WECOTEX DE REGENJAS Internationale vliegdemonstraties op Waalhaven MAANDAG 14 JUNI 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 Overzicht van de menigte op den Dam tijdens de huldiging, die Zaterdag middag aan de Koninklijke Familie werd gebracht. Rondgeleid door prof. Huib Luns bracht H. M. de Koningin een bezoek aan „Arti" te Amsterdam. DE IDEALE VLOER BEDEKKING Afscheid burgemeester iW. Zeeuw Vrijdag heeft burgemeester W. Zeeuw, benoemd burgemeester van Rijssen (Ov.), afscheid genomen van de gemeenten Noor- .deloos en Hoornaar. In zijn afscheidswoord, gesproken in de raadszaal te Noordeloos, gaf de heer Zeeuw zijn gevoelens weer bij zijn vertrek, waar bij hij de beste wenschen voor gemeente naren en gemeente uitsprak. De oudste wethouder, loco-burgemeester D. v d Ham, en het raadslid D. Kooiman, beantwoordden de toespraak, den heer Zeeuw in zijn nieuwe gemeente het beste toewenschende. Ook te Hoornaar nam bur gemeester Zeeuw afscheid van den gemeen teraad. De oudste wethouder, loco-burge meester E. Aanen en vrijwel alle raads leden hielden een toespraak. In beide af- scheids-gemeenteraadsvergaderingen eprak !de heer Zeeuw nog een woord van dank. Zaterdag nam burgemeester Zeeuw af scheid van den gemeenteraad van Hoog- blokland, waarbij .hij toegesproken werd door den oudsten wethouder, loco-burge meester K. van Beest, de heeren Steenis en Den Hartog en andere raadsleden. Ten slotte sprak de heer Zeeuw een woord van dank. ^Generaal de Josselin de Jong pverleden Op 74-jarigen leeftijd is te 's-Graven- liage overleden de gepensioneerde gene- raal-majoor der mariniers .T. C. J. B. A. d o Sosselin de Jong, ridder in de orde van de Ned. Leeuw en officier in de orde pan Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk pverschot zal plaats hebben a.s. Donderdag hm half drie op Oud Eik en, Duinen, Festijn van motorengeronk en slanke snelle vliegtuigen Het weer liet zich in het begin van den Zaterdag voor een vliegfeest niet zoo bij zonder goed aanzien: de bewolking was dicht en vrij laag. Maar alsof ze erop ge wacht had. bij onze entrée op de Rotter- damsche vlieghaven brak de zon stralend door en steeds grooter wordende plekken blauw verschenen aan den hemel. De bus, die door de organisatoren, de Spidohavendienst in samenwerking met de K.L.M., ter beschikking van de pers was gesteld, had, dank zij de perfecte regeling het verkeer, geen enkel oponthoud, zoodat we reeds vroeg op het terrein waren. Hier was veel interessants te zien. Daar stonden de ranke, maar stevige machines van de bekende buitenlandsche kunstvlie gers, die door hun aanwezigheid dit vlieg feest gemaakt hebben tot een evenement in de geschiedenis der Nederlandsche luchtvaart. Vooral de machine van De- troyat viol op door de gearongen en robuste bouw en de zware motor. Een auto-giro, die nog snel uit Engeland was gerequireerd om de onlangs beschadigde te vervangen, was er. Lijntoestellen van de K.L.M. kwa men en gingen en hoog boven ons bromde de „Prinses Juliana", het toestel van de Delftsche studenten. Een donkere streep in de lucht, zwaar ge ronk en een esquadrille van de J.A.V.A. on Yera von Bissing der commando van kapitein van Weerden Poelman trekt onze aandacht.. Als met on zichtbare draden verbonden volgden de toe stellen den leider, spatten uiteen en komen achter elkaar binnenzweven. Het foto-vliegtuig van de K.L.M. vliegt laag over het publiek. Een fotograaf hangt uit een zijraam. Het nieuwe en eerste Ne derlandsche stuntvliegtuig, de Lambach 2 draait gedurfde bochten. Marschmuziek klinkt over het vliegveld. De stemming is er. Tijdens de openingsvlucht van een esqua drille van Nationale Luchtvaart School- instructeurs, geleid door Schmidt Crans ii het Lambach-toestel, deelt de omroeper mee, dat de zweefvlieger Hoekstra boven het terrein is, gesleept door een motorvlieg tuig. Langen tijd ontwaren we niets. Wel komt de machine met de sleepkabel tevoorschijn, maar Hoekstra zweeft ergens in de wolken. Wanneer hij eindelijk onder de „watten" uitzakt, krijgen we iets te zien, dat grooten indruk maakt: het uiterst ranke vliegtuigje scheert in scherpe bochten boven ons, maakt loopings en rolls, dat het een lieve lust is. En dat alles, en dit is het fascinee rende, geschiedt zonder motorgebrom, on der een vreemde stilte. Als Hoekstra, na een snelle duikvlucht, waarbij alleen het gieren van de wind om zijn toestel de stilte verbreekt, zijn Grünau aan de grond zet. doet het publiek ook luid van zijn waar deering blijken. Intusschen schiet de Frangaise Maryse Hilsz met haar snelle eendekker de lucht in cn verbaast ons door haar soepele wijze van kunstvliegen. De heer De Mul, instructeur bij de N.L.S., laat zien hoe een leerling nu juist niet moet vliegen. Fraulein Vera von Bissing toont met haar stuntmachine, dat de Duitsche vlieg- vrouw niet onder doet voor de Fransche. Haar programma is nog pittiger en geva rieerder dan dat van Maryse. De auto-giro „hangt" bijna stil in de lucht, schiet met groote snelheid vooruit daalt bijna rechtstandig. Ze wordt gevlo gen door Van der Velde. Schmidt Crans demonstreert met de Lam bach-machine en laat zien, dat dit toes'el over' prachtige eigenschappen beschikt en tevens, dat de Nederlandsche vliegers tot groote praestaties in staat zijn als ze kun: nen beschikken over een goed stunt-toestel. Parachutes dwarrelen omlaag met zand zakken uit het forsche K.L.M.-vrachtvlieg- tuig „Jumbo". Het meest pakkend is de vreedzame strijd tusschen den Franschman Detroyat en de beide Duitschens Achgelis en Von Hagen- burg. Deze ware vliegkunstenaars stijgen de een na den ander op en trachten elkaar te overtroeven in de meest gewaagde en in gewikkelde stunts. Rugvliegen lijkt voor hen de meest gewone zaak ter wereld Brul lend scheeren hun machines laag boven de grond, opveerend boven publiek en gebou- ven, steil omhoog gaat het, terug tuimeleD e weer, vleugeltips schijnen soms bijna de grond te raken. In spanning volgen de toe gchouwers ze in hun adembenauwende H. Schmidt Crans evoluties en enthousiast worden de vliegers gehuldigd als ze hun eererondje taxiën langs de rangen. De Scheldemusch fladdert rond en con structeur Slot laat zien, dat dit lichte kistje „fool-proof" is. Tot slot van het festijn nog eens de mi litaire vliegers met keurig formatie-vliegen. Het aantal toeschouwers schatten we op een 10.000. Van officieele zijde was veel be langstelling, we zagen o.a. den Duitschen gezant, Graf Von Zech Burkersroda, den Franschen gezant, baron De Vitrolles, de heeren Plesman en Guillonard, directeur en onderdirecteur van de K.L.M., Ir. De Kok en gep. kolonel Wallaardt Sacré, voorz. en secr. van de K.V.V.L. en den burgemeester van Rotterdam Mr. P. Droogleever Fortuyn. Zondag werden de vliegfeesten voortgezet en besloten. Hotelplan A.N.W.B. Geldig voor seizoen 1937 De A.N.W.B. heeft in samenwerking met Horecaf een hotelplan uitgewerkt voor den zomer van 1937, waaraan meer dan 800 hotels in ons land medewerking verleenen. Het systeem komt hierop neer. dat de hotels zich op het standpunt stellen, aan den zwervenden toerist niet méér dan den ipensionprijs in rekening te brengen, waar tegenover deze zich verplicht, zoowel zijn lunch als diner en logies te nemen in een der aangesloten hotels Een onderlinge samenwerking dus, welke den toerist de volle, gewenschte bewegingsvrijheid laat. De A.N.W.B. zal hotelbons uitgeven, die voor dit seizoen voorloopig alleen verkrijg baar zijn voor leden van de A.N.W.B. en vereenigingen, die zich desgewenscht tot de bond kunnen wenden voor nadere inlich tingen. Nieuwe Hollandsche KOLMAATJESHARING vaatje: 10 st 1.15; 20 st 1.75; 30 st 2.25; 60 st 3.75; blik: 10 st. t— 20 st. 1.60; 30 st 2.10; 60 st 3.30. Levering franco huis door geh. Nederland Gebr. Van der Vlis Hzns. VLA AR DIN GEN Telef. 242 - Giro 41784 Chr. Esperantisten bijeen Jaarvergadering te Utrecht Zaterdagmiddag werd te Utrecht in hotel Terminus de jaarvergadering gehou den van de Ned. Chr. Esperanto-Vereen. De belangstelling voor deze vergadering bleek zeer groot te zijn. Nadat gemeen schappelijk gezongen was het lied „Inter- nacia Frateco" (wijze Evang. Gez. 52) deed de voorzitter de heer H. C. v. Leeuwen voorlezing van een gedeelte uit de Bijbel (in het Esperanto). In zijn welkomstwoord uitte de voorzit ter zijn vreugde over het feit, dat zoovelen op deze algemeene vergadering verschenen waren. De vereeniging is groeiende, maar er zal nog meer gepropagandeerd moeten worden. Het zal moeten komen tot een internationaal congres van Christelijke Es perantisten. De pogingen daartoe zijn ver leden jaar mislukt, maar dat blijve toch 't streven. De secretaris, de heer L. Wouden berg uit Bussum, deed hierna voorlezing van het jaarverslag 1936. Het ledental hand haafde zich vrijwel. De vereeniging telt thans acht afdeelingcn. Om financieels redenen kon er niet veel propaganda ge maakt worden. De bedoeling is te komen tot de instelling van een ipropaganda-cora- missie. In het bestuur werden herkozen, de hee ren J. D. Brakel en D. A. L a a n s m a. Tenslotte hiëld ir J. C. Isbrucker uit Den Haag, een causerie met lichtbeelden. Brochures „Hulp aan Spanje" De Commissie „Hulp aan Spanje", te Amterdam, welke gelden verzamelt ten bate der Valencia regeering. heeft voor dit doel o.a. een tweetaai brochures uitgegeven. In „Spanje, dapper Spanje" geeft de heer E d. dé N v e de indrukken weer, die hij in volksfront-Spanje heeft opgedaan, en de gesprekken, die hij er met leden der Va lencia-regee ring gehouden heeft. Zijn boekje is zeer lezenswaardig, omdat het in be schaafden toon is gesteld door een auteur, die inderdaad iets te verrtellen heeft, al zal niet ieder zijn standpunt en zijn sym pathieën deelen. De brochure, die Nico Rost aan „Guer nica" wijdde, mist helaas deze goede eigen schappen; de toon is van een fel pamflet, en met de historische objectiviteit wordt het niet al te nauw genomen. Schrijver plaatst zich op het standpunt van het eerste „Times"-bericht over de ver woesting dezer Baskenstad en maakt bij voorbeeld in het geheel geen melding van het oordeel van den „United-Press"-corres- pondent De Gandt e.a., die als oogge tuigen van meening zijn, dat de aftrekkend© volksfronttroepen zelf door middel van mij nen aan den ondergang van Guernica schuldig zijn. Verkeersongevallen in 1936 Internationaal overzicht Zooals gewoonlijk voegt het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam aan de statistiek der verkeersongevallen over het eerste kwartaal ook nu een internationaal overzicht toe, thans over het jaar 1936. Wij ontleenen er een aantal cijfers aan omtrent de dooden en gewonden, welke nog het best voor vergelijking geschikt zijn. Hoe wel ook hier, zooals het bureau opmerkt, groote voorzichtigheid bij het maken van ge volgtrekkingen geboden is, omdat men wat de dooden betreft, in den regel niet weet, of slechts die gevallen als doodelijk worden ge teld, waarbij het slachtoffer ter plaatse over leden is, dan wel of daaronder ook slachtof fers zijn begrepen, die eenigen tijd daarna zijn gestorven, en voorts, omdat de grens tusschen ernstige en lichte verwondingen moeilijk te bepalen is. De volgende cijfers worden dus onder dit nadrukkelijk voorbehoud gegeven. Aantal inwoners: Amsterdam 782.000, Lon den 8.475.000, Berlijn 4.236.000. Hamburg 1.099.000, Parijs 2.830.000, idem met voor steden 4.963.000, Stockholm 534.000. Aantal dooden en gewonden: absoluut: Amsterdam 2.127, Londen 57.325, Berlijn 14.437, Hamburg 5.880, Parijs 1.927 idem met voorsteden 3.340 Stockholm 1.446. Aantal dooden en gewonden per 100.000 inwoners: Amsterdam 272.0, Londen 676.4, Berlijn 340.8, Hamburg 535.0, Parijs 67.1, Idem met voorsteden 67.3, Stockholm 270.8, Alleen dooden en ernstig gewonden. Het postverkeer met Ned. Indië Briefkaarten van 10 cent In verband met de tariefswijziging in 't yerkeer met Ned.-Indië worden briefkaar ten aangemaakt, voorzien van een zegel- afdruk van 10 cent en van de gedrukte aanwijzing „Luchtdienst Amsterdam—Ban doeng" De datum van verkrijgbaarstelling r»na .r worden bekend gemaakt. De briefkaarten met een zegelafdruk van 10 cent van een vroegere uitgifte (vóór 1 November 1928) kunnen voor dit doel slechts met aanvulling der frankeerine ge bezigd worden, omdat deze voor de fran keering en inwisseling slechts een waarde van oent hebben. Postzegels van 36 cent kannen worden Ingeruild In verband met de afschaffing van het bijzonder luchtrecht voor brieven naar Nederl.-Indië kunnen gave en ongeschon den postzegels van 36 cent tot een gelijk geldswaardie bedrag op de postkantoren worden ingeruild tegen postzegels van andere waarde van de tegenwoordige uit gifte. In de verkrijgbaarstelling van de post zegels van 36 cent is echter voorshands geen wijziging gebracht Uit een schijnbaar onherkenbaren chaos van hout, beton en ijzer verrijzen langzaam maar zeker de verschillends onderdeelen, waaruit de nieuwe Beurs aan den Coolsingel te Rotterdam zal bestaan. Een overzicht van het werk Egypte is op de wereldtentoonstel ling te Parijs vertegenwoordigd door een paviljoen, dat door zijn uiterlijk reeds 't land van herkomst verraadt Een gedeeltelijk overzicht van de voor den start gereed staande vliegtuigen bij de vliegfeesten op Waalhaven op j.l. Zaterdag. Op den voorgrond de „Scheldemusch". Links vertrekt juist het vliegtuig van Vera von Bissingh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5