Parijsche Wereld-Tentoonstelling Een nieuwe stad aan de Seine-Oevers Rondwandeling langs de voornaamste Paviljoens D. G. S. Wc zijn er al lang aan gewend ge raakt en daarom merken we het haast niet meer op, hoe wetenschap en industrie in onzen moder nen tijd alsmaar geweldige vorderingen maken, zóó geweldig, dat het ons wel eens angstig te moede wordt, als we ons deze vooruitgang een lioogst enkele maal realiseeren. Telkens weer doet de wetenschap nieuwe ontdekkingen en on middellijk achter haar staat de techniek gereed om de grauwe theorie voor verwezenlijking vat baar te maken. Hand in hand gaan de hersen- arbeidere en de handwerkslieden voort op den on- eindigen weg. die leiden wil naar de vervolmaking van het menschel ij ke kunnen, dat welhaast onbe grensd schijnt, zonder het evenwel te zijn. Slechts Één is er Immers, Wiens kunnen onbeperkt is. Wie Zijn machtig werk aanschouwt, ziet hoe ge ring en zwak alle menschelijke pogingen zijn, hoe groot ze op zichzelf ook schijnen mogen. Juist door de steeds verder gnande ontdekkingen van het menschdom gaat men evenwel hoe lan ger hoe meer beseffen, hoe geweldig en ondoor grondelijk het werk van Gods handen, hoe grootsch Zijn schepping wel isl Ge zult misschien zeggen: Wat heeft dit alles nu toch te maken met do wereldtentoonstelling, waarover ge schrijven zoudt? Ons antwoord moet luiden: Zeer veel! Wie de Parijsche tentoonstel ling aandachtig beschouwd heeft, wie daar gezien heeft wat wetenschap en techniek vermogen en er thuis eens rustig over nadenkt, zal dit verstaan. Tot vele bezoekers zal het misschien niet door dringen daarom juist willen we er hier op wijzen dut de organisatoren van de internatio nale tentoonstelling 1937 de bedoeling hadden, de vooruitgang op de wetenschappelijk en industrieel gebied aan te toonen en te demonstreeren. Daar- De Russische proletariërs, over de Seine gezien. toe hebben geleerden en industrieelen uit twee en veertig landen hun beste krachten gegeven, in samenwerking met tallooze kunstenaars, die hun mooiste ideoén hier mochten uitwerken en hun beste scheppingen tentoonstellen. Het resultaat is geworden, dat in een kunstzinnige entourage te zien is, hoe door hef uitwisselen van ideeën en door verbetering van economische relaties veel 1e bereiken is. Dat was de opzet van de expositie en naar onze meening is men daarin geslaagd. Weliswaar wordt er een grandiose reclame ge mankt voor Frnnkrijk en z'n voortbrengselen. Dat is heel begrijpelijk en men moge het den Fran- schcn ook gunnen. Zij hebben het toch maar aan gedurfd, om in de jnren van crisiswee die ge lukkig oen einde schijnen te nemen zooiets geweldigs op touw te zetten. Er zijn wel Fransche J»elastingbetnlers geweest, en ze zijn er nóg, die Keer slecht te spreken waren over het uitvoeren van een werk. dat zóóveel miMiocnen kostte, in een tijd, dat er alom geldgebrek was. Mogelijk daj deze menschen gedeeltelijk gelijk hadden. Doch'ze vergeten de geweldige voordce len. die de tentoonstelling met zich brengt, voor deden die waarlijk niet alleen Parijs betreffen. Alleen al de zeer groote toename van het vreem de'ingenverkecr brengt tal van menschen en be drijven groote voordeelen. Naast deze directe ba len zijn er dan nog de indirecte: het nanknoopen van nieuwe relaties, het dat anderen zien, wat Frankrijk presteert en wat er te koop is. De kunst om iets aantrekkelijk te maken, verstaat de Fran6chman uitstekend. Beter dan die, om op tijd klaar te komenMen heeft dat kunnen begrijpen uit de algemeene indruk, die we gaven in het artikel in ons blad van Dinsdag jl. Daar bij hebben we dan nog buiten beschouwing gelaten liet wondere feeöt van de illuminatie en het vuur werk, dat straks ook aan de beurt komt. Doch in den grond van de zaak is dat alles maar entou rage, al beschouwen velen het niet zoo. Daarom willen we thans wat meer in détails treden, daar bij beziende het Nederlandsche paviljoen in de eerste plaats en voorts de voornaamste buiten- landsche paviljoens. Voor zoover die althans go reed waren Het Nederlandsche paviljoen Den aandachtigen bezoeker zal het terstond op- vallen, dat in het paviljoen van onze natie waar lijk geen bont allegaartje is bijeen gebracht. Zulks is een gevolg van de verstandige maatregel van het organisatie-comité, dat vaststelde, de inzen dingen zeer beperkt te doen zijn en bovendien als eisch stelde, dat het niet in hoofdzaak moest gaan om reclame voor een bepaalde firma of persoon. Men wilde den bezoekers zoo goed mogelijk een beeld van Nederland voor oogen stellen en daarom werden slechts de meest 6pecifieken takken van handel en industrie toegelaten, die konden expo- 6eeren in een kunstzinnige en smaakvolle omge ving. Het paviljoen is inderdaad, zooals minister Slotemaker de Bruine het uitdrukte, „een natio nale en cultureele manifestatie." Tevergeefs zal men dan ook zoeken naar de over het algemeen vrij banale stands van stofzuigers, badkuipen, waschmiddelen en wat dies meer zij. Gelukkig maar, want die hooren thuis in de showroom van een bepaalde firma en niet op een wereldtentoonstelling. Doch laat ons thans binnentreden door de breede glazen deuren, die leiden naar de prachtig lichte hal, waar een groot aantal fotografieën den be- Boeker een eerste indruk van ons land en ons volk geven. Zoo komen we in de eerste zaal, die geheel gewijd is aan het toerisme. Men ziet dat onmiddellijk aan de decoratie en de verschillende affiches langs de wanden. In kleine glazen kastjes langs den linkerwand bevinden zich dan een aantal specifiek-Hollandsche voorstellingen: pop petjes in Volendammer en Zeeuwsche kleeder dracht, natuurlijk op klompen, natuurgetrouw na gebootste landschappen met onze befaamde molens, bruggen en huisjes, onze kerken en onze bloemen velden, alles reuze-aardig en fleurig. Verder door- loopende komt men in een aparte hoek, gehpel gewijd aan ons vlaggeschip: de Nieuw-Amsterdam, dat men op een geschilderd raam ziet afgebeeld. Door een vernuftige installatie wordt hier het klotsen der golven natuurgetrouw nagebootst. Voorts zijn er een groot aantal interieur-kieken van het schip, modellen van hutten en salons, zoo dat nien zich met wat fantasie aan boord van den grooten stoomer kan wanen! Bij het toerisme behooren natuurlijk ook do Spoorwegen, en wat zouden die anders tentoonstel len dan een model van een dieseltrein. Een paar jaar geleden zou men dat niet gewaagd hebben, doch het is nu zoo langzamerhand wel afgeloopen met de aanvankelijke tegenslag hiermeeDe K.L.M. wijst OP hóór groote werk: de HollandIndië- JijD en de Fokkerfabrieken vallen helaas wat uit fïen toon met een vrij smakelooze stand van speelgoed-v 1 iegtu i gj es. Temidden van het toerisme hoort de 6tand van do Alg. Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdclin- Lichtstrepen en vuurbollen rond den verlichten Eeifel-toren. gen verkeer, die propvol zit met nuttig propaganda materiaal. De heer J. L. Simon, die hier den scepter zwaait, beheerde al eens eerder een der gelijke stand en doorkneed als hij is in dit werk, ,weet hij aan het uit "te reiken materiaal een zoo nuttig mogelijke bestemming te geven. Overigens is er veel belangstelling voor deze stand en er worden tallooze onbenullige dingen gevraagd maar er komen toch ook heel wat menschen. die serieuze vragen hebben. Dit is wel een zeer mooi stink reclame voor ons kleine, voor vreemdelingen zoo aantrekkelijke landje. Als we dan de ontwik keling van de posterijen nog hebben gadegeslagen zijn we inmiddels nl beland in de ruimte, waar gedemonstreerd wordt, wat samenwerking tus- schen kunst en industrie vermag. Daar ziet men het kunstzinnige, wereldberoemde Leerdam-glas werk en plateel in al z'n variaties, een pracht verzameling ex li.bris en drukwerk, voor belang stellenden in de typografie om van te smullen, begeerenswaardige sieraden en de beste voort brengselen dor textiel-lridustrie. de laatste, jammer genoeg, wat onbeholpen geëxposeerd. Een ruim verblijf is dan bestemd voor de reli gieuze kunst. Op den achterwand daarvan is een rijke muurschildering aangebracht, uitbeeldende de gelijkenis van den verloren zoon. Voorts is te zien het reeds bekende, mooie orgel als ge het juist treft, kunt 8C ^et ook hooren een schoon model van een katheder, een kunstig gesmeed hek, verschillende doopvonten en beeldhouwwer ken, een en ander opgeluisterd met schilderwerk. Ondertusschcn zijn we via een trapje linksaf ge gaan naar de afdeeling, waar het boste werk van onze decorateurs en handwerkslieden te zien is. Enkele smaakvolle kamers geven een goed beeld van de moderne Nederlandsche woninginrichting, evenals een aantal mooie diapositieven. Een kost bare stand van de Amsterdamsche diamant-in- diustrie voltooit deze afdeeling. Op de galerij, die Het Belgische paviljoenmet links er naast het Zwitsersche. 306 men hier kan betreden, wordt in beeld gebracht door middel van foto's en diapositieven do groote vooruitgang op stedebouwkundig gebied. Daarbij js men niet weinig verwaand op het model ,van den Rottordamschen tunnel, die dan toch ein delijk tot uitvoering zal komcnl Het voornaamste is hiermee wel gereleveerd, wat Biet Nederlandsche gedeelte betreft. Toch moet ge niet vergeten het paneel over de drooglegging van de Zuiderzee, het model van de arbeiderswoning en den tuin met bloemen uit Boskoop en Aalsmeer te bezoeken. Alvorens ge daar aan toe zijt, komt evenwel eerst nog het deel betreffende onze kolo niën. Nederlandsch-Indië in beeld Waar men dadelijk na het binnenkomen do ingang daarvan passeert, beginnen we met de „pendopo", waar men tegen betaling van luttele centen een voorstelling van Indische films kan (bijwonen. In Inaië is de „pendopo" een groote receptie-zaal in de open lucht, waar men gasten ontvangt en uitvoeringen geeft. Hier heeft men noodzakelijkerwijs de pendopo met muren moeten omringen, waar de techniek nog geen openlucht- bioscoopvoorstellingen bij daglicht mogelijk maakt. Deze omstandigheid heeft men nu benut om keu rige muurschilderingen aan te brengen, die een duidelijk beeld geven van het Indische leven irt steden en dorpen. De expositie-ruimte is weer verdeeld in verschil lende groepen. In de afdeeling toerisme vindt ge, behalve de informatie-stand, weer tal van schil derijen, beeldhouwwerken en modellen, die een goede indruk geven van onze koloniën. Wegen- en bruggenbouw worden duidelijk in beeld ge bracht, er is een aardige stand betreffende het karteeringswerk en er wordt propaganda gemaakt Een carnautiqucin aantocht. Doorkijkje nder den Pont d'léna. voor kapok, koffie, rubber en wat dies mècr zij. In een afdeeling met prachtig batik-werk kan men twee inheemsche vrouwen bezig zien met het ontzaglijk tijdroovende, maar mooie batikken. Voorts kan men nog kennisnemen van de be kwaamheid der inlanders in het smeoen en be werken van sieraden, van bun vaardigheid in het bewerken van hout en van de typische inlandscho architectuur, dit alles omringd door vele schilde rijen, foto's en diapositieven. Hebt ge nu dit alles aandachtig bekeken, dan is het lang niet onmogelijk, dat ge reuze-trek hebt gekregen in een heerlijke kop koffie. Tja, als ik maar in Hollano was, hooren we ons al toevoegen, want de Parijsche koffieInderdaad, die is voor ons, verwende Hollanders, niet te genieten. Geen nood! Als ge het paviljoen van Nederland en z'n koloniën verlaat, komt ge precies terecht bij een buffet, waar de lekkerste koffie, die ge U maar denken kunt, geschonken wordt tegen een in Holland niet gekende prijs. Dat is óók propa ganda! Wilt ge eens iets aparts genieten, bestel dan eens „café-frappee". Thuis gekomen zult go stellig ook eens probeeren, dat te maken! Enkele buitenlandsche paviljoens De meeste menschen zullen niet veel gelegenheid hebben om talrijke paviljoens van vreemde mo gendheden nauwkeurig te gaan bezien, omdat' daartoe de tijd ontbreekt. Toch is zulks zeer in teressant en leerzaam, soms ook vermakelijk. Het valt niet te verwonderen, dat er hier en daar eens wat politieke propaganda gemaakt wordt, al is het natuurlijk niet do bedoeling. Wie liet niet zien wil, moet maar een oogje toeknijpen en boven dien, het zijn uitzonderingen. Lachwekend is evenwel het geweldig groote Russische paviljoen. Daar is het een en al communisme, wat de klok 6laat. Op alle mogelijke manieren tracht men aan te toonen, hoe ontzaglijk veel er gedurende de afgeloopen twintig jaar in Rusland verbeterd is. Wat er niet veranderde of achteruitging, daarover wordt —'zeer begrijpelijk overigens gezwegen... Het geheel is op waarlijk bombastische wijze ge drapeerd met roods vlaggen <cn portretten ycjt Stalin. Er is een bezoeker geweest, die 39 conter- feitscls van dezen machthebber telde Nu we er toch in de buurt zijn, willen we meteen even het blinkend-witte Deensche verblijf binnen stappen. Veel werk is daar gemaakt van luxe artikelen. sieraden van zilver, alsmede van glas- cn plateel werk. Deze industrieën schijnen in De nemarken een steeds grootere plaats te gaan in nemen. Oostenrijk heeft de reizende menigte zoo langza merhand al ontdekt, maar de bewoners van dat land verstaan ook de kunst van reclame-maken uitstekend. Achter een groote glazen ruit in den Voorgevel die toch al voor het grootste oeel uit glas bestaat prijkt een foto-montage, geweldig van omvang en smaakvol van samenstelling. Men behoeft dus nog niet eens binnen te komen om dit te zien. Toch is een bezoek wel aan te be velen. Vlak bij de entree bevindt zich een afdee ling ter eere van de groote componisten, en dat waren er in den loop der eeuwen vele. Verder wordt veel aandacht geschonken aan de byoutj- rieén en de techniek, alsmede aan het vreemde lingenverkeer, dat onder andere heel mooie be wegende reclames heeft. De moeite waard zijn ook enkele smaakvolle woning-interieurs. Tenslotte zijn we in deze sector rechts van het Trocadero nog even binnengewandeld in het kleine, eenvoudige Joodsche paviljoen, waar de mogelijkheden voor immigranten in Palestina en wat ze daar reeds tot stano brachten, in beeld gebracht worden. Er zijn grafieken omtrent de politieke en sociale structuur en zelfs een Oos- tersche hof met een waterpu^ kan men hier bezien. Als we nog even oversteken naar de zijde van het Nederlandsche paviljoen, kunnen we daar en passant gaan bekijken wat Duitschland exposeert. De politiek heeft men er niet geheel buiten kunnen laten, doch storend is het hier niet En als steeds krijgt men weer groote bewonde ring voor wat onze Oosterburen op het gebied van techniek weten te presteeren, wanneer men zoo eens door oe geweldige zaal dwaalt. Er zijn prachtige stands over optische industrie, men kan zien, hoe ver men al gevorderd is met de ver vaardiging van synthetische rubber, oe motoren industrie is goed vertegenwoordigd, enfin, er is hier voor den technicus zeer veel te genieten. Het geheel is gevat in de entourage van een massale zaal, met groote, zware luchters en wandschilde ringen van meer aan gewone afmetingen, kortom: het is allemaal echt Duitsch, dus technisch goed verzorgd en groot opgezet. Nu zijn we zoo langzamerhand lang genoeg in het gedeelte vlak bij de ingang gebleven, dus we pas- seeren de geheel vernieuwde Pont a'Iéna en stap pen aan de andere Seine-oever links eerst het Belgische paviljoen even binnen. Onze Zuider buren hebben een groot, rood-steenen gebouw in gericht voor het eigen land en de koloniën en het dient gezega: het is mooi, flink ruim en overzich telijk. Er wordt de noodige aandacht besteed aan de voortbrengselen van eigen land, waarbij in concurrentie met Nederlana een uitnemende stand betreffende de diamantindustrie zeer de aandacht trekt. Men ziet hier het hcele proces, zooals het in de slijperijen wordt toegepast, van haver tot gort uitgeheeld. De verzameling diamanten, die ten toongesteld wordt, heeft een waarde van 400 mil- lioen francs Geografisch is het niet heelemaal juist, maar op de tentoonstelling grenst Zwitserland aan België. De bergbewoners hebben een licht en ruim huis gebouwd, waarin voornamelijk propaganda ge maakt wordt voor het toerisme, dat immers zoo zeer belangrijk is Verbazend veel foto-werk enz. valt hier te bewonderen, zoodat men wel een zeer goede indruk van het vele natuurschoon in de Zwitserscho bergen krijgt. Voor de rest is het vrij vanzelfsprekend dat de befaamde uurwerk-indus trie zich van haar beste zijde toont. Heel aardig Dit plaatj was te doen om het Nederlandsche paviljoen (links achter de boomen) doch het Noorsche valt beter op Wondere combinatie van licht en vuur op 't water, om al dit interessante, vaak fijne werk eens te gaan bekijken. Italië kon het ook niet laten, do politiek een duch tig woordje te doen meespreken, al is dit hier niet zoo storend als in het Russische paviljoen. De manier, waarop geschermd wordt met de verove ring van Abessinië, zal echter verschillende men schen onaangenaam aandoen. Overigens is het paviljoen grootsch en stijlvol opgezet en is marmer bij de afwerking niet gespaard. Nu zijn er nog enkele paviljoens, bijvoorbeeld dat van de ereenfgde Stuten, die we gaarne ook wat nauwkeuriger beschreven zouden hebben, doch gezien liet feit, dat die zelfs aan de buitenkant nog niet eens gereed waren, is ons dat helaas niet mogelijk. De feërie van het licht Tenslotte de verlichting. We overdrijven niet als we zeggen, dat men alleen daarvoor al een reis naar Parijs zou kunnen maken. Wat de samen werking van wetenschap en techniek hier tot stand gebracht heeft, is waarlijk verbluffend Tal looze schijnwerpers storten hun overvloedig'licht uit over de verschillende bouwwerken, verlichte fonteinen Inngs, mnor ook óp de Seine toovcren ongekende kleursymphonleén tevoorschijn, o,, be- Sfe"?, T" 8cl,iot"" an" all« kanten do veelkleu- nge stralen van vuurwerk in den nnclitolhken ÏpTifeCM tem,"<!n van 'm al|M rijsl niajesiueu. de Elfolluien als een enorme llchtzuil, Dorl, do verlichting is hier niet constant dezelfde Vcrnuf- telingen hebben onder het groote restaurant bij den Pont d' Iéna een kunstig orgel geconstrueerd en op de tonen daarvan veranderen de belichtin gen en kleuren, gecombineerd met het vuurwerk in wondere harmonie met de melodieën. WiP dit voor het eerst ziet en hoort, staat stomverbaasd en zegt vol diepe bewondering: „Hoe is dut nu mogelijk!" Wat dit alleen al gekost heeft, is ons niet bekend en we zullen er ook niet naar gissen. Vast staat, dat zeer groote bedragen hiervoor noodig geweest zijn. Want de verlicht tig omvat niet uitsluitend de tentoonstelling zelf. Wie zich 's avonds er heen begeeft men kan dan beter niet met de onder- grondsohe gaan zal opmerken dnt verschillende groote bouwwerken in de stad zelf door strijklicht beschenen worden. Vanaf het Rond Point des Champs Elysees ziet men bijvoorbeeld de Arc do Triomphe op Etoile majestueus oprijzen. Veie boulevards zijn voorzien van een nieuwe, speciale verlichting, die niét alleen den weg beschijnt., maar ook van onderaf de boomen en grasga/.ons, die daardoor in de duisternis een eigenaardige, frisch-groene kleur aannemen. Om de verlichting van de tentoonstelling te zien moet men, hoewel de paviljoens gesloten zijn, het terrein betreden. Het beste is dan weer door de hoofdingang Tro cadero te gaan en dan, na wat rondgeneusd to hebben, een Seine-vaart te maken. Ge zult U in een sprookjesland wanen als ge ziet hoe ter weers zijden van den Pont d' Iéna het Duitsche en Rus sische paviljoen als massieve licht-blokken ver rijzen. hoe fonteinen in de schuinte of loodrecht tot vijftig meter hoogte spuiten, hoe op den Pont Alexandre transparante zuilen, in lichtblauwe en zilverkleur, ten overvloede bestreken worden door breede lichtbundels, die als het ware een schuin- omhooggaande weg vormen. Doch het mooiste komt pas, als het vuurwerk op de tonen der muziek een woordje gaat meespreken op de Seine, die als van onder water geïllumineerd lijkt. Under droge en scherpe knallen, onder lichtende vuur- etrepen vormt dan het opgespoten wuter doffe schermen als gordijnen, waarop zich alle kleuren van den regenlioog projecteeren, van rood tot violet met de meest verrassende mengingen. Hoog uit den zacht verlichten Eiffel schieten lichtstra len en vuurbollen honderden meters hoog in de lucht en vol bewondering staart men en fluistert) IIoc bestddt het 107,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16