STADSNIEUWS A° 1807 VRIJDAG 25 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 NED. HERV. DIACONIE IN DE CLASSIS LEIDEN Lezing van Mr. H. de Bie De classis Leiden van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk had gister middag een excursie naar de gestichten der Ned. Herv. Diaconie van Leiden, nl. naar het Kinderhuis „Voordorp" en het Tehuis voor Ouden van Dagen het „Geref. Minne huis" georganiseerd, gevolgd door avond-vergadering, waarin mr. H. de Bie, vice-president van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam het woord voerde. Alvorens na^r het Kinderhuis Voordorp te Leiderdorp werd vertrokken kwam men in het gebouw der Ned. Herv. Diaconie bij een, waar de heer B. van Kleef, tweede voor zitter allen hartelijk welkom heette, auto's werd vervolgens naar het kinderhuis vertrokken waar na een woord van welkom de heer G. F. E. Kiers een uiteenzetting van het werk der stichting gaf en opwekte om te bevorderen, dat kinderen van Hervormde huize, wanneer noodig, in deze inrichting ■worden opgenomen. In aansluiting od deze woorden, v rondwandeling door het gebouw gemaakt. Met zeer veel belangstelling nam men prachtige inrichting van het gebouw in oocenschouw. Zeer werd ook de verzorging der kinderen geroemd. Bii monde van den heer Tibhoel van Lis; werd mevr. Flier, directrice van „Voordorp' toegesproken. Hartelijk dankte spr. haar voor de toewijding waarmede zii steeds het werk en de leiding van het kinderhuis v richt. Een zeer od prijs gestelde attentie was 1 ontreden van de mondorgelclub. die zich enkele nummers liet hooren en daarin blij ken van haar kunnen gaf. Het tweede bezoek gold het Geref. Minne huis aan de Kaarsemakerstraat. Namens bestuur SDrak de voorzitter, de heer Joh. Rierat. een woord van welkom uit. gens bezichtigden allen dit tehuis waarna een koffie-maaltiid werd gebruikt Lezinq mr. H. de Bie De avondvergadering, welke in de kerk- zaal van liet Geref. Minnehuis werd gehou den en onder leiding stond van den zitter van de classis Leiden der Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. den heer Kiers. werd op gebruikelijke wiize e met lezing van Joh. 3 geopend, waarna de voorzitter een kort inleidend woord sprak. Hartelijk dankte spr. hierin voor de ondervonden gastvrijheid van dezen Na lezing der notulen door den heer P. Bernard refereerde mr. H. de Bie over .J)a Diaconieën en de zore voor kinderen van ouders, die van de ouderlijke macht zun ontheven of ontzet". In het begin van zijn rede, wees spr. op de taak der diakenen, dit aan de hand van enkele artikelen uit bet synodaal-reglement op de diaconieën. Voortgaande toonde mr. de Bie, dat voor de weezen al de eeuwen door gezorgd maar dat dit geheel anders is met de ver waarloosde kinderen. In het midden der negentiende eeuw zien wij echter, dat er speciale aandacht wórdt besteed aan categorie van verwaarloosde kinderen. De Réveil-beweging is het ook geweest, die zich de zorg voor deze kinderen heeft aangetrokken. De Hocnderloo- en Heldring gestichten en verder ook de Neerbosch en Martha-stichting zijn daar sprekende voor beelden van. Ook van R.K.- en Vrijzinnige zijde werd de aandacht op dit vraagstuk ge vestigd. Al ras openbaarde zich in sterke mate de actie voor de kinderwetgeving, het geen de bekroning zag in het vaststellen van een wet, waarbij de ouders uit de ouder lijke macht werden ontzet (1 Dec. 1905 in .werking getreden). Ook m de Ned. Herv. Kerk ontstond voor deze tak van clir. socialen arbeid groote belangstelling waaruit geboren werd het reglement, door spr. reeds in den aanvang van zijn betoog genoemd. De duurzame ver zorging werd hierin tevens geregeld. Vervolgens toonde mr. de Bie aan, dat het juist voor den christen, het ideaal moet zijn om zich het lot der kinderen, die dreigen te verwaarloozen, aan te trekken. Wij, als her vormden, zijn het ons verplicht om derge lijke kinderen voor de kerk te behouden. Groote verantwoordelijkheid vraagt de duur zame verzorging der kinderen. Als spr. dan een overzicht heeft gegeven van de kinderzorg in de Ned. Herv. Kerk, waaruit bleek, dat in onderscheidene plaat sen djt werk krachtig wordt aangevat, zeido hij. dat er nog meer intensief op dit terrein dient gearbeid te worden, wil de .Kerk voor een groot deel de zedelijke zorg voor deze kinderen niet kwjjt raken aan de burger ij lko instellingen. Wij dienen er voor te ijveren, dat in geheel Nederland dit werk van Hervormde zijde systematisch wordt aangevat. Ook voor wat Leiden betreft drong aan op een gemeenschappelijke organisatie opdat het werk zoo goed mogelijk kan slagen. Op deze inleiding volgde een aangename gednchtenwisseling waarbij nog verschillen de zijden van het vraagstuk werden be sproken. Seriewedstrijden C.G.W. De uitslagen van de serie-wedstrijden van C.G.W., waren als volgt: Algemeene— Fabrieks 5—2 en L.W.V.—R.K.W. 8—0. Het program voor de volgende week is als volgt: Maandag te 5.30 nam. Jeugd V.C.A.S.V. Dinsdag te 6.30 nam. L.W.V.C.G.W. Donderdag te 2.15 nm.: R.K.W.L.D.W.S tkmderdag 5.30 nm.: JeugdV.C.Algemeens .Vrijdag te 2.15 nam.: A.S.V.Metaal. Alle correspondentie voor C.G.W., voor- loopig te richten aan den heer A. van der Velden, Formosastraat 36a, alhier. Voorzit ter der vereeniging. v Passagiersdienst-onderneming „Prinses Juliana" Blijkens een advertentie in dit nummer begint over enkele dagen tot en met 5 Sept. n.s. weer de dagelijksche passaglersdienst L uden—SchipholAmsterdam met de salon boet „Prinses Juliana". D keurige boot die een capaciteit heeft van 575 personen en die voorzien is van een windvrij promenade-dek vaart door het fraaiste deel van onze waterrijke Holland- sche provincies en langs het vliegveld Schiphol. Een tochtje op deze wijze naar Amsterdam is een apart genot, dat men zich niet mag laten ontgaan. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de advertentie. Ds. H. Thomas f Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgenmiddag bij de begrafenis ven het stoffelijk overschot van Ds. Thomas, uit sluitend door Ds. Wiersinga een kort woord zal worden gesproken. Kinderoptocht op den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard In ons blad van gisteren konden wij een en ander inededeelen over het resultaat van de inschrijving voor deze optocht, die tevens een wedstrijd is in het versieren van kindervoertuigen. De commissie verzoekt ons een foutje, dat in dit bericht is geslopen te herstellen: het juiste aantal kinderen, dat zal mee doen bedraagt: 250 'individueele deelno- niertjes (en -sters) en ongeveer 150 deelne mers in groepsverband. Dit aantal is dus veel liooger, dan wij abusievelijk vermeldden; het belooft een mooi geheel te worden. Van ganscher harte hopen wij, dat het weer zal meew ken om deze optocht te doen slagen! In ons Zaterdagnummer zullen wij route kunnen vermelden, die waarschijnlijk door Haarlemmerstraat en Breestraat zal gaan. Tentoonstelling Mathesis Scientiarum Genitrix De school 150 jaar op dezelfde plaats Hedenavond wordt in de Stadsgehoorz- -I de 152ste algemeene vergadering gehouden van het Kon. Genootschap M.S.G. De ten toonstel ümg, die daaraan steeds verbonden is, wordt ditmaal niet in de Stadszaal, maar in de school gehouden en draagt een hijzonder karakter in verband met het feit, dat de school thans 150 jaar op dezelfde plaats haar fessen geeft. Behalve de ge bruikclijke teekeningen van de afgeloopen cursus op het gebied van bouwkundig- machine-teekenen, beschrijvende meetkun de. haniteekenen enz., zijn in een apart lokaal geëxposeerd een aantal curiosi de geschiedenis van de school. Men vindt daar zeer merkwaardige dingen. In de eer ste plaats valt op het model eener Watt- sche stoommachine, die in 1843, ten ge- bruike van het werktuigkundig onderwijs, door I. W. Schaap is vervaardigd. Voorts zijn er oude teekeningen. lesroosters, pro gramma's bestuursbesluiten, naamlijsten van leerlingen, wetten en reglementen, leermiddelen enz. Eén der wanden wordt bedekt door een serie fraaie teekeningen uit den loop der jaren. Er zijn ook talrijke merkwaardige voorwerpen zooals medail bijzonder fraaie antieke koperen hak- voor de kooltjes vuur, waarmede oo de bestuursvergaderingen de pijpen werden aangetrokken, een purperen doek ter bedek king van de zilveren schaal met medailles zooveel andere dingen, die de aandacht zullen trekken Ongetwijfeld zullen velen de expositie, die geopend is morgenmiddag van 2—4 en van 6—9, willen bezoeken. Vooral voor degenen, die hun geheele of gedeeltelijke opleiding bij M.G.S. hebben genoten en hoevelen zijn er dat niet mogen niet verzuimen morgenmiddag of •avond de school te bezoeken. „Damclub Leiden" De uitslagen der e-espeelde bordenwedstrii- den luiden als volgt: le Groep P. LigtvoeiD. Meechelse 02 Th. OverdiikF. Zijlstra v 20 P. VoorkampW. Laterveer ïfgebr. W. F. OlivierA. Pronk 20 P. Oliviei^P. J. Lemair 2e Groep C. J. Koree—P. Olivier J. v. Wezel—J. Boter De standen len momenteel* gesp. gew. rem. vrl. pnt. Waterpolo Wedstrijden L.Z.C. De tweede wedstrijdavond der Leidsche Zwemclub heeft twee winstpunten opge leverd. Die twee punten waren voor het tweede, zoodat daaruit al dadelijk blijkt, dat eerste opnieuw heeft verloren. Toch speelde L.Z.C. een stuk beter dan tegen R.Z.C. en we gelooven. dat zii nog wel eeni- ge punten zal weten te veroveren. L.Z.C. II—H.P.C. IV 2—1 De Heemstedenaren verschenen met zes spelers, waarvoor L.Z.C. liet uitvallen. Het begin was voor de casten en al spoedig hadden zij de leiding (01). Door doortas tend spel van H. A. C. Walenkamp was de 'tand echter spoedig gelijk en nog voor de rust had Meyeraan den L Z.C.-reserven de leiding gegeven. (21). In de tweede heltt w-as H.P.C veel ster ker. doch Meyeraan. die nu het doel ver dedigde. deed zulks uitstekend en er werd niet meer gedoelpunt, zoodat L.Z.C. II de eerste overwinning binnen heeft L-Z.C. I—S.V.H. I 0—5 De Lei denaars hadden nu weer den steun an Frits Teegelaar en dat was wel zeer duidelijk merkbaar, want het grootste ge- raar voor S.V.H. kwam van zijn kant. Hij loste enkele flinke schoten, maar de keeper an S.V.H. bleek uit het goede hout gesne den. Aan den anderen kant probeerde Snoek de L.ZC.-defensie, maar Elzinga hield hem in bedwang. Drie comers od het S.V.H.-doeL brachten \oor L.Z.C. ook geen resultaten. De S.H.V.-midvoor die geen kans kreeg een behoorlijk schot te lossen, ging daarop zwerven, trok tevens Elzinga met zich mee en Barends nam de midvoorolaats in. Deze kreeg daarop meer schietkansen en met een f raaien doorslagbal gaf hii ziin club de leiding (0—1). Dadelijk daarop kwa^a de rust. De tweede helft hegon de L.Z.C. met goe den moed. doch toen Elzinga voor weg zwommen aan den kant werd gestuurd, had S.V.H. geen moeite den voorsprong te ver- grooten door Barends (02). S.V.H. werd daarop steeds sterker, doch op onrecht matige wijze kreeg zii het derde doelpunt, toen Snoek geheel vrii binnen de 2 M. liin om en doelpuntte zonder dat dn scheidsrechter ingreep (03). Toen was de- fut bij L.Z.C. eruit en wederom door Snoek werd het 04, terwijl Barends er tenslotte 5 van maakte. Toen Snoek hierop wegen* wegzwemmen langs de lijn werd gezonden ging de S.V.H.-verdediging traineeren en tijdens dit achterhoedespel kwam het einde- De Zijl IV—S.Z.C. 1—1 avond werd geopend met den wed strijd tusschen de Zijl IV en de Sassen- heimsche Zwemclub. welk gemoedelijk par tijtje in een gelijk spel eindigde. (11). AANRIJDING Gistermiddag is de b2-jarige A. S. bij hot per rijwiel oversteken van den Haagweg nngcrcden door een auto. bestuurd door P. N. De «vrouw klaagde over pijn in de heup. Ze werd door den E.H.D. naar hpt Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat zij een heupfractuur liad hekomen gesp. gew. rem. vrl. pnt. Ie Groep J. Stavleu W. F. Olivie- P. Olivier P. Ligtvoet S. v. d. Reek A. Pronk Th. Overdiik C. J. Koree W. Laterveer D. Megchelse P. Voorkamp P. J. Lemair N. Wassenaar F. Zijlstra 2e Groep J. de Vink I. Laterveer J. v. Wezel A. Buurman M. Krui der D. Laterveer W. Nyenhuis W Koetze J. Boter W. Leeflang D. Ladan 3e GroeD F. Laterveer E. Bulthuis S. Willems F. Franken E. Wassenaar H. v. d. Blom A. Plezier J. Nievaart J. Broers GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Fabricage, de heer J. LIEFDADIGHEIDSVOETBAL Ten bate der Eers'e Leidsche E.H.B.O.- brigade wordt a.s. Zaterdagmiddag om 5 uur op het N.B.L.O.-'.errein gespeeld, Alphtm I tegen Leidsch K.N.V.B.-elftal. TE WATER Gisteravond is het 8-jarig meisje M. de N. nabij de Keizerstraat met de fiets in het RapenburR gereden, toen zij schrok voor een blaffende hond. Het meisje raakte drie meter uit de kant en giag eenige malen on der. Een voorbijganger sprong gekleed *e water en bracht het meisje op het droge. Do E.H.D. kon geen letsel constateeren. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: W M A v Zijl—Gllissen z OVERLEDEN: O J Fr*naU ongeh. V?. 65 J. J v d Weide dr. 22 j. W M Krlens ongeh. vr 47 J. B L Datema dr., 15 j. H Th. wedr. 68 J. D T 43 J. D H L< 28 J. ONDERTROUWD: A Buurmi Kanbier 26 j. S A J Kiel de Keuning 26 j. M Krulde? 27 J. 22 J. A W K M Sneep 28 j. dee, gesch. 40 J. en O M H M Ta' n J Sira M H Kokke- UIT DEN OMTREK vLPHEN a.d. RIJN DE WIJZIGING VAN DE NIEUW REGELING VOOR AFTREK VAN GEZINSINKOMSTEN Het blijkt dat de laatste publicatie over de aftrek van de gezinsinkomsten, hij velen die hierbij betrokken zijn, een verkeerde in druk heeft gewekt. Zells waren er wel die meenden, dat de hij den dienst betrokken ambtenaren de regeling niet zoo zouden uitvoeren als wel bedoeld was. Geheel ten onrechte echter, wat ons bleek toen wij ons met de betreffende zaak tot een deskundige op het gebied der steunregelingen wendden. Beter dan met een uitvoerige uiteenzet ting. meenen wij de werking van de regeling van de steunaftrek bij de gezins inkomsten. te kunnen verklaren met enkele voorbeelden. Nemen wij als voorbeeld een gezin van man, vrouw en twee kinderen, (dubbel uit getrokken). waarvan een meerderjarige dochter f 6 en een minderjarige zoon f 4 erdienen. Dit gezin zou aan steun ontvan gen f 12 waarvan afgetrokken werd 2/3 van f 10 gezinsinkomsten, dus overblijft f 3.34. De inkomsten van dit gezin waren dus f 3.34 steun en f 10 gezinsinkomsten samen f 13.34. Bij de nieuwe regeling gaat men echter als volgt te werk: Handhaven wij het voorbeeld, dan wordt er van die f 10 gezinsinkomsten f 4 en f 2 geheel vrijgelaten en slechts van de f 4 2/3 afgetrokken van het steunbedrag. Men zou dan kunnen ontvangen aan steun f 12 plus f 7.33. is f 19.33. Dit ontvangt men echter niet. Wat is het geval? Volgens art. 10a van de regeling mag het steunbedrag niet meer bedragen dan anderhalf maal de steunnorm. Was de steunnorm in ons voorbeeld dus f 12. dan mag dat gezin in het geheel niet meer aan inkomsten ontvangen dan f 18. In ons laat ste voorbeeld zal men dus niet ontvangen een bedrag van f 9.33 san steun maar f 8. want telt men hierbij dan de f 10 inkomsten dan komt men precies aan de grens van art. 10a der regeling. De verdiensten van 'het hoofd van het gezin en van de vrouw zullen evenals voorheen voor 2/3 op het steunbedrag in mindering worden gebracht. ZILVEREN JUBILEUM Zooals wij reeds vorige week meldden herdacht de heer C. van Gaaien j.l. Zaterdag dat hij 25 jaar als bestuurslid verbonden was aan de vereeniging tot Evangelisatie op Geref. grondslag te Oudshoorn. Woensdagavond is dit jubileum in het gebouw „Rehoboth" aan de Hooftstraat. her dacht Eerst werd een receptie gehouden waarvan velen gebruik maakten om den gezienen jubilaris hun gelukwenschen aan t bieden. Na afloop hiervan is het jubileum In te genwoordigheid van de afgevaardigden van tal van bij de Evangelisatie aangesloten ver eenigingen in intiemen krine gevierd. Door onderscheidene personen werd de heer van Gaaien op waardeerende wijze toe gesproken terwijl hij ook van verschillende zijden stoffelijke hliiken van belangstelling I schendamVoorburg" verplaatst naar Rotter- mocht ondervinden, I dam, terwijl het personeel van de bovenleiding VERKEERSSTREMMING IN DE BRUGGESTRAAT Een strijd om de voorranp Gistermiddag heeft de smalle Brugge- straat nog weer eens een belangrijke ver keersstremming veroorzaakt. De brug was geruimen tud open geweest met het gevolg dat aan weerszijden een lange file auto's stond. In de Bruggestraat werd deze gevormd door een colonne mili taire transport auto's onder bevel van een adjudant-onderofficier in een luxe auto Toen de brug neer was kreeg de richting van de Lage Zijde gelegenheid eerst over de brug te gaan. De eerste auto was van het gemeentelijk grondbedrijf die als aanhang een kookketel voor het asfalteeren van we gen meevoerde. Echter had de voorste auto van de militairen zich ook in beweging ge zet zulks onder protest van den brug wachter. Beiden stonden gelijktijdig op de klap. De chef-brugwachter gelastte toen den leider van de militairen terug te gaan. wat deze weigerde, onder het motief dat militai ren voorrang hebben. Men kon het niet eens worden en de adjudant besloot de hulp in te roepen van de brigadier der rijks veldwacht. Toen deze verscheen bleek dat de adjudant formeel gelijk had, maar dat er intusschen ook iets voor te zeggen was dat hij in dit geval niet doorgereden was. daar de auto van gemeentewerken onmogelijk terug kon. Tenslotte is de militaire auto achteruit gereden, maar dit zaakje had toch met elkaar een ruim kwartier geduurd dus is het niet te verwonderen dat een en ander een geweldige chaos veroorzaakte. KANO OVERVAREN Gistermiddag is in den Rijn de jeugdige P. uit de Wilhelminastraat, toen hij zich met zijn kano hij de Alphensche Brug op hield overvaren door een motorboot van de fa. v. d. H. en B. De knaap had als be schutting tegen de regen een zeil over het hoofd en bemerkte de hem achterop komen de motor niet. Hoewel de bestuurder van 't vaartuig alle pogingen in het 'werk stelde een aanvaring te voorkomen gelukte dit niet P. kwam in het water terecht, maar hij slaagde er in. hoewel hij geheel gekleed was en geen sterke zwemmer is. zich boven water te houden, waarna men hem tusschen het remmingswerk van de brug oppikte. Hii had geen letsel bekomen. *Nadat hii zich wat had uitgeschud en men de kano water- vrij had gemaakt stapte hii n- 1 weer in en peddelde druinend naar hu HET RAADHUIS GEGUND? Volgens niet officieele berichten zou de bouw van het Raadhuis door B. en W. aan den laagsten inschrijver, de fa v. d. Bijl te Zeist, gegund ziin. DUBBELTAL Daar de heer L. Koster zijn benoeming als ouderling der Geref. Kerk te Oudshoorn niet heeft aanvaard, formeerde de kerkeraad een nieuw dubbeltal bestaande uit de heeren J. Borst en S. J. L. Muuse. VOETBAL A.s. Zaterdag speelt A.R.C. II op het ter rein aan de Steenstraat de belangrijke wed strijd tegen Quick Boys II uit Katwijk. A.R. C. moet winnen om kampioen te zijn, ter wijl bij een nederlaag Woubrugge kampioen is en bij een gelijk spel een beslissings wedstrijd tegen Woubrugge moet gespeeld. VERKOOPING Bij de gisteren door den Notaris H. G. Boks gehouden veiling van het perceel Raadhuisstraat 158, eigendom van de wed. Verkerk, is dit pand aangekocht door den heer W. van Dokkum te Koudekerk voor de som van f 2950 buiten de kosten. OVERPLAATSING Onze plaatsgenoot do heer C P. van Ge- merden, adjunct-commies ten kantore van de Inspectie der Directe Belastingen alhier, zal met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst worden naar de Inspectie te Goes. HAZERSWOUDE T RIETVELD WIL UIT ZIJN ISOLEMENT 't Hazerswoudsche Rietveld. Wie onzer zou 't onbekend zijn? Ja tot zelfs in den Haag is dit stukje Hazerswoude overbekend. Vooral onder de liefhebbers van de hengel sport heeft de naam van dit „Hollands Ve netië" ver buiten onze gemeente een beken- klank. Alles gaat per bootje. De hakker en de kruidenier en de slager brengen hun aren per bootje naar de versDreid liggende 1 woningen in dit waterlandie. Voor vreemde I lingen heeft dit plekje natuurschoon een eigenaardige bekoring. Zelfs een oud-minis ter. liefhebber van de watersport, bracht 1 somtijds een deel van zijn vacantie hier door. Het is een idyllisch plekje. Maar de bewoners en zij, die hun land en kweeke- rijen hier hebben liggen, vinden het idylli sche maar zóó zóó! Zij zouden wat graag zien dat zij uit hun isolement verlost wer den. Een weg door het Rietveld is een reeds jaren lang gekoesterde wensch. Eenige jaren geleden scheen deze wensch kans te hebben in vervulling te gaan. Plannen werden ont worpen. teekeningen gemaakt, maar de kos ten waren vermoedelijk te hoog. Althans na verschillende duscussies in den Raad wer den de betreffende voorstellen verworpen. Met dit alles waren de Rietveldbewoners het kind van de rekening, zij bleven in hun isolement. Zal dit zoo blijven, is hier geen weg te vinden? Waar zoo vele werken te genwoordig in werkverschaffing worden uit gevoerd. zou misschien ook voor het Riet veld wel een oplossing ziin te vinden. Wan neer de Rietvelders actief blijven, komt wel licht nog eens de dag. dat "hun wensch in vervulling gaat, SCHOUW Door het bestuur van de Hazerswoudsche Droogmakerij zal op Maandag 5 Juli a.s. schouw worden gehouden volgens art. 5 en 21 der verordening. IN EEN SCHERF GETRAPT De 16-jarige W. alhier wilde gaan zwem men bij de ouderlijk woning. Bij het zich te water begeven trapte hij in een scherp voor werp waardoor een zeer groote en diepe snij- wond in den voet ontstond, en geneeskun dige hulp van Dr. J. C. K. Zoete moest wor den ingeroepen. LEIDSCHENDAM COLLECTE „ZONNESTRAAL" Op Zaterdag 26 dezer wordt alhier de col lecte gehouden voor Zonnestraal. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN Gisteren is het dochtertje van den heer H. uit de Smidslaan te Veur door onvoorzichtig oversteken door een personenauto aangereden Het kind bekwam een lichte hersenschudding en is door dr. Stam, die de eerste hulp ver leende. naar de ouderlijke woning vervoerd. NED. SPOORWEGEN Ingaande 15 Juli a.s. wordt het etortingsbu- de Ned. Spoorwegen „depot Leid- met ingang van 1 Augustus a.s. eve- -•? naar Rotterdam verplaatst zal worden. DOORDAT EEN BAND SPRONG Tengevolge van het springen van de achter band van het motorrijwiel Kwamen aan de Stompwykscheweg gisteravond da bestuurder F. en duopassagier L„ beiden uit Den Haag, te vallen. F. kreeg een zware hersenschudding en L. een gebroken neusbeen. Beiden zyn naar Antoniushove vervoerd, nadat dr. Perquin de eerste hulp had verleend. KI'It GEK LIJKE STAND VAN STOMPWIJK BEVALLEN: A M E van der Weyden—va AKke? z: G c VeelenturfHendriks d. ONDERTROUWD: J M Havik en M C Janson J M van der Helm en M Koree. burgehi,ijke stand van veur BEVALLEN: C J BierhuisLelieveld d; M P van Heiningenvan der Knaap z. AATW1JK AAN DE RIJN TUINBOUWOVERZICHT Al is het zomerseizoen dit jaar vroeger begonnen dan de laatste jaren het geval was, de aanvoer bleef nog verschillende dagen matig, waaruit duidelijk bleek, dot er hier en daarop de gewassen nog wel wat viel aan te merken. De aanvoer bleef de eerste dagen nog beperkt tot de oogst van de best te veld staande gewassen. De ande re moesten nog wat wachten op beter weer, meer zon en warmte. In het laatst van de vorige week draaide er naar ver houding van den aanvoer een te groot, ge deelte door, daarna ging het weer wat he ter, tot Dinsdag weer een flink groot kwan tum doordraaide. Tot onverwachts, op Woensdagmorgen, een groote verlaging van de minimumprijs kwam, die, omdat deze zoo onverwachts kwam en ook zoo groot was, aain vele handelaren een groote strop bezorgde. Zoo iets is natuurlijk tot schade van handelaar en tuinder. Men is steeds meer terughoudender bij het koopen. Van f6 op f4 was de minimumprijs gebracht. Algemeen is men van gevoelen, dat dit heter in twee gedeelten had kunnen plaats hebben. Voor Drielingen, waarvan de mini mumprijs f 2 p. 100 K.G. is, blijft goede vraag en alles gaat weg boven den minimumprijs, van f 2 SO tot f 3.70 per 100 K.G. Met deze verlaging zal men met rooien zich niet over haasten. Alle aardappelen werden afgeno men voor het binnenland. De aanvoer van bospeen van den kouden grond bleef ook nog beperkt. Ook al zon te weinig, warmte gebrek. De prijs schommel de iets, doch bleef tusschen f 6.50 tot f 9..' per 100 bos. Van Sla kwam een flinke aan voer. De prijs was in het algemeen genomen zeer goed. De kwaliteit was niet prima, doch hoogstens vrij goed. De noteering was van f 0.90 tot I 2.50, Woensdag werd zelfs voor een enkel partijtje tot f 3 besteed. Radijs kwam in beperkte hoeveelheid. Hierdoor bleef de prijs stabiel, van f 0.70 tot f 1 per 100 bos, in de beste kwaliteit. Rabarber bracht van f 3.10 tot f 4.50 per 100 bos op; ook niet over te klagen. KOUDEKERK HOOIBROEI De Burgemeester dezer gemeente her innert de voehouders alhier er aan, dat zij ingevolge het bepaalde bij art. 27, le lid der Alg. Pol.-verordening. bij sterken hooibroel hiervan onverwijld kennis moe ten geven aan den Eurgemeester en aan den Commandant van de Brandweer. LISSE RAADSVERGADERING De gemeenteraad zal as. Maandagavond in openbare zitting bijeen komen ter behan deling van de volgende agenda 1. Beëedi- ging van den heer Jac. Th. de Vroome; 2. Vaststelling van een verordening, betref fende het beroep, .bedoeld in de artikelen 17 en 18 van het reglement auto-vervoer ipersonen; 3 aankoop van een tweetal per ceelen grond bij openbare verkooping, ten overstaan van den heer Notaris A. v. Pelt; 4. aankoop van een strook grond voor de verbreeding van de Bondstraat van den heer G. Warmerdam Sr., alhier; 5. ver koop van een perceel grond langs de G'a- diolenstraat aan fa. Gebr. Moolenaar; 6. Comptabiliteit; 7. Vaststelling kohier Wegen belasting; 8. Ing. stukken en mededeelingen. AANKOOP VAN GROND Dezer dagen werden eenige perceelen grond bij openbare verkooping in bod gezet welke perceelen grenzen aan door de ge meente in exploitatie gebrachte bouwter reinen. Aangezien het voor die exploitatie van groot belang is, dat de gemeente ex- eens het eigendom verkrijgt over genoemde perceelen, stelt het College van B. en W. thans voor, gehoord de door B. en W. op 22 Juni gedane mededeelingen en verstrekte inlichtingen in Comité-Generaal en na ad vies te- hebben ingewonnen van de Gron l- commissie, om te besluiten te bevestigen zijn besluit ia comité-generaal om tot aankoop van dit perceel over te gaan. De perceelen zijn groot reap. 0.37.0 H.A. en 1.30 70 H.A. De koopprijs bedraagt f6430, kom°nde kos ten van aankoop en overdracht voor reke ning van koopster. EEN BELANGRIJKE VERBETERING VAN DE BONDSTRAAT Er bestaat kans, dat de Bondstraat. die een der drukste straten is vanaf de Hoofd verkeersweg naar het havenkwartier en de Bloemboller.iveilingen. een goede verbetering zal ondergaan. De»e straat, thans veel te sinal voor het zeer drukke verkeer, zal aan merkelijk verbreed worden. Door B. en W. is den Raad het voprstel gedaan over te gaan tot aankoop van een strook grond langs deze straat waardoor het mogelijk zal zijn de iplannen ten uitvoer te kunnen brengen Het is te hopen, dat de plannen snoedig voortgang kunnen hebben, hetgeen het ver keer zeer ten goede zal komen. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING De uitslag van de alhier ten overstaan van Notaris A. van Pelt gehouden publieke verkooping is als volgt: de woon- en win kelhuizen Kanaalstraat 71 en 73 werden afgemijnd door Gebr. Moolenaar voor do som van f7320 4 arbeiderswoningen, aan den Graehtweg door J. W. Maarschallk voor f 2S00; twee Burgerwoonhuizen Hee- reweg 70 en 74 door B. de Wreede voor f7900; verschillende iperceelen bouw- en weiland voor een gezamenlijk bedrag van f6380 door N. Matthija. EXCURSIE Door een 240 damesleden van de Coöp. Verbruiksver. Onderling Belang werd met een 9-tal touringscars een excursie ge maakt naar de Coöperatieve fabrieken te Jutphaas Na de lunch aldaar te hebben gebruikt werd het bedrijf in oopenschouw genomen. Door de Directie werd een woord tot de dames gericht, eveneens door den heer A. H. Sriirama. Op de terugreis werd Schiphol gepasseerd. Des avonds te 10 uur werden de dames met gejuich door Lite's jeugd ontvangen. RADIO DISTRIBUTIE R; 12 35 Brussel VI; 13.35 Keulen: 15.20 Diversen; 15.40 Droitwlch; 16.20 Keulen: 17.20 russel VI; 18.20 Keulen; 20.10 Droitwlch; 21.40 Biussel Fr; 22.20 Boedapest of dlv. Trogramma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 12.50 Droitwlch; 13.35 lïbn- den Reg;; 16.20 Droitwlch: 18.20 Diversen; 18.45 Droitwlch: 19.50 Londen Reg20.40 Gr&m.-muz. GRD; 21.55 Droitwlch ZATERDAG 26 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 10.35 ParUs R; 12.20 Keulen; 13.20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 15.35 Brussel Fr; 16.20 Keulen: 20.05 Londen Reg; 22.05 Parüs R; 23.05 Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg; 11.20 Droitwlch; 18.20 Di versen: 18.50 Brussel VI; 19.05 Droitwlch; 22.55 Londen Reg. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Juni a.s. waargenomen door do apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel, 552 en J. Doedens. Wilhelminapark 8, Oegst- geest, tel. 274. Zaterdag, 26 Juni. (Rijnsburg), terrein Rijnsburgsche boys, 7.30 uur, herhaling op voering openluchtspel „Leidens beleg en ontzet". H0LLAN0SCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN VIERING VERJAARDAG PRINS BERNHARD Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal de harmonie „Trou moet Blijcken" 29 Juni des avonds een populair concert geven in de Gemeente lijke Muziektent onder leiding van den Directeur den lieer M. Eolderdijk uit Leiden. Het concert vangt aan om half negen. MAILVERZENDING Laatste bnslichtingen 29 Juni 5.10 uur voor es. Queen Mary« 30 Juni 16.05 uur voor s.s. Manhassan 1 Juli 5.10 uur voor s.s. Deutschland 2 Juli 5.10 uur voor s.s. Empress of Brittaini 2 Juli 5.10 uur voor s^. Scythia VOORSCHOTEN Gisteravond werd de gewone jaarverga* dering gehouden van de verreeniging „On- dering gehouden van de vereeniging „Oii- Chr. Belangen. De voorzitter, Ds. H. P. Fortgens, her* dacht in. zijn openingswoord met weemoe-I wijlen den heer Hartveld, die vanaf de op richting der vereeniging lid van liet bestuur is geweest en nu eenige maanden geleden plotseling is overleden. Veel werk voor \lo vereeniging is door hem belangeloos ver richt en hij deed dit met liefde en ijver. Dat hij zijn werk ook zeer nauwkeurig deed, be wees het rapport van den accountant. Zijn gedachtenis zal bij de leden in dankbare herinnering blijven. Ook werden eenige gevoelvolle woorden gewijd aan den heer Braggaar, die nog steeds door ziekte verhinderd is de verga dering bij te wonen. Vervolgens gaf de voorz. een kort overzicht van den arbeid der ver eeniging in het afgeloopen jaar en lichtte tevens toe. dat deze vergadering later wordt gehouden in verband met het overlijden van den heer Hartveld. Na het lezen der notulen werden de ver slagen uitgebracht door secretaris en pen ningmeester. Uit het financieel verslag van den heer J. M. de Ruyter, die de functie van pen ningmeester op zich heeft genomen, bleek, dat de vereeniging nog steeds in ledental vooruitgaat In 1936 hadden 94 leden be dankt, doch waren 256 nieuwe leden inge schreven, dus een vermeerdering van 195 leden. Het totale ledenaantal bedroeg op 31 December 1936: 11S6 In 1936 werden verpleegd 28 vrouwen met 707 verpleegdagen, kosten f 2419,50; 24 man nen met 660 verpleegdagen, kosten f 2249 en 32 kinderen met 779 verpleegdagen. kosten 1947,50, een moeder met 1 kind, 20 verpleeg dagen, kosten f 100. Totaal 2146 verpleeg dagen. kosten f 6716. Kosten autovervoer f 331.42. Ontvangen contributie f 6868,27%, totaal met. liet saldo 1935 f 13.624,77. Uitgaven f 9158.71. Saldo 1936 f 4466.06. Bij de verkiezing voor bestuursleden wer den de beide aftredenden, de heeren J. van Santbrink en H. N. van Amerom herkozen de vacature Hartveld werd. na her- stemniing, gekozen de heer A. B. Wesselo. Door het bestuur werd voorgesteld voor dit jaar het verpleeggeld weer vast te stollen op f 3.50 per dag. Tevens werd medegedeeld, dat de veroe- niging was aangesloten bij het streek ver- band „De Bloernbollens'reek". Door het ba- stuur van de®e federatie waren candidaat gesteld voor controleer end geneesheer de doctoren H. de Boer en Raffers. Het bestuur stelde voor Dr. Raffers te kiezen, omdat Dr. de Boer inwonend is. De leden gingen m9t dit voorstel accoord, zoodat laatstgenoemde erd benoemd. Ook werd nog mededieeling gedaan, dat de heer L. J. Los, die niet aanwezig was, den voorz. had medegedeeld, dat hij zijn voorstel on de vorige algemeene vergadering gedaan, de contributie van zelfstandige leden i de 18 jaar te verminderen, had inge trokken. Bij de rondvraag werden eenige vragen gesteld, die alle door den voorz. uitvoerig beantwoord werden. Nadat deze vergadering door den voorz as gesloten en de leden die geen lid waren in het operatiefonds waren vcrirokken. werd om 10 uur geopend do vergadering voor de leden die bij het opt-ratiefonds zijn aangesloten. Ook voor deze vergadering werden do notulen en verslagen voorgelezen. Uit het verslag van d n penningmeester bleek, dat 61 leden voor het fonds hadden bedankt <«n 256 nieuwe leden waren ingeschreven. Het totaal aantal leden bedroeg op 31 December 1936: 762 In 1936 waren 11 leden geholpen, voor een bedrag van f 485.95. De ontvangsten waren f 1052-32%. m»t het saldo van 19.35 totaal f 1789,52%. Uitgaven f 63-1,49. Voordeelig saldo f 1146,03%, 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6