pussen overwinteren b:j de noordpool De Duitsche Kerkstrijd von blomberg arriveert in rome het belgische amnestie-vraagstuk DONDERDAG 3 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland Een modern-wetenschappelijke expeditie De Russische Poolonderzoeker I. D. Papanin, die met drie gezellen bij de Pool zal overwinteren, heelt een in terview verleend aan een medewerker van het sovjet-Russische Tass-agent- schap, waarin hij tal van bijzonder heden heeft medegedeeld omtrent de voorbereidingen, welke voor hutt ver blijf in de Noordelijke IJszee zijn ge troffen. De voorbereidingen voor de expeditie zijn, naar Papanin mededeelde, reeds in Februari van het jaar 1936 begonnen, o.a. werd op het Rudolfeiland een be trouwbare basis geschapen. In het Jaar 1936 bracht de ijsbreker „Rus- saiiow" de zwaarste uitrustingsstukken, le vensmiddelen, brandstoffen en een deel der wetenschappelijke instrumenten naar het eiland. Er werden gemakkelijk vervoerbare en duurzame apparaten voor wetenschappe lijke waarnemingen besteld. Het totale ge wicht der geheele uitrusting der expeditie mocht, tezamen met het gewicht der per sonen, niet meer dan negen ton bedragen. Het ging er voorts om een klein, licht, doch zeer krachtig radio-station te bouwen en dat gebeurde dan ook. De radio-techni sche ingenieur P e r 1 i uit Charkow con strueerde een lichten windmotor, welke in staat is, het winterstation en het radio station van electrische energie te voorzien. Levensmiddelen In poedervorm Vooraanstaande vaklieden werden belast met de levensmiddelenvoorziening. De over winteraars beschikken thans over levens middelen, welke men anders in den pro viand-voorraad van Poolreizigers niet aan treft Conserven kon men. met het oog op liun groote gewicht, niet gebruiken. Er wer den soepen, compotes en verschillende soor ten vleesch tot poeder verwerkt Om drie honderd kilogram ^iippenpoeder" te ver vaardigen, waren 5000 geslachte kippen noodig. Eieren en melk werden eveneens poedervorm meegenomen. Voorts werden 180 kilo voortreffelijke Oekrainische worst voor de expeditie vervaardigd. De proviand, in totaal 48 verschillende soorten levens middelen, munt uit door haar hoog calo- rieëngehalte. Het ontbijt zal uit thee. roer eieren of kaviaar, coteletten, kaas, gerookt spek, worst of een bijzonder soort brood be staan. Alle levensmiddelen zijn tevoren aan een proef in koelruimten met een tempero tuur van 69 graden onder nul onderworpen. Des middags en de« avonds zullen de leden der expeditie steeds warm eten heb ben. De expeditie is met voortreffelijke pelskleeding uitgerust. De slaapzakken zijn van de beste wolfshuiden vervaardigd, kou sen, pantalons en hemden van rendierhui den. „Wij tullen met x*n vieren overwin teren, aldus Papanin. Buiten mezelf nemen aan de expeditie deel Pjetr Schirmow als hydroloog en hydro- bioloog, Federow als magnetoloog en astronoom en de bekende marconist Ernst Krenkel. Ons werk is zoo verdeeld, 'dat leder .van ons de anderen vervangen kan. Voor ons „huis" wordt dag en nacht de wacht gehouden, opdat wij in geval van ijssluwingen tijdig maatregelen kunnen nemen. Degene, die de wacht heeft, moet leder uur meteorologische waarnemingen doen. Dit is weliswaar zeer vermoeiend, doch het is absoluut noodzakelijk, om zoo volledig mogelijk wetenschappelijk materiaal over het centraal gebied der Noordelijke IJszee te verkrijgen. Onze uitrusting en levensmiddelen zullen Op verschillende punten, welke twee- a driehonderd meter van elkander verwijderd liggen, worden ondergebracht In geval van catastrofale ijsstuwingen zullen wij onze voorraden op andere ijsschotsen overbren- gen. Ook een trouwen Poolvriend zullen we bij ons hebben, een kleinen hond, dien wc van Rudolf-eiland meegenomen hebben. Tijdens den Poolnacht zal hij ons met zijn geblaf Waarschuwen tegen de nadering van ijs beren, die onze levensmiddelen voorraden zouden willen plunderen of ons verblijf ver- Woesten." Een klein, verplaatsbaar hols De overwinteraars op het ijs van de Noordpool zullen in een klein verplaatsbaar huis wonen, dat er uitziet als een soort hangar met een koepelvormig dak. Ilct huisje is 3.70 M. lang, 2.70 M. breed en 2 M. hoog. Dank zij de donkere kleur, waarin het geschilderd is, zal het van verre reeds goed zichtbaar zijn. Bovendien absorbeert het zwart gedurende de korte Pooldagcn Iden zonneschijn, hetgeen in ruime mate zal bijdragen tot het verwarmen van het inte rieur. Dit is van zeer groot belang, wijl de brandstoffenvoorraad der overwinteraars uiterst beperkt is. Zij zullen in 24 uur niet meer dan IV2 liter petroleum voor de berei ding der spijzen mogen gebruiken. Het lichte geraamte van het huisje van 'duralluminiumbuizen is met gummidook bedekt. Daarop liggen groote, met lucht ge vulde gummi-kussens. De kussens zijn we derom met rendiervellen bedekt Hierop ko men twee lagen zijden steppendekens, met eierdons gevuld, terwijl het geheel bedekt is met een overtrek van zeildoek, dat gedrenkt is in een chemische substantie, welke het Weefsel tegen bpderf vrijwaart. Zeildoek en met lucht gevulde, vijftien centimeter dikke kussens bedekken ook den bodem van deze ©rigineele woning. De vensters zijn vervaardigd van een doorzichtige, onbreekbare, plastische massa, welke speciaal voor deze gelegenheid is jvervaardigd. Het huisje Is licht en gemakkelijk te ver Voeren. Het weegt slechts 1G0 kilogram. In dien in het ijs er onder een scheur ont staat, zullen vier personen het gemakkelijk en zonder het uit elkander te nemen, kun nen verdragen. Een der hoeken van de woning is als keuken Ingericht. Hier wordt een petru- leumhaard opgesteld. De brandstof hiervoor Wordt in 60 gummizakken bewaard, welke jde gewoonlijk zeer zware kannen vervan gen. Iedere zak bevat 48 liter petroleum- HET HUWELIJK VAN EX-KONING EDWARD Ook een kerkelijke plechtigheid Op het kasteel Candé. waar het huwelijk van ex-koning Edward van Engeland met de voormalige mevrouw Simpson zal worden gesloten, is ook een Anglikaansch geestelijke aangekomen. Rev. Jardine. Deze heeft aan de pers verklaard, dat hij den huwenden op eigen initiatief en „luiste rend naar de stem van zijn geweten", had aangeboden, hun huwelijk kerkelijk in te zegenen. Gelijk men weet, is zulk een huwelijks bevestiging, waarbij een der partijen gescriei- Hertog van Windsor den is,.niet met de Anglicaansche opvattin gen omtrent de heiligheid van het huwelijk o\ereen te brengen. Jardine's eigenmach tig optreden heeft dan ook in Anglicaan sche kringen beroering gewekt De bisschop van Durham, waaronder Dar- lingon, de parochie van Jardine. ressor teert. was er niet van op de hoogte, dat deze geestelijke afwezig zou zijn. De bisschop ver klaarde, dat Jardine n.et de mins:e be voegd lieid heeft om in een ander diocees dan het zijne ambtshandelingen te verrichten zonder toesfemmi-ng van de plaatselijke kcr kelijke autoriteiten en dat, indien het hu welijk van den hertog van Windsor in het diocees van Durham zou worden voltrokken, hij geen toestemming voor de inzegening van dit huwelijk zou verleenen De bevoegdheid van den bisschop strekt zich evenwel niet uit tot buiten zijn diocees en hij kan dan ook geen invloed uitoefenen op de handelingen van Jardine op het vas teland. De bisschop F u 1 h a m. die verantwoorde lijk is voor de Anglikaansche kerken in Noord- en Centraal Europa, heeft de volgen de mededeeling gepubliceerd: „Indien het waar is, dat de eerwaarde heer Anderson Jardine op zich heeft genomen het kerkelijke huwelijk van den hertog van Windsor in te zegenen, dan wenscht bisschop Fulham, onder wiens jurisdictie de geheele Anglikaansche kerk in Frankrijk valt, ie verklaren, dat deze priester hiertoe overgaat zonder dat de bisschop erin heeft ioege- stemd, of zelfs iets ervan weet". In het district Schwetz is nabij de Weibhsel een zandberg over een breedte van ruim honderd meter verschoven. Een huis werd onder het zand bedolven en de vijf be woners vonden den dood. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Van de fronten komt weinig nieuws Italiaansche doodenlijst gepubliceerd De troepen van Franco hebben thans Amorebieta definitief bezet. De plaats biedt eenzelfde aanblik als Eibar en Durango. Alle huizen zijn in brand gestoken, nog slechts de muren staan overeind: alleen het noviciaat van de Carmelitessen is gespaard gebleven. Gisteren nog heeft de zware artillerie van de Basken. welke was opgesteld achter Gal- dacano. de stad onder vuur genomen. Op merkenswaardig was, dat hun vuur zich richtte op het Carmelitessenklooster. dat tot op heden gespaard was Overigens hebben de Baskische troepen gisteren een tegenaanval ondernomen op de rechtsche stellingen ten westen van Lemona-berg en ten oosten van Galdacano. Hoewel zij aanzienlijke troepenmassa's in 't vuur 'brachten, werden de aanvallers met zware verliezen afgeslagen. Twee officieren en veertig manschappen liepen met hun wapens naar de rerhtschen over. De officie ren vertelden, dat een bataljon zich had willen overgeven, maar dat de generale staf daarvan op de hoogte was gesteld en commandant in hechtenis had doen nemen. De strijd aan het front bij Navacerrada. La Granja en Belsain duurt nog voort De volksfronttroepen pogen de insluiting van La Granja te handhaven en de rechtsehen bieden verwoeden tegenstand, hierbij gehol pen door de versterking, welke zij hebben ontvangen. De artillerie van de rooden bestookt de trailleur-nesten van de troepen van Fr co, welke veelal zijn ondergebracht in na tuurlijke grotten en daardoor vrijwel on kwetsbaar zijn. De luchtmacht van de linkschen heeft de verbindingswegen en de tuinen van het paleis van a Granja gebombardeerd. Ook ten zuiden van Madrid, bij de Taag, was deze luchtmacht zeer actief. De gesneuvelde Italianen De eerste officieele lijst met de namen van de in Spanje gesneuvelde Italianen is te Rome gepubliceerd. Deze lijst bevat 63 na men van personen, die gevallen zijn bij operaties voor Malaga. Bovenstaand kaartje geeft duidelijker aan waar het bombardement van de „Deutsch- land" plaats had. Wat willen de „Duitsche Christenen" in het Rijnland (Van onzen Duitschen correspondent) Groote opschudding brengt allereerst in het Rijnland maar dan ook in alle andere deelen van het Duitsche Rijk, waar men den feilen strijd tusschen Kerk en Staat met spanning blijft volgen, een brief teweeg, geschreven door ds. Loy, woonachtig ie Duisburg—Hambnni en gericht aan zijn ambtsbroeder, ds Pack, „Gauobmann der lieutsclien Christen" in het Rijnland. 1 ontleenen aan dit herderlijk schrijven. wan in het orgaan der Duitsche Chris tenen in het Rijnland. „Kommendo Kircha". wordt meegedeeld, dat de schrijver een doorslag van zijn brief aan meerdere ambts broeders heeft gezonden, het volgende: „De brief, dien ik thans aan u moet schrijven, is mij zwaarder gevallen dan elke andere brief in mijn leven, want hij behandelt mijn scheiding uit een kring, die mij lief geworden was. En toch moet 't zoo zijn, daar ik met goed geweten niet meer verder marcheeren kan en niet als leugenaar en huichelaar in uw organisatie wil blijven. Op onze laatste conferemtie kwamen de geesten plotseling en scherp met elkander in botsing, maar juist hierdoor zijn de prin cipieele en godsdienstige verschilpunten met slechts van u, maar van de toonaan gevende strocming en den laatstcn wil der Duitsche Christenen in het Rijnland tot mijn bewustzijn dooi gedrongen. Ik herinner an het resultaat van deze conferentie: 1. Onder de verouderde geloofsvormen, •elke de anti-christelijke en anti-kerkelijke strourning onder ons volk teweeg brachten, wordt niet een ouderwetsche verkondiging in de predicatie. het onderwijs en de gees telijke \erzorging, dus geen methodische aangelegenheid verstaan, maar het joden hoek, de Bijbel, het geloof aan wonderen met inbegrip van de historische getuigenis sen over Jezus Christus. 2. Hitiers woord is Gods wet en moet der halve in zijn ontvouwing in bepalingen en erordeningen goddolrke autoriteit hebben. Daar de Führer echter als de eenige vo' komen nationaal-socialist de wet vervult orden alle anderen afhankelijk van deze goddelijke wet Hier ligt derhalve de kern voor de bepalingen en de werkelijkheid der zonde. 3. De beslissing omtrent de echtheid van nationnal-socialistische gezindheid en hou ding ligt yoor een ieder in het rassen vraagstuk. De voor volksclie politieke be langen noodzakelijke strijd tegen het joden dom mag niet terugschrikken voor het Oude Testament maar verlangt zijn afwij zing. Het Oude Testament is door en door slecht, terwijl het begrip Oude Testament zich niet tot dezen naam alleen beperkt, maar ook doorgrijpt in het Nieuwe Testo ment. Wie thans het Oude Testament nog ndet verwerpt of het zelfs nog erkent, die is „vom Juden aufgelressen". 4. In het geschreven woord ligt altijd een demonie. De duivel is het, die waarde hecht aan het geschreven woord en hij legt ze voor ter onderteekening, waarbij God Zijn hand uitsteekt De joden waren de eersten, die hun geloof hebben opgeschreven. Jezus heeft zulks nooit gedaan. Vergeten mag niet wor den, dat het testament niet de kern der zaak is. 5. Ludendorffs kritiek op de Bijbel („Das grosse Entsetzen") vindt instemming, Strei- chers veroordeeling van het Oude Testa ment wordt nis noodzakelijk en recht vaardig erkend. in zijn uitvoerig schrijven weerlegt D9. T.oy achtereenvolgens deze bombastische bepalingen der Duitsche Christenen, hij rkemt, dat wij den levenden Christus in geen anderen openbaringsvorm bezitten dan in de Heilige Schrift Hij begrijpt niet, hoe zijn broeders ertoe komen, mannen als Ludendorff en Julius Streicher als kroon getuigen te erkennen, want met zakelijke theologie heeft dit alles niets uitstaande. Onder invloed van den storm, dien deze brief in de kringen der Duitsche Christenen heeft teweeg gebracht liet ds. Loy zich eliswaar ertoe overhalen, eenige correcties te publiceeren, doch door deze zonderlinge tactiek laat onder meer de „Reformierte Kirrhenzeitüng'' van 23 Mei zich niet van de wijs brengen. Het blad schrijft terecht: „Wij leggen er den nadruk op. dat ds. Loy 7.ijn brief aan een breeden kring van predikanten heeft verzonden- Wie zulks doet. die kan later niet van „misbruik" spreken. Latere wijziging van den tekst doet erg zonderling aan. Ds. Loy heeft nadrukkelijk over de ..toonaangevende stroomingen der Duitsche Christenen in het Rijnland" gesproken en oorts van den laatsten wil als definitieve opvatting en houding van de ambtsLroeders ir. zijn diocees. Wanneer men bedenkt, dat de zich nog steeds Rijksbisschop nopmende Ds MftIIar cefinitief tot de Duit?che Christenen is overgegaan, dan kan men uit deze brief sseling reeds duidelijk afleiden, wat de Kprk van Christus in de naaste toekomst te wachten staat, als de door het heele land verspreide „Duitsche Christenen" de overhand krijgen! Een soldaat gaat soldaten zien De belangrijkheid der Italiaansche strijdkrachten Maarschalk Von Blomberg, de Duitsche minister van oorlog, is gister met een speciaal vliegtuig van Berlijn naar Rome gereisd, alwaar hij door Mussolini, de maarschalken Bado- g 1 i o en D e B o n o, en vele andere vooraanstaande persoonlijkheden werd ontvangen. De reis van maarschalk Von Blom berg naar Rome had, zooals men weet, eigenlijk reeds in het begin van de vorige maand moeten plaats hebben. Maarschalk Von Blomberg Het uitstel van het bezoek aan Italië werd toen van officieele zijde gemoti veerd met het vertrek van den maar schalk naar de kroningsfeesten te Lon den. Op dat oogenblik liep het hardnekkige gerucht, dat een Italiaansch-Duitsche militaire alliantie op komst was. Dit gerucht werd evenwel tegengesproken en niets doet gelooven, dat men het denk beeld van een alliantie weer heeft op genomen. Maarschalk Von Blomberg komt de Itali aansche strijdkrachten bezichtigen. Een dag zal besteed worden aan luchtvaartmanifes taties, een andere aan leger-oefeningen en een derde aan vlootoefeningen. Het programma is zeer overladen en om vat bezoeken aan de luclitvaartstad Guido- nia. aan Civita Vecchia, Napels en Gaeta, défilés, parades en schietoefeningen. Het verblijf van den Duitschen minister dat een week zal duren, heeft dus vooral ten doel, de wereld de belangrijkheid te toonen van de Italiaansche strijdkrachten, die ter beschikking gesteld worden van de as Ber- lijn-Rome. Dit doel krijgt een bizonder relief na de jongste Spaansche incidenten, waarbij de Italiaansch-Duitsche solidariteit een nieuwe gelegenheid kreeg, om zich te open baren. Alleen de omstandigheden evenwel veroorloven beide gebeurtenissen met elkaar ;in verband te brengen, aangezien de reis van den maarschalk naar Rome reeds vast stond voor het bombardement van de „Deutschland". De besprekingen, welke Von Blomberg on langs in Engeland heeft gevoerd, hadden in Italië alle aandacht. Te Rome toonde men een ware verontwaardiging over de buiten- landsche commentaren, waarin men beweer de, een Britsch-Duitsche toenadering te on derscheiden ten koste van de Italiaansch- Duitsche overeenstemming. De aangekon digde manifestaties nu beoogen te bewijzen, dat deze overeenstemming sterker is dan ooit De „Giomale d'Italia' schrijft dat de Duitsche minister naar Italië is gekomen als soldaat en de besprekingen welke hij zal voeren zullen derhalve een voornamelijk militair karakter hebben. Deze reis moet 't onmiddellijk contact tusschen de legers van twee bevriende mogendheden verstevigen, doch heeft geenszins ten doel een oorlogs manifestatie te vormen. Italië en Duitsch- land stellen de wapenen niet op de eerste plaats, om hun internationale bedoelingen te verwezenlijken. Te Rome heeft men eveneens verklaard, dat Von Blomberg's bezoek van geener lei bijzondere beteekenis is wat betreft een eventueele interventie in Spanje. Italië koes tert den vurigen wensch, dat de Londen- sche commissie voldoende garanties zal kunnen bieden. Voor het overige hangt d ontwikkeling der dingen vooral ook van een herhaling van de aanvallen af. Mff ^3 en ie loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. -Onthoudt daaro»n j r^^Iiisïantme stilt en voorkomt pijnen!] BARNEVELD ''«"'nroductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met j bekroond uiterst concu'ieerend SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. Gaat Ierland een vloot bouwen? De Valera heeft gister in de Dail meege deeld dat het denkbeeld overwogen wordt om voor do verdediging van Ierland eeu eigen vloot te bouwen. Er zijn besprekingen van formeelen aard met de regeering te Lon den gevoerd, waarbij de regeering van den Vrijstaat zich op het standpunt heeflt gesteld dat. van een Jereche vloot voorloopig geen sprake kan zijn zoolang de beide belangrijke havens Belfast en Londonderry nog in En- gelsche handen zijn. Als Londen iets van zich Iaat hooren zou de premier de Dail nadere inlichtingen ver strekken, maar de rogeering van den Vrij staat voelt in elk geval \oor een eigen kust verdediging. In Stoneham (Eng.) bevindt zich een groot kamp met uit Spanje overgebrachte Baskische kinderen. De laatste dagen heh- ben zich onder deze ▼luclitelingetjes, die geleidelijk in Engelsche gezinnen wil de onderbrengen, verschelden gevallen van typhus voorgedaan, zooda* het ministerie van volksgezondheid bevel heeft gogevei deze evacueering te staken. Het katnp heeft ook financleele moeilijk heden. Reeds heeft men in een radio-oproep om stpun gevraagd, daar men onder de huidige omstandigheden den kinderen nog slechts enkele weken voeding zou kunnen erachaffen. Het gewijzigde ontwerp wordt aangenomen Ter dood-veroordeclden krijgen hun burgerrechten niet terug In de Belgische kamer heeft minister president Van Zeeland gisteren een ver klaring over het amnestie-vraagstuk af gelegd. Amnestie, zoo zeide spreker, is geen eer herstel, zelfs geen vergiffenis, doch een voudig vergeten. Is er iemand onder u, die ook maar een enkel oogenblik zou kunnen denken, dat een van de oorlogsactivisten op dit oogenblik nog bekwaam zou zijn in welke mate ook de sterkte en de macht van België te sohaden of te bedreigen? Neen nietwaar? Daar ligt het gevaar niet Het gevaar zou kunnen ontstaan indien de maatregelen door een zeker aantal van onze medeburgers niet begrepen werden zooals het hoort. Een amnestiewet was noodig om gevolg te geven aan den wensch van de groote meerderheid van de Vlaamsche bevolking. Daarom vra gen wij u de wet te aanvaarden. Maar te vens moet worden vermeden, dat bij een ander deel van ons volk verbittering en onbegrip worden gewekt en ook de verkeer de indruk tot stand komt. dat voor het ver leden vergiffenis wordt geschonken. Ziedaar, waarom de regeering na het vraagstuk andermaal te hebben overwogen gemeend heeft het recht van verkiesbaar heid niet te kunnen toekennen aan de ter dood veroordeelden. Nauwelijks had Van Zeeland de laat ste woorden gesproken of er ontstond in de kamer een geweldig tumult. De Vlaamseh- nationalisten riepen Van Zeeland toe, dat hij aan zijn beloften denken moest, dat hij volledige amnestie had beloofd. De liberale afgevaardigde v. Glabbeke schreeuwde hem toe: „U moet eerlijk blij ven!" Toen hij zijn rede eindigde, werd Van Zeeland alleen door de socialisten en en kele Katholieken toegejuicht. De Vlaamsche Katholieken, liberalen en frontisten behiel den een gereserveerde houding. De woordvoerder der frontisten verklaar de nog. dat zijn partij tegen wetsvoorstel am nestie der regeering is, omdat de amnestie niet volledig is. Vervolgens kon over het amendement van de regeering betreffende de nict-verkiesbaar heid van de ter dood veroordeelde activisten worden gestemd. Het amendement werd aangenomen met 94 tegen 65 stemmen bij 26 onthoudingen. Vervolgens werd, eveneens bij appel no minaal, gestemd over de amnestiewet in haar geheel, welke werd goedgekeurd met 95 tegen 75 stemmen en 16 onthoudingen. Het gevolg van dit alles is dat aan Borms en eenige van zijn medestanders hun burgerrechten onthouden blijven. Een groot deel van de Vlamingen is hierover ernstig ontstemd. De Duitsche vloot bij Spanje De Duitsche onderzeebooten U 28. U 33, U 34 en U 35 zijn gisteren naar de Spaan sche wateren vertrokken. In welingelichte kringen wordt tegenge sproken. dat ook de kruisers „Admiral Graf Spree" en „Nirrnberg" zich naar Spanje zou- den hebben begeven. Het pantserschip „Deutschland" zal op ver zoek van commandant en bemanning voor- '.oopig niet ter reparatie naar Duitschlaml tcrutrkeeren, doch in de Spaansche wateren blijven. Kort Nieuws Tijdens een lunch, aangeboden door ds Britseh-Amerikaansche Persvereen., heeft de Spaansche minister Del Vayo voorgesteld het incident met de „Deutschland" voor to leggen aan het permanente hof van inter nationale justitie te 's-Gravenhagc. Op het oogenblik worden de mogelijk heden bestudeerd, om in den staat Parahy- ha in Noord-Brazilië heliumgas te winnen. Een Duitsche ingenieur, Witsber, zou heb ben verklaard, dat de noodzakelijke ertsen in de omgeving van Pichuhy in den staat Parahyba voorkomen. In het Engelsche graafschap Surrey ontstond gisteren door onbekende oorzaak een boschbrand, welke een geweldige om vang aannam. De vlammen breidden zich weldra uit over een oppervlakte van tachtig vierkante kilometer. De veiligheid der controle-vloten Eden en de deskundigen van het Fo reign Office hebben zich opnieuw bezig ge houden met de eventueele veiligheidswaar borgen voor de neutrale controle-schepen m de Spaansche wateren. Het denkbeeld van de solidariteit van deze neutrale vloten stuit, naar men in Britsche diplomatieke kringen te kennen geeft, op bepaalde moeilijkheden ten aanzien van de toepassing. Od het oogenblik schijnt men het over twee punten eens te zijn. In de eerste plaats dienen de regeeringen te Valencia en te Sa lamanca de veiligheidszones uit te breiden tot de meeste, zoo niet alle. Spaansche ha vens. In de tweede plaats moeten zü zich formeel verplichten de vlag der controle vaartuigen te eerbiedigen. De middelen om de nakoming dezer ver plichtingen te verzekeren en tusschen de nationale vloten een samenwerking tot stand te brengen, die haar een internationaal ka rakter verleent, worden nog steeds bestu deerd en vormen een punt van overleg mot de betrokken regeeringen. Japanners aangevallen in Tientsin Gisteren heeft in alle vroegte een dertig tal Chineezen een aanval gedaan op een .Tapansehe nederzetting bij Tientsin. Drii huizen en een winkel werden in brand ge stoken en zijn geheel door het vuur verleerd Een Japanner werd gewond. De Japansche consul-generaal heeft krach tig geprotesteerd bij den politieken raad van Hopei en Tsjahar en hij den gemeenteraad van Tientsin, terwijl Japansche consulaire politie en gendarmen naar de nederzetting zijn gezonden, om een onderzoek in te stel len. Het gebied van deze nederzetting is door de Japanners gepacht. Hierna hebben de Chineesche autoriteiten maatregelen geno men. om het verpachten van land aan reemdelingen te verbieden. De Japansche kabinetscrisis De Japansche kabinetscrisis nadert, zoo niet alle teekenen bedriegen, thans snel het 'nde. De leider van de Seiyukai, Chikuhei Na- sjima. heeft de portefeuille van spoorwe gen aanvaard en de leider van de Minseito, Ryutaro Nagai zal minister van verkeers wezen worden. De leider van de voornaamste partij in het hoogerhuis. de Kenkvukai. graaf Yoritsune Arima. heeft de portefeuille van land- en boschbomv aanvaard. Verder wordt bevestigd, dat de nvnisfpi in oor'og in het afgetreden kabinet, gene raal Sugivarna de.zen post zal blijven je- kleeden. De kabinetsformateur Konoye heeft de voorwaarden welke Sugivama stel de. aangenomen Deze voorwaarden zijn: ver sterking van de landsverdediging: politieke hervorming en 6tabiliseering vn het natio nale leven. De stad Rabaul. gelegen in Nieuw-Brit- tannië. die gelijk wij gisteren berichtten, ernstig door een vulkaan-uitbarsting werd geteisterd. Hierboven een kaartje van de streek, waar de uitbarsting plaats had. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" NIJMEGEN Burg. van Schaeck MathonsingeJ 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz 5EMENGD NIEUWS EEN GEFINGEERDE VORDERING Koopman en garagehouder gearresteerd Op last van den officier van juistitie te Haarlem heeft de politie een 55-jarige koopman en een 48-jarige garagehouder ge arresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. De koopman, dit failliet verklaard was, had met den ga- ragehou&er afgesproken, dat deze bij den curator een vordering van 3.750 zou in dienen. Er werd een valsche acte opgemaakt om te kunnen bewijzen, dat de koopman dit geld van den garagehouder had geleend. De curator vertrouwde de zaak echter niet en mengde de politie in het geval. Bij onderzoek bleek, cat. het hier een schijntransactie be trof. welke de beide mannen op touw hadden gezet om te probeeren bij het faillissement de gefingeerde vordering geheel of gedeelte* lijk uitbetaald te krijgen. Beiden zijn in bewaring gesteld. JONGETJE VERDRONKEN Gistermiddag vermiste te Ouderkerk a .d. Amstel de familie De Jager hun zoontje, cat juist vijf jaar was geworden. Men trok er onmiddellijk op uit om de om geving af te zoeken. Alle moeite was tever geefs. Men vond het knaapje niet. Toen de vader evenwel gisteravond om zeven uur van zijn werk huiswaarts keerde zag hij het lichaam van den kleinen jongen in de Binnen Amstel drijven. Zoo spoedig als mogelijk was bracht men het kind op het droge, doch de levensgeesten waren reens geweken. INVAL IN EEN SPEELHOL De politie te 's-Gravenhage heeft een inval gedaan in een speelhol, dat gevestigd was in het perceel Gabriël Metsustraat 160. De bewoner was de koopman van D. Diens neef was echter de exploitant van het zaakje. Een 14-tal personen is medegenomen naar het politiebureau. Allen zijn na verhoor vrijgelaten. Onder de gearresteerden waren twee dames. Speeltafels en dergelijke zijn, zooals te doen gebruikelijk is, in beslag ge- DE INBRAAK IN HET RINGENHUIS Na3r wij vernemen, ?s in verband met de Inbraak, welke ln den nacht van 9 op 10 Mei plaats had in het ringenhuis te *s-G raven hage. dezer dagen een derde verdachte ge arresteerd, zekere H. H., 30 jaar. een goede bekende van de politie. Hij is in het huis van bewaring ingesloten. Op straat is een ring gevonden, die afkomstig is van den buit en waarschijnlijk door de daders is verloren. Deze ring is het eenige, dat van het gesto- tere^ht is. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2