STADSNIEUWS I SANDEL en NIJVERHEID Ds THOMAS HERDACHT Stofzuiger Centrale HAGEMAN Xj of' VOÖR BETERF AARDAPPELEN VAN DER VLIST ZATERDAG 26 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 NEDERLAND PER PULLMAN-COACH Kopje Bloemendaal (middagtoer) f 1.40 Een rit door Noord-Holland f2.50 Een rit door het G*>if2.75 Oisterwyksche Vennen f4.75 inclusief Kop van Pannerden f5.— C diner. Hooge Veluwe f5.S boot. enz. Bijzonder attractief Door Celre's Achterhoek naar „Anholter Schweix" en „Montferland" f 5.7r inclusief diner. Weekend van 1% dag naar Valkenburg, ine. logies en maaltijden f 12. Vraagt ons geïllustreerd programmaboek. PULLMAN-EXPRES - GROENMARKT 40 DEN HAAG TEL. 111000 «n 180544. Inlichtingen en boeking ook aan ons bijkantoor ABRIKOZENPLEIN 33 en by alle sigarenwinkels van de firma KORLVINKE en Co., DEN HAAG Voor LEIDEN: Breestraat 7, Telefoon 1062. Herdenkingsdienst in de Hooigrachtkerk Predikatie van Ds. H. A. Wiersinga In de Geref. Kerk aan de Hooigracht heeft gisteravond de gemeente, aan wier zorgen Ds. Tliocnas zoo vele jaren zijn arbeid heeft gewijd, haar gestorven herder en leeraar herdacht, daarbij voor gegaan door Ds. H. A. Wiersinga. Reeds lang voor het uur van aanvang be gon het kerkgebouw vol te loopen en ver voor achten was het al stampvol, zoodat in de paden en in het portaal velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Bij den aanvang van den dienst werd ge zongen Psalm 103 8 en 9. Gelezen werd Lukas 10 2142. Ds. Wiersinga had zijn tekst gekozen uit Mattheus 18. het derde vers: Voorwaar, zeg Ik u. indien gij u niet verandert en wordt gelijk de kinderkens, zoo zult gij in het Koninkrijk der hemelen geenszins ingaan. In zijn inleiding wees spr. er op. dat bij het heengaan van Ds Thomas de toon wordt gehoord: Wij zullen hem zoo erg missen, want wij hebben zooveel in hem ontvangen. Wonderlijk is dit Ds Thomas was geen re formator van het kerkelijk leven, geen or ganisator van de belangen der gemeente, maar hoewel hii dit niet was. kunnen we de gemeente niet zonder hem denken en Weten we dat hij niet te vervangen is. 'Dit was het heerlijke in Ds. Thomas, dat hij verbaasd stond in zijn leven over Gods genade voor heele slechte menschen. Hij was met al zijn frap- peerende eigenaardigheden als een kind en in deze kindhouding is hij als een exempel in ons midden neergezet. In den kring der discipelen hadden allen tte begeerte iets te zijn, groot te. zijn, de anderen voorbij te streven, maar Christus wijst hen aan, dat dit een wereldsche hou ding is. Zij moeten uit de grootheidshou ding vandaan en komen in de kind-houding Dat kind-willen-zijn was Ds. Thomas uit ge nade gegeven. Hij voelde zich niet als iemand, die iets was: hij had geen begeerte anderen voorbij te streven. Als wij onzen overleden herder herdenken, zooals hij was, in kindhouding, dan is het zoo. dat God hem als een exempel in het midden der gemeente stelde en stelt. De kind-houding van Ds Thomas bracht mee zijn oorspronkelijkheid. Hij had geen routine in dit leven. Het gaan in de tredmolen, hoe heeft hii het heilig gehaat. Hij kon het niet vinden in een leven zonder verwondering. God houdt van frissche menschen. Het ware leven is eiken morgen nieuw. Alles van God is vew'i en lrisch. In elke p?-tV bijna was er die uitrot-P' O nieuwe wereld, o wereld vol verwondering De verloren zoon, die naar het Vaderhuis terugkeert verveelt zich nooit in die wereld van wonderen. Hij was zelf lievig geïnteres seerd bij zijn prediking. In kom. zeide hij. in de eeuwigheid niet uitgezien. Daarom kon iiij altijd weer frisch en versch en origi neel preeken en bidden. Het verveelde ons nooit om hem telkens weer over hetzelfde te hooren preeken. Ds Th o m a s. als een kind had h ij lief. als een kind dat zijn ondeugendhe den kent. Hij kon heilig verslagen zijn over zijn slechte hart. Hij kon als een kind droe vig zijn over de oude mensh. Maar hii wist dadelijk daarbij te spreken van een snak ken naar Jezus Christus. Hij sprak van lieve Heiland, lieve Heere God. Zooals een kind leeft uit de ontvangst, leefde hij uit de genade. De zondaar Thomas, die zich ge reinigd wist door Jezus' hloed, heeft ons liet Evangelje voorgeleefd. Als was Ds. Thomas een man met veel typische eigenaardigheden, in heel zijn optreden was hij zooo heel ge woon I-Ioe meer wij kinderen gewor den zijn, hoe minder wij moeten hebben van hoogdravende woordenpraal. Chris tus was ook. zoo buitengewoon gewoon. "Waar de menschen koper van hebben gemaakt, zoo zeide hij, dat maakt Christus tot zilver, goud, edelsteen. Zoo werd ook hetgeen door vele men schen zoo afgesleten was, onder Tho mas' handen zilver, goud, edelsteen en hij Jiet het van zijn handen afglijden op de gemeente. Hii blies ver van zich af de stoffigheid van a-lerlei geijkte termen. Daardoor was zijn hooi gewone snreken zoo buitengewoon diep. Daarom juist luisterden de God-zoe kende harten zoo. Het brood uit den hemel gaf Jezus door dezen dienstkneht. Hii heeft Leidcns gemeente jarenlang gevoed met dat wonderlijke brood Ilebf gij er van gegeten? aldus snr. Gij hebt het dikwijls uifgesnro- ken: Wat heeft hij het mooi gezegd. Maar hebt srii er van gegeten? Er was geen gewichtigheid aan flezen predikant. Hii moest niets hebben van bef feijktc officieelerige. er was niels onzettebik gewï'ds, of nieuw gewaagds in zijn ontreden. Hii was ook in zijn ambt gf»en huurling maar een kind. Hii droeg zijn ambt met de voer-' Migheid van een kinrl Om ziin argelnosh*-i. is wel eens gelarhen. vriendelijk gelachen en toch heeft hij het wel eens pijnlijk gevoeld, dat men hem zoo rustig uitgesloten liet staan in het organi satie-leven. Als er iets noodig is, aldus spr., dan is het een doorbraak door alle vormelijkheid en gewichtigheid. Ook in het institutair kerkelijk leven hebben we noodig de kind-ihouding. Ds. Tho mas liep heel veel buiten het paadje en toch liep hij altijd op .het smalle pad. Hij moge een voorbeeld geweest zijn en zijn voor de vele ambtsbroeders, dominee's en ouderlingen, die in hem kunnen zien. hoe rijk de ambtelijke bediening kan zijn als men zich zelf blijft. Vanuit zijn kind-houding is het te verkla- en. dat Ds Thomas een genadige bevreesd heid had om de kleinen te ergeren, dp ten doode wankelenden af te stooten. Daarom was hij zulk een herder, zorgde hij zóó voor de schapen, niet zoo. dat hij die schapen een voor een nareed, maar zoo dat hii het schaap, dat in nood verkeerde, opzocht en op zijn schouders nam Geheel naai het Evangelie ging hii er van uit, dat de dwalende schapen even goed tot de kudde behooren als die altijd in 't gelid loopen. De hypocrieten geeselde hij met het Woord Gods. achter de dwalende schapen liep lnj aan. En velen zullen om beide, om de geeseling ook, eeuwig zingen van Gods goedertierenheid. Zooals een kind verzette Dê. Tho mas zich ook tegen alle onwaar achtigheid. Een gebed van Thomas was echt spreken met Vader. Hij begon met te vragen: Heere, laat ons bidden toch geen vloek zijn. Hij was zoo bang, dat wij met al onze godsdienst toch God niet zouden dienen. Hij ging er van uit: Waar in onze eere- dienst de ziel niet meer luistert, waar niet meer in de aanbidding levende werkelijk heid is, daar is het vloeken, daar is een spreken en bidden met leoge en holle woor den, daar is een vervlakt zingen. Daar is het alles het vrome vleesch. Daar is alles dood. Omdat hii in de kind-houding leefde kon Ds Thomas zoo toornen tegen alle vroom schijnvertoon, tegen alle Christelijke franje en maskerade. Ds Thomas beminde ook zoo de schrif tuurlijke eenheid der kerk. de eenheid van alle kinderen Gods. Het kind gaat er van uit dat alle broers en zusters, ook die niet heelemaal deugen, bij elkaar blijven be hooren. Het kind is oecumenisch. Ds Tho mas wist zich gezond Gereformeerd ook in kerkelijk opzicht. Institutair was voor hem de Geref. Kerk de eenig juiste, maar hij voelde zich onlosmakelijk verbonden aan alle kinderen Gods. Hij legde den nadruk op het werk des Geestes en riep in de Week der Gebeden allen op die een levend geloof hadden om gezamenlijk te bidden. Ds Thomas kon in vervoering ko men als een kind. Hij brak telkens uit in lof voor den Vader, voor den onbegrijpelijk goeden God. Voor hem ging het woord in vervulling: Uit den mond der kinderen hebt Gij U lof toebereid. Daaruit is het wel licht te verklaren, dat zijn preeken geen lo gisch opgebouwd, tot het einde toe sluitend en in elkaar passend geheel vormden. Een kind kan over vaders liefde geen rede hou den. Ineens kon het er bij hem uitstroomen. Dan \fist hij zich geen raad van dankbaar heid met zijn overvloeiende beker. Dan stortte hij heel zijn aanbiddende hart leeg. Met dit alles over Ds. Thomas te zeg gen heeft spr. niet bedoeld de droefheid der gemeente tot schreiens toe op te voe ren. Hij heeft Ds. Thomas willen her denken door hem in zijn kindhouding in het midden der gemeente neer te zetten, om door hem Jezus te laten zeggen tot Zijn kerk: Zoo gij niet wordt als de kin derkensSpr. heeft de gemeente op de knieën willen brengen om te danken, te danken dat de Heere haar dezen Die naar des Woords gegeven, heeft, zooveel jaren. Ik weet het (aldus spr.): gij hebt den Heere daarin gedankt, dat gii hem liefgehad hebt al die jaren. De Heere heeft zoowel Ds Thomas als de gemeente daarin gezegend, dat zij elkander bijzonder hebben liefgehad. Dat de gemeente zno'n figuur, als Ds Tho mas is, liefheeft, spreekt nog niet vanzelf. Dat heeft Gods Geest gedaan. Ds Thomas is nooit verheerlijkt. Daar was hij. God zij dank. de figuur niet voor. Maar hij is zeer geliefd geweest. Wij zullen voor hem dan ken en blijven danken. Danken. Ds Wiersinga ging daarna in dankgebed voor. De gemeente zong staande Gezang 23 vs. 2 en fi. Zii ging naar huis, bedroefd en nochtans blijde. H. M. DE KONINGIN Gistermiddag te 6.50 uur is II. M. de Ko ningin, op weg naar Den Haag, onze ge meente gepasseerd. JUBILEA Donderdag 1 Juli zal het 50 jaar geleden zijn. dat Mr. C. B. Menalda te Leeuwarden, oud-griffier van de Staten van Friesland, nan de Leidsche Universiteit promoveerde tot dnrtor in de rechtsgeleerdheid. Vrijdag 2 Juli a.s. zal het 50 jaar gele don zijn, dat Dr. C. Rrncksmit. arts te Utrecht, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de Geneeskunde, Het Genootschap M.S.G 152ste Algemeene Vergadering Het Kon. Genootschap „Mathesis Scientia- runi Genitrix" hield gisteravond in den foyer der Stadszual zijn 152ste algemeene vergadering. De wnd.-voorzitter. Prof. Dr. W. van der Woude sprak een kort welkomstwoord in zonderheid tot de eereleden, den inspecteur L.O.. den heer J. Baak en de gedelegeerden. De secretaris, mr. C. J. Goudsmit las ver volgens de notulen der vorige jaarvergade ring, welke onveranderd werden vastgesteld Namens de kascouunissie rapporteerde dr. J. C. Schalkwijk de hoeken en bescheiden van de beide penningmeesters lr. J. M. Ra demaker en den heer B. W. de \Vaal in orde te hebben bevonden, weshalve hij adviseer de tot het verleenen van décharge waartoe werd besloten. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de periodieke altredende leden, de heer prof. dr. W. v. d. Woude, Mr. C. J. Goud smit, B. W. de Waal en ir. G. A. van Klin kenberg werden herkozen, terwijl de beide vacatures werden aangevuld door de ver kiezing van de heeren dr. S. '1'. Holst Weber en ir. J. A. van der Laan Nadat ook de leerlingen tot de zaal waren toegelaten, las prof. v. d. Woude de rede voor van den voorzitter, prof. dr. J. Droste, die verhinderd was, Spr. herdacht allereerst een drietal per sonen met groute verdiensten jegens het Genootschap, die de vereeniging in het afge loopen jaar door don dood ontvielen n.l. ir. W. J. Modderman, mej. A. E. Groll en den heer P. M. J. van Oerie, welke woorden staande werden aangehoord. Vervolgens memoreerde Prof. v. d. Woude de mutaties in het bestuur en in het korps van directeur en leeraren, waarbij hij aller eerst hulde bracht aan ir. J. M. Radema- ker, die van 1920-1936 penningmeester was en wiens van groote kennis getuigende ad viezen door het bestuur steeds op hoogen prijs werden gesteld. Met ingang van 1 Juli 1936 werd als op volger van wijlen ir. R. J. Verwijs tot di recteur benoemd ir. A. van Dijk, voordien als leeraar aan de school verbonden. De amanuensis A. J. Wismeijer herdacht op 1 Mei zijn '25-jarige werkzaamheid aan de school en werd bij die gelegenheid be vorderd tot assistent. Op 1 Januari 1937 werd de school bezocht door 396 leerlingen, waarvan er 275 lager onderwijs en 121 uitgebreid lager ondewijs genoten. Het was spr. een vreugde te kun nen mededeelen dat de minister bereid werd gevonden de verbodsbepaling, dat geen leerlingen gelijktijdig de Ambachts school en dc school van M. S. G. mogen bezoeken, op te heffen voor die leerlingen die naderhand de opleiding tol instrument maker zullen volgen. Dat de school niet alleen een belangrijke plaats inneemt in het plaatselijk nijver heidsonderwijs. maar in het geheele land, moge blijken uit het feit, dut zij in 1936 werd bezocht door 189 buitenleerlingen, af komstig uit 43 gemeenten. Ondanks het terugloopend ledental mag het Genootschap een bloeiende instelling genoemd worden. Het telt thans 8 leden van verdienste, 2 buitengewone en 254 ge wone leden. Op initiatief van de zeer actieve Ver. van Mathesianen werden in het afge- loopen jaar onder leiding van den leeraar. de heer M. van Zurchen de Blom tal van excursies ondernemen en ook vele lezingen gehouden. Nadat spr. melding had gemaakt van di verse schenkingen, deelde hij mede, dat met ingang van 1 September a.s. aan dp leerlingen der 4de en 5de klasse wederom onderwijs in werktuigkundig teckenen zal worden verstrekt, dat in 1933 wegens bezui nigingsredenen van het lesrooster werd af gevoerd. Tot slot wendde de spr. zich tot de leer lingen, die de school met einddiploma gaan verlaten en wekte hen op met de thans verworven kennis niet tevreden te zijn en zich in de toekomst waardige oud-leer lingen van „Mathesis" te betoonen. Nadat vervolgens dc diploma's met een hartelijken handdruk door Prof. v. d. Woude waren uitgereikt, deelde hij nog mede, dat voor de prijsvraag-ontwerp binnenbetimme- ring de eerste prijs was gewonnen door den leerling J. v. d. Bosch en dc tweede door J. Freeke, terwijl de inzending van P. Ver kade een eervolle vermelding verwierf. Een tweetal leerlingen sprak vervolgens woorden van dank tot bestuur, directeur en leeraar voor het genoten onderwijs en daarna begaven de meeste aanwezigen zich naar het schoolgebouw aan de Pieterskerk- gracht ter opening van de tentoonstelling, waarover wij gisteren reeds schreven. Wij herinneren er nog even aan, dat deze expo^tie hedenmiddag en -avond en mor genmiddag ter bezichtiging is opengesteld en dat zij alleszins de moeite van een be zoek loont. Dr. W. H. Rassers Met ingang van 1 Juli 1937 is bevorderd to' directeur van hot Rijksmuseum van Vol kenkunde de heer Dr. W .H. Rassers, thans conservator, tijdelijk belast met het beheer van gemeld museum. Aan den heer Ch. F. M. Ie Roux. conservator hij hetzelfde mu seum, is de persoonlijke titel toegekend van conservator in algemeenen dienst Route versierde optocht op 29 Juni Men deelt ons mede, dat de route van de versierde optocht op den verjaardag van Prins Bernhard zal zijn: Schuttersveld, Rijnshurgersingel, Steenstraat. Prinsesse- kade, Kort Rapenburg. Breestraat, Koren- beurssteeg, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Peli kaanstraat, Haarlemmerstraat. Turfmarkt. Nieuwe Beestenmarkt, Schuttersveld. Vertrek van het Schuttersveld om 6 uur des namiddags. WIE HEEFT HET GEKOCHT? Woensdag 23 dezer is. waarschijnlijk on der den invloed van sterken drank, een rijwiel verkocht, een zwart gelakt heeren rijwiel. zwart stuur, zwar'e velgen, nikkeien bel, kettingkast. bruin ledeven zadel, brum zadeldek, vrijwiel, VT.-lantaarn met zwarte kap, pomp. niet werkend ktokslot. De koo- per wordt verzocht zich op 't poli'ie-bureau bij de afdeeling recherche te melden. l)e zaak houdt verhand met de arrestatie van den 33-jarigen kellner J. T., die van dief stal verdacht wordt. BURGERLIJKE STAND d A K de Tlnii v ZuiidewHn z J W Hooffenboom Poodt d A R H M v d Jaef Winter z ,T J v Mont(jn—Huissteden z A -Godthelp OVERLEDEN' d Lansv d Meer Werkloosheid Dc dasistaat van 24 Juni van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouw vakarbeiders: baggerlieden 3. behan gers 18, betonvlechters 12. betonwerkers 59. fundeeringswerkersl, glazenmakers 2 glazen wasschers 9. graniet werkers 12. grondwer kers 89. beiers 1. metselaars 89. opperlieden 99. schilders 71. sloopers 2. straatmakers S. steenhouwers 1, hulpstraatmakers 15. stu- cadoors. witters 52. timmerlierden 191. uit voerders 6. voegers 12. ongesch. bouwarb. 7. Totaal 759. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18, lompensor teerders 10, vellenblooters 7. steenfabr. arb 104. zeepfabr. arb. 5. ongesch. fabr. arb. 55. Totaal 199. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 86. rei zigers, colp. 50, winkelbedienden 31. étaleurs 4, incasseerders 15, musici 4, onderwijzers 9. overheidspersoneel 10, verplegers 4 Totaal 213. Hotel-café-pers.: huispersoneel 12. kellners 44. koks 5. Totaal 61. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout lie werkers 48. kistenmakers 5. kuipers 8. lijs tenmakers 4. mandenmakers 1. meubelstof feerders 13. meubelmakers 26. politoerders 3. ongesch. arbeiders 24. Totaal 134 Kinermakers- kleermakers 51. kappers 6. schoenmakers e.a. 13. Totaal 70 Land- en tuinarb.: bloemisten 25. landar beiders 27. tuinlieden 20, warmoeziers 8. on gesch. landarb. 4. Totaal 84. Metaalbewerkers: bankwerkers 102, blikbe werkers 22. burgersmeden 42, electriciens 54, gasfitters 16, gasmetermakers 2 gereedschap makers 3. instrumentmakers 4, isoleerders 5, kettingsmeden 21, klinkers 11. kopersla ger 3, lab. bedienden 3, lasschers 7, loodgie ters 48, machinisten 17, mctaalboorders 7, metaaklraaiers 6, metaalslijpers 1, metaal zagers 2, monteurs 14, pianostemmers 3, pon sers 5, polijsters 1, rijwielherstellers 13, rij tuigschilders 2, scheepstimmerlieden 6, sto kers 19, tegenhouders 14. verw. monteurs 10. voorslaanders 5. voorwarmers 4. vulcani- seurs 1, vuurwerkers 8. wagenmakers 6. ijzerwerkers 43, zandspuiters 1, zandvormers 3. ongesch. arbeiders 44. Totaal 57S Sigarenmakers: sigarenmakers 18. sigaren strippers 1. Totaal 19. Technici, opz.: analysten 1. bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3. technikers 5. teekenaars opz. 9. werkmeesters 10. Totaal 35. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoendruk kers 20. kluwers e.a. 2. luikers 12. plaatsnij ders e.a. 22, schrobbelaars 2. spinners 55. spoelcrs 3. staaldraaddraaiers 10. sterkers 2 strijkers 13. wevers 11S, wolbewerkers 28 ongesch. textielarb. 51. Totaal 345. Transportarbeiders: emhalleurs 5. chanf feurs 139. exp. knechten 23. koetsiers 16 loopknechten 44. schippers 83. magazijn knechten 6-4. spoor- en trampers. 1G. wakera 6, transportarbeiders 75. losse arbeiders 474 Totaal 945. Typogafen: boekbinders 32. boekdrukkers 22. fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4. letter zetters 35, steendrukkers 2. Totaal 99. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 83. mole naars 1, ovénisten 4, slagers 67, suikerwer kers 20. wijnkoopersknechten 10. zoutzieders 3, zuivelbereiders 2, ongesch. fabr.arb. 26. Totaal 216. Vrouwen: analvsten 1, apothekersass. 1 naaisters 8. maasters 1, spinsters 1. winkel juffrouwen 12. buffetjuffrouw-en 1. kantoor bedienden 14. verpleegsters 8, teekenaressen 1, onderwijzeressen 4. ass. en huishoudsters 8. kinderjuffrouwen 2. dagmeisjes 18, dienst boden 7. werksters 79. fabr. arbeidsters 17. A.V.O. 6. Totaal 1S9. Alg. totaal: 3946. 25 Juni 1936: 4223. 27 Juni 1935 3670. Ben. 41 ged. werkloozen en 36 jeugdwerkverschaffing. De Meer Werk Actie Resultaten worden zichtbaar De actie van het Mecr-Werk-Comité be gint «co langzamerhand in de practijk re sultaten af te werpen. Eenige dagen geleden is tot een aantal huiseigenaren en particu lieren het verzoek gericht om juist thans onderhoudswerken te laten uitvoeren en dan het comité mede te deelen tot welk be drag binnen het kader van de actie werk zaamheden werden verricht. De eerste resultaten zijn hoopvol. In slech's twee postbestellingen ontving de secretaris, Mr. N. J. Rowaan, bericht, dat bereids een bedrag van ruim f 15.000 aan genoemde werken is besteed. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden en velen hun opgaven inzenden aan het secretariaat van de M.W.A., Gemeentehuis, Rapenburg. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN VERGADERING C. H. JONGERENGROEP Donderdagavond kwam do Chr. Hist. Jongerengroep in liet N'utsgebouw in verga dering bijeen, onder leiding van den heer A. Kroon. Deze opende den avond op de gebruike lijke wijze en richtte zich in zijn welkomst woord speciaal tot den heer Snoeck Henke- mans, den spreker voor deze vergadering, die hierna het woord kreeg om te spreken over: „De beteekenis en waarde van onze constitutioneele instellingen". Speker ging eerst de oorsprong na. De Staat is te vergelijken met een groot ge zin waar orde en regel noodig zijn om ge lukkig te kunnen leven. In de Bijbel staat: „Gij ouders, tart uw kinderen niet". Hieruit spreekt dat er orde moet zijn. De lijnen van gezag en vrijheid moeten scherp getrokken worden. De oor zaak van veel ongeluk is, dat het gezag niet gehandhaafd wordt. Noodig zijn daarom goede regelen, krach tige handhaving van liet gezag en een goede grondslag. Do dragers van het gezag zijn echter zondige menschen, en juist daarom is het probleem zoo moeilijk. Het gezag is gebonden aan Gods Woord, maar ook noo dig is, dat er naast degenen die het gezag uitoefenen controle is. En die controle moet voortkomen uit de kring der onderdanen. Hierin ligt nu het constitutioneele het parlementaire stelsel. Koning Willem I heeft op voorwaarde van een grondwet het koningschap aanvaard. De grondwet is van de. grootste betepkenis en klaar en duidelijk moeten worden vpr- staan rle bevoegdheden van de kroon, regpp ring en volksvertegenwoordiging. Aan de Reformatie dankt Nederland zijn goede verhouding tusschen Vorst en Over heid. De volksvertegenwoordiging moet be grijpen. dat zij niet geroepen is te regeeren. De juiste beteekenis van ons koningschap dreigde door dp liberale politiek verloren tp gaan. Hiertegen heeft Groen van Prinsterer zich verzet en door de Chr. politiek is de waarde van on« Koningschap weer op den voorgrond geefeld Vervolgens stond spr. stil hii de geheurte nissen der laatste dagen. De Koningin kan zirii niet met alle dingen bemoeien, maar zii kiest de juiste menschen op de luiste plaats. Dat is de taak der Kroon en de eisch 1 is dat deze personen zelf krachtig zullen handelen Het parlementaire stelsel is de beste waarborg voor een krachtig gezag en voor goede controle. Dit alleen is mogelijk in gel ;on den hei d aan Gods wil. Nederlands vrij beid is door Oranje gewrocht. En dc roeping van de Chr. Historischen. jong en oud, is tp verstaan dat dit ook voor ons verplichtin gen meebrengt. Na de pauze volgde een uitgebreide be spreking. waarbii ook andere actueelc vra gen werden behandeld en uitvoerig door den spreker beantwoord. De voorzitter dankte den spreker harte lijk voor het leerzame dat geboden was Nadat de heer P. Plomp het politiek maandoverzicht had gegeven werd het zo- merwerk besproken waarna de heer Tuin man met dankzegging eindigde. AANBESTEDING Na gehouden aanbesteding door den archi tect YV. Brouwer alhier is de restauratie van de Chr. school te YVoubrugge opgedra gen aan den laagsten inschrijver, den heer A. van Dam. alhier, voor de som van 14093 DE RAADHUISBOUW Thans is definitief beslist dat de bouw van het Raadhuis door den laagsten in schrijver, den heer J. v. d. Bijl te Zeist, zal worden uitgevoerd voor een bedrag van f 141.000 Dat met een en ander spoed zal worden, gemaakt blijkt wel hieruit dat reeds Maan dag a.s. de voorbereidende werkzaamheden, o.a. het plaatsen van keeten etc. zullen aan vangen. BENOEMING RIJKSVELDWACHTER Zooals wij eenigen tijd geleden reeds meedeelden zou in verband met de ophef fing van de standplaats Ter Aar der Rijks- veldwacht uitbreiding gegeven worden aan het korps in onze gemeente In verband hiermede is benoemd als rijks veldwachter ter standplaats Gouwsluis. de heer Wisse, thans agent van politie te Den Haag. EXAMENS E.H.B.O. Bij de gehouden examens van de E.H.B.O. alhier, slaagden mej. de Graaf en de heer W. van Leeuwen. RECTIFICATIE In ons bericht over de steunregeling zijn eenige fouten ingeslopen. Zoo moet in het eerste voorbeeld het steun bedrag niet f 3.34, maar f 5.34 zijn, waardoor het eindbedrag f 15.34 wordt. Ook in het tweede voorbeeld staat een fout. Deze zin moet luiden als volgt: Dan zou men kunnen ontvangen aan steun f 9.33, plus f 10 gezinsinkomstcn is f 19.33. EXAMENS De heer D. Cannegieter alhier slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het examen semi-arts. De heer D. Boot Joh.zn. is aan de Techni- RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 26 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 10.35 Parijs R; 12.20 Keulen; 13.20 Brussel VI: 13.35 Keulen: 15.35 Brussel Fr. 16.20 Keulen: 20.05 Londen Keg; 22.05 Pariis R; 23 05 Keulen Programma 4. 8 Brussel VI: 0.20 Diversen; 10.35 Londen Reg: 11.20 Droitwlch: 18.20 Di versen; 18.50 Brussel VI; 19.05 Droitwlch; 22.05 Londen Reg. ZONDAG 27 JUNI Programma 3: 8 30 Parijs R: 9 Brussel Fr; pl.m 9.50 Keulen; pl.m 11.05 Brussel Fr; 11.50 l'eutschl.s; 12.20 Keulen; 13.20 Brussel VI; 13-30 idem Fr; 14.35 Brussel VI; 16.20 Keulen; 18.20 Parijs R; 19.20 Keulen; 22.20 Brussel VI; 22.40 Boedapest of dlv. Programma 4: 8.30 Brussel VI; 12.50 Droltw.; 14.20 Diversen; 14.45 Droitwlch; 16.20 Lonacn Reg; 16.50 Droitwlch; 17.20 London Keg; 20. 21.25 Droltw; pl.m. MAANDAG 28 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 11.05 Droitwic.i; 12.20 Brussel VI; 14 20 Keulen; 15.20 Droitwlch, 16.05 Parijs It; 16.20 Keulen; 17.20 Parijs It; 18.29 Lenden R; 18.50 Brussel VI; pl.m 19.30 Pa rijs R; 20.20 London Reg; 21.20 Keulen; 22.20 Brussel VI; 22.30 Boedapest of dlv.; pl.m 22.50 Berlijn Programma 4: S Brussel VI; 9.20 Dlvesen; 10.35 London Reg; 13.05 Droitwlch; 13.50 Lon don Reg; 16.06 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.40 Brussel Fr; 19.20 Droitwich; 20.20 Diversen; 20.40 Droitwlch; 22.45 London Reg; 23.05 Droit wlch Agenda Zaterdag, 26 Juni. (Rijnsburg) terrein Rijnsburgsche Boys, 7.30, herhaling der op voering van het openluchtspel „Lcidens Be leg en Ontzet". De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door: de doctoren Van Alphen, Berkel, van Bockel, van Drie- sum en van Leeuwen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst- geest wordt waargenomen door dr. Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Juni a.s. waargenomen door do apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8. Oegst- geest, tel. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35 telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef 274. sche Hoogeschool te Delft geslaagd voor het tweede candidaatsexamen, afd. Werktuig kunde. Voor de acte L. O. slaagde aan de bijz. kweekschool te Zetten mej. M. J. van der Kemp, alhier. RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, Tel. 302, na 6 n. 2479 Nieuwe Leidsche Begrafenis Vereeniging voor Leiden en Omstreken TeL 975. W. v. INGEN SCHENAU, Voorz. Belast zich met de zorg voor: BEGRAFE NISSEN en TRANSPORTEN, en alles wat daarop betrekking heeft. Ie klas uitvoering Billijke tarieven Inlichtingen voor lidmaatschap op aan vraag ten Uwent, of Kantoor: Hoogewoerd 84, Leiden, Telef. 975 Commissie van controle en aanbeveling: Mr. W. Aalbersberg, Oegstgeest; S. Th. Buijs; G. H. Pothuis,; B. de Witte; P. C G. A. Wijkmans, te Leiden. ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN 3IJZ0NDER PORTRET Voor interieur- en indnstrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gediplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, Telef. 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER HOOIGRACHT 51 Telef 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 L E I D F N Juwelier Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 HERENMODE - HOEDEN MAATKLEDING. ^^^^^^^DREESTRAAT 90 Voor Betere MAATKLEEDING HOOGEWOERD 9 TEL. 3493 Lijdt U aan RLOEDARMOEDE of ZENUW ZWAKTE? Gebruikt dan P. HAGENAAR's Medicinale Kruidenwijn en Zenuwdruppels. Wettig gedeponeerd. Lammenschansweg 60 - Telef. 2177 Stoomwasschenij „DE ZON" Fa. H. J. DIEBEN Zoeterwoudschesingel 23, LEIDEN Telefoon 1839 Overhemden 25 cent. Boorden 7 cent. Uw wasch is pas ffoed Als .,DE ZON" haar doet 1 I JAN STIGTER THORBECKFSTRAAT 12 Tel 2929 UW ARCHITECT alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 Telef. 315 LEEST DFZE M RUBRIEK f AANDACHTIG JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITATRE INSTALL A TTF.R DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefo n 2289 Postrekening 143937

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6