reductie De uitvoering der Ziektewet RIDDERORDEN OOI FRANKRIJK Op de Parijsche Tentoonstelling DINSDAG 22 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 In onderscheiding met de uitvoering der Land en Tuinbouw Ongevallenwet 1922 door bedrijfsvereenigingen, met het speciale doel daarvoor opgerichl en waarvan er een acht tal dit werk verrichten sinds 1 Mei 1923, wordt de Ziektewet sinds 1 Maart 1930 door niet minder dan ruim 50 bedrijfsvereenigin gen tot uitvoering, gebracht. Kan men de bedrijfsvereenigingen voor de uitvoering der L.O.W. 1922 noemen vak- bedrijfsvereenigingen, bij die voor de uit voering der Z.W. 1929 is dit niet het geval Door de L.O.W. 1922 zijn nl. voor het lid maatschap eischen gesteld, verband hou dend met het beroep of de onderneming en wat daar niet aan beantwoordt, wordt niet toegelaten voor het lidmaatschap. Met de Z.W. staat dit geheel anders. Ieder, die een verzekeringsplichtige onder neming heeft welke onder de Z.W. valt, kan zich aansluiten bij iedere willekeurige bedrijfsvereeniging. Dat de Wetgever ten opzichte daarvan algeheele vrijheid heeft gelaten, is o.i. min der juist geweest. Het heeft in ieder geval geleid tot aansluitingen, die niet wensche lijk zijn en in verband met het bedrijfsrisico bovendien onjuist. Er zijn nl een aantal bedrijfsvereenigingen voor de uitvoering der Z.W., die leden hebben van de meest onder scheidene bedrijven. Dat de resultaten dan een duister beeld moeten vertoonen van het risico, zal wel geen nader betoog vereischen. Dat er mede daardoor ongewenschte toestanden ontstaan is te begrijpen. Door deze feiten als het ware geroepen tot bezinning, wordt het verlangen open baar, een correctief te verkrijgen op de veel heid dezer bedrijfsvereenigingen, alsook op de veelvuldigheid der begrippen bij de uit voering der Ziektewet, waardoor het niet denkbeeldige gevaar ontstaat van verwar ring, dat nu juist niet bevorderlijk is voor een goede toepassing der wettelijke bepalin gen en die toch inderdaad noodzakelijk is. zal de uitvoering slagen naar wensch en behoefte. Gezocht wordt naar de mogelijkheden van concentratie, om de kleine bedrijfsvereeni gingen (misschien ook wel grootere) in betere conditie te brengen. Zoo is bijv. de eisch voor erkenning als bedrijfsvereeni ging ten aanzien der grootte 2% millioen gulden loon per jaar. Niet groot, maar ge bleken is, dat het kan. Men tracht echter bepalingen te verkrijgen, die andere en hoogere eischen stellen. Door de federatie van bedrijfsvereenigin gen is een commissie ingesteld tot bestu deering der onderlinge verhoudingen tus- echen de bedrijfsvereenigingen, die de Z.W. uitvoeren Bij deze federatie zijn niet alle bedrijfsvereenigingen aangesloten, zooals wellicht zou kunnen gedacht worden. Er zijn ook nog bedrijfsvereenigingen, die niet bij de federatie zijn aangesloten, die geen behoefte hebben aan een dergelijke combinatie. Vermoedelijk zijn dat bedrijfs- vercenieingen, die over voldoende initiatiel beschikken om hun zaken zelf te regelen. Genoemde commissie heeft een rapport op gesteld .waarin verschillende bezwaren zijn genoemd tegen het huidige stelsel. In het rapport komt tot uiting de wensch, geen bedrijfsvereenigingen zelfstandig te laten optreden met een loonbedrag van minder dan 10 millioen gulden per jaar. Dat moeten dan zgn. vak- of beroepsbe- drijfsverecnigingen zijn. Voorts de mogelijk heid te stellen van algemeene be drijfsvereenigingen met een inge schreven loonbedrag van 25 mill, gulden per jaar •Dij rapport lezende, dringt de gedachte van een zeker monopolie zich aan ons op. tenminste aan den indruk daarvan is bijna niet te ontkomen. Teder, die ons Nederlandsche bedrijfs leven kent, weet wel, waar dat heen gaat, als deze verlangens zouden worden door gevoerd. Het valt overigens niet te ontkennen dal er vrij scherpe concurrentie bestaat tus- schen verschillende bedrijfsvereenigingen. Een leger van agenten Is bezig, mitsgaders de noodige assurantiekantoren, die trachten inschrijvingen tot stand te brengen, ten einde de provisies te incasseeren daaraan verbonden. En daar er nog een groot aan tal werkgevere is. die niet of niet voldoende op de hoogte zijn met de werkelijke bedoe lingen van deze wetgeving, worden er tel kens weer slachtoffers gevonden. De deining daardoor teweeggebracht is niet bevorderlijk voor een rustige en over zichtelijke beoordeeling van de posities der bedrijfsvereenigingen. De meest zuivere intensie dezer materie zal toch wel geweest zijn. dat de verrich tingen voor de uitvoering der Ziektewet zouden loopen door de bedding der organi saties. Er zijn dan ook organisaties geweest, die dit begrepen hebben en alzoo hebben gedaan. We doen een greep uit de werke lijkheid. als wij wijzen op de Chr. Boeren en Tuindersbond, die voor zijn leden een bedrijfsvereeniging heeft opgericht voor de uitvoering der Ziektewet Hetzelfde kunt ge vernemen bij de R.K Boerenhond, die het zelfde heeft gedaan. Beide vereenigingen streven eenzelfde doel na, nl. voor de leder, hunner organisatie een bedrijfsvereeniging te bieden, waarin het sociale element ten volle wordt verwerkt. Alle winstbejag is daarbij ten eenenmale uitgesloten. Bij der gelijke bedrijfsvereenigingen is absoluut uit gesloten ieder concurrentiebegrip. Bij een dergelijke bedrijfsvereeniging is het nut en de steun, die wederkeerig wordt geboden en gegeven voor de eigen leden, de natuurlijke doelstelling. Een bedrijfsver eeniging is nu eenmaal geen verzekerings instelling met een winstobject. Voor een bedrijfsvereeniging geldt de sociale verzor ging op het bedrijfserf als roeping en taak der leden. De verzorging van den arbeider bij onge valsletsel of ziekte, is daarvan de uit werking. Zelf, onder eigen beheer en ver antwoordelijkheid. een dergelijke sociale wet tot uil voering te brengen, bergt in zich een opvoedkundige waarde, die niet onderschat mag worden In samenwerking met de in hel bedrijf werkzaam zijnde arbeiders hier in bezig te zijn, is een sociale taak vol brengen, die saambindende kracht en betee kenis heeft Uit dit gezichtspunt gezien, ontgaat ons de wensch naar concentratie, als in hel rapport wordt genoemd. Willen kleine groe pen van dezelfde soort bedrijven onder eigen verantwoordelijkheid en onder de noodige waarborgen, die de Overheid eischt en stelt, do Ziektewet uitvoeren, dan is daar niets tegen in te brengen. Beter een kleine goed verzorgde bedrijfs vereeniging, uitgaande van bedrijfsorgani salie, dan een groote, waar allerlei bedrij ven dooreen dwarrelen. Dat hier de zgn. „algemeene bedrijfsver- eeniging" het correctief kan zijn, kun- nen wij met onze inzichten, waarvan wij hiervoren blijk gaven, niet toegeven. De samenstelling der besturen van de be drijfsvereenigingen hebben wel groote be teekenis als het organisatiewerk is, uitgaan de van het standpunt hierboven omschreven Dan beslist niet de grootte, maar de inten siteit. Het zou de moeite loonen het rapport der Commissie te kunnen bespreken in een bij eenkomst van alle organisaties. Naar onze overtuiging kan alleen dan vrucht worden verwacht van het op zichzelf goede streven, als de organisatorische lijn primair wordt gesteld. De commissie uit de federatie heeft het reeds zoover gebracht, dat er uit de bespre kingen bepaalde wenschen, te voorschijn zijn gekomen, die In nader omschreven voor stellen zijn verwerkt De commissie heeft de haar opgedragen taak wel zeer radicaal opgezet en oordeelde het blijkbaar noodip een voorstel te ontwerpen tot wijziging vaD de Ziektewet. De Minister van Sociale Zaken wordt aan gemaand tot spoedl De commissie is dus van meening. dat de wijziging zeer urgent is- Wij vertrouwen dat het toch nog wel mo gelijk zal blijken, vóór dit alles In naderp ovenveging wordt genomen, rustig de wen schen der commissie te toetsen aan de wer kelijkheid en te onderzoeken de wenschelijk heid die de commissie blijkbaar wil stelien, om b.v de bevoegdheid te laten vervallen van den werkgever om zich aan te sluiten bij een vereenisring zijner eigen keuze. Inzonderheid de punten 11 en 12 op pagina 23 van het rapport zijn een studie waard voor onze bedrijfsorganisaties. Het treft ons, en daarmede besluiten we dit artikel, dat er door onze werkgevers zoo weinig notitie genomen wordt van derge lijke belangrijke aangelegenheden, waarbij de vrijheid van denken en doen zoo geheel ongemerkt gebracht wordt in de sfeer van handelingen, die eerst dan de aandacht trek ken. als de zaken zijn gekomen in een sta dium waarin het gemeenlijk niet meer moge lijk is. invloeden te weren, die men niet wenscht. Op de werf van en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk, wordt de laatste hand gelegd aan 's werelds grootste tin-baggermolen „Poejoeng". Het enorme gevaarte, dat nog met eenige meters in grootte de vergane „Kantoeng" overtreft, zal half Juli naar Indië worden versleept. Ex-Keizer Wilhelm te Soestdijk Het Rijwielplaatje Gistermiddag heeft de ex-keizer van Duitschland Wilhelm II, een bezoek gebracht aan het paleis Soestdijk. Te half vijf arriveerde hij van zijn buiten te Doorn aan het paleis, waar hij op het bordes werd verwelkomd door het Prinse lijk. Paar en de moeder van Prins Bern hard. Prinses Armgard. Om kwart voor zes is ex-keizer Wilhelm wederom per auto naar Doorn vertrokken. Een interessante Zomerwedstrijd 'Het vrouwentijdschrift „Moeder", uitgave N.V. Gebr. Zomer Keuni-ng te Wageningen schrijft deze maand een buitengewoon aar dige wedstrijd uit. Dit is het gegeven: Een groot gezin van 7 personen, dat moet rondkomen van een bescheiden inkomen, zal één dag met vacantie gaan. Alle toebe reldselen zijn getroffen, maardaar be gint het 's nachts te regenen. En de volgen de morgen giet het nog De mooie vacantie- dag valt letterlijk in 't water. En nu vraagt de redactie van „Moeder" aan haar abonnée's: „Wat zullen vader en moeder die dag moeten beginnen, om de bittere teleurstel ling voor hun kroost te verzachten? Op welke manier kunnen die ouders deze nare, sobere regendag doorkomen, zoodat de kinderen 's avonds toch nog kunnen zeggen: het is een fijne dag geweestl Extra kosten kunnen er niet gemaakt worden, maar de kinderen moeten die dag toch iets bijzonders doen of beleven, iets anders dan anders". Vier mooie prijzen worden beschikbaar gesteld voor hen die een goede oplossing aan de hand kunnen doen. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat het rijwielbelastingplaatje eveneens mag worden bevestigd aan den sleutel van een aan den bovenkant van de voorvork van het rijwiel gemonteerd rijwleislot, al dan niet met gebruikmaking vau een hou der voor het plaatie. Het plaatie moet zoodanig worden beves tigd, dat het zich ten hoogste 10 c.M. van de balhoofdbuis bevindt en wel in vertica len stand me» de op he» nlaatje voorkomen de teekening naar voren gekeerd Deze tee- kening moet geheel zichtbaar zijn, vóór het nlaatje mogen geen voorwerpen zijn aangebracht die het gezicht op het plaatjp belemmeren. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT Aan den 2en-lult. P. H. Bosch, van het IS» re? Inf. Is eervol ontslag als roodanlg vei leend. H(j Is benoemd tot res.-2e-lult. bö hi 16e reg. Int Benoemd zön bfl den t-eneesk. d *nst an <L. landmacht, tot res.-off. van gezondh. 2e kl.. CONTROLEURS VAN DEN ARBEID Benoemd zön tot controleur van den arbeid In tödel. dienst J. M. Zandbergen te Den Haag. M J A Hendriks te Breda, H J Blrzo te Deven ter, D C v Proosdt) te Utrecht. E R Stam te Den Haag.^J L Bijl t£ Gronjngen. _H L Groe- D v Ov RIJKSVERZEKERINGSBANK Aan W. C. Ouwehand Is eervol ontslag ver leend als agent bö de Rüksverzekerlngsbank. ROFFELRIJMEN MONSTERS t Is toch een prachtig vak, het vak van roffeldichter! Je rijmt van dag tot dag wat regels aanelkaar, Je schrijft een plechtig vers, een liedeke wat lichter En bijna elke dag grijpt er een Lezer naar En bijna elke week vermag je te ervaren Dat iemand je begrijpt als je een roffel slaat, Zooals mijn Aardbei-lied mij kwam te openbaren Dat er van hart tot hart een nauw contact bestaat. Een mand voortref lijk fruit ontvingen mijn kornuiten Die proza schrijvend, door 't prozaïsch leven gaan; Zij maakten 't fruit soldaat (mij lieten ze er buiten) En schreven in de krant: het heeft ons goed gedaan! Ze dachten: rijmelaar, je hebt er nao^t geschoten! Ze wisten niet dat ik twee monsters „monsters" kreeg Die ik met vrouw en kroost genietend heb genoten Terwijl ons goed humeur tot boven pari steeg Ik mag een woord van dank niet ongeschreven laten. Ik constateer met vreugd dat kanjers nog bestaan. 'k Hoop dat de kweekerij niet onder zich zal laten Met deze knapenteelt volstandig voort te gaan. (Nadruk verboden) LEO LENS. ROODE KRUIS Aan prof. dr P. R. Mlchaël te Groningen IS eervol ontslag verleend als kring-commissaris van het Ned. Roods Kruis In den kring Gro. nlngen. Voor den tüd van vüf jaren z(jn be noemd tot militair commissaris van het Ned. Roode Kruis, de beeren: P. Weüs. F. A. Palm en A. C. N. Bouvy. allen te Den Haag. ONDERSCHEIDINGEN I _JPP te Den Helder. Benoemd ls tot ridder In de Orde van Oranje Nassau. L. Navis, te Den Haag. Toegekend Is de aan de Orde Fa. VAN W l E L I K 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 Gedurende de Parijsche Tentoonstelling geven de FRANSCHE SPOORWEGEN 50 °/0## reductie aan houders van „cartes de légitimation" 20 Francs (bij alle reisbureaux, enz. in Nederland verkrijgbaar). Vraagt naar de vele andere voordeelen, zooals het recht op 10 entrées voor de tentoonstelling, tegen den halven prijs. Voor bil onderheden wende men zich tot de reisbureaux of het Bureau der Fransche Spoorwegen, Parkstraat 99. Den Haag. Een rondrit met het treintje Bij het Russische paviljoen aangekomen, kunt ge in een van de geruischlooze elec- trisohe treintjes-op luchtbanden stappen (men kan ook een taxi nemen) om verder rond te zien. Dan passeert ge nog weer an dere groote paviljoens: aan de overzijde van de Seine het lage, rood steenen Belgische paleis, Zwitserland, het marmeren verblijl van Italië, het leelijke, nuchtere Engelsche paviljoen en dat van de Vereenigde Staten. Gretig genieten Uw blikken van het schil derachtige schouwspel, dat de merkwaar dige torentjes en de typische huisjes van de Fransche provinciën bieden. Ge passeert de gebouwen, waarin de vorderingen van de industrie den volke getoond worden, als maar rijdend door gezellige straten en straatjes met tallooze restaurants en tentjes En nog is onze opsomming zeer onvolledig doch we moeten ons beperken. Beslist moet eohter nog genoemd worden het Champ de Mars, achter den Eiffeltoren, waar zich be vinden de stands van pers, cinema, publici teit, allen even zakelijk-modern, en wal verderop paviljoens van vreemde mogend heden van heel ver, bijvoorbeeld uit Austra lië en Zuid-Amerika. De breede laan wordl !dan afgesloten door het licht paleis, dat een attractie op zichzelf vormt Vaartocht per „carnautique" Alleraardigst ls het ook om eens een vaartochtje te maken met een „carnautique"* een van die vlug-ge. geriefelijke „watervlie- gen"die tijdelijk over de Seine zoemen. Dan ziet men de tentoonstellingsstad met z'n ve le bruggen eens van het water en nergens ter wereld zult ge iets als dit vanaf een ri vier te bewonderen krijgen Alsmaar andere aspecten en beelden: op het He des Gygnes: Corsica en de Fransch9 koloniën, me1 typisch Oostersche bouwwer ken langs hpt water, verder tal van indus- trieele paviljoens, waarbij dat van het gas wel heel grillig ls, de Pont de l Alma met z'n Arabische winkelgalerij, het gebouw in den vorm van een reusachtig radiotoestel, het koude paleis met z'n constante sneeuw- koepel op den toren en nog veel, veel meerl Wie nu de beide tochten, hierboven be schreven, gemaakt heeft, kan lang niet zeg gen: „Ik heb Alles gezien'* Dan moet hij bo- ven&ien nog gaan kijken in het Grand Palais. waar het gebouw van de uitvindin gen gehuisvest is, hij moet gezien hebben de annexen bij Porte Maillot en aan den boulevard Kellermann. alsmede enkele klei de dingen. De Lunaparken echter kunt ge wel overslaan, dat zal U niet kwalijk geno men worden! ,6.waarbij dat vav, Kei gas wel heel grillig it,, Typische Oostersche bouwwerken langs de Seine Een symphonic van beelden en kleven Men moet het met eigen oogen gezien hebben, om te beseffen hoe wondermooi deze symphonie van beelden en kleuren zich, tusschen heerlijk frisch groen, rond om den Eiffeltoren groepeert, en zich uit strekt lang de boorden van de veelbezongen Seine. Begin maar eens, als ge de Ingang van het herbouwde, roomblanke Trocadero met z'n vier musea gepasseerd zijt, met even te verpoozen boven aan de majestueuze terras sen, die naar den Pont d'Iéna voeren. Da delijk wordt Uw oog geboeid door de bonte verscheidenheid van paviljoens, gedeeltelijk schuilgaand tusschen het geboomte, met langs de terrassen links en rechts, als wil den ze concurreeren met den Eiffeltoren, de massale brokken marmer en steen, die het Duitsche en het Russische paviljoen vor men. Hoog in de lucht blinken de Duitsche adelaar, dp Russische proletariërs met sik kei en hamer en daartusschen door boort zich machtig de ijle spits van den Eiffel In de wolken. Loop dan nog niet haastig weg, want er is hier veel meer te genieten. Ge hebt het vast niet opgemerkt, maar vlak vooraan links verschuilt zich achter de hoornen het sobere, smaakvolle Nederlandsche paviljoen. al9 het ware in de schaduw van de twee groe ne en zilveren zuilen, die aanduiden, waar Noorwegen resideert. Rechts ontwaart men als een witte vlakte het Deensche paviljoen, wat verder het glazen paleis van Oostenrijk en als een oranje-roode kubus het Egyp tische huis. Als ge U tenslotte nog even realiseert, dat zich onder Uw voeten 's werelds grootste concertzaal geheel onder den grond be vindt, dén eerst kunt ge de trappen van het terras afdalen en eventueel wat gaan rondneuzen in de parken links en rechts, waarin zich bevinden het aqua rium en enkele klei nere paviljoens, o.a het vuurroode ver blijf van Luxemburg, dat van Monaco met zijn fantastische tuin en het paviljoen I van IsraëL Dan kun je ook eens wat vaker van" de' eere-wijn genieten Zoo dachten we werkelijk even, toen we midden Juni de internationale expositie te Parijs voor het eerst bezochten! Hall Juli kan alles klaar zijn Het is eohter wel wat meegevallen. Inder daad, men was nog niet half klaar en al pro beerden Fransche insiders ons diets te ma ken, oat de zaak begin Juli geheel voltooid zou zijn, we hechtten meer geloof aan de Hollandsche deskundigen, die medio Juli noemden. Doch deze tentoonstelling is zóó grootsoh opgezet naar onze meening had het heusch wel iets minder gekund dat men aan de helft al ruimschoots voldoende heeft Teveel zelfs! Daarom is het wel zeer te laken, oat men niet op tijd klaar kwam, maar overigens heel begrijpelijk. De stad van honderd hectaren oppervlak te. waarin twee en veertig landen zich van hun allerbeste zijde willen toonen. waarin de Fransche provinciën en koloniën, de we tenschappen en kunsten, de moderne indus trie in z'n haast verbijsterende veelzijdig heid, allen met elkaar aan de gansche we reld worden voorgesteld, zoo'n stad is maar met in een handomdraai gereed. Maar ais ze eenmaal klaar is, wat een machtige be koring gaat er dan van uit De meest voor aanstaande kunstenaars van alle landen, schilders en beeldhouwers, architec'ten en decorateurs, hebben hun fantasie hier nu eens in werkelijkheid mogen omzetten. Zoo krijgt men van elke natie, van tal van in dustrieën en kunsten het beste van het beste te zien. In een korte spanne tijds doet het oog zooveel machtig mooie en ver schillende indrukken op, dat de her senen deze onmogelijk in datzelfde tempo kunnen verwerken. De eerste keer, dat ge een mooi muziekstuk hoort, maakt het geheel op U een diepen indruk, doch bij een tweede en derde keer ontdekt ge steeds meer details, die eerst in het geheel verloren gingen en die toch zoo wonderschoon zijn. Juist zoo is het met deze wereldtentoonstelling. Daarom moet ge bij Uw eerste bezoek niet het eene paviljoen na het andere binnenloopen. Tracht eerst een alge meene indruk te krijgen en doe dan later een meer gedetailleerde keus. Want als ge alles wilt bekijken, kunt ge wel een maand en nog langer naar Parijs gaanl Kunst en techniek rond den Eiffeltoren Het is als een mooi muziekstuk.... Betooverende verscheidenheid in aspect (Van een onzer redacteuren) Na eindeloos dwalen langs gangen en trappen in de ingewanden der aar de, waar de metropolitain zich ver schuilt, komen we eindelijk weer in het natuurlijke licht van de zon. In gespannen verwachting zien we rond: hier, op de Place du Trocadero, moet zich immers de majestueuze hoofdingang van de wereldtentoonstel ling 1937 bevinden? Met één slag is die verwachting echter weggevaagd en veranderd in verbazing. Een groote berg zand, vuile stellages, hooge schut tingen, een leger van werklieden, dat is het eerste wat zich op ons netvlies projecteert We gaan verderen constatee- ren, dat het oprichten van het monu ment voor den vrede al even traag schijnt te vorderen als het bouwen aan den wereldvrede. Alleen is er bij het bouwwerk in kwestie een monu- Kunt ge in een van de geruischlooze elec trische treintjes-op-luchtbanden stappen... mentale licht-groene zuil eenige kans, dat het over een paar weken ge reed is, wat van den wereldvrede he laas niet gezegd kan worden Als men in Nederland was, zou men den ken: Hier wordt over een maand misschien een tentoonstelling geopend. Maar we zijn in Frankrijk en de officieele opening van de wereldtentoonstelling behoort al vier weken tot het verleden. In Holland zorgi men op tijd klaar te zijn en bij een heel groote expositie verricht H. M. de Ko ningin de openingsplechtigheid wel eens. In Frankrijk heeft men zoo'n haast niet. De officieele opening heeft medio Mei reeds plaats gehad, maar er is ook wat voor te zeggen, als fhen dan twee maanden lang Iedere dag nog een onderdeel kan inwijden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5