$iwwt gtttftëdjf (Courant W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Nat. Chr. Officieren Vereen, vergadert fe abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week -018 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending53C Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6110 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 14 JUNI 1937 18e Jaargang aitotrteittieprijjm: Van I tot 5 regels M7'/i Elke regel meer 032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 045 Voor het bevragen aan 't bureau word! berekendf 0.10 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de nummers, welke nog vóór 1 Juli ver schijnen, GRATIS. De Administratie RAADSLID EN GEMEENTE WONING In de niet lang geleden nog al veelbespro ken gemeente Beerta heeft zich een geval .voorgedaan dat vrij eenvoudig schijnt, maar waarover toch wel iets te zeggen valt. Een raadslid had, toen hij als zoodanig benoemd werd, een gemeentewoning in huur. Op 1 Mei van dit jaar word de huur bij onderhandsch contract verlengd en op grond hiervan is het bedoelde lid van het raadslidmaatschap vervallen verklaard èn jdoor de raad èn daarna, in hooger instantie, idoor Gedeputeerde Staten. Formeel is tegen deze beslissingen waar schijnlijk niets in te brengen. Artikel 26 der Gemeentewet zegt duidelijk, dat een raads lid „niet mag deelnemen aan onderhand- sche pacht van gemeentegoederen" en „vol pens de jurisprudentie kan aldus Van Loenen onder pacht niets anders ver staan worden dan de overeenkomst, welke bij het burgerlijk wetboek onder de bena ming van huur en verhuur is omschreven zoodat daaronder zoowel de huur van hui zen als de pacht van landerijen enz. is te begrijpen". Ook Mr. Koeltpa wijst in zijn nieuwe uit gave van Elenbaas op hetzelfde Kon. Be sluit van 23 Mei 1902, doch schijnt niet over. tuigd, dat daarmee alles gezegd is, want naast de toelichting van dit onderdeel van artikel 26 wordt in marge de vraag ge steld: „Onderhandsche pacht wel, doch on- Iderhandsche huur niet verboden?" Naar onze meening is er reden voor die Vraag. Immers, de geheele strekking van artikel 26 is deze „te voorkomen, dat de leden van de raad hun eigen belang boven het belang der gemeente zouden stellen". Nu was dat laatste in casu in Beerta on mogelijk. Het raadslid had reeds een ge meentewoning in huur en tenzij wij oris in de plaatselijke omstandigheden geheel vergissen had hij'zelfs geen schijn van kans om zich zelf te bevoordeelen, omdat in de regel de huur door Burgemeester en AVethouders wordt .vastgesteld en deze niet Voor één woning, maar voor vele gelijk soortige woningen geldt. Het onderhand sche contract heeft dan ook geen enkele beteekenis voor de hoogte van de huursom, 'doch alleen voor de nakoming van de palingen. Voorts lette men er op, 'dat het mogelijk ïs door een enkele formaliteit de kracht aan art. 26 te ontnemen: in vele groote plaatsen is de exploitatie der gemeentewoningen aan een Stichting b.v. Centraal Woning- beheer opgedragen en dan is er geen en; kei bezwaar, dat raadsleden en zelfs wet houders een woning der gemeente huren, hoewel de huurprijs onder goedkeuring van B. en W. wordt vastgesteld. Het bovenstaande lijkt ons voldoende ora met eenig recht de vraag te stellen of men ten aanzien van Beerta niet wat te for malistisch is geweest en de hoop uit te spreken, dat over deze schorsing en verval lenverklaring een Kon. Besluit wordt uit gelokt DE KABINETSFORMATIE Een departement van Algemeene Zaken op komst? Hier-en daar is uiting gegeven aan het vermoeden, dat dr Colijn na het totstandkomen van de Grond wetsherziening „Minister zonder portefeuille" zal worden. Bij infor matie in politieke kringen in den Haag, bleek ons, dat 't niet uitgeslo ten moet worden geacht, dat er gesteld dat dr Colijn slaagt met de vorming van een nieuw kabinet een nieuw departement „Algemeene Zaken" zal komen. Hieronder zou den dan alleen ressorteeren de hoofd stukken I en II van de Rijksbegroo- ting (I Huis der Koningin II Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin), waardoor een departe ment zou ontstaan zonder groote practische beteekenis. Op deze wijze wil men dan het „ministerschap zon der portefeuille" voorkomen. MINISTERS BIJ DE KONINGIN Hedenmorgen heeft H. ML de Ko ningin de ministers Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Mr P. J. Oud en Jhr. Mr. A. C. P. de Graeff in het paleLs op den Dam ontvangen. Het Geldersch Landschap Aankoop Landgoed Mariendaal laat nog een tekort van 7000, De Stichting „Het Geldersch Landschap" welke onlangs het landgoed Mariendaal heeft aangekocht is er vrijwel geheel in geslaagd de aankoop te financieren. Er rest thans echter nog een tekort van 7000, waarom nogmaals een beroep wordt ge daan op de milddadigheid van al degenen, die het natuurbeschermingswerk in Gelder land en daarbuiten een warm hart toedra gen.' Giften kunnen, worden gezonden aan de Stichting „Het Geldersch Landschap", Markt 24 te Arnhem* postrekening 150284. De Prinses niet naar Groningen Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft H.K.H. Prinses Juliana van haar j bezoek aan Groningen op Donder* I dag 17 en Vrijdag 18 Jnni a.s. waar de jaarvergadering wordt gehouden van het Roode Kruis, moeten afzien. Pensioenfonds voor de grafische vakken Op 10 dezer had te Amsterdam de alge meene ledenvergadering plaats van de Vereen. „Pensioenfonds voor de Grafische Vakken" ter vaststelling van de jaarstuk ken over het zevende boekjaar. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter. de heer H. D i e m e r, den onlangs overleden voorzitter van werknemerszijde, den heer F. van der Wal. Uit het door den directeur, den heer ir J. N. Smit, uitgebrachte, jaarverslag blijkt, dat de werkgelegenheid in de verzekerde bedrijfstak in 1936 tot een ongekend laag peil daalde. Gemiddeld waren nl. op de 1268 georganiseerde drukkerijen, welke door de pensioenverzekering bestreken worden, 9958 Werknemers in dienst (v.j. 10057). Ten behoeve van de gezamenlijke werk' hemers in het georganiseerde drukkersbe- drijf is aan ouderdomspensioenen verzekerd een bedrag van f 6.068.008.78 per jaar, over eenkomende met een verzekerd kapitaal .van f 60.6S0.087.70 (v.j. f61.702.302.10). De ipremiereserve steeg tot f 5.606.91 waarnaast nog een extra-reserve yan 11.046.512.81 aanwezig is. Het verslag maakt melding van 't wets ontwerp i.z. verbindend verklaring van be palingen uit collectieve arbeidsovereenkom sten, waardoor ook in bedrijfsfondsen be lichaamde regeling, voor de niet georgani seerde ondernemingen verplicht ku«men gesteld worden. De voorzitter van den Raad van Advies Mr. W. M. J. v. Lutterveld lichtte de redenen toe, welke geleid hebben tot .Vt aanknopen van onroerende goederen voor geldbelegging en vermeldde daarbij de moeilijkheden, welke momenteel bij de geldbelegging worden ondervonden. De Balans'en Rekening van Lasten en Baten, werden onveranderd -goedgekeurd. Ned. Reserve-officieren vergaderen in Arnhem Bezwaren tegen de knellende kraag In Musis Sacrum kwam Zaterdag de Alg. Vereen, van Nederlandsche Reserve-officie ren onder presidium van Ir. Wouter Kool, in jaarvergadering bijeen. Na opening werden speciaal verwelkomd Z.Exc. Generaal b.d. C. J. Snijders; Z.Exc. Generaal b.d. C. A. R ij n d e rs, commandant van „Bronbeek" te Arnhem; de reserve Ko lonel, w.n. garn. comm. P. Clerk, vert, yan den Minister van Defensie; Majoor W. P. Landzaat, vert, van den Comm. v. h. Veldleger, en de afgevoordigden van A.R. K.O en V.O.K.L. Aan de rede van den voorzitter, Ir. W. Cool, die het karakter droeg van herden ken en vooruitzien, ontleenen we de vol gende passage: „Wij, reserve-officieren, doen niet aan po litiek. Oprecht hopen we, dat degene, die Minister van Defensie zal zijn in het aan staande kabinet, zijn taak zal vervullen in de richting, door Minister Colijn aangege ven. en wel op de meest krachtige wijze." Voorts werden door den voorzitter de werkzaamheden der Vereeniging op verschil lend gebied gememoreerd We noemen hiervan de poging, om de hoog© stugge uniformkraag voortaan minder „hoogstaand" te maken. Op T antwoord van den Minister van Defen sie wordt gewacht. Eenige idealen en wenschen, o.a. alge meene weerplioht van mannen en vrou wen, afschaffing van loting-systeem en vervanging daarvan door een negatief selectie-systeem, invoering van weergeld belasting, en scheppen van meer oefen gelegenheid voor reserve-officieren wer den naar voren gebracht. Het ledental dat per 1 Juni 1936 1861 was, bedroeg per 1 Juni 1937 2100. De „Wero"-stichting in 't leven geroepen ten behoeve van werklooze reserve-officieren bracht aan velen uitkomst. Meerdere mede werking werd gewensciht In de plaats van het afgetreden Hoofdbe stuurslid luit C. Küppers werd benoemd Mr. W. J. van D ij k, uit Eindhoven. Met een „leve de Koningin" waarmee de vergadering in een driewerf hoera instem de, besloot de voorz. zijn rede. De penningmeester, kapt. P. T a z e 1 a a r, noemde de financieele toestand der Vereen, gezond. De volgende jaarvergadering zal men in 193S te Utrecht houden. Verschillende interne aangelegenheden werden daarna behandeld. Te 11.45 werd de Vereeniging officieel ten gemeentehuize ontvangen. Daarna volgde een gemeenschappelijk diner, terwijl de rest van den dag in m< Arnhem en omgeving werd doorgebracht. DE DALENDE WERKLOOSHEID Voor het eerst beneden het niveau van 1934 De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dait in de week van 24 t/ra 29 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 461.600 personen (de landarbeidersbónden met 75.300 leden zijn hierin niet be grepen.) Van deze 461.600 personen was in genoem de week 23,8 pet. geheel werkloos (in de vo rige verslagweek, 3 t/m 8 Mei 1937, was dit percentage 24,6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934: 23,4 pet., 1935: 27,8 pet., 1936: 29,2 pet., 1937: 23,8 pet. Het percentage bedroeg eind Jan.' 1937 33,—, in vergelijking tot dit hoogste punt in 1937 is het dus met 9,2 pet. gedaald. Naast de bovenbedoelde is een aantal arbeiders een gedeelte der week werk loos. Rekent men deze voor een derde (dns voor gemiddeld twee dagen werk loosheid per week) mede, dan zijn de to tale werkloosheidspercentages: eind Mei 1934: 25,1, 1935: 30,—, 1936: 31,— en eind Mei 1937: 24,7. Uit deze cijfers blijkt, dat de werkloos heid niet alleen kleiner is dan in de over eenkomstige week van 1935 en 1936, doch thans ook (voor het eerst) is gedaald beneden het niveau van 1934. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 Mei 1937 in totaal 345,832 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 328,014 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 329,905 werkloos, onider wie 316,706 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van 1936 zijn er thans ongeveer 64.000 personen minder bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven. Het aantal werkloozen onder de ingesohrevenen is ongeveer 63.000 lager. Koninklijke Shell Van één bouwhelling zijn Zaterdag bij de werf van de N.V. Ned. Scheepsbouw-Mij te Amsterdam twee schepen te water gelaten. Het betrof hier twee schepen van elk 4000 ton draagvermogen, in aanbouw voor de Koninklijke Shellgroep. Deze schepen zijn de eerste van de groote bestelling welke deel uitmaakt van een serie opdrachten, welke .geplaatst is in 1936. De taak der Vereeniging Positie van den officier De Nationale Ghiïsten-Officieren- Vereeniging heeft van Zaterdag tot bedien/middag op Woudschoten bij Zeist haar tweede conferentie gehou den. Deze was drukker bezocht dan de vorige conferentie. Ook vele da mes waren aanwezig. Uit organisatorisch oogpunt was de conferentie zeer belangrijk, daar in de algemeene vergadering, die Zater dagmiddag gehoudlen is, belangrij ke besluiten vielen. De opening De conferentie stond onder leiding van. Z.Exc. L. F. Duymaer va-a Twist, voorzitter der vereeniging. Ter opening las de voorzitter 1 Corinthe 13, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de omstandigheden waaronder nu de conferentie gehouden wordt, anders zijn dan die van vorig jaar. Het dieptepunt van de crisis schijnt voorbij. Dit stemt tot blijdschap. Deze blijdschap wordt echter getemperd door den oorlogsroes,, de bewa peningswedloop, en de ziwakke werking van het Volkenbon-dsapparaat. Ons land is met zijn bewapening nu achter geraakt. De collectieve veiligheid is niet verzekert. Het Defensiefomds van 1935 bracht verbete ring. Thans wordt een legerreorganisatic voorbereid, waarbij het contingent wordt verhoogd, de oefentijd verlengd en het aan tal herhalingsoefeningen gebracht op drie. Deze uitbreiding brengt voor de vereeni ging weer werk mee. Met liefde en toewij ding dienen de leden zich tot dit werk te geven, het weekend kan daartoe stlmulee- rend werken. Algemeene vergadering Na een korte pauze werd de oengewa ne algemeene vergadering geopend. Na bespreking en toelichting door den heer B. G e 1 e y n s e, res.-kapitein, va-i Achterveld, werd de volgende contributie- regeling vastgesteld: leerlingen bij de offi ciers-opleiding geen contributie; ad-spira-u ten ƒ1, tweede luitenants ƒ2.50, eerste lui- tenainits ƒ3.50, kapiteins ƒ5, hoofd- en opper- officieren ƒ6. buitengewone leden ƒ2.50. Door de afdeeling Rotterdam waren vra gen gesteld over het doel van de vereeni gilng (art. 3 der statuten). Door Dr. Mi J. S. Barba6, luit-koknel, van Arnhem, werd een breede interpretatie van het ge noemde artikel gegeven. Na discussie werd de interpretatie vastgesteld. Taak der vereeniging .Volgens deze interpretatie kunnen óp de vergaderingen onderwerpen worden behan deld. welke van algemeen militair belang zijn en zich lecnien tot een beschouwing van-uit Christelijk standpunt Zuiver mili tair-technische onderwerpen vallen hier dus niet onder. Tot de eerste groep kunnen gerekend worden te behooren o.a. geestelijke verzor ging der militairen, gezagshandhaving in de weermacht; omgang van meerdere cn mindere, volksweerbaarheid; weerhelasting en weerplicht; de noodzakelijkheid dei- landsverdediging; de officiersopleiding; enz. enz. De N.C.O.V. zal aandacht moeten schen ken aan: Zondagsarbeid in. verband met Zondageheiliging; verloven bij detacheerins buiten eigjen garnizoen L v. met de ver plichtingen tegenover het gezin; enz. enz. Positie van den officier In de avondsamenkomst sprak luit.-kolo nel Mr Ds J. S. Barbas, van Arnhem, over het onderwerp: „De positie van den officier". Het feit, aldus spr., dat Nederland nim mer een militaire staat is geweest en dit ook nooit zal w-orden, is oorzaak, dat de militairen in het algemeen, en het officiers korps in Wet bijzonder, steeds een wisselen- do positie in de waardeering van ons volk hebben ingenomen, nu eens hoog op het schild verheven, dan weer als overbodig, ja schadelijk voor het volksbestaan worden beschouwd. Er is nu weer een tijdperk i-n waardeerim.g ingetreden. Na deze inleiding vroeg spr welke waar borgen er in ons land voor de opleiding tot officier gesteld worden. Eigenlijk geen, zei- de spr. 1-Iet systeem is niet juist. Het eco nomisch milieu waaruit de adspirant komt moet bezien worden. Voorts moet Washing- tons woord van kracht zijn: „Make gentle- :en officiers". Het publiek moet begrijpen, wanneer het ui officier in uniform ziet. dat het staat tegenover een vertegenwoordiger van een korps ambtenaren van den eersben raag an den staat. De rechtspositie van den officier is in ons land zeer sterk. Er zijn waarborgen te gen willekeurig oritslag. Een officier, die zich mi et misdraagt, kan niet uit het leger worden verwijderd, alvorens hij zijn veertig dienstjaren heeft volbracht. Dit heeft zijn goede en verkeerde zijde. Het gevoel, niet ontslagen te kunnen worden, wanneer maar het allerminste milnömum wordt gepres teerd, heeft bij sommige individuen de overhand op hun pliohtsgevoel met al de nadeelen daaraan voor het leger verbonden Het meest komt dit naar voren bij de zgn. gepasseerden. die door eigen schuld of door wettelijke bepalingen geen hoogeren rang kunnen bereiken. Spr. acht het een groote fout, dat onze wetgeving het bestaan der zgn. „gepasseerden" mogelijk maakt; deze categorie is in het buitenland dan ook Diet bekend. Vroeger had men voor deze heeren een uitlaat iin de zgn. „sedentaire" betrekkin gen. Het ware te overwegen deze weder in te voeren. Nog in ander opzicht hebben de Neder- laimdsche officieren eten rechtspositie, cLe uitgaat boven die der burgerambtenaren, nl het reclame-recht tegen opgelegde disci plinaire straffen. De nieuwste uitbreiding in de rechts positie, die het mogelijk maakt ieder ge schilpunt dat de positie van den officier betreft te onderwerpen aan een uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, be treurt spr. ten zeerste. Deze uitbreiding, uitvloeisel van de Militaire Ambtenaren wet 1931 en het reglement voor de militaire ambtenaren der Kon. Landmacht, is tot stand gekomen in den ongeordenden tijd na den oorlog, toen alles wat afbraak van het gezag beteekende, met instemming w erd ontvangen. Spr. 6tond hierna stil bij het probleem res.-officier en werkloosheid. Het komt voor, dat res.-officieren door de maatschap pelijke toestanden wordien gedwongen om in hun onderhod te voorzien op een wijze ten eenemnale in strijd met hun positie als res.-officier, ja zelfs stempelen voor steun. Deze toestand is ontoelaatbaar voor de krijgstucht Er zijn maatregelen tegen dit euvel genomen. De positie van den officier met betrek- De oplaag is reeds gestegen tot 1 O.OOO exemplaren DE LEVENSROMAN VAN Dr. H. GOI door RUDOLF VAN REEST PRIJS GEBONDEN F 3.90 Bestel een exemplaar bij uw boekhandelaar Uitg. BOSCH KEUNING te BAARN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladert Te Arnhem is de jaarvergadering ge* houden van de Nederl. Reserve-officieren Vereeniging. Zaterdag is op Waalhaven een vlieg* feest gehouden. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam'* De Nationale Chr. Officieren Vereen niging heeft te Zeist een conferentie ge* houden. Te Moskou is het doodvonnis aan Toechatsjefski en de overige veroordeel* den voltrokken. Bilbao wordt ernstig door de rechtsche troepen bedreigd. De stakingen in de Ver. Staten duren nog steeds voort. Het kanton Genève heeft de communis* tische partij verboden. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de Hoofdstraat te Sassenheim een on geluk gebeurd, waarbij een motorrijder ernstig gewond werd. Uit de richting Lei den kwam de 37-jarige aannemer Mouten op zijn motor aangereden. Nabij de Zuidor- straat moest hij een vluchtheuvel pas Een hem achterop rijdende personen auto trachtte hem hier voorbij te rijden. Doordat de motorrijder omkeek verloor hij de macht over zijn stuur en reed hij met groote kracht tegen een Iichtpaal van den vluchtheuvel op. Met ernstige hoofdwon den, een gebroken schouder en een gecom pliceerde beenbreuk bleef hij liggen. Dr. Dommisse was spoedig ter plaatse en verleende hem de eerste hulp. Het slacht offer is hierna in zeer ernstigen toestand iper ziekenauto naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. MAN VERDRONKEN Zondagmiddag is de veertig-jarige G. Geurts, die gehuwd is en vader van zes kinderen, bij het zwemmen in de Maas te Urmond (L.) vermoedelijk in een draai kolk geraakt en verdronken. Na lang C gen heeft men het lijk gevonden en Sittard overgebracht. king tot het promotie-vraagstuk en teviens tot het beoordeelings-vraagstuk wil spr. niet wettelijk regelen. Het is eöliter zeer zeker noodrig, dat in deze geen willekeur plaats heeft. Na dien wereldoorlog zijn er in ons land vereenigingen opgericht, die verbetering d^r maatschappelijke positie van dien officier tot doel hebben. Het mag met voldoening worden geconstateerd, dat het inderdaad is mogen gelukken het gestelde doel te be reiken zonder prijsgeving van de waardig heid van het officierskorps. De regeering heeft, door het instellen van het georgani seerd overleg in de goede richting mede gewerkt en leiding gegeven. Spr. bezag ten slotte de vraag: wie mag officier worden. Men moet daarvoor zeer zeker roeping gevoelen. Zeer breed ging spr. hierop in. De officieren moeten de ver trouwden der minderen zijn. Dat is de toetssteen van het gedrag als beroepsoffi cier. De Christen-oficier moet in de eerste plaats een voorbeeld voor een ieder ifn trouwe plichtsbetrachting zijn, opdat niet de naam des Heeren worde gesmaad. Op het referaat volgde een drukke dis cussie. Zondagmorgen leidde Prof. Dr J. S e v e- (rijn, res.-majoor-tit., de godsdienstoefening |in de kapel van het conferentie-oord. Zóó WORDT HET! Hierboven ziet men het hoofdpeleton van Excelsiorin de prachtige omgeving van de Oude Kerk te Delft. Men ziet: ze zetten er een flinke pas in, de Delftsche wandelaars Zóó zal het straks ook gaan, wanneer honderden en honderden hen zullen volgen op weg naar het wijde veld van Leidschendam en Wassenaar, op weg door de Koninklijke Landgoederen, langs den prachtigen Leidschen Straatweg en het Huis ten Bosch om eindelijk te belanden op Ypenburg, waar muziek is en vroolijkheid, waar een keurig luchtvaartprogramma wordt uitgevoerd en van waar men ten slotte met het muziekcorps voorop het laatste stukje naar Delft zal loopen. Nog twee dagen is er gelegenheid om zich voor den Rotterdammer-Marsch op te geven, een gelegenheid, welke men niet voorbij moet laten gaan. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V, WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRITLEX Vraagt prijs LIJSTWERK KETELBEMETSELINGEN ovenbonw, chemische bouw, volgens bestek of eigen ontwerp. Ingenieursbezoek op aanvrage. N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN - TeL 3 en 69 OlinFPQ 016 een Internaat UUDLlxO zoeken voor hun kinde ren, speciaal voo. die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 TRAGISCH ONGEVAL TE TER APEL Twee oude menschen doodgevallen Door bedstede gezakt en in kelder terecht gekomen De ongeveer zeventig-jarige turf- handelaar Meyer en zijn echtgenoot©, wonende te Ter A pel-West, zijn op tragische wijze om het leven geko- Toen de beide oude menschen hedenoch tend te ruim negen uur nog niet in de huiskamer waren verschenen liet hun schoonzoon, met wien zij samenwonen, een knechtje naar de in het achterste gedeelte van de woning gelegen slaapkamer gaan om te kijken waar de turfhandelaar en zijn vrouw bleven. De jongen begaf zich naar de bed stede en deed daar een onstellende ontdekking. Hij zag, dat de planken van de bedstede aan het hoofdeinde waren losgeraakt, waardoor de oude menschen met het hoofd naar bene den in den onder de slaapgelegenheid zijnden kelder waren gevallen. Zij waren met het hoofd op den steenen vloer terechtgekomen en bij beiden moet de dood vrijwel direct na den val zijn ingetreden. De overige bewoners van het huis hadden van het ongeval niets bemerkt. Loonsverhooging in de Zinkwitindustrie Door de directie van de Zi-nkfalbrieken te Budel is met ingang van 1 Juni j.l. i loonsverhooging van 5 p'ct. aan personeel verleend. Sinds de depreciatie is de toestand in de zinkinidiustrie sterk verbeterd en konden verscheidene ovens, die gedoofd waren, weer in bedrijf worden gesteld. degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot VLIEGTUIG-MECANICIEN, VLIEGTUIG-TECHNIEK Vraag namen en adressen van geplaatsten Vraag xonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O., Nieuwe Plein 31, Arnhem iïla/a 11 PijpTabak Taeonla Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1