IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! VRIJDAG 4 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a $?el£av& LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland MOLA'S HEENGAAN Het bericht, dat de nationalistische gene raal Mola bij een vliegtocht aan het front Nan Biscaye het leven heeft verloren, zal zeker in geheel Spanje vriend noch vijand onberoerd laten. Daartoe was hij een figuur <iie op het krijgstooneel al te zeer op den Noorgrond stond. Hij was een der zeer wei nige Spaansche legeraanvoerders, die tijdens het verloop van den taaien burgerkrijg zich een waarlijk grooten naam had verworven, dank zij het succes, waarmee hij zijn troe pen door inderdaad niet geringe moeilijk lieden had heengeleid. Het belangrijke of fensief in het Noorden, dat de Baskische (Verdediging zoozeer in 't nauw heeft weten te dringen, was voor het grootste deel zijn ;werk. Binnen betrekkelijk korten tijd wist hij zijn mannen tot onder den rook van Bilbao te brengen. Terwijl de situatie zich daar al meer tot een heroïsch drama toe spitste, is nu eensklaps de man, die van dit alles de stoot- en stuwkracht was, wegge vallen. Het moet het hoofd der Burgos- regeering wel te moede zijn, alsof hij zijn rechterhand mist. Don Emilio Mola Vidal was een Bask pit de Basken, lid van een oud en aanzien lijk geslacht, stammend uit de directe om geving van de Pyreneëen. Ofschoon per soonlijk aangetrokken tot de schoone lette ren, volgde hij al vroeg, op aandrang van zijn vader, de militaire loopbaan, na aan de cadettenschool van Pampluna daartoe te zijn opgeleid. Als generaal Mola, dus aan geduid bij een zijner doopnamen, zou hij zich algemeene achting en bekendheid ver- iwerven. Mola diende aanvankelijk bij de konin- iklijke garde, want van geboorte was hij monarchist. Hij is dit echter niet zeer lang gebleven; de feilen van het Spaansche ko ningsschap moesten een nadenkend man, gelijk hij ongetwijfeld was, al spoedig repu- hlikeinsche sympathieën doen opvatten. ^Republikein mocht hij al zijn, revolutio nair is hij nimmer geweest; hij gevoelde niet het minst voor het ontketenen van kraohten, die later moeilijk weer tot orde te Letoomen blijken. Als inspecteur-generaal ider Spaansche politie heeft Mola er niet .weinig toe kunnen bijdragen de revolutie, itoen deze eenmaal Alfonso wegvaagde, in kalme bedding te geleiden. Door zijn rustige bedaardheid bleek hij een man, wien men belangrijke opdrachten kon in handen leggen. Het moet tot nadenken stemmen, dat een man als deze Mola zich ertoe heeft laten ivinden, in Juli van het vorig jaar, toen de bloedige revolte tegen het volksfrontbewind losbrak, zich aan de zijde der insurgenten .te scharen. Heel duidelijk moet hij er wel Van overtuigd zijn geweest, dat het land onder een regiem, hetwelk geen burgervrij- lieid en binnenlandsche veiligheid kon Waarborgen, daar het onder vriend noch Ivijand respect of vertrouwen wist af te 'dwingen, niet anders dan naar 't bankroet lion worden geleid. Franco had in Mola een belangrijke steun, Üie in het Noorden, hetwelk hem vanaf zijn jeugd zoo bekend en vertrouwd was, in drukwekkende successen behaalde, zonder 'daartoe nochtans al te zeer te wagen, of zijn troepen roekeloos aan het vuur van den vijand bloot te geven. Was Mola in leven gebleven, had hij zijn strategie ten opzichte van Bilbao kunnen voortzetten, Wellicht was binnen enkele weken althans in deze gebieden de strijd geheel ten voor- deele der rechtschen beslist geweest. Thans staat het te bezien, of er geen versplinte ring van krachten en afbrokkelingen zul len volgen, die aan den oorlog opnieuw dat afmattende karakter vaai eindelooze, geen nut opleverende schermutselingen zullen .verleenen. Wat Spanje, nu het zich hard nekkig van elk compromis blijft afwenden, Nóór alles noodig heeft, zijn mannen, die zijn bloedige historie door hun beslist en cordaat optreden kunnen bekorten. Beter een totale overwinning, van welke der twee partijen dan ook, dan dit langzame leeg bloeden, dubbel tragisch, wijl het uitzicht loos is. Mola was een man, die zichzelf niet fepaarde; hij was het voorbeeld van een aanvoerder, die voor persoonlijk risico niet ruit den weg ging. De inspectietocht, welke bij onder zoo gevaarvolle omstandigheden, namelijk bij mistige atmosfeer ondernam, .en die zijn laatste zou worden, was er een exempel van. Vrij zeldzaam Is het inderdaad in den modernen tijd, dat een zóó hooggeplaatst militair in de voorste linies het leven laat. Generaal MOLA t Omgekomen bij vliegtuigramp Zware slag voor nationalistisch Spanje Franco heeft zijn besten aanvoerder in hem verloren Bij een verkenningsvlucht op het front van Biscaye is een nationalistisch vlieg tuig, waarin zich bevonden generaal Mola, zijn adjudant, twee officieren van den generalen staf en twee piloten, in dichten mist geraakt en neergestort. Alle inzittenden van het toestel kwa men bij dit ongeluk om het leven. Gistermorgen was aan het front van de noordelijke nationalistische armee een vlieg machine opgestegen, welke generaal Mola en zijn officieren naar Valladolid brengen zou. In de nabijheid van het stadie Rri- viesca, gelegen ten noordwesten van Bur gos, geraakte het toestel in het ongereede, met liet noodlottig gevolg, dat h„t tegen den bodem te pletter sloeg. Hoe zwaar de kracht, van den val was kan o.a. blijken uit het feit. dat het lichaam van den generaal op een afstand van 25 meter van het toestel werd aangetroffen. Het was zoo zwaar verminkt dat het slechts aan den schoudermantel van den generaal te herkennen was Het stoffelijk overschot van Mola is overgebracht naar Burgos, waar het in de ravalerie-kazerne plechtig werd opgebaard Tevens werden, ten teeken van rouw. alle rechtsche radio-uitzendingen dien avond ge. staakt. Overal in het nationalistische Spanje zijn de vlaggen halfstok geheschen. Het Spaansche volk verliest in hem een zijner beste en bekwaamste aanvoerders. In Juli van het vorige jaar heeft Mola. tezamen met Franco, den strijd aange bonden tegen hen. die hij als de vijanden van zijn vaderland beschouwde. Tien duizenden vrijwilligers uit alle lagen der bevolking schaarden zich oen hem. bijna alle garnizoenen sloten zich bij hem aan. In een zegetocht zonder weerga kon de generaal in enkele dagen het geheele Spaan sche gebied van de noordkust, met uitzonde ring van de kustwegen naar het zuiden tot od vijftig kilometer benoorden Madrid (Sier ra de Guadarrama en Somosierra) naar het oosten tot aan Huesca en naar het westen tot aan de Portugeesche grens, met inbe grip van Galicia, den noord-westhoek van Spanje, van marxisten zuiveren en in zijn macht brengen. Ook in het buitenland, met name in Duitschland en Italië, heeft Mola's tragisch einde diepe ontroering gewekt Men spreekt de verwachting uit, dat tot opvolger van generaal Mola. diens onder, commandant, generaal S o c h a 1 g a. be noemd zal worden, die zich den laatsten tijd als bevelhebber van de witte troepen in het zuidelijk deel van het Baskische front in het bizonder tijdens de gevechten om Or- duna heeft onderscheiden. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIESTAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW I Speciaal product voor Buitenwerk. -HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Basken heroveren den Pic Lemona Rechtsche slaan op verschillende fronten aanvallen af Aan het front van Biscaye heeft in den centralen sector een zware strijd gewoed, waarbij de Basken, volgens mededeelingen uit Madrid, zes rechtsche vliegtuigen neer schoten en ook zelf een toestel verloren. De Pic Lemona, een belangrijk strategisch punt. vanwaar Lemona en de weg naar Galdacano worden beheerscht, zijn in linksche handen gevallen. Gewonden gaan terng naar Italië Gisteren zijn te Napels 500 soldaten aan land gebracht, die aan het lront voor Madrid gewond werden. De toestand van de meesten hunner is bevredigend, slechts een tiental is zeer ernsrig gekwetst. De Italiaansche bladen bevatten een twee de lijst van 27 Italianen, die voor Malaga zijn gevallen. Het stoffelijk overschot van dèffe gesneuvelden is met militaire eer ter aarde besteld op een begraafplaats in de heuvels bij Malaga. Volksfronttroepen in den aanval Naar Havas meldt, schijnt het dat de volks fronttroepen willen trachten de rechtsche linies overal te doorbreken. Bij Sierra ste gen aan weerszijden meer dan honderd vlieg tuigen op. De rechtschen schoten vijftien toestellen van de rooden omlaag, waarna de bombardementsvliegtuigen van de recht schen nog enkele aanvallen ondernamen op het achterland van de rooden, o.a. verniel den zij een convooi van ongeveer 60 vrachtr wagens. De volksfronütroepen hebben de stellingen van Franco bij Sierra aangevallen, doch evenals de vorige dagen werden zij terug geslagen met aanzienlijke verliezen.De hoofd aanval was gericht tusschen La Granja cn Alto de Leon. In een strijd van drie uur werden hier twee roode brigades vernietigd, terwijl de rechtschen geen duimbreed grond prijsgaven. Ook hun verliezen zijn germg. De verliezen, welke de internationale bri gades bij de jongste uanvallen in den Gua- darrama-sector hebben geleden, worden op 4000 man gescha', waarbij 1000 gesneuvelden Van de 17 vechtwagens. welke aan den aan val deelnamen, zijn 5 vernield en 3 buiten gevecht gesteld. Raadsels rond Wichmann In de stad Danzig vraagt men zich af waar een zekere Wichmann wel mag gpbleven zijn, een socialist, die aldaar Vid is van den Volksdag. Van den man is sinds dagen niets rneer gehoord of gezien. Ge. ruchten. dat hij zou zijn gearresteerd en naar Duitschland gebracht, zouden volgens het D.N.B. kwaadaardige verzinsels zijn. Wichmann, aldus verklaart men, is in het geheel niet gearresteerd, doch omdat hij gehoord moet worden slechts tijdelijk in hechtenis genomen. Waar hij zich thans bevindt, is te Danzig niet bekend. Men veronderstelt, dat hij gevlucht is en zijn tegenwoordige verblijfplaats geheim houdt om „ongetwijfeld in cverleg met ze kere politieke kringen in het buitenland" stof te geven voor het gerucht, dat hij naar Duitschland zou zijn overgebracht. LONDEN EN DE CONTROLE OP SPANJE Uitbreiding der veilig heidszones noodzakelijk De samenwerking der neutrale vloten in studie De onderstaatssecretaris van buitcn- landsche zaken, Cranborne, heeft in het Britsche Lagerhuis ontkennend geantwoord op de vraag of hij, gezien het feit, dat het bombardement van Al- meria een schending van het Kellogg- pact beteekent, stappen wil doen bij de onderteekenaars van het pact, om gezamenlijk een beroep op Duitschland te doen, teneinde een herhaling te voor komen. Onder de tegenwoordige moeilijke om- standighedent zoo voegde hij eraan toe, is het doel der regeering, met alle haar ten dienste staande middelen een breuk in de niet-inmengingapolitiek te vermij den en den hoogst ernstigen toestand te voorkomen, die ontstaan zou, Indien een dergelijke breuk tot een nieuwen toevloed van buitenlandens in Spanje zou leiden. De Britsche regeering is van meening, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar internationale samenwerking bij den arbeid der niet-inmengingscommissie, en dat het plan van controle ter zee binnen den kortst mogelijken tijd weer moet wor den ingesteld. Te dien einde heeft de Brit sche regeering gisteren aan de betrokken regeeringen voorstellen gedaan, welke, naar men hoopt, voldoende waarborgen zullen verschaffen tegen een herhaling van het incident, dat tot den bestaanden toestand geleid heeft. Het is onze hoop, aldus Cranborne, dal deze voorstellen de algeheele hervatting van de niet-inmengingspolitiek door alle betrokken regeeringen mogelijk zullen maken. De regeering acht deze hervatting van te meer belang, daar zij niets liever wil dan zoo snel mogelijk te vorderen met betrekking tot het terugtrokken der buiten- landsche strijders uit Spanje. De Britsche regeering is van oordeel, dat deze kwestie dringend is en zij hoopt, dat het in een atmosfeer van internationale samenwerking mogelijk zal zijn. te werken aan de tot standkoming van een overeenkomst te dien aanzien. Berlijn, Rome en Parijs gepolst Naar Havas uit Londen bericht, heb ben de Britsche ambassadeurs te Ber lijn, Rome en Parijs stappen gedaan bij de respectieve regeeringen, om te informeeren naar de inzichten van deze regeeringen inzake de maatrege len tot bescherming van de vloten, welke de controle in de Spaansche wateren uitoefenen. De Britsche regeering is van oordeel, dat dit dient te geschieden door uit breiding van de veiligheidszónes en door samenwerking van de comtrolee- rende vloten. Men heeft dien indruk, dat de bespre kingen over deze kwestie vlot verloopen en dat men binnenkort een nauw keurig omlijnd ontwerp zal kunnen in dienen. Duitschland leert visch eten Voedselnood noopt er wel toe Het verbruik van versche zeevisch is in Duitschland sedert 1933 sterk toegenomen, daar in den strijd voor Duitschlands onaf hankelijkheid op het gebied yan de voed selvoorziening bijzondere pogingen in bet Werd bijna dol van hoofdpijn Voelt zich nu weer Jong en fit De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug, lijdende aan voortdurende hoofopijn en constipatie. Na het gebruik van Kruschen Salts schreef hij ons o.a. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en voelde mij ellendig. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen hielden mijn hoofd pijnen op en voelde ik mij weer jong en fit". Hoofopijnen ontstaan bijna altijd doordat het organisme verontreinigd is door opge hoopte afvalstoffen. De kleine dagelijksche dosis „Kruschen Salts" zorgt er voor. dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en deze zich niet meer kunnen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pijnen verlost zult zijn en U bovendien energieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0. 40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking ae naam Rowntree Hand. My, A'dam voorkomt. (Adv.) werk zijn gesteld om de vangst te verhoo gen. De bereidwilligheid der bevolking om versche zeevisch te gebruiken is echter ook afhankelijk van den prijs. Het bureau voor de statistiek heeft de prijsontwikkeling van de vier belangrijkste zeevischsoorten: ha ring. kabeljauw, zeezalm en schelvisch, uit eengezet. De veilingprijzen aan de groote visch markten aan de Noordzee waren in de jaren 1924/1929 meestal hooger dan in 1913, maar daalden gedurende de economische wereld crisis aanzienlijk. Voor haring b.v. bedroeg de prijs in die jaren de helft van dien van vóór den oorlog. In 1934 trad een prijsherstel in, dat echter spoedig tot staan kwam. In 1936 bedroeg de gemiddelde prijs 15.5 pfenning per kilo. Deze gemiddelde prijs bedraagt 72 procent van dien van vóór 1914. De prijzen waren naar verhouding laag. omdat de gemiddelde prijs voornamelijk door de prijzen voor haring en kabeljauw wordt bepaald, welke vischsoorten vergele ken met den vooroorlogschen tijd in groote hoeveelheden op de markt kwamen. Brandend schip zendt noodseinen uit Andere schepen snellen te hulp Het Duitsche stoomschip „Oliva" is in de Noord-Philippijnsche wateren, honderd mijl van Manilla, in brand geraakt en heeït S.O.S.-seinen uitgezonden. Het eerste radio-bericht luidde: „Zendt onverwijld torpedojager of vliegtuig. Vijf opvarenden hebben ernstige brandwonden opgeloopen". Nader meldde het schip, dat de brand was ontstaan door een hevige explosie in de la ding, welke uit celluloid bestond. Het Duitsche s.s. „Friderun", dat 't bran dende s.s. ..Oliva" te hulp is gesneld, heeft zeven gewonde leden der bemanning aan boord genomen, die vandaag te Manilla ver wacht worden. Inmiddels zijn ook het Engelsche s.s „Agamemnon" en het Nederlandsche s.s. ..Tjikarang" ter plaatse aangekomen en ver leenen assistentie bij de Mussching. De „Oliva". welke onder commando s*aat van kapilein P. Meinhold, is eigendom van de HamburgAmerikalijn en was op weg van Japan naar Rotterdam. Het schip meet mi ton. Gisteravond om kwart over zes hebben de hertog en de hertogin van Windsor het kasteel Candé alwaar hun huwelijk werd voltrokken, verlaten om zich op de huwelijksreis te begeven. Er werd daarbij een beroep op de pers gedaan, om de noo- dige discretie te betrachten. Tot Amboise werd de auto van de jong gehuwden, die naar Wasserleonbur^ in Oos tenrijk zullen gaan, door een sterke politie macht begeleid. EEN VELDMAARSCHALK VAN INTERNAT. BETEEKENIS Mannerheim uit Finland wordt heden zeventig jaar Heden wordt de Finsche veldmaarschalk Mannerheim 70 jaar. Deze man heeft zich in de geschiedenis van zijn land en die van Europa een grooten naam verworven, door dat hij in 1918 de revolutie, welke in zijn land was uitgebroken en die vanuit Rusland werd gesteund, zoo goed als zonder hulp van het buitenland heeft ondedrukt Nauwelijks was Finland door de groote mogendheden als zelfstandige staat erkend, of de socialistische arbeiders maakten te zamen met de Russische troepen, die het land bezet hielden, een oproer tegen de jon ge regeering. Maar ongeveer tegelijkertijd kwam tevens het bericht, dat regeering9- getrouwe soldaten onder aanvoering van Generaal Mannerheim de Russische garni zoenen in Noord-Finland reeds hadden ont wapend. Voordien had Generaal Mannerheim gedu rende dertig jaar als officier in het Russi sche leger gediend. Hij had deelgenomen aan den Russisch-Japansohen oorlog cn ver volgens een groote onderzoekingstocht ge maakt dwars door Centraal-Azië. Tenslotte heeft hij in den wereldoorlog als cavallerie- generaal in Bessarabië, Galicië en Polen gestreden, totdat hij na de bolschewistische revolutie van 1917 naar zijn vaderland terug keerde en zich ter beschikking stolde van de wettige Regeering, teneinde deze in de vrijheidsoorlog te helpen. Rii de herinnering aan de verdiensten van Veldmaarschalk Mannerheim, door den strijd tegen de communistes aan zijn vader land bewezen, diene men te bedenken, dat de militaire middelen van den jongen zelf standigen staat uitermate gering waren. Toch heeft de Veldmaarschalk er steeds naar gestreefd den binnen- en buitenland- schen vijand geheel zonder andere staten in het conflict te betrekken weerstand te bie den. Om de hulp vanuit Duitschland gebo den heeft Mannerheim nimmer verzocht. Hij vreesde, dat Finland door het binnenlaten van troepen van een der landen, die in den prooien oorlog betrokken waren, in dezen oorlog zou worden meegesleept. De lands- Maarschallc Mannerheim regeering evenwel dacht er anders over, met het gevolg, dat Mannerheim zich in de Duit sche interventie moest schikken. Binnen en kele weken was geheel Finland van -nge- wenschte elementen bevrijd en de jonge staat van een dreigend gevaar verlost. Ook later heeft Mannerheim immer het pleit gevoerd voor een zoo groot mogelijke zelfstandigheid van zijn land, niet het minst wat de leiding van het leger aangaat Aan gezien hij hierbij in conflict geraakte met de regeeering werd hij van zijn post als opper bevelhebber ontslagen. Kort daarop bleek, dat Mannerheim in deze aangelegenheid een juist inzicht had gehad, zoodat de stemming zich jegens hem wijzigde en hij zelfs geroepen werd tot het hoogste ambt van zijn land. In de zeven maanden, dat hij deze post bekleedde, heeft hij zijn land wederom vele diensten bewe zen. We twijfelen er dan ook niet aan. of het Finsche volk z>al hem heden de eer, die hem toekomt, niet onthouden. De groote betepkenis van Mannerhpim he staat hierin, dat hij in den vrijheidsoorlog de aanvoerder van zijn volk is treweest Voor Europa beteekende deze strijd, dat in het Voorden een dam werd opgeworpen tegen het naderende communisme. Hierom ver dient hij ook buiten de grenzen van zijn land te worden erkend. HET ZONNIGE ZUIDEN Vacantie-drukte aan de Rivièra Een bevoorrechte streek (Eigen correspondentie). Wanneer men in April uit Nederland, met zn zoniooze dager, door koud en vochtig weder gekenmerkt, naar de Riviera tijgt, is de tegenstelling, welke men beleeft wel zeer sterk. Immers, hier aan de azuren kust is het schier doorloopend helder, zonnig weder. Op het oogenblik. dat ik in een park bij de zee, zit te schrijven, half zes zomertijd, is de hemel diep blauw en volkomen onbe wolkt Een oude dame, die bij me langs gaat, heeft haar zonnescherm op om zich teven de felle zonnestralen te beschermen Ook in de natuur merkt men, dat men hier in het land van de zon is. De Rivièra het is bekend, dankt haar heerlijk klimaat aan het feit, dat de streek aan de Noord zijde door machtige bergketens, uitloopers van de Alpen, tegen de ruwe Noordelijke, Noord-Oostelijke en Noord-Westelijke win den beschermd is. Terwijl we in Nederland angstig zitten te wachten op het bloeien der tulpen en byacinthen, heerscht hier alom een onge kende bloemenweelde- De rozen, de klim rozen, de anjelieren en zoovele andere, bij ons minder bekende bloemen, streelen hier hef oog, terwijl de sinaasappelen en de citroenen aan de boomen hangen en aller lei groenten, die wij in Juni pas van den kouden grond krijgen, hier dagelijks wor den opgediend. Maar hier in Nice, is toch nog meer, dat de aandacht trekt. Nice is de onbetwiste hoofdstad van de Riviera. Wat is het och, dat zoovelen hier van heinde en verre trekt? Is het de bekoor'ijke ligging aan de prachtige .Baie des Anges", de Engelen-, baai? Is het de betooverende verlichting van die baai 's avonds, met op den achter grond de verlichte huizen op de heuvelen, wat een sprookjes-achtigen indruk maakt? Nice is een stad met 260.000 inwoners, die tusschen de bergen en de Middellan-1- sche Zee beklemd ligt en die eigenlijk Jllcs mee heeft: de grootsche tallooze hote's, die tienduizenden herbergen, van welke hpte.9 bijzondere vermelding verdienen de enor me, pompeuze, gebouwen in de aristocra tisch wijk „Cimiez" op de heuvels aan de Noordzijd-e der stad, de prachtige wandel weg aan zee, de bekende „Promenade des Anglais", de sierlijk ar.nge.egde plantsoe nen, waarvan enkele 's avonds electrisch ver'icht zijn. de alom aanwezige wuivende palmen, het geweldige verkeer van trems, auto's en bussen, voor welke laatste een af zonderlijk station is aangelegd, het wrieme lende verkeer i-n de oude stad met haar zeer nauwe straatjes en ten slotte het met een Italiaansch accent uitgesproken lech- te Fransch van de meeste inwoners. Daarnaast verdient vermeld, dat men vanuit Nice of andere kustplaatsen per auto in één uur tijds hoog in de bergen zit, waap woeste bergmassieven een onuitwisch- baren indruk nalaten. Voortdurend heeft men hoog in de bergen het gezicht op de Blauwe Middellandsche Zee. Terwijl uit Parijs steeds berichten komen van maatschappelijke conflicten, is van die dingen hier weinig te merken. Vanzelf wordt hier de 40-urige werkweek ook toege past, wat tot gevolg heeft, dat hier op Maandag de moeste winkels, ook levens middelenzaken dicht b'ijven. 1 Mei wordt hier ook gevierd: dan krijgen we waar schijnlijk drie dagen sluiting, daar 1 Mei op Zaterdag valt Maar die dingen bederven h'er de stem ming niet. De vreemdelingen blijven toe- stroomen; dit jaar was het zelfs extra druk in de maanden Januari en Februari. Het leven wordt wat duurder maar de Fransche frank daalt, wat voor een buitenlander tegen elkaar opweegt. Wanneer men een en ander hier gade slaat beerijpt men. dat velen, die over ka pitaal beschikken, zich blijvend of semi permanent aan de Rivièra vestigen, want 't is een bevoorrechte streek. Aan Evangelisatie wordt hier ook ge daan. Toen we ons in de zon op een bank zaten te koestaren bood ons een dame met een toepasselijk toespraakje een Franse!» exemplaar van het Nieuwe Testament te koop aan. Toen we er haar op wezen, dat wij Hol- landsche protestanten waren die hun Bij- hel op reis ook gebruikten, antwoordde ze heel beleefd. dat we het Nieuwe Testament toch moesten koopen en het dan aan ande ren geven om er zoo anderen mede ten zecen te zijn; vanzelf kochten we een exem plaar. Japans kabinetscrisis De nieuwe Japansche minister van bin nenlandsche zaken Baba staat in Japan bekend om zijn militairistische neigingen. Financieele kringen verwijten hein boven dien een vers'erking der economische bank controle gunstig ge-zind te zijn. De minister van financiën, Kaya, trad tot nu toe slechts weinig op den voorgrond Hij was onder-minister van financiën 'oen Baba deze portefeuille beheerde. Men vreest, dat de financieele politiek van hel ministerie geheel aan de beginselen van Baba onderworpen zal worden. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Hi rota, die toestemming verleend.; lo* het .Tapansch-Duitsche verdrag, is bij het leger zeer geaien, daar hij de politiek ten opzichte van China steunt. In een boodschap aan het Amerikaansche congres beveelt ^resident Roosevelt de vorming aan van zeven regionale openbare lichamen, welker taak het zal zijn voor zorgsmaatregelen te nemen tegen overstroo- mingen, droogte, stofstormen en voor het behoud van den grond. Deze regionale lichamen zouden ook toe zicht moeten houden op plannen inzake wa terkrachtinstallaties. die zijn of zouden kun nen worden aangenomen als onderdeel van het groote plan tot ontwikkeling van de wa- terverdeelingsleidingen. In een uiteenzetting van de draagwijdte van het werk dezer zeven kleine openbare lichamen ln de Ten-nessee-vallei heeft Roo sevelt een waarschuwing doen hooren, dat de waterkrachtbronner. des lands beschermd moeten worden tegen een particulier mono polie en voor het welzijn des volks ge bruikt. De hongersnood teistert Noord-China Men eet modder, bladeren en boomschors Naar de N.-Chineesche provincie Kweits- jou in het Zuid-Westen van China, worden door de regeering in allerijl groote hoeveel heden levensmiddelen gezonden. De drie millioen Chineezcn, die in dezo provincie wonen, zijn den hongerdood nabij. Maanden lang reeds hebben zij bijna uitsluitend geleefd van boomschors en bla deren, doch thans zijn ook deze „voor raden" uitgeput en worden de menschcn gedwongen „Kwanjin-poeder", een soort modder, te eten om niet van honger to sterven. Een ongekende droogte heeft dit ver schrikkelijke tekort aan levensmiddelen ver- oorzaakt. Vele rivieren en haar zijrivieren zijn volkomen drooggeloopen. De Nanmin- rivier bijvoorbeeld, welke meer dan duizend jaren lang de voornaamste waterweg in het centrale gebied van Kweitsjou is geweestj is veranderd in een hobbeligen straatweg. In China's rijkste provincie Setsjoeau leden, naar toen gemeld werd. begin Mei 50.000.000 menschen honger. Daar zij er do voorkeur aan gaven hun honger te stillen en een spoedigen dood te sterven, liever dan de langzame marteling van een leege maag te ondergaan, aten velen hunner zooge naamde „witte modder", een smakelijke, doch doodelijke substantie, welke veel weg heeft van klei. Eenige uren na het eten van deze modder zakten duizenden slachtoffers ineen en stierven. De drie provincies Kansoe. Honan en Sjensi. doch vooral Kansoe, hebben ook onder een tekort aan levensmiddelen to lijden. Kort Nieuws In het hospitaal van Ibiza zijn twee sto kers van de „Deutschland" overleden aan de bij het bombardement van di'. schip op* geloopen verwondingen. Te Parijs is gistermiddag op de boule vard des Capucines een balcon van de vijfdo él age van een huis losgeraakt en op een café-terras gestort. Verscheiden bezoekers werden ernstig gewond; een meisje van vijl jaar is overleden. In het Lagerhuis is meegedeeld, dat do Engelsche regeering thans beschikt over 8 millioen complete gasmaskers en dat met de fabricage tot een aanrtal van 100.000 per week werd voortgegaan. De voorschriften van distributie aan de burgebevolking wa- .reai nog niet gereed, maar in alle steden dio in aanmerking kwamen voor het gevaar van luchtbombardementen waren nu reeds op slagplaatsen ingericht en de autoriteiten be zaten aanwijzingen. Zaterdag aal het de laatste dag zijn dat de Londensche Westminster Abdv nog tot uur voor bezoekers toegankelijk zal zijn oi de versiering tijdens de kroningsplechtighi den te aanschouwen. Volgende week wordt alles verwijderd en wordt de kerk weer voor haar gewone diensten teruggegeven. Ook de laatste versieringen in 6ommige wijken zul len Zaterdag afgebroken zijn. UIT HET VENSTER GEVALLEN EN GEDOOD Gistermiddag om kwart over vier is te Amsterdam een vijfjarig jongetje uit een raam van de vierde verdieping van een wo- ning in de Albert Neuhuysstraat gevallen, Het kind is met ernstige inwendige kneuzin- I gen naar het Wilhelmina-Gasthuis gebracht j en korten tijd later overleden. flit NFIMM WY tlKAA® N.V. OOROREGHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 OEN HAAG TENNISBANEN VIJVERiSOLEERINGEN voo A'uminiumvei N.V. v.h. D.MATAK FONTIIN HARLlNGEN.TEL.22a

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2