pimwt £eïi&t[]t (üvimuit w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken _PEREZ_ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenischap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/>Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6114 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 18 JUNI 1937 18e Jaargang ®rt)erttntitpripen: Van I tot 5 regel» U7'/i Elke regel meer0.22'fc ingezonden Mededeelingen van t—5 regels 2.30 EJIce regel meer 0-45 Voor het bevragen aas 'I bureau V wordt berekend /0.I0 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de nummers, welke nog vóór 1 Juli ver schijnen, GRATIS. De Administratie HET TELEURSTELLEND RESULTAAT De geestelijke inslag van ons volk brengt mee, dat in de politieke verhoudingen geen allesbeheerschende verschuivingen mogelijk zijn. Het is eenvoudig ondenkbaar, dat één der partijen in ons parlement de volstrekte meerderheid zal verwerven. Wijst men or. de ongewoon groote stembuswinst der anti revolutionairen, dan stelle men daartegen over, dat de Christelijk-historischen twee zetels verloren en de twee partijen samen .toch slechts van 24 op 25 leden kwamen. Jaren geleden is ook reeds voorspeld, ciat 'de S.D.A.P. zou blijven schommelen tu^- schen 20 en 25 leden en de statistiek ii druk bezig de waarheid van deze profetie te bewijzen. Ontegenzeggelijk is de uitslag dezer verkiezing voor deze partij een tegen valler geworden: de S.D.A.P. had imi alles mee? Maar het resultaat was sober: pauwlijks een half procent winst In feite erkent de heer Albarda zulks in een nabeschouwing in de „Socialistische .Gids". En de oorzaak ligt volgens hem 'daarin, dat de strijd voor de democratie Mr Oud maakte er een handig gebruik van bij deze verkiezingen voorop stond; of. om zijn eigen woorden te gebruiken: „de strijd voor de democratie beheerschte zoo sterk ieders gedachten, dat alle andere zaken, hoe belangrijk ook, daarbij min of meer op de achtergrond geraakten". Bij die belangrijke zaken dacht de schrij ver ongeveer in de eerste plaats aan Plan van de Arbeid en „het fiasco van de economische politiek van 't kabinet-Colijn Het ware dwaasheid om te ontkennen, idat hierin een grond van waarheid ligt: ,cr was een welbewuste volkskeuze tegen de dictatuur en vóór onze huidige regeo- ringsvorm. Maar wie meent, dat aan andere dingen niet gedacht werd, vergist zich wel zeer. De economische nood, waarin de we reld en ons land nog steeds verkeeren, stond evenzeer in de algemeene belangstel ling als de vraag met hoeveel menschen .de N.S.B. in de Kamer zou komen. Alleen maar, de groote meerderheid zag meer naar de vogel in de hand dan i de tien in de lucht; d.w.z. er was grootor Waardeering voor hetgeen positief bereikt is dan voor het Plan van de Arbeid. Dat Was immers doodgepraat en reeds in de i,Sociaal-Democraat", welke begin Juni ver scheen, kon men lezen: „Maar het Plan dan zult ge zeggen, de Plan-actie? Ach ja* dat Plan! Als anti-crisisprogram moge het goede gedachten bevatten wat ik niet Wil bestrijden met socialistische begin selen heeft het weinig gemeen. En als trek pleister voor socialistische verkiezingssuc cessen heeft het al buitengewoon weinig waarde". De waarheid van het laatste bleek 'duidelijk, dat een ander medewerker aan dit roode orgaan schreef: „Zelfs het Plan van de Arbeid, waarop wij zoo groote verwachtingen bouwen, heeft de stilstand niet wezenlijk kunnen over winnen. Het is voor een partij die voorheen zoo onweerstaanbaar groeide, een bedenke lijk teeken." En deze medewerker had als hoofdredac teur van de roode pers week aan week hooggestemde artikelen over; Vrijdag-Plan- dag, geplaatst. Zóó ligt de zaak. De economische vraag stukken worden niet over 't hoofd gezien Dr Colijn e-a. schoven ze telkens op de voor grond maar de plannen en leuzen der S.D.A.P, maken geen indruk meer op het yolk. In de gistermiddag gehouden vergadering [van den gemeenteraad van Helmond heeft de burgemeester, de heer M. P. W. yan Hout, medegedeeld, dat hij d.d. 10 'Juni j.l. wegens het bereiken van de leef tijdsgrens, aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn functie heeft gevraagd, hetgeen hem met ingang van 8 Juli a.s. op eervolle Wijze is verleend. De heer van Hout stond 24 jaar aan hei hoofd van de GEEN DIENSTNEMEN IN SPANJE In de Staatscourant van gisteren i6 ge publiceerd een Kon. Besluit van 11 Juni j.l. strekkende om het dienstnemen bij een dei strijdende partijen in Spanje te beletten, Dit Kon. Besluit bepaalt, gelet op de wet yan 8 April 1937 in art. 2: Het is verboden eenige handeling te ver richten, welke hetzij op dienstneming bij een der strijdmachten in Spanje gericht is. NIEUW LID DER EERSTE KAMER Het centraal stembureau heeft in de va cature, ontstaan door het bedanken va. den heer de Marchant et d'A n s e m bourg tot lid van de Eerste Kamer bc noemd verklaard Ds. G. a q D u x L DE KABINETSFORMATIE Prof. Romme bij Dr Colijn Gistermiddag heeft dr. Colijn ach. tereenvolgens de heeren mi. C. M. J. F. Goseling en prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen voor het honden van een bespreking. Prof. mr. C. P. M. Romme, lid van de Eerste Kamer voor de R.-K. Staatspartij, wordt ernstig genoemd als aanstaand Minister van Sociale Zaken. Een rechtsch kabinet aanstaande? Men zal begrijpen, dat ook wij meer malen onze voelhorens uitgestoken hebben in welke richting de Kabinetsformatie zal gaan; maar evenzeer, dat wij daarover niet anders dan zijdelings konden spreken. De positie van ons blad brengt mee, dat wij, wat zakelijke mededeelingen betreft, rustig het officieele bericht afwachten, aan specu laties welke men dagelijks in de pers vindt, kunnen en behoeven wij ook niet me doen. Echter, zooals we gisteren mededeeling deden van de zienswijze van de roode pers, zoo geven we thans door wat de N.R.C. ver meldt. Dit blad schrijft o.m.: Naar ons ter oore komt, moet men het thans waarschijnlijk achten, dat dr. Colijns poging tot vorming van een ka binet op breede basis mislukt is. Tenge volge van tegenstand van roomsch- katholieke zijde zou de formateur er niet in geslaagd zijn, zijn voornemen' te ver wezenlijken om in een nieuw te vormen kabinet drie van de vrijzinnige minis ters van het huidige kabinet te we tende heeren Van Lidth de Jeude, Oud en De Graeff opgenomen te krijgen. Wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat minister Van Lidth de Jeude gisteren kenbaar heeft gemaakt niet be reid te zijn een portefeuille te aanvaar den in een ministerie, waarin niet te vens nog twee andere bewindsleden van vrijzinnige opvatting een plaats zouden innemen en dat zijnerzijds minister Do Graeff op een vraag van den formateur of hij (jhr. mr. De Graeff) bij zijn n eerder kenbaar gemaakte standpunt bleef, aan dr. Colijn medegedeeld heeft een portefeuille te weigeren, indien mi nister van Lidth de Jeude geen deel van een nieuw ministerie zou uitmaken. Het schijnt, dat het onderhoud, het welk de formateur Donderdagmiddag, nadat hij zich nog eens vergewist had van de zienswijze van de heeren Van Lidth de Jeude en De Graeff, met mr. Gsoeling heeft gehad, heeft uitgewezen, dat van die zijde (R.K. Staatspartij) een dusdanig verzet tegen het denkbeeld van drie vrijzinnige ministers in de nieuwe combinatie aanwezig was, dat verwezen lijking van deze gedachte momenteel uitgesloten te achten valt Een en ander geeft dan ook grond om aan te nemen,, dat het resultaat van het onderling overleg op dit oogenblik zou zijn, dat men niet kan (wil) komen tot de samenstelling van een kabinet op breede basis. Zijn bovenstaande informaties juist ook de roode pers is van meening, dat mr. Oud niet in het Kabinet opgenomen zal worden dan krijgen we dus een zuiver rechtsch ministerie, waarin hoogstens een paar vrijzinnigen als „vakminister" zullen optreden. Van een coalitie-kabinet in de oude beteekenis van het woord, kan na tuurlijk geen sprake zijn. Er was geen sa menwerking bij de stembus; er is geen overleg van den kabinetsformateur met de rechtsche fracties; er is geen samenspreking tusschen de fracties onderling. De Kabinetsformateur heeft geconfereerd met de politieke leiders en deze hielden natuurlijk samensprekingen met hun naas te geestverwanten; maar van eenig accoord is geen sprake; de fracties blijven vrij in hun critiek tegenover het Kabinet; dat zijn de geruchten juist dan echter een positief Christelijke signatuur zal dragen en dus op de steun der rechtsche groepen rekenen mag. ONDERSCHEIDINGEN AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 AMSTERDAM Nienwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alia moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamera incl. ontbijt I 4.— en f iJO met badkamer vanaf t 5-— CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN Voorzitter Kooyman houdt zijn laatste openingsrede Zijn opvolger de heer F. Albeda van Rotterdam Een hartelijk afscheid Te Utrecht is gister in het Jaar beursgebouw de 33ste algemeene ver gadering gehouden van den Chr. Bond van Belastingambtenaren. Deze ver gadering stond voor de laatste maal onder leiding van den heer J. Kooy man van Delft. De/e opende de vergadering, liet zingen Ps. 77 7, las FiL 21—16 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord herinnerde spr. aan de donkere jaren, die achter den rug zijn. De economische toestand is thans beterende, maar voor de ambtenaren zal het bij het duurder wor- het leven moei lijker gaan met de toch al lage salarissen rond te kom' Sedert 1920 z de salarissen immers met 30 a 35 pet ge daald. Waar de ambtenaren de laatste tijd bij de salaris verlagingen de spits afgebeten hebben, staan zij er thans dus goed voor, zoodat vooral de groepen met zeer lage salarissen hoopvol blikken naar de naaste toekomst. Het bondsleven ontwikkelde zich goed en het ledental klom van 1546 tot 1611. Spr herinnerde aan de vele werkzaamheden in het afgeloopen jaar verricht en besloot zijn laatste openingsrede met op te wekken tot liefde en actie voor de organisatie. Hierna herdacht de Voorzitter een vier tal leden die den Bond door den dood ont vielen en het ©erelid de Raad, de eerste penningmeester van den Bond. Aan II. M. de Koningin werd een tele gram gezonden. Staande de vergadering kwam daarop reeds antwoord in. Het verslag van den secretaris, den heer J. Roosenboom, en ook dat van den penningmeester, den heer J. van Keu- Ie n, werd goedgekeurd. Het beleid van het Hoofdbestuur ont moette geen feitelijke critiek. Bij de bespreking van de redactie van „Ons Orgaan" en de Studierubriek werd vooral aan de redactie van de laatste hul de gebracht; de Bond staat daarmee aan de spits. Medegedeeld werd, dat de heer H. Pool. van Schiedam, de taak van den heer F. Albeda met betrekking tot de studierubriek zal overnemen. Den heer Albeda werd dank gebracht voor wat hij op dit gebied heeft gedaan. Onder applaus werd besloten, om den heer J. Kroeze te benoemen tot eerelid van den Bond. De heer W. Andeweg werd bij enkele candidaatstelling herkozen als 2e penning meester, de heer A. van Est als lid van de Gesc h i 11 en-Comm i ssi e. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. Albeda. van Rotterdam, die deze benoeming aanvaardde. Bij de behandeling der voorstellen werd aangenomen een praeadvies van het bonds- bestuur waarin wordt vastgesteld, dat, voor zoover de indexcijfers van de kosten nu lanezamerhand daartoe aanleiding ge ven. niets zal worden nagelaten, om op salarisverbtering aan te dringen, waarbij inzonderheid volle aandacht wordt geschon ken aan de laagstbezoldigden. Besloten werd, volgend jaar de tweedaag- sche algemeene vergadering te houden in Groningen. Afscheid van den voorzitter De voorzitter, de heer Kooyman, sprak hierna een afscheidswoord, waarin hij uit eenzette, waarom hij den tijd gekomen acht te, om zijn functie neer te leggen z'n a.s. 60 jarigen leftijd. waarom hij inder tijd de benoeming aanvaardde de aan trekkingskracht der Christelijk sociale ge dachte eenige herinneringen gaf en ten slotte dankte voor de vele medewerking. De heer C. M a r e e s, 2e voorzitter, die na de rondvraag de leiding had aangeno men. droeg deze hierna over aan den nieu wen voorzitter, die met een korte toespraak zijn functie aanvaardde. Oe heer M a r e e s sprak hierna den af getreden voorzitter hartelijk toe. Kooyman heeft veel voor den bond gedaan. Men vraagt wel eens: tot wat voor kerk behoort het bestuurslid?. Spr. voelt daar weinig voor. Hij heeft in het Hoofdbestuur ge merkt te werken met menschen, die hun werk biddend doen. D&t is voldoende. De bondspenningmeester, de heer J. v. Keulen, bood den heer Kooyman, in ©en geestige toespraak, namens den Bond, een gouden horloge en namens de hoofdbestuurs. leden een dito horlogeketting aan. De heeren A. Stapelkamp en D. de Ridder richtten resp. namens het C.N.V. en het Permanent Comité van organisaties van Overheidspersoneel goede woorden tot de vergadering, den afgetreden en den nieuwen voorzitter. De heer Kooyman sprak een dank woord hem werd toegezongen Ps. 1214. Na een kort slotwoord en dankgebed werd de vergadering gesloten. CONSULATEN De heer A. van Eg-mond Is benoemd tot consul der Nederlanden te Caracas, bulten bezw.ar van 'e lands schatkist», Burgemeestersbenoemingen In de vacatures te Malden en Breskens Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot Burgemeester der gemeente Mui den de heer T. C. D. Coops en tot Burgemeester van Breskens mr. J. P. Drost. De zoo juist benoemde nieuw© burgemees ter van Muiden, de heer Th. C. D. Coops, is 18 December 1899 te Amsterdam gebo ren. Hij is thans gemeente-secretaris van Veere. De nieuwe burgemeester van Breskens, mr. J. P. Drost, is 11 Februari 1908 te Rot terdam geboren en is thans volontair ter geeentesecretarie van Lekkerkerk. Japan en Nieuw-Guinea Uitbreiding van de katoenaanplant? Uit Tokio wordt gemeld: De Southseas Development Cy, welke beschikt over een kapitaal van 40 millioen yen heeft na proefnemingen met den verbouw van ka toen op Nederlandsch. Nieuw-Guinea dus danige resultaten bereikt, dat zij zal over gaan tot de bebouwing van 1200 H.A. op Nieuw-Guinea. De maatschappij verwacht een jaarlijk- sche productie van 12.000 picol ruwe katoen De proefnemingen geschiedden op een ter rein van 900 H.A. Er zijn ook onderhandelingen begonnen over katoenaanplant op het Portugeesche deel van Timor. (Wij geven dit bericht onder groot voor behoud door. Red.) VOOR PRIJSBESCHERMING VAN MERKARTIKELEN Het Ned. Weekblad voor kruidenierswaren meldt, dat decer dagen de oprichting heeft plaats gehad van een vereeniging ter behar tiging van de belangen van den handel Ln venbruiksartikelen. Het doel der nieuwe organisatie zal zijn het voeren van een mas 6a le actie om te komen tot een wetswijziging, die afdoende prijsbescherming voor merk artikelen mogelijk maakt In deze organi satie zullen fabrikanten, grossiers en win keliers samenwerken. Voor het voorzitter schap is het voorloopig bes/tuur in contact getreden met Mr. Dr. J. A. de Visser, proc.- generaal bij het geredhtshof te Arnhem. MASSA VERGIFTIGING IN VIER DESSA'S Twintig personen gedood SEMARANG. 18 Juni. (Aneta A.N.P.) ln vier dessa's te Naggoelan, in de af- deeling Noord Koeion Progo, nabij Djocjakarta, heeft sich een mas sa-vergiftiging voorgedaan, waardoor twintig personen werden gedood en nog vier personen thans zeer zwaar ziek zijn. Bij lijkschouwing werden sporen van weefselvernietiging door blauwzuur aangetroffen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Prof. Rutgers Sl@8VSBBSil Gister nit Utrecht vertrokken Gistermiddag is de oud-minister van Onderwijs, prof. mr. V. H. Rutgers, met de Nederland-«Express naar Genua vertrokken, om aldaar over te stappen op de „Johan de Witt", met bestemming Indië. Prof. Rutgers, als bekend, gaat in zijn hoedanigheid van lid van den Raad van Beheer van de N.I.A.M. (Nederlandsch- Indische Aardolie Maatschappij) naar In dië, alwaar hij terreinen en olievelden zal bezoeken te Djambi en Arobay (Sumatra) en besprekingen zal voeren te Batavia, zui ver ter behartiging der belangen van de N.I.A.M. Oud-minister Rutgers denkt ruim drie maanden in Indië te blijven, waarna hij naar Nederland zal terugkeeren. Op het perron te Utrecht waren bij het afscheid' aanwezig de oud-minister van Economische Zaken, de heer T. J. Verschuur, als mede lid van den Raad van Beheer der N.I.A.M. en eenige familieleden van prof. Rutgers. GEDENKTEEKEN H. M. DE KONINGIN-MOEDER Zooals bekend, wordt Zaterdag a.s. te Wassenaar een gedenkteeken onthuld voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Dit gedenkteeken is het werk van den beeld houwer Prof. L. O. Wenckebach ie Noordwijkerhout. BRUGDEEL VOOR DORDRECHT PASSEERT ROTTERDAM Interessant nachtelijk schouwspel De overspanningen van de in aanbouw zijnde brug bij Dordrecht, die reeds eerder gebruikt werden als montage brug bij den bouw te Nijmegen, kun nen thans op de pijlers geplaatst wor den. Zoodoende is de eerste van die overspanningen reeds enkele dagen een zwerftocht door Nederland aan het ma ken om z'n plaats van bestemming te bereiken. Want om met een boot van Nijmegen naar Dordt te varen is geen kunst, maar met een compleet brugdeel, dat is een kwestie van beleid en voorzichtigheid, Zooiets moet men echter maar net aan Nederlanders toevertrouwen. Die weten er wel raad mee! Op de route van Nijmegen naar Dordt waren er enkele bruggen te passeeren en als zoo'n brug niet geopend kan worden, moet ze al vrij hoog zijn wil er een deel van een andere, groote brug, onder door kunnen. Toch had men de kortste weg kunnen ne men, ware het niet, dart er te Dordrecht op misschien vijftig meter van de plaats van bestemming een spoorbrug lag, die net te laag was om er onder door te kunnen varen Dies moest het transport een reuze-omweg maken door de Nieuwe Maas en de Ou !e Maas, om zoo van de andere kant af bij de pijlers te kunnen arriveeren! Een moeilijk puntje was daarbij het pas seeren van de twee bruggen te Rotter dam. Het was immers noodig, dat een gun stig tij samenviel me*, een lange openings tijd van de bruggen en deze beide factoren vallen vrij zelden samen. Zoo kon het ge beuren, dat het convooi gistermiddag al voor Slikkerveer was aangekomen en daar voorloopig ook bleef. Later op den dag is men toen doorgevaren naar de voorma lige scheepswerf Fijenoord, daar werd weer gewacht en in den laten avond is langhaam opgestoomd naar de Koningshaven, waar om half één de bruggen twintig minuten, zouden opengaan. Dat was een interessant schouwspel, zoo van de oevers gezien, die rustig en be- heerscht z'n beurt afwachtende, honderden meters lange sleep. Zeer de moeite waard werd het echter, toen de bruggen die weg vrij gaven en heel, heel langzaam werd op- gestoomd onder de nieuwsgierige blikken van een handvol belangstellenden, wat jour nalisten en fotografen, mitsgaders zij, die noodgedwongen voor de brug moesten waeb ten en aldus onvrijwillig toeschouwer waren Er is daar voor de brug over de Konings haven wat gefoeterd door menschen, die verlangden naar hun bed en dan midden in den naoht twintig minuten of zooiets moesten wachten. Ditmaal niets van dien aard. Wie er was, vergat even dat hij niet over de brug kon en bleef langs de donkere waterkant staan. Als onze sleepbootkapiteins eens een moeilijk karwei hebben en dat is ze toevertrouwd leeft vooral een Rot terdammer daarin steeds mee. Tallooze roode, groene en witte lichten duidden aan, waar de sleepbooten zich be vonden. En het waren er bij deze nauwe doorgang heel wart; vier om te trekken vóór het brugdeel, twee er langs als „dwarsdrij vers" om te sturen en tenslotte een boot om het geval eventueel in bedwang te houden. Langzaam schoof het lange ijzeren geraamte zich in de open ruimte tusschen de twee bruggen en een tijdlang leek het, alsof er tusschen de twee nog een derde gekomen was. Donkere gedaanten holden heen en weer over de overspanning, nu hier, dau daar, scherpe fluitsignalen werden doorge geven van het eene eind van de sleep naar het andere en heel voorzichtig manoeuvree rend werd zoo zonder het geringste incident de nauwe doorgang gepasseerd. Hoe lang de sleep wel is en hoe langzaam men voer. zal men beseffen, als men weert, dat er pre cies een kwartier noodig was om de door vaart te passeeren! moesten nog twee bruggen, die te Barendrecht en te Spijkenisse gepasseerd worden. Maar dat zal ook wel goed gegaan zijn! Het transport van de nieuwe verkeersbrug voor Dordrecht vordert goed. Een ooname van de brug zooals ze gisteravond lag aan de werf F.eijenoord te Rotterdam VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladert Algemeene vergadering van de Chr* Bond van Belastingambtenaren. Prof. Mr. V. H. Rutgers is gister uif Utrecht naar Indië vertrokken. Voor de Groningsche Rechtbank is de zaak van de roofmoord te Leek behandeld* De veertiende partij' van de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen is geëindigd met remise. De Schooldag van de Theologische School der Geref. Kerken. De toestand van Bilbao is zeer ernstig* De regeering heeft de stad verlaten. Op een Spaansch oorlogsschip heeft een ontploffing plaats gehad. Mussolini zou 22 Juni niet naar Mün- chen gaan. De voorstellen van de Britsche Palestw na-commissie zouden hierop neerkomen* dat Palestina verdeeld wordt in een Joodschen en een Arabischen staat. In Koerdestan is een revolutionaire be weging uitgebroken. Ten aanzien van de stakingen ?rt Amerika is de bemiddeling van president Roosevelt ingeroepen. 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE HOC ETALEERT KLEINE KLEEDJES klodder olie Op Uw nieuw flanellen pok. I Voorkóm al die narigheden I 't Is een doodgewone zaak ^A.Vi?Tr PISK'" op z'n vler hoeken Staat Uw wagen voor zi)n taak. Defensie en de moderne vakbeweging Nog altijd geldt de door niets gemoti veerde uitsluiting van modern georgani- seerden bij defensie. Als een modern geor-< ganiseerde wordt tewerk gesteld aan een of andere inrichting, werkplaats, of bij het onderhoud van gebouwen, kan hij meteen bedanken als lid van zijn Bond, daar an ders öf geen tewerkstelling, óf ontslag volgt; aldus schrijft de Bouwer van de roode organisatie en het blad besluit de beschouwing over dit onderwerp aldusa Een ernstig woord van protest tegen de door niets te rechtvaardigen maatregelen van defensie is hier zeker op z'n plaats. De heeren kunnen nu wel doen alsof za 1933 en de „Zeven Provinciën" geheel ver geten zijn, maar daarom is die misstap nog ■niet ongedaan gemaakt Nederlandsch paviljoen te Parijs Glas van een Rotterdamsche firma Wie het Nederlandsche paviljoen te Parijs bezoekt zal getroffen worden door de groote hoeveelheden glas, die daarin verwerkt zijn. Het is wel aardig te weten, dat de glas- in duetrie „Rotterdam", die al het glas le verde en plaatste, daaraan drie maanden vrijwel onafgebroken heeft gewerkt. DE HEFFING OP GLUCOSE Bij het bestuur van de Vereeniging van Koekfabrikanten is een sahrijven van minister Deckers ingekomen, dat de heffing op glucose en masse niert zal worden -verlaagd. Als motief voor deze afwijzing wordrt een minder rooskleurig vooruitzicht voor den export van aard appelmeel aangegeven. EEN AVONTUURLIJK JONGMENSCH Een politieagent te Amsterdam heeft' een vijftienjarigen Duitschen jongen aange houden, die zich met een rijwiel in het Florapark ophield. Hij werd naar het bureau Adelaarsweg geleid, waar bleek, dat de jongen eenigen tijd geleden uit Oldenburg is gevlucht. In de buurt van Groningen had hij een fiets gestolen,- waarmee hij naar Amsterdam wa9 gefietst. De jongen is naar het hoofdbureau van politie overgebracht en zal waarschijnlijk op transport naar Groningen worden ge steld, waar de politie den diefstal nader zal onderzoeken. M degelijke goedkope, schriftelijke opleiding tot ELECTRICIEN, STERKSTROOM-MONTEUR of ZWAKSTROOM-MONTEUR 1 vw> geilöögden. Gnttj hulp bij 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1