad kwam den va der, die op het strand aanwezig was, ver tellen dat D. W. in een kuil was weggezakt. Pogingen om den knaap te redden mochten niet meer baten. Het lijk is later aange spoeld en naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Drie kinderen in kuil Voorts is ter hoogte van den vuurtoren omstreeks half een de zevenjarige knaap M. R„ wonende aan de Pahudstraat 71 die met zijn 5-jarig broertje en 11-jarig zusie> aan het zwemmen was, in zee verdronken. Alle drie kinderen geraakten in een kuil, doch twee hunner konden zich tijdig in vei ligheid begeven. Het slachtoffer, dat was af gedreven, werd eenigen tijd daarna leven loos opgehaald. Ook dit lijk is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Niet thuis gekomen Tenslotte is te 2 uur in den namiddag Veneens ter hoogte van de vuurtoren de 16-jarige jongen D. van W., wonende aan de Goghstraat, vermoedelijk verdronken was in zee aan het baden en is niet 5 gekomen, terwijl zijn kleeren aan het strand zijn gevonden. Het slachtoffer werd gisteravond nog vermist Ruim 2200 wandelaars op pad! Uitstekend geslaagde Tweede Rotterdammer-Marsch Opnieuw is de Rotterdammer-Marschde wandel-réunie van de lezers der vijf samenwerkende Chr. dagbladen, een groot succes geworden. Gingen vorig jaar 75 wandelgroepen en in totaal 1558 wandelaars op pad, Zaterdag zijn niet minder dan 82 groe pen en het groote aantal van 2231 loopers uit Delft gestart en op een enkele uitzondering na weer moe maar monter in de oude Princestad teruggekeerd. Een nieuw parcours was gekozen, dat dwars door de Koninklijke landgoederen onder Wassenaar liep, dat wil zeggen: langs oorden van schitterend natuurschoon. Mede dank zij het uitgezochte wandelweer was de stem ming onder 't zingende en marcheerende legioen opperbest. Jeugdmarsch- en Hoofdmarschdeelnemers vereenigden zich 's avonds op het vliegveld „Ypenburg", waar tijdens de rust zeer geslaagde luchtvaartdemonstraties werden gehouden. Met muziek voorop ging het toen weer op Delft aan, waar duizenden de loopers begroetten. In de Stadsdoelen werden de prijzen uitgereikt nadat ver diende woorden van hulde waren gebracht aan de organi seer ende Chr. Gymn. Ver. Excelsior, die weer uitstekend werk had verricht. liet „Tot volgend jaar" lag op aller lippen bij het vertrek uit Delft. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Zaterdag is de tweede Rotterdammer-* marsch gehouden. Te Amsterdam is heden de achtste al-* gemeene vergadering gehouden van de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging. De onlangs afgetreden burgemeester van Haarlem is bij een auto-ongeluk irt Duitschland zwaar gewond. Zijn vrouw; en zijn chauffeur werden 1 De negentiende partij om het werelds kampioenschap dammen is geëindigd mei} remise. Gister zijn te Scheveningen vier per-* sonen in zee verdronken. Te Naarden zijn bij een auto-botsingf enkele personen gewond. In België zijn twee Nederlanders bij een auto-ongeluk gedood. Een relaas van de wederwaardigheden van de reserve-luitenant Aalders in Duitschland. Hitier spreekt te Wurzburg over heÉ „Leipzig"-incident. Het werk in de Amerikaansche staal-* industrie wordt op groote schaal hervat. Rond Madrid leeft de burgeroorlog weer feller op. Heeft Radek maarschalk Toechatsjefskf aan Stalin verraden? De algemeene protestsluiting der Fran- sche hotels is uitgesteld. DROOGGEPERST VUURVAST MATERIAAL Zniver van vorm en maatvast. I IN.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 «n «9 SNIJDEN MET EEN VAART VAN 80 K.M. Hevige autobotsing bij Naarden Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf zijn op de Rijksstraatweg bij N a a r- den, ter hoogte van het Tuindorp Keverdijk, door het onverantwoordelijk rijden van 'n bestuurder van een truck met trailer, twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Op dit tijdstip reden op dit weggedeelte, dat voor slechts tweebanig- verkeer is inge richt enkele auto's uit de richting Amster dam achter elkaar, terwijl uit de richting Amersfoort twee auto's naderden met een snelheid van ongeveer zestig K.M. Tusschen beide file's door schoot plotseling, met een vaart van tachtig K.M. een truck met trailer. Teneinde 'n aanrijding te voorkomen, remde de bestuurder van den eersten, uit de rich ting Amersfoort komenden wagen scherp. De bestuurder van de achter hem rijdende auto was hierop niet verdacht en wierp, om niet op zijn \»orrijder in te rijden, het stuur naar links om. De truck met trailer schoot er nog tusschen uit, maar een uit Amster dam komende wagen werd tengevolge van de manoeuvre gegrepen en totaal vernield. De inzittenden de heer en mevr. F. uit Am sterdam, werden met een andere auto ter stond naar Amsterdam teruggebracht. De bestuurder van de aanrijdende wagen, de 65-jarige heer J. D. H. uit Amsterdam liep een wonde in de hals ojf, de naast hem zittende dame, de 64-jarige E. de L„ even eens uit Amsterdam, kreeg een wonde aan het voorhoofd en boven het rechteroog. Na verbonden te zijn konden beiden huns weegs gaan. In den wagen, welke plotseling stopte, ten einde geen stukken te maken, zaten twee personen, die. aangezien zij niet rechtstreeks bij de botsing waren betrokken, zijn weg gereden. Hun getuigenis heeft echter voor de politie waarde. Daarom verzoekt de bur gemeester van Naarden deze personen zich tot hem te willen wenden voor het verstrek ken van inlichtingen. De truck met trailer, die de oorzaak van alle ellende was, is met onverminderde vaart doorgereden. Door de botsing was het verkeer op de rijksstraatweg ongeveer twin tig minuten gestremd. De gemeentepolitie zorgde, dat het verkeer weer in goede banen werd geleid. J' Pijp Tabak Taconis Leeuwarden Studeer voor, een vak, dat flinke personen goede vooruitzichten biedt Volg onze degelijke, en goedkooe. schriftelijke opleiding tot Chauffeur-Monteur, Auto-Techniek of Auto-Dieselmonteur Crath hulp bq fotlicHjtia. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.SS.O. Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1