CVOOt 07ÜI& lAouwm 0ONRADS ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON „EN FA" K&G WEKELIJKSCHE BIJLAGE Vacantie aan Zee Sche pen, zeesterren, mosselen ,Maar in zijn rand verbrak de zee in reven, telkens en telkens weer, er boven dreven als gouden bijen wolken bij het blauw Herman Gorter. De zomer is in het land, en alom worden weer plannen beraamd voor een kort vacan- tieverblijf in de vrije natuur. Ook onze mooie zeekusten, met haar behelmde duinen rij, hun vlakke, ver uitgestrekte strand en haar schuimrand van steeds opnieuw bre kende golven, zullen opnieuw duizenden bezoekers trekken, vooral ook gezinnen met kinderen. Wie dan belangstelling toont voor wat het ebbende water in het gekab belde natte zand aan zee-.producten achter laat, zal zeker veel meer genoegen beleven dan wie zich tot een dagelij ksch bad en urenlang verblijf in een beschaduwden strandstoel bepaalt. Eigenlijk schijnt die belangstelling van nature wel in den mensch te zitten. De kinderen komen in den regel thuis met een collectie schelpen, al waren ze ook nog zoo kort blootbeens aan 't rond plassen. Maar hoeveel ouderen zitten niet louter met den neus in krant of boek? Wie erop uit gaat vindt gewoonlijk wel iets, dat de interesse gaande maakt, en als men eens den smaak te pakken heeft, gaat men wel door met observeeren en zoeken. Natuurlijk is niet elke tijd van het jaar even geschikt om mooie vondsten te doen aan het strand en het buitenkansje van een potvisch is, gelijk bekend, uiterst zeldzaam. Komt er eens een flinke storm, dan is na afloop daarvan de gelegenheid dubbel schoon om te zien of er niet wat bijzonders aan te treffen is. Niet alleen voor strandjutters, ook voor natuur liefhebbers en verzamelaars brengt de woe lige zee licht iets op de kust. Veel hangt natuurlijk af van de plaats. NUTRICIA- KINDERMEEL waar men aan zee is. De geleerden zijn er door hun studie toe gebracht de zee te ver- deelen in een aantal gordels, die in hoofd zaak bepaald worden door de diepte van 't water. Voor ons doel komt de zoogenaamde littorale of strandgordel ter sprake, omdat deze zich uitstrekt tusschen eb- en vloed lijn. Juist deze gordel is aan de Holland- sche kustlijn zeer belangrijk. Wel is het verschil tusschen eb en vloed aan onze kus ten niet zoo heel groot, maar doordat ons strand zoo zacht afglooit, loopt er bij eb toch een breede strook droog, en beslaat deze zóne een oppervlakte, die rijk bevolkt is. Tot dezen gordel behooren de dieren^ die men altijd in groote massa aan het strand vindt. Wel treft men ook wel eens exem plaren aan uit de dieper gelegen deelen der zee, maar die hooren er niet zoozeer thuis en daarbij is men meer afhankelijk van toevallige omstandigheden. Welke dieren zijn dat nu, die we vast aantreffen? Natuurlijk in de eerste plaats de weekdieren, zoowel die met één schelp, de slakken, als die met twee schalen, de oesters en de mosselen. De geaardheid van den zeebodam bepaalt hierbij in de eerste plaats, welke weekdieren men inzonderheid vindt.' Een zandbodem trekt andere be wonere als een kleigrond of rotsbodem. En wie zal het aantal dezer dieren schatten? Het strand is als het ware bezaaid met mil lioenen schelpen, wier bewoners vaak a! lang dood zijn. En wat een verscheidenheid! Wat zijn ze mooi, als men goed toekijkt De dichter Herman Gorter gaf er in zijn „Mei" een merkwaardige beschrijving van, als hij zegt: Zout in ronde droppen op den 'rand van roodgélipte schelpen, van het strand de bloemen, witte en gele als room en rood als kindernagels, en gestreepte, lood- blauw als een avondlucht bij windgetij Wil men het weekdier zelf zien, dan moet men niet de schelpen van het droge strand nemen, maar ze uit het water halen. Het lichaam der weekdieren heeft een typische huidplooi, den zoogenaamden mantel, en die is het, welke de schelp of schelpen af scheidt. Naarmate het dier groeit, groeit ook de schelp aan, zoodat men op de schelp een aantal groeistrepen kan onderscheiden, evenwijdig aan den rand loopende. De schelpen danken haar hardheid aan 'de koolzure kalk, die erin zit, en tegen de inwerking van het zeewater zijn ze be schermd door een organische stof, die con- chioline heet. Tezamen maken zij, dat de schelpen nog gaaf zijn, ook als de weeke deelen van het dier reeds lang zijn vergaan. Gewoonlijk onderscheidt men nog een drietal lagen aan een schelp. Binnenin zit de glanzende, schitterende parelmoerlaag, die vooral bij sommige mossel- en oester soorten bijzonder sterk ontwikkeld is. Naar buiten toe volgt dan de prisma-laag, die vooral sterk ontwikkeld is bij de hartschelp Di kokkel, die zoo yaak voor het bestrooien, van voetpaden wordt gebruikt De buitenste laag van de schelp is de zoogenaamde opperhuid, die in het bijzonder voor de be scherming dient, en zoo mooi van kleur kan varieeren. Is deze buitenlaag aangetast dan krijgt het zeewater meer vat op de schelp en ziet deze er min of meer gehavend uit Men zou nu denken, dat het weeke dier in zoo'n schelpwoning volkomen beschut is. Dat is echter maar heel betrekkelijk. De arme, hulpbehoevende diertjes hebben veel vijanden, die op allerlei manier het weeke hapje weten te bemachtigen. Onder de vogels zijn het vooral de meeu wen en de kraaien, die de dieren een eind mee de lucht in nemen, vauuit de hoogte op een harden grond laten vallen en dan 't zachte vleesch uit de verpletterde schelp pikken. Krabben en kreeften kraken de schelpen eenvoudig met hun formidabele scharen; die zijn op dit karwei als het ware speciaal toegerust. Geniepiger leggen de zeesterren het aan. Hun lichaam is min of meer plat en schijf vormig en loopt in vijf stralen of armen uit De zonne-ster, die dertien of veertien armen heeft, is aan onze stranden zeldzamer. De gewone zeester leeft van levende zee dieren. Vooral kunnen ze onder de oesters en mossels groote verwoestingen aanrich ten. Ze buigen de armen om de schalen dezer dieren, zuigen hun voetjes eraan vast en trekken ze dan met geweld open. Het werk wordt vergemakkelijkt door het vocht dat de zeesterren op hun prooi afscheiden. Mossels houden met een sterke sluitspier haar schelpen tegen elkaar geknepen. Wel nu, de afscheiding der zeester verlamt deze spier en het gevolg is, dat de mossel zijn schalen moet openen. Doode mossels gapen, zooals men dat noemt, want als de sluit spier werkeloos is, worden de beide scha len van elkaar gebracht door de werkintr van den elastischen slotband, die aan den rugkant de beide helften verbindt. Zijn de schelpen open, dan doet de zeester iets heel merkwaardigs! Hij stulpt zijn maag dooi den mond heen binnenste buiten, verteert het weeke mossellijf en trekt de maag weer naar binnen. De natuur heeft wondere ge heimen! Ook van hun eigen familie hebben de weekdieren gevaar te duchten. Sommige slakken boren een gaatje in de schelp van andere weekdieren en zuigen door die ope ning kalmweg het lichaam uit. Langs onze kusten ziet men ook vaak zeehonden op de zandbanken, en wie op merkzaam de zee blijft gadeslaan zal ook meermalen de bruïnvisch door het water zien duikelen, met zijn groote, reeds van verre zichbare donkere staartvin. Deze beide behooren tot zeer uiteenloopende soor ten van zoogdieren, maar in hun uiterlijk toonen zij menig punt van overeenkomst. Al zijn het zoogdieren en geen visschen zij brengen bijvoorbeeld levende jongen ter wereld toch doen zij heel sterk aan typi sche waterbewoners uit andere groepen van het dierenrijk denken, zooals visschen en inzonderheid haaien. Onze kusten zijn over het algemeen arm aan plantengroei. Wie mooie zeewieren wil zien, rood en bruin en groen, in velerlei pracht van vormen, moet die plaatsen pp- zoéken, waar de zee dieper is. Daarvoor moet men vooral in de buurt van groote waterwegen of havens zijn. Zulke plekjes vindt men bijvoorbeeld in de zee bij Den Helder, waar een ware schat wordt aange troffen van de meest uiteenloopende wieren. Een kijkje in het herbarium van het Zoö logisch Station aldaar, kan ons leeren, hoe veel soorten van die oogenschijnlijk zoo een tonige wieren er worden aangetroffen. Men moet ze eens op zijn gemak bekijken ooi te zien, hoe mooi vele van die (plantjes zijn En voor liefhebbers van verzamelen zijn ze zoo gemakkelijk te bewaren. Men f-preidl de planten eenvoudig fijn uit in een kom met water, brengt een vel papier in het water onder de plamt en heft het papier handig, met de plant erop uitgespreid, uit het water. Daarna droogt men het eenigen tijd en klaar is het werk. Gewoonlijk hoeft de plant niet eens meer opgeplakt te wor den, omdat ze bij het drogen al voldoende aan het (papier is vastgekleefd. Vele zien er dan uit, alsof ze op het papder geschil derd zijn. Hoe eigenaardig is het, dat de zee naast de grootste monsters ook de kleinste micros- cppische organismen bergt. Haalt men maar een enkelen keer een netje van fijne zijde of tule door het zeewater en bekijkt men dan de inhoud onder het vergrootglas, dan krijgt men reeds dadelijk een denk beeld van den ontzagwekkenden rijkdom aan vormen en soorten. Het ongewapend oog ziet de grootste dezer diertjes nog wel, maar men let er eigenlijk alleen op, als hun aanwezigheid met bijzondere verschijnselen gepaard gaat, zooals bijvoorbeeld het ge heimzinnige, toovervolle lichten van de zee. Een merkwaardige glans gaat over het water; elke golf heeft een lichtende kuif; het water spat vonkend omhoog. En dat alles wordt enkel veroorzaakt door de aan wezigheid van milliarden van die heel kleine diertjes, die men met recht Noctiluca of zeevonk heeft gedoopt. Er zijn ook organismen, die zich dicht aan de wateroppervlakte, als zwevend, voortbewegen. Gewoonlijk is bij hen 't drij vend of zwevend vermogen sterk ontwik keld door hun typischen vorm, en door allerlei ongewone aanhangsels, terwijl ze zoo helder zijn als het water. De kwallen, die wij steeds in menigte aan het strand zien, vormen typische vertegenwoordigers van deze soort. Meest bestaat hun lichaam uit een buitenwand en een binnenwand, waartusschen zich pen holte bevindt, die tegelijk als darmkanaal en als bloedvaat stelsel dienst doet. Deze holte heeft aan de eene zijde een opening, die door vangarmen is omgeven en als aars- en tevens mond opening, fungeert. De ademhaling geschiedt door de huid; zintuigen ontbreken. In de huid bevinden zich de zoogenaamde netel organen, die als beschuttingsmiddelen be doeld zijn. Meestal drijft de zee vol kwallen, als er een landwind waait, en het water vrij rustig is. Zwemmers, die met dit soort ge dierte in aanraking komen, merken later vaak aan hun lichaam een ondraaglijke jeuk op. Zij kunnen dan bij ervaring vast stellen, dat die netelorganen inderdaad niet voor de ipoes zijn. De jeukende plaatsen met citroen inwrijven, en verder het gébruik van sterke koffie, dit zij hier en passant medegedeeld is tegen dit lastig ongemak de beste behandeling. Niet veel menschen zullen zich er onder- tusschen rekenschap van geven dat onze siponsen tot dezelfde hoofdafdeeling als de kwallen behooren, maar dit zijn organismen welke men in warmere wateren dan van Noord- en Waddenzee moet aantreffen! Wie dacht dat in die groote, zoo uitge strekte zee, waarvan de horizon bij schoone dagen als een lichte, wemelende lijn lijkt te schemeren, een groote eemvormigheid van creaturen moet bestaan, zal thans wel tot het besef komen, dat de almacht van den Schepper zich ook hier op overrijke wijze heeft geopenbaard! Tafelmatjes Benoodigd stalen haaknaald no. 5 en 1 knot Everlasting. De matjes kunnen in een effen kleur of met een gekleurde streep ge werkt worden. Men maakt een lusje en haakt om het korte draadje 6 vaste st, trekt dan aan het korte draadje het. krin getje dicht en sluit met een halve vaste. Daar het ribbels moeten worden, moet men ieder toer het werk omkeeren en steeds de achterste lus opnemen. 13 vaste st. is 4 cM. breed. 2e toer: 1 losse voor het omkeeren, dan m ieder st. 2 vaste haken, zoodat er 12 vasten komen, t sluiten met een halve vaste, om keeren. 3e toer: 1 I. voor het omkeeren, dan 2 vaste in 1 St., 1 vaste, nog 5 maal herhalen en t. sluiten met h. vaste. 4e toer: 1 1 voor het omkeeren, dan 2 vaste in 1 st., 2 vaste, nog 5 maal herhalen en t. sluiten met h. vaste. GtwtfoVfUïenitfol/ N.V Jirtsilk"-Breda 5e toer: 1 1. voor het omkeeren, dan 2 vaste in 1 st., 3 vaste, nog 5 maal herhalen en t sluiten met h. vaste. Zoo doorgaan tot: 2 vaste in 1 st., 28 vaste nog 5 maal herhalen. Daar boven ltoer gaatjes b.v. 3 2 vaste, enz. Laatste toer: 3 1., 2 vaste in het gaatje, 3 1. 2 vaste in het gaaje, enz. Men maakt 2 matjes in dit formaat, 1 matje wordt 4 ribbels kleiner. Voor 1 lang werpig matje worden 35 lossen gehaakt. Aan beide kanten van de 1. worden vasten gehaakt met aan het begin en eind 3 maal 2 vaste in 1 steek. De toer sluiten en omkee ren. De toer eindigt in het midden van de 3 meerderingen. Volgende toer tusschen de meerderingen 1 vaste, volgende toer 2 vaste, net als bij de ronde matjes. Zoo doorgaan tot er tusschen de meerderingen 18 vasten zijn, daarna nog de 2 gaatjes toeren. De beschrijving is geheel berekend op het gebruik van Everlasting. Een beetje warenkennis Het „Maandblad" van de Ned. Ver. van Huisvrouwen bevatte in zijn laatste num mers een reeks artikelen, die onder den ti tel „Huisvrouwen, let op uw saeck", tot op lettendheid aanspoorden bij het koopen van verschillende levens- en gebruiksmiddelen. Wij veroorloven ons, daaraan het volgende te ontleenen, waarmede ook ongetwijfeld deze of gene onder onze lezeressen haar voordeel zal kunnen doen. Specerijen zijn van oudsher geliefde ob jecten ter vervalsching geweest, omdat ze ééns zeer kostbaar waren, of omdat soms do aanvoer langen tijd belet werd, bijv. in som mige landen tijdens den wereldoorlog. Bij het in werking treden van de Warenwet in 1921 werden daarom vaak heel rare dingen gevonden bij oude oorlogsvoorraden, maar tegenwoordig zijn als regel alle specerijen onder hun eigen naam te koop en komen opzettelijk vervalschte practiseh niet meer voor. Een tweetal misstanden daarentegen des te meer: die van bederf en geknoei met gewicht. Dat de huisvrouw haar eigen peper tegen woordig niet meer maalt is gewoonte ge woonte geworden, ofschoon er heel weinig valt in te brengen tegen het ouderwetsche pepermolentje naast het oiie- en azijnstel op den middagdisch. Veel gemalen peper is in den winkel reeds duf en schimmelig wat echter pas thuis blijkt na het openen van 't blikje, waarin het hermetisch gesloten ver kocht werd, zoodat ook ahveer ,in het alge meen gesproken, de winkelier niet aanspra kelijk gesteld kan worden voor deze fout, met dit uitdrukkelijk beding echter, dat hij zich niet schuldig maakt aan de verkeerde gewoonte om den versch ontvangen voor raad te plaatsen op de plank vóór het vorige restant, zoodat dit opnieuw misschien maan den in een vochtig hoekje staat te wachten op den klant, die er straks een stropje aan zal halen. Maar in elk geval is het dwaas om ook gemalen muskaatnoot te gaan koo pen, want een muskaat rasp is toch nog wèl aanwezig of te koop, zoodat men slechts naar afwezigheid van wormgaatjes of an der bederf in de heele muskaatnoten, be hoeft te kijken, om althans deze specerij in Groote Markt No. 8 ROTTERDAM handwerk-benoodigdheden Leuke sportjapon te vervaardigen van linnen of witte waschzijde. Het model is zeer eenvoudig, de rok valt wijd, zoodat de draagster in haar bewegingen niet belemmerd wordt Het patroon is te verkrijgen ini maat 40: bovenwijdte: 86 cm; taille wijdte 70 cm.; heupwijdte 110 cm. Door 't al of niet aanknippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 25 ct iplus 5 c. voor portokosten. Dit patroon is te verkrijgen bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitg. Mij. de Mijlpaal, Singel 91, Am sterdam-C. Toezending zal geschie den na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt iper postwissel, in postzegels of wel por postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vrien delijk verzocht bij bestelling duide lijk het gewenschte nummer en te vens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te ge ven. Bovenstaand patroon is ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan: 70 ets. Verder leveren we niet alleen patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeel ding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: een mantel 85 ets.; een japon 70 ets lingerie en kinderkleeding: 45 ets.; blouse: 40 ct en rok 35 ct per stuk. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U he* voordeeligst bij: STOFFENHUIS J. MOMNICKENDAM, HOOGSTRAAT 351 HOEK SPUI ROTTERDAM Ook kunt U Uw japon laten knippen voor Lknippen en rijgen 2.Mantel knippen 2.—; knippen en rijgen 3.— Japon geheel gemaakt 7.50. Nieuwste platen ter Inzage. goede kwaliteit op tafel te kunnen brenger. Waar dan de aangevreten en beschimmelde noten blijven? We hebben het feit niet per soonlijk kunnen constateeren, maar ver moeden sterk, dat een behoorlijk deel ervan terecht komt in de keurig gedecoreerde blikjes met het gemalen product! Wanneer de huisvrouw blikjes specerijen koopt, neme ze steeds even de moeite, om ze zachtjes ta schudden en om te keeren. Ontstaat daarbij veel beweging in den inhoud dan is er ook veel vrije ruimte en laat de mate van vulling te wenschen over: niet zelden is deze weinig meer dan een vierde van de ruimte, zoodat men meent een flinke bus voor weinig geld te krijgen, maar inderdaad alleen een groote bus koopt met bitter wei nig inhoud. Komt er echter géén beweging, of alleen een gerommel van stukken en klonten, laat dan het busje op de toonbank staan, want dan is vrij zeker de inhoud samengeklonterd door schimmel of spinne- draden van wormpjes. Tegenover inhoud en gewicht staat de Keuringsdienst machteloos, hoe vreemd dit ook schijne, omdat er geen voorschriften zijn, welke den producent ver plichten .inhoud of gewicht op de verpak king te vermelden. Levert de melkboer melk met een te kleine, of niet met 't laatiste merk geijkte maat dan is hij strafbaar. Levert daarentegen de jamfabriek een pondspot jam, die 810 gram weegt, maar waarvan de pot alléén 435 gram gewicht heeft, zoodat er voor den inhoud slechts 375 gram overblijft (het geval heeft zich voor gedaan!), dan kraait daar verder geen haan naar! En evenmin naar het feit, dat diezelf de „pondspotten" nimmer een Nederlandsch pond van 500 gram, maar in het gunstigste geval een Engelsch van 450 gram kunnen bevateten. Een „eerlijke" flesch moet 750 c.c. kunnen bevatten, een halve flesch dus 375 c.c., maar heel wat bessensap wordt afgele verd in flesehjes van nauwelijks 325 c.c. Vleesch-extract en bouillonproducten eischen weer goede leeskunst: er worden heel wat producten verkocht die er op lij ken, maar nimmer in vleesch he/bben geze ten. Pas goed lezen der opschriften toont aam, wat men heeft. Maar een oppervlak kige kijker krijgt s o e p b 1 o k j e s of p 1 a n- tenbouillon of „vegetable yeast" gistextract inplaats van bouillonblok jes, -korrels, -poeder of -pasta, de wettelijke vastgestelde namen voor de echte producten. Stofzuigen alleen is niet voldoende om ta pijten geheel frisch te houden. Eens in de maand oplborstelen met een stijven borstel, gedoopt in water met ammoniak, zorgt er voor, dat de kleuren goed blijven. BLOEMKOOL MET TOMATENSAUS Kook een groote bloemkool op de gewone wijze met zout gaar. Vermeng al roeiende 40 gram bloem met 40 gram boter, voeg er onder voortdurend roeren een halve liter bloem kool water bij en vier eetl. t omatenpurée. De saus kan men afmaken met een bouil lonblokje of met eenige druppels aroma. GEVULDE VISCHTOMATENGekookte visch ontdoet men van vel en graten. De visch wordt nu fijn gewreven en vermengd met een ons garnalen, een fijngesneden augurk, wat fijngewreven koude aardappels en zooveel slasaus dat het mengsel niet te droog is. Maak het nu af met wat zout en desgewenscht wat peterselie. Een paar mooie groote tomaten ontdoen van het dekseltje en uithollen. Opvullen met de vischmassa, daarna het dekseltje er wee»- opleggen, of in plaats daarvan een plakje ei. PICCALILLI J: Kook in water met zout 'n ge lijke hoeveelheid in stukken gesneden bloem kool, worteltjes en snijboonen even op, voeg er daarna een zelfde hoeveelheid wite uitjes en kleine gezouten augurkjes bij. Breng anderhalve liter kruidenazijn aan de kook en voeg er aan toe bij de kokende azijn 2 eetlepels mosterd en eem theelepel kerrypoeder. De afgekookte groenten wor den in een keulsch potje gedaan en vervol gens wordt er de kokende azijn opgegoten. De pot wordt gesloten met perkamentpa pier. BESSENSAPPUDDING: (4 pers.) drie-kwart Liter bessensap, 60 gram aardappelmeel (goed 7 afgestr. eetl.) 4 afgestr. eetl. maizena twee en een halve dL. water, 15 afgestr. eetl. suiker, citroenschilletje. Breng het vruchtsap aan de kook met het citroenschilletje. Vermeng het aardappelmeel de maizena, de suiker, en het water tot een gladde massa. Giet dit onder voortdurend roeren in het kokende vruchtsap. Laat het even doorkoken tot het voldoende gebonden is en mooi gla/nzend, verwijder het citroen schilletje en doe het mengsel in een met koud water omgespoelde vorm. Laat de pud ding afkoelen en geef er vanillesaus bij. COMPóTE VAN RAUWE VRUCHTEN: (4 pers.). 1 pond aardbeien of frambozen, 100 gram suiker, wat aardappelmeel. Wasch de helft van de vruchten en ver wijder de kroontjes. Schik de vruchten in een schaal. Maak de andere helft schoon er. breng ze met de suiker aan de kook. Wrijf ze door een paardeharen zeef. Maak er met het aardappelmeel een gebonden sausje van en giet dit over de rauwe vruchten. ;een haarverf, DIE PRACHTIG VER F'C -! EN LANG HOUDT! ÊTUs haar e_ goede vriend van de per manent. U behoeft niet bang te zUn voor lee- lUke nuancen: de kleu ren, die U met INSTAST- TO VITE verkrijgt zijn natuurlijk en mooL Vraag Uw kapper 1N- STANTO VITE, maar iger zonder aarzelen H. MÜSKER, v. Boetzelaerlaan 241, Den Haag LATEXO ELASTIEK Vervaardigd van de orig. gespoten Lactron rubberdraden. Vernieuwing onnoodig. C«nl9 fa. N V. No«. ElHtiaWsbr.. Oomrboek HUIZE „WESTEINDE" TE 's-GRAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd Zeer matige prijzen 1.50 h f S.— p. d.) voor logies met volledig pension; desgew. alleen kamers met ontbijt. Gevestigd sedert 1868. ïeheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 HAVERMOUT VlUGKOKEND 4Q CENT PER IO PONDSPAK S.V. DIR. rOi£RU „MEXUJR1US" VORMEI VEES. STOOIVIWASSCH ERIJ Th. BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM HELDERHEID en AFWERKING ONGE-EVENAARD Adverteert in Voor Onze Vrouwen UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gnnnink, Importeurs, Kampen Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn. UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1850 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8