&ZWOISCHJ B3S 1695 BILBAO GEVALLEN PHILITE MAANDAG 21 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. c Hoofdkantoor! Den Moacj .aan van Mt.rd.rvood 7* Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd BLUM VERSLAGEN Na een regceringsperiode van ruim een jaar is hedennacht aan het bewind van Blum een einde gekomen. Zijn gouverne ment is gestrand op den Senaat, die gewei gerd heeft, de aangevraagde volmachten goed te keuren. Gisteren, dus op den Zon dag, zijn nog voorlduiend vergaderingen gehouden van Kamer, Senaat en financieele commissie, die elkaar snel opvolgden. Dit alles werd nog afgewisseld door samensprc- Jiingen van het kabinet onderling. Toen de val dreigde, is een compromis voorstel ingediend, dat alle partijen scheen te kunnen bevredigen, maar het heeft niet mogen baten. Hiermee is dan dus een einde gekomen nan de regeermacht van het Volksfront, lu het voorjaar van 1936 sloten de verschil lende linksche partijen zich aaneen tot een groep, v/elke zich baseerde op een bepaald program. Nu deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat dit Volksfront wel een meerderheid vond in de Kamer, doch niet in den Senaat. De wijze van samenstel ling vam dit college brengt met zich, dat Jiet instituut vrij conservatief van constel latie is. Het gevolg was aan ook, dat het meermalen tusschen bet gouvernement en den Senaat tot wrijvingen gekomen is, waarbij evenwel steeds de regeering de pverwinning behaalde. Thans echter schijnen de vroede vaderen laan hrt Volksfront een „tot hier toe en niet iverder" te hebben toegeroepen. Blum had een ontwerp ingediend, dat 'I'. kapitaalregeling aan banden zou leggen. Dat was na zijn verschillende wetten, die in staat waren, een omkeer in het maat schappelijk leven te bewerken, ook wel noodzakelijk. De Senaat heeft deze wetten, zij het ook dikwijls na eenige aarzeling, goedgekeurd. Men zou het een uiting van inconsequentie kunnen noemen, dat deze instelling, nu de uit de wetten indirect .voortvloeiende financieele verplichtingen gevraagd worden, van houding verandert. .Wellicht echter bleek het juister nog hal verwege te draaien. Het is niet waarschijnlijk, dat Blum van het politieke toonee] zal verdwijnen. Bij alle bezwaren, die men tegen zijn politiek kan inbrengen, kan men kwalijk ontken nen, dat hij een figuur is van het formaat. Zooals in het Fransche parlement helaas te weinig wordt gevonden. Zijn groote gaven op diplomatiek en politiek terrein, heeft hij gedurende meer dan een jaar bijna dage lijks aan den dag gelegd. Altijd weer slaag de hij erin, harmonie te brengen in de Wijduiteen liggende, deelen van het Volks front. Onvermoeid heeft hij gearbeid. En het is zeker tragisch, dat zijn val niet Is veroorzaakt door een ineenstorten van het Volksfront zelf, doch door den, overigens ta verklaren, tegenstand, dien dit front onder vond bij den Senaat. Maar er is voorloopig geen aanleiding, van Blum afscheid te nemen. Nu zal de vraag rijzen, wie hem kan opvolgen. Deze vraag is gemakkelijker te stellen, dan te beantwoorden. Meermalen reeds deden we uitkomen, dat het einde van het bewind van 't Volusfroht wel kan gewenscht, doch dat een opvolger moeilijk te vinden is. De vele partijen van midden en rechts zijn het misschien met elkaar eens in de oppo sitie, doch daarmee is niet gezegd, dat ze tezamen een program kunnen formuleeren, hetwelk op voldoende instemming aan spraak kan maken. Chautemps is intusschen belast met de Samenstelling van het toekomstig kabinet. De Spaansche burgeroorlog DE VLAG WAPPERT VAN HET STADHUIS De indmkt dien het bericht van den val te Madrid maakte BILBAO INGENOMEN Hetgeen reeds eenige dagen werd ver wacht, is dan thans toch geschied. Aan het beleg van Bilbao is een einde gekomen, doordat de soldaten van Franco de stad zijn binnengerukt en de vlag hebben ge- heschen op het stadhuis en enkele belang rijke gebouwen. De beteekenis van deze overwinning moet niet worden onderschat. In de eerste plaats Wordt het front in het Noorden nu zeer versmald, hetgeen aan Franco gelegenheid biedt, om zijn garnizoenen voor het front .te Madrid en in het Zuid-Oosten te con- centreeren. In de tweede plaats heeft het bewind van de rechtschen door het inne men van Bilbao een handelsstad in zijn be zit gekregen, die uiteraard vele voordeelen biedt. Maar vooral is een dergelijk wapenfeit iVan moreele waarde. Madrid heeft thans reeds maanden aaneen getoond dat ondor bepaalde omstandigneaen een beleg van een open stad, die mot volharding wordt verdedigd, niet dadelijk met succes wordt bekroond. Bilbao heeft echter laten zien, dat de toestand te Madrid nog allerminst een regel schept. De thans ingenomen stad telt ongeveer 150.000 inwoners. Onder meer is ze van groote beteekenis door verschillende ijzer mijnen, welke zich ln haar naaste omge ving bevinden. Bilbao wordt doorstroomd door een rivier, die de stad verdeelt in e»n oud en nieuw gedeelte. Het oude, het Oos telijke deel, is thans bc-zet. De bruggen, d-e dit deel met de nieuw*» stadswijken verbin 'den. zijn door de terugtrekkende regeerings- troepen vernield. Ook schijnen deze laatste nog niet de gehcele stad te willen prijsge ven. Maar na de overwinning der rechtschen zal algeheele inneming wel slechts een kwestie zijn van een niet al te lange peri ode. De verovering van Bilbao hr-kroont hpf werk van den voor koiten tijd verongelukten generaal der troepen van Franco, Mola. Het behoeft niet te verbazen, dat door de recht schen zijn gedachtenis thans bijzonder Svordt geëerd. De troepen van Franco zijn Zater da?nviddag Bilbao binnengetrokken. De detachementen, welke het eerst de stad binnenrukten, waren de eer ste, tweede, derde, vijfde en zevende brigade en de phalanxi6ten uit Na- varra. De opmarsch van de recht schen wordt voortgezet in de richting van den weg van Bilbao naar San tander. Zoodra de troepen in de stad wanen, heb ben zij op den Paseo del Arsenal een zuil opgericht, op den top waarvan een borst beeld van generaal Mola 6taaL Voor hyn vertnclk hebben de regeerings- troepen vier en dertig mijnen tot ontplof fing gebracht, die o.m. de brug van Ieabe.Ha 11, en de wipbrug, die twee weken geleden in dienst genomen was, vernielden. Genie troepen hebben een onderzoek ingesteld, om na te gaan of er nog meer mijnen liggen. De stad wordt nog niet voorzien van elee trischcn stroom uit voorzorg, teneinde te vermijden, .dat helsche machines, die door den stroom tot ontploffing zouden komen en die wellicht door de aftrekkende troepor opgesteld zijm, zouden explodeeren „Bilbao behoort weer aan Spanje" Zaterdagmiddag om 4 uur hebben d<; radiozenders, welke in het bezit zijn van Franco, met den roep .Bilbao behoort weer aan Spanje", de inneming van de Baskische hoofdstad gemeld, en tevens den onlangs verongelukten generaal Mola herdacht, die als de eigenlijke overwinnaar van Bilbao beschouwd wordL Radio Requete heeft Zatercjsg het vol gende communiqué van het hoofdkwartier van Franco gepubliceerd: Te vijf uur in den middag was de toestand aan het front van Biskaje als volgt: De rechtsche troepen zijn Bilbao bimiien gerukt Hun vlag waait thans van het ministerie van binnenlaodsohie zaken en van het stadhuis. Afdeelingen van de guar- dia civil en andere bataljons, welke zich i-n de stad bevonden, hebben zich overgegeven. Omtrent den val van de 6tad wordt nader vernomen, dat de troepen van Franco de stad bestormden van de Oostelijke en Zui delijke hoogten, welke eerst jl. Vrijdag bezet waren. De troepen bezetten de voorsteden in het Noorden, Oosten en Zuiden der stad en maakten zich meester van de hier geves tigde groote fabrieken. Het stadhuis was het eerste der open bare gebouwen, welke door die rechtschen werden bezet. Later op den middag zijn 6terke afdeelingen een brug over de Ner- vion gepasseerd, en hebben zioh meester gemaakt van het 9tadsdeel aan de over zijde van de rivier. In de binnenstad be vinden zich nog afdeelingen Baeken en, men wacht tot zij zich over zullen geven, Gevangenen vrijgelaten De directeur van de gevangenis van Bil bao heeft 1500 gevangenen, aanhangers van Franco, vrijgelaten. Zij trokken naar Derrio, waar men hun kleeren en levensmiddelen verschafte. Zij hebben in de gevangenis veel geleden. Naar van vluchtelingen uit Bilbao wordt vernomen, is voor de inneming van de 6tad een krijgsraad gehouden tusschen de Bas- ken en de extremisten. De eersten wilden de stad overgeven, de amderen wilden haar tot het uiterste verdedigen. Het einde van de besprekingen was een schietpartij in de straten, waarbij velen werden gewond. Zaterdagmorgen scheen het, dat de extre misten de overwinning hadden behaald, en dat zij voornemens waren de verdeddeimg te concentreeren op den linkeroever Nervion. Spaansche kinderen vluchtten Vijfhonderd Baskische kinderen zijtas *>P het vernemen van het radiobericht, dat Bilbao was gevallen, uit het vluchtelingen kamp North Stoneham, nabij Southampton, onisnapt Hiervan zijn er 350 teruggevonden. Naar de overigen wordt nog gezocht Franco in Bilbao Generaal Franco is gisteren te Bilbao aan gekomen. Hij begaf zich naar de basiliek van Begona om er te bidden voor het beeld van de heilige maagd van Begona. Vervol gens trok hij door de stad. Civiel-gouvernenr benoemd Na de bezetting van Bilbao heeft gene raal Franco een decreet onderteekend. waarbij Miguel Ganuza del Riego benoemd wordt tot civiel-gouverneur van Biscaye. De indruk te Madrid In de hoofdstad heeft men de val van Bilbao kalm opgenomen. In militaire krin gen toont men zich vastbesloten den strijn te verhevigen. De Madrileenen zijn van meenimg, dat alles in het werk is gesteld, om mede te werken aan de verdediging van Bilbao en men toont zich vastbesloten de krijgsverrichtingen te versnellen en to beantwoorden met den aanval, teneinde de uitwerking van het verlies van Bilbao te verminderen. üp een vraag betreffende den militairen toestand in het Noorden heeft generaal Miaja verklaard: „Hoe meer de tegenslag ons zal achtervolgen, hoe meer wij zullen weten te toonen, dat wij De strijd wordt voortgezet Volgens de laatste berichten uit Bilbao zal de strijd worden voortgezet in het mijn gebied, dat de bron voor den rijkdom van Bilbao vormt. Men verwacht, dat de spoor lijn. die van Triana in het Zuid-Oosten naar ?an Julian Musquets loopt, de linie dei krijgsverrichtingen zal vormen. Het front bij Madrid Successen voor de regeeringstroepen De activiteit aan het front bij Madrid wordt sterker. De regeeringstroepen zijn opgerukt langs den weg naar Coruna en den weg naar Estremaduia. Aan het front van Carabanchel hebben de regeeringstroepen een gebouw van zes verdiepingen door middel van dynamiet laten springen. Uit dit genouw beheerschten de rechtschen een groot deel van het land achter het front van ae regeeringstroepen. In den sector van Aranjuez hebben de regeeringstroepen een kraehtigen aanval der rechtschen op de stellingen van Sesena afgeslagen. Linksche vprkeiiningsdetaclie- menten dringen voortdurend door op het door de rechtschen bezette gebied In den sector van de Jarawa worden de rechtschen voortdurend door hun tegen standers bestookt Trotskistische organisatie ontdekt Te Madrid is een uitgebreide Trotskisti sche geheime organisatie ontdekt, welke de regeering van Valencia ten val wilde bren gen. In verband hiermede zijn zoowel te Valencia als te Madrid verscheiden perso nen gearresteerd. Duikbootenaanval op de „Leipzig" Op 15 Juni meldde de commandant van de „Leipzig", dat het schip dien dag Noordelijk van Oran door torpedo's was bedreigd. De loop der projectielen werd met behulp van luisterinstrumenten ge volgd. Op 18 Juni is opnieuw een aanval op het schip gedaan. Verscheidene personen hebben de torpedobaan gezien en door het luistertoestel kon men waarnemen, hoe een der torpedo's langs den boeg ging. Ook deze aanval mislukte dus. Volgens het D. N. B. is de Dultsche regee- ring „niet bereid, zoolang werkeloos toe te zien bij de pogingen der Spaansch-bolsjewis t;sche duikboot-piraten, tot tenslotte wel licht een treffer gelost wordt". De ambassadeur Von Ribbentrop heeft de vertegenwoordigers der drie andere rnet de controle ter zee belaste mogendheden te Londen met nadruk van het gebeurde op de hoogte gesteld. Rijkskanselier Hitler is Zaterdagnacht te 12 uur per vliegtuig van Godesberg aaii den den Rijn naar Berlijn teruggekeerd. Onderzoek door vier controlemogendheden Volgens de eerste inlichtingen uit diplo matieke kringen over de poging tot torpe deering van den kruiser „Leipzig" Is men van meening dat deze kwestie geregeld moet worden door de vier mogendheden welke controle ter zee uitoefenen. De besprekingen zullen ten doel hebben de getuigenissen na te gaan, welke de Duit- sche beweringen staven en de te nemen maatregelen vast te stellen. De „Leipzig" niet aangevallen? De Spaansche minister van Defensie, Prie- to. ontkent ten stelligste, dat het Duitschc oorlogsschip „Leipzig" door onderzeebooten der regeering is aangevallen. Op 15 en 18 Juni waren alle duikbooten der regeerini binnen, hetgeen, naar hij verklaarde, gemak kelijk bewezen kan worden. Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMII.DA-zonnebruincrême. welke ook zonder zon. alleen reeds door den invloed van licht en lucht do huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 cL Doriot verslagen Hij treedt uit de Kamer De uitslag der gedeeltelijke gemeenteraads verkiezingen te St. Denis luiden: Volksfront- lijst 10.524 stemmen: lijst Doriot 6.966 stem men. In verband met dezen uitslag heeft Doriot den voorzitter van de Kamer zijn ontslag als afgevaardigde gezonden, teneinde, zooals hij zegt, „al zijn tijd te besteden aan de ver- eeniging van de anti-communistische krach ten in den Lande". De vlucht over den Noordpool San Francisco niet bereikt De Sovjet-Russische vliegers, die een ononderbroken vlucht van Moskou naar San Francisco waren gestart, zijn gistermid dag om 4.25 te Vancouver in den staat Washington, op 18 mijl van Portland, geland. Zij hebben sedert hun vertrek van Moskou ongeveer 8.700 km afgelegd, tegen 9.600 km wanneer zij, zooals hun voornemen was, te San Francisco zouden zijn geland. Het wereld-afstandsrecord voor de vlucht in rechte lijn staat met 9.104 km op r van Codos en Rossi en is derhalve niet ver beterd. De Russische vliegers zullen te Vancouver benzine innemen en, zoodra het zicht dit toe laat, naar Oakland opstijgen. VEERTIGURIGE WERKWEEK De vertegenwoordiger van de Britsche regeering. Butler, verklaarde zich te Ge neve tegen een internationale conventie in zake een vecrtigurige werkweek. De Brit sche regeering ziet liever collectieve con tracten. vrijwillig aangegaan door werk gevers en werknemers, dan dwang bij de wet De vertegenwoordiger van de regeering der Vereenigde Staten, Heinrich, steunde het ontwerp, waarbij hij wees op het voor beeld van zijn land. GUjdendher SCHEERT U ZICH REEDS MET EEN SCHEER-APPARAAT Zoo niet, probeert U het dan eens. 't Is een product van de PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEK te Eindhoven, dat het snijvermogen der meisjes tot het hoogst mogelijke opvoert. terwijl dit 100 Nederlandsche voiligheids- scheermes zoo is geconstrueerd dat verwon den absoluut uitgesloten is. Dit nieuwe scheerapparaat schrapt en raspt niet, doch glijdt zacht en luchtig door de stugste stoppels breekt do weerstand van de stugste baard elk haartje aan de basis afsnijdend, zonder Uw huid ook maar ii 't minst te verwonden. Dit apparaat geven wij U in smaakvol etui CADEAU!!! bij bestelling van 30 „UNIVERSUM' GLOBE SCHEERMESJES, voor ƒ1. (plus 15 cent porto). Ook deze mesjes staan aan de spits van alle andere merken, de duurste inbegrepen. Electrisch gehard, duurzaam en vlijmscherp geslepen. Als U zich voortaan: sneller safer schooner en zonder snijden wilt scheren, neemt dan een proef. Betaling: drie dagen na ontvangst, per Giro, dus eerst probeert U de mesjes en apparaat en daarna betaalt U. som" scheer-mesjes voor 1.(pl 15 cents porto) met gratis PHILITE scheerapparaat in étui. Ik zend het bedrag drie dagen na ontvangst. (Deze coupon ais drukwerk inzenden, naam en adres op couvert). Na de executies Leening voor de bewapening Naar officieel uit Moskou medegedeeld wordt, heeft de Russische raad van volks commissarissen in beginsel tot uitgifte de nieuwe bewapenLngsl eening besloten den volkscommissaris van financiën met het opstellen van een daartoe strekkend wets ontwerp belast Hooge officieren vluchten De Pools che pers bericht, dart de laatste dagen verscheidene hoogere officieren van het roode leger over de grens naar Polen en Letland zijn gevlucht. Een van deze officie ren, die de Poolsche grens bij Wilna over schreed, is in de gevangenis van Wilna op- Uit Port of Spain op Trinidad wordt ge meld, dat het in het gebied der olievelden daar tot bloedige botsingen is gekomen tus schen inboorlingen-arbeiders en Engelsche politie. Er zou een straatgevecht zijn ont staan, dat ongeveer zeven uur duurde en waarbij twee a-genten om het leven kwamen, terwijl verscheiden andere gewond werden. Het aantal gewonden aan den kant van ae inboorlingen zou zeer groot zijn. De Engel sche gouverneur heeft onmiddellijke uit zending van een oorlogschip gevraagd. Een hevige brand heeft in de stadswijk Skoevde te Stockholm groote verwoestingen aangericht. De schade is aanzienlijk. In den leeftijd van 76 jaar is abt Scha.-hleiter in Feilnbach bij Aiblin in Op per-Beieren overleden. Abt Schachleiter had zich in 1926 bij de nationaal-sorialistische beweging aangesloten. In 1933 was hem door den Paus de wijdingsmacht ontnomen. Op bevel van Hitler zal den overledene een staatsbegrafenis gegeven worden. Tweeduizend vijfhonderd mijnwerkers te Easington in Durhamshire, in En geland. die on 11 Juni het werk neergelegd hadden zonder stakingsaankondiging, heb ben gisteren besloten het werk te hervatten. Over de loonkwestie, die de oorzaak vormde der staking, zal met de werkgevers worden onderhandeld. Uit de gegevens van het bureau voor de statistiek blijkt, dat in het afgeloopen jaar de geboorten in Japan 2.101.920 bedroegen, terwijl het aantal sterfgevallen 1.230.397 be droeg. De bevolking is dus met 871.523 zie len toegenomen. Deze toename bedroeg in 1935 1.028.623. Vermoedelijk zal heden een zes-jaren plan tot revalorisatie van het Romeinsche rijk in den ministerraad worden ingediend. Het plan omvat talrijke openbare wrrkon zooals het aanleggen van wegen en radio stations en herbebossching De totale kosten worden geraamd op ongeveer twaalf mil liard lire. Japan een totalitaire staat De commissie voor politieke kwesties van de Minseito in Japan heeft een verklaring afgelegd, welke een omme keer zal brengen in de parlementaire schiedenis van dat land. De commissie verklaart, dat het leidend beginsel bij de administratieve hervorming van het land moet rijn, de organisatie van een totalitairen staat, aangepast aan de traditie, als beginsel worden de vijf volgen de stellingen aangegeven: 1. mobilisatie van alle politieke krachten van het land; 2. wijziging van het huidige kapitalis tische systeem door de slechte kanten hier van te verwijderen en het nationale leven te stabiliseeren: 3. meer eenheid brengen in de verschil lende meeningen en in de buitenlandsche politiek: 4. hernieuwing van de landsverdediging en het instellen van een gecoördineerde nationale economie; 5. vrije invoer van grondstoffen en het zoeken naar een oplossing voor het vraag stuk der overbevolking door maatregelen, welke een einde maken aan de werkloosheid en door het aanmoedigen van emigratie. DOOR LAWINE GEDOOD Officieel wordt vernomen, dat de leden van de Duitsche expeditie, die wilde trach ten den Nanga-Parbat. den hoogsten top van het Himalaya-gebergte, te bereiken door een lawine verrast zijn. Zeven hunner, benevens negen dragers, zijn om het leven gekomen. De leider van de expeditie, dr Karl Wien is ongedeerd. Kort Nieuws De nationale begrafenis van Gaston Dou- mergue zal morgen plaats vinden te Aigues- Vives in het departement Gard. Gisteren zijn te Boedapest twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Voor zoo ver tot dusverre kon worden nagegaan zij a daarbij vijftig personen gewond. Langdurige anti-semitische incidenten hebben zich gisteren voorgedaan in Czen stoschowa in Polen. Drie pelotons speciale politie zijn derwaarts gezonden. Van par ticuliere zijde verluidt, dat talrijke .Toodsche winkels vernield zijn. Sommige zijn zelf.s in brand gestoken. Ook zoudten gewonden zijn gevallen De troebelen deden zich voor na een incident, dat Zaterdag gebeurde en waarbij een Joodsch koetsier een Pool met een revolverschot doodde. Armand Guillon, de resident-generaal van Tunis, heeft bericht ontvangen, dat d-* havenarbeiders van Tunis het werk hadden hervat. Van het balcon van het Palazzo Vene- zia te Rome heeft Mussolini 60.000 fascisti sche vrouwen toegesproken. F.en ontzaglijk. ,ja" weerklonk, toen de duce vroeg, of du opvoeding, die zij hun kinderen zouden ce ven. Romoinsch en fascistisch zou zijn, even. nis op de vraag ..of het bewind voor de werkpn in de toekomst, die wij ons vrede lievend wenschen, op u zal kunnen «v kenen, op uw edelmoedigheid, op uw disci pline en op uw geloof". „Dan", zoo besloot Mussolini, „zeg ik u, dat er geen hinderpaa. meer zal zijn in den zegevierenden op raarech van het Italiaansche volk". GEMENGD NIEUWS Zeer gevaarlijke vondst Arbeiders die zand groeven in de z.g. Re- meenteduinen te VV ij k aan Zee hebben een merkwaardige vondst gedaan. Onder het zand verborgen troffen zij ongeveer zestig bussen aan, welke op het oog veel gemeen hadden met gewone conservenblik ken. Het feit echter, dat aan elke bus vijf pijpjes waren verbonden stemde de arbei ders tot nadenken en het betrachten van uiterste voorzichtigheid. Van de vondst werd dan ook kennisgegeven aan de politie. Een deskundige van de artillerie-inrichtin gen bij de Hembrug constateerde, dat de buisjes slagkwik bevatten. Het bleken z.g. slaghoedjes te zijn voor zeemijnen of tor pedo's. vastgezet in een blok hout en omga ven door een huls van blik. Donderdagmiddag zijn alle bussen in de duinen tot ontploffing gebraoht. Daarbij bleek op overduidelijke wijze met welk een zeer gevaarlijke ontplofbare stof men hier te doen had. De stukken hout vlogen hui zenhoog. Het mag dan ook een wonder heeten, dat bij het opgraven geen enkele bus is geëxplo deerd. Hoe de bussen in de duinen zijn terecht gekomen, weet men -niet. Het vermoeden be staat echter, dat de, bussen op het strand zijn aangespoeld en door de jutters gevon den, die hun vondst in de duinen hebben verborgen. Paard met wagen op hol Meisje onder lading bedolven Toen in D r u t e n een paard met wagen een oogenblik onbeheerd stond, sloeg dit dier plotseling op hol. In wilde vaart sleep te het dier den gevaarlijk slingerden met turf beladen wagen achter zich aan en even later kwam de turfwagen in aanraking met een met winkelgoederen beladen wa gen. De botsing was zoo hevig, dat het grootste deel der winkelgoederen op straat geslingerd werd, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Van den turfwagen stortte het grootste deel der lading ever.eens oo straat juist toen een aantal schoolkin deren passeerde. Eén van hen, de 7 jarige M. F., werd onder de lading bedolven. Na dat zij door voorbijgangers uit haar netelige positie was bevrijd, werd zij bewusteloos in een nabijstaande woning binnen gedragen. Dr. Thuis constateerde een hersenschud ding. Per auto werd het meisje naar df ouderlijke woning vervoerd. Haar toestand is niet zondpr gevaar. Het paard werd later op de Hoogstraat door voorbijgangers tot staan gebracht. Dure kersen Door het geringe gewas en door de te late verkoopingen in de Neder Betuwe zul len de kersen dit jaar duur worden. Met de veilingskosten en het vervoer komen kersen wel op 40 cent per Rg. Een en ander vindt zijn oorzaak, zooals gezegd in de te late kersenverkoopingen op het hout. Over het gpheel werd 12 cent per kg. besteed. Veel liefhebbers waren er trou wens ook niet. Eenige boomgaarden hadden ze zelfs in het geheel geene. De kosten van het plukken worden door het geringe gewas ook hooger. Per dag wordt anders vijftig kg. per persoon plukt, thans dertig kg. En de plukkers dienen gemitdeld per dag drie gulden. De staking bij de Twente-kanalen. De loonarbeiders uit Deventer, ge plaatst bij de werkverschafing te Wier den voor het graven van den zijtak der Twente kanalen naar Almelo, welke arbei ders sedert geruimen tijd in staking waren, zijn bereid na hun uitsluiting van steun we der aan don arheid te gaan waartop de Mi nister van Sociale Zaken zijn toestemming hepft verleend. Omtrent een groep van vijftig arbeiders uit Deventer, aangewezen om de stakers te vervangen, doch die weigerden naar het werk te vertrekken, is nog geen beslissing genomen. Il IJ raadt gabruikar van Lunchkaas volvat mark „DRIE TULPEN" Za munt uit door fijn* tmaak, bijzonder hooge voedingswaar- n hoog vitamine gehalle Dammen SPANNEND EINDSPEL IN DE VIJFTIENDE PARTIJ Ook te Slikkerveer remise Springer heeft thans 14 punten Raichenbach 16 De vijftiende partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen tusschen Springer en Raichenbach is Zaterdag to Slikkerveer in de Electro-zaal gespeeld. Nadat verschillende sprekers, o.a. de heer A. C. van Linth, voorzitter van het uitvoe rend comité, en de heer A. van Broek, voor zitter van den Nederlandschen Dambond, het woord hadden gevoerd, heeft burge meester J. H. Crezee den eersten zet gedaan. De partij had het volgende verloop: Wit: M. Raichenhaoh; Zwart: B. Springer. 3129 opening. 1. 34—29 19—24; 2. 32—28 14—24; 3. 37—32 20—25; 4. 29X20 25X14; 5. 40—34; 18—23: 0. 34—30 15—20; 7. 30—25 20—24; 8. 45—40 10— 15: 9. 41—37 12—18; 10. 40—34 14—20; 11. 25X14 9X20. De partijen gaan geheel gelijk op en beide tegenstanders zijn ©rop uit in de opening zooveel mogelijk theoretisch te spelen, om daarmede tijd te winnen en in het verdero verloop eventueel complicaties te forceeren. 12. 34—30 20—25; 13. 39—34 7—13; 14. 34— 29 25X34; 15. 29X40 16—21. Dreigt 21—27. Inplaats van den tekstzet had ook 17—21 kunnen volgen, doch nu houdt zwart reeds onmiddellijk de linie 6/17 intact. 16 31—27 21—26; 17. 44—39 5—10; 18. 40-34 15—20; 19. 49—44 Gespeeld om bijtijds op veld 40 te komen, hetgeen na 1015 verhinderd zou zijn. 1910—15; 20. 44-40 17—22; 21. 28 X17 11X31; 22. 36X27 1217; 23. 33—28 4—9; 24. 4641 6-1L Laat nu bewust den ruil toe welke met 8—12 verijdeld zou zijn. Wit maakt gretig van de gelegenheid gebruik om te vereen voudigen en een stevigen centrumstand iü te nemen. 25. 27—22 18X27; 26. 32X12 8X17; 27. 34— 30 23 X32; 28. 37X 28 20-25; 29. 50—45 25X 34; 30. 40X20 15X24. De strijd blijft, ook na de laatste ruilen, dio positioneel ongetwijfeld juist waren, onge veer gelijk opgaan. 31 39—24 2—8; 32. 38—33 1—7. SchijJ 24 blijft een belangrijke rol spelen, temeer waar wit het centrum beheerscht en het zwart niet gemakkelijk zal vallen op veld 23 te komen. Toch doet zwart daar nu pogingen voor. 33. 45—40 7—12; 34. 34—30 22—18; 85. 40— 34 9—14; 36. 30—25 Dwingt zwart nu vrijwel tot den nu vol genden ruil, die yvit aanvalskansen rechts S<36.t"21—30; 37. 35 X21 19X39; 83. 13X31 14X19; 39. 34—29 11—16. De rui! 19—21, 18—23 en 13X15 blijft ooK straks mogelijk. Momenteel kan wit rechts niets beginnen, zonder schijf 48 eveneens naar het rechteche front te brengen en dati kost in elk geval een aantal tempi, welke zwart wil gebruiken om op wits linkervleu gel vrjjere hand te verkrijgen. 40. 41—37 0-9; 41. 48—43 16—21; 42. 43— 39 17—22; 43. 28X17 21X12; 44. 37—32 12— 17; 45. 25—20 17—22; 46. 20—15 9—14. Stand na 469—14 Zwart 7 stukken op 8, 13, 14. 18, 19. 22, 26. Wit 7 stukken op 15, 29, 32, 33. 39, 42, 47, 47. 32—28 22—27; 48. 42—38 27—31. Na 14—20 ruilt Wit een om twee. 49. 20-24 19X30; 50. 28—23 18-29; 51, 33 X35 Een tot remise leidende ruil. Wit dreigt met schijf 35 te laten opmarcheeren naar 25, en dan te offeren, en Zwart heeft als com pensatie de aanval op Wits langen vleugel. 5131-37; 52. 38—32 37 X28; 53. 35—30 13—19; 54. 30-25 19—24; 55. 25-20 14X25; 56. 15—10 24—29; 57. 10—5. Remise. Een partij met een kalm begin, een kalm middenspel, maar met een spannend eind spel. Het was een van die ontmoetingen, waarin beide spelers, zonder veel risico's te willen loopen, toch niet berusten in traag tempospel. doch tot het laatste moment hun kansen waarnamen om in het eindspel te domineeren. En het is juist het vrijwel ge lijk opgaan in spelkracht, dat een punten verdeling onder deze omstandigheden tot het meest aanvaardbare maakt, zoowel voor Raichenbach als voor onzen landgenoot Drie-viifde deel van de match, vijftien par tijen. zijn achter den rug en de 6tand toont nog steeds een minimalen voorsprong van Raichenbach. thans met: Raichenbach 15 3 10 2 1G Springer 15 2 10 3 14 De zestiende partij wordt hedenavond te Breu kelen gespeeld. Aanvang op 7 uur in hotel Staten-Wapen. Schaken Internationaal tournooi te Kemeri DE VIERDE RONDE Landau verliest wederom De uitslagen van de vierde ronde lulddenr Rellstah—Boeoek 0—1; Petrow—Stahlberg 10; KeresOzols 1—0; Hasenfuss—Tarta- kower VzV2'. Fine—Reshevsky afgebroken; Berg—Flohr 0—1; Steiner—Feigin afgebro ken; Apschenek—Lan d au 10; Aljechin— Mikenas afgebroken. Flohr remise met Fins De iiislagen van de partijen, welke Zater* dag In de derde ronde van het internatio nale schaak tournooi te Kemeri zijn ge speeld. luidden: Aljechin nellslahh. afge broken: Mikena« Apschenek, afgebroken; Tandau Steiner. 0—1; Feign Rercrs afge broken: Flohr—Fine Y2—V2- Reshevsky— Hasenfuss, afgebroken; Tartakower—Keres, V2Vz' OzolsPetrov, Vp\ Sta hl berg— Boevek, afgebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2