Spoorlijnen Verdwijnen <:§oven die Poolcii-keL DONDERDAG 3 JUNI 1937 DERDE BEAD PAG. 9 Het nadeel is niet gering Wat weegt het zwaarste? (Van onzen Gelderschen redacteur) II Het zal wel niet lang meer duren en dan zijn de kleine spoorlijntjes in Gelderland er niet meer. Ze zijn dan historisch geworden. De „groote" lijnen Amersfoort Zwolle; AmersfoortApeldoornZut- phenWinterswijk; ArnhemZutphen; UtrechtArnhemNijmegen en de lijn die de Betuwe snijdt, zullen wel blijven, maar de rest is bijna verdwe nen of is in de toekomst verdwijnen nabij. Zoo althans teekent zich de toe stand af. en daar brengt. We zijn van de nadeelen echter even sterk overtuigd. Het lijkt ons zelfs onaanvechtbaar dat de opheffing der kleine lijntjes voor de spoorwegen ook niet alleen voordeelen brengt. De kleinere lijnen kunnen tot op zekere hoogte immers als de toevoerbuizen voor de groote worden beschouwd en het valt te verklaren dat het verdwijnen daarvan invloed zal hebben op het geheele vervoer van de Nederlandsche spoorwegen. Gezelschappen die vroeger per trein reis den en nu voor het eerste deel direct op de autobus zijn aangewezen, zullen nu de ge heele reis zeker met dezelfde bus volbrengen. Dit geldt voor zomerreisjes, congressen, par tijdagen en wat voor dingen er al niet meer zijn, die groepen uit de bevolking ver plaatsen. Is de autobus populair? Wie zijn oor wel eens te luisteren heeft gelegd onder het volk (en dat doen we allen), weet dat de autobus, zelfs bij de mooiste uitvoering van de laa'-te jaren, allerminst populair is. Men bedient er zich van omdat men er eenvoudig niet meer buiten kan; ze brengt je dichter bij huis, rijdt op vaste uren en veelvuldiger, enz., kortom het levert zeer v gemak op. Maar wie heeft den tocht al niet eens mopperend ondernomen? Ongetwijfeld speelt het materiaal een groote rol, maar waar is de zeker heid dat goed en duur materiaal, aan genomen dat het bij het begin in gebruik genomen zal worden, rendabel zal zyn ook op de secundaire, heel vaak tertiaire wegen? Eerder is 't omgekeerde te verwach ten en straks zien we den gemoede lijken Gelderschman, die zich in het derde rangs materiaal van den trein nog rustig voelen kon, hobbelend en schokkend over vrij slechte wegen urenlang rijden. Wie kan daar tegen? Lang niet ieder voelt zich prettig in een bus, evenmin als anderen op zee of in de lucht en vergeet daarbij niet dat het niet zulke kleine eindjes zijn die imoeten worden afgelegd en dat tochten van ll/2 a 2 uur niet tot de zeldzaamheden be- Ihooren. Zün de wegen op het verkeer berekend? Het verkeer der bussen op den weg heft het voordeel van het verdwijnen van de on bewaakte overwegen bovendien weer op. Het gevaar dreigt opnieuw. Vermindering van treinverkeer vermeerdert het wegverkeer. Het zware verkeer op de wegen zal dus toenemen en dan rijst de vraag of de wegen daarop wel berekend zijn. Toen onlangs de Geldersche Tramweg Mij. aan Ged. Staten van Gelderland concessie vroeg voor het onderhouden van een autobus dienst DoetinchemEnschedé (ook in ver band met het verdwijnen der treinen) en het college van G. S. daarover het advies vroeg van den gemeenteraad van Zelhem, wees dit gemeentebestuur er terecht op, dat bij het toenemend busverkeer de weg Doe tinchemZelhem hoognoodig verbetering be hoeft. En die weg werd eenige jaren geleden nog voor een groot deel vernieuwd, maar in de branding van de nieuw opkomende vragen is de breedte van den weg inderdaad onvol doende. Waartoe het te verzwijgen? De secundaire vegen in Gelderland hebben bijna alle dit euvel, als we enkele uitzonderingen weg denken. Ze zijn berekend op het eenvoudig verkeer van een wagen met een paard, een fiets en enkele auto's. Maar niet op zware bussen. stond in ons blad van 25 Mei. Ze zijn te sma! en te provisorisch verhard. Dit bezwaar is temeer van belang omdat talrijke Geldersche gemeenten met een zwaar wegennet zitten, dat voor een groot deel zelfs nog om verharding vraagt, laat staan dat mer oude verhardingen zal kunnen ver zwaren. De opheffing van de spoorwegen werpt hier een tweeledig probleem op. Ie. Worden de wegen niet ver beterd, dan is er gevaar voor reizi gers en de andere weggebruikers: een gevaar, wellicht grooter dan de onbe waakte overweg van thans; 2e. Worden de wegen wel verbeterd, dan zal dit zwaar drukken op de pu blieke kassen, die toch al zeer be rooid zijn; misschien is dit per hoofd meer dan thans geofferd wordt voor de dekking van het millioenentekort op de spoorwegen. Het bruggenvraagstuk In dit verband is het bruggenvraagstuk, dat in Gelderland nog steeds niet geheel is opgelost, van belang. Zeker, we zijn veel gevorderd door de prachtige bruggen, die bij Arnhem en Nij megen Rijn- en Waaloevers verbinden. Ook Zutphen heeft een vrij afdoende verbetering gekregen, maar Doesburg en Deventer i stelen nog met hun schipbruggen die zoc en dan ware verkeersobstakels vormen. Wie bijv. vanuit Arnhem den achterhoek in wil via Doesburg (de voornaamste binding) loopt het risico dat hij met z'n auto minstens een kwartier rust nemen moet, dat de schipbrug juist voor Doesburg open (of wil men gesloten) is. Dan pas is de weg voor hem vrij. In omgekeerde zin geldt dit natuurlijk ook voor het groote deel van de Achterhoekers die zich op Arnhem oriëntee- ren. Welke euvels heeft men bij deze brug al niet gehad. Ijsgang, aanvaring, overstroo ming, alles kan noodlottig worden. De bus< sen en auto's die het verkeer tusschen de streek ei. de groote lijnen van verkeer moe ten onderhouden, zouden hierdoor op niet geringe mate benadeeld kunnen worden. Het is dus zeker niet teveel gevraagd als men zeggen zou: Eerst een vaste brug en dan eerst de treinen weg! Weersinvloeden Tenslotte is er nog te wijzen op de weers invloed op het verkeer. Het klimaat van ons land, vooral in den winter, is nu eenmaal zoo, dat er weinig zekerheid bestaat dat men een uur later per auto of bus vertrekken kan. Een plotseling opgekomen mist maakt den tocht tot een groot gevaar. Een flinke ij zei en heel het vervoer ligt stil. Nog dezen winter stonden op een Za terdagavond op den weg Arnhem-Nijmegen Jhr. mr. De Geer bij het verlaten van het huis van Minister Colijn, met wien hij gisteren een onderhoud had over de kabinetsformatie 10 auto's wegens te gladden weg aan den kant, terwijl een groote bus met een 17-tal passagiers zich, zonder ongelukken te ver oorzaken in een langs den weg loopende sloot vlijde. Als we al deze argumenten te samen over wegen, zullen we gevoelen dat de opheffing van de spoorwegen voor de bevolking een moeilijk probleem is. De tijd zal de oplossing wel brengen. Er zullen overheidsmaatregelen moeten komen om het platteland in de 20ste eeuw niet in zijn isolement terug te drijven. Doch daar aan twijfelen we nidt. Een voorspelling Welke niet heelemaal uitgekomen is Men vroeg ons nadere toelichting van hetgeen wij in de nacht na de verkiezing schreven, dat Mussert n.l. in September 1936 nog op 20 zetels rekende. Wij citeerden toen uit het hoofd en bij nauwkeurige con tröle bleek, dat we ons in tweeërlei opzicht vergist hebben. We herstellen dus deze fouten. Niet in September, maar nog een maand later, op 16 October 1936 werd in Volk en Vaderland uitgerekend, dat de N.S.B. 21 (en dus geen 20) zetels zou veroveren. Alle partijen zoo heette het daar verliezen aan de N.S.B-, of, met andere woorden, de zetels van de N.S.B. worden van al de partijen afgenomen. Volk en Vaderland gaf zelfs op hoe sterk de zes groote partijen van rechts en links in de nieuwe Kamer zouden zijn: R.K. Staatspartij 26 (in plaats van 28), S.D.A.P IS (22), anti-revolutionairen 8 (14), christe lijk-historischen 8 (10), liberalen 2 (7), vrij zinnig-democraten 1 (6). Deze zes partijen, welke thans 87 leden sterk zijn, zouden in de nieuwe Kamer te zamen maar 63 leden tellen. Derhalve 24 minder. En die 24 zetels zóuden ze aan de N.S.B. verspelen.- Jubelend werd in hetzelfde nummer van Volk en Vaderland verzekerd, dat als het Nationale Dagblad, „dat Mussert heeft gesticht", er zou zijn (haf kwam met November)- de N.S-B. nog har der zou groeien Ja, dat hebben we gemerkt Deze zelf opgeloste prijsvraag is al heel slecht uitgc komen, al is er. helaas, één juist cijfer bij. Sagen-album De N.V. Hol 1 andsch-Zwitsorsrhe Chocolade fabriek zendt ons haar fraai uitgevoerd Tjokiat Sagen Album. Dit is inderdaad een zeer bijzonder werk. Niet alleen, dat de ge dachte geheel nieuw is, de tekst in het ar tikel (de Tjokiat Luxe Chocolade) te ver pakken en de gekleurde illustraties in het album op te nemen, doch hier is de uitvoe ring wel zeer bijzonder. De illustrator, de heer Van Bemmel, die dertig jaar in Indië is geweest, en land en volk, zoomede de fauna en flora terdege kent, heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten, 43 Indische sagen van fraai gekleurde illustraties te voorzien. Iedere illustratie is een kunstwerk, en wel zéér fijn, in zachte kleuren, uitgevoerd. Het zal wel niet gemakkelijk geweest zijn iedere sage on deze wijze te illustreeren, want ieder detail moest juist zijn. Over de Indische sagen zijn vele dikke hoeken in alle modern". 7oom"do de oude Oostersche talen geschreven. Bekend is op het gebied oezer Volkskunde de naam van onze landgenoot Prof. Dr. J. de Vries. Jong en oud zullen zich voor deze Tjokiat Sagen en dus voor dit Tjokiat Sagen Album interesseeren. Hoe men in het bezit van dit fraaie album kan komen, daarvoor verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. UIT HET SOCIALE LEVEN Christelijk Nationaal Vakverbond Zeventiende verslag verschenen Keurig verzorgd is verschenen het zeven tiende verslag van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, handelend over de periode van 1 Januari 1935 tot 31 Decem ber 1936. Uiteraard is een werk als dit moeilijk voor bespreking geschikt, maar wel kan gezegd, dat het een schat van gegevens bevat inzake het terrein, dat de Christelijke vakbeweging bestrijkt, en cat is zeker niet gering. In de Inleiding wordt erop gewezen, dat in de jaren 1935 en 1936. wellicht nog meer oan in de vorige verslagperiode, de crisis haar stempel heeft gedrukt op de arbeid van het Vakverbond. De cijfers van de werkloos heid „vertolken een diepte van menschelijk lijcen, die door velen nog niet werd ver staan en waaraan helaas menigeen nog on- 43 Tjokiat Sagen (Indische vertellingen) vol Oostersche levenswijsheid, zijn verpakt in onze doozen en doosjes TJOKLAT LUXE CHOCOLADE (Relief Pastilles Oublies en Tjoklatjes) 43 fraaie veelkleurige illustraties, behoorend bij deze Tjokiat Sagen, zijn verzameld in een TJOKLAT SAGEN ALBUM In dit album kunnen de Sagen worden ingeplakt. Eén enkele blik in het album zal U doen uitroepen: „dit is iets zeer bijzonders" Het album is verkrijgbaar bij Uw banketbakker of cho colaterie a 90 ct. of aan onder- staand adres, na inzending van fl. 1.— per postgiro 113538, of per postwissel N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK VAARTSTRAAT SA AMSTERDAM. begrijpend voorbijgegaan is". Maar 't schijnt dat in de laatste maanden een kentering te constateeren valt. Het ledental van het C.N.V. liep iets terug en bedroeg op 1 Januari 1937 109.117. Dade lijk voegen we hieraan toe, dat in dit op zicht het Verbond een goed figuur sloeg, als we het vergelijken met het N.V.V. en het R.K.W.V. Wie nagaat, „dat, ondanks deze langdurige crisis, de kracht der vak beweging niet werd gebroken, hoewel er allerlei zwakke punten zijn aan te wijzen, die mag met dank aan God constateeren, dat de vrije, zelfstandige christelijke vakbeweging diep inge worteld is in het christelijk nationale volksleven. Dit is te meer opmerkelijk, omdat de christelijke vakbeweging haar weg gegaan is. wars van elke agitatie en de wensohelijkhcden, die er waren, ge toetst heeft aan de mogelijkheden. De andere richtingen in de vakbeweging, speciaal de socialistische, mogen haar kracht zoeken in het verwekken van agitatie of intimidatie, wij hebben, in trouw aan onze beginselen, onze kracht gezocht in duidelijke en klare argumentatie, bij het opkomen voor de belangen der christelijke arbeiders beweging. Dit wordt door de leden gewaardeerd en geeft ons invloed bij overheid en volk". Hierin ligt inder daad. naar we meenen, de groote beteekenis van het Christelijk Natio naal Vakverbond. Het spreekt vanzelf, dat een groote plaats is ingeruimd aan de wisseling in de functie van voorzitter van het Verbond. Van den heer A. Stapelkamp werd een uitsteken de foto opgenomen. En ook wordt in den breede gewezen op de zorg voor de werk- loozen. Bij hetgeen door anderen geschiedde, mag vermeld worden het werk, dat door het Vakverbond direct en in samenwerking met andere instanties gedaan is tot ver zachting van den geestelijken nood. hier geleden. Het 17de verslag is niet een boek, dat men, na het te hebben doorgebladerd, voor goed uit handen legt, maar het blijft een voortdurende vraagbaak. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 cf. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Nederl. Chr. Bouwarbeidersbond De achteruitgang in het ledental tot staan gekomen. Het 16de verslag van den Nederlandschen Christelijken Bouwarbeidersbond, handelend over 19351936, dat we ontvingen, stelt vast, dat het bouwbedrijf gedurende deze jaren steeds dieper in de crisisomstandigheden ge raakt is. waardoor de werkzaamheid van den Bond sterk werd beïnvloed. Het gevolg was een aantal plaatselijke conflicten veel werkloosheid. Gevreesd kon worden, dat de druk. op de leden van den Bond uitge oefend. materieel door de slechte bedrijfs- toestand en principieel door communistische en nat ion a al-socialistische propaganda, het ledental aanmerkelijk zou doen verminde ren. Dat is evenwel niet het geval gew en in 1936 viel zelfs wederom een, zij het ook kleine, stijging te constateeren. Moedgevend wordt geacht, dat in werk geverskringen meer het besef baan breekt van de noodzakelijkheid der sa menwerking tusschen patroons- en arbei dersorganisaties. Er valt een goed begin van streven naar bedrijfsregeling in werkgeverskringen op te merken. In het verslag zijn van bijzondere? waarde veel. nauwkeurig uitgewerkte, statistische gegevens. Arbeidsvoorwaarden havenarbeiders De besturen van de scheepvaartvereeni- gingen Noord en Zuid en van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en den R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Boni facius" zijn gister opnieuw bijeen geweest Ier bespreking van de door de arbeiders organisaties ingediende eischen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden. De werkgevers hebben toegezegd, binnen enkele dagen precies omlijnd aan dc organi- satiebesturen mede te deelen, in hoever zij bereid zijn. aan de gestelde verlangens tege moet te komen. Met het oog op het vacantieseizoen hebben de werkgevers besloten, de toezegging ten opzichte van de door betaling van loon over de vacantieda- gen voor de losse h.a.r.-arbeiders (houders van blauwe boekjes) te Rot terdam reeds direct te doen ingaan, zoodat deze arbeiders dit jaar door betaling van loon tijdens de vacantie- dagen zullen genieten. VRIJDAG 4 JUNI HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.)e 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 12.30 Zang en piano. 1.30 Gramofoonmu7.iek. 1.45 Ensemble Van der Horst. 2.30 Christ, lectuur. 3.00 Vervolg concert. 4.15 Quatre mains. 5.00 Declama tie en gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over klimplanten. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Een verjongd vak over Chineezen en melk, causerie. 9.30 Het Overveensche Dames koor en piano. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Vervolg NCRV-orkest. 11.15—12.00 Gra mofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 11.00 Decla matie. 11.20 Orkestconcert. 2.00 Muziek uit het nabije en verre Oosten. 2.45 Piano- voordracht. 5.00 Kinde. uurtje. 5.30 „Fan tasia" en orgel. 7.00 Pluimveepraatje. 7.35 Lezen in de Bijbel. 8.00 Cellovoor dracht. 8.30 „Het reclasseeringswerk", causerie. 9.00 Vroolijke voordracht. 9.30 Hubert Cuypers MinneStrelen, klein vrou wenkoor „Vox Jubilans" en hel VARA- Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avond wijding. DROITWICH 1500 M. 1.35—2.20 Trio. 5.35 Reg. Kings orkest. 6.45 Operaconcert. 7.45 Voor tuinliefhebbers. 8.05 Pianovoor dracht. 9.40 „Responsibilities of Empire", causerie. 10.35 Harpkwintet. KEULEN 456 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.35 Landes-symphonieorkest Saarpalts. 4.20 Farkas Miska's orkest. 5.35 Volkslie- derenconcert. 6.20 Omroepkleinorkest. 10.50 Literair-muzikaal programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 6.50 Kamermu ziek. 7.10 Zang. 8.20 Kleinorkest. 9.2Q Kleinorkest. 484 M.r 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.05 Cellovoordracht. 1.30 Kleinorkest. 1.40 Zang. 6.00 Accordeonmuziek. 6.50 Piano voordracht. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsym- phonie-orkest. ONZE RIJWIELRONDRIT DOOR NEDERLAND Onze rondrit per rijwiel, waarover wij reeds n-2erdere malen schreven, is thans de finitief opengesteld, en dadelijk zijn reeds de eerste deelnemers op pad gegaan. Ongetwij feld zullen in den loop van dit seizoen velen deze pioniers volgen. Wij vernamen reeds van enkele clubs dat men afspraken maak te om gezamenlijk deze tocht af te leggen. Wat een heerlijke herinneringen zal men na afloop rijk geworden zijn en hoe zal men in de donkere wintermaanden nog dikwijls spreken over die heerlijke plassen, over die woeste zandverstuivingen of die dichte bos- schen, waar ontze route U langs gevoerd heeft. En welk een schare enthousiaste wielrij ders zullen wij in October, wanneer de rond rit gesloten is, de herinneringsmedaille mogen uitreiken, die air een echt jachttrofee kan prijken aan den muur van onze woon kamer of op ons bureau als een waardige herinnering aan een overheerlijke vacantie- reis. Ja ons land mag zich gelukkig prijzen vele rijwieltouristen onder zijn inwoners te tel len. Hoevelen echter wijken slechts zelden, van de overbekende hoofdwegen af. Onze rondrit ontsluit vele welgebaande paden, paden die echter wellicht tot nog toe geheel onbekend voor U zijn. Paden, waarlangs gij steeds nieuwe indrukken zult opdoen, waar langs gij steeds weer nieuwe schoonheden van ons mooie Nederland zult ontdekken. Stort het inleggeld a 1.50 zoo spoedig mogelijk op de girorekening No. 279855 van ons Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105, Rotterdam en het boekje dat niet alleen de rondrit beschrijft, doch U ook tal van bij zonderheden vermeldt omtrent de plaatsen waar gij zult langskomen, wordt U omgaand toegezonden. In het boekje vindt gij tevens een duidelijke schetskaart van de geheele route. Ook aan al onze bijkantoren is het boekje verkrijgbaar. REISBUREAU „LIBERTAS" DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN Witte Purol Het beste en zuiverste middel om zonnebrand en vervellen te voorkomen en te genezen- Doos 30, 60 ct Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog, RE&INA V.D.4HAUW- V6LTMAN" HOOFDSTUK XIV (42 Het duurde nog eenige tijd voor Soak van Meljana weg- rtisde. Zijn wachten was op een flinke sneeuwval, waardoor zijn honden een niet al te zware taak zouden hebben aan zijn zwaar beladen sleden. Hevige vorst kwam nog niet voor, zoodat hij met z'n oom en andere bewoners van de nederzetting nog enkele tochten naar de nabije rivier maakte, om te visschen. Zij kwamen met een prachtige voorraad zalmen thuis, die zij gedeeltelijk boven een vuur van mos en heidekruid en aan gespoeld hout rookten, om te dienen voor winterkost. Toen er een flinke sneeuwval kwam en de nachten kouder werden, verliet men de hutten van rendier- en robbenhuiden cu begon men met ijver te bouwen aan de koepelvormige sneeuwhutten. die dienden voor winterverblijf. Boven de hutopening plaatste men een vlak stuk ijs, dat als raam dienst deed en voor de ingang bouwde men een tamelijk lange sneeuwingang, die een warme en veilige be schutting bood. Alkosiak gaf Soak bij de levensmiddelen, die hij bij den kapitein van de Laura had ingeruild een ruime voorraad wal- russenvleesch en spek en vele zalmen, die zij in zakken van zeehondenvel gemaakt op de sleden laadden. Nana en Nini hadden nog nieuwe onder- én bovenpelzen, bïoeken, wanten en schoenen voor hem genaaid, zoodat hij de heele winter geen gebrek aan kleeren zou hebben. Soak had Nana, die nog gewoon was met beenen naalden te naaien van zijn stalen naainaalden gegeven en van het naaigaren, dat de blanke menschen gebruikten. Zij was er erg blij mee geweest en Soak had haar beloofd het komende voorjaar nieuwe voorraad voor haar mee te biengen. Bovendien had hij een gedeelte van z'n voorraad thee en suiker aan haar afgestaan, zoodat zij in de beste vriendschap scheidden. Verder had hij Alkosiak beloofd als het even lijden kon ren buks voor hem te zullen meebrengen. Toen had Alkosiak van blijdschap een lied gedicht en terwijl hij het hem voorzong danste hij in z'n nieuwe igloe om de traanlamp, waarbij hij z'n kleine kinderen, die aan zijn beenen en kleeren hingen, half met zich meesleepte. Soak had bij zichzelf wel overwogen de buks van zijn vader aan Alkosiak af te staan, doch na rijp beraad, had hij dit toch niet durven doen. Men wist nooit op welke manier hij z n eigen buks kwijt kon raken; door verlies, door diefstal of door een ongeluk, de mogelijkheden waren vele. En juist, omdat hij, jong als hij was, bij de jacht met de buks was opgegroeid, zou hij zonder dit wapen zich hulpeloos gevoelen. Bovendien zou hij dan een deel van zijn voorraad ammunitie moeten afstaan, waarop hij niet gerekend had. Hij had er dan ook maar van afgezien zijn reserve-buks weg te geven. Tot Soaks groote gerustheid was eindelijk alles gereed ge komen. Hoe goed hij het ook bij zijn oom en tante gehad had, hij verlangde toch zeer naar Ikoetha te gaan. Hij was nu groo ter en sterker geworden en toonde in heel zijn doen en den ken meer de ervaring van een man, dan de onbekwaamheid vun een jongen. Toch miste hij zijn ouders meer dan hij ooit aan iemand zeggen kon en zijn gedachten stonden stil bij de heerlijke eenheid van hun vroeger gezinsleven. Onaangename of angstige droomen plaagden hem dikwijls !n de slaap en meestal was het Naa-ank, die er een rol in speelde. Ook waren zijn vader en moeder meestal ziek of dood of weg, zoodat de herinnering aan die bange droomen hem de heele dag stil en in zichzelf gekeerd maakte. Zoo ving zijn reis dan op een vroege ochtend aan. Hij was warm en goed gekleed. Zijn sleden waren zorgvuldig opge- 'ó-den. de honden goed doorvoed en gezond. De heele neder zetting toonde haar belangstelling bij zijn vertrek en het deed Alkosiak, Hgna en de meisjes werkelijk leed, dat hij van hen ging. Nini wreef haar neus liefkozend langs zijn gezicht, waar- bii de tranen over haar wangen rolden. ,,Kom je mij het volgend voorjaar halen. Soak?" vroeg ze zacht. ,,Ik zal dan zorgen, dat ik je kleeren naaien kan en kan koken en voor de lampen zorgen". ,,Ik kom je halen, hoor beloofde Soak, „en ik zal mooie gekleurde doeken en kralen en haarkammen voor jou en Kiwila meenemen". Ook de kleinere kinderen stonden met hangende lipjes en verbaasde ooqen toe te zien. Alleen Bij Pawula speurde Soak een koele voldaanheid, dat de indringer eindelijk heen ging, maar diens jaloerschheid groeide desondanks, toen hij zag, hoe handig Soak zijn hondenzweep hanteerde en het mooie span hun meester tot de laatste hond toe gehoor-? zaamde. Zoo ging hij alleen het Oosten in. Hij had besloten zoo lang mogelijk de kustlijn te volgen, opdat hij, wanneer er al stormen kwamen, hij beschutting zou kunnen vinden in de holen van het rotsgebergte. Ook had hij gewacht tot het lichte maan was, waarvan hij 's nachts, tenminste als het goed veer was, zijn nut kon hebben. Alles verliep dan ook naar wensch. Er lag voldoende sneeuw, zoodat de honden goed vooruit konden komen. Eens op een ochtend zag hij een groote kudde rendieren op flinke afstand langs een meer trekken. De dieren schenen erge haast te hebben, die later verklaard werd, toen Soak z.vg, dat een troep wolven de dieren achtervolgden. Doch hij kon op zijn reis. al kreeg hij de gelegenheid, op groot wild toch niet gaan jagen; omdat zijn sleden al meer dan gewoon beladen waren. Overdag schoot hij wel eens een paar poolhazen. die hij s avonds in zijn kleine sneeuwhut. of in een rotshol, als hij t vinden kon, op zijn kooktoestel bereidde. Altijd was hij er op bedacht zijn vleeschvoorraad uit te sparen, omdat hij cut van jongsaf aan van zijn ouders geleerd had. Men wist nooit vooruit hoe streng de winter worden zou, en soms verliepen er weken en weken, dat men het niet waagde buiten te komen, laat staan van op jacht te gaan. Ook wist hij door zijn langdurige afwezigheid niet, hoe de -.aken er op Ikoetha bijstonden. En de eer van zijns vaders naam gebood hem in geval van honger, die in een der andere gezinnen dreigen mocht, van zijn vleeschvoorraad af te staan» (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9