SITTEPSs/DKAR De fluit van Frederik den Groote Springer verliest de achtste parti] DINSDAG 8 Juni 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland VON BLOMBERG ,TE ROME Het heeft lang geduurd, eer de Duitsche maarschalk Von Blomberg eitoe overging, nan Mussolini's uitnoodiging gevolg te ge ven. om eens een bezoek aan Italië en Home te brengen. De maarschalk scheen te tal men, en o.a. de Britsche kroningsplechtig heden te Londen, waar hij uit naam van Duitschland aanwezig moest zijn. te benut ten, om het uitstel nog wat te rekken. Zag hij er zoo tegen op» onder den blauwen Ita- liaanschen hemel te verwijlen, om daar troepen en nog eens troepen te schouwen, van de parmantig voortmarcheerende mi niatuur-mannetjes der Balilla af tot de groote, moderne leger-eenheden toe? Ook de vloot zou haar krachten voor hem ont plooien in de schilderachtige golf van Na pels, een oord, dat door toeristen nimmer geschuwd pleegt te worden. De Duitsche krijgsoverste kon zijn Itali aansche reis niet ondernemen, zonder het besef, dat daaraan zeer gevoelige kanten zaten. Allereerst is er die merkwaardige verhouding tusschen den fascistischen en 'den nationaal-socialistischen machtsstant. Welke door den term van „as Rome-Berlijn"' wordt gekenschetst- Dit is een samengaan zonder stelregel of formule, louter bepaald door het besef van gemeenschappelijke be langen ten opzichte van de buitenwereld, 'die haar voornaamste steunpunten ih Lon den en Parijs vindt. Italië en Duitschland hebben voorzeker beduidende gemeenschap pelijke interessen, doch evenzeer terreinen, waarop beider verwachtingen voor de toe komst dreigen te botsen. Zulk een diploma tieke situatie is zeer-subtiel. Bij besprekin gen van allerlei aard dient men zorgvuldig slechts die onderwerpen naar voren te len, waarover overeenstemming mogelijk is, niet ongelijk aan twee schooljongens, die enkel hun dubbele postzegels uitruilen. Al het andere moet opgekurkt blijven, in het besef, dat voor beider veiligheid een groote mate van wederzijdsche reserve geboden Het onderwerp is in de internationale pers reeds meermalen ter sprake geweest, of in de naaste toekomst een samengaan van de Italiaansche en Duitsche genera ie staven te verwachten is. Veelvuldig waren tusschen de bevriende naties de uitgewis selde bezoeken, doch waar het de militaire experts gold, betrachtte men de noodige soberheid. Von Blomberg heeft ongetwijfeld steeds het levendige besef gehad, dat zijn reis naar Italië allerlei ongewenscht commentaar kunnen ontketenen. Door ingewijden wordt het wel zeker geacht, dat Rome en Berlijn zich niet té vast aan elkander wenschen .verbinden, omdat de huidige samenwerking 'eer voortvloeit uit den drang der omstan digheden, dan uit een ware lotsverbonden heid der twee natiën. Zoo de opperste lei der der Duitsche defensie zich over de Al pen begaf zou daaraan licht de uitleg wor den gegeven, dat deze nauwe militaire sa menwerking thans inderdaad stond beklon ken te worden. Men tast wellicht niet al te ver mis in de .Veronderstelling, dat Mussolini Von Blom berg te gast wilde hebben om uit den mond ,van dezen expert te vernemen, wat hij over "de vakbekwaamheid en de houding van het Italiaansche defensie-materiaal dacht. Ita lië is een nieuwe staat, die zeer gevoelig i: op het punt van eer, en er daarom op uit is duidelijk te doen vaststellen, dat hij in derdaad mannen onder de wapenen heeft. De Italiaan heeft als militair zich nog geen ongerepte reputatie weten te tigen; de wereldoorlog gaf in dit opzicht 'dubieuse resultaten te aanschouwen, er jvat Abessinië aangaat, waar de solda teske prestaties ongetwijfeld zeer opzien barend mochten worden genoemd, de zi Europeesehe maatstaf ontbrak in dezen strijd. Ook Spanje heeft het Italiaansche élan niet zonder meer bevestigd. Een Duit sche legeroverste moest komen inspectie maken, om het zelfvertrouwen, dat zoo spoe. dig onder besef van minderwaardigheid af brokkelt, eens en voor al te verstevigen. Het trekt de aandacht dat Von Blomborg Zich tegenover het persbureau Stefani gereserveerd heeft uitgelaten. Zijn lof voor de mechanische Italiaansche strijdmiddelen was openhartig. Zoowel leger als achtte hij op groote technische hoogte ge bracht, maar... technische perfectie moet samengaan met perfecte soldaten, en „hot is niet aan mij om te oordeelen over de mi litaire kwaliteiten van het Italiaansche Volk". Het is bescheiden geformuleerd. Heeft de tengere Italiaan, die zoo met bewondering voor het stoere postuur van den blonden Germaan is vervuld, uit dit oordeel de kracht kunnen putten, zijn zeil vertrouwen te versterken?. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Spaatische lezing van „Deutschland"-incident Franco ontvangt versterkingen Aan het Fransche grensstation Ccr- bère is dezer dagen een spoorwagen aangehouden, geladen met een aantal bussen met vloeistof, die volgens den vrachtbrief en de etiketten olie is. De ze lading, die 13 top weegt, is bestemd voor Spanje. De controleurs der commissie voor de nict-inmenging stelden een onder zoek in en kwamen tot de ontdekking, dat de bussen gevuld waren met een krachtig explosief. Zij verzetten zich tegen het vertrek van den wagen naar Portbou en stelden zich onmiddellijk in verbinding met de commissie te Londen, omdat de stof niet voorkomt op de lijst van artikelen, waarvan de uitvoer naar Spanje verboden is. De wagon wordt intussohen dag en nacht door de mobiele garde bewaakt Franco krijgt versterkingen Gedurende het week-einde zijn 14.000 man ■ersterkingen van Ceuta naar Algeciras ge transporteerd, om van daar naar de fronten van Bilbao en Madrid te worden overge bracht. Slechts 1300 man van deze troepen komen uit het buitenland via de garni zoenen van het vreemdelingen-legioen in Marokko. De overige zijn jonge Spanjaarden, oie maanden geleden door Franco onder de apencu zijn geroepen en in Marokko zijn opgeleid. De aankomst van deze versterkingen be schouwt men als een inleiding tot een door den nationalen generalen staf beraamd groot offensief, waarvan men een beslis- in den strijd verwacht, uar uit Gibraltar wordt gemeld zou bo vendien de Spaansche financier Juan Marc h Franco de toezegging hebben ge daan, dat hem opnieuw een bedrag van drie honderd millioen pond sterling tot voort zetting van den oorlog tegen Valencia ter beschikking wordt gesteld door zijn aan hangers in het buitenland. March Is Zaterdag j.l., van Italië komend, i Gibraltar aangekomen en heeft, na een kort oponthoud, vandaar zijn reis naar Sa lamanca voortgezet. In verband met Marchs bezoek aan Italië ng een veertien dagen geleden te Gibraltar het gerucht, dat generaal Franco met af treden zou hebben gedreigd, indien hem door tlalië geen nieuwe middelen ter be schikking werden gesteld, om den strijd voort te zetten. Uitwisseling van gijzelaars Gistermiddag zijn op de internationale brug van Irun de eerste burger-gijzelaars uitgewisseld. Het zijn een groep padvinders uit Saragossa, die zich te Barcelona bevon den tijdens het uitbreken van den burger oorlog en een gezelschap tooneelspelers, dat zich op dat oogenblik te Saragossa bevond. De slachtoffers van Ibiza In het marine-hospitaal te Gibraltar is nog een der opvarenden van de „Deutsc-hland", die bij het bombardement werd gewond, overleden, zoodat het aantal slachtoffers thans dertig bedraagt. Een speciale verslaggever van „Paris Soir" te Valencia geeft een bericht over het bombardement van de „Deutschland", zooals hij dat ontvangen heeft van „kapitein Arcega", die de beide volksfront-vliegtuigen commandeerde, toen deze bommen hebben teten vallen, welke de „Deutschland" trof- Op de vraag van den correspondent van welke nationaliteit de vliegers waren, die de bemanning vormden, antwoordde Arcega: „Hier is de lijst met de namen der mannen, die zich bij mij bevonden. Het zijn allen Spanjaarden, evenals ik. Op de vraag van den verslaggever, wat het doel der expeditie was, antwoordde Arcega: „De orders, die ik had ontvangen, luidden te vertrekken voor een verkennings vlucht boven Ibiza, en vier onzer torpedo jagers te helpen." „Ik heb deze bevelen nog in mijn porte feuille"., zeide de kapitein tegen den jour nalist. Hij liet dezen zijn getypte instructies zien. De bevelen had de kapitein om negen uur 's morgens ontvangen; om vijf uur 's mid dags was hij met zijn toestellen vertrokken. Onze toestellen waren zeer snelle twee- motorige vliegtuigen. Wij vlogen op 4000 voet hoogte. Bij liet naderen van Ibiza be merkten wij in de baai. op ongeveer 20( yards (ISO meter) van den oever een oor logsschip. Wij vlogen in zijn richting om het te ver kennen. Toen wij naderden gaf het schip vuur op ons. Het schieten was eerst slecht en te laag, doch weldra werd het verbeterd en plotseling kwamen in onze omgeving granaten tot ontploffing. Het was toen ge veer zes uur. Het was heel natuurlijk, aldus kapitein Arcega, dat wij direct liet schip aanvielen dat ons beschoten had. Ik gaf den weg aan en beval den waarnemer vier bommen te laten vallen. Ik kon niet zien waar onze bommen terecht kwamen. De waarnemer telefoneerde mij het resul taat." De kapitein heeft formeel ontkend, dat de vliegtuigen op geringe hoogte boven de „Deutschland" zouden hebben gevlogen. „Dat is grotesk", zeide hij. „Met toestellen als de onze moeten wij van groote hoogte bombardeeren en met groote snelheid vlic- Een beeld van de verwoesting, welke in Almcria werd aangericht door het bom bardement der Duitsche oorlogsschepen. De Geneefsche Arbeidsconferentie Protest tegen de Russische geloofsbrieven Door de veracniging van christelijke vak veroenigirirsbonden i6 een protest gezonden aan den voorzitter van de internationa" arbeidersconfèrentie tc Genève tegen de geldigheid van de geloofsbrieven dor Russi sche arbeidersgedelegeerden. Het protest is onderteekend door den secretaris, P. I. S. Serrarens en den president II. B. Berghuys, beiden Neder la riders. Naar de ,.LTnited Press" verneemt, wordt het protest biermode gemotiveerd, dat er sovj' «t-Ruelnnd, evenmin als in Duitschla on Italic, vrije vakvereenigingsbonden be etnam. Wat doet ge liever DUUR WONEN in een hnarhnls en Uw leven lang hunr betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B0UWKAS „R0HYP" SPUISTRAAT 219/221 - AMSTERDAM (C.). Naar herstel der non-interventie Het beginsel van onderling overleg Eden heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat hij over eenige dagen een verkla ring hoopt te kunnen afleggen over de onderhandelingen, welke worden gevoerd ten aanzien van de veiligheid van de sche pen, welke de niet-inmengiugs-contröle uit oefenen. Naar Reutor verneemt, verwacht men van Duitschland weinig of geen verzet tegen 't Brits-iie voorstel, dat de individueel» actie an iedere vloot-eenheid, in geval van een aanval van een der strijdende partijen op de oorlogsschepen, beperkt zal blijven tot maatregelen van zelfverdediging. Thans gaat het er om, een formule te vin den, die het beginsel van onderling overleg 'oldoende kracht bijzet. Ofschoon het aan zijn eisch inzake represailles niet absoluut asthoudt, stelt Duitschland er zeer veel prijs op, dat het onderling overleg gevolgd wordt door een optreden, waardoor de waar digheid van de internationale controle ge handhaafd wordt Von Blomberg prijst Italië's leger In een verklaring, die de Duitsohe minis ter van oorlog, Von Blomberg, tegenover den president van 't agentschap Stefani heeft afgelegd, heeft hij, na zijn dank te hebben betuigd voor de ontvangst, die hem in Italië ten deel was gevallen, zijn bewon dering geuit over de bewapening der Ita liaansche strijdkrachten. Hij zeide, den in druk te hebben, aat deze wapens in handen in goede soldaten zijn. Von Blomberg verklaarde voorts: „Ik heb met vreugde de vriendelijke uitnoodiging an den Duce aanvaard, waardoor ik mijn wcnsch in vervulling heb zien gaan een bezoek te brengen aan de strijdkrachten van het fascistisch Italië. Het zou onzinnig zijn, aan mijn reis een verborgen politiek doel te illen toeschrijven, omdat zoowel de „Fueh rer" als de Duce niets liever willen dan den wereldvrede handhaven. Ik ben ervan over tuigd. dat de versteviging van de as Rome Berlijn een uitstekend middel is, om den wereldvrede te verzekeren. Indien mijn be zoek een stap in deze richting beteekent, zal de voldoening over de aangename dagen, die ik in Italië doorgebracht heb, er te grootcr om zijn". Poolsch bezoek aan Roemenië De president der Poolsche republiek Moscicki en de Poolsche minister van buitenlandsohe zaken Beck, die een bezoek aan Roemenië zullen brengen, zijn in Boe karest aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door koning Carol, kroonprins Mich'aël, leden der regeering en buitenlandsohe diplomaten. De president, de koning en de kroonprins inspecteerden de eerecompagnie en begaven zich vervolgens naar het koninklijk paleis. Langs den weg, welken de stoet volgde, had zich een groote menigte opgesteld, die den Poolschen president en de vorstelijke personen geestdriftig toejuichte. DE STAKINGEN IN AMERIKA Vakvereenigingen in de Staalindustrie vragen om overheidsinterventie Alle belangrijke automobielfabrieken en fabriekx van onderdeelen te Lansing (Michigan) zijn gisteren door de United Automobile Workers Union geeloten, als verweer tegen de arres tatie van 7 etakingsposten, die ge protesteerd hadden tegen een discri- mineerende behandeling van vak- veruenigingsledcn. Do montage-fa brieken van Packard blijven, zoolang de staking aanhoudt, gesloten. Inmiddels hebben de posterijen op nieuw geweigerd levensmiddelen, dagbladen en andere zendingen bij de werkwilligen in de Republic Steel- fabrieken te bestellen. De staking in Lansing leidde er toe, dat ook alle warenhuizen en dagbla den moesten sluiten. In Detroit is intussohen een nieuwe orga nisatie in het leven geroepen, die ten doel heeft het comité tot industrieele organisatie van John Lewis te bestrijden. De nieuwe organisatie, die zich de „Broederschap van Amerika" noemt, heeft in twee dagen tijds 7000 leden verworven. President van de broederschap is een zekere Byrd S c o 11, die reeds 20 jaar bij Ford in dienst is. Hij heeft echter tegenover de pers verklaard, dat hij geen enkele financieele of andere hulp van de Fordmaatschappij ontvangt. Een boroep op Roosevelt President Roosevelt heeft het h?m telegrafisch gedane verzoek van meer dan tachtig vakvereenigingen in de staalindu strie, om interventie der regeering in het staalconflict, doorgezonden aan het depar tement van arbeid. Men verwacht, dat het departement van arbeid binnenkort stappen zal ondern- um een formule tot bijlegging van den op verbitterde wijze gevoorden strijd ii staalindustrie uit te werken. ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 DEN HAAG: Colnmbnsstraat 2, hoek Suezkade. HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraat 50 Telefoon 6819 Dnitsch musicus zal erop concerteeren Was Frederik inderdaad muzikaal (Van onzen Duitschen correspondent) „Kammermusiker Georg M 11 e r, fluitist aan de Staatsopera Unter den Linden, heeft van de stad Potsdam verlof gekregen, dc fluit, welke indertijd door Koning Frederik den Groote op Sanssouci werd bespeeld, voor meerdere concerten te benutten". Zoo lazen wij in de aankondiging van een con cert, dat deze week oo Slot Niederschön- hau-scn bij Berlijn zal plaats vinden en dut niet slechts over heel Duitschland, maar ook door de „National Broadcasting Coin panv" over Amerika zal weerklinken. „Ik ben weliswaar niet de eigenaar van dit kostbaar instrument, maar zijn verzor ging is mij door de stad Potsdam opgedra gen en daar ben ik zeer trotsc.h op. Ik mag er onk buiten Berlijn en Potsdam mee con certeeren en mijn eerste concert vindt plaats op het historische Hohenzollern- inaleis „Niederschönhausen", waar koningin Elisabeth, de eenzame en ongelukkige ge malin van Frederik den Groote heeft ge leefd". „De koning benutte afwisselend zeven ver schillende fluiten, die te allen tijde op een bepaalde plaats van zijn paleis gereed moesten liggen. Oppervlakkig bezien, kon men daardoor misschien tot de onjuiste con clusie komen, dat een virtuoos en expres sief spel op zulke eenvoudige instrumenten nauwelijks mogelijk is geweest. De eigen lijke aanleiding van mijn onderzoek, of Friedrich al of niet een begaafd fluitspeler geweest is, gaf de strijd, tusschen den koning en zijn leermeester Quantz. die 's konings spel van meet af aan gecontro leerd heeft en ook in later tijd de eenige was, van wion Friedrich zich critiek op zijn spel liet welgevallen. Ik stelde dp vraag: waren op de fluit van dien tijd de composities van Bach, van den koning zelf en van zijn leermeester te spelen? Want deze composities stelden hooge eischcn. „Om dit vast te stellen, heb ik de fluiten des konines, welke op Slot Monbijou te Berlijn en Sanssouci te Potsdam bewaard worden grondig onderzocht. Het heeft heel wat geduld en inspanning gekost, om ze weer bespeelbaar te maken, maar het sue ces. dat door de vakwereld sterk betwij- fpld werd. was enorm. Ik stelde vast. dat de vineertechniek \an dien tijd een geheel andere geweest is dan de tegenwoordige. „Fïngerterhnisch" moest ik zelf een ge heel andere methode gaan volgen, om tot Te groote zelfverzekerdheid Fraai, maar risquant spel Stand thans weer gelijk In huis „De Beurs" te Groningen is steravond de achtste partij gespeeld in den wedstrijd om het wereldkampioenschap dam- en tusschen Springer en Raichenbach. De partij verliep als volgt: 'it: B. Springer. Zwar:: M. Raichenbach. 3429-opening. 1. 34—29 19—23; 2. 39—34 14—19; 3. 44— 20—25; 4. 50—44 10—14. Wit's 3429-opening is door jwart kalm beantwoord. 5. 32—28 23x32; 6. 37x28 5—10; 7. 29—24 19X30; 8. 35X24 Wit geeft voor de zooveelste maal blijk van in onverschrokkenheid en aanvalswil. In- aats van den tekstzet zou 4237 in aan merking gekomen zijn, welke zet echter min- in de lijn van het spel ligt. Van 2924 gaat echter meer initiatief uit en deze zet tegelijkertijd positioneel juister. B18—22; 9. 42—37 14—20; 10. 47— 42 20X29; 11. 33x24 22X33; 12. 39X28 Het stuk op 24 blijft gehandhaafd; er zit t en bravoure in het spel van onzen land genoot. 10—14; 13. 43—39 17—21; 14. 37—32 14—20. Speculeert nu op 3933 en 33X24, dat verliest door 2127, 1318 en 18X50. Dgl. valletjes zijn echter te eenvoudig voor Sprin ger en hij antwoordt: 15. 34—29 21—26; 16. 31—27 Uit den loop van het spel blijkt, dat Springer het doorstooten van schijf 27 naar 16 beoogt. 1611—17. Een blijvende bezetting tegelijkertijd de velden 27 en 29 kwam toch niet in aan merking, door de vele dreigingen, welke uit soortgelijke posities voortspruiten en speelt dus: 17. 27—21 16X27; 18. 32x21 6—11; 19. 21—16 9—14. Merkwaardig, dat wits ruil bij den 17den zet van eenzelfde genre is als Raichenbach o.a. tegen Vos herhaaldelijk nam. 20. 28—23 Een variant, die de inleiding is van interessant combinatiespel. Springer durft, en speelt alsof hij geen voorsprong maar een achterstand boekt. Er gaat van zijn spel die machtige bekoring uit, welke haar stempel drukte op de partijen van onzen landgenoot in 1928. 2013—18. Op 13—19 en 8X28 volgt 36—31 en 41X23. Na 17—22 volgt 24—19 en 39x6. 21. 40—34 17—22. 22. 41—37 Geeft de mogelijkheid van 3631 als vo rengenoemd op. om deze echter door andere te vervangen. Wit moet tempi nen om den aa:.val op het vijandelijk cen trum een kans van slagen te geven. 2211—17; 23. 38—33 8—13. Bouwt zijn stand op voor den aanval op schijf 23. 24. 37—31. 26X37; 25. 42X31 Om, nu na 38, en later eventueel 1319 en 8X28 3127 mogelijk te maken. dit verrassend resultaat te komen. Ook de inzet van den mond moet een andere zijn geweest dan de onze en ik kan thans na ernstige studie beweren, dat het oppervlak kig gevormde beeld van 's konings fluit- kunstniet meer houdbaar i£! Uit mijn onderzoek is komen vast te staan, dat Friedrich nagenoeg eiken ochtend de spe ciaal door Quantz voor hem geschreven fluitoefeningen geoefend heeft en voorts, dat hij reeds als jeugdig monarch de be^te musici van zijn tyd naar Rheinsberg heeft ontboden, om \an hen te leeren. Deze groep kunstenaars was de ba*is voor de latere staatskapel welke Knobelsdorff in opdracht van den koning voor de opera Unter den Linden liet vormen". Quantz is ongetwijfeld de eerste geweest die voor een geregelde Guitschool den stoot heeft gegeven. Bij dc opera was het gebrui kelijk. dat iedere geslaagde leerling later zijn leermeester opvolgde en zoodoende heb ook ik thans weer een regelrechte stam tafel der fluitisten ingevoerd. Gaat men de oude stamtafel na dan komt men tot de ge waarwording, dat meerdere goede fluitisten hun artistieke afstamming tot Quantz kun nen terugleiden!" Uit een goed gesloten kast haalt Geor, MÜHer de fluit van Frederik den Groote ta voorschijn. Zij i3 uit donkerbruin beuken hout vervaardigd, maar lijkt in haar primi tieve structuur slechts weinig meer op onze tegenwoordige fluit. De toon is donker en zacht als fluweel, in omvang echter ook kleiner dan die der tegenwoordige instru menton, maar niettemin van een betoove- rende zachtheid. De toon is afhankelijk van een kleinen inzet van den mond en voor eiken noot moet een andere stelling d lippen gebruikt worden. De ontbrekende halve noten moeten door zware kunstgrepen aangevuld worden, waardoor een virtuoos spel zeer bemoeilijkt wordt. „Uit al deze moeilijkheden kan men reed; afleiden, dat de Koning een uitnemend fluitist geweest moet zijn. Tenslotte heb ik nog een hoogst merkwaardige ontdek king gedaan: wanneer men het doodeu- masker bekijkt dan kan men een wijziging der lippen vaststellen onder den invloed van liet fluitspel. Rond 150 jaar is nier. aan dit feit achteloos voorbijgegaan! Deze omvorming der lippen is geen toeval, want op de schilderijen, welke Ziesenis van den koning heeft gemaakt, kan men ze logisch volgen. Ter nadere opheldering heb ik dc portretten van nog 400 andere beroemd» fluitisten verzameld en bij allen hetzelfde vastgesteld' Voor de vele bewonderaars van Frederik den Groote is deze zorgvuldige studie e sensationeele ontdekking, welke daarvan 't gevolg is, een feit van groote brteekenis want de veelzijdigheid van dezen Hohcnzol- ler is zoodoende voor latere tijden vastgc- 25. De stand na zwarts 25sten zet is: Zwart: 14 stukken op 1 2 4 7 8 12 13 14 15 17 18 20 22 25. Wit: 14 stukken op: 16 23 24 29 31 33 34 39 44 45 46 48 49. Een interessant spelletje! Wanneer wits veelbelovende plannen slagen, wordt de druk op zwarts centrum van een niet te onder schatten beteekenis. Zeker, er zijn in dit aan- alssysteem veel risico's, en men behoeft een schijnbaar opgedrongen stukkenreeks niet als een onweerstaanbare aanvalslinie te be schouwen, maar wanneer wit over voldoende vrije zetten weet te beschikken en schijf 23 kan verdedigen, rit er ongetwijfeld perspec tief voor wit in deze positie. 26. 46—41 1—6; 27. 4540 13—19. Op het juiste moment. 28. 24X13 8X28; 29. 48—42 Op 31—27 volgt namelijk 22x31, 33X13, 6—11, 36x27, 25—30, 34X25, 17—22 en 12X45. Wit beoogt met den tekstzet zwartte dwingen om 2928—32 te spelen, daar 29, 49 of 1419 falen wegens 3127. 30. 42—37 32—38; 31. 33X42 14—19. Wit heeft zijn stuk nu terug, maar zwarts positie rechts is beter. Raichenbach heeft dit partijgedeelte stijlvol behandeld. Van Sprin gers aanval bleef niet veel over en de weer legging van den wereldkampioen is af doende. 32. 49—43 6—11. Het is nu een tempo-strijd geworden. 33. 31—26 4—9; 34. 37—32 Zet nu zwarts korten vleugel vast. gaat nu echter uitsluitend om de beschik bare tempi. 34. 9—14. Stand na 349—14 Zwart 12 stukken op: 2 7 11 12 14 15 17 18 19 20 22 25. Wit: 12 stukken op 16 26 29 32 34 36 3! 40 41 42 44 49. 35. 32—27?? Een grove blunder, die een plotseling ein de aan de partij maakt. Wit wil blijkbaar zooveel mogelijk vrije zetten behouden en ziet over 't hoofd na: 3522X31; 36. 26X37 17—21; 37. 16x27 25—30; 38. 34X25 18—22; 39. 27X18 12X45; 40. 44—40 45X34; 41. 39X30 20—24. Wit geeft het op. Een jammerlijk einde van zulk een fraai opgezette partij. Springers aanval was ris kant, zeker, maar hij opende perspectieven, en hoe leerzaam ook door Raichenbach weer legd, getuigde wits stormloop van een lo venswaardig initiatief. Wits 35ste zet is een grove fout, door Springer gemaakt op een moment van wel licht te groote zelfverzekerdheid. Misschien liggen Springers kansen toen hij nog een voorsprong had meer in de verdediging en zou hij verstandiger hebben gedaan pas op een aanvallende tactiek van Raichenbach met een tegenaanval te reageeren, maar nu komt de spanning er pas ter dege in, en de verdere verrichtingen van onzen landgenoot krijgen er des te grooter waarde en belangstelling. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pnt, M. Raichenbach 8 16 18 B. Springer 8 16 18 De 9de partij wordt Donderdag 10 Juni te Amsterdam gespeeld in het Victoria-hotel^ Aanvang 7 uur. Italië en het Jodenvraagstuk Hoewel in Italië geen officieele campagne wordt gevoerd tegen de Joden, komen toch terzake in dc pers zekere opmerkingen voor, den laatsten tijd, die te denken geven. De „Popoio d' Ilalia" bijv. heeft kortgele den uiteengezet, dat het Zionisme onver- eenigbaar is met het fascisme. Het blad heeft (hans een aantal brieven ontvangen en deze ook gepubliceerd, van Joden, die plech tig verklaren afkeerig te zijn van het Zio nisme, dat o.a. pro-Engelsch wordt genoemd. De extremistische „Tevere" verwondert zich over de „heilige onnoozelheid van hen, die gelooven, dat het Joodsche vraagstuk is opgelost, nu van dc Israëlieten de belofte van trouw aan Italië en het fascisme is ontvangen". Voor dit blad bestaat de oplossing in een zoo streng mogelijke controle van de gees ten. opdat deze niet, zooals nu, vervormd en vergiftigd kunnen worden door een menta liteit, welke absoluut vreemd is aan de Ita liaansche. De politieke onzekerheid te Moskou In de Russische pers en In politieke krin gen te Moskou worden nog voortdurend ont hullingen gedaan omtrent het bestaan van (-on uitgebreid net van samenzweringen, welke worden beraamd door aanhangers van Trotzki, van wie sommigen zelfs do hoogste posities bekleeden. Opniieuw wordt met nadruk vermeld, dat zich ook in dc „Ossoaviachim" en zelfs in den ccntralen raad tal van Trotzkiisten bevinden, In de laatste berichten is er sprake van contra-revolutionaire samenzweringen in Azow en in de districten van de Zwarte Zee. Onder do tallooze personen, die den laat sten tijd zijn gearresteerd, bevinden zich Malinof, vroeger tweede secretaris van hot partij-comité en voorts 19 andere bekende partijmannen. Aan het slot van de lijst, welke al deze namen bevat, staat nog „enz.". Kort Nieuws Na een overigens goed verloopen proef tocht js de nieuwe Duitsche walvischvaar- der „Rau 3" bij het keeren op den beneden Wezer dwars voor de noorder-sluis door tot. nu toe onbekende oorzaak omgeslagen. Er zijn waarschijnlijk hij dit ongeluk ook mcnschenlevens te betreuren. De Belgische ministerraad heeft beslo ten een bedrag van 250.00(1 francs te storten ten gunste ven het Internationale Iloode Kruis ten behoeve van hulpverleening aan de burgerbevolking in Spanje. Voorts heeft de ministerraad den stand van de Neder- landsch Belgische handelsbesprekingen bestudeerd. Tijdens een polo-wedstrijd op de ren baan van Omaha (Nebraska) is in een paard ons'al brand uitgebroken. Het vuur grepp mei groote snelheid om zich heen De toeschouwers hebben nog getracht zooveel mogelijk paarden in veiligheid te brengen Niettemin zijn 50 kostbare dieren om het leven gekomen. Bij de reddingswerkzaam heden werd één persoon gedood, terwijl vijf personen werden gewond. ,B ATAV U S" geen personeele belasting het beter geconstrueerd NEDERL. MOTORRIJWIE ,1 I 264.-- RIJWIELFABRIEK f arrx la/^t^dcw.»batavus" AFD.MOTORENh ee r enveen Het Russische Poolonderzoek Een warme golfstroom ontdekt De Sovjet-Russische Pool-onderzoekera, die in het Noordpool-gebied blijven over winteren, hebben gister een radiogram naar Moskou gezonden, waarin zij melding ma ken van de eerste resultaten van hun proe ven met water in het Poolgebied. De thermometers hebben uitgewezen, dat een betrekkelijk warme golfstroom, welke blijkbaar van den Atlantisohen Oceaan af komstig'is. het midden van de IJszee pas seert Een chemisch onderzoek zal het verband tusschen dezen warmen stroom en den golf stroom kunnen doen vaststellen. Tot nu toe wist men niets omtrent het bestaan van warm water in de IJszee. De Pool -on d e rzoek e rs zijn er in geslaagd, verscheiden schaaldieren te vangen, waar onder een tamelijk groot exemplaar. Von Neurath bezoekt Belgrado De Duitsche rijksminister van buitenland sohe zaken Von Neurath is gisteren per vliegtuig te Belgrado aangekomen voor een driedaagsoh bezoek aan deze stad. Hij werd met de hem vergezellende hee- ren begroet door den Zuid-Slavischen mi nister-president S t o j a d i n o w i t s j en door generaad Ljoébomir, minister van oorlog en marine. GEVAARLIJKE MOORDENAAR OP DE PHILIPPIJNEN Een amokmaker, die reeds 13 familieleden gedood had, heeft op het noordelijk doel van he eiland Luzon ,twee spelende kinderen met een bijl doodgeslagen. De man, die zioh door zijn vrouw bedro gen acht, heeft gezworen minstens 2i per sonen om het leven te brengen. Alle pogingen van de politie, den amok maker in handen te krijgen, zijn tot -nu toe vergeefsch. OPRUIMING ONDER TIJGERS De bekende tijgerjager onderluitenant Hof man, aldus de Sum. Bode, van 13 Mei j.l., heeft de laatste week weer een behoorlijke opruiming gehouden onder de tijger? Dc laatste weken werd de omgeving van Sitjin- tjin door tijgers onveilig gemaakt. Woens dag 5 dezer werd de eerste tijger, een jonge tijgerin, door hem neergelegd. Maandag 10 dezer werd wederom op dezelfde plaats een halfwas tijger door hem geschoten. Op 11 dezer lukte het hern een volwassen tijgerin van 2*4 meter lengte neer te leggen. Vermoe delijk bevindt zich thans nog een volwassen mannelijk exemplaar in deze streek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2