MAANDAG 21 JUNT *937 TWEEDE BLAD PAG. 9 REGENJAS D. JORDAAN ZONEN N.V. HAAKSBERGEN WEVEBU BLEEKEBJJ VERVEHU DE IDEALE VLOER BEDEKKING Bond Heemschut Algemeene vergadering te Arnhem Te Arnhem heeft de Bond Heemschut zijn 26ste algemeene jaarvergadering ge- Ihouden. In zijn openingswoord memoreerde de .voorzitter, Mr. J. A. van Sonsbeeck uit Amsterdam dat de Bond ook in het afgeloo- pen jaar werkzaam was in het belang van de schoonheid van stad en land. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal aangesloten vereenigingen steeg tot 48, het aantal donateurs van 32 tot 34 en het aan tal buitengewone leden van 2W> tot 261. Heemschut interesseerde zich o.a. voor de monumentenverordeningen van Amsterdam en Dordrecht. Duizenden antennes werden verwijderd van de daken van Amsterdam. Als nieuwe vraagstukken heeft het bestuur de autobelten en de ontsierende- auto-sloo- perijen langs de wegen aan de buitenkant der steden en de leelijkheid van vele ver waarloosde dorpskerkhoven ter hand ge nomen. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende bestuursleden de heeren Mr. P. G. van'Tienhoven uit Amsterdam en J. P. Strijbos uit Heemstede bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met Mr. Dr. Boulogne uit Alkmaar, een deskun dige op het gebied van de genealogie en he raldiek van Noord-Holland. 's Middags werd het gezelschap officieel door het gemeentebestuur van Arnhem ont vangen. De Burgemeester, de heer H. P. J. B1 o e m e r s hield een causerie over de Luiten plaatsen rond Arnhem. Voorts werd een bezoek gebracht aan de Groote of St. Eusebiuskerk te Arnhem en de bezittingen van de Vereen, tot behoud van fcatuurmonumentenk Chr. Werkgeversverbond Het bestuur van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland heeft de tekst van het nieuwe program van actie voor 1937, waaromtrent we reeds eerder het een en ander publiceerden, thans definitief vastgesteld. Uit enkele van de belangrijk ste artikelen nemen \v6 het vólgende over: Ten einde het verbond aan zijn doel te doen beantwoorden, blijve in woord en ge schrift het pleit gevoerd voor de erkenning, verbreiding en toepassing van de christe lijke beginselen in het bedrijfsleven, het geen mede geschiede door het voorstaan van een gezonde organisatie van het be drijfsleven, welke deze beginselen tot haar recht doet komen, waarbij eenerzijds worde stelling genomen tegen het liberale indivi dualisme m zijn klassieke en moderne scha keeringen, anderzijds tegen alle stroomin gen, welke langs den weg van steeds ster ker overheidsingrijpen in wezen de zelf standigheid van het bedrijfsleven en de vrijheid van het individu ondergraven. Daarbij worde gestreefd naar krachtige samenwerking met andere sociaal-oecono- mische organisaties, die beoogen de chris telijke beginselen in enze maatschappij tot hun recht te laten komen, opdat door on derling overleg de eenheid van actie op maatschappelijk terrein bevorderd worde. Gestreefd worde naar een spoedige liqui datie van de bestaande crisismaatregelen In verband met de stijging van de wereld marktprijzen en de depreciatie van den gulden. Op het terrein van handel en industrie worde gestreefd naar verruiming van het handelsverkeer, voor zoover de gewijzigde omstandigheden zulks toelaten. Ter. bestrijding van de werkloosheid en ter activeering van het Nederlandsche be drijfsleven voere de overheid een krachtige en doelbewuste oeconomische politiek, met wegneming van alle onnoodige belemme ringen voor de inheemsehe industrie. Bij het voeren van handelspolitieke on derhandelingen houde de overheid voort durend voeling met de uit het bedrijfsleven opgekomen organen. Maatregelen worden genomen tot ver laging van op het bedrijfsleven drukkende overheidslasten. Verhinderd worde, dat de getroffen en alsnog te treffen maatregelen ter bevorde ring van de zg. verkeerscoördinatie een eenzijdigen last leggen op het vrije motor- vervoer ten faveure van de Nederlandsche spoorwegen. Bij het streven naar meer ordening van het bedrijfsleven staan handhaving, be scherming en bevordering van het particu lier initiatief voorop, terwijl de zelfwerk zaamheid der maatschappelijke organen zooveel mogelijk moet worden bevorderd. Gestreefd worde naar verwezenlijking van de unificatiegedachte, ten einde te ko men tot een verzekeringswet, welke de gansche sociale verzekering regelt met zoo mogelijk dezelfde uitvoeringsorganen, waar bij belanghebbenden doeltreffend worden ingeschakeld. NIEUW LID VAN DEN VOLKSRAAD BATAVIA 19 Juni. Het stemkantoor van den Volksraad heeft in de vacature-dr. Ratu Langie gekozen verklaard den heer N. F. G. Mocot te Ratahan (Minahassa). Grafsteen wijlen J. Hollander I-Iet Bestuur van het Verbond Patrimo nium heeft het initiatief genomen tot het doen plaatsen van een steen op het graf van wijlen den heer J. Hollander, in leven 2e Voorzitter van Patrimonium en Redac teur van het orgaan „Licht in lijden". Zij die hieraan iets wenschen bij te dra gen kunnen dit doen door storting op Post giro 100842 van Gentraal Bureau Patrimo nium, Prinsengracht 415, Amsterdam-C. Een Chr. broodslijtersvereen. Vanavond wordt te Amsterdam in 't gebouw van den Chr. Werkmansbond, Kerkstraat 248, een vereeniging van Chris telijke broodslijters opgericht. Deze oprichting houdt verhand met de actie rondom de verhooging van den brood prijs. Broodbezorgers van Christelijke levens opvatting voelden wel reeds lang de wen- sclielijkheid van de oprichting dezer ver eeniging, doch er kwam niets van. Nu de Federatie van bakkerspatroonsvereenigin- gen aansluiting bij een organisatie voor de broodbezorgers noodzakelijk oordeelt, moet het komen tot de oprichting der bovenge noemde vereeniging. De nieuwe roos Prins Bernhard De firma v. Rossum N.V. te Naarden ont ving van den prefect van de Seine te Parijs bericht, dat aan haar zaailingroos Prins Bernhard de hoogste onderscheiding n.L de gouden medaille, is verleend bij het Con cours de Bagatelle, oat 16 dezer plaats had. De gouden medaille de Bagatelle is de hoogste internationale onderscheiding, wel ke een nieuwe roos kan verleend worden. De Tweede Rotterdammer-Marsch Waar de wandelaars zich vereenigen Gelijk bekend zullen de deelnemers aan den Rotterdammer-Marsdï zich ver eenigen op het vliegveld Ypenburg. het nieuwe aerodrome tusschen Rijswijk en Delft. Wij geven hier een foto van het toeschouwersgedeelte van Ypenburg op een drukken dag. Zooals men ziet kan het er dan zeer gezellig zijn. Ongetwijfeld zal het er volgende week Zaterdag óók druk zijn, want er worden alleen al tusschen de 1600 en 2000 wandelaars verwacht en ongetwijfeld zullen honderden familieleden, vrienden en bekenden de gelegenheid aangrijpen om hen daar te begroeten. Er wordt een bijzonder luchtvaartprogramma uitgevoerd, waarvan wij vermelden een openbare les in een sportvliegtuig, een demonstratie van het zoo interessante zweefvliegen, terwijl als klap op de vuurpijl stunts zullen worden uitgevoerd op het Lamba ch-toestel, het nieuwe vliegtuig, dat in vliegerskringen zoo zeer de aandacht heeft getrokken. Een prachtige gelegenheid om met het nieuwe vliegveld kennis te maken en....^, voor 'n dubbeltje een vlieg feest bij te wonen. VIJF JAAR OUWEHANDS DIERENPARK Van sigarenfabrikant tot eigenaar van een modern Dierenpark Bestaat Ouwehands Dierenpark werkelijk pas vijf jaar? Is het dan alleen de snelle groei van deze onderneming, die ons deed gelooven, dat het park op den Grebbeberg in Rhenen langer bestond? Of maakten die duizend kroko dillen, waar we indertijd van lazen, zoo'n indruk op ons? Vijf jaren geleden, op 18 Juni 1932, werd Ouwehands Dierenpark geopend. Die ope nlig was een beteekenisvol moment in het leven van den vroegeren sigarenfabrikant Ouwehand.. Toch was 't niet de eerste bedrijfsover- gang. Na 't vaarwel aan de sigarenfabriek stichtte de pluimveeliefhebber Ouwehand een hoenderpark. Hij hield „geen ordinaire kippen, die niets anders kunnen dan kake len en eieren leggen", zegt het jubileum boekje, „maar aristocratische exemplaren, die alle eerste en eereprijizen van de ten toonstelling weghaalden". Voor die prijswinners was het beste voe der alleen goed, dus stichtte de onafhanke lijke heer Ouwehand een pluimveevoeder- fabriek. Misschien mede daarom trokken zijn „aris tocratische dieren" veel belangstelling; maar toen daar in de buurt van het hoenderpark ook een kakatoe en een paar apen te zien waren, was de belangstelling voor deze beestjes nog veel grooter. Zoo kwam die idee voor het dierenpark eigenlijk vanzelf, maar 't verwerkelijken van 't plan bleek moeilijker. Op buitenlancsche reizen moest kennis voor dit „wildvreemde" terrein worden opge daan. Gevangen en toch vrij Tooh werd het park, dat is aangelegd, geen copie van een diergaarde. De heer Ouwehand is man met eigen ideeën. Hij zocht een compromis tusschen gevangenschap en vrijheid, en meent dat te moeten vinden in vrije huisvesting der die ren. De vrijheid', die hem zelf zoo lief is, gunt hij gaarne, zooveel dat mogelijk blijkt, ook aan zijn beesten. Zóó kwam Ouwehands Dierenpark tot stand, een park, uniek van opzet en aanleg Het vijf-jarig bestaan werd dezer dagen feestelijk herdacht. Aan een intieme lunch spraken de burgemeesters van Rhenen en Zeist woorden van felicitatie. In de middag werd aan een grooter gezel schap een thee aangeboden en maakten velen gebruik van de gelegenheid, den heer Ouwehand en zijn gezin te complimenteeren. In de zaal van het restaurant stonden zeer yele bloemstukken opgesteld. Na de thee werd een wandeling door het park gemaakt, waarbij verschillende nieu we aanwinsten te bewonderen waren. We noemen de show van een honderd-tal apen, die in een vrije ruimte, eenerzijds begrensd door een „gracht", anderzijds door imitatie- rotsblokken. zich naar hartelust kunnen be wegen. De zeeleeuwen, het nijlpaard, de oli fant, de ijsberen, de krokodillen, etc.. von den als altijd weer belangstellende kijkers. We vroegen den heer Ouwehand naar de toekomst. Natuurlijk liet hij niets los. T Eenige dat we te weten kwamen is, dat „het plan" be staat t Als de Leer Ouwehand, die Amerikaansche V™SSS HASCO- relief '"LLr! MODERNE WANDBEKLEEDIHG. VERVANGT BEHANGSELPAPIER II Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co., Schoonhoven ROFFELRIJMEN ZOMER Zomer! tijd van zonneweelde, Watersport en bruine huid, Tijd waarin de nacht verkort wordt En de dap wordt uitgebuit Zomer, blij verbeide Zomer, Welkom in ons wijde land! Na de zegenende regen Wachten we de zonnebrand! 't Is nu tijd om beide longen In den buiten deugd te doen, Om de geuren op te snuiven Van het volle zomergroen. 't Is nu tijd een 'oud te nemen Onder 't hemelsblauw plafond Waar je gratis op z?n tropisch Bronzend wordt gezond gezond. *t Is nu tijd voor uitgaansplannen, Gróóte, of in zakformaat. Hoofdzaak is: dat je de muffe Duffe stad een keer verlaat, Dat je met je sloffe sleurgang Breekt, en vrijelijk geniet Van de vrijheid en de vreugde Die de milde Zomer biedt. Zomer! Als we Zomer zeggen Denken we aan licht en lucht, Zon en zee, en volle vrachten Goud gerijpte zomervrucht. Zomer, dat is zorye-loosheid, Geur en kleur m overvloed, Dat is kostelooze weelde Die den mensch herleven doet. (Nadruk verboden) LEO LENS zaken-eigenschappen schijnt te bezitten, z'n ideaal bereikt, komt er misschien nog wel iets zéér bijzonders. Laten we rustig afwachten VERNIELZUCHT IN AMSTERDAM-O. De vandalen in de Indische Buurt, to Amsterdam, die den goeden naam van deze stadswijk regelmatig in opspraak brengen, gaan door met hun brutaal op treden. Nu weer heeft de politie 's nachts om 12 uur een jongen gesnapt, die er met zijn moeder op uittrok geraniums te stelen uit een plantsoen in deze buurt. Op order van den officier van justitie zmt- len dergelijke streken streng worden ge straft. DEPARTEMENT BINNENL. ZAKEN Benoemd le tot hoofdcommies In vasten dienst hij het departement van binnenlandseho zaken N. A. Nap. Overzicht tijdens de aanvaarding van het monument ter eere van wijlen H. M. dt Koningin-Moeder te Wassenaar door den burgemeester dezer gemeente, welke plech tigheid Zaterdagmiddag plaats had. Daar naast het door prof. Wenckebach ontworpen gedenkteeken. Foto rechts: Groot was het enthousiasme, waarmede in de Bulgaarsche hoofdstad het bericht van de geboorte van 'n troonopvolger werd ontvangen. Een auto versierd met de portretten van koning en koningin. Nutsspaarbank Den Helder. Stalen ramen van De Vries Robbé Co. Gonnchem. Door vertegenwoordigers van de marine van zeven Europeesche landen wordt deelgenomen aan de internationale marine-zeilwedstrijden bij Kiel. Een drietal jachten, dat deelnam aan de reces van Vrijdag j,l, wordt naar de haven gesleept; boot no. 1279iverd bestuurd door. den Nederlander Poortman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5