IBIS SHAGj VRIJDAG 25 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a GARANTIE.STANDGROEN GAR ANTIE -STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE - STANDBLAU W Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitfluitend een den Hendel Buitenland duitschland doet niet meer mee... Het vertrek uit het controle-stelsel (Van onzen Duitschen correspondent.) .,Men beleedigt de Duitsche marine, wan neer men haar politieke doeleinden toe schrijft. Men loont niet den geringsten eer bied voor den dood van 31 Duitsche matro zen. die hun leven ook voor de Engelsche en de Fransche marine hebben geofferd. Men beweert, dat Duitsehland en Italië van plan zijn, de heerschappij over Spanje tn banden te nemen. Met zulke en soortgelijke beweringen tracht men de verantwoorde lijkheid van Engeland op Duitsehland te schuiven." Groot en algemeen is de ontstemming te Berlijn over het feit dat de besprekingen 'der vier mogendheden te Londen het ver vachte resultaat niet hebben opgeleverd. Men had strenge représaille-maatregelen Verwacht, temeer, daar men pas na rijp overleg met Italië toch weer was terug gekeerd tot de niet-inmengings-coinmiss'e. Zulks geschiedde 12 Juni en het lag dus voor de hand, dat Duitsehland bij een tweede conflict niet meer zelfstandig, maar in overleg met Engeland, Frankrijk en Italië zou handelen. De torpedo-aanval op het pantserschip „Duitsehland" is aan de hand van contro leerbare feiten bewezen, maar niettemin kon men er in Londen niet toe besluiten, de regeering te Valencia aan de hand van een doortastend feit duidelijk te maken, dat niet geschonden mag worden. Wij vragen ons af, wat men gedaan zou hebben, wan neer de attaque der radicale Spaansche troepen op een Engelsch of Fransch schip .waren ondernomen.... Men gaat zelfs nog een stap verder. Ue Engelsche pers tracht vrijwel unaniem de zaak zoo voor te stellen, alsof Duitsehland door het stellen van onvervulbare eischen een redelijke oplossing van het conflict on mogelijk heeft gemaakt. De „Times" ver wijt de Wilhelmstrasse opportunisme en vraagt, of het voor zijn vriendschappelijke verhouding met Engeland den prijs van Vijandschap met andere mogendheden ver langt? Nog een stapje verder gaan ..Evening Standard", „Daily Herald", „Star" en „News Chronicle". Zij spreken van een „acte der 'domheid" en trekken de juistheid van den Spaanschen aanval zelfs in twijfel. „Hoog stens kan men in 't radicale Spanje over 't hoofd gezien hebben, dat er verschil gemaakt dient te worden tusschen Duitsche vliegtui gen en Duitsche oorlogsschepen." Wanneer Duitsehland thans vergeldingsmaatregelen eischt, dan spreekt het voor al deze bladen vanzelf, dat Engeland daaraan niet mee kan doen: Engeland kan zich niet in zaken mengen, waar het slechts indirect iets rnee uitstaande heeftDe „Star" brengt een cn ander in verband met von Neuraths uit gesteld bezoek aan Londen en acht Ült ullstel volkomen ongemotiveerd. „News Chronicle" beschuldigt Mussolini cr van, dat hij voornemens is, om in troe bel water te gaan visschen: hi" zal de ge legenheid benutten, om nieuwe strijdkrach ten naar Spanje te zenden ler ondersteu ning van Franco. En Duitsehland krijgt den goeden raad, „aan het Spaansche avontuur pil maar niet langer mee te doen!" De „Völkische Beobachter", het leidend "orgaan der N.S.D.A.P., herinnert in zijn editie van Donderdagmorgen nog eens aan 't bombardement van Almerica, een vergel- 'riingsmaatregel, welke door Duitsehland op eigen initiatief werd genomen en zegt dan: dit bombardement was een vergeldings maatregel. welke de misdadigers van Va lencia moest bewegen, althans in de ver- 'dere toekomst zulke aanvallen op Duitsche controle-schepen achterwege te laten. Aan do Duitsche strijdkrachten ter zee werd .voorts bevel gegeven, voortaan direct te schieten bij het naderen van oorlogsschepen .of vliegtuigen uit Valencia. Volgens dit blad heeft Duitsehland te Londen van zijn aanvankelijke eischen practische vergeldingsmaatregelen en interneering der Spaansche U-booten afgezien, maar uitsluitend vastgehouden aan een gemeenschappelijke demonstra tie der vier mogendheden als een waar schuwing voor de Spaansche links- regeering. Daarnaast verklaarde men zich bereid, een grondig onderzoek te laten instellen naar den eigenlijken gang van zaken bij den aanval op het Duitsche oorlogsschip. Toen men echter ook onder deze verzachte eischen niet tot een voor allen bevredigende oplos sing kon komen, achtte Duitsehland zich moreel verplicht van de verdere contröle af te zien. Uit de niet-inmen- gings-commissie heeft men zich echter nog niet teruggetrokken, zoodat er ook nu nog mogelijkheid tot onderhan delen blijft bestaan. Met groote voldoening begroet men te r.erlijn het feit. dat ook Italië zijn vloot uit Spanje heeft teruggeroepen. Italië en Duitsehland zijn ook ditmaal solidair, want volgens de ..Agenda Stefani" heeft Rome ingezien, dat de noodzakelijke solidariteit voor een gemeenschappelijk optreden ont brak. Aan den Jtaliaanschen ambassadeur tc Londen, Grandi, is opdracht verleend, aan de Engelsche regeering dit besluit der Italiaansche regeering persoonlijk mee te deelen. Ook Italië doet dus niet meer mee pan de contröle ter zee en voor Frankrijk De Spaansche burgeroorlog NU BILBAO IS INGENOMEN De weg laings den linkeroever van de Nervion, welke door de terugtrekkende regeeringstroepen was vernield, is door de manschappen van Franco hersteld. Het ge bied van Portugalete, dat snel werd inge nomen, heeft weinig geleden. De Basken hebben hier geringen tegenstand geboden. De rechtsche troepen hebben thans stellin gen betrokken aan de zeekust. TROEBELEN IN SANTANDER? Volgens een medcdeeljng van Radio Na- cional zouden zich troebelen hebben voor gedaan Ln Santander en zouden de anar chisten meester zijn van de stad. De on lusten zouden zijn ontstaan tengevolge van de uitputting van den voorraad levensmid delen door den toevloed van vluchtelingen uit Bilbao. De anarchisten zouden een com munistische vrijheidsrepubliek in Santan der hebben uitgeroepen. COMMUNIQUé DER REGEERING Het officieele communiqué van het minis terie van verdediging meldt o.m.: In Biskaye heeft de vijand, begunstigd door zekere daden van verraad, kunnen op rukken naar de industriezone aan den lin keroever van de Nervion. dien hij thans be- heerscht. In de mijnzóne zijn bloedige ge vechten geleverd. De rechtsche luchtmacht ging voort, op woeste wijze de verbindings wegen naar het Westen te bombardeeren, waarbij talrijke slachtoffers vielen onder de bu rgerbevol king. De militietroepen deden echter een tegen aanval en slaagden er in de stelling te her overen. Op den weg van Sodupe hebben wij e^n aanval der vijanden, die door tanks ge steund werd. afgeslagen. In Asturie hebben wij een vijandelijke kruitopslagplaats in de lucht doen vliegen. Generaal Franco heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij de economische overeenkomst van de Regeering met Biskaja en Guipuzcoa wordt opgeheven. In rechtsche kringen verklaart men te dien aanzien, dat hiermede in de eerste plaats beide provincies worden gestraft en in de tweede plaats een daad van recht vaardigheid wordt verricht. Men wijst er op. dat juist de bewoners van die gebieden, welke het meest door de natuur en hun aardrijkskundige ligging waren gezegend, een bevoorrechte positie innamen door een groote verlaging van zekere belastingen. Het gevolg was, dat zich in dit gebied in- dustrieele maatschappijen wisten te ontwik kelen, welke met succes een oneerlijke con currentie konden voeren tegen de indus trieën in het overig deel van Spanje. Bij 't uitgeven van leeningen werden deze voor een groot deel in deze gebieden geplaatst. De economische voorrechten van Na- irra en Alava zullen worden gehand haafd als belooning voor hun trouw aan de zaak van Franco. De militaire commandant van Gerona ver strekte gisteren het volgende communiqué: On ongeveer half zeven heeft een witge schilderd oorlogschip ter hoogte van de I.a Se!va en op een afstand van 6 mijl uit de kust met kanonschoten een Spaanscii handels-zeilschip tot zinken gebracht De bemanning werd gevangen genomen, 't Zeil schip voer in gezelschap van een Fransch vaartuig, dat door het rechtsche schip met rust werd gelaten Toen zij van dezen val in kennis waren gesteld, vluchtten alle handelsvaartuigen, petroleum-tankschepen en kustwachtschepen naar de haven van Cadaques. RUSSISCH SCHIP BUITGEMAAKT? Naar van rechtsche Spaansche zijde verluidt heeft de tot Franco's strijd macht behoorende kruiser „Almirante Cervera" aan de Middellandsche Zee kust het Sovjet-Russische koopvaardij schip „Kuban" gepraaid en naar Ma laga opgebracht De voor de Regeering te Valencia be stemde lading zou uit 20 vliegtuigen, 44 tanks, 9000 geweren, 1100 machinege weren, 2 millioen patronen en 4500 ton ander oorlogsmateriaal hebben bestaan. Voleens inlichtingen van het persbureau van de Basklsche regeering hebben de rechtsche autoriteiten in Guipuzcoa d<m raadsheer voor openbare gezondheid der Baskische regeering. dr Vespinosa, diens secretaris, de kapitein der Baskische artil lerie. Aguirre en Pen raadsheer van de Bas kische legatie te Parijs, Urgoiti. ter dood veroordeeld Zij bevonden zich in het vlieg tuig. dat. op weg naar Santander in het door de rechtschen bezette gebied een nood landing moest maken. DE ITALIAANSCHE ONTSCHEPINGEN Het bericht, als zouden deze week Ita liaansche afdeelingen te Malaga aan wal zijn gebracht, wordt thans ook gegeven door den correspondent van de ..Times" te Gibraltar. Deze verklaart, zijn inlichting uit „geloofwaardige" bron te hebben. De correspondent van de „Daily Herald" te Gi braltar meldt, eveneens uit goede bron te hebben vernomen, dat de Italiaansche af deelingen 15.000 man sterk zijn. DE GESNEUVELDE ITALIANEN Mussolini heeft beslist, dat de namen van de zwarthemden, die in Spanje zijn geval len, in de „Sacraria" geschreven zullen worden naast de namen van hen, die go vallen ztyn in de fascistische revolutie en bij de verovering van „het imperium". VTOTORrA-WATER meer nog dan voor Engeland is (Jit een ernstige waarschuwing. Merkwaardig genoeg leest men in geen enkel Duitsch blad ook maar •oor den tweeden aanval van Spaansche zijde. Wel wordt erop gewezen, dat Duitseh land voortaan zelf zijn aangelegenheden met Spanje zal regelen, maar over een voor genomen tegenaanval hoort men niets. On getwijfeld is dit van groot belang, want de verwijdering tusschen Duitsehland en Enge land zou hierdoor slechts bevorderd kunnen worden. Het „Berliner Tageblatt" van Donderdag ochtend acht het feit, dat Duitsehland niet uit de niet-inmengings-commissie getreden is een bewijs, dat Duitsehland zoo wel als Italië niet afstand willen doen van een platvorm, van waaraf de gansche we reld kan zien, wat de betrokken mogend heden doen of verzuimen, om den vrede van Europa te waarborgen. Zoolang en voor zoover deze commissie althans de rest van haar bestaansrecht niet heeft verspeeld.... Amerikaansche legerbegrooting goedgekeurd Zeer hooge bedragen De Senaat te Washington heeft de leger begrooting ten bedrage van 663 milli-»ei dollar gorde-pkeurd. De bnGTnot'n°r n v"P destijd nog nimmer zoo hoog geweest. Dij de debatten waarschuwde de democra tische senator Lewis ervoor, het leger voora niet te verzwakken. Op de begrooting is een bedrag van 33.750.561 dollar uitgetrokken voor de aan schaffing van nieuwe vliegtuigen. Het staandp leger zou op een sterkte van 165.000 man worden gebracht. BELASTING-ONTDUIKERS Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft de parlementaire enquête-com missie een nieuwe lijst van 40 personen schuldig aan ontduiking der inkomsten be lasting, doen toekomen. Op deze lijst komen o.a. de volgende namen voor: Mellon, voor malig minister van financiën, do heer en mevrouw Dupont, wapenfabriek Dupont, de bankier Thomas Lamont, Sloan, president der general motors, Scripps, dagbladeige naar. Het ministerie van financiën schat he'1 bedrag der ontduikingen voor het vorig dienstjaar op negen millioen 237 duizend dollars. DE BRES IN DE CONTROLE „Iedere daad van geweld zou een ernstige situatie doen ontstaan" De toestand, ontstaan door de beslui ten der Duitsche en Italiaansche regee ringen, wordt te Londen nauwkeurig bestudeerd. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft, voor hij zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken begaf, de op dracht gekregen, er op te wijzen, dat iedere daad van geweld van Duitsche zijde een ernstige situatie zou doen ont staan, maar bijna bij het begin van het onderhoud zeide Von Neurath. dat Dutischland zich zou bepalen tot een zich terugtrekken uit de controle. De regeeringen van Frankrijk en Enge land zullen thans bestudeeren hoe de bres in het toezicht aan de Spaansche oostkust moet worden opgevuld: er zal echter geen besluit worden eenomen zonder de goed keuring van de commissie voor de niet inmenging. Het gat moet gedicht worden Frankrijk heeft voorstellen doen toekomen aan de Engelsche regeering, strekkende tot het uitbreiden van de aan de Fransche en Engelsche vloten toevertrouwde contröle met die, welke tot dusverre door Duitsche en Italiaansche schepen uitgeoefend werd. Neutrale waarnemers zouden aan boord geplaatst kunnen worden van deze sche pen, teneinde aan deze contröle een maxi mum van waarborgen te geven. Men doet opmerken, dat een eenzijdige contröle van den kant van Duitsehland en Italië gelijk zou staan met een blokkade en in strijd zou zijn met het internationale recht DEMONSTRATIE TE LUIK Gister hebben de Belgische oud-strijders te Luik gedemonstreerd tegen de amnestie. Vele honderden betoogers defileerden voorbij het standbeeld van koning ALbert en na bloemen te hebben neergelegd bij dit stand beeld, ontdeden zij zich van hun medaille. Na de demonstratie werd een vergadering ge houden. Tijdens de betooging deden zich enkele incidenten voor. Hevige hoofdpijnen maakten haar hulpeloos Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik nid meer zien kon en ik moest uren achtereeD gaan liggen. Toen ried een tante mij aaj Kruschen Salts te probeerun. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vreselijke hoofd pijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen heit ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme ver ontreinigen en de algeheel* gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze 6toffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoodat de hoofdpijnen voor goed verdwenen zullen zijn en tevens di oorzaak van verschillende andere aandoe ningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw afvoer organen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten k ƒ0.40. ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenwirpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam voorkom' (Adv.) DR VISSER EN DE RAMP OP DEN HIMALAYA De Ned. consul generaal te Simla* dr Ph C. V i s s e r, die groote ervaringen heeft met expedities op den Himalaya, verklaarde ii verband met het ongeluk van de Duitsche exj>editie naar den Nanga Parbat, dat hij persoonlijk van meening is, dat een berg die zoo gevaarlijk is door de lawines als de Nanga Parbat, niet in het voorjaar, maar in den herfst beklommen moet worden. In den herfst zal de sneeuw zich zelfs na een zwaren sneeuwval sneller neerzetten dan in het voorjaar. „Bij mijn expedities naar de hooge bergen van Centraal Azië", zoo zeide hij, „heb ik dit feit opgemerkt en ik heb hetzelfde ge zegd aan de overlevenden van de Nanga- Parhat-expeditie. Men voert aan. dat do herfst buitengewoon koud is. Dat is waar maar het is gemakkelijker zich tegen de koude te beschermen dan tegen het gevaar van lawines". Volksfrontbetooging Gisterenmiddag is te Parijs een betooging van het volksfront gehouden, waarbij tal rijke leidende fieuren aanwezig waren. Tho- rez hield een rede, waarin hij den steun der communisten aan de nieuwe regeering toe zegde. Een spreker, die uit naam der socialis tische partij het woord voerde, verklaarde dat het door de regeering-Blum begonnen werk moest worden voortgezet en dat niet geraakt mag worden aan wat tot stand is gebracht. Tenslotte voerde Jouhaux het woord, die o.a. zeide: „De regeering zal niet tevergeefs een beroep op ons doen. maar zij zal ons ook tegenover zich vinden, wanneer zij uit schroomvalligheid komt af te wijken van den weg, die wij tezamen hebben uitgestip peld". Wat de internationale gebeurtenis sen betreft, zeide spr., dat Frankrijk ook zijn vrijheid moet hernemen. De Rex-beweging Frontisten zeggen overeenkomst op De overeenkomst, die tusschen de Rexis ten en Vlaanisch-Nationalisten in België ne- stond, is geschorst De leider der Vlaamsch-Nationalisten, De Clercq. heeft aan den Rexistenleider, De grelle. een telegram gezonden, waarin nij zegt: „Ik wii u mededeelen. dat ik in ver hand met de houding van Rex gedurende de laatste weken, en meer in het bijzonder die van de Rexistische parlementsleden ten aanzien van de amnestie en thans bij de oetooging te Brussel, de overeenkomst voor loopig als niet bes'aande beschouw totdat onze wederziidsche standpunten zullen zijn opgehelderd". Degrelle heeft de ontvangst van deze me dedeeling bevestigd en zich met de schor sing accoord verklaard. Verklaringen in het Noorsche parlement In de vergadering van de Storting, het Noorsche parlement, heeft gisterenmid dag de minister van buitenlandsche za ken, Koht, een uiteenzetting gegeven van den buitenlandschen toestand. Ten aanzien van de erkenning van-Italië als meester in Abessinië, zeide hij. dat de ze kwestie „collectief" moet worden geregeld Vervolgens ging de minister over tot den toestand in Spanje. De n'et-inmengings commissie is in staat gebleken een oorlog in Europa te voorkomen en daarom steum Noorwegen de commissie. De basis van de buitenlandsche politiek van Noorwegen is. dat het land niet wil deelnemen aan 9-311 oorlog. Ten aanrien van den Volkenbond zei de spreker, dat de kleine mogendheden hun houding ten opzichte van dit in stituut hebben moeten herzien, aange zien de groote mogendheden te Genève vooral rekening hielden met hun eigen belangen. De verklaring, welke de ministers van zeven kleine mogendheden, waaronder Noor wegen, op 1 Juli 1936 hebben afgelegd, zegi dat deze mogendheden zich niet gebonden achten door artikel zestie-n. zoolang d<t uiei absoluut wordt doorgevoerd. DE VERHOUDINGEN IN OOSTENRIJK De Bondsraad te Weenen heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij de vader- landsche frontmilitie ingelijfd wordt in het bondsleger en aan het legergezag wordt on derworpen. VERBODEN HUWELIJKEN Vrees voor nauwe relaties De Italiaansche Staatscourant bevat een decreet, waarbij wordt bepaald, dat Italianen, die h u wel ij ksbetrekk ingen onderhouden met bewoners van Italiaansch Oost-Afrika, ge straft kunnen worden met één tot vijf jaar gevangenisstraf. De stakingen in Amerika Geen algemeens staking Tn Warren is het niet tot een algemeene staking gekomen, doordal slechts in twee fabrieken de arbeiders hpt werk hebben neergelegd Er hebben zich eenige onbetee- 1-enen-le incidenten voorgedaan: drie sta kers. die aan het hoofd van een duizendtal Uameradrn de werkwilicen tot staking trachtten over te halen, werden in hec.nte- nis genomen. Verscheidene honderden ar I eiders in de fabriek der Republic Steel hebben het werk hervat onder politiebe scherming. Te Youngstown is het rustig Te Ni les zijn vier fabrieken gesloten. Staat van beleg opgeheven De gouverneur van Pennsylvanië heeft den staat van beleg, die in verband met 'ie staking in de staalindustrie was afgekon digd, opgeheven. TRANSATLANTISCH LUCHTVERKEER De president van de Pan-American Air ways hueft ver'-.laard, dat de eerste proefne mingen voor vliegtochten over den Atlanti- schen Oceaan, welke beoogen een geregelden hichtdienst in het leven te roepen tusschen de Vereen igde Staten en Amerika, begin vol gende maand zullen aanvangen. OAKLAND—MOSKOU James Mattern, de bekende Amerikaan sche vlieger, heeft medegedeeld, dat hij over een week of drie van Oakland zal vertrek ken voor een vliegtocht zonder tusschen- landing naar Moskou. Kort Nieuws In de buurt van Slawonsky en Brod In Joego-Slavië, heeft een hevig onweder ce woed. waarbij een schade is aangericht, welke geschat wordt op 50 millioen dinar. De met dit onweder gepaard gaande hagel slag heef» groote schade aan de wijngaarden veroorzaakt. Te Mendona in Z.-Amerika is overle den de 124-jarige Teofilo Videla. Deze man had meer dan honderd kleinkinderen en in September van het vorige jaar reed hij nog naard. Te Stalbans in den staat Vermont ln de Vereenigde Staten, werden zes wegwer kers verrast door den trein Montreal- New York. Allen werden gedood. Bij een hotsing in de voorstad van Rio de Janeiro t-eschen twee forensentreinen, waarvan de een door een stopsein was ge reden. werden vijf passagiers op slag ge dood. Twintig zwaar gewonden en ongeveer vijftig licht gewonden zijn naar de nabijge legen ziekenhuizen vervoerd. Militairen heb ben hulp moeten verleenen bij het bergen der verongelukten en het vrijmaken van de spoorlijn. KUNST EN LETTEREN Vereen, van letterkundigen In de te Rotterdam gehouden ledenver gadering van de Vereeniging van Letter kundigen werden de periodiek aftredende bestuursleden Dr. P. C. Boutens, voorzitter, en Frans Bastiaanse, vice-voorzitter, hei- kozen. In de plaats van den heer Siegfried van Praag, die naar het buitenland Is ver trokken. stelde het bestuur de candidatun Dr. J. F. Otten en Antoon van Duinkerken. Van de vergadering uit werd Mr. Francois Pauwels gesteld. Na stemming en herstem ming staakten de stemmen tusschen de heeren van Duinkerken en Pauwels, waar op de voorzitter de zaak uitstelde tot een vol^nde vergadering. Het bestuur deelde nog mede, dat omtrent den Mr H. G. van der Vies-prijs voor een oorspronkelijk tooneelstuk spoedig de noo- dige gegevens zullen worden verstrekt. gemengd nieuws Twee „zware jongens" ingerekend Op 18 Febr. J.l. is in een smederij in de Anjelierstraat te Amsterdam ingebro ken. De inbrekers verdwenen met een schrijfmachine en een apparaat voor auto gen isch lasschen. De inbraak bleek het vor-r spel te zijn van een groote kraak, die eeni ge dagen later, op 21 Februari, in een kan toor op oe Heerengracht werd ondernomen Met behulp van het gestolen apparaat voor autogenisch lasschen werd daar een eroote brandklnis opengebroken. De buit was voor deze groote onderneming betrekkelijk ge ring. De dieven vonden slechts negentig gul den en eenig buitenlandsch geld. Dp centraie recherche te Amsterdam Is er Dinsdag jl. in geslaagd de twee daders van heide inbraken aan te houden. Het zijn een 29-jarige autogenisch lasscher en een 25- jarige verwarmingsinstallateur. Reide gearresteerden 'lobben een volledige bekentenis afgelegd. Het doodelijk ongeval te Zoetermeer Geldboete tegen auto-bestuurder geëischt In den nacht van 4 op 5 April is op het nieuwe gedeelte van den rijksweg Den HaagGouda, onder de gemeente Zoeter meer. een auto. bestuurd door den 18 jarigen B B„ tegen een midden op den weg staande hijschkraan gereden, met het ge volg. dat het voertuig geheel in elkaar werd gedrukt en de beide inzittenden zoodanig werden verwond, dat de mede-passagier, een oom van B„ ter plaatse nog overleden i« B. zelf kreeg kwetsuren aan ledematen en hoofd, doch deze bleken niet van ernstigen aard te zijn. Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de jeugdige automobilist zich gisteren voor de Haagsche rechtbank ver antwoorden. De officier van justitie, mr. Van Asch van W ij c k. wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte zelf bij de politie verklaard heeft ongeveer 50 K.M. te hebben gereden Dit was veel en veel te hard. omdat de weg vol met obstakels was en het ontzettend mistte. De schuld van verdachte staat vol eens spr. dus wel vast. doch welke straf maat moet men toepassen? Verdachte is door de omstandigheden al zeer zwaar gestraft Zijn oom. van wien hij veel hield, is overleden en hij zelf heefl eenige weken in het ziekenhuis gelegen Snr. achtte en hooge geldboete op haar plaats en rpquireerde 1000.— subsidiair honderd dagen hechtenis. De verdediger, mr. Nord Thomson drone met klpm aan op vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 29 JunL VOOR DE PIJP Dobbelmaim lekker ...man! Vreeselijke dood Een vrouw verbrand Gistermiddag deed de landbouwer Hi Kooien te He us den, onder de gemeentel Asten, bij zijn thuiskmst de vreeselijk© ontdekking, dat zijn 55-jarige moeder dood :n de keuken lag. De kleeren der vroux? waren haar geheel van het lichaam, dat mef wonden was overdekt, gebrand. De onmiddellijk ontboden geneesheer kort slechts den dood constat eeren. Men vermoedt, dat de kleeren der vrouw( die zich alleen in huis bevond, vlam heb* hen gevat toen zij bij het fornuis stond, met het gemelde noodlottige gevolg. Doove vrouw overreden en gedood Gistermiddag is op den Amersfoortsche* straatweg te N ij k e r k een doodelijk onge* luk gebeurd. Een 68 jarige doove vrrouw, De Gooijetv stak met haar fiets, zonder een teeken to geven, den weg over en werd door een juist passeerende auto, bestuurd door een zekeren M. uit V e e n d a m, gegrepen. De vrouw: bleef ernstig gewond op den weg liggen. Zij werd naar haar woning vervoerd, waar zij kort na aankomst, aan de bekomen verwon* dingen is overleden. Revolver-drama te Best Tegen dader vier Jaar geëischt Voor de rechtbank te 's-Hertogen* bosch stond terecht de 22-jarige lanubou- wersknecht M. K. Deze jongeman heeft op 22 Februari eenige revolverschoten gelost op mej. De Groen en haar dochter, tn ver* band met het feit, dat mej. De Groen hem den omgang met haar dochter had ver boden. De moeder werd in de wang getrof fen en ernstig gewond. Toen mén den dadep wilde arresteeren joeg deze zich een kogel door het hoofd. Hij herstelde en had zich! thane te verantwoorden voor de rechtbank* Dr Casparie, die een onderzoek naar do geestvermogens van den verdachte hao in* gesteld oordeelde hem verminderd toereke* ningsvatbaar. De oificier van justitie eischte niettemin, wegens poging tot doodslag, een gevan genisstraf van vier jaar. Jeugdige misdadigers aangehouden Jongens van zes tot negen jaar De politie te Amsterdam heeft een; vijftal, nog zeer jeugdige, misdadigers aan gehouden, die zich aan verscheidene dief stallen en inbraken hadden schuldig ge maakt Op het bureau Linnaeusstraat zijn er drio opgesloten, jongetjes van respectievelijk zes, zeven en acht jaar. die een uitgebreid zon- denregister op hun naam hebben. Op Hemelvaartsdag hebben de jeugdigs avonturiers ingebroken in een groentewin kel aan den Iepenweg. waar zij een buit maakten van twee gulden. Tweemaal kwa men zij door middel van braak binnen in een sportliuisje in het Oosterpark, waar zes korfballen en vijf tennisballen werden ge stolen, en zoo is er nog meer te noemen De drie jongens, twee broertjes en eert vriendje, die altijd samen op pad gingen, zullen ter beschikking van de justitie wor den gesteld. De politie van het bureau Stadhouders kade heeft twee jongetjes van negen jaar aangehouden, die drie rijwieldiefstallen op. hun geweten hebben. Wielrijders op een| v/orO"-'" ZWEEFZADEL KNOOP 1936 Helden wasgoed en niet duun ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERHORST" NEOEBBORSI DEN BEIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2