Jlieutur ^riïtsrijr (Courant DE WARE DEMOCRATIE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gratis lezen tot 1 Juli De Handelsmissie teruggekeerd PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58931 NO. 6103 ZATERDAG 5 JUNI 1937 18e Jaargang 3bbertcnttepriprn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/. ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Ei^e regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Erkent de rechten der minderheden Hierin stemmen meer dan negentig van de honderd Nederlandsche kiezers en kiezeressen met elkander overeen, dat het Woensdag 26 Mei 1.1. een goede dag was voor de democratie. Met een zekerheid, welke geen ruimte voor eenige twijfel overlaat, koos ons volk voor een staatsvorm, waar naast een krachtig overheidsgezag plaats is voor burgervrijheid en parlementaire con trole op regeeringsdaden. Dat is de democratie, waarvoor wij opkomen en zoo noodig strijden; een echt kostelijk Nederlandsch goed, ons dierbaar ge worden in een historie vol worsteling voor de vrijheid van geweten, gods dienst en staatkundige belijdenis. Op uitnemende wijze is deze demo cratie in de laatste maanden door spre kers van onderscheiden richting bepleit en verdedigd, en, omdat men zich tel kens rekenschap moest géven van de draagwijdte der propaganda, is ze ook versterkt en gezuiverd. Het valt niet te ontkennen, dat menigeen in het verleden onder demo cratie verstond de macht van de meer derheid en deze gevormd niet door ka pitaal of machtspositie, maar door de helft plus één. Vergeleken met vroeger, toen enkele machthebbers of notabelen de feitelijke beslissingen namen, was de verbetering hierin gelegen, dat thans iedereen zijn stem kon verheffen en persoonlijke invloed oefenen. De fout was echter, dat nu het domme getal besliste: de meerderheid schreef aan de minderheid de wet voor en dat noemde men dan democratie, maar het was het evenmin als vroeger toen an dere factoren heerschten. Zooals steeds riep ook hier de actie reactie op en velen vroegen zich af of een verlicht despotisme wellicht niet te. verkiezen zou zijn boven een onder drukking door de meerderheid. In elk geval zou een eenhoofdig bewind doel matiger en op korter termijn beslissin gen kunnen nemen dan het logge lichaam der meerderheidsdemocratie. Deze reactie, welke de fouten der democratie aanwees, maar het kind mét het badwater weg wilde werpen, noop te de verdedigers van het vrijheids beginsel tot dieper onderzoek en nadere beschouwing van de grondslag. En, het worde met dankbaarheid erkend: men kwam tot verblijdende reformatie op het stuk der democratie, speciaal ten aanzien van het recht der minderheden. We toonen dit het beste en het dui delijkste aan met een letterlijk citaat uit een rede, welke minister Oud in de verkiezingsdagen hield op een nationale betooging van de vereeniging „Eenheid door Democratie". De vrijzinnig-demo cratische minister, op wien ongetwijfeld heel wat stemmen werden uitgebracht omdat hij in deze beweging een voor aanstaande plaats innam, sprak als volgt; „Het zou een dwaling zy'n, te meenen dat democratische staatsinstellingen onder alle omstandigheden een werke lijke democratie verzekeren. Democra tische staatsinstellingen ziin hoogst be langrijk. Zonder haar is de democratie onbestaanbaar, doch zy zijn de uitwen dige kant der democratie en zij ver zekeren het bestaan van een werkelijke democratie alleen wanneer zij worden gedragen door een innerlijke democra tische gezindheid. Wie dit uit het oog verliest, komt ge makkelijk tot de slotsom, dat recht zou zijn, wat de helft plus één beveelt, dat in het meerderheidsbesluit vanzelf de democratie zou liggen besloten. Het gaat ook in het staatkundige leven uiteindelijk altijd weer om den mensch. De taak der staatkunde moet zijn om voor zoover het in haar macht ligt, mede te werken de voorwaarden te scheppen, die voor den mensch de gelegenheid openen om te leven over eenkomstig zijn goddelijke bestemming. Dat geldt zoowel voor den mensch, die tot de meerderheid, als voor den mensch. die tot de minderheid behoort. De beteekenis van onze democratische gezindheid komt vooral uit in de wijze, waarop wij ons tegenover de minder heid gedragen. Voor den democraat moet de vraag, wat de vrijheid en het recht van anderen eischen. niet minder belangrijk zijn dan de vraag, wat ge vorderd wordt door zijn eigen recht en zijn eigen vrijheid. De daarvoor ver- eischte innerlijke geestesgesteldheid by het volk te ontwikkelen is de taak van iedere democratische party. De leider in de democratie heeft hier belangrijk werk te verrichten." Wy kunnen dit betoog woord voor woord onderschrijven. Bij voorbaat willen we onze lezers waarschuwen om niet terug .e schrikken voor de uitdruk king, dat het in het staatkundig leven uiteindelijk altijd weer om den mensch gaat, en hieruit niet te concludeeren, dat dit vrijzinnige taal is, waartegen wij ons te weer moeten stellen. Wie zoo oordeelt, zou den spreker onrecht aandoen. Want in dit verband kan het niets anders beteekenen, da.n dat het in de politiek niet gaat om de totalitaire, alles en allen opslokkende staat, maar om de persoonlijkheid van den mensch, opdat deze, zooals later volgt, kan leven overeenkomstig zy'n goddelijke bestemming. Het is er mee als met de tekst van Jesaja 13, waarover Ds. Talma zoo gaarne preekte, dat „een man dierbaar der zal zijn dan dicht goud" en op grond waarvan hy ook betoogde„geen mammon-, maar mannenkiesrecht". Zóó is het ook hier bedoeld en het is goed dit nauwkeurig vast te stellen: hier wordt op de waardij van de per soonlijkheid gewezen tegenover de leer, dat de mensch slechts een nummer is in het groote volksgetal, een korrel in de massa van het volksgeheel en de staatsgemeenschap. Houden we deze gedachte vast, dan kunnen we onze hartelijke instemming betuigen met deze beschouwing. Demo cratie mag niet leiden tot overheer- sching van de helft plus één; de ware democratische gezindheid komt uit in de houding, welke we tegenover de min derheid aannemen. Recht en vrijheid voor die minderheid moeten evenzeer gewaarborgd zijn als voor de meerder heid, welke ten slotte beslist. Dat is ge zonde en in de praktijk Christelyke democratie. Ook ten volle in de leer? Dat zullen we nader zien, maar daar over gaat het thans niet. Wat we wel mogen vaststellen is dit, dat hieruit weer ten duidelijkste blijkt wat principieele propaganda vermag. Want het zy'n de Christelyke partijen, welke in de loop der jaren voor deze democratie, die de rechten en vrijheden der minderheid eerbiedigt, het pleit gevoerd hebben en door dit getuigen de geesten hebben omgezet. Hetgeen anderzijds echter niet wil zeggen, dat er nu principieele overeen stemming heerscht over het beginsel der democratie en dat wij genoeg zou den hebben aan de door Mr. Oud gege ven verklaring. Wij kunnen er als we 't zoo zeggen mogen vrede mee hebben, maar bevredigen doet zij niet. Want de democratie, waarvan hier sprake is, rust niet op de eenig ware basishet Woord van God. Wie zich heden abonneert op ons blad ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers gratis. Brengt, lezers, in de huizen Uwer familieleden, vrien den en buren, de rust van het Christel ij k beginsel. Des Zondags extra door ons onover troffen Zondagsblad. Nieuwe abonnés kan men schriftelijk opgeven aan ons Bureau of door opzending van het inteekenbiljet hetwelk U elders in dit blad aantreft, aan DE ADMINISTRATIE HET LUCHTRECHT AFGESCHAFT Eerste Douglas DG 3 naar Ned. Indië vertrokken Dr. Colijn brengt hulde aan de P.T.T. Hedenmorgen om 12 minuten over zes is het eerste Douglas D C 3 vlieg tuig „De Specht" van Schiphol naar Ned. Indië vertrokken. Dit vertrek was een historische ge beurtenis in de ontwikkeling van de luchtverbinding tusschen Indië en het moederland, want met ingang van he den is, voor wat bet postvervoer naar Ned.-Indië betreft, het speciale lucht recht afgeschaft, zoodat in het vervolg vrijwel alle post langs den luchtweg zal worden verzonden. Van 16 Juni a.s. af zal ook het luchtrecht voor het post vervoer van Indië naar Nederland ver vallen. Zeer velen hadden ondanks het vroege uur van vertrek gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de Directie der K.L.M. getuige te zijn van het vertrek van dit vliegtuig. Dc Minister-president Dr. H. Colijn, de Minister van Binnenlandsche Za ken Mr. J. A. de Wilde en de Minister van Waterstaat Jhr. ir. O C. A. van Lidth de Jende behoorden tot de eersten die tégen half zes in den oohtend op de Amsterdaox- 6che luchthaven aankwamen. Vele andere autoriteiten, waaronder Dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam, zijn ambgenoot van Haarlemmermeer Mr A. Slob, en tal van bekende persoonlijkhe den uit luchtvaartkringen, woonden het ver trek bij. De eenige passagiers van de „Specht" wa ren de maharadja van Jodhpur en gevolg, samen zes personen voor wie het geheele vliegtuig was gereserveerd. Toen de ..Siierht" voor vertrek gereed was, taxiede het vliegtuig tot voor de afgesloten ruimte. De maharadja en zijn secretaris stapten toen eveneens in en eenige minuten later, te 6.12 uur, vertrok het vliegtuig voor zijn eerste vlucht naar Indië. Na het vertrek van de „Specht" ver eenigden de genoodigden der K.L.M. zich aan een eenigszins feestelijk ontbijt in de Congreszaal van het Schiphol-restaurant. Na een begroeting door den Directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, heeft Dr. H. Coiijn hier een korte rede gehouden. De Minister-President zeide, dat hoewel hij zich voorgenomen had, niet te spreken vooral ook omdat hij verkeert in een pe riode van zijn leven, dat zwijgen goud is, hij toch gaarne voldeed aan het dringend verzoek van den heer Plesman op dezen be langrijken dag iets te zeggen. De afschaffing van een zeer hoog luchtrecht en de vervanging door een meer normaal recht is een experiment. Wij vertrouwen echter, dat dit tenslotte resultaten za lafwerpen, die niet achter blijven bij hetgeen wij vroeger ont vingen. Spr. gelooft, dat het goed gezien is. Doch zelfs, indien het niet goed gezien is, dan hebben wij toch het voorrecht, dat Neder landsche ouders hun kinderen in Indië en dc kinderen in Indië .hun ouders in Neder land briefwisseling met elkaar kunnen on derhouden, welke thans slechts evenveel, dagen duurt als vroeger weken. Dit voor recht lijkt spr. groot genoeg om er zelfs een geldelijk offer voor te brengen. De minister-presidet besloot zijn rede met een woord van lof voor het werk van dn P. T. T. in Nederland en de P. T. T. in Indië. Zij zijn °r in geslaagd het vraagstuk van de afschaffing van het luchtrecht, dat niet eenvoudig is, op bevredigende wijze op te lossen. Op voorstel van Dr. Colijn verhieven allen zich van hun zetels en brachten een drie werf hoezee uit op den bloei van den post dienst in Nederland en Indië en op dc K.L.M. Dr. Colijn confereert Dr. Colijn heeft een uitvoerig onder houd gehad met de Voorzitters van de Eerste Kamer, Baron Mr. W. Lde Vos van Steenwijk, alsmede met de Mi nisters Van Schalk en Oud. Hooge onderscheiding voor Jhr Mr Dr van Karnebeek Bereikfe resulfafen in Zuid- Amerika niet onbevredigend Nieuwe Phase in Argen- tijnsche 1 immigratiepolitiek, In eenige zalen en in de hal van het departementsgebouw aan den Bezuiden- houtscheweg te s-G ravenhage heeft de minister van Handel gistermiddag ter eere van het hoofd der Nederlandsche Handels missie naar Zuid-Amerika, Jhr. van Kar nebeek en van de leden dier missie, voor zoover zij in het vaderland zijn teruggeko men, een receptie gegeven. Met Minister Gelissen waren aanwezig, de Minister de Graeff en Slingenberg, de secre tarissen-generaal, Mr. Dr. Scholtens en Mr. Dr. van Rhijn, de diplomatieke vertegen woordigers van de Regeeringen der Staten, wélke de missie bezocht heeft en voorts tal van hoofdambtenaren van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Buitenlandsche Zaken, van Koloniën en van Sociale Zaken. Ook vele vooraanstaande per soonlijkheden uit het handels- en bedrijfs leven woonden de ontvangst bij. Toen allen zich in een der zalen hadden verzameld, trad Minister Gelissen met het hoofd der missie, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek binnen. Allereerst werd door Minister Gelissen het ..oord gevoerd. Deze riep allen een hartelijk welkom toe en wees er op, dat de taak oer handelsmissie in hoofdzaak drieledig is: zij zou de handelsrelaties hebben te behar tigen, een onderzoek naar de marktverhou dingen hebben in te stellen en de basis voor we opdrachten hebben te leggen. Voorts een sfeer moeten worden geschapen, die de verdere ontwikkeling van de econo mische en politieke betrekkingen tusschen Nederland en de te bezoeken landen ten goede zou kunnen komen en tevens zou van de gelegenheid gebruik kunnen worden ge maakt de handelspolitieke belangen te be hartigen. Uit de rapporten is spr. gebleken, dat de beschikbare tijd wel zeer kort is geweest Niettemin is bereikt dat naar gerechtvaar digde verwachting de totstandkoming van uitgebreide handelsrelaties mogelijk zal zijn. Over de werkzaamheden in Chili beschikt spr. nog niet over gegevens doch spr. ver trouwt. dat het effect zich weldra zal open baren in inwilliging van eenige verlangens op tariefgpbieo alsmede in verruiming van afzet van Nederlandsche producten in Chili. Van beteekenis acht spr. het, dat alle be sprekingen in rijkseenheidverhand zijn ge voerd en dat met name ingevolge het ac- coord met Chili ook voor koloniale produc ten afzetmogelijkheden is geschapen. Wat de missie heeft gedaan in het belang van het aanhalen van de banden van vriend schap en wederzijdsch begrijpen tusschen Nederland en de bezochte staten, heeft spr.'s verwachtingen overtroffen. De missie, zoo vervolgde spr., en in het bijzonder haar leider hebben den Nederland- schen naam bij uitstek hoog weten te houden. Zonder eenige reserve kan ik dan ook verklaren, dat zending haar taak als „mis sion of good will" naar ons aller oordeel op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Zich in het bijzx>nder richtend tot Jhr. van Karnebeek, wees de Minister op de groote sympathie, welke het hoofd onzer missie zich in Zuid-Amerika heeft weten te verwerven. Voor de leiding, welke gij aan de missie gegeven hebt zoo zeide minister Gelissen is de regeering zeer dankbaar. De dank, welke de regeering aan de geheele missie brengt, wil zij samenvatten in een bijzondere dankbetuiging aan u. Het is mij een groot genoegen n mede te deelen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft n voor de ten deze aan den lande bewezen diensten te bevorderen tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister hing hierop Jhr. van Karne beek het commandeurslint om en speldde hem het kruis op de borst. Rede Jhr. van Karnebeek Vervolgens heeft Jhr. van Karnebeek het woord gevoerd. Spr. bracht dank voor de hooge onderscheiding, hem geschonken, welke een bekroning is van het werk in de afgeloopen maanden door de missie ver richt, Spr. kan natuurlijk op deze plaats niet uitvoerig op het werk der missie in gaan. Daarvoor is de stof te omvangrijk. Slechts een enkele indruk wil spr. geven, en die is deze, dat het naar het gevoel der geheele missie goed is geweest, dat tot haar uitzending were, overgegaan. Op gindsche landen, waar de toekomst haar tenten heeft opgeslagen en die wat de buitenlandsche verhoudingen en de binnenlandsche rust betreft, de toets der vergelijking met menig ander werelddeel zouden kunnen doorstaan, is de aandacht van de gansche wereld geves tigd en om hun markten wordt gevochten. Het staat voor ons vast, dat ons land goed zal doen, vóór het te laat is, het voorbeeld van andere landen te volgen en een toenemend aandeel te nemen in de vooruitzichten en mogelijkheden, die in menig opzicht in die landen nog aan den vreemdeling en het vreemde kapitaal worden gelaten. Ik zie, aldus spr., daarbij niet voorbij, dat Het Tweede Kamerlid II. AMELINK zegt: ,.Het is alles even boeiend. Als ge dit boek gelezen hebt, dan zegt ge: „Ja, dat is Colijn en dan begrijpt ge lioe het komt, dat deze man, die heelemaal geen volksmenner is, het vertrouwen geniet van een groot deel van het Nederland sche volk!" DE LEVENSROMAN VAN Dr. H. COLIJN door RUDOLF VAN REEST 288 bladz., 70 foto's - Geb. 3.90 Bestel een exemplaar bij uw boekhandelaar Uitg. BOSCH KEUNING, te BAARN Rijkssubsidie werkloozensteun Stopzetting voor een aantal gemeenten? Het Kamerlid Drees heeft aan den Minis ter van Sociale Zaken gevraagd of het juist is dat aan een aantal gemeenten schriftelijk bericht is gezonden, dat van een bepaalde datum in Juni af tot nader aankondiging aan die gemeenten geeri subsidie zal worden uitgekeerd uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. Indien de®e vraag bevestigend wordt be antwoord, wordt verzocht mede te deelen welke gemeenten dit zijn en of het de be doeling van den Minister is dat in de ge meenten, aan welke tijdelijk geen bijdrage wordt verleend, voorloopig aan werkloozen in het geheel geen steun meer zal worden toegekend of enkel onderstand ingevolge de Armenwet wat afzetmogelijkheden betreft, met de voorschnjdende industrialisatie en de daar mede gepaard gaande bescherming, valt rekening te houden. De missie is echter van dat wanneer de bestaande moge- gelijkheden op intensieve wijze worden be werkt en de handelsrelaties op zoodanigen voet worden ingericht, dat zij zich met die van andere Janden kunnen meten, er plaats if ™°r het aandeel dat aan Nederland in komt beWegin* met Zuid-Amerika toe- Niet onbevredigende resultaten bereikt Wat het handspolitieke deel van onze missie betreft, waren wij niet in sterke po sitie. omdat ons geleidelijk alle objecten waren ontvallen, waarmede Wij in onze om standigheden bij onze onderhandelingen met vooroeel hadden kunnen werken. Niettemin hebben wij, ondanks de uiterst krap toegemeten tijd, resulta ten bereikt, die, geloof ik. niet onbe vredigend zijn, ook wat Chili betreft Met genoegen vernam spr., dat de beteeke nis dezer resultaten, welke in het kader der geheele verhouding moeten worden gezien HeanwnlS,t-r niet zijn on,Paan- Het zou voor de betrekkingen van Neaerland met de drie betrokken landen te betreuren zijn, in dien zij niet werden aanvaard. Dit laatste geldt ook de immigratie-over eenkomst, die in Zuid-Amerika, waar men op Nederlanders gesteld is, in hooge mate de aandacht heeft getrokken en een nieuwe phase beteekent in ce Argentijnsche immi gratie-politiek. belang zijn ook de besprekingen ge weest, die betrekking hadden op samen werking m de toekomst op het gebied van openbare werken, overheidsorders en be stellingen, welke eveneens vooruitzichten bieden, wanneer de voorwaarden aanwezig zijn. Overigens heeft de missie op het gebied van handelsrelaties en der hanoelsvertegen- woordiging op industrieel- en landbouw kundig gebied een nuttig onderzoek inge- ®teld, vele gegevens verzameld, die ter beschikking van het bedrijfsleven en be trokken instanties zullen worden gesteld. Voorts was van belang het propagandistisch karakter oer missie, waaraan de noodige aandacht is bestegd. Latente sympathieën werden wakker geroepen, de stem van Ne derland heeft geklonken en het Britsche schip dat de missie na volbrachten arbeid naar huis terug voerde, heeft haar met de Nederlandsche vlag in top over de oceanen gevoerd, een hoffelijkheia, die dezerzijds ge waardeerd is geworden. Tenslotte dankte spr. nogmaals voor de verleende onderscheiding. De missie is. zoo besloot spr., een eenheid geweest, waarin ieder lid is opgegaan. Op den grondslag van geregeld gezamenlijk overleg is zij opgetre den en zij heeft zich laten ieiden door één geest, door één streven, door één wil. Voor- zoover zij succes had, is dit misschien wel dien harmonischen samenhang te dan ken geweest. In die eenheid wortelt echter tevens de hand. die de leden der missie in hun gedachten en herinneringen in onge repte vriendschap nog lang bijeen zal houden. Na deze beide redevoeringen begaf men zich naar de hall, waar ververschingen werden ror Igedicnd. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 99Vz (Koers van omwisseling 99Vs VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DflIE bladen en het ZONDAGSBLAD De K.L.M.-vluchten naar Indië zulleii vanaf 1 November driemaal per week plaats hebben. De terugkeer van de handelsmissie uïÉ Zuid-Amerika. Jhr. van Karnebeek is bevorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederl. Leeuw. Te Utrecht is de zesde partij gespeeld van de damwedstrijd SpringerRaichen- bach. Zij eindigde met remise. Kardinaal Mundelein zal door het Va- ticaan niet berispt worden over zijn uitlas tingen inzake Duitschland. Finantieel Weekoverzicht. De uitvaart van generaal Mola te Burgos. De Belgische Kamer heeft de amnesties wet aangenomen. Valencia protesteert te Londen tegen het bombardement van Almeria. De A.S.I.B. luisterwedstrijd Het bestuur van A.S.I.B. (algemeen steun fonds voor inheemsche behoeftigen) ver zoekt ons, bekena te maken, dat aan allen, aan wie bij dezen wedstrijd een prijs is toegekend, die prijzen reeds zijn afgezonden, zoodat, wanneer men niets heeft ontvangen, men ook geen prijs heeft gewonnen. Tevens wordt medegedeeld, dat het netto bedrag, dat de wedstrijd heeft opgeleverd, binnenkort zal worden bekend gemaakt. Alt de vcrfktcati I kon spreken I zou hij zeggen geef mij I Ripohn I Ik heb t noch j op vergeefsch. noch op half werk voorzien BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opaiaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenbage: Fahrenheitstr. 343 TRirLEX - Vraagt prijs LIJSTWERK Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING i Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ,.R E N O V A T O M" te Amsterdam Spulstraat 219/2L Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aan! VALKENBURG (L.) - Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekende Hotel ter plaatse Bondsholel A.N.W.BKN.A.C. Telefoon 3C LIFT 80 Kamers met k, en w. str. water. Prachttain Pensionprijs 3% gld. VRAAGT PROSPECTUS AMELAND-NES HOTEL PENSION HOFKER TELEFOON No. 2 (dag en nacht). Oudste, mooist gelegen familie-hotel van het eiland. Stroom end water. Eigen rijpaarden. Pensionprijs xolw v.af 2.50. Vraagt prosp. Gevoelt gij voor een zelfstandig beroep, waarbij Uw persoonlijke werkkracht tot zijn recht komt? Volg dan een degelijke uitgebreide, schriftelijke opleiding tot MAKELAAR-TAXATEUR Gratis hulp bij rasUgln» Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1