TUINBOUW PRAATUURTJE JUNI 1937 No. 391 De Nedenlandsche fokkerij Naar aanleiding van de 12e Nationale Tentoonstelling te Den Bosch, op 24 en 25 Juni a.s.. Het stamboek voor het Nederlandsche trekpaard heeft zich niet alleen ten doel gesteld de registratie van het raszuivere fokmateriaal en het door selectie verkrij gen 'van steeds meer hoogwaardige diereu, maar tevens het bevorderen van den afzet als een zeer belangrijk deel van zijn taaie beschouwd. Daarom heeft het iedere gele genheid aangegrepen om met het buiten land in nauwer contact te komen, op buitenlandsehe tentoonstellingen geëxpo seerd wanneer dit maar mogelijk was en eenig perspectief opende en bovendien na tionale tentoonstellingen gehouden, waar voor vertegenwoordigers van buitenland sehe regeeringen, stamboeken en fokkers werden uitgenoodigd. Zoo zijn inimiddals elf naionale tentoonstellingen gehouoen en zal dit jaar de twaalfde, weer in Den Bosch, onder zeer bijzondere omstandig heden plaats vinden. Het lag reeds in de bedoeling van hot stamboek om de twee jaren een dergelijke tentoonstelling te houden, overtuigd als men is van de groote foe- teekenis van nationale tentoonstellin gen voor fokkerij- en handelsdoel. Dit jaar bestond daartoe een aanleiding van overwegend belang, doordat in Juni in ons land gehouden worden het groote internationale landbouwcongres het internationale congres der land- bouwjournalisten en de internationale conferentie voor de unificatie der rund veestamboeken. Er zullen dus land- bouw-autoriteiten, veeteeltkundigen en' landbouwjournalisten uit de geheele wereld in Nederland te zamen komen. Daarom wilde het trekpaarden-stam boek de gelegenheid niet laten voorbij gaan, dezen allen een demonstratie aan te bieden van een der allerbelang rijkste on derde el en van onze nationale veeteelt: het Nederlandsche trekpaard. Op twee der excursies, die de congres sisten kunnen maken, zal ia Den Bosch de nieuwe film van het Nederlandsche trekpaard vertoond worden, terwijl «ij in de gelegenhei4 ziullen zijn de belang wekkende demonstratie van de be kroonde trekpaarden op het terrein van den Bossche veemarkt bij te wonen. Dit internationale bezoek komt, voor wat de fokkerij van ons trekpaard betreft, op een bijzonder geschikt moment. De fokkerij, die na de geweldige behoeften van de oor logsjaren en herstel-leveringen, die den export tot een ongekende hoogte deden stijgen, wel een inzinking moest vertoonen, heeft zich in de laatste jaren hersteld. Het aantal leden neemt van jaar tot jaar toe, en blijft toenemen, hoewel er geen speciaal werk meer van gemaakt werd. De fokkers komen terug, omdat de crisis geleerd heelt, dat het goede fokmateriaal met stamboek- papieren prijswaardig is gebleven, waarom ze hun belang zien in het tijdig doen in schrijven van hun producten. Maar wat met het oog op dè bulienland- sche belangstelling van belang is: men heeft met toenemend succes gefokt. Iedere fokkerij' kent momenten van inzinking en van herstel. En nu is het in de laatste ja ren in ons land voorgebrachte jonge mer- nën en hengsten-materiaal van zoo uitste kende kwaliteit, dat het de vergelijking me*, dat van ieder ander land kan doorstaan. Een voorbeeld, dat den toestand illus treert, moge hier volgen. Een bekend fok ker uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die geregeld in vroeger jaren eerste klas paarden impor teerde, kreeg dezen winter een brief van trekpaarden- een collega uit het naburig land, waar ftij vroeger al wel eens een besten hengst komt Deze collega deelde hem mede, dat - hij weer een besten jongen hengst te koop had. Onze Zeeuw ging kijken, doch gaf als zijn meening te kennen, dat de hengst goed was, maar dat men er ln Zeeland thans betere had, waarom de Belg de jongste hengstenkeuringen in Nederland kwam be kijken en de vraag stolde: hebt ge ze ail* jaren zoo? Dan behoeft ge ze bij ons niet meer te komen koopen. want de uwe zijn beter dan de onze In den laatsten tijd laat het buiten land dan ook in toenemende mate van zijn belangstelling voor onze fokkerij blijken. De Fransahen zijn geregeld af nemers, de Zweden hebben dit voorjaar weer hengsten gekocht, de Duitschers koopen geregeld, zooveel als ze maar kunnen, zelfs wordt van het toegestane contingent een bepaald percentage fok- paarden gekocht. Het stamboek steunt deze laatste pogingen ernstig, omdat het overtuigd is, dat als men in Duitsch- land meer algemeen bekend raakt met de kwaliteit oneer fokpaarden, daarnaar een zeer groote vraag zal komen, zoo dra de financieele toestand een vrijer of althans een grooteren invoer zal mo gelijk maken. Doch ook in andere landen wil men ons trekpaard juist gewaardeerd zien en .vaar dit met name in de Vereenigde Staten. Zuid-Amerika en ook verschillende Euro- peesche landen nog te wenschen laat, hoopt het trekpaardenstamboek op een druk bui- tenlandsch bezoek in Den Bosch. De Neder landsche trekpaardenfokkers uit alle provin ciën zullen daar hun beste fok producten vertoonen, terwijl nu al wel gezegd kan worden, dat zoowel de individueele catego ries zoo van hengsten als van merriën. als die van oudere dieren met hun afstammin gen een geheel zullen vormen, dat wel in staat zal zijn een groote indruk te makeu op allen, die een trekpaard van zeer hooee klasse kunnen waardeeren. Ook hebben reeds hooge autoriteiten op het gebied van de paardenfokkerij uit naburige landen hun bezoek aangekondigd, zoodat de natio nale tentoonstelling in Den Bosch dit jaar, ook voor wat het bezoek betreft, een evene ment in de annalen onzer trekpaardfokkerij belooft te worden. Indexcijfers aan de Landbouw Belangrijke veranderingen traden gedu- rende de maand Mei 1937 in de indexcijfers niet op. De noteeringen voor granen brok kelden in deze maand eenigszins af. Het indexcijfer voor aardappelen steeg van 55 op 60 in verband met een geringe verbetering van de prijs en mede als gevolg van de daling van het basiscijfer (1924—'29). Van de veeteeltproducten trokken de prij zen der verschillende soorten vleesch nog iets aan (rundvleesch van 65 tot 71, var- kensvleesh van 62 tot 63, schapenvleesch van 66 tot 68). De noteeringen voor boter en kaas daalden, welke achteruitgang door de lagere basiscijfers voor deze producten in het indexcijfer slechts verzwakt tot uiting kwam. De consumptiemelkprijs daalde belang rijk (van 86 tot 75), terwijl de eierprijzen zich eveneens op een lager niveau bewogen dan in April (51 tot 46) Als gevolg dezer ver anderingen liepen de indexcijfers voor de veeteeltproducten terug van 64 tot 63 en in óe landbouwproducten van 63 tot 62. De maisprijzen vertoonden achteruitgang (69—63) en in mindere mate ook de lijn koeken (64—62). Het onderzoek naar de arbeidsloonen wees uit, dat het indexcijfer op 6S gehand haafd kon blijven. De coloradokever Ten tweede male wordt in dit seizoen een beroep gedaan op de medewerking van alle verbouwers van aardappelen en in het bij zonder van die in de provinciën Zeeland. Noord-Brabant en Limburg, om met aan dacht hun aardappelgewas te onderzoeken op de aanwezigheid van den Coloradokever en zijn larven. Het is nu eenmaal zoo, dat dit insect, al-» Te Benschop (U.) werd de vorige week het melkersexamen afgenomen. Hier boven een kiek van de cursisten, die examen deden en van de examinatoren, de heeren v. d. Anker en De Ridder, de arbiter Dr. Stuurman, de heer Lutterveld secretaris va nhet U.L.G.. de leeraren Roeleveld en Van Zijl en de burgemeester van Benschop, de heer Schreuders. De eerste pruimen zijn er. Uit de „Bangert'' bij Hoorn komen de eerste kaspruimen op de markt. het uit België naar ons land komt, zich niet bij ons aanmeldt, maar dat het zich stilletjes in ons aardappelgewas vestigt, daarin eieren legt waaruit de roodachtige larven komen, die het loof zoo sterk kunnen beschadigen. Wii moeten dus zelf nauwkeurig op het aardappelloof letten oir te zien of wij de ronde geel en zwartgestreepte kever, de roodachtige larven met opgezwollen achter lijf of de door deze veroorzaakte blad beschadiging kunnen waarnemen. Iedereen weet nu wel. van hoeveel belang het voor onze aardappelteelt en vooral ook voor onzen uitvoerhandel van land- en tuin bouwproducten is, dat wij den Colorado kever. zoodra hij hier ergens voorkomt, onmiddellijk en volledig uitroeien. De uit- eebreide voorlichting, die hierover gegeven wordt, de duizenden plaatjes die voorloopig nog slechts op alle scholen in de drie zuidelijke provinciën en op zeer vtle andere plaatsen aanwezig zijn en waarop ie kever en de larven op zeer duidelijke wijze zijn voorgesteld, zoodat iedereen weet, waarnaar hij zoeken moet, wijzen wel op den ernst van den toestand. Maar het zijn vooral de aardappeltelers, die naar het insect moeten zoeken em daar het thans daarvoor het geschikte tijdstip is wordt dringend verzocht dat ieder, die aardappels verbouwt,'minstens eenmaal per week zijn gewas nauwkeurig op het insect en op de verschijnselen, die op zijn aan wezigheid wijden, onderzoekt Ook door de kinderen kan in dezen zeer nuttig werk verricht worden. Aan de op scholen enz. aanwezige plaat jes kan men duidelijk zien om welk insect het gaat. Zoodra iets gebonden wordt, da*, daarmede overeenstemt, moet daarvan on middellijk aangifte gedaan worden ten ge meentehuize en moet een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst daar mede in kennis gesteld worden. Laat ieder zijn volle medewerking geven. In de provinciën Zeeland, Noord-Branibant en Limburg moet voorloopig minstens een maal per week elk aardiappelgewas nauw keurig onderzocht worden. In de andere provinciën is de kans op 't optreden van het insect veel kleiner, maar ook daar is waakzaamheid noodig. De Landbouw ordeningswet Bezwaren van de Friesche Kamer van Koophandel De proeve van een Landbouwordeningswet heeft over het algemeen geen goede ont vangst genoten. Verschillende Kamers van Koophandel hebben hun bezwaren al ge uit. O.a. die uit de vier grootste steden van ons land. Ook die van Friesland, een pro vincie waar de landbouw wel overheer- schend is, heeft dezer dagen een adres ge richt aan den minister van landbouw, waar in zij haar bezwaren uitte tegen het voor ontwerp landbouwordeningswet 1937. Dat de regeering ingree>p toen de crisis ook hier te lande zich scherp deed gevoe len, diende men te aanvaarden, nu de toe stand op de wereldmarkt echter weer pers pectieven begint te openen en in de ver schillende landen, ook in ons land, een op leving valt waar te nemen, dienen de cri sismaatregelen, die hun dienst gedaan hebben en waaromtrent ook in landbouw kringen de overtuiging baan breekt, dat zij niet verder zijn te bestendigen, te verdwij nen. In het thans verschenen voorontwerp van een landbouwordeningswet kan de ge noemde kamer niets anders zien dan een strewn de landbouwcrisisinstituten een permanent karakter te geven. Zelfs de re dactie van belangrijke bepalingen is woor delijk gelijkluidend aan die van de land bouwcrisiswet. De Kamer is van oordeel, dat het schema, neergelegd in het voorontwerp dat de zeggenschap geeft aan een cen traal orgaan voor het geheele land, tengevolge zal hebben, dat het bedrijfs- leven permanent in een keurs- 1 Ijf vaa bindende voorschrif ten zal worden geperst, waar door weinig particulier ini tiatief zal overblijven. Ten slotte werd in het adres nog aan dacht besteed aan een argument tot verde diging, van het in dit voorontwerp gegeven ordenigsapparaat. Een meer geordende bedrijfsvorm zou noodgedwongen moeien worden opgelegd, om de internationale toestanden gewijzigd zijn. Voor de crisis zijn er echter ook regelingen geweest te genover het buitenland, die werden gehand haafd en uitgevoerd door organen, welke door het bedrijfsleven zelf in het leven waren geroepen. Er is geec enkel bezwaar tegen, dat zulks thans ook weer zal geschieden. De Kamer kan zioh derhalve geenszins vereenigen met de in het voorontwerp neer gelegde gedachte en veraoékt den minister met den meesten nadruk niet over te gaan tot indiening van een wetsontwerp, waann de in dit voorontw-ro ontwikkelde gedach ten zouden zijn belichaamd. Marktoverzïcht Medegedeeld door het Oentr. Bureau Door de teleurstellende vraag was aan gekomen Laplatamais de laatste week zeei moeilijk te plaatsen. De markt bleef zeer gedrukt met sterk terugloopende prijzen. Voor verdere feveringstermiijnen was ge regeld kooplust; de prijzen waren aan groote fluctuaties onderhevig, doch het slot kwam ook belangrijk lager dan aan het be gin van do week. Verder blijft de mark» gedrukt door het aanbod van partijen Do- naumais, die door hun wankele kwalitei» tot iederen prijs geruimd moeten worden. Eenigo partijen prima Yoego Slavische mais noteerden echter niet veel lager dan de Laplatamais. Gerst is zeer schaarsch voor directe leve ring. Er bleef vrij groote kooplust bestaan, zoodat de hooge prijzen gehandhaafd kön- den worden. Op verdere termijnen is er ruim aanbod tot aanzienlijk lagere prijzen in Canada- en Donaugerst, waarvoor ook van kooperszijde groote belangstelling be stond, vooral voor de eerstgenoemde soort* Voor voertarwe en rogge is de vraag zeec klein. Inl. haver zeer schaarsch aangebo den; de disponibele Laplata/clipped havec is vrijwel geruimd. De koekenmarkt is zeer lusteloos gestemd met lagere prijzen voor Amerikaansche lijnkoeken. Overige koeksoorten onverai» derd, zonder eenige kooplust Stikstofmeststoffen: Het seizoen begint op >n einde te loopen, doch niettemin was do vorige week nog goede vraag. Zooals te berijpen is, worden de beschik'» bare hoeveelheden van de contingenteerende meststoffen klein en op de meeste overslag plaatsen is dan ook de chilisalpeter eu kafkstikstof geruimd. Naar kalkstikstof is practisch geen vraag meer, naar chilisalpe-« ter nog wel. Van de andere artikelen kalkammonsal- peter, kalksalpeter en zwavelzure ammoi niiak is nog voorraad genoeg. Thomasmeel: Terwijl er op het oogenblik in het buitenland weinig omgaat, gedeelte* lijk tengevolge van den hooioogst bestond er bij de importeurs nog wel eenige koop lust, meer speciaal op latere termijnen. De meeste fabrieken willen echter daarvoof nog niet afgeven. Sommige zijn wel bereid nog enkele hoeveelheden te verkoopen op Juli/Augustus/September-levering maar daar naar gaat de belangstelling der groote koo- pers niet meer uit. De afname aan de fabrieken gaat vlot haar gang. De markt verkeert dan ook ia een rustige, eenigszins vaste stemming* Ben verandering zien wij op het oogenblilf miet, tenzij of de baisse-speculatie óf een plotseling opkomend aanbod van de zijde der fabrieken deze rustige markt zou ko men verstoren. Superfosfaat: Na de interesante berich ten van de vorige week over de overeen komst der Oslo-Staten, is er thans wieinig nieuws te vermelden, Eenig tastbaar resul taat is er nog niet, want pas met 1 Juli a.9* zal men van den gunstigen toestand partij kunnen trekken. De onderiiandelingten tusschen de super fosfaatfabrikanten der West-Europeesch® landen schijnen nog niet zoo vlot te verloot pen. Wij willen natuurlijk niet het recht van de fabrikanten betwisten om zich aan een te sluiten ook met bedrijfsgenooten int andere landen, maar kunnen slechts herha len, mede in het eigen belang der fabrikan ten, dat een zoo laag mogelijke superprijs ons zeer geweneoht voorkomt. En in dat opzicht geeft ons het prijsverschil tusschen; Belgische en Nederlandsche super nog steeds te dienken. Weet ge dat in het bijzonder op de zandgronden zicli ziekteverschijnselen voordoen bij de rogge, o.a de zoogenaamde Hooghaiemschd ziekte, een gevolg van kalk- of yan magnesiumgebrek, of wel van beide; dat ook de ontginningsziekte zich hier en' daar laat gelden (wat te zien is aan de witte en verdroogde bladpunten der granen), waartegen een gift van 50 h 75 k.g. kopersulfaat per h.a een goed mid del is; BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD Is Uw aangewezen adres: J. VAM HOVEM SLIEDRECHTi TeL 271 - D 15 (bij de Tolsteeg)! Centrale Boekhouding voor alle bedrijven GLAS 64 ruiten 51.6 X 38 cm k 6.50 36 ruiten 59.5 X 48.5 om 6.50 47 ruiten 59.5 X 38 cm 6.B0 94 ruiten 38 X 29.5 cm f 6.50 120 ruiten 32.5 X 38 cm 6.50 21 ruiten 141 X 73 om k 16.50 Dubbeldik grlas Kist gratis Niet franco v. d. BURGH's Clashandel TELEFOON 15 MAASLAND (Z.^.) PRIMA PRIMA Hennetjes en Haantjes met 5 dagen vrq zicht. Uitsluitend kwali teit Gaarne verkoop ik aan huls. Komt zien. W. Legh. 10 wit f 1.10 p. st-: 12 wk f 1.20 p. st; 15 wk f 1.35 p. st.; Rh. Isl. Reds 11 wk f 1.15 p. st.; 13 wk f 1.25 p. st.; 16 wk f 1.40 p. St.; Patrfs legh. 10 wk f 1.20 P. St.; 12 wk fl.30 p. St.; W. Legh., haantjes. 6 wk 8 ct p. st.; 7 wk 10 ct p. st.; Haantjes vanaT 100 st franco; Hennetjes v.af 25 st franco station. Zend remb.. verp. vrtJ. HOENDERPARK G. v. ASSELT, Geerweg 3 374 Nu ik mijn praatje klaar maak, om het op de daarvoor bestemde tijd den lezers te kunnen voorzetten (maar sedert is er nog al wat veranderd) is het buitengewoon warm. Zóó warm, dat Berlijn seint, dat het in geen 80 jaar zoo'n hooge temperatuur heeft kunnen noteeren in de maand Juni. Alweer een Duitsch record dus. Straks, zul len ze waarschijnlijk ook wel het record van onze waternimfen, do bekende Neder landsche zwemsters breken en verbeteren. Och, laat ze maar. Ze moeten toch al zwem men om boven water te blijven. Of ze dat zoo graag doen is een andere vraag. Waarschijnlijk doen ze het niet zoo graag als PAARDEN, DIE GRAAG TE WATER GAAN Dat lezen we althans in de Nieuwe Veld bode, waarin verteld wordt, dat de heer Verbeek de Wit te Steenbergen zijn heng sten liet zwemmen en met veel succes. Zij gaan veelal graag te water. Een van zijn hengsten, die uit een streek zonder water kwam, zwom al na éé/n week als de beste. Bij twee andere hengsten, die kwaad op elkaar waren, oefende het zwemmen een uitstekende invloed uit op hun betrekkin gen: in de Roozendaalsche en Steenherg- sche vliet kwam het als het ware tot een verloving (zoo staat het er) tusschen deze beide. De 18-jarige dochter van den heer Verbeek gaat in het zadel met een hard draver het water door (mijn hulde voor zoo'n prestatie Praatjesmaker) en ook op zware trekpaarden kan dat zonder be zwaar, als ze eenmaal aan '--t zwemmen gewend zijn. Men kan er, zoolang ze zwem men, best op bljjven zitten, maar als het Wat ik hoorde en zaglas en dachtop reis en thuis paard eenmaal weer vasten grond omder de voeten krijgt en zich naar 't droge begeeft, gelukt dit maar zelden en moet de berijder tot besluit nog een bad nemen. Dat is voor ieder paardenrij der (ster) nu niet zoo leuk. Al zou je er in deze dagen ook naar verlangen. Zooals DE DUITSCHERS VERLANGEN NAAR BOSSCHEN ALS IN DRENTHE ZIJN De moderne inzichten, die in Drenthe bij de bebossching der uitgestrekte heidevelden tot uiting komen, wekken al eenigen tijd de belangstelling. Vooral voor Noord-West Duitschland, waar woeste gronden gevon den worden, die veel op de Drenthsche ge lijken. Verschillende keeren kwamen reeds Duitsche houtvesters uit die streken in Drenthe een kijkje nemen en toen de vorige week de afdeeling Noord-West-Pruisen van de Duitsche boschbouwvereeniging een jaar vergadering in Osnabrück hield, werd daar aan een excursie naar Drenthe verbonden, waaraan een 80-tal boscheigenaren en hout vesters deelnamen. De boschbouw in Drenthe heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen. Toen wij verleden jaar onze zomervacan- tie in het Oosten van. ons land doorbrach ten, hebben we meerdere dagen gebruikt om de ons van ouds bekende provincie waar we 17 van onze mooiste levensjaren doorbrachten, no? eens na vele jaren te doorkruisen. En wij stonden versteld wat een bosschen aangelegd waren. Reeds meer dan 10.000 ha woeste grond is beboseht en elk jaar komt er geregeld zoo'n 700 ha hij. Niet de grove den, zooals men verwach ten zou, heeft hier de boventoon, integen deel, die wil hier niet goed. Dit heeft ge leid tot den aanleg van meest gemengde bosschen, waarbij inlandsche en Ameri kaansche eik, lariks, fijnspar, douglasspar, sitkaspar en beuk een belangrijke rol ver vullen. Voorts worden els en lijsterbes, tamme kastanje en berk aangeplant. Voor verdere bodemverpleging wordt dan nog veelal tussdhengezaald met brem en blauwe lupinen. De indruk, die dergelijke bosschen op den leek maken, is buitengewoon groot, vooral door de sterke kleurschakeeringen, die dit bosch in alle jaargetijden oplevert. De vogelstand is er bijzonder goed, terwijl allerlei wild zich er thuis gaat voelen. De Duitschers waren vol bewondering over wat ze oip hun tocht door Drenthe te zien kregen. Minder bewondering is er hier te lande voor de BUITENGEWOON HOOGE ACCIJNS OP RUNDVLEESCH. Daar is al heel wat over te doen geweest Vooral de slagers worden de dupe van deze extra belasting, die wel een aardige cent in het zakje doet voor het Rijk, doch de meeste slagers tot noodlijdenden maakt. Want het publiek bedankt er voor zulke hooge prijzen voor het vleesch te betalen. En zoo komt er ook een sterk verminder de consumptie voor rundvleeesch. Dus weer minder omzet. Om dit te ontgaan wordt hoe langer hoe meer van die accijnsen door de slager zelf betaald, maar de noodzakelijke winst, waar hij zelf van leven moet, nadert het nulpunt, zeggen ze. 't Is ook wel veel wat er aan belasting betaald moet worden. Daar hebt ge 10 pet. accijns op het geslacht; 10 pet. crisisaccijns voor 't landbouwcrisisfonrls 't heette voor de afslachterij en de inblikkerij doch dat is al lang betaald: 4 pet. omzetbelasting; 40 cent crisisaccijns per kilo gesmolten vet; 5 tot 12 gulden slacht- en keurloon, op welke laatste de gemeenten jaarlijks vijf millioen gulden bedrijfswinst maken. Dat is tezamen meer dan 30 pet van de waarde van een koe. Wat dus wil zeggen. dat van elke drie slachtkoeien er een aan Ondertusschen heeft minister Gelissen al geschreven, dat het niet mogelijk is tot af schaffing of verlaging van de crisisheffing over te gaan. De slagersvrouwen hebben nu aan H. M. de Koningin medegedeeld: „In de slagerij heerscht schrikkelijke nood Zaken en gezinnen gaan te gronde ten gevol ge der groote en voortdurende stijging der veeprijzen en zware lasten, waaronder in het bijzonder de 10 procent crisisheffing oio rund- en kalfe-vleesch. Namens duizenden Nederlandsche slagers vrouwen en huismoeders roepen wij eerbie dig Uwe hulp in om door afschaffing dezer crisisheffing eenige verlichting in onzen nood te brengen". Wij twijfelen niet of onze Koningin zal be langstelling toopen voor de slagersvrouwen en haar lot De DE ENGELSCHE VEEFOKKERS HEBBEN VEEL BELANG STELLING VOOR HET DRENTSCHE VEE. Zoo hebben na de nationale tentoonstel ling van het N.R.S. ia 1935 te Utrecht ge houden Engelsche fokkers in 1936 on geveer honderd zwartbonte runderen, voornamelijk stieren, in ons land aange kocht; zoowel uit het werkgebied van het Friesch Rundvee Stamboek (F.R.S.) als uit het gebied van het N.R.S. Van de N R.S. dieren kwam een belangrijk deel gezien de uitgebreidheid van het be trokken fokdistrict zelfs een zeer belangrijk gedeelte uit het bekende Zuid-West- Drentsohe fokgebied. Na de berichten, die we in de loop van 1936 en 1937 uit Engeland vernamen ove»- de successen der Nederlandsche dieren, waarbij vooral één der Zuid-West-Drentscho stieren op den voorgrond trad. blijken thans de Engelsche fokkers meer te willen weten omtrent de zwartbontfokkerij in .het land van herkomst van zoovele van hun aange kochte dieren. Het ligt n.l. in de bedoeling dat in begin September van dit jaar een gezelschap En gelsche fokkers een bezoek zal brengen aan Zuid-West Drenthe. Door den bond van Fokvereenigingen ea fokkers ia besloten fokvee voor de Engel sche bezoekers te demonstreeren. Dit zal plaats hebben op het bekende fokveedag- terrein in De Wijk, dat voor deze gelegen heid, evenals voor de fokveedagen, welwil lend beschikbaar wordt gesteld door den commissaris der Koningin voor de provin cie Drenthe, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Naast den Zuid-West-Drentschem Bond werkt in het overige deel van de provincie de Vereeniging van leden in het N.R.S. in Drenthe. Ook van deze organisatie zullen dieren aan de demonstratie deelnemen. Drenthe volgens de leermeester uit mijn schooltijd, een land van hei en struiken krijgt een wereldnaam. Dit dankt de bevol king aan de noeste vlijt en het helder in zicht van zichzelf en van hun vaders. Zooals aan het helder inzicht en de taaie volharding van de bekende Dr W. E. de Mol te danken is, dat men nu weet, dat DOOR RöNTGENBESTRALING EEN ERFELIJKE VERANDERING BIJ TULPEN optreden kan. Aan deze bekende werker met bloembol len komt de eer toe, de eerste en meest op vallende resultaten om knopanutatiën, door röntgenbestraling opgewekt, verkregen te hebben. Eerst ontstond aan een bloemblad een klein gedeelte met een afwijkende kleur, uit een klister van zoo'n plant kwam later een bloem, waarvan een blad half van kleur veranderd was. Hieruit weer een klister, die later een bloem gaf, die half de nieuwe tint vertoonde. Daaraan verscheen een klister, die een geheel verkleurde bloem voortbracht. Dat was al door Dr. de Mol voorspeld. En het kwam zoo uit ook. Reeds zijn er een dertiental soorten, die door dr. de Mol, door röntgenbestraling oen gewijzigde bloem- kleur hebben verkregen. Dit zijn proeven die zoowel wetenschap pelijke als practische waarde hebben, went' een mooie nieuwe kleur is voor een kwee- ker geld waard. Zooals het voor de pluimveefokker geld waard is veel GOEDE KUIKENS, DIE DIKKE PRIJZEN OPBRENGEN, te hebben. En ondanks de ipluimveeteeltbeperking wordt er nog heel wat stilletjes gebroed met kloeken, doch ook wel clandestien met' broedmachines. En als men aan de Zuidergrens komt zal men als men wat opmerkingsgave heeft* merken dat er heel wat kuikens uit België gesmokkeld worden. Ze brachten 13 h 14 ct* op. Voor hier te lande gefokte kuikens moest men ca 16 ct. betalen. En voor twee maanden oude kuikens is het smokkelen uit België nog voordeeliger* Dédr kosten ze 60 ct. hier f 1.80 h f 1.90. De gesmokkelde kosten hier f 1.20. Volgens eeni vakblad venvacht men, dat dit seizoen on geveer 300.000 Belgische kuikens over de grens komen. Van pluimveebeperking gesproken! Maarik mag mijzelf wel beperken,- want mijn tijd is al lang om. Maar eerst moet ik nog afscheid nemen, en dat wil ik beslist hier, op deze plaats doen, van mijn oude, trouwe, stille mede helper om al onze landbouwpagina's, dat zijn er 391, gereed te maken voor de pers. Weseman, 't is de laatste maal dat ik je het bekende wekelijksche lijstje overhandig. Als ik dat de volgende week en later niet meer kan doen, omdat ge rustend burger zijt geworden, zal me dit vreemd aanko men. Maar veel zal ik terugdenken aan jou accuratesse, aan je zorg, aan je kunnen. Het ga je goed. Helaas geldt niet meer voor jou in den voor ons gewonen zin, wat ik nu zeg Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8