MAANDAG 14 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 ouwZWOLSCHE Ml 1895 doofJkonfoori Den Hooc, .oor. vonMr.rdervoorl 7* Actieve Vertegenwoordiger; Gcvnwgd Buitenland HET RUSSISCHE RAADSEL De Sovjetregeering wenscht blijkbaar bij herhaling hetzelfde raadsel aan de wereld voor te leggen. Reeds eenige malen nu is het gebeurd, dat onverhoeds aan het leven van personen, die het hoogst gestegen waren op den ladder der revolutie, door het staats bewind, waarvan zij kort te voren deel uit maakten, op niets ontziende wijze een einde .wordt gemaakt. Men zou kunnen spreken van een voort durende paleisrevolutie, ware het niet, dat deze uitdrukking al te zeer herinnert aan een regeering, gansch ongelijk aan die der Sovjets, en ware het ook niet, dat de slachtof fers instede van revolutie van contra-revo lutie worden beticht. Hierin nu komen de processen tegen communisten van den bloe de met de vroegere, die tegen de „bour geoisie" overeen. Beide worden ervan be schuldigd, de revolutie van Stalin weerstand te hebben geboden. Maar overigens zijn deze beide groepen niet geheel gelijk te stellen. Immers hoorde het ombrengen van de bour- geosie tot de negatieve taak van de revo lutie. Als zij eenmaal verdreven was, zou de baan vrij -zijn voor de toekomst. Dan kon aan den opbouw worden begonnen. De doods klokken van den burgerlijken zouden tevens het geboorte-uur inluiden van den heilsstaat Voordat echter de klassenstrijd geheel vol- streden was, werd de twistappel in het Kremlin geworpen. En sindsdien komt aan de rij van processen geen einde. De partijen zijn ongelijk. Aan den eénen kant staat Sta lin als de vertegenwoordiger van den staat, den absoluten 6taat, die immers altijd de „waarheid" aan zijn zijde heeft en tegen welken geen ontkennen baat, en aan de andere zijde schuiven de verschillende groepen van beklaagden op. In de kille een vormigheid, waarmee alle vonnissen wor den gemotiveerd, ligt in vollen zin de vloek van het revolutionaire stelsel, dat nu toe weinig anders kon verrichten dan het verslinden van eigen kinderen, ja zelfs van eigen aanstichters. Bij''de processen in Rusland wordt men altijd weer getroffen door de zelfverlooche ning, waarmee de beklaagden de beschuldi gingen toegeven, ja, daaraan nieuwe toe voegen. En in het proces van de laatste da gen komt dan nog het feit, dat familieleden zich onder de beschuldigers schaarden. Omtrent de beweegreden van d© beken tenissen verkeert men in volslagen onzeker heid. Men weet niet> °*f de verklaring moet gezocht in voorafgaande folteringen of in de veronderstelling, dat do beklaagden, door alles toe te geven, aan de regeering de gelegenheid willen schenken, tegenover hen eenige lankmoedigheid te betrachten, •wat tegenover het buitenland een gunstigen indruk kan maken. De werkelijkheid heeft geleerd, dat de beklaagden zoo dergelijke verwachtingen werden gekoesterd, tevergeefs hebben gehoopt. Zeker is, dat ontkennen niet helpt. Dat zou integendeel een contra-revo lutionaire daad zijn. Het vorige proces heeft aan 'de macht van de Gepeoe, de geheime staatspolitie, die zelf standig vonnissen mag uitspreken en ten uitvoer leggen, in zooverre een einde ge maakt, dat deze instelling nu nog meer dan vroeger direct afhankelijk is van den dicta tor. Al dien tijd werd het leger echter nog beschouwd als een zelfstandige grootheid. Aan deze illusie nu is door de laatste pro cessen veel beteekenis ontnomen. Men kan zich onder dit alles afvragen, welken indruk de processen maken, zoowel in het buitenland als in het binnenland. Over de grenzen volgt men met groote ver bazing de ontwikekling der gebeurtenissen. Iets. anders dan een afwachtende houding aannemen kan men uiteraard niet Wel geven tegenover het buitenland de manipu laties van Stalin voldoende aan, dat hij stevig in het zadel zit. En wat het Russische volk betreft, diene men te bedenken, dat het verstoken is van elke vrije meeningsuiting en van een zelf standige pers. Het heeft de veroordeelden slechts leeren kennen als „fascisten" en „Trotzki6ten". In verschillende plaatsen zou men tot betoogingen zijn overgegaan, die uiting bedoelden te geven aan instemming met de executies. Men moet evenwel be denken, allereerst dat dergelijke berichten uit Russischen bron komen, en in de tweede plaats, dat dergelijke „spontane" be- 'toogingen merkwaardigerwijze eerst ont staan als de communistische pers het sein geeft. Het is slechts een caricatuur van ,,dictatuur van het proletariaat". Intussohen is er geen aanleiding, te ver onderstellen, dat aan de processen een einde gekomen is. De Heilsstaat van Jesaja ver toont een zaliger beeld. BILBAO ERNSTIG BEDREIGD De „ijzeren gordel" doorbroken Het beleg van Bilbao begint thans scherper vorm aan te nemen. De „ijzeren gordel" is op meer dan één plaats door broken en de rechtsche troepen naderen de stad steeds meer. De regeeringstroe pen behaalden van hun kant enkele successen. Reeds wekenlang is het thans, dat de rechtsche troepen hun plan tot de verove ring van Bilbao, het belangrijke steunpunt van de regeeringstroepen in het Noorden, ten uitvoer leggen. De Baskische militairen, die de stad verdedigen, hadden zich ver schanst achter een reeks heuvels, die weer op hun beurt gevolgd werden door een serie loopgraven. Deze zijn twee meter diep en op talrijke plaatsen geven zij toegang tot bomvrije onderaardsche schuilplaatsen. De automatische vuurwapens zijn met groote zorg zóódanig geplaatst, dat zij den vijand de grootste schade kunnen toebrengen. Prikkel draadversperringen vindt men voor de loop graven tusschen welke weer verbindingsgan gen gegraven zijn. Deze verdedigingswerken, waarop de hoop an de regeeringstroepen gevestigd was, hebben de laatste dagen eenige vermaard heid verkregen onder den veelzeggenden naam van „ijzeren gordel". Welnu, door al hun krachten op één punt samen te trekken zijn de rechtsche strijd krachten er in geslaagdd de eerste linie van dezen ..ijzeren gordel" rond Bilbao te breken. I-Iet gevolg is, dat de toestand van de stad als critiek wordt beschouwd ofschoon men haar nog niet verloren acht. Intusschen wordt het bombardement van Bilbao door vliegtuigen van verschillende nationaliteit voortgezet. Rechtsche vliegtui gen van Duitsche en Italiaansche types heb- l>en een reeks vluchten ondernomen boven Bilbao waar zij den geheelen dag rondvlo gen. Zij bombardeerden de voorstad Las Arenas, waar de buitenlandsche consuls hun villa's hebben. Een bom heeft het huis den vroegeren Britschen consul, James Innex, totaal vernield. Het doorbreken der linies een bombardement van geschut en vliegtuigen, dat zijn weerga niet kent, en dat drie dagen achtereenvolgens geduurd heeft, zijn de Basken gedwongen geweest zich terug te trekken van den berg Gastelu, ten esten van den berg Mizkargui, over een Genève verbiedt communistische partij In het kanton Genève is gisteren gestemd óver een constitutioneel wetsontwerp van groote beteekenis. Het bedoelt n.l. te ver bieden communistische organisaties en an dere vereenigingen, aangesloten bij een in ternationale of buitenlandsche organisatie, welker optreden gevaarlijk zou zijn voor den staat. Tevens moest gestemd over een nieuwe bepaling in het wetboek van straf recht betreffende het opnieuw vormen van .verboden organisaties. Beide ontwerpen verkregen een aan zienlijke meerderheid. Alle gemeenten hadden zich ten gunste van de nieuwe wetten uitgesproken. Het eerste ont werp werd aangenomen met 18.278 te gen 12.076 stemipen, het tweede met 18.352 tegen 11-972. front ter breedte van twee mijl. Men wijst er hier op, dat .de uitspringende punt, waar mede de opstandelingen de Baskische linies binnendringen, op gevaarlijke wijze blootge steld ligt en gevaar loopt geïsoleerd te wor den wanneer de flankeerened troepen niet in staat blijken den geslagen bres te ver- breeden. Volgens de berichten van het rechtsche hoofdkwartier, gisterenmiddag gepubliceerd, gaan de troepen van Franco voort, op te rukken en alle hinderpalen uit den weg te ruimen. Zij zouden enkele belangrijke punten bezet hebben, o.a. Larrabueza, waar bij 500 soldaten werden krijgsgevangen ge maakt en een groot© hoeveelheid oorlogs materiaal veroverd. Franco aan het Noordelijk front De beteekenis van den strijd, zooals deze de laatste dagen in het Noorden wordt ge voerd blijkt ook uit de omstandigheid, dat voor het eerst sedert het uitbreken van den burgeroorlog Fanco een bezoek heeft ge bracht aan Santander. Hij heeft een groot deel van den dag doorgebracht te Vitoria en aan het front in Biskaje. Des avonds keerde hij naar Burgos terug. De Baskische regeering verplaatst? Uit Salamanca wordt gemeld, dat de Bas kische regeering zich naar Santander heeft teruggetrokken. Dit bericht is echter niet vanuit Bilbao bevestigd. Gistermiddag bevonden de rechtsche troepen zich op drie kilometer afstand van laatstgenoemde stad. Sncccssen der reeringstroepen Het schijnt, dat inmiddels, naarmate de rechtsche troepen uit Oostelijke richting op Bilbao aanrukken, de regeeringstroepen in hun actie eenlg succes kunnen boeken. Gistermorgen rukten zij vier kilometer op. waarbij zij ziqh meester maakten van de dorpen Uguelas, Ahedo en Las Pueblas. In tusschen eohter konden zij aan het onafge broken geschutvuur en het luchthpmbarde- ment geen weerstand bieden, zoQdat zij zich op de tweede linie moesten terugtrekken). In den sector van Ovejo hebben de regee ringstroepen het dorp Vacar bezet. De spoor wegverbindingen tusschen Cordoba, Villa- harta, Espiel, Belmez, Pueiblo Nuevo, Penar- roya en Feuente Ovejuna zijn afgesneden. Italiaansche verlieslijst In een gisteren gepubliceerd© officieele verlieslijst betreffende de gevechten van midden Maart om Guadalajara worden nog 229 Italiaansohe vrijwilligers als gesneuveld vermeld. Voorts werden 1994 Italiaansche vrijwilligers gewond, onder wie 123 officie ren terwijl nog 250 personen vermist orden. Marsch naar Brussel Te Charleroi hebben de „Vuurkruisen" besloten tot een marsch naar Brussel om te protestecren tegen het aannemen van het wetsontwerp betreffende de amnestie. Voorts willen zij den koning vragen, de re geering naar huis te zenden, de kamers te ontbinden, en nieuwe verkiezingen uit te schrijven op basis van de amnestiekwestie. Duitsch vliegtuig gevallen Zes dooden Een militair vliegtuig is te Detmold tij dens een onweder tegen een hoogspannings kabel gevlogen en neergestort. De zes inzit tenden kwamen om het leven. DCODVONISSEN TE MOSKOU VOLTROKKEN Maarschalk Toechatsjefski en de overige veroordeelden terechtgesteld Officieel wordt uit Moskou medege deeld, dat maarschalk Toechatsjefski en de zeven andere ter dood veroordeelde generaals terechtgesteld zijn. Details over de executie zijn niet te verkrijgen. Voor de dagbladbureaux te Moskou zag men dichte drommen wachtenden, die on der elkander de bijzonderheden van het vonnis tegen de vroegere bevelhebbers van het sovjet-leger bespraken. Alle sovjet-bladen publiceerden de berich ten over het proces op de voorpagina's en veroordeelden de schuldig verklaarden met koppen als: „Dolle honden, die neergescho ten moeten worclen". Het gevoel van verrassing, dat zich van de bevolking heeft meester gemaakt, toen voor het eerst berichten over het proces wer den gepubliceerd, heeft, nadat overal verga deringen waren gehouden, waarop de ge beurtenissen besproken werden, naar men meldt, plaats gemaakt voor woede en ver ontwaardiging tegen, de veroordeelden. Van eenigen twijfel van de zijde der be volking aan de waarheid der beschuldigin gen schijnt geen sprake te zijn. Uitgebreide vodVzorgsmaatregelen De correspondent van de „Daily Mail" 'te Warschau meldt, dat het proces tegen Toe chatsjefski en zijn medebeklaagden in het Kremlin gevoerd is. Uitgebreide voorzorgs maatregelen waren genomen, aldus deze correspondent, om een opstandige beweging onder de aanhangers van den maarschalk te verhinderen. Toechatsjefski heeft zijn arrestatie te wij- n aan het feit, dat hij te zeer gesteld was op het gezelschap der dames. Een zijner vriendinnen, die voor rekening van een bui tenlandschen spionnagedienst werkte, werd door de Gppeoe ontmaskerd: zij deed toen mededeelingen over een militaire samen zwering. Het schijnit overigens, aldus de „Daily Mail", dat Toechatsjefski en zijn me deplichtigen inderdaad met behulp van het leger een einde aan de heerschappij van Stalin wilden maken. Het proces is in het diepste geheim ge voerd. Aan het einde der zi'ting beschul digden de echtgenooten van Toechatsjefski en Poetna deze beklaagden van verraad, uit vrees, dat de wraak der machthebbers haar kinderen zou treffen. Een der correspondenten van de „Daily Mail" te Moskou, die te Londen is aange"- komen, vertelde, dat er sinds eenige dagen in de Russische hoofdstad groote opwinding heerscht. Stalin in doodsangst? De slechte gezondheid van den sovjet dictator wordt, naar de Weensche corres pondent van de „Dail Express" meldt, in de medische kringen der Oostenrijksche hoofd stad beschouwd als een der oorzaken van Stalin's meedoogenloos optreden. Toen dr Hans Eppinger, een der meest vooraanstaande Weensche specialisten ver leden week naar Moskou werd ontboden voor een consult, constateerde hij. dat Sta lin's gezondheidstoestand erbarmelijk slecht was D.e normale bloeddruk bedraagt 120, Stalin's bloeddruk was tot 200 gestegen. Dr Eppinger verklaarde, dat slechts de ontembare geestkracht van den dictator hem in staat stelt zijn plichten waar te nemen. Stalin lijdt aan angina pectoris. Hij leeft in voortdurende doodsangst voor een her haling van de uiterst pijnlijke aanvallen, waarmede deze ziekte gepaard gaat. Een Weensche specialist heeft verklaard: „Het psychologisch gevolg van angina is, dat de iijders wantrouwend en vreesachtig worden. Zij zijn geneigd, de menschen in hun omgeving ervan te verdenken, dat zij hen bedriegen of vervolgen. Het is in wer kelijkheid een soort van vervolgingswaan zin". Dr Eppinger heeft Stalin absolute rust voorgeschreven en hem geadviseerd het Kremlin voorloopig niet te verlaten. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN De toestand soms zeer gespannen Enkele gewelddadigheden In Michigan zijn ruim 43.000 arbeiders in de auto-industrie werkloos wegens het ge brek aan staal of doordat zij staken uit sym pathie met de arbeiders in de staalnijverheid. Te Flint zijn 40.000 arbeiders zonder werk, te Detroit 12.000, te Pontiac 9700, te Saginaw 5500. Hoewel de toestand hier en daar zeer gespannen is, is slechts van enkele geweld dadigheden melding gemaakt. Een vliegtuig, dat werkwilligen in een fabriek der Republic Steel te War ren in Ohio levensmiddelen moest brengen, werd op.een geweersalvo ver gast. Vleugels en stuurhut werden door veertig kogels getroffen, zoodat het toestel moest dalen. Te Pontiac heb ben stakers een niet georganiseerd ar beider in een kuip tret kokend teer geworpen, zoodat de ongelukkige ern stige brandwonden opliep. De gouverneur van Ohio, Davey, heeft me degedeeld, dat de vakvereenigingsleiders ze ven voorwaarden voor regeling van het con flict hadden gesteld. Te Johnstown zijn drie niet-stakende ar beiders gewond tijdens een vechtpartij^ tus schen stakingsposten en deze arbeiders in de staalfabrieken van de Bethlehem Steel. Geen algemeene staking De leiders van den Amerikaanschen Bond van Vakvereenigingen en het industrieele organisatie-comité, in vergadering bijeen, hebben besloten geen algemeene staking als protest tegen het optreden der politie tijdens de staking in de staalnijverheid af te kon digen. Wel hebben zij er bij den gouverneur van Ohio, Davey, op aangedrongen, dat deze alles doet wat in zijn macht is om de sta king bij de Republic Steel Company tot oplossing te brengen. Von Blomberg weer naar huis Maarschalk von Blomberg is per vlieg tuig vanuit Florence naar Berlijn vertrok ken. Hem werd uitgeleide gedaan door autoriteiten. FRIESGHE BOTERDRABBELKOEKEN uit Oepr de In bussen 6 st 0.50; 10 sL 0.85; Luxe bussen 10 st. 0.90; 17 sL 1.50; Boven 2.— franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM Nabetrachting Jonhaux trekt terug Men herinnert zich, dat de secretaris generaal van het Fransche socialistische vakverbond voor eenige dagen enkele zeer krasse uitspraken deed, die zelfs voor een bewind van het volksfront revolutionair moesten klinken. Sindsdien heeft Jouhaux getracht, aan zijn woorden een zachteren klank te geven. Hiermee is hij voortgegaan. Gisteren namelijk heeft hij in een redevoe ring o.m. gezegd: „Het tijdperk van poli tieke intrigues, welke do regeeringen ten val brengen, moet worden beëindigd. Dat wil niet zeggen, dat het parlement zijn rol niet moet vervullen van controle en critiek bij de actie der regeering. Integendeel, deze actie moet meer dan ooit worden uitge. oefend. Dat wil ook niet zeggen, dat het vak verbond zich in de plaats moet stellen van de wettige regeering des lands." Rev. Jardine treedt a£ Rev. Anderson Jardine, vicaris van St. Paul te Darlington, die het huwelijk van den hertog van Windsor heeft ingezegend, heeft gisteravond medegedeeld, dat hij zijn functie bij St. Paul neerlegde. Hij voegde hieraan toe. dat dit besluit niets heeft uit te staan met de recente gebeurtenissen in verband met het huwelijk van den hertog. Wat gebeurt er in Turkije? Het Turksche blad Haber heeft uit Tre- bizonde het volgende bericht ontvangen: President Ataturk, die zijn reis naar Er- zeroem en andere plaatsen onderbroken heeft, zou Zaterdagmorgen van Trcbizonde vertrokken zijn om naar Stamboel terug te keeren. De reden waarom president Ataturk zijn inspectiereis naar Oost-Anatolië plotseling heeft afgebroken en naar Stamboel is terug gekeerd is vermoedelijk te zoeken in de eenigszins verontrustende berichten, welke de laatste 48 uur van de Zuidelijke grens an Turkije zijn binnengekomen. De Turk sche bladen berichten namelijk, dat de on tevredenheid van de Syrische nationalisten over de regeling met betrekking tot het sandjak Alexandrette tot uiting is gekomen in bloedige gevechten tegen de Turksche minderheid. Kort Nieuws President Lebrun heeft den Belgischen minister-president, Van Zeeland, ontvangen en hem de eereteekenen van het grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. In verband met een in het buitenland gevoerde polemiek over het beroemde schil de rij van El Greco, „De teraardebestelling van graaf Orgaz", wordt te Salamanca mee- geleeld, dat het schilderij zioh, evenals vroe ger, in de kerk Sanito Tome in Toledo be vindt Vrijdagmiddag zijn 200 vrouwen, die ln een fabriek bij Ryssel werkzaam zijn, door tot dusver onopgehelderde oorzaak door krampen, flauwten en hysterische reacties overvallen. Sommige medici verklaren het gebeurde uit een aanval van massapsycho se, andere schrijven het aan warmte toe. Ter gelegenheid van 't feit, dat Briand voor 75 jaar werd geboren, is de „apostel van den vrede" gisteren in Frankrijk in tal rijke bijeenkomsten en optochten herdacht Te Parijs werd een monument onthuld. Sedert, het begin van Hirtlers regeering in Duitschland heeft zich een totaal van 34.500 Duitsche Joden in Palestina gevestigd. Te Anderson in Indiana zijn tusschen leden van de United Automobile Workers of America en nietaangesloten arbeiders relletjes ontstaan, terwijl geweerschoten ge lost zijn voor een zaal, waar Homer Martin, de voorzitter van de U.A.W.A. het woord zou voeren. Negen personen werden gewond. Gisterenmiddag heeft te New-York de vakvereeniging der automobiel-arbeiders een groote bijeenkomst georganiseerd om te pro testeeren tegen de mobilisatie van de natio nale garde, waartoe een besluit is genomen door zekere staajtsgouverneurs. Militairen en politie met mitrailleurs handhaven de or de in de stad. Om vijf uur had zich geen enkele wanordelijkheid voorgedaan. LAND- EN TUINBOUW Landbouw, Handel en Industrie De samenwerkende drie ProL Chr. Patroonscentrales over het ordeningsontwerp Sinds eenigen tijd is een nauwer contact gelegd tusschen de drie Christelijke patroons organisaties, nl. die der boeren, middenstara- ders en werkgevers. Op de laatstgehouden vergadering van een desbetreffend comité werd breedvoerig van gedachten gewisseld over de verhou ding tusschen landbouw, handel en in dustrie. naar aanleiding van een door Mr W. Rip secretaris van den C.B.T.B.. uitge bracht praeadvies. In deze bespreking werd tevens betrokken het onlang6 gepubliceerde voorontwerp landbouw-ordeningswet 1937. De praeadviseur stelde zich op het stand- punit, dat in de naaste toekomst 'oor ver schillende agrarische producten, regelin gen betreffende omvang en kwaliteit dier productie niet kunnen worden gemist. Het zelfde geldt van den export De Staat zal hier zooveel mogelijk moeten terugtreden De belanghebbenden en hun organen behoo- ren meer ingeschakeld te wOTden, dan dit tot nog toe het geval geweest is. Ook «1 heeft men critiek op onderdeelen van het d egeda ethcwelk neaha .xjpkj.cvhjsgy en voorontwerp, de gedachte welke aan het voorontwerp ten grondslag ligt, moet 0ii6 sympathiek zijn. Bij de discussie werd o.m. de vraag ge steld of de voortzetting van de hulp aan de agrarische bedrijven een afdoende regeling van liet pachtwezen niet dringend noodza kelijk maakt. Ook werd betwijfeld of het reeds thans het jui6te moment is om de tijdelijke cricismaatregelen om te zetten Ln een wettelijke regeling van permanent karakter, en of de belangen van handel cn industrie bij de voorgenomen regeling we! voldoende gewaarborgd zijn. Door den prae adviseur en andere ledlen van het comité werd hierop breedvoerig geantwoord. ln een volgende vergadering van het co mité zal de bespreking worden voortgezet, en getracht worden tot het formuleercn van een gemeenschappelijk standpunt te komen Voorts werd besloten, om met 't Chr. Nat. Vakverbond in nader overleg te treden ten einde de wijze van samenwerking met dit Verbond definitief vast te stellen., DE TREINONTSPORING BIJ GELDERMALSEN Oorzaak: te hard rijden 90 kilometer in plaats van 45 Naar de „Tel." verneemt, heeft een enquête-commissie, bestaande uit inge nieurs van de diensten van Weg en Wer ken, van Tractie en Materieel en van het Vervoer der Ned. Spoorwegen op het sta tionsemplacement te Geldermalsen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk met den als stoomtrein gereden E. M.-trein 648. die Maandagavond kwart over elven uit do rails liep. Achtte men het eerst waarschijnlijk, dat een fout aan 't materiaal, zooals het springen van een wielband, als oor zaak van de ontsporing moest worden aangenomen, thans is met zekerheid vastgesteld, dat dit niet het geval is. Het ongeluk is ontstaan, doordat de machinist met een snelheid van 90 K.M. per uur door de bocht op het emplace ment is gereden, hoewel de maximum snelheid voor het geheele emplacement op 45 K.M. per uur is vastgesteld. De zware locomotief van het type 3.700 ontspoorde dientengevolge het eerst, waar na ook alle volgende rijtuigen uit de rails liepen. De machinist zal voor zijn ernstige over treding van de reglementen disciplinair w-orden gestraft, afgezien nog van even- tueele strafrechterlijke vervolging. VAN GOOISCHE TRAM GESPRONGEN Voorbijgangers, die de luchtbrug aan den Beukenweg te Amsterdam passeerden, zagen een meisje op de spoorbaan liggen, vlak bij de rails van de Geoische tram. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd, die constateerde, dat het meisje bewusteloos was en dat zij een hersenschudding en een hoofdwonde had opgeloopen. Zij is naar het Ned. Isr. ziekenhuis vervoerd, waar zij in den loop van den middag weer bij kennis kwam. Het bleek te zijn een 17-jarig meisje uit de Karnestraat in het tuindorp Water graafsmeer. Het kind vertelde, dat zij op weg zijnde naar de zanghulde op het J. D. Meyersplein, van-de. Gooische tram was. gesprongen, omdat zij haar taschje uit den wagen had laten vallen. Het ongeluk was blijkbaar door niemand in de tram opge merkt, aangezien deze is doorgereden. Branden Gisteravond omstreeks kwart over elf ont stond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de groote schuur van het landbou wers bedrijf van J. van Zandvoort te Nu land, gelegen op circa 600 meter van den rijksweg 's-HertogenboschGrave. Het vuur vond in den grooten voorraad hooi en stroo gretig voedsel en in minder dan geen tijd stond alles in lichter laaie. De vlammen, die zeer ver in den omtrek te zien waren en in den laten avond een fan tastisch schouwspel opleverden, sloegen na korten tijd over op in de nabijheid staande hooi- en houtmijten. De plaatselijke brandweer, die slechts over primitieve middelen beschikt, verscheen niet ter plaatse, zoodat de bewoners van de tal rijke met riet gedekte boerderijen in den om trek genoodzaakt waren zelf hun bezit tegen de geweldige vuurzee te beschermen. Eenige daken vatten vlam, doch men slaagde er in het vuur in de kiem te smoren. De landbouwschuur is tot den grond toe afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte een agent van politie brand in een broodbakkerij, welke gevestigd is aan de achterzijde van een perceel in de Binnen Dommerstraat te Amsterdam. Hier was brand ontstaan door de hitte- uitstraling van een bakkersoven. De brandweer heeft zich, daar niemand in het perceel aanwezig was, door het openbre ken van een deur toegang moeten verschaf fen en heeft met een straal op de motorspuit het vuur weten te beperken tot het achterste gedeelte, dat geheel is uitgebrand. Motorrijder gedood Tegen een boom gereden De 50-jarige persfotograaf van den Broek is Zaterdagavond in de bocht ter hoogte van het landgoed „De Bedelaar" onder de gemeente Heythuyzen tegen een boompje gereden en in den greppel langs den weg onder zijn motor terechtgekomen. Het slachtoffer werd met een schedel breuk opgenomen en is kort na het ongeval aan de bekomen verwondingen overleden. Kanovaarder verdronken Hij kon niet zwemmen Gisteravond omstreeks zes uur is in het natuurbad te Heelderp eel bij Roer mond, een twee-persoonskano omgeslagen. In de kano waren gezeten de 35-jarige Geurts en de 23-jarige Schumann, beiden uit S i 11 a r d. Zij konden niet zwemmen. Schumann wist zich aan de boot vast et klampen. Hij werd door toegeschoten kano vaarders vastgegrepen en aan wal ge bracht. Geurts echter verdronk. Leden van de Roermondsche Redding Brigade hebben korten tijd later het lijk opgehaald. Het slachtoffer was ghuwd en vader van vijf kinderen. Voorovergevallen en verdronken Gistermiddag om half vijf is In het IJ ter hoogte van den Asterweg te Amsterdam een zevenjarige jongen uit d© Edelweisstraat die met een vriendje aan het baden was, ver* dronken. De jongen is waarschijnlijk voorover geval len en daarna in de diepte verdwenen. Er werd onmiddellijk hulp gehaald, waarop eenige personen zich te water begaven en verscheidene malen naar den drenkeling do ken, terwijl de omgeving eveneens met een dreg werd afgezocht. Het duurde een half uur voordat het ventje werd gevonden. De geneeskundige dienst heeft nog geruimen tijd de bekende middelen toegepast, doch de le vensgeesten waren geweken. De familie Steenbergen, bestaande uit man, vrouw en een twaalfjarig zoontje, be vond zich gistermiddag per rijwiel op weg naar De K n ij p e bij M e p p e 1. waar zij woonachtig is. Zij hadden juist een bezoek gebracht aan familie te Den Hulst Ter hoogte van brug 6 te Nieuw Leusen werd het drietal aangereden door een personen auto. De man bekwam een zware hersen schudding, terwijl zijn zoontje een ann* breuk en vleeschwonden opliep. Beiden werden naar 't Diaconessenhuis te Meppel vervoerd. De vrouw bleef ongedeerd. DAMMEN Springer verliest ten tweeden male De Zondag te Borculo gespeelde elfde partij om het wereldkampioenschap dam men is gewonnen door Raichenbach. zoo dat onze landgenoot Springer thans een achterstand van 4 punten heeft. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. BOTMAN Nadruk verboden) 57. Damesdeksels groot en klein Dobb'ren op de baren, Gleuf- en bol- en strooien hoed Gaan uit spelevaren: 't Is een zwierig zeilfestijn, Een „regatta" J) in het klein, Maar meteen, dat snap je, Ook een kostbaar grapje! 58. Als de hoeden zyn geloosd, Volgen and're zaken: Koffers, tasschen, city-bags Gaan een zeereis maken. Een der koffers, boordevol Valt een visscher op zijn bol, Die voorbij kwam varen In zijn bloote haren. Zeil- of roeiwedstrijet (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2