STADSNIEUWS HANDEL en NUVERHEID Stofzuiger Centrale HAGEM AN HUUJELÜKS. VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN DER VLIST ZATERDAG 12 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 IN DE PIETERSKERK Gerestaureerde Consistorie-kamer en brandvrije kluis voor archiefstukken Gisteren in gebruik genomen Gistermiddag zijn de geheel gerestau reerde consistorie-kamer en een nieuw ingerichte kluis voor de archiefstukken van de Ned. Herv. Kerk van Leiden en van de kerken uit de classis Leiden in de Pieterskerk officieel in gebruik ge nomen. Bij deze eenvoudige plechtigheid waren o.m. aanwezig de rector-uiagnificus der Leid sche Universiteit, Prof. Dr J. v. d. Hoeve, de vice-president van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, Ds Bokma, de archiva ris der Synode, Dr Lazonder, de waarne mend vooorzitter van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk, Dr. J. Riamens, tevens voorzitter van den Leidschen Kerkeraad, voorts Ds. J. de Wit, vertegenwoordigers der verschillende kerkelijke colleges, de ge meente-archivaris, Mr. Dr. Verburcht en Mej. Ie Poole, archivaris van de Ned. Herv. Gemeente hier ter plaatse. De voorzitter van de Gemeente-commissie, 'de heer P. J. Mulder, hield eerst in de ge restaureerde consistorie-kamer een korte toespraak, waarin hij alle aanwezigen harte lijk welkom heette en er voorts op wees dat de consistorie in haar toestand van enkele maanden geleden verre van fraai kon worden genoemd en men koesterde dan ook reeds langen tijd den wensch, dat daarin nog een verbetering zou kunnen worden ge bracht. De uitvoering van die wensclien stuitte echter telkens af op financieele be zwaren, totdat tenslotte een financieele mo gelijkheid open kwam. die direct werd aan gegrepen, met het gevolg dat thans aan een de Pieterskerk en de Ned. Herv. Gemeente onwaardigen toestand een einde kon wor den gesmaakt. Spr. bracht dank aan den opzichter der kerkgebouwen, den heer Klein, voor de wijze waarop hij de plannen heeft ontworpen en uitgevoerd en droeg met een hartelijke gelukwensch de vernieuwde ka mer aan den kerkeraad over. Het gezelschap begaf eich daarna naar de nieuwe archiefruimte, waar de heer Mulder opnieuw de aanwezigen toesprak. Hij wees er op, dat op de plaats, waar men thans kostbare papieren tegen het vuur wil beschermen, vroeger vuur werd gemaakt. Het archief is n.l. ingericht in het vooitna- lige vuurhuis, waar de stoven voor kerk gangers werden gereed gemaakt. De Ned. Herv. Kerk beschikte tot dusverre niet over een bergplaats waarin men allerlei kostbare stukken, met een gerust hart kon neerleg gen en het springt dadelijk in het oog, dat dit een zeer ongewenschte toestand was. Ook de kerken uit de classis drongen er meer malen op aan, dat in Leiden een gelegen heid werd geopend om waardevolle docu menten veilig op te kunnen bergen. Aan veler wensch is thans voldaan en op een wijze, die tot voldoening zal stemmen. Het werk, volgens het plan van den heer Klein is naar wensch verloopen en er is een kluis tot stand gekomen, die er zijn mag. Spr. zegde speciaal Dr Lazonder en den heer Kern, alsmede mej. Ie Poole dank voor hun zeer waardevolle hulp en wees er tenslotte op, dat de stukken in dit archief voor ieder een, die er gebruik van zou willen maken, ten dienste staan. Ds. Bokma bracht "de gelukwenschen over namens de Synode en wees er op, dat deze kluis 'het mooiste is, wat de Ned. Herv Kerk in Nederland op dit gebied heeft. Dr. Lazonder, archivaris der Synode sprak woorden van gelukwensoh speciaal tot den heer Kern en mej. Ie Poole en hoopte, dat van de waardevolle verzameling, hier bij een gebracht, veel profijt zou worden ge trokken. Dr. Riemen3, als waarnemend voorzitter van de classis en van den Leidschen kerke raad uitte eveneens zijn dankbaarheid voor wat hier tot stand is gekomen. Er zijn hier inderdaad merkwaardige stukken. Men Be hoeft slechts te denken aan het notulenboek van 1584 en volgende jarèn van den kerke raad, waaruit o.m. blijkt, dat op een goed moment burgemeester v. d. Werf in de kerkeraadsvergadering moest komen om de verstoorde pais en vree weder te herstellen. Zeer blij zeide spr. ook te zijn met de ge restaureerde consistorie-kamer, die thans zulk een sober en aristocratisch karakter heeft. De Gemeente-commissie verdient alle hulde voor de groote activiteit, door haar ook nog in dezen tijd ontwikkeld. De gemeente-archivaris. Dr Verburcht, noemde het totstandkomen van dit archief een voorbeeld voor alle andere gemeenten in Nederland. Spr. wees ook op de hulp, die de archieven elkaar dikwijls wederzijds kun nen verleenen en bracht hulde aan mej. Ie Poole voor haar werk. Spr. drong er op aan dat de gemeente-commissie thans ook nog een stap verder zal doen en het initiatief zal nemen tot inventarisatie van het heele archief. De heer Brink's sprak woorden van geluk wensch namens het college van notabelen, tewijl tenslotte mej. Ie Poole haar dank uitte voor de woorden van. waardeering tot haar gesproken. Chr. Gymn.- en Schermver. „D. O. S." - Onderlinge wedstrijden Onder zeer groote belangstelling heeft D.O.S. andermaal haar jaarlijksche onder linge wedstrijden gehouden. De uitslag voor de heerenafdeeling is: Jongens van 8—14 jaar, Vijfkamp! Ie graad le prijs Maarten Ruik 39% p., 2e prijs Th. Keereweer 36% punt; 2e graad le prijs Rien Ranselaar 36 p., 2e prijs Jacq de Hertog 32 p., 3e prijs Herman Beij 30 p.; 3e graad le prijs Wim Neuteboom 35 p., 2e prijs Jacq. de Geus 27%p., 3e pr. Reindert Schouten 27 punten. 14—16 jaar, Vijfkamp: le prijs Rita de Hertog 38% p., 2e prijs Jan de Boer 37 p., 3e prijs Chr. Wijling 35 punten. Werkende Leden, Vijfkamp: 3e graad le prijs J. Lalbardus 42 p., 2e pr. Trouwee 40 punten; 2e graad le prijs J. Toorens 37 p.; le graad, le prijs P. Walle 41% p. (kampioen); 2e pr. Boehmer 39 p. De jury bestond ditmaal uit de heeren C. A. de Bruijn en K. A. Karstens aan wie voor hun medewerking door den voorzitter werd dank gebracht HET NIEUWE KERKGEBOUW DER GEREF. KERK Een prijsvraag onder architecten In de laatste vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk is besloten, dat een aantal architecten zal worden uitgenoodigd om een schetsplan in te dienen voor den bouw van een nieuwe kerk aan de Lammenschansweg. Uit deze schetsen (waarschijnlijk 12 in ge tal) zullen er drie worden uitgekozen, waarvan de inzenders gelegenheid zul len ontvangen om een ontwerp in te dienen. Uit die drie kan dan evern- tueel een definitieve keuze worden go- daan. DE „ALGEMEENE FRIESCHE' is de GROOTSTE ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ IN NEDERLAND N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij Algemeene Jaarvergadering van Aandeelhouders Conversie-leening In de Maandag a.s. te houden raadszit ting komt alsnog het volgende agenda punt aan de orde: „Voorstel tot het wijzigen van de met de Nationale Levensverzekering-Bank N.V., te Rotterdam, d.d. 1 October 1936 aangegane overeenkomst inzake het aangaan van een geldleening en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat". Ingevolge besluit van 7 September 1936 werd bij de Nationale Levensverzekering- Bank N. V. te Rotterdam een geldleening aangegaan van f500.000 tegen een rente can 4% pCt. en met een looptijd van 35 ja ren. Volgens een der bepalingen van ae leening-overeenkomst is de gemeente, wan neer vóór 1 October 19 il versterkte aflos ing plaats heeft, een boete van 1 pCt. over het bedrag der extra aflossing verschuldigd. Aangezien deze leening tegen 1 October ,s. voor conversie in aanmerking komt, hebben B. en W. zich ter zake tot genoemde Maatschappij gewend. Zij deed daarop voor die looning, per 1 October a.s. (pro resto groot f 485.714.29, een aanbieding tot con versie in dien zin, dat de rente voor de eerste 15 jaren wordt gesteld op 3% pCt. met het recht der geldgeefster om de rente daarna te verhoogen tot max. 4 pCt. en de bevoegdheid van de gemeente om alsdan tot aflossing over te gaan, terwijl verder do thans te betalen boete zal worden ver laagd van 1 pCt. lot pCt. over f485.714.29. B. en W. achten met de Commissie van Financiën deze offerte aannemelijk. Verkeersveiligheid van vrachtauto's Controle van de B.B.N. Vrijdag van die volgende weeik koimjt een auto te Leiden, teneinde de vracht auto's te controleeren op verkeersveilig heid en bedrijfszekerheid, Werken de remmen goed? Zijn de lichten volgens de eisdhen van de Motor- en Rij- 'iehvatgieving? Is het stuiur goed in orde? Zijn ter geen gebróken aan raam of veeren? Het is een nieuw dankbeeld van den Bond aai Bedrijfsautohouders ini Nederland, dat deze uitgewerkt heeft in samenwerking met het Wetenschappelijk Bedrijfsauto-Insti tuut naar het voorbeeld van een automo- bilistemvereeniging in Frankrijk, die een wagen op den weg gebracht had met. het doel de auto's te onderzoeken aan remmen, stuur, enz.,1 en waarbij gebleken was, dat niet minder dan 75 pet. niet beantwoordde aan de eischen van de wet. De auto door de B.B.N. voor dit doel op de weg gebracht in samenwerking met het W.B.I. bevat ver. schillende apparaten voor deze controle en komt Vrijdag 18 Jund a.s. 's morgens vroeg in Leiden, café-restaurant „Zomerzorg", Stationsweg 57. Ieder, die met een of meerdere auto's daar komt, zal zijn wagens kunnen laten onderzoeken tegen het luttele bedrag van f 1.75 voor het eerste onderzoek, dat bevat onderzoek van stuurinrichting, incl. fu sees, voorwiellagers. stuurstangen, enz.. remmen door bepaling remvertraging, af stelling van den carburateur of algemee- nen toestand dieselmotor. En f 1.40 voor het tweede, dat omvat: verlichting in verband met wettelijke voor schriften, algeheelen toestand van koppe ling, gangwissel, transmissie- en achteras, controle van algemeenen toestand motor en verder een zeer laag tarief voor onder zoek van detfails, die noodig mochten zijn. Aan de eigenaars van deze auto's wordt binnen enkele dagen toegezonden een of ficieel rapport samengesteld volgens de rcglemen'en van het wereldbekende bu reau Veritas te Parijs, bekenld door zijn maatregelen ter verhooging van verkeers veiligheid ter zee, welk bureau sinds eenige jaren ook een reglement heeft voor ver keersveiligheid te land, welk reglement het W.B.I. het recht heeft voor ons land toe te passen. Het groote voordeel van een derge lijk rapport is dat hiermede evenitueel de politie kan worden getoond, welke groote waarde de eigenaar hecht aan de ver keersveiligheid van zijn materieel, waa ier zijn wagen zou worden aangehouden. Het is een origineel idee, dat bij de auto riteiten alreeds in goede aarde is gevallen, en het is te hopen, dat vele wagens op de bovenvermelde plaats aanwezig zullen zijn, om voor dit luttel bedrag van dezen bijzon deren dienst gebruik te maken. De controle- wagen zal zijn tocht vervolgen door alle districten in Nederland, om op marktplaat sen en overal, waar bedrijfsautohouders te zamen komen, hun wagens te controleeren op verkeersveiligheid en bedrijfszekerheid. De B.B.N. wil zorgen, dat het goederen vervoer langs den weg verkeersveilig is in het belang van het publiek. Werkloozen-competitie Deze week speelden in de werkloozen- competitie: JeugdwerkloozenL.D.W.S. 29 L.W.V.Metaalbewerkers 2—0 A.S.V.C.G.W. I 2—3 AlgemeeneL.W.V. 22 Fabrieksarb.R.K.W. 53 Volgende week spelen: Maandag 6.15 uur AlgemeeneL.D.W.S. Dinsdag 6.15 uur C.G.W.Jeugdwerkl. Donderdag 6.15 uur L.W.V.Fabr.arb. Vrijdag 3.30 uur A.S.V.Algemeene Vrijdag 6.15 uur R.K.W.Metaalbew. Donderdagmiddag 2 uur organiseert C.G. \V. voor haar leden Roeiwedstrijden in Galgewater met de groote 12-riems Training bakken die het bestuur Njord beschikbaar heeft gesteld. Dat bestuur heeft ook prijzen beschikbaar gesteld, In de gister onder voorzitterschap van den heer M. G. Verwey gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aandeelen, uitbrengen de 15 stemmen. Aan het door den directeur. Ir. P. C. Lin- denbergh, uitgebrachte verslag is het vol gende ontleend: In het afgeloopen jaar werden te Katwijk uit het duinreservoir opgepompt 2.081.962 M.3 duinwater, tegen 2.893.196 M.3 over 1935 of 88.766 M.3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 8.147 M.3, tegen 7.926 M.3 over 1935. De volgende uitbreidingswerkzaamheden kwamen tot stand: Ten behoeve van een beteren aanvoer van water naar de stad is van den watertoren te Katwijk af tot aan den molen te Katwijk een 600 mm. transportbuis gelegd. Deze buis is met een 500 mm. zinker door den Rijn aangesloten op de bestaande 500 mm. trans portleiding in de Sandtlaan, terwijl de in deze transportbuis" voorkomende 300 mm. nker door het Additioneel kanaal met een 500 mm. brugpijp werd aangevuld. Hiervoor een 500 mm. Mannesmannbuis gebruikt, welke gelegd is in o<m naast de brug ge maakte betonkoker. Door deze werken werd bereikt dat de werkdruk in het pompstation te Katwijk verminderde van plm. 45 m. tot 27 m. F.veneens werd voor een beteren aanvoer naar de stad het buizennet in de gemeente Oegstgeest langs Hofdijck, Poelgeest en Haarlemmerweg in verbinding gebracht met de 300 mm. buisleiding in de singels te Lei den. Daar in het afgeloopen iaar twee maal ■doornis optrad aan de bestaande hoogdruk- pomp, bleek, dat deze. wat bedrijfszekerheid betrof, te wensohen overliet. Er is dan ook overgegaan tot het aanschaffen van nieuwe hooge-druk pompen. Onder de gemeente Wassenaar is in het duingebied „Berkheide" een nieuw kanaal (kanaal IV) gegraven tot 4 m. A.P. Dit werk is in werkverschaffing geschied. Begonnen werd met het leggen van een draineerleiding in dat kanaal. Om het water van het nieuw gegraven ka naal IV te kunnen verplaatsen, was een nieuwe pomp in Berkheide noodig Uit over wegingen van bedrijfszekerheid en van eco nomie is een transportleiding van pl.m. 3 K.M. gelegd van deze nieuwe pomp en de be staande pompen in Berkheide direct naar de voorfilters. Tevens werd een aanvang gemaakt met het systematisch vernieuwen van in slechten toestand verkcerende hoofdbuizen in de bin nenstad. Met inachtneming van het bepaalde in art. 5 der concessie werd uitbreiding aar buizennet gegeven tot een totaal van 5.0?2% M. De lengte van het buizennet be droeg op 1 Januari 1936 174.518 M., zoodat de totale lengte van het buizennet op 31 Dec 1936 bedroeg 179.590% M. Het buizennet in de omliggende gemeenten bedraagt te Kat wijk 24.950 m., te Valkenburg 575 m., te Rijnsburg 5419m., te Oegstgeest 20.814% m. en te Voorschoten 630 m. Totaal 52.389 m Met de hydrophone-toestellen werden d« leidingen van 13.320 perceelen met 10.637 closets onderzocht, waarbij werden aange troffen 669 lekkages 5 pet. Gesloten werden 412 abonnements- en metercontracten. Vervallen zijn 43 abonne ments- en 22 metercontracten. Het water werd het geheele jaar gereeeld onderzocht door ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, i zoover dit langs scheikundigen weg is uit te maken". Bacteriologisch werd het water regeld onderzocht aan het chemisch en bac teriologisch laboratorium van Dr. W. G. N. van der Sleen te Haarlem Od 31 December waren in bedrijf 4721 wa termeters, waaronder 298 contrölemeter9. Aan meterafnemers is geleverd 1.124.557 m.3. zoodat gerekend naar het totaalgebruik van 2,981.962 m.3 door de abonnementen moet zijn gebruikt 1.S57.405 m.3, waarin echter het water voor spuien, brandblussching en lek kage begrepen is. Van de geplaatste water meters werd een derde gedeelte vervangen door nieuwe of gerepareerde en ODnieuw op juistheid gecontroleerde meters. Over het naar het oordeel van contractanten ..te hoog aanwijzen" kwam in het afgeloopen jaar één klacht binnen, doch de meter bleek bij onderzoek juist ann te wijzen. Het saldo der exploitatierekening in 1936 bedraagt f 456.959,65%. Na afschrijving op de rekening „eigendommen" blijft een bedrag van f 350.015.62% over, waarvan na aftrek van de daarop vallende belastingen aan deel houders een dividend van 24 pet. (als vorig jaar) kan worden uitgekeerd. Aan de gemeente Leiden zal uit de winst totaal uit gekeerd worden f 312.726.02%. Noot van de Redactie. Men vestigt er onze aandacht op, dat. dit voor de gemeente neerkomt op een rende ment van 8 pet., waaruit zij echter rente en aflossing der aangegane geldleening moet betalen. Waterpolo H.Z.P.C. 7—DE ZIJL 4 Deze voor de competitie vain den Kring den Haag van den K. N. Z. B. in het Zui- derparkbad te Den Haag gespeelde strijd eindigde in een gelijk spel, 1—1. Rust 01. DE ZIJL 3—H.C. Z. 2 (5—1) Bovenstaande wedstrijd vond gisteravond plaats in de Zweminrichting „De Zijl". De Leidenaren wonnen met 5—1. Rust: 2—1. Damclub Leiden De uitslagen der gespeelde bordenwed strijden luiden als volgt: le groep: W. F. Olivier—F. Zijlstra 2—0 J. Stavleu-r-T. J. Lemair 2—0 P. I.igtvoetN. Wassenaar 20 A. PronkD. Megchelse 02 P. OlivierC. J. Koree afg. P. Voorkamp—W. Laterveer uitgest 2e groep: J. y, Wezel—I. Laterveer 2—0 Ds. Wiersinga naar Davos Op verzoek van het Gereformeerd Conii- .Davos" hoopt Ds. H. A. Wiersinga al hier van 16 Juni tot 2 Juli in Davos te vertoeven om onder de patiënten aldaar ambtelijken arbeid te verrichten. Geveilde perceelen Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Sneth lage te Leiden. Huis en erf Langcgracht 252 in bod f2.100 kooper de heer H. Kors- wagen q.q. te Leiden, voor f 2.100. Arbeidsongeval Hedenmorgen te half negen is de 20-jarige C. B„ voorslaander bij de Kettingfabriek al hier bij het lossen van staven ijzer uit een motorboot op het terrein uitgegleden waar na eenige staven aan het rollen gingen. Deze raakten hem tegen het rechtcronder- been, dat vermoedelijk is gebroken. Door den E.IT.D. werd hij naar bet Academisch Ziekenhuis overgebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. L. N. P. Enthoven. Alphen a.d. Rijn. Prins Hendrikstraat 49. Slagerij. Uittr. E.: L. N. P. Enthoven, Alphen a, d. Rijn, dd. 1 Juni 1937. HIJ KWAM NIET VER Hedennacht is door de ipolitie alhier aan gehouden een 16-jarige jongen uit Zeist, die de ouderlijke woning was ontvlucht en per rijwiel de wijde wereld in wilde trekken. BURENRUZIE Gistermiddag heeft in de Lange Agnieten- straat een ruzie plaats gehad tusschen twee buurvrouwen. Daarbij werd mej. C v. R. door mej. F. v. Z. met een stoffer op het hoofd geslagen. Met eenige bloedende ver- rondingen werd de vrouw door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd ter behandeling. De werkloosheid De dagstaat van 10 Juni van den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, be hangers 18, betonvlechters 17, betonwerkers fundeeringwerkors 1, glazenmakers 2, glazenwasschers 7, granietwerkers 12, grond verkers 87, beiers 3, metselaars 99, opper lieden 98, schilders 56, straatmakers 10, hulp-straatmakers 14, stucadoors, witters 58 timmerlieden 179, uitvoerders 8, voegers 17, ongesch bouwarb. 9, totaal 767. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19, lompen sorteerders 10, vellenblooters 7, steenfabr. arb. 96, zeepfaibr.arb. 4, ongesch. fabr.arb. 61, totaal 197. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 89 reizigers, colp. 48, winkelbedienden 33, eta leurs 5, incasseerders 14, musici 6, onderwij Rers 10, overheidspersoneel 10, verplegers 4, totaal 219. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 11, kellners 39. koks 5, totaal 55. Houtbewerkers: Beddenmakers 3, hout bewerkers 57, kistenmakers 5, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 1, meubel stoffeerders 10, meubelmakers 29, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 26, totaal 147. Kleermakers: Kleermakers 59, kappers 6. schoenmakers e.n. 9, totaal 74. Land- en Tuinarbeiders: Bloemisten 26. landarbeiders 30, tuinlieden 21, warmoeziers 9. ongesch. landarb. 5. totaal 91. Metaalbewerkers: Bankwerkers 106, blik- bewerkers 27, burgersmeden 40, electriciens gasfitters 15, gasmetermakers 2, gereed- schapmakers 3, instrumentmakers 4, isoleer ders 5, kettingsmeden 22. klinkers 9, koper slagers 3, lab. bedienden 3. lasschers 8, lood gieters 49, machinisten 19, metaal'boorders 4 metaaldraaiers 7, metaalslijpers 2. monteurs 11, pianostemmers 3, ponsers 5, polijsters lv rijwielherstellers 15, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 7, stokers 23, tegen- houders 14, verw. monteurs 11, voorslaan- ders 5, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuur werkers 8*, wagenmakers 7, ijzerwerkers 42, zandspuiters 2, zandvormers 3. ongesch. arbeiders 45. totaal 597. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 1 totaal 20 Technici, Opz.: Analisten 1, bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3, technikers 5, teekenaars, opz 6, werkmeesters 12, totaal 34. Textielarbeiders: Hekelaars 7, katoen drukkers 20, kluwers e.a. 4, luikers 11, plaat snijders e.a. 22, schrobbelaars 2, spinners 50. spoelders 3, staaldraaddraaiers 10, sterkers 2, strijkers 17, wevers 120, wolbewerkers 37. ongesch. textielarb. 51. totaal 356. Transportarbeiders: Emballeurs 5, chauf feurs 141. exp. knechten 32. koetsiers 17, loopknechten 41, schippers 87, magazijn- knechten 67, spoor- en tramperson. 17. wa kers 5, transportarbeiders 73, losse arbeiders 494. totaal 970. Typografen: Boekbinders 33, boekdruk kers 20. fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4. letterzetters 34, steendrukkers 2. totaal 96. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 85, mole naars 1, ovenisten 4, slagers 68. suikerwer kers 19, wijnkooperskneohten 10. zoutzieders 3, zuivelbereiders 3, ongesch. fahr. arb. 33. totaal 226. Vrouwen: Analisten 1, apothekersass. 1? kapsters (leerl.) 4, naaisters (costuum) 8, maasters 1, spinsters 1, winkeljuffrouwen 17 serveersters 1, buffetjuffrouwen 2, linnen juffrouwen 1. boekhoudsters 1. kantoorbe dienden 24, verpleegsters 7, teekenaressen 1. onderwijzeressen 2, ass. en huishoudstsers 12, dienstboden 14, kinderjuffrouwen 2, werk stei*s 82, fabr. arbeidsters 9, A.V.O. 8, totaal 199 Alg. totaal 4048. 11 Juni 1936 4292. 13 Juni 1935 3743. Ben. 41 Ged. Werkloozen en 26 jeugdwerk verschaffing. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: s C MenslnpGriesheimer d S v Roiien—de Vink z M J v d Water—t Hooidonk d W Pronk—' tl Mei) d J Ben *ehopv Dam i CM den Oudenden Ulil d HF Rnkr-aSchlupp z M Bolutltv Est - OVERLEDEN: G Kurpershoek. m 63 J. 1 A W Brugman, zn 22 j J v Egmond m. 28 G G M Voorend zn. 2 J. J H F Wassink- de Vos. vr„ 58 J. H O Bos. m. 74 J. ONDERTROUWD: C J Kerkhof 28 J. en J M Spronk 28 j. J Vermeer 24 J. en H West maas 24 J. BEDANKT ALS RAADSLID De heer B. Spreij die vanaf 11 Januari 1932 voor de C. H. partij zitting had in de raad onzer gemeente, heeft als zoodanig be dankt Hij zal opgevolgd worden door den heer C. van Gaaien. PREDIKANTS J UBILEUM Ds. D. J. van Katwijk, Geref. pred. te Vel- m, en leeraar in het Godsdienstonderwijs aan de Chr. H. B. S. alhier, herdenkt Woens dag 16 Juni zijn 25-jarig ambtsjubileum. Vanaf 1918 tot 1923 was hij predikant in het naburige Zwammerdam en in die pe riode werd hij benoemd tot leeraar aan de Ghr. H. B. S. alhier. Nader diende hij als predikant de gemeente Schipluiden, Oegst geest, en Velsen, maar bleef ook deze inrich ting van onderwijs trouw. AANBESTEDING De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed voor werkverruiming: het uitvoeren van grond en straatwerken tot verlenging van den weg 11 van het rijkswegenplan 1932 (Haag- sche SchouwLeidenBodegraven) nabij Gouwsluis onder deze gemeente met bijko mende werken. Laagste insohrijfstcr was de N. V. Konings Wegenbouw te Oss, voor f 66.900. Zooals men weet. betreft het hier het gedeelte dat even oorbij de Prinsenlaan zal afbuigen van de bestaande weg, om. over de nieuw te bou- •en brug over de Gouwe bij de scheepswerf „de Vooruitgangf' weer op de rijksstraatweg aan te sluiten. WIJZIGING IN HET EENRICHTINGS VERKEER Zooals door ons reeds werd gemeld zijn er besprekingen gehouden tusschen bevoegde instanties inzake de voorschriften betreffen de het eenrichtingverkeer. Thans is van B. en W. dezer gemeente een besluit afgekomen, waarin met ingang van 14 Juni a.s. (dus Maandag) hun besluit van 1 Mei j.l. houdende voorschriften tot uit- oering van de Verkeersverordening 1937 rordt ingetrokken en nieuwe bepalingen worden afgekondigd ten aanzien van het éénrichtingsverkeer in de Raadhuisstraat en de Van Mandersloostraat. en W. besluiten aldus de betreffende be paling. De Raadhuisstraat vanaf de Jongkindt Coninekstraat tot de v. Boetzelaerstraat en de van Mandersloostraat vanaf den hoek Aarkade tot de Bruggestraat, van 7 tot uur gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, met uitzondering van de handkarren, welke komen uit de richting Zwammerdam en gaan in de richting Koude kerk. resp. komen uit de richting Koudekerk en gaan in de richting Zwammerdam. Ongetwijfeld is hiermede een stap in de goede richting gedaan. Dat de bepalingen tusschen 11 uur 's avonds en 7 uur 's mor gens niet gelden zal door velen met sympa thie worden begroet. O.i. had men de vrij- UIT DEN OMTREK Al.PHEN a.d. RIJN BENOEMING De heer J. Bol, hoofd der Mulo-school met den Bijbel, afd. L.O. aan de Stevinstraat is benoemd als hoofd van „de Elout van Soe- terwoudeschool" te 's-Gravenhage. KAS-VEREENTGING N.VJ ANNO 1865 AMSTERDAM C. SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordl gaarne op aapvraag toegezonden. RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 12 JUNI Programma 3: 8 Keulen; 11.20 Droltwlch; 12.50 Brussel VI; 14.2(i Keuen: 15.35 Bruasel Fr 16.20 Keulen: 18.20 Parijs R: 19.20 Keulen: 20.20 Brussel Fr; 21.20 Keulen; 2.0 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; 23.35 Eoedapest of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Londen 'Reg; 13.05 Droltwlch; 15.50 Lon- Bruscl Fr; ZONDAG 13 JUNI .granvna 3: 8.30 Parijs R; 5 Brussel Fr.; Pl.m 10.20 Keuplen; 13 20 Brussel VI; pl.m 13.30 Keulen; 18.20 Brussel VI; pl.m 18 35 Londen R: 19.20 Brussel VI; 20.20 Keulen; 22.2o Brussel VI 22.30 Brussel Fr. Programma 4: S.30 Brussel VI; pl.m 11.25 Pa rijs R; 12.50 Droitwlch; 14.20 Brussel Fr; 14.35 VI; 14.50 Droitwlch: 16.20 Londen eg; pl.m 16.50 Droitwlch; 17.20 London Reg; 18.35 Drolt wlch; 21.05 Diversen; 21.25 Brussel Fr; pl.m 22.15 Droltwich; pl.m 23 Keulen MAANDAG 14 JUNI Programma 3: 8 Keulen: 11.05 Droltwlch; 2.20 Brussel VI; pl.m 13-30 Brussel Fr; 14.20 Keulen; 15.20 Droitwlch; 15.55 Deutschl-sender: :.2o Keulen: 17.20 Parits R; 18.20 Londen Keg '.20 Brussel VI; 19.50 London R;20.20 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.50 Berlijn Programma 34: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; J.35 London 'Reg; pl.m 12.50 Droltwlch; 13.3ï Londen Reg; 17.20 Droitwlch; 18 20 Diversen; 18.40 Deutschl-sender; 19 Droltwich; 20.20 Lon don Reg; 21,20 Droitwlch; 21.40 Londen Reg; 22.30 Boedapest of div.; pl.m 22.55 Londen Rcg. -C.35 Droltwich 9.05 1 Agenda De Zondagsdienst der huisartsen wordt' morgen waargenomen door de doctoren Flim de Graaff, d-e Jager, Renaud en Winkler De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt morgen waargenomen door dr, Hugenholtz telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der, apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807: E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28 tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapl. 8, Oegstgeest, telef. 274. stelling 's avonds nog wel een uur vroeger kunnen geven daar ook dan de drukte niet veel grooter is dan om 11 uur. Echter, er moet een grens gesteld. Het meest is toe te juiahen de vrijstel ling voor handkarren. Hierdoor is thans aan een groot bezwaar tegemoet gekomen. Zooals wij reeds meldden zullen deze be palingen vanaf Maandag gelden. AFGESLOTEN RIJWEG In aansluiting op ons bericht van Maan dag j.l. over de wogverbetering in de Vier- Ambachtspolder, vestigen wij er de aan dacht van belanghebbenden op, dat in ver band met de werkzaamheden aan die weg, het bestuur van de polder heeft besloten het gedeelte van de kruisweg naar Langeraar en Aardam voor het rijverkeer te sluiteai. HILLEGOM BLOEMBOLLENBEURS Deze week werd de beurs door 100 perso nen bezocht Er was buitengewoon weinig handel. Bloeiende sier-uien werden ge toond. RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, TeL 302, na 6 u. 2479 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN 3IJZONDER PORTRET Voor interieur- en industrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef. 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 HERENMODE - WOEDEN MAATKLEDING. Lijdt U aan BLOEDARMOEDE of ZENUW ZWAKTE? Gebruikt dan P. HAGENAAR's Medicinale Kruidenwijn en Zenuwdruppels. Wettig gedeponeerd. Lammenschansweg 60 - Telef. 2177 Stoomwasscherij „DE ZON" Fa. H. J. DIEBEN Zoeterwoudschesingel 23, LEIDEN Telefoon 1839 Overhemden 25 cent. Boorden 7 cent. Uw wasch is pas goed Als ,,DE ZON" haar doet Nieuwe Leidsche Begrafenis Vereeniging voor Leiden en Omstreken Tel. 975. W. v. INGEN SCHENAU, Voorz. Belast zich met de zorg voor: BEGRAFE NISSEN en TRANSPORTEN, en alles wat daarop betrekking heeft, le klas uitvoering Billijke tarieven Inlichtingen voor lidmaatschap op aan vraag ten Uwent, of Kantoor: Hoogewoerd 84, Leiden, Telef. 975 Commissie van controle en aanbeveling; Mr. W. Aalbersberg, Oegstgeest; S. Th. Buijs; G. H. Pothuis,; B. de Witte; P. C G. A. Wijkmans, te Leiden. EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gediplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, Telef. 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 DRURKÉRU JRhSÉli RRLHPRKT JAN STIGTER THORBECKESTRAAT 12 Tel. 2929 UW ARCHITECT alléén HAABLEZSfliLRSTRAAT 17 Telei. 313

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6