lliruwr ^eittsrijr CToarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken miner- STOKHUYZENS I.G. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6120 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 25 JUNI 1937 Sbbtrttntitprijjtn: Van I tot 5 regels M7'/j Elke regel meerf 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 Dke regel meer (W5 Soor bet bevragen aas 1 bureau V wordt berekend 0.10 18e Jaargang Zij, die zich thans op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli ver schijnende nummers gratis TELEURSTELLEND Met belangstelling zullen velen de behan deling hebben gevolgd van de strafzaak tegen den koopman uit Hilversum, die voor de Amsterdamsche Rechtbank terechtstond als verdacht van Godslastering. Op 25 Februari had deze, in een volle treincoupé gezeten, scherpe critiek uit geoefend op enkele gedeelten van den bijbel en het geloof aan de bijbelsche wonderen bespottelijk gemaakt. De Officier van Justitie, die deze zaak met ernst en met kracht aanvatte, had tegen den verdachte een gevangenisstraf .van twee maanden geëischt een eisch, die ons deed overwegen, dat de destijds veel omstreden wet tegen de strafbare Godslas tering toch niet zonder gevolg scheen. Toch bleef dat gevolg in dit geval uit: de rechtbank ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. Over deze uitspraak als zoodanig wen- schen we geen oordeel te geven, omdat wij niet beschikken over het materiaal, dat aan de justitie ten dienste stond; met belang stelling zullen we echter kennis nemen van het vonnis, zoodra dit in het Weekblad voor het Recht mocht worden openbaar gemaakt. Wel willen wij er onze teleurstelling ov uitspreken, gelijk wij in een dergelijk geval reeds eerder deden, dat een vervolging op dit belangrijke punt weer op niets uitloopt. Het is opvallend, dat het juist vervolgin gen zijn, ingesteld ter bescherming der zedelijke en geestelijke waarden voor on* volk, die meer dan eens schipbreuk lijden. Dat dit in ruime kring teleurstelt, zal wel duidelijk zijn. OP DE GOEDE WEG Het is nuttig even te registreeren, dat de S.D.A.P. zich ten aanzien van het koning schap en speciaal met betrekking tot Oranje op de goede weg blijft voortbewe gen. Wel rijst er nog van sommige zijden verzet, wanneer de afgetreden hoofdredac teur van de roode pers van zijn veranderde overtuiging belijdenis aflegt, doch grooter is het aantal van hen, die hun instemming betuigen. En de hoofdredacteur van de roode periodiek „de Sociaal-Democraat'* teekent op voortreffelijke wijze hoezeer ae massa der roode kiezers goedkeurend rea geert op deze waarlijk niet geringe omme zwaai van de partij. Hij brengt n.l. in her innering hoe hartelijk het Koninklijk gezin werd toegejuicht in de Amsterdamsche buurt, welke door het zweepje van de N.S.B. plotseling bekendheid verwierf. De bewo ners van het Blauwe Zand zijn voor veer tig procent sociaal-democraat, voor twee en dertig procent communist en slechts twee van de honderd luisteren naar het klappen yan de N.S.B.'sche zweep, maar in de roode pers zelf kon men lezen: „Bij de ingang van het Blauwe Zand stond een dichte menigte, welke in geestdrift geenszins onderdeed voor die, welke in andere stadsgedeelten deze week is getoond". Dat zegt genoeg. En de hoofdredacteur van de Soc.-Democraat trekt daaruit dan ook de juiste conclusie: „Men mag thans veilig constateeren, dat Üe oude vraag van republiek of constitu- tioneele monarchie, voor Nederland geen beteekenis meer heeft, omdat zij verouderd is. Die vraag is voor de tegenwoordige ge neratie opgelost." Wij zullen ons niet verdiepen in de kwes tie of deze vraag misschien immer en altoos voor de groote massa opgelost is geweest en slechts moeilijkheden opleverde voor de leiders; wij constateeren en registreeren met voldoening dat leiders en volgelingen thans volhardend voortgaan op de ingesla gen weg. Dit kan slechts goede gevolgen hebben voor de partij en het land. NIET IN ELK OPZICHT JUIST Met veel wat de hoofdredacteur van de Sociaal-Democraat in het laatste nummer over de uitslag der verkiezingen schreef, kunnen we ons vereenigen. Voor een groot deel hadden we zelf reeds zulke opmerkingen gemaakt. In de eerste plaats wijst hij er op, dat het nationaal-socialisme nog niet radicaal overwonnen is. Ook in Duitschland is het langs de weg van nederlagen tot overwin ning gekomen. En wel zijn in ons land de verhoudingen geheel anders dan over de oostergrenzen; maar definitief is deze stroo ming nog niet ovenvonnen, juist, omdat het een internationale beweging is. Wanneer de hoofdredacteur in de tweede plaats opmerkt, dat zijn partij niet ontevre den behoeft te wezen over de bereikte re sultaten bij de stembus, dan gunnen we hem gaarne dat genoegen, hoewel wij er stonden wij in zijn schoenen anders oi zouden denken. Maar het is volkomen juist, dat „niets is gekomen van de belangrijke vooruitgang, welke de S.D.A.P. noodzakelijk achtte om in Nederland te geraken tot een bewuste welvaartspolitiek". Heusch, de verwachtingen welke men vooral op het afgekloven Plan bouwde, waren veel te hoog gespannen. Het waren immers maar vogels in de lucht. Niet juist achten wij de opmerking van den schrijver: „Van de groote verliezen waarop velen onzer tegenstanders hadden gerekend, is niets gekomen". Wij kunnen ons vergissen, maar wij her inneren ons geen politieke profetieën, waar bij een groote nederlaag der S.D.A.P. voor speld werd. Integendeel; wij voor ons waren van meening, dat zij als strijdbare oppo sitie-partij, gesteund door een sterke pers en overvloedig propaganda-materiaal, do wind in de zeilen had en althans eenige winst van beteekenis zou behalen; al weten we terdege goed dat van exorbitante voor uitgang geen sprake meer kan wezen. Het is anders uitgekomen. De procen- tueele winst was zeer onbeduidend; de zetelwinst werd verkregen door een tech nische herziening der Kieswet Dankbaar, maar niet tevreden; zoo zou het oordeel der S.D.A.P. over de bereikte resultaten moeten zijn. Waren de omstan digheden voor haar minder gunstig ge weest dan zou de winst, in verlies om zijn. De O XV in Den Helder terug Gistermidaag is de O XV, die drie maan den geleden naar de Spaansche wateren was vertrokken om de Nederlandsche han delsvloot te convoyeeren, in Den Helder teruggekeerd. De commandant van den onderzeedienst, overste J. van den Berg, die begeleid was door luitenant, ter zee eerste klasse, J. J. Wichers. sprak de bemanning toe. Groote radio-luisterwedstrüd Men schrijft ons: Dinsdag 29 Juni, des avonds om half tien, wordt er voor de A.V.R.O-microfoon een groote luisterwedstrijd gehouden ten bate an den verkoop der zomerpostzegels. Er worden ruim 600 prijzen uitgeloofd, w.o. 1 D.K.W.-auto, „Elzed"-koelkast, Jaar- sma-haard, retours Amsterdam- of Rotter dam—Londen per K.L.M.-vliegtuig, Fongers- tandem, retourbiljetten RotterdamLonden per Batavier, luxe strand- en tuintent van Carl Denig, Decca koffergramofoon, Erres- s tof zuiger, 2-persoons cano enz. enz. Steunt de noodlijdende kunstenaars, de tuberculose- en kankerbestrijding en het ge leidehondenfonds voor blinden en doet aan dezen wedstrijd mede. De Maaswater-kwestie Het Permanente Hof van Internationale Justitie zal Maandag 28 Juni a.s. des namid dags half vijf een zitting houden, waarin uitspraak zal worden gedaan in de kwestie der prises d'eau van de Maas, tusschen Nederland en België. Vanwaar die stem? Bij de verkiezing van leden voor de Eer ste Kamer werden in de Provinciale Staten van Noord-Holland op de lijst der S.D.A.P. uitgebracht 29 stemmen, aldus de Vuur- ren en het blad vervolgt: ,De Communisten, die wisten dat zij zelf niet in aanmerking konden komen voor een zetel, besloten op de lijst der S.D A.P. te stemmen. Zoodoende kon deze lijst in totaal 28 stemmen behalen (22 S.D.A.P. en 6 Conirnu nisten). Waar kwam de 29ste stem van la an De lijst der C.D.U. kreeg in N.-Holland geen enkele stem. terwijl er wel een C.D.U-er in de Staten zit (de heer Wolkers). Het vermoeden is dus niet ongewettigd, dat de Christen-Democraat in Noord-Hol land toegetreden is tot het volksfront van Soc. Democraten en Communisten." MORGEN Gisteravond heeft het aantal inge schreven deelnemers aan den tweeden Rotterdammer-Marsch de 2000 bereikt. Een verrassend groot getal. Voor hen, die nog aan het groote wandelfestijn willen deelnemen, bestaat nu nog maar één mogelijkheid: in schrijven aan den start. Men moet daarvoor tijdig, in elk ge val vóór half drie (resp. half vier voor de jeugdmarsch) in de Stadsdoelen zijn. Aan hen, die de wandelaars onder weg willen gadeslaan, wordt medege deeld, dat de „hoofdmarschers" van on geveer kwart vóór vijf af uit Raaphorst den Leidschen Straatweg zullen op- marcheeren. De „jeugdmarschers" worden te kwart over vijf weer in Voorburg ver wacht, althans de kop van den stoet. De beste gelegenheid om mee te le ven heeft men echter op het vliegveld Ypenburg, waar van 6—8 uur wordt geconcerteerd, waar de wandelaars bin nenkomen en waar van 78 uur inte ressante vliegdemonstraties worden ge houden. De toegang tot het vliegveld be draagt 10 cent. We verwachten er honderden vrien den van onze krant. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2liinen) Aangenaam verblijl VRAAGT PROSt-.w..fc Zuid-Afrikaansch Minister in ons land De Zuid-Afrikaansche Minister van Finan ciën de heer Havinga brengt momenteel een bezoek aan ons land. Niet officieel zul len eenige landbouwbedrijven worden be zichtigd. Maandagavond zal met Minister Havinga de Nederlandsche Minister-presi dent als gast aanzitten aan een maaltijd ten huize van den Zuid-Afrikaansch en gezant te Den Haag, Dr van Broekhuizen. T alma-Stichtingen Jaarvergadering te Veenwouden Te Veenwouden werd de jaarveit,- dering gehouden van de Chr. Vereeniging ter verzorging van ouden van dagen. Het presidium berustte bij den heer J oh. Lan d van Kollum. Uit het jaarverslag van den secretaris, Ds H. P. M. G. de Walle, van Oenkerk, bleek, dat het ledental klom tot 225, het aantaï erpleegden tot 185. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de rekening van lasten en baten over 1936 sloot met een eindcijfer van f 88.019. Er is een batig saldo van f 229. De ontwerp-begrooting werd vastgesteld op f 100.500, waarin begrepen een afschrij ving van f 21.000. Uitgeloot werden de obligaties van de lee ning 1930 de nummers 16 en 28, van 1933 da nummers 38, 95 en 99 en van 1935 het num mer 17. Hierna werd het huishoudelijk reglemen' opnieuw vastgesteld. Besloten werd het be stuur met twee leden uit te breiden en zoo mogelijk te zorgen, dat in de nabijheid van elk rustoord een paar bestuursleden wonen. In de vacatures A. Atsma te Oostermeer en Ds. A. Grappen te Eindhoven, die zich niet weder herkiesbaar stelden werden ge kozen de heeren J. Gerritsen te Apeldoorn Mr v. d. Bosch aldaar. In de vacature van den heer G. Raap te Driesum werd ge kozen Dr. H. de Groot te Veenwouden. We gens uitbreiding van het bestuur werden gekozen de heeren Sillem te Baarn en J. Huizinga te Amersfoort. De voorzitter deed daarna enkele mede deelingen over de A. S. Talmastichting. De belans sluit met een eindcijfer van f 53.491, De rekening van baten en lasten met f 17.503 De belangstelling is groeiende. Dezer dagen kwam nog een gift in van f 1000 en enkele giften van f 250 en f 200. De eerste helit van 1937 geeft reden tot groote dankbaar heid. Met een kort slotwoord sloot de voor zitter de vergadering en ging de heer J. v. d. Heide voor in dankgebed. Foutieve datum hersteM Op Kon. Emma-Monument Gelijk gemeld hadden de beeldhouwers van het Koningin Emma-monument, dat j.l. Za- 1 terdag te Wassenaar was onthuld, een verkeerden datum daarop aangebracht. Thans is de fout hersteld en kan men lezen: Geboren 2 Augustus 1858. FABRIEKSUITBREIDING AANBESTEED Door het Bouwkundig Ingenieursbureau Beltman te Enschede werd voor rekening van de Firma H. ten Cate Hzn. en Co. te Almelo aanbesteed het vergooten van haar fabrieksgebouwen bij de Weverij „Indië" aan de Sluiskade N.Z té Almelo. Ingeleverd werden 72 biljetten. Het hoogst werd ingeschreven door Fa. Doedens en Schilder te Alkmaar voor f 52287.het laagst door de Firma Lam berts, Visser en Hanekamp te Kampen voor f 37960. Carosseriefabriek boekt groote opdrachten Tal van tramwagens besteld De N.V. Carrosserie fabriek te Wad- d i n x v e e n heeft deze week de volgen de groote opdrachten gekregen: 20 stuks trambus-carrosserieën voor 48 personen voor de Haagsche Tramweg Mij. Den Haag, 10 trambus-carrosserieën voor 40 personen voor de Geldersche Tramwe gen te Doetinchem: 8 stuks voor 50 per sonen voor de Gemeentetram te Arnster dam. Het totaal der thans nog af te leve ren wagens is hierdoor tot 102 gestegen, waaronder 16 stuks voor de R.E.T. te Rotterdam: 10 stuks voor den Stads dienst te Haarlem en 34 voor de Haag sche Tramweg-Mij. Rotterdam converteert De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft gistermiddag zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel van B. en W tot het aangaan van een conversieleening groot f 26.620.000 ren tende 31/2% ter aflossing van de restanten van V/2% leeningen 1920/1930 Voorzitter Radioraad Naar het ,Hbl." verneemt, komt Prof Mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam ernstig in aanmerking om te worden benoemd tot opvolger van den heer H. van Boeijen (die Minister van Binnenlandsche Zaken is ge worden), als voorzitter van den Radioraad, voorzitter van den Raad van Beheer van de Nozema en voorzitter van verschillende Radio-controle-commissies. Ned. Chr. Landarbeidersbond De heer H. de Groot vrijgestelde Tot vrijgestelde van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond is benoemd de heer H. de Groot te Uithuizen, met standplaats Utrecht Hij zal in den raad van Uithuizen worden opgevolgd door den heer S. Bolt Az. Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff Geen commissaris in Noord Holland Men verzekert ons van welingelichte zijde, aldus de Avp., dat Jhr Mr A, C. D. de Graeff, de zoo juist afgetreden Minister van Buitenlandsche Zaken, niet in aanmer king wenscht te komen zooals elders be richt werd voor een benoeming tot Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Algemeene vergadering te Haarlem Te Haarlem is vandaag de jaarlijksöha algemeene vergadering aangevangen van de Ned. Mij voos Nijverheid en Handel, onder presidium van den heer ir. A. Plate. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken werd allereerst overgegaan tot be- stuursverkieeing. De uitslag hiervan wordt morgen bekend gemaakt De vergadering hechtte vervolgens haar goedkeuring aan het jaarverslag van het hoofdbestuur. Uit dit verslag blijkt, dat het aantal leden der maatschappij van 2962 op 1 Januari 1936 gestegen is tot '3043 op 1 Jan, 1937. Het aantal donateurs daalde van 261 tot 249 De rekening over 1936, sluitende met een nadeelig saldo van f 2278,04 en de begroo ting voor 1938 tot een bedrag van f 27.500, met een geraamd nadeolig saldo van f 20U0. werden- goedgekeurd. De heer ir. A. Plate werd hierna tot voor zitter herkozen. Vervolgens sprak de heer Plate zijn ope ningsrede uit, waarin hij een pleidooi hield voor vergrooting van onzen buitenlandschen handel. Voorts hield in de ochtendvergadering Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek een rede over de door de Nederlandsche handels missie in Zuid-Amerika bereikte resultaten. De vergadering werd bijgewoond door i. K. H. Prins Bernhard. Hooge prijzen der groenten Men schrijft ons: In tegenstelling met verleden jaar staan de groenteprijzen thans op een zeer hoog niveau. Met uitzondering van komkommers wordt aan de veilingen alles vlot verkocht en vindt „doordraaien" zeer weinig plaats Vanzelfsprekend vinden deze prijzen hun teragslag in die, welke de consument in den winkel of aan den wagen moet besteden. Het publiek moet echter in het oog houden, dat prijzen, welke verleden jaar als norm golden, in vele gevallen voor de kweekers verlies opleverden. De „hooge prijzen" van nu zijn dus in werkelijkheid normale prijzen, beneden welke de kleinhandelaar niet in staat is te leveren. De consument wordt dus verzocht met dezen stand van zaken rekening te houden en niet te veronderstellen, dat de hooge groenteprijzen van heden door een te groote wmstneming van den handel ontstaan. Groen te plukken landbouwerwten Wij vernemen van bevoegde zijdie. dat wegens de mindere productie aan groen te plukken erwten en de grootere vraag voor de conservenindustrie en uitvoer, de oogst van deze erwten verruimd zal kunnen worden. Bijzonderheden omtrent de hiervoor uit te reiken oogstvergunningen, welke uit sluitend voor oogst 1937 zullen gelden, zijn te bekomen bij do provinciale landbouw crisisorganisaties en worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. SCHEEPSBRAND Het verkeerde ruim onder water gezet Rotterdam, 25 Juni. Gisteravond heeft een tamelijk felle scheepsbrand gewoed aan boord van bet Portugeesche schip „Corte Real", dat in de Merwehaven lag en geheel afgeladen was met stukgoed. Met zes stralen heeft men het vuur weten te blu6schen, waarbij echter zeer veel waterschade werd aangericht Het verkeerde ruim De brand werd omstreeks 8 uur ontdekt toen personeel van de werf rook zag komen uit ruim V. Personeel van de maatschappij ..Quick Dispatch" waar het 2000 tons groote schip laadde, was snel bij de hand om het vuur te bluschen en nog voor de Rotterdam sche brandweer was gewaarschuwd had men het luik opengegooid en gaf men met vier stralen water. De rook nam echter nop toe en toen de brandweer was verschenen, besloot men ook in ruim IV een onderzoek in te stellen. Het blee ktoen. dat in dit ruim en niet in ruim V de brand woedde. Het schip, dat van Bremen op weg was naar Ponta Delgade, was volgeladen met allerlei stukgoed katoen, thee, rijst grutten, lijnkoeken, azijnzuur en rubber, terwijl juist in ruim V ook een groote partij Opel-auto's en motorrijwielen waren gestuwd. Juist in dit ruim had men met vier stra len water gegeven en daardoor werd na tuurlijk aanzienlijke schade aangericht Onder leiding van hoofdman I.aurens werd de brand in ruim IV met kracht aan gepakt, waarbij met vier stralen van de motorspuit. welke op het middelalarm was uitgereden water werd gegeven. Veiligheids halve werd nog een tweede motorspuit ge alarmeerd. terwijl ook de Havendienst V en eenige sleepbooten langszij kwamen om zoo noodig het brandende schip weg te trek ken. Dit bleek echter niet noodie te zijn. Het blusschingswerk viel voor de brand weerlieden niet mee, omdat tegelijkertijd de lading uit ruim V moest worden ge borgen. De auto's stonden hier n.l. tot aan de assen in het water en ook de thee had veel geleden van het water. Terwijl men in ruim IV aan het spuiten was zweefden telkens allerlei kisten en balen gevaarlijk boven de hoofden van de brandweerlieden. De brand in ruim IV bleek zeer diep te zitten, zoodat na een onderzoek met rook- maskers door de afd. bramdbluschmiddelen besloten werd dit ruim vol te sDuiten. Dit heeft nog uren geduurd. BELASTINGWEZEN .Benoemd Is tot ontvanger der registratie en ïdicóopmaris "Leeuw ap^eAmsterclam- Idem s Aan A. v der Werff. ontvanger der dir. bel. te Groningen is eervol ontslag verleend De adj.-controleur der grondbel.. H de' Graaf te Nijmegen, is benoemd tot controleur der grondbel. en aangewezen als hoofd van de con trole der grondbel. te Almelo. Benoemd is tot essaleur van den waarborgen de belasting der gouden en zilv. werken te Den Bosch. J J Vos, te Rotterdam Benoemd zfin ten en accijn VRUCHTENSAP EN JAMFABRIEK N.V. Alphen aan den Rijn VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Gro ningen Dr. J. H. Semmelink te Almen. Gister is te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Persoverzicht over de oplossing van de Kabinetscrisis. De Chr. Bond van Schoenmakerspa troons en Schoenwinkeliers heeft te Utrecht de alg. vergadering gehouden. De achttiende partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen is geëindigd met remise. De gevolgen van het „Leipzig"* incident. De Amerikaansche legerbegrooting goedgekeurd. Een Russisch schip met oorlogsmate riaal zou zijn buitgemaak* ^structies tel: 2841 »ApiaöïsTn"Maëhin«faïmci^TGr'B.l Voor trailer of voor touringca Voor sportmodel of taxi Voor iedereen die auto rijdt Geeft FISK steeds satisfactie. Basalt inetegels ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 Salarisverhooging bij de K.P.M. BATAVIA, 24 Juni (Aneta). De directie van de K.P.M. deelt mede, dat mot ingang van 1 Juli a.s. aan 't personeel een conjuuc- tuurtoelage zal worden verleend voorloopig voor den duur van één jaar en vaslgesteld volgens een bepaalde schaal, berekend m percentages van het salaris of de gage. Het hoogst is de toelage voor de lagere rangen. Zij neemt geleidelijk naar boven af, met dien verstande, dat de maximum-toelage gelimiteerd is. Deze toelage wordt verleend naast de standplaatstoelage voor rubber- en coprastreken, terwijl voor hot Inlandsche scheepsvolk met ingang van 1 Juli een gace verhooging wordt ingevoerd van circa 10 pet. In het Portugeesche s.s..,Corte Real" brak gisteravond een ernstige brand uit een lading palmpitten. Overzicht van de blusschingswerkzaamheden aan dek. Grondige en goedkope, schriftelijke opleidingen tot KOMMIES EN MARÉCHAUSSEE Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O., Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1