;«l£OD Een feestdag voor„Zon en Schild" AKKERTJES VRIJDAG 4 JUNI 1937 DERDE BLAD PAG. 0 [Tienjarig bestaan der Vereen. Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken De Kerk en Barmhartigheidswerk Herdenkingssamenkomst te Amersfoort Het was gisteren feest op „Hebron" en „Zon en Schild", de twee groote stich tingen te Amersfoort van do Vereeni- ging Ned. Hervormde Stichtingen voor Zenuw_ en Geesteszieken Deze verceni- ging herdacht gisteren haar tienjarig bestaan, in een zeer drukbezochte her denkingssamenkomst in de Kapel van „Zon en Schild". Aan deze samenkomst ging vooraf een huishoudelijke vergadering waarvoor de be langstelling niet minder groot was. De re creatiezaal van Zon en Schild was tot de uiterste hoeken bezet, toen Ds. A. B. te Winkel van 's-Gravenhage de vergade ring opende. Uit alle deelen des lands wa ren afgevaardigden van Kerkeraden der Ned. Herv. Kerk aanwezig. In deze verga dering welke voor de pers niet toeganke lijk was en die wij op verzoek van den voorzitter dan ook verlieten heeft Ds. A. Dons zei man van Amersfoort een wij dingswoord gesproken, waarna de verschil lende huishoudelijke zaken werden afgehan deld. Aan de ons ter hand gestelde jaar verslagen van den secretaris der Vereeni- ging. Dr. G. Brouwer uit Leiden, ontlee- nen wij dat deze verslagen wederom een weergave zijn van groei en bloei der in richtingen. Er kan zoo snel niet worden gebouwd of 'de plaatsen zijn vervuld. Er blijft een groote -.vraag naar de Hervormde Stichtingen. Te Amersfoort zal wederom een nieuwe uit bouw, ombouw en vergrooting van de ge bouwen plaats vinden. Ook de inrichtingen te Assen hebben zich in het afgeloopen jaar voorspoedig ontwik keld. Daar worden weder twee nieuwe pa viljoenen bijgebouwd. Meer dan eens mocht het bestuur der vereeniging een schrijven ontvangen van Overheidsorganen waarin dank werd gebracht voor de herhaalde ver lagingen der verpleegprijzen. De geestelijke verzorging der patiënten ging gestadig voort; het contact met de Kerk wordt altijd bijzonder sterk gevoeld. De herdenkingssamenkomst Om kwart na zeven ving de herdenkings samenkomst aan in de prachtige, kerk, welke gebouwd is op de terreinen voor het groote gebouw „Zon en Schild" te Amers foort. Tot in de uijerste hoeken was de Kapel gevuld. Onder de aanwezigen merk ten wij op zeer vele predikanten uit, ver- l schillende steden van ons land, kerkeraden, afgevaardigden van zu'stervereenigingen en 'voorzoover er plaats was andere belangstel- f lenden. Met het zingen van Psalm 123 1 werd de samenkomst geopend. Medewer king verleenden op dezen avond het Chr. Gemengd Koor der inrichtingen te Amers foort, de Muziekvereeniging „Crescendo" van deze inrichtingen en de organist van 'de St. Joriskerk te Amersfoort de heer A 'J. M o o y. Openingswoord Ds. te Winkel „Een motto boven het tienjarig tijdperk", aldus luidde het onderwerp van de ope ningsrede, uitgesproken door Ds. A. B. te .Winkel van Den Haag. Wij stellen het op bijzonderen prijs dat zoovelen hier tegenwoordig zijn. Welkom heette spr. den burgemeester van Amers foort Graaf van Randwijck en Ds. Bokma, den ■vertegenwoordiger van de Synode der Ned. Hervormde Kerk in Nederland. De arbeid welke voor ons ligt stelt ons voor een groote verantwoordelijkheid, de arbeid welke achter ons ligt is door God rijk gezegend. Boven de historiebladen der vereeniging wilde spr. op dezen avond plaatsen het tekstwoord uit 2 Kronieken 14 vers 7: „Zoo bouwden zij en hadden voorspoed". Wij kunnen het haast niet gelooven: na tien jaar vier groote stichtingen. Meer dan dui zend patiënten worden er thans door onze vereeniging verpleegd. Ieder jaar wordt er nieuw gebouwd; plaatsgebrek roept telkens om meer arbeid. Met groote vrijmoedigheid plaatsen wij dan ook op dezen avond dit tekstwoord boven onze historie. Er is een binnenkant aan deze historie en er is een binnenkant aan dit motto. Het voorafgaan de spreekt van een „wij hebben den Heer onzen God gezocht". Dat hangt nauw samen met den zegen dien wij ondervonden. Chris tus Jezus zelve roept om een verpleging te geven in Christelijken geest. Steeds sterker dringt naar voren het milieu waarin de kranken verpleegd worden. Het was de vreeze des Heeren, die tot de arbeid ons dreef. Velen hebben in de afgeloopen jaren ons werk gesteund. Met groote waardeering herdacht spr. het werk der oprichters en van hen die thans werkzaam zijn in de stichtingen. Een bijzonder dankwoord bracht spr. aan het adres van den penning meester, den heer H. van Boeyen te Voor burg. Er wordt nog al eens gesproken over „lauwheid" in onze Hervormde Kerk, ande ren hebben het over de verdeeldheid in onze Kerk. Maar spr. wil op dezen avond toch eens uitdrukkelijk erop wijzen dat al de richtingen dergenen die knielen voor het kruis van den Heiland de handen ineen ge slagen hebben om de zenuw- en geesteszie ken te helpen. Wij arbeiden allen samen en bidden samen. En al de voorspoed was van onzen God. Van Hem kwam alle zegen en voor Hem wordt dit werk verricht Vervolgens sprak de penningmeester, de heer H. van Boe yen uit Voorburg, over „Gedenken". 31 Mei 1927 is de geboortedag van onze vereeniging. Ongeveer 50 jaar geleden leef de echter reeds het besef dat onze Kerk een dure roeping heeft te vervullen ten opzichte van de verzorging van geesteszieken. De pogingen om een vereenigin~ te stichten slaagden aanvankelijk niet, doch nu onge veer elf jaar geleden is men daarin ge slaagd dank zij de actie van dr. v. d. Spek en de medewerking van de Federatie van Diaconieën der Ned. Herv. Kerk Het was nog maar 'n dertiental personen dat de op richtingsvergadering bijwoonde maar thans zijn er in ons land duizenden die ons werk steunen. Spr. herdacht vervolgens het werk van wijlen den heer Ruys en van de an dere 23 oprichters. Wij danken God voor hetgeen Hij ons in deze mannen heeft ge geven. In de aan deze bijeenkomst vooraf gegane vergadering is de heer J. Snoeck Henkemans 'afgetreden als voorzitter. Spr. dankte hem voor het vele werk dat hij in die jaren voor de vereeniging heeft verricht Dank bracht spr. ook aan dr. Schuurman Stekhoven, den inspecteur van den Staat bij de Krankzinnigenverpleging. De Kerk had het stuk barmhartigheids- werk verwaarloosd, maar gelukkig is men de vraag gaan stellen „leeft onze Hervorm de Kerk dan niet meer uit de barmhartig heid"? Gelukkig is het bewustzijn ont waakt dat Christus' Kerk het barmhartig heidswerk niet verzaken mag. Er is aan leiding om het werk van het verleden aan te duiden met het oog op het toekomende. De erkenning van onze zonde en schuld hebben de vereeniging behoedt voor veel wat niet tot zegen zou gestrekt hebben. Een periode van harde en moeizamen arbeid ligt achter ons. Toch zijn er nog vele ge meenten in ons land waar men nog nimmer een offer gebracht heeft voor ons werk. Spr. kon echter met groote blijdschap mededeelen dat de belangstelling voor het werk groeiende is, want °P deze feestdag heeft het bestuur 425 nieuwe donateurs mo gen inschrijven, waaronder 21 Kerkeraden en Diaconieën, die toezegging hebben ge daan ieder, jaar 900.— te zullen bijdragen. Aap onze 3500 patiënten is in de afgeloo pen jaren een geestelijke verzorging gege ven en een uitstekende medisch-weten- schappelijke. Op dezen dag zegt spr.: „Ga zoo voort met uw gezegend barmhartig heidswerk". En zeker niet het minst zegt spr. dit tot het personeel dat met bijzonder groote toewijding het werk verricht. Het heden heeft bevestigd dat het werk zooals het wordt opgevat veilig is. Maar wij staan pas aan het begin van het werk want het aantal in ons land verpleegde geesteszieken bewijst dat er nog vele Hervormde kranken zijn die niet in een onzer inrichtingen ver pleegd worden. Slotwoord Het slotwoord werd gesproken door Ds. K. J. van den Berg, Ned. Herv. pred. te Amersfoort. Deze had tot onderwerp geko zen „Voorttrekken'. Gods weg. zoo zeide spr., voert door ondoorgrondelijke diepten. Voorttrekken, beval God zijn knecht Mozes Alle dingen zijn mogelijk dengene die ge looft. Wie in Gods weg is, moet voort. Op het gebied van ziekenverzorging zaten wij. Hervormden in groote verlegenheid. Dat de weg zich opende om dit werk ter hand te nemen hebben wij alleen aan God te dan ken. In deze ernstig blijde ure dient de ver eeniging zich te her-oriënteeren aan den hemel. Een her-oriënteering zooals Mozes deed. is aan te bevelen. Dan leeren wij of wij in Gods weg zijn, dat God ons nabij blijft en dat Zijn Naam alleen de dank toe komt. Ook in de diepten die zich in de toe komst voor onze Vereeniging openen zal zij door het geloof in den Christus der Schrif ten een gebaanden weg vinden." Met het zingen van Psalm 84 vers 6 werd deze samenkomst gesloten. CHR. SOCIALE ONDEROFFICIERENVEREEN. Algemeene vergadering te Amersfoort Reizen tegen verminderd tarief bij de Spoorwegen De Christelijk Sociale Onderofficieren- vereeniging heeft gisteren te Amers foort haar algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer B. de Jager, opende de bijeenkomst met een korte rede, waarin hij uitvoerig de taak besprak, (lie oe C.S.O.O.V. heeft te verrichten: handha ving en bevestiging van de Christelijke grondslagen op het terrein, waarop de le den zijn geplaatst. Vermeld werd. dat voor de vereeniging in de commissie georganiseerd overleg zitting hebben de heeren B. de Jager en A. de Ridder. Het ledenaantal der vereenigihg bedraagt 200 Het aftredende hoofdbestuurslid, de heer De Jager werd herkozen en door de ver gadering aangewezen als voorzitter. Hierna hield de heer De Ridder een referaat, getiteld: „Houdt stand". Nadat spr. een uitvoerig betoog had ge houden over de verhouding tusschen over heid en personeel, wees hij op de verander de mentaliteit ten aanzien van het weër- machtsvraagstuk. Gewezen werd op de taak, die de C.S.O.O.V heeft te verrichten op het sociale terrein. In hun werkkring dienen de ledbn, een voorbeeld en toonbeeld van een Chr. onderofficier te zijn. Door verschillende aanwezigen werden vragen gesteld. In zijn antwoord zeide de heer De Ridder, dat he't hoofdbestuur hoopt, dat de komende regeering óe 5 procents salarisvermindering van 1 Januari 1936 voor den winter van 1937 zal annuleeren. Als vereeniging heeft de C.S.O.O.V. geen bemoeienis met de capitulanten. Individueel ligt hier een taak voor de beroeps-onderoffi cieren. nl. door hen te helpen en hen den weg te wijzen, hoe zij, zij het dan met eenige opoffering, zich de kennis eigen dienen te maken voor oe taak, waarvoor zij later zul len worden geplaatst Het wordt in het belang van de kadervor ming geacht, indien een kaderschool voor onderofficier-capitulant wordt opgericht, waar de capitulanten kunnen worden opge leid tot beroepsonderofficier, waartoe de eerste jaren de verbintenissen van de capi tulanten verkort dienen te worden, zoodat door een vluggere overgang naar het korps beroepsonderofficieren, een regelmatige aan vulling worde verkregen. Bij de rondvraag kwam het voorstel van het hoofdbestuur in behandeling betrekking hebbende op het reizen tegen verminderd tarief bij de Ned Spoorwegen. Besloten werd de directie der N. S;. mede te deelen, dat deze maatregel zeer op prijs wordt gesteld en de vereeniging het zeer zal toejuichen indien deze maat regel tot alle militairen in werkelijken dienst uitgebreid kan worden. EERSTE KAMER Bij K B. van 2 Juni 1937 is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Genera^l gedurende de zitting, die zal aanvangen óp den Ssten Juni 1937, benoemd de heer Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijjk, lid van die Kamer. Chr. Hist. Zomerconferentie Op de veertiende Chr. Hist. Zomerconfe rentie, welke van 28 tot 30 Juli te Lunteren gehouden wordt, treden de volgende sprekers op: Prof. Mr. P. Lieftinck over „Het Orde- ningsvraagstuk"; Ir. M. B. Smits over „Het Landbouwrapport"; de heer H. van Boeyen over „De beheersching en d; bevordering van den groei onzer gemeenten": Mr. M. C. de Jong over „De Overheid en het bedreigde kind". De huiselijke godsdienstoefeningen worden geleid door Ds. J. Langman van De Lier, Van het Binnenhof Orepen nit het parlementair debat De drukkerij St. Maarten te Tiel heeft de uitgave van het periodiek „Van het Binnen hof" van de N.V. De Graafschap overgeno men. De redactie, welke voorheen werd ge voerd door wijlen den heer J. Hollander, is opgedragen aan Mr. Mac M. J. van Rooy te Voorburg, die sedert jaren het parlemen taire werk van nabij meemaakt. De abonne mentsprijs bedraagt thans 4.75 per jaar gang van ongeveer 800 kolommen (400 blad zijden octavo) te verstrekken in circa 15 afleveringen. Een roodlinnen band wordt beschikbaar gesteld voor 0.85. Door verandering van uitgever en redactie de verschijning vertraagd. Snel mooi bruin door AMILDA-zonnebruIncrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct ROFFELRIJMEN RECLASSEERINGSDAG Morgen wordt de Jaarltlksche eollee voor het reclasseerlngswerk van al gezindten gehouden. 't Is morgen Reclasseeringsdag. U weet wat dat wil zeggen: Beginnen bij onszelf, de hand In eigen boezem leggen. En wie zijn hart een weinig kent Zal meer dan dankbaar wezen Als hij den aardschen rechter niet Direct behoeft te vreezen. Hij zaH met diepe deernis aan Zijn medemenschen denken Die huivren voor 't moment dat hun De vrijheid weer zal wenken. Hij zal, bewogen van gemoed, Eenvoudig nederknielen En waar het kan iets willen dóén, Iets zijn voor hen die vielen. Hij zal het reclasseeringswerk Van ganscher harte prijzen Omdat het den gevallenen De weg omhoog wil wijzen. Maar ook: hij zal met milde hand Zijn liefdegave geven Opdat dit kostelijke werk Gezegend voort kan leven. 't Is morgen Reclasseeringsdag. Wij hoeven niet te vreezen Dat we niet allen, hoofd voor hoofd Behulpzaam kunnen wezen: Wie niet directin actie is, Wie niet moet collecteeren, Mag door een schitterende gift Zijn ijver demonstreer en! (Nadruk verboden) LEO LENS Twee ernstige voorbeelden In het laatste nummer van De Chris telijke Middenstander is onder bo venstaand opschrift een belangrijk artikel opgenomen over de verwaarloozing van Middenstand in genoemde landen. In het feit, dat Rusland nooit middenstand van eenige beteekenis heeft gekend, moet men een van de mee6t be langrijke oorzaken zoeken van het 6uc ces der bolschewistisohe revolutie. Duitschland had wèl een middenstand Sinds de wereldoorlog echter werd deze zóózeer ondermijnd en zoo onvoldoende gesteund, dat het nationaal-socialisme onder de teleurgestelden, de desperado's van deze groep, de meest fanatieke aan hang kon vinden. Het bolsjewisme kon alleen ontstaan in een land, waarin geen sterk middenblok de vaart kon remmen, waarmee een eeuwenlang slaafs onderworpen proletariaat los stormde op een verouderde, barokke monarchie en een corrupte aristocrati- soh.e kliek. Het nationaal-eociali werd voor een groot deel gedragen door de verlangens vaai een door links en rechts geplaagde, van boven en beneden I in het nauw gedreven middenstand. Twee bittere voorbeelden. Hoe bitter deze voorbeelden waren wordt in dien breede aangetoond. Versnippering van stemmen In de Banier van de S.G.P. wordt de suggestie gewekt, (al staat het er niet met ronde woorden) dat do actie van Prof. Dr K. Visscher een zetel van de S.G.P. deed verloren gaan en de positie van Rome ver sterkte. Men leest althans in genoemd blad Gelijk wij bij herhaling hebben voor zegd is het optreden van Prof- Visscher daarop uitgeloopen, dat hij geen zetel verworven heeft, terwijl de Staatk Geref. Partij één zetel heeft moeten missen. Wij hebben reeds in ons eerste artikel over de uitslag aangetoond, dat de S.G.P. toch een zetel zou hebben verloren, al hadden alle 20.493 kiezers, die hun stem op Prof. Visscher uitbrachten hun stem aan de lijst der S.G.P. gegeven. De derde zetel was eenvoudig niet te redden geweest. Echter 'eert oen eenvoudige berekening, dat de A R P nóg een zetel meer zou heb ben gekregen, indien de stemmen van de C.N.A. op Dr. Colijn waren uitgebracht. De R-K.S.P. had dan één zetel moeten missen Ziedaar de nuchtere werkelijkheid. ZATERDAG 5 JUNI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 Het KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jevgd. 2.30 "'"ervolg KRO-orkest. 3.00 Kinderurn. 4.05 Wat is een open- baringsspiri jst, causerie. 4.30 De HIRO- pos-t. 4.40 De waard" van dc technische arbeid, causerie. 5.0C De KRO-Melodisten en solist. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 7.15 Een les van Sint Bonifatius, causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting. 10.30 Berichten ANP. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-orkest, solisten en declamatie. 2.15 Gramofoon- muziek. 3.45 „De Bellamy-gedachte". 5.15 Vioolvoordracht. 5.40 Declamatie. 6.00 Orgelspel en zang. 7.30 Van Evangelie tot gemeente, causerie. 8.07 Berichten ANP. 8.15 Bonte Avond. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Bonte avond. DROITWICH 1500 M. 11.50 Orkest. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.20 Gramofoonmuziek. "■.öO Het Commodore Grandorkest. 4.20 These made me laugh, causerie. 4.40 Trio. 5.20 Ambrose en zijn Band. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 Orkest. 9.40 Zang en piano. 10.50 Declamatie. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Symphoniecon- cert en zang. 5.20 Concert. 8.05 Zang. 8.50 Nationaal Orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 8.50 Blaasconcert. 12.20 Omroeporkest. 4.26 Westduitsch Kamer orkest, Omroepschrammelensemble en so listen. 8.30 Omroeporkest en -kleinorkest. 10.50 De „Melodie-Serena<'er" en piano duo. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 3.20 Con cert. 5.20 Het Ghigo-orkest. 6.20 Salon orkest. 9.20 Kleinorkest. 11.20—12.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 2.23 Zang. 2.50 Het Nationaal Orkest. 4.50 Pianovoordracht. 5.05 Zang. 5.40 Kleinorkest. 7.15 Viool en piano. 9.30 Omroeporkest. ZONDAG 6 JUNI HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Ge wijde muziek (gr.pl.). 9.50 Geref. Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. 1.20 De KRO-Melodis ten. 2.00 Vragenuur. 2.30 KRO-Kamer- orkest. 3.20 Zang en piano. 3.35 KRO- orkest en soliste. 4.00 Ziekenlof. 5.05 Ge wijde muziek. 5.50 Nederd. Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 8.10 Berichten ANP. 8.25 De KRO-Melodisten, solist en gramofoonmu ziek. 9.25 Zang en piano. 9.55 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM n 331 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00— 12.00 AVRO. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Lezing „Van Staat en maatschappij". 10.00 Zondagsschool. 10.30 Protestantsche Kerk dienst. 11.45 Lezing: Moeders en kinderen tien dagen heerlijk buiten. 12.00 Orgel spel. l.OO Het Schilderij van de maand. 2.30 Het Omroeporkest en solist. In de Die schele Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt *oo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daórvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dal ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf 1 pauze: Viool en piano. 5.00 Gramofoon muziek. 6.20 „Fantasia" en soliste. 6.45 Declamatie. 7.00 Gevarieerd programma. 8.00 Berichten ANP. 9.00 Causerie. 9.10 Radiojournaal. 9.25 Omroeporkest. 10.15 Kwintet. 11.00 Berichten ANP. rOITWICH 1500 M. 12.50 Mandolineorkest. 1.20 Orkest en solist. 2.20 Declamatie. 3.20 BBC-orkest. 4.20 Religieuze causerie. 4.40 Apachenorkest. 5.20 Missiepraatje. 5.40 ,.I knew a man", lezing. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Orkest. 10.20 Kwintet. 10.50 Epiloog. "USSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Orkest. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 2.35 Orkest. 6.20 Salonorkest. 8.20 Klein orkest en reportage. 10.30 Gramofoon muziek. 484 M.: 10.20 Orkest. 11.50 Orgelspel. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 2.50 Piano voordracht. 3.35 Orkest. 4.20 Koorconcert. 5.00 Koorconcert. 5.20 Hongaarsche mu ziek. 8.20 Nationaal orkest en koor. 9.40 Concert. 10.30 Gramofoonmuziek. PHILIPS RADIO EN OP CONDITIE Bel ons op, schrijf een kaartjt of kom persoonlijk. Alle Inlicht, bij: RADIO BAKKER Kaasmarkt 8, TeL 5.5.0.8.8, Rotterdam JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAN '(Nadruk verboden} 49. Als Jim buiten komt, heeft Krijn Reeds de buurt verlaten; Vol van wanhoop en verdriet Doolt hij door de straten: De beurs, waar Jim mee henensnelt, Bevat niet slechts 't gestolen geld, Maar ook Krijntje's duiten; Hij kan er naar fluiten! 50. O, wat is de vreugde groot In het klein cafeetje, Als vriend Jim aldaar verschijnt Met zijn port'monneetje, Dat nog veel meer geld bevat, Dan Papa in 't eerst bezat! Ja, niet niet zonder reden Is ook de waard tevreden! (Wordt vervolgd). de Poolcirkel- YeRWAAL UIT 44ET LEV€N^OeR ESKIMOS ^^OOR RE6INA V.D.4HAUW-VCI.TMAN (43 Hij was vast besloten niet voor Naa-ank onder te doen en 'onmiddellijk als 't ware zijn vaders plaats onder de bewoners in te nemen. Dikwijls zag hij nog troepen rendieren, en hij begreep, dat He dieren reeds naar het Zuiden begonnen te trekken, om ide winter in de beschutting der bosschen door te brengen. Eens zag hij een jonge ijsbeer zwemmen in een meer, dat hij passeerde, en hoewel de honden reeds blijken van hun bloeddorst toonden, besloot hij het jonge dier te laten leven en legde hij de zweep over de dikke ruggen der onrustig ge- jvorden honden. Tot tweemaal toe ontmoette hij een kleine groep Eskimo's, Hie van de Noordelijke eilanden kwamen, om de winter op het vaste land door te brengen. Hij overnachtte evenwel niet in et hen, omdat ze hem niet recht welgezind leken en hij op zijn beurt hen niet vertrouwde. Zij waren arm, hun kleeren waren hier en daar slecht bijeen genaaid en hun gereedschap .Was in slechte staat. Gedeeltelijk slechts verstond Soak hun taal en de wijze Waarop ze met elkaar over hem spraken verontrustte hem. Hij onderhield zich eenige tijd met hen, omdat de gewoonte dit eischte. Om zijn goede wil te toonen en hen vriendelijk voor zich te stemmen, bood hij hun eenige stukken vleesch aan, die zij hongerig als zij waren rauw onder elkaar verdeelden en opaten. Soak begreep, dat, wanneer hij eenige dagen bij hen bleef, er van zijn prachtige voorraad vleesch niet veel over zou zijn. Daarbij toonden zij een te groote be- lrngstelling voor zijn gereedschap en verdere bezittingen, zoodat hij het feit, dat hij nog een zeer lange reis moest maken gretig aangreep, om zijn reis voort te zetten. Het was dan ook een ware opluchting voor hem toen hij goed en wel weer op weg was. Daar de meren en riviermonden nog niet toegevroren waren, was hij genoodzaakt groote omwegen te maken. Een enkele maal overnachtte hij op een hem bekende nederzetting, die hij passeerde. Op één van deze nederzettingen ontmoette hij een meisje, dat hem bijzonder aantrok. Zij had een lief gezicht en mooi lang haar. Zij heette Siekennek, wat „Zon" beteekent. Hij besloot bij zich zelf. dat hij, wanneer zij beiden de huwbare leeftijd bereikt hadden, dit meisje zou vragen zijn vrouw te worden. Hij had er op gelet, dat zij flinke ouders had, die hun zaken goed in orde hadden, zoodat hij er zeker \an was, dat zij een goede opvoeding kreeg. Hij was nu reeds meer naar het Zuiden gekomen, doch er was iets in de lucht, dat hij niet vertrouwde. Hoewel hij zich zelf moed in sprak, dat hij zich nog wel vergissen kon, was hij toch niet heelemaal gerust, temeer daar hij in deze streek zoo goed als geen beschutting vond, daar het landschap vlak was. De zon was de vorige middag vuurrood ondergegaan en er hingen reeds groote sneeuwwolken. Zelfs de honden toon den eenige onrust. Het bleek geen zelfbedrog te zijn, want een paar uur later, nadat hij op de luchtverandering opmerk zaam geworden was, stak er een hevige wind op en viel er een fijne poedersneeuw, die het uitzicht grootendeels belette. Hoewel het nog volop dag was, donkerde het snel, en door de witte warreling schemerden donkere wolkbrokken hier en daar dreigend tegen de lucht. Het werd kouder ook en hij haastte zich inplaats van zijn robbenjas, een zwaardere rendierpels over zijn onderpels aan te trekken, omdat die veel warmer en gemakkelijker te drogen was. Het ging tegen de wind in, zoodat hij de kap, die maar een klein gedeelte van het gezicht bloot liet, stevig over z'n hoofd en ooren sloot. Het span was al spoedig bedekt met sneeuw. De honden doken de koppen naar de grond, om de sneeuw, die anders in bun oogen kwam, zooveel mogelijk te ontgaan. Ineengedoken, zat hij stil, de tanden opeengeklemd. Van tijd tot tijd knalde de zweep als eenig levend teeken in de eenzaamheid of riep hij de honden bemoedigende woorden toe. Nu kwam het op volhouden aan. Hij had er een voorge voel van, dat deze sneeuwjacht aanhouden zou. En de wind, die steeds heviger werd, joeg hem almeer de striemende vlok ken in 't gelaat. Alles was zoo snel in z'n werk gegaan, dat er niet meer aan te denken viel een sneeuwhut te bouwen. Een man alleen haH zeker eenige uren noodig om een flinke igloe gereed te krijgen. Bovendien mocht hij zijn sleden en honden niet bloot stellen aan een dergelijke sneeuwstorm. Al wat hij bezat zou bedolven worden onder de groote massa's sneeuw en de wilde krachten van de door niets tegen gehouden wind zouden zijn heele bepakking uiteen scheuren eo zijn gereedschap naar alle zijden verspreiden. Met heel zijn hart en in groote spanning zag hij uit, naar een plek, waar hij veilig wezen zou. Z'n vertrouwen was op Pitha. Het schrandere dier scheen evenals zijn meester het dreigende gevaar te gevoelen. Mis schien bereikten ze over eenige uren de Khawa-berg, waar eenige beschutting te vinden zou zijn. Alles echter hing er van at of Pitha de juiste koers nam. en dat haar fijne speurzin niet lijden zou onder de dicht neerjagende sneeuw. Lang duurde de tijd hem in de onzekerheid, die hem onn rustig maakte. Al meer nam de wind toe in kracht, zoodat de sneeuwval al hinderlijker werd en de vaart van het span er door vertraagde. Groote dikke vlokken joegen hem bijtend nat en koud in oogen, neus en mond. De voorste honden waren maar amper meer te zien. Om hen heen was een groote eindelooze warreling van vlokken, die de aarde en de hemel als 't ware voor hem afsloot. Door dc üikke wanten voelde hij de zeelen bijna niet meer in zijn handen. Het was of hij gevoelloos werd. Zoo sleepten de trouwe honden hun meester met alles wat hij bezat, de lange stille weg, die geen weg was. door een ondoordringbaar gordijn van sneeuw, naar het onzekere doel. De storm scheen met iedere minuut in heviqheid toe t~ nemen. „Oei Pitha! Volhouden Pitha! Naar de berql" „Oei! Oei!" a Het scheen hem toe of z'n stem geen kracht had tegen het geweld van de hevig gierende wind. „Hu Oska! Voort Nina!" O. als zijn trouwe Pitha, met haar beide hulpleiders, maar zetten, dan volgden de anderen wel. Z'n oogen trachtten de witte warreling te doorboren. (Wordt vervolgd].

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9