rodlOil Strijd om Bilbao duurt voort TmÉlolleÉHKr-IHi! Springer blijft gedurfd spelen DINSDAG is JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland BEHOORT ITALIË TOT DE „VER ZADIGDE" MOGENDHEDEN? Zijn positie blijft precair! Mussolini heeft door zijn ministers in den laatsten tijd ondubbelzinnig laten verklaren dat Italië, nu het in het bezit is geraakt van Abessvnië, tot de „vol dane" mogendheden behoort. In dat op zicht scheidt 't zich dus af van Duitsch- land en Japan. Wat niet wegneemt, dat liet met Japan den strijd aanbindt tegen de communisten of wellicht tegen Rus land; deze beide zijn moeilijk te schei den. En wat ook niet wegneemt, dat het de waarde van de as RomeBerlijn op dit oogenblik zoodanig rekent, dat het i:i het openbaar concessies doet aan Duitschland, al raken die ook niet zijn levensbelang. Italië is dus voldaan; het behoeft in dat opzicht niet met wrokkend oog naar Enge land of Frankrijk te zien. Abessvnië is een ontzaglijk gebied, waarvan de volledige ex ploratie de inspanning van geslachten zal cischen. Of de bodem zoo rijk is als mer. meent, moge in het midden worden gelaten, maar dat er waardevolle cultuurproducten worden gevonden, dat er groote kans is op petroleum e.d. begeerlijke zaken, staat wel vast. Italië, dat, wat den aanvoer van grondstoffen betreft, vrijwel op het buiten land was aangewezen, zal daardoor in den loop der tijden in een geheel gewijzigde positie komen. De oorlog met Abessynië genoot gen populariteit in Italië, en zelfs de weinig openhartige kritiek, in het land toegestaan, kon niet geheel tot zwijgen brengen tye? vermoeden, dat Mussolini bij voorkeur naar liet front zond, jongeren, die tot zijn groot ste en meest verbitterde tegenstanders gin gen behooren. De Engelschen zijn op hun manier psy chologen. Maar in Italië scholen zij te kort. Zij zeggen van de sancties, dat zij deze be doelden, als preventieve waarschuwing jegens Mussolini. Maar Mussolini gebruikte de sancties om zijn Italiaansche volk duide lijk te maken, dat het aan een onverdrage- liike vernedering werd blootgesteld. En de oorlog, die inpopulair was, werd populair. De s a n c t i es, tegen Mussolini gericht, wellicht ook tegen zijn fascistisch bewind, bewerkten j ui st 't tegendeel Mus solini heeft e>en gebalde vuist getoond tegen Engeland, heeft zijn volk gewezen op de niet te verdragen Engelsche hoogmoed. ITeeft het wel overal zoo voorgesteld, dat Engeland niet uit wijs beleid het Suez-ka- naai openliet, maar dit deed uit angst voor de Italiaansche wapenen. Heeft met de Engelsche vlootdemonstratiG die tot geen uiterlijk resultaat wilde leiden, zijn voordeel gedaan. Heeft alle accoorden aangeslagen, die op het licht ontvlambare Italiaansche gemoed kunnen inwerken. Maar verkeert nu ook in de noodzakelijk heid om dat gemoed voor indrukken zoo vat baar, niet naar de tegenovergestelde zijde te brengen. De Engelsche pers critiseert den ïtaliaanschen binnenlandschen toestand; ze doet het wat scherp, gelijk Engelsche ge woonte is tegenover...... het buitenland. Mussolini kent uit zijn jeugd scherpe cri- tiek; vermoedelijk begrijpt hij haar ten volle, maar hij kan haar niet toelaten, op gevaar af eigen onaantastbaar bestaan te bedreigen. IJog niet tevreden Al is Italië nu een „voldane" mogend heid, het is nog allerminst tevreden. Men zie maar eens op de kaart. Italië beschikt over een ontzaglijk gebied in Abessynië. maar alles wat het daarheen heeft te bren gen aan materiaal, grondstoffen, leger, ex- plorateurs, moet óf het Suezkanaal, óf. en dan met een grooten omweg, de Straat van Gibraltar passeeren en het ongeluk wil nu eenmaal, dat Engeland deze beide toegan gen naar de Roode Zee en den Atlantischcn Oceaan beheersclit. Men kan nu wel de Middellandsche Zee als een Italiaansch binnenwater beschou wen. maar het ongeluk wil, dat Abessynië noch de daaraan grenzende Italiaansche koloniën aan dat binnenwater liggen. Het ongeluk wil bovendien, dat Frankrijk en Engeland, die de voornaamste kusten langs de Middellandsche Zee innemen nauw ver bonden zijn en dat er voor Griekenland en Turkije in het Oosten veel meer redenen schijnen om met Engeland goede vrienden te blijven dan met Italië. Neen, er zal nog heel wat water door de Middellandsche Zee moeten vloeien, voor dat Italië zich daar heer en meester kan voelen. En gesteld, dat het eenmaal zoo ver is. dan stuit het op het Heilige Land en op Egypte. Egypte was een paar jaren geleden nog een onbetrouwbare Engelsche vijand; het is nu een betrouwbaar Engelsch vriend. Niet omdat de Egyptenaren plotseling zoo van de Engelschen zijn gaan houden, maar om dat ze van de Italianen nog minder moeten hebben. De Egyptenaren zijn slim genoeg om te begrijpen, dat ze in de toekomst tegen Italië dienen te worden beschermd en wie kan dit beter doen dan Engeland? Te meer, omdat, wanneer Italië vanuit Lybiê Egypte wil bedreigen, de Fransche vriend van Engeland ertoe zou kunnen overgaan om vanuit Tunis Tripolis te bedreigen. Voldaan moge Italië zijn, tevreden kan 't niet zijn en het geeft aan die ontevreden heid luide uiting, teneinde door het bui tenland, maar vooral door het binnenland niet te worden misverstaan. De stad zal „tot eiken prijs" worden verdedigd De regeering niet naar Santander De stakingen in Amerika John Lewis, de leider van het comité voor Industrieele Organisatie, heeft verklaard, «lat de staking in de aan de onafhankelijke staalmaatschappijen behoorende mijnen voor honderd procent effectief is. De plaatselijke stakingsleider te Washing ton heeft medegedeeld, dat de staking tot G00.000 mijnwerkers zal worden uitgebreid, indien de metaalbedrijven zich uit andere bronnen van kolen trachten te voorzien. In de 19 getroffen mijnen staken op het oogenblik 10.000 mijnwerkers doch de staal bedrijven hebben medegedeeld, dat zij ln de afgeloopen twee wreken reeds acht dezer mijnen zelf hebben gesloten. In een der staalfabrieken te Monroe is in- middels hel werk hervat. Ook is de staking in de filmindustrie, Da keven weken, geëindigd. De strijd om Bilbao duurt nog steeds voort, al wordt de situatie in en om de stad met het uur critieker. De buiten wijken zouden reeds door de troepen van Franco zijn bezet. Inmiddels fs men begonnen met gedeeltelijke ontruiming van de stad. De regeering besloot ech ter eenparig, haar zetel niet naar San tander te verplaatsen. Gisteravond werd omtrent den toestand aan het front van Bilbao gemeld, dat den geheelen dag gevochten is om den bergrug ten oosten van de heuvels, welke Bilbao direct beheerschen. Deze bergrug bestaat uit drie toppen, Santo Domingo, Santa Ma rina en Cucusnuru, waarvan de opstande lingen de twee laatste Zondag hebben bezet. De berg Santo Domingo is gisteren korten tijd in het bezit der rechtschen geweest, doch de Basken hebben een tegenaanval ondernomen en de stelling heroverd. Zij trachten ook den berg Santa Marina te her nemen. I11 de andere sectoren waren de krijgs verrichtingen van weinig beteekenis, hoe wel de Basken genoodzaakt zijn geweest, hun linies in de sectoren van Munguia en Galdacano, in verband met een doorbraak in bet midden, te rectificeeren. Gisteren vlogen voortdurend vliegtuigen, vooral tweemotorige Heinkels, over Bilbao. Een escadrille, bestaande uit 24 Junckers- en Savoia-vliegtuigen, wierp bommen op den weg van Bilbao naar Santander, waar langs een dichte menigte boeren trekt, die met hun gezinnen en hun op ossenwagens geladen bezittingen de door de rechtschen bezette gebieden ontvlucht. Zij trokken in een lange rij door Bilbao, op weg naar San tander. waarbij zij door de vliegtuigen met mitrailleurs werden bestookt. Uit Las Arenas wordt gemeld, dat de rechtsehe luchtmacht ruim 30 hommen heeft laten vallen op deze plaats en Portu- galette, aan de monding van de rivier van Bilbao. Bij het leger van Franco zijn tal van manschappen der stormgarde ingedeeld, die na de eventueele bezetting van Bilbao in de stad politiediensten zullen verrichten. De regeering in de stad Het persbureau der Baskischp regeering heeft gisteravond medegedeeld, dat de Bas kische regeering met algemeene stemmen besloten heeft, te Bilbao te blijven. Overigens gaat de evacuatie van de be volking steeds voort. Twintigduizend vrou wen en kinderen en mannen boven den dienstplichtigen leeftijd worden heden uit Bilbao gee\ acueerd naar Santander met vrachtauto's en verscheiden schepen. Aan de schepen wordt Britsche vlootbesoherming verleend. Het Britsche schip „Warrior" is gister avond de haven van Bayonne binnengeloo- pen en heeft daar tweehonderd Spaansche vluchtelingen uit Bilbao, meest kinderen en zieken, aan land gezet. De reis was zonder incidenten verloopen. De Fransche consul heeft met zijn gezm en het dienstpersoneel van het consulaat gisteren dc stad verlaten. Een landingsdetachement van den Bnt- schen torpedojager „Kempenfeit" is gister avond te Bilbao aan land gezet. Men ver moedt, dat het detachement opdracht heeft te zoeken naar den Britschen consul Ste venson, aangezien de radiografische ver binding tusschen den consul en de ..Kem penfeit" verbroken was. Onderhandelingen om Bilbao? De diplomatieke medewerker van de „Evening Standard" bericht- dat een afge zant van den Baskischen president Aguirre het hoofdkwartier van generaal Franco is aangekomen, om hem de voorwaarden mede te deolen, waaronder de Baskische regeering Bilbao zou willen overgeven. Deze voorstellen zouden het resultaat zijn van geheime onderhandelingen, welke zijn gevoerd door geestelijken, aanhangers van beide partijen. Naar verluidt zou Franco gevraagd heb ben, dat Bilbao zich onvoorwaardelijk zou overgeven. Hij beloofde genade voor alle strijders, doch eischte, dat de politieke lei ders terecht zouden staan voor een krijgs raad. Tijdens de onderhandelingen, welke tot nu toe werden gevoerd, is dit verwor- pen. Door den vertegenwoordiger te Londen van de Baskische regeering is evenwel te gengesproken. dat onderhandelingen zouden zijn aangeknoopt. De toestand gisteravond Het radiostation der rechtschen meldde gisteravond tien uur, dat volgens de laatste berichten uit Biskave de opmarsoh snel wordt voort gezet. De rechtsehe vlag zou wapperen op verscheiden huizen van Bil bao. Radio Durango meldde,, dat de troepen een heele colonne „separatisten" gevangen genomen hebben. De strijd werd op het ongenblik gevoerd in de buitenwijken van Bilbao, die op het punt scheen te staan, in handen der aanvaller te geraken. Geen contrólo door treilers? Minister Eden heeft gistermiddag in het Lagerhuis verklaard, niet te weten, dat een voorstel zou zijn gedaan, de controle in de Spaansche wateren uit te laten oefenen door treilers. Een eventueele wijziging in de controle zou door de commissie ernstig moeten worden bestudeerd. „Tot eiken prijs" President Aguirre heeft aan Minister Eden het volgende schrijven gezonden: „De Baskische regeering is er van in ken nis gesteld, dat de vijand het centrum van Bilbao dreigt te verwoesten met zeer veel oorlogsvliegtuigen en geschut. U als den- gene. die het initiatief genomen heeft voor de humaniseering van den Spaanschen bur geroorlog. verzoeken wij van alle diploma tieke middelen, waarover gij beschikt, ge bruik te maken om een dergelijke verwoes ting te voorkomen, zoolang wij de burger bevolking niet hebben kunnen doen vertrek ken. De Baskische regeering Heeft een stemmig besloten. Bilbao tot eiken prijs te verdedigen, en belooft de bur- De Spaansche burgeroorlog gerbevolking in zoo kort mogelijken tijd te evacueeren. Te dien einde verzoeken wij U, waar- nemers«aar Bilbao te zenden of onder de consuls te Bilbao waarnemers te benoemen, die de evacuatie naar het Westen kunnen bijwonen en contro leeren". De strijd om Madrid Rechtsehe vliegers hebben aan het front van Guadarrama een lange proclamatie neergeworpen, waarin zij een spoedigen aanval op Madrid aankondigep met „tien duizenden manschappen en geschut van alle kalibers". Tegen zes uur gistermiddag hebben twaalf rechtsehe vliegtuigen boven de hoofdstad strooibiljetten uitgeworpen. On middellijk werd het luchtafweergeschut ii werking gesteld. Een bevel van Miaja Generaal Miaja heeft een bevel uitgegeven waarin hij de onmiddellijke evacuatie der burgerbevolking uit de hoofdstad voor schrijft. De evacuatie zal aldus geschieden, dat eerst de personen geëvacueerd zullen worden, die gekomen zijn uit de door de op standelingen bezette provincies, vervolgens die, welke uit de onmiddellijke omgeving van Madrid afkomstig zijn. In het bevel wordt de medewerking ge vraagd van allo politieke en vakvereeni gingsorganisaties voor de uilvoering van dezen maatregel. De Britsche regeering is bereid, stappen te overwegen bij de Spaansche regeering voor het tot stand brengen van een rege ling van de evacuatie uit Spanje van te Madrid gevangen gezette vrouwen. Eden heeft in het Lagerhuis een verklaring van deze strekking afgelegd. Was Mola's piloot een anarchist Het in Madrid verschijnende blad „C. N. T." geeft een merkwaardige lezing van den dood van generaal Mola, den nationalistischen bevelhebber aan het Baskische fronit, die door een vliegtuig ongeluk om het leven is gekomen. Deze lezing komt hierop neer, dat de piloot het toestel moedwillig zou hebben laten verongelukken. Een sergeant der regeeringstroepen, Dio- nisio Chamorro, een neef van Francisco Chamorro Miranda, die volgens de nationa listische berichten het toestel van Mola heeft bestuurd, heeft namelijk aan de „G N. T" medegedeeld, dat zijn neef anarchist was Volgens den sergeant is het bergland van Castil de Peones, nabij welk dorp het toe stel te pletter is gevlogen, van een zoodanige gesteldheid, dat de piloot er gemakkelijk overheen had kunnen vliegen. „Ik verwed er mijn hoofd onder", aldus de sergeant in zijn onderhoud met een ver tegenwoordiger van de „C. N. T.", „dat mïin neef zijn machine opzettelijk heeft laten neere'orten. Menigmaal had hij al zijn lever, op het spel gezet, zoodat hij zich de kans generaal Mola om het leven te laten komen, zeker niet zou hebben laten ontglippen". Nieuwe monsterprocessen Vijf-en-negentig doodvonnissen in 3 weken Naar het te Chabarowsk verschijnen de blad „Tichookeanskaja Swjesda" meldt, heeft onlangs te Swobodnoje, in het Sovjet-gebied in het Verre Oosten, voor een speciale rechtbank van het Hoog Militair Gerechtshof der Sovjet- Unie een vierde monsterproces plaats gevonden. Hierbij stond weer spoorwegpersoneel, dit maal van den Amoerspoorweg, terecht, on der beschuldiging van „Trotzkisme" sabo tage en spionnage ten gunste van Japan. Alle 29 beklaagden werden ter dood veroor deeld. Het vonnis is reeds voltrokken. In drie weken zijn volgens de mpdedee lingen van genoemd blad in het gebied van Chabarowsk in totaal 95 doodvonnissen vol trokken. Ook dit vierde proces >n het Verre Oosten wordt door de Moskousche pers stil zwijgend voorbijgegaan. Geruchten Het gerucht, dat Agranov, de adjunct commissaris van binnenlandsche zaken, en Prokofiev, de adjunct-commissaris van ver keerswezen, gearresteerd zouden zijn, wordt van officieel© zijde niet bevestigd. Het is ech*er waarschijnlijk, dat dece arrestaties verricht zijn. Agranov was bovendien vei ligheids-commissaris van den eersten rang. evenals Gamarnik. Iwan Tevossian is tot adjunct-commissa ris van de verdedigings-industrieën be noemd. Het gerucht van deze benoeming heeft een ander gerucht doen ontstaan, n.l. dat van de arres'atie van Muklevitch of van Michel Kaganovitch, broeder van Lazare Kaganovitch, den commissaris van verkeers wezen. Het is echter nipt waarschijnlijk, dat deze gearresteerd zou zijn. Verder deed het gerucht de ronde, zonder dat het mogelijk was dit te controleeren, dat de leider van de Oostzee-vloot en generaal Lewandowski, de commandant van het mi litaire district van Transkaukasie, eveneens gearresteerd zouden zijn. Geruchten omtrent de arrestatie van 20 Duitsche communisten en 80 Hongaarsche communisten zijn eveneens oncontroleer baar. Ondanks het gerucht, dat mevrouw Lit- winoff gearresteerd zou zijn, schijnt hot dat deze zich nog steeds te Sverdlowks in den Ceral bevindt. Engelands begrooting Nieuwe belasting op komst Heden zal in het Engelsche Lagerhuis een financieele resolutie worden ingediend, welke een algemeene uiteenzetting zal be helzen van de nieuwe belasting op de win sten uit industrieele ondernemingen. Deze nieuwe belasting zal in de plaats komen van het voorstel inzake een bijdrage tot de nationale verdediging, welke oorspronkelijk 'n de begrooting was opgenomen, doch ten 'lotte op grond van de er op uilgeoefende critiek moest worden teruggenomen. De he- lasting zal ongeveer 35 millioen pond sler- ling per jaar moeten opbrengen. VALKENBURG (L.) Hotel-Pens. „PRINS BERNHARD", Houth. Villaweg 9, Telefoon 179. Aangen. rustig en bill, verbl. In Hotel Prins Bernhard besteedt men aan de Gasten de uiterste zorgen. De Fransche financiën Verhooging van directe belastingen Gistermiddag is de ministerraad bijeen gekomen om de financieele wetsontwerpen van de regeering te bespreken. De maat regelen, welke de minister van financiën Vincent Auriol, wil doorvoeren, hebben ten doel de schatkist in staat te stellen, het hoofd te bieden aan de buitengewoon groo te uitgaven, welke in het tweede kwartaal moeten worden gedaan. Het schijnt, dat de directe belastingen alleen verhoogd zullen worden voor de inkomens grooter dan zes tigduizend franc. De totale opbrengst van de nieuwe maatregelen wordt op vier of vijf milliard geraamd. Hedenmiddag zou de definitieve tekst van de ontwerpen in de kamer worden ingediend. Sandjak-verdrag goedgekeurd Naar het Turksch telegraafagentschap meldt, heeft de nationale vergadering, na een rede van den minister van buiten! and- sche zaken, de wetsontwerpen goedgekeurd tot verificatie van het Fransch-Turksch verdrag inzake, de integriteit van het grond gebied van het Sandjak Alexandrette en het verdrag tot garantie der Turksch- Syrische grenzen. Roosevelt in moeilijkheden De commissie voor juridische kwesties van den Senaat heeft gisteren bij den Senaat haar rapport ingediend, waarin zij het voor stel van president Roosevelt tot hervorming van het Hooggerechtshof veroordeelt. In het rapport wordt voorgesteld het ont werp te verwerpen, omdat het nutteloos, kleingeestig en een gevaarlijke opzijzetting is van de beginselen der grondwet. Door het ontwerp zouden de president en het con gres de rechtbanken aan zich ondergeschikt maken en zou de onafhankelijkheid van de magistratuur worden vernield. De commissie stelt derhalve den sei voor het ontwerp met zoo verpleittterende meerderheid te verwerpen, dat nooit meer een dergelijke maatregel zal worden voor gelegd aan de vertegenwoordigers van het vriie Amerikaansche volk. Een minderheid van acht leden der com missie, welke uit achttien leden bestaat, heeft zich niet bij dit rapport aangesloten. Kort Nieuws Een modderstroom, ontstaan door lawi nes. heeft in het kanton Wallis in Zwitser land verschillende huizen van het dorpje Lourtier vernield. De bevolking moest vluchten. Het dorp Nowydwor, nabij Rialystok in Polen, is vrijwel geheel afgebrand. Hon derd woonhuizen en 300 boerderijen zijn verwoest, De Japansche autoriteiten hebben de laatste dagen ongeveer 270 personen gear resteerd. die verdoovende middelen in bezit Tiadden. De in beslaggenomen hoeveelheden narcotica vertegenwoordigen een waarde van 150.000 dollar. Te Paistun in Ttalië, in het gebied van den tempel van Ceres, heeft men 200 mun ten uit Magna Graecia gevonden, afkomstig uit de vijfde en vierde eeuw voor Christus. Het ministerie van handel en Industrie in Japan heeft een statistiek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat in April de loonen in Japan met 0,7 procent zijn gestegen. Sedert April 1936 bedraagt deze stijging 5 2 pro cent. Vooral de loonen in de zware industrie vallen hieronder. Gisteren is in de koninklijke kapel van St. George te Windsor in Engeland voor het eerst sinds 23 jaar weer een processie en een dienst gehouden door de leden der orde van den kousenband. De koning woonde als souverein van de orde de bijeenkomst bij. terwijl de koningin en de koningin-moeder de eenige twee ladies in deze orde zijn, die aanwezig waren De vlieger Farik is gisteren te Moskou teruggekeerd na een poolvlucht over 24000 K.M., welke hij op 9 Februari aangevangen had met het doel. in den winter verbindin gen op te stellen met de poolstatlons en den winterluchtweg te bestudeeren langs de noordkust van Azië. De bisschop van Oxford. Thomas Strong, wiens preeken en redevoeringen, waarin hij wees op de noodzakelijkheid voor Engeland zich te bewapenen, tot veel geschrijf aanleiding hebben gegeven, heeft in verhand met zijn leeftijd en gezondheid ontslag genomen. Te Atlixco te Mexico, in den staat Pueblo, is een autobus in botsing gekomen met een tankwagen. Een en dertig personen werden gewond; van 29 hunner is de toe stand ernstig. Te Moskou is de zuster van Lenin overleden. De teraardebestelling had plaats op het Roode Plein. GEMENGD NIEUWS De rupsenparade in de hoofdstad Gaat onverdroten voort De rupsen zetten ondanks alle acties, die het op hun leven hebben gemunt, hun massa-maaltijd in de kruinen der hooge Amsterdamsche boomen onverdroten voort. Zij deinzen daarbij voor geen moeilijkheden terug. Zoo b.v. in de beroemde bocht van de Heerengracht, die reeds door anderen dan de rupsen van haar pracht is ontluisterd. Daar wordt c.e opmarsch der diertjes, die boom na boom kaal vreten op wreede wijze gestuit doordat de boomenrij tijdelijk is on derbroken. Doch de kruipende wriemelende schare laat zich niet uit het veld slaan en zoo kan men thans boven op den rand van ce schutting, welke langs de wal is ge plaatst. ware rupsenstoeten aanschouwen, die zich traag voortbewegen naar het lok kende groen aan de andere zijde der gracht. Rupsenparade Gistermiddag is in de buurtschap D e Tippe onder de gemeente Zuid wol de de landbouwer Van Mummelen van zijn hooggeladen hooiwagen gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. Het zou op dit oogenblik, nu de offi- cieele inschrijvingen in steeds sneller tempo binnenkomen, tamelijk eenvoudig zijn, daarover heel interessante bijzonder heden te vermelden. We zouden kunnen uitweiden over de deelname van adelborsten en mariniers; over de inschrijvingen van loopers, die al voor de tiende maal de Vierdaagsche Afstandsmarschen hebben afgelegd, maai den Rotterdammer-Marsch niet over wil len slaan; over dominee's en dominees vrouwen, die de stoute schoenen aan trekkenmaar de tijd dringt en daar om bepalen we ons liever tot een paar mededeelingen in telegramstijl. Daar gaan we dan: 1. Inschrijvingen, die blijkens het post stempel Woensdag zijn verzonden, worden nog als op tijd binnengekomen genoteerd. 2. Met de toezending der deelnemers kaarten is een aanvang gemaak; men wachte rustig af tot men z'n kaart heeft ontvangen. Er komt een nader bericht wanneer elke kaart kan zijn ontvangen. 3. De deelnemerskaarten geven recht op goedkooper reizen per trein. Ook daarover verschijnen nog mededee lingen. ■4. Er wordt op tijd gestart, zoodat men ook op tijd in de Doelen te Delft moet zijn. De route naar het startlokaal wordt door gidsen aangegeven. 5. De réunie op Ypenburg zal vallen tus schen half zeven en acht uur. Van 78 worden op het vliegveld demon straties gegeven in lesvliegen, zweef vliegen en kunstvliegen. 6. De deelnemers aan de jeugdmarsch vertrekken te half acht van Ypenburg en zijn om goed acht uur in Delft te rug. Desgewenccht kunnen zij direct door naar huis. De deelnemers aan den hoofdmarsch worden te half ne gen te Delft verwacht; direct na aan komst volgt de prijsuitreiking, zoodat men te goed negen uur uit Delft kan vertrekken. 7. Een keurige beker, beschikbaar ge steld door de directie van bet vlieg veld, zal als tweede prijs voor de mi litaire detachementen worden gere serveerd. 8. Zoowel op Ypenburg als ln de Doe len zijn tegen zeer billijke prijzen voor deelnemers aan den marsch con sumpties verkrijgbaar. Tot zoover voor ditmaal onze mede deelingen. Men lette er vooral p nu niet langer te wachten met inschrijven, omdat de tijd gaat dringen. WOENSDAG 16 JUNI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzendinff. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon- muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramo- foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het Stichtsch salonorkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Viool en piano. 3.00 Chr. Kinderkoor „Con Amore" en piano. 4.00 Gramofoonmuziek, 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Kinderuur. 6.0® Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en stoomma chines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalf- uur. -7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Nationale Herdenkingssamenkomst ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Staten vertaling. 9.45 Tenor en orgel (Om 10.05 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. VARA-Ultzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.05 Toespraak. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Keuken praatje, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cau serie over kinderbescherming, (gr.pl.), „Fantasia" en declamatie. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.301.45 De Flierefluiters en solist. 2.00 Melody Circle en soliste. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoon muziek. 7.00 Zang. 7.30 Onze geestelijke verscheidenheid. 8.00 Herhaling SOS-Be richten. 8.07 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Wordt de akker goed bewerkt? causerie. 9.10 VARA-Orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelspel. 10.30 „Fantasia". 11.00 Repor tage damwedstrijden. 11.1012.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 11.50 Gramofoon. 12.05 Orkest. 3.50 Piano. 4.20 Vesper. 6.20 Berichten. 7.00 Radiotooneel. 7.20 BBC-Mannenkoor. 8.10 Orgel. 9.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 2.20 Gramofoon. 3.20 Zang. 3.35 Gramofoon. 4.05 Piano. 5.20 Symphonieconcert. 8.05 Viool. KEULEN 456 M. 4.50 Oricest. 6.45 Gramo foon. 7.30 Mannenkoor. 8.30 Orkest. 10.50 Piano. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Orkest. 1-502.20 en 6.20 Gramofoon. 7.35 Gra mofoon. 8.20 Orkest. 9.20 Orkest. 484_ M.: 1.30 Orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5.25 Orkest. 6.35 Salonorkest. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.35 Kleinorkest. Poging tot doodslag Gisteren stond te Den Bosch terecht do 20-jarige H. G. M. v. d. P., wonende te H e u s d e n, verdacht van een moordaanslag gepleegd in den avond van 9 September van het vorig jaar op het 18-jarig meisje G. M. de Goey uit A m m e r z o d e n. Van der P. was van poging tot doodslag subs, ernstige mishandeling door de recht bank te Den Bosch vrijgesproken, waarna de officier van justitie hooger beroep te gen dit vrijsprekend vonnis aantcekende. Gisteren diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch. Er waren zestien getuigen gedagvaard. De advocaat-generaal eischte tegen v. d. P. een gevangenisstraf van drie jaar en was van meening. dat een psychiatrisch onder zoek niet noodzakelijk was. De verdediger Mr. E. van Zinnicq Berg man drong met klem op vrijspraak aan. In de twaalfde partij had hij voortdurend het initiatief Toch werd het weer remise In hotel „Heidepark" te Bilthoven is gisteravond de twaalfde partij van den wed strijd om het wereldkampioenschap dammen tusschen Springer en Raichenbach gespeeld. Nadat beide spelers een herinnerings medaille was aangeboden, deed de burge meester van de Bilt, H. P. baron Van der Borch tot Verwolde van Vorden, den ope ningszet. De partij had het volgende verloop: B. Springer (wit). M. Raichenbach (zwart). 3429-opening. 1. 34—29 17—22, 2. 40—34 11—17, 3. 45— 40 6—11. 4. 5045 20—25, 5. 35—30 19—23, 6. 32—28 23x32, 7. 37x28 1—6, 8. 41—37 14—20, 9. 46—41 10—14, 10. 31—26 5—10, 11. 37—32 13—19, 12. 30—24 Zwart dreigde 2024 en wit krijgt nu meer tempi vrij. 1219X30, 13. 29—23 18X29. 14 33X35 22X33, 15. 38X29 9—13, 16. 41—37 4—9, 17. 43—38 14—19, Wanneer wit nu ruit 33 bezet volgt van zwart 1924 met een vrij gunstige hostel ling. Zwart houdt vaak de mogelijkheid om wit eenigszins dringend spel op te leggen door de dreiging met 1924, waardoor ruit 33 open moet worden gelaten. 18. 29—23 Wit is weer niet bang.Om „gedekt' te zijn tegen alle, zelfs minimale, moeilijkhe den, die uit de bij den 17den zet aangegeven dreiging kunnen voortspruiten, onderneemt wit nu, de stelling onmiddellijk verbreken de, een aanval op het zwarte centrum. Het is kansrijk, interessant, maaraltijd wat riskant. Het getuigt voor de zooveelste maal van Springers gedurfd initiatief, dat de partijen van deze match op zulk een interes sant peil brengt. 1819X28, 19. 32X23 13—18, 20. 39—33 18X29, 21. 33x24 (gedw.) 20X29. 22. 34X23 8—13, 23. 40—34 10—14, 24. 44—40 2—8, 25. 49—43 13—18, 26. 43—39 18x29, 27. 34X23 8—13. Zwart zet den aanval op wits voorpost onvermoeid voort. 28. 39—34 14—19. Zwart besluit dus inderdaad den aanval \te staken. Het spel wordt nu voor beiden ge makkelijker, hoewel Springers opzet feite lijk niet tot practisch resultaat voerde. 29. 23X14 9X20, 30. 38—33 12—18, 31. 42—38 7—12, 32. 47—42 13—19, 33. 37—32 18—22. Dreigt nu 2227 te spelen, doch geeft wit tegelijkertijd gelegenheid schyf 26 te ruilen. 34. 32—27 22x31, 35. 26x37 3—8, 36. 37— 32 16—21. Zwart wringt zijn positie steeds in allerlei bochten. Van voordeel voor een van beiden kan momenteel nog moeilijk worden gespro ken. 37. 42—37 8—13, 38. 34—30 Wit ziet geen kans voordeel te behalen op zwarts randstuk en probeert van rechts aan te vallen. 3825X34. 39. 40—29 21—27, 40. 32X21 17x26, 41. 29—24 20x29, 42. 33X24 19X30, 43. 35X24 11—17. Wit staat iets gunstiger, maar of het tot winst leidt? De stand is na 43 zetten: Zwart 6 stukken op 6 12 13 15 17 26. Wit 6 stukken op 24 36 37 38 45 48. 44. 37—32 17—22, 45. 38—33 22—27, 46 32x21 26X17, 47. 33—28 6—11, 48. 45—40 17—21. Wit heeft nog steeds eenig voordeel. 49. 40—34 Op de opmarsch 282319 antwoordt zwart met de verdediging 1117 en de ver dere tempi van schijf 21. 4921—27. 50. 34—29 11—17, 51. 48—42 17—21, 52. 42—37 Wit geeft zwart hiermede een kans op doorbraak op zijn langen vleugel, zooals na derhand blijkt. Wellicht is hier directe actie op het centrum sterker. 5221—26, 53. 28—23 13—18, 54. 24—19 15—20, 55. 29—24 20x29. 56. 23X34. Remise door de dreiging 1217 en 1722. Een mooie partij wederom, waarin Sprin ger voortdurend het initiatief had. Zijn centrumaanval werd door Raichenbach zeer voorzichtig beantwoord, doch na den ruil van schijf 23 kwam Springer geleidelijk in het voordeel. In het eindspel had Sprin ger tempivoordeel. En mogelijk heeft hij dit niet voldoende uitgebuit om sneller een door braak te forceeren. In het geleverd afspel sloot voor den titelhouder alles als een bus en hij slaagde er in door een niet meer te verhinderen dreiging remise te behouden» De stand is thans: 12 1 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2