cooot cm%& IftpiMlMl C ONRADS WEKELIJKSCHE BIJLAGE HANDWERKEN „E N F A" Model van een Italiaansche keuken Koken op open vuur Het Engelsche dagblad „Daily Mail" heeft de allengs tot traditie geworden gewoonte, telkenjare in de Britsche hoofdstad een ten toonstelling te organiseeren, de zoogenaom de „Ideal Home Exhibition", die aan archi tecten, meubelfabrikanten, binnenhuiskun- stenaars enz. een welkome gelegenheid biedt, in onderlinge samenwerking aan het Engelsche publiek te laten zien t wat de nieuwste snufjes en vindingen zijn op het gebied van comfortabel wonen Woonhuizen van allerlei typen worden hier natuurge trouw gereproduceerd en van volledige aan kleeding voorzien, en het zijn heusch niet alleen de dames, die voor zulke dingen be langstelling aan den dag leggen, want de Brit is, gelijk bekend, bij uitstek huiselijk van aard, en het spreekwoord „My home is my castle" is voor hem dan ook geenszins een ij del woord. Het is te begrijpen dat vooral ditmaal de „Ideal-Home"-tentoonisteHing ontzaglijk veel publiek naaT het Olympia-gebouw te Londen heeft doen stroomen. Het kroningsjaar heeft duizenden en nog eens duizenden voor de feestelijkheden bijeengebracht, en men heeft om iets bijzonders te bieden, van deze ex positie deze maal extra veel werk gemaakt. De Engelschen hebben naar het wel lijkt een apart zintuig voor historie en traditie, zoodat ook een geschiedkundige afdeeling niet ontbreken mocht. Wat was aantrekke lijker dan eens een kijkje te verleenen in een reeks van historische vertrekken, zoo als die gebruikt zijn door Engelands ge kroonde hoofden. Dat interieur van Hampton Court, uit de dagen van „malder. queen"-Elisabeth, de befaamde Queen Bess, daarbij niet mocht ontbreken, behoeft wel nauwelijks te worden vermeld. Een andere interessante af.deeling, die zeker niet minder belangstelling trok was die der verschillende Europeesche keuken inrichtingen, waarbij o.a. de Russische keu ken met haar „thee-machine", alias samo var, en haar oven die tevens het groote ge meenschappelijke be$ verwarmt, wel een der merkwaardigste specimina vertegen woordigde. Van de Italiaansche keuken, met haar breede schouw en kandelaars geven wij bij gaand een afbeelding. Merkwaardig is het open vuur en de pot, die aan den ketting gehangen, daarboven aan den kook ge bracht wordt. Verder laten de haardijzers zien, dat ook het braden aan het spit in zulk een entourage geenszins tot de onmo gelijkheden behoort Natuurlijk hebben wij hier te doen met een model-keuken, die op heaar voordeeligst is uitgedosch, omdat het oog ook wat wil, en zal men zich niet moe ten voorstellen, dat iedere Italiaansche vrouw, ook de stedelinge, op zulk een ma nier en in een dergelijke pittoreske om geving dagelijks de handen uit den mouw heeft te steken. Het moderne leven heeft een nivelleerenden invloed, en veel wat op het gebied van zeden, kleeding, woon-in richting enz. nog als nationaal aangediend wordt, heeft in de practijk reeds afgedaan, tenzij in meer afgelegen streken. Wij kunnen ons intusschen voorstellen dat een Hollandsche huisvrouw, die mis schien reeds het koken op gas verwisseld heeft met het gebruik van een up-to-date electrisch fornuis, er weinig voor zou ge voelen haar meer nuchtere, maar practische keuken voor zulk een romantische en schil- derachtige Italiaansche te verruilen. Rijst op Italiaansche wijze bereid door MARTINE WITTOP KONING Naast de verschillende „pasta-soorten", die we den vorigen keer leerden kennen als lijfgerecht vam de Italianen, dient ook de rijst te worden genoemd. Ook die vervangt ln den maaltijd onzen aardappel en ook dio kunnen we dus met dankbaarheid aanvaar den in den tijd, dat de aardappel hier te lande zijn smakelijkheid grootendeels heeft verloren. In verschillende opzichten komen de voor «wreen voor goed gekookte macaroni en goedgekookte rijst met elkaar overeen: geen Fan beide mag een pappig mengsel worden, zooals de Hollaiïdsche kookster soms ge neigd is te maken. Bij de rijst, evenals bij de macaroni, is dit maar „een weet"; 't komt er slechts qp aan, dat we aan de korrels niet méér water ge ven dan ze noodig hebben om gaar te wor den, en die hoeveelheid laat zich uitdruk ken door: tweemaal zooveel water als rijst. De Italiaansche methode brengt daarbij nog een hulpmiddel te pas: ze schrijft voor, dat de rijst eerst met een bodempje heet vet (of boter) in de paza wordt rondgeroerd, totdat de korrels een ietsje geel gekleurd zijn; dan wordt de kokende vloeistof (water met zout of ook wel bouillon) er over ge schonken in de verhouding van 2 kopjes vloeistof op 1 kopje rijst en vervolgens wordt de rijst in de goed gedekte pan op een zacht vuur gekookt (ongeveer 25 mi nuten). 't Resultaat zal zijn: smakelijke, juist gare korrels, die niet samenplakken. Wie de rijst op tafel wil brengen als een echte Italiaansche „rizotto", moet er eigen lijk nog een paar draadjes saffraan in mee koken .zoodat de kleur goudgeel wordt Het gerecht wordt goed heet Groote Markt No. 8 R 0 T T ER DAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN terwijl een schaaltje geraspte Hollandsche kaas er afzonderlijk bij gepresenteerd wordt De jus van het bijbehoorende vleesch, of anders wat verdunde tomatenpurée of een tomatensaus vergezellen het Italiaansche rijstgerecht, dat ongetwijfeld ook bij de Hol landers in den smaak zal vallen. Het nieuwe broertje eg, sta eens op!", zei Mane, het dienst meisje, „je moeder heeft je iets te laten zien!" Hans gaapte en rekte zich in zijn bed, nog niet heelemaal wakker. Toen keek hij naar het hangklokje, aan den muur waarop de zon scheen. „O, het is al tien over half achtl" schrok hij. „Het was vannacht zoo druk in huis en ik riep vader, en die zei, dat alles in orde was, en toen ben ik maar weer gaan slapen". „Ach, klets toch niet zooveel, maar ga lie- r kijken!", zei de parmantige 'rirve, die in een lange ochtendjas gehuld al om den hoek kwam gluren. „Ik heb het al gezien!" ,0 ja?", zei Hans koel. „Dan weet ik het wel, het is natuurlijk het nieuwe broertje of zusje". Hij probeerde onverschillig te kijken, maar het lukte hem niet erg. „Ik kan niet lang blijven bij Mam, want ik moet naar school", zei hij, terwijl hij uit bed kwam. Marie lachte om het ernstige gezicht van den achtjarigen jongen. „Wees maar niet bang, jongetje, we zullen je heusch niet thuis houden". Ze gingen samen moeders slaapkamer bin nen. Moeder zag er weer veel gewoner uit dan in den laatsten tijd het geval was ge weest. Alleen een beetje vermoeid, en wat bleekjes. Ale de kinderen erg critisch waren geweest, zouden ze gezien hebben, dat haar gezicht jonger leek, en dat de vermoeide lij die er de laatste maanden ingegrift waren, weer waren verdwenen. Mam glimlachte op haar lieve, zonnige manier, en zei: „Hallo, lieverds! Hans, kom eens kijken, hoe je je nieuwe broertje vindt". Hans gluurde in de wieg, om den hoek in het gordijntje. Eerst zag hij heelemaal niets dan het hoog opgemaakte dekentje en het ronde kussen. Maar daarna ontdekte hij gerimpeld, rood gezichtje, dat heel boos keek, en een raar plukje donker haar boven op een bolletje. Stilletjes dacht hij, dat bet heel leelijk kind was, en dat het abso luut niet leek op de babies van de reclame- biljetten voor zeep en meer zulke dingen. Het had net een oude-mannetjes-gezicht, en 't was veel te klein. En dan zoo'n rare kleur! Misschien zou het later wel meeval len. Maar op het oogenblik vond hij er nog niets aan „Is het niet geweldig?" vroeg Tine, die met haar twaalf jaren maar één uitdruk king van goedkeuring had. Hans gromde iets. 't Was natuurlijk ge weldig, maar tooh niet zóó, als hij zioh had voorgesteld. Ze moesten naar beneden, om te ontbijten. „En Hans, vertel me nu eens eerlijk, hoe vond je de nieuwe 'baby?" vroeg Marie. „Een moimel!" zei Hans, zonder van zijn bord op te kijken. „Hans!" riep Tine verschrikt. Maar inner lijk voelde ze zioh opgelucht, want ze dacht eigenlijk precies hetzelfde. Het was niet, wat ze verwacht en gehoopt had. Iedereen op school had gezegd, dat het zoo leuk was, een klein kindje in huis te hebben, maar dit Marie soheen het heelemaal niet erg te vinden, wat Hans gezegd had „Nieuwe kindertjes zijn altijd leelijk. Maar ze veranderen heel gauw". „Maar dat donkere haar dan?" vroeg Hans, „houdt 't dat altijd? Het is zoo steil. Ik vind krullen veel leuker''. „De haarkleur, die babieB hebben, als ze geboren worden is precies zoo als de kleur, die ze hebben als ze later groot zijn. Maar meestal wordt het eerst weer lichter. Dan gaat het langzamerhand over in bruin, net als jouw haar nu, Hans. Al dat donkere haar gaat er af, en ik denk, dat baby over een jaar wel blond krulhaar zal hebben „Maar 't heeft zoo'n raar gezichtl" zei Hans. ,,0, dat is omdat het zoo nieuw is. Dat zal ook wel gauw veranderen. Dan krijgt hij een snoezig roze kleurtje, in plaats van zoo leelijk donkerrood. En de oogen zullen ook wel anders worden. Worden ze blauw, bruin of grijs, dan gaat 't langzamerhand, maar als ze donkerbruin worden, zooals van je moeder, dan gebeurt dat al in een paar weekjes. Het kopje krijgt dan ook een aar diger vorm. Niet zoo lang als nu. Ik geloof, dat het heusch een lief kindje zal worden". Hans keek verbaasd. „Maar die gekke neus!" protesteerde Hans. „Jongetje!" zei Marie plechtig, „als je ooit een baby ziet met een leuk recht neusje, ge loof dan maar dat het kind een prachtige Romeinsche neus zal krijgen. Er was maar ééns een kind met een mooien neus, en die noemden ze Jan Klaassen". Hans antwoordde niet. „Maar baby ziet er zoo oud uit!" zei Tine. .Heelemaal niet als een kindje, om te ver troetelen Marie knikte „Dat weet ik. Maar lederen dag zal baby er jonger uit gaan zien, en hij ,Is het een jongen?" vroeg Hans wantrou wend. „Natuurlijk", zei Marie, „ik dacht, dat je dat wel wist!" WEKELIJKSCH KNIPPATROON Deze japon is vervaardigd van twee ma terialen. Mouwen en kraagje kunnen van voile of crepe georgette vervaardigd worder. De rok, die naar onderen toe een ietsje klokkend uitloopt, bestaat uit zes banen. Het patroon is verkrijgbaar in maat 44 bovenwijdte: 102 cM.; taillewijdte: 86 cM.; heup wijdte: 110 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Benoodigd materiaal, 8 mter van 90 c.M. breedte voor de jurk en 1-25 meter voile van 90 cM. breedte. Prijs van het patroon 25 ets. plus 5 ets. voor porto- en administra tiekosten en omzetbelasting. Dit patroon is te verkrijgen bij de Afdee ling Knippatronen van de Uitg. Mij Do Mijl paal, Singel 91, Amsterdam-centrum. Toe zending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per post giro: 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk 't nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Gelieve verder uw bestelbrie ven voldoende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. Bovenstaand patroon is ook naar maat te verkrijgen; prijs wordt dan: 70 ets. Verder leveren we niet alleen patronen van het hier gepubliceerde model, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van dece patronen naar maat zijn: een mantel; 85 ets; een japon: 70 ets; linge rie en kinderkleeding 45 ets; blouse: ets en rok: 35 ets per stuk. N.B. We maken er onze lezeressen op at- tent, dat toezending van het patroon enkele j dagen na bestelling plaats vindt. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U he* voordeeligst bij: ST0FFENHUIS J. MONNICKEMDAM, HOOGSTRAAT 351 HOEK SPUI - ROTTERDAM Ook kunt U Uw Japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen ƒ2.—; Mantel knippen 2.—; knippen en rijgen 3.—Japon geheel gemaakt 7.50. Nieuwste platen ter Inzage. Hans zei niks, maar hij dacht aan de jurkjes en de rokjes van Tine's jongenspop. waarvan hij altijd had gedacht, dat het een meisje was. Een jongen, zoo'n „kleine ke rel", waarvan de groote jongens op school altijd praatten! Zoo'n manneke, dat bewon derend naar hem, zijn grooten broer, zou opkijken als hij „Kijk die Hans eens kleuren! Kijk eens, Marie", riep Tine opeens. Maar Marie was al weggeloopen, naar boven. Een genaaid kruippakje Dit kruippafe^. van wollen of katoenen stof vervaardigd, voldoet goed daar het practisch is in het gebruik. Zoowel zephir voor den zomer als flanel of baai voor der winter zijn aan te raden. Er wordt een wol len of katoenen truitje onder gedragen. Men heeft ongeveer 1 Meter zephir noodig. De afwerking kan of met een aardig steek je, of door het opzetten van schuine biesjes geschieden. De zak stikt men het beste in het midden vast, zoodat ér twee zakjes ont staan. De rug wordt ortder de split-onder- slag vastgehecht, en boven op de voorpand schouder geknoopt. Men denke er aan onder alle knoopen een versterking aan te bren gen in de vorm van een stukje opgenaaid band. Het kruippakje is zoowel voor de kleine jongen als voor het meisje in huis de uit verkoren dracht; voor buitenshuis of bij ex tra gelegenheden worden dan mooiere pak jes of jurkjes gebruikt mooen voor vouw. CITROEN- OF SINAASAPPELDRANK: Ro ken voor een groot glas: het sap van 1 citroen, een kwart Liter melk, ongeveer 2 eetl. honing of basterdsuiker (de hoeveel heid naar eigen verkiezing). Doe de melk in een kom en klop met een vork (geen stalen) langzamerhand het ci troensap er door, tot het gelijkmatig verbon den is. Voeg er naar smaak de honing of suiker bij. Bereid de sinaasappelmelk op dezelfde wijze, maar reken per sinaasappel 2 dl., melk en wat minder honing of suiker. AARDBEIF.NPUDDING: Een kwart Liter melk, 100 gram rijst. 10 gram maizer.a, een ei, 75 gram suiker 200 gram aard beien. Kook de rijst in de melk gaar, doch niet stuk koken; het ei kloppen met de suiker, de maizena er doorroeren en dit vermengen met de gekookte rijst. Op een zacht vuur de massa, onder goed roeren, even laten doorkoken tot puddingdikte. Daarna met de uitgelekte aardbeien, laag om laag in een omgespoelde puddingvorm doen. Zorgen dat de aardbeien de kant niet mken. Men kan hier vanillesaus bij geven. VANILLERIJST MET AARDBEIEN: 1 Liter melk, 75 gram rijst, 75 gram suiker, 500 gram aardbeien, vanille, zout. De melk lang laten trekken met de vanil le of vanillesuiker gebruiken. De melk aan de kook brengen en er de gewasschen rijst in strooien. De rijst dan gedurende ander half uur zeer zachtjes laten koken, zoodat ze gebonden is en gaar en de melk geelach tig is ingekookt. Daarna voorzichtig suiker en de gewasschen aardbeien doorroeren en de rijst koud laten worden en overgieten in een vlaschotel. AARDBFIENJAM: Zorg bij het koken van jam voor een goede, dikke pan, besmeer hem voor gebruik met een stukje boter, dat de pan vet is, de vruchtenmassa brandt dan niet zoo gauw aan. 2V£ pond aardbeien, ïy^ pond suiker, sap van 2 citroenen: Maak de aardbeien goed schoon, en doe ze in de pan met de suiker. Breng ze zonder deksel al roerende aan de kook, laat ze koken tot ze dik genoeg is d.w.z. een druppel mag in een beetje water niet meer uitvloeien, maar als 't ware naar de bodem zakken. Schep met een platte le pel het schuim er af, r< er van het vuur het citroensap door, vul net de mas«a de potjes Deze moeten met sodawater uitge kookt, en in schoon water nagespoeld zijn; leg bovenop de jam een rond stukje perka ment, hierop een laagje suiker, zoodat de oppervlakte bedekt is. Sluit de potjes zorg vuldig met schroefSluiting en een stukje perkament. Bereiding van jams met Pen-Jel voor aarr! beien, roode witte of zwarte bessen, Bosch bessen, Bramen, Frambozen, Kersen, Kruis bessen, Pruimen. Benoodigdheden: Voor 2 potten jam: 1 pond vruchten, 1 pakje Pen Jel no. 1, 4^2 ons suiker. Voor 4 potten jam: 2 pond vruchten, 1 doosje Pcn-Jel no. 2 of 2 pakjes no. 1, 1 pond en 4 ons suiker. Kooktijden: Vruchten en Pcn-Jel 1 min bruisend koken, dan de suiker doorroeren en opnieuw aan de kook brengen, daarna: voor 2 potten 5 min. bruisend koken; voor 4 potten 7 min. Wasch goed rijpe, maar gave vruchten en Iaat ze op een vergiet uitlekken. Verwijder groene dopjes en steeltjes en pitten. Weeg de schoongemaakte vruchten precies af en doe ze in een wijde pan. Maak de vruchten met een houten lcioel of stamper tot een breiachtige massa. Snijd pruimen en ker sen fijn. Strooi de Pen-Jel langzaam onder gelijk tijdig flink roeren in de massa. Breng de massa aan de kook en laat de massa 1 min. bruisend meekoken. Doe de heete jam on middellijk in de schoone uitgekookte potten, voeg er 1 eetl. citroensap op 1 pond vruch ten dour, niet bij zure vruchten als bramen aalbessen e.a. Citroensap enkele seconden mee laten koken. HOOFDKANTOOR LEEUWARDEN EEN HAARVERF, DIE PRACHTIG VKKl'Tl EN LANG HOUDT! i INSTAVl'O VITE la da volmaakte haarverf voojB goede vriend van de per-I U behoeft nlc lancen: do kleu U met INSTAV '10 verkrijgt zij natuurlijk en mooi. Vraag Uw kapper STANTO VITE, l weiger zonder aari LATEXO ELASTIEK Vervaardigd van de orig. gespoten Lactron rubberdraden. Vernieuwing onnoodig. HUIZE „WESTE!NDE" TE 's-GR AVENH AGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 k S.— p. d.) voor 1 logies met volledig pension; desgew. alleen kamers met ontbijt. Gevestigd sedert 1863. Jeheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31. Telef. 113932 Westcinde 27, Telet 110573 STOOMWASSCHERIJTh.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM Wij WASSCHEN en ST00MEN ALLES HAVERMOUT VLUGKOKEND «fO CENT PER lO PONDSPAK H.V. KOR. PELLERIJ MERCI) R1US" WORMERVEER. UW DAGELIJRSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THE N.V. Kanis Gunnink, Importeurs. K k Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn. UTRfCHT KwlNGSWEG 56 - Telef 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 GeheeJ naar de eischen des tijds ingericht Wascbt uitsluitend met norton water VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12