A. BERGHOUT PRAATUURTJE Indexcijfers van de landbouwproducten Weinig verandering Uit de staat, aangevende voor Maart en rApril de indexcijfers van de landbouwpro ducten en de grondstoffen hiervoor, blijkt dat het indexcijfer voor de groep akker bouwproducten weinig verandering onder ging. De prijzen der granen trokken nog iets aan die van aardappelen bleven onver anderd, terwijl het basiscijfer (1924—1929) .voor dit product iets lager was dan in de .voorafgaande maand. De prijs van boter bleef dezelfde als in Maart, terwijl de kaasnoteering daalde. Ook de consumptiemelkprijs was iets la ger dan in Maart en vrij belangrijk was de prijsdaling voor de eieren. Met uitzondering van het laatstgenoemd iproduct, kwamen deze dalingen niet in de betreffende index cijfers tot uiting, daar de basiscijfers zoo wel voor boter en kaas als voor consump tiemelk in April aanzienlijk lager zijn dan in Maart (1924—1929). Mede door laatstge noemd verschijnsel stegen de indexcijfers voor de groepen veeteelt- en landbouwpro ducten op basis 1924^1929 met een tweetal punten, resp. 62 tot 64 en 61 tot 63. In de indexcijfers van de overige produc- len trad weinig verandering op, met uit zondering van het cijfer voor Thomasphos- phaat, hetwelk als gevolg van de lagere noteering, aanzienlijk terugliep (van 81 op 72). Stand van de groenten en het fruit Regens hebben ongunstig'gewerkt Door de Directie van de Landbouw wordt omtrent de stand der groenten en van de fruitteeltgewassen, zooals die was op 25 Mei 1.1.. het een en ander medegedeeld. Wij ont- leenen daaraan het volgende: Over het algemeen was de weersgesteld heid in April en de eerste weken van Mei ongunstig voor de ontwikkeling van da groenten- en fruitteeltgewassen. Zoowel de in den vollen grond als onder glas geteelde groenten werden in haar ontwikkeling ver traagd. Voorts oefenden de vele regens in April en het begin van Mei een ongunsti gen invloed uit op de vruchtzetting van vroegbloeiende fruitsoorten inzonderheid van peren, pruimen en kersen. Hier staat tegenover dat nachtvorsten niet voorkwa men en de gewassen derhalve geen vorst schade ondervonden. Wat de groententeeltgewassen betreft, Wordt het volgende gezegd: Roode kool. Voor zoover thans reeds mededeeling omtrent den stand kan wor den gedaan, zijn de vooruitzichten in West- Friesland en in het Noorden des lands goed, elders zijn de verwachtingen matig. Bloemkool vertoont, met uitzondering voor het Noorden des lands, een matige stand. Ook het onder glas geteelde product staat er goed voor. S1 a. De stand is matig tot goéd. Ten ge volge van de weersgesteldheid zijn vele planten weggevallen. A n d ij v i e vertoont een ongelijken stand. In het midden en Zuiden des lands zijn de verwachtingen matig, elders goed. Het onder glas geteelde product staat er, met uitzondering voor het Westland, waar stand matig is, goed tot zeer goed voor. Peen geeft, zoowel onder glas als op den vollen grond geteeld, goede verwach tingen. Tomaten. Bij de stooktomaten zijn de oogstverwachtingen matig tot goed als ge volg van de ongunstige weersgesteldheid ii het voorjaar, waardoor de onderste trossen een slechte zetting vertoonden. Thans is verbetering daarin opgetreden. Kaskomkommer's. De stand is tig tot goed. P1 a t gl a sk omk omm e r's.. Ten aan zien van dit gewas zijn de vooruitzichten slecht tot matig. Het gunstige weer van de laatste dagen draagt echter veel tot herstel van den stand bij. Meloenen vertoonen een stand, welke zeer veel overeenkomt met dien van de platglaskomkommers. Aardbeien. Het volle-grondproduct staat er goed voor; in Limburg en de Over- Betuwe is de stand zelfs zeer goed. De onder glas geteelde aardbeien vertoonen een ongelijken stand, welke in het Zuid Hollandsche glasdistrict matig tot goed en 1 elders goed tot zeer goed is. Vroege aardappelen. Het gewas heeft zich langzaam ontwikkeld en vertoont mitsdien over het algemeen een achter stand. Plaatselijk treedt veel rot op. In W.- Friesland, de Beemster en Limburg is de stand goed. Aan den Langedijk e.o. matig. Van de fruitteeltgewassen bloeiden de appelen rijk en hoewel met betrekking tot de vruchtzetting niets met zekerheid te zeggen valt, wordt van de vroeg bloeien de variëteiten toch algemeen een rijke oogst verwacht, ondanks de minder gun stige weersgesteldheid gedurende deu bloei. Ook van de laat bloeiende variëtei ten heeft men goede verwachtingen. Peren. De vooruitzichten zijn zeer on gelijk. Pruimen geven over het algemeen matig tot goede vooruitzichten. Kersen. Met betrekking tot de vrucht zetting kan nog niets met zekerheid ge zegd worden. Wel laat het zich aanzien, dat laat bloeiende variëteiten betere voor uitzichten bieden dan vroeg bloeiende. De stand is dan ook ongelijk. Kruisbessen staan er goed voor. Roode en witte bessen. Ook hier zijn de verwachtingen gunstig. Zwarte bessen vertoonen over het al gemeen een goeden stand. Hetzelfde is het geval met de frambozen. Voedervoorziening en Melkproductie De voedervoorziening vi het melkvee ie in de maand April jl. ovei het algemeen zeer goed geweest, deelt de Directie van de Landbouw mede. In vele gevallen werden de nog op stal verblijvende koeien bij gebrek aan voldoende stalvoeding met goed resultaat gevoerd met gras. dat i" groote hoeveelheden besohikbaar was. De totale melkproductie was in April 1937 voor het geheele land gemiddeld ongeveer 8 hooger dan in het overeenkomstige tijd vak van het vorige jaar. In Zuid-Hollar.i en Zeeland was de productie nagenoeg ge lijk aan die van April 1936, terwijl voo* Utrecht in vergelijking met dat tijdvak een vermindering van ongeveer 10 viel te constateoren. Voor de overige provincies was de melkgift grooter dan in dezelfde maand van 1936 en wel: in Noord-Holland ongeveer 12 in Friesland en Gelderland ca. 10 en in Groningen, Drente, Over ijssel, Noord-Brabant en Limburg van 5 tot 10 De vooruitzichten met betrekking tot de voedervoorziening van het melkvee zijn vooral na de ingetreden weersverbetering gunstig. De aardappelziekte De aandacht van alle belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het wenschelijk is, het optreden van aardappelziekte te voorko men. Dit kan geschieden door het aardappel loof te bespuiten met Bordeauxsche pap. Bourgondische of mot andere koperhouden de middelen. (Nadere gegevens over de bespuiting zijn te vinden in het Vlugschrift 48 van den Plantcnziektenkundigen Dienst, dat tegen betaling van 4 ets. aldaar verkrijgbaar is) Te meer vestigen wij dit jaar de aandacht op het bespuiten van de aardappelen an speciaal op die van de vroege aardappelen (Eerstelingen) in verband met de mogelijk heid van export naar Zuidelijke landen. Het vorige jaar heeft het optreden ran de „ziek te" daarbij moeilijkheden opgeleverd. Om dezen export te behouden en zoo mogelijk uit te breiden, is het noodzakelijk, dat alles in het werk gesteld wordt om het optreden van de ziekte te voorkomen. Noodig hiervoor is, dat met de bespuiting op tijd begonnen wordt De ontwikkeling van de vroege aardappe !en, speciaal van Eerstelingen, is op meer dere plaatsen zoodanig, dat óf de bespuiting reeds moet hebben plaats gehad, óf zoo spoe dig mogelijk moet worden uitgevoerd. De bespuiting moet regelmatig herhaald worden en vooral zorge men er voor, dat de bespuiting lang genoeg wordt voortgezet Verder moet, en dit geldt ook in de eer 6te plaats voor vroege aardappelen, he* rooien niet plaats hebben bij nat weer en zeker moet dit niet geschieden, wanneer de ziekte in het loof voorkomt Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Plantenziektenkundigen Dienst en de daarbij werkzame ambtenaren, alsmede bij de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. Pootaardappelinvoer in Portugal De noodige waarborgen en garantie worden gevraagd Bij voortduring worden in Portugal poot aardappelen ingevoerd in betrekkelijk groote hoeveelheden, maar zonder de noo dige waarborgen of garantie voor de hoe danigheden welke bij de teelt moeten blij ken, hoewel toch de winst of het verin - van den aardappelteler voor het grootst-1 deel aihankelijk is van de keuze welke door hem ten aanzien van het pootgoej wordt gedaan; schrijft de Portugeesclie Staatscourant Dit pootgoed moet. schrijft dit blad. het algemeen voldoen aan de volgende eischen: a. geschiktheid inzake klimaat ei grondsoort; b. eigenschappen met betret. king tot smaak, consistentie en kleur, ii overeenstemming met de voorkeur op de desbetreffende markten: c- garantie van soortechtheid, reinheid en kiemkracht Om deze redenen is alleen de invoer toe gestaan van bepaalde soorten, welke, blij kens officieele inschrijving in een beschrij vende catalogus, afkomstig zijn van aard appelvelden. welke gekeurd zijn door dien sten die door het betrokken Ministerie van Landbouw zijn erkend. Overeenkomstige waarborgen worden ook gevraagd ten aan zien van ioheemsche soorten. In deze aangelegenheid is het inderdaad niet steeds mogelijk alleen door uitwendig onderzoek de knollen van ©en variëteit van die van andere, dergelijke soorten te onder scheiden, en ook niet de knollen van krachtige en gezonde planten van die van gedegenereerde en zieke. Daarom ziin in verscheidene landen, evenals kort geleden bij ons (d.i. Portugal), diensten ciurerirli' voor de keuring en de selectie van aari- appelen welke voor het winnen van ucot goed worden gesteld. Met de garantie van deze diensten kan het noodige verkregen worden uit streken, onder den iuisten naam. zou ter vermenging met andere soorten en afkom stig van kiachtige en gezonde planten waardoor de kans op fraude met d.' daar aan verbonden verliezen wordt uitgncha keld of tot een minimum herleid; dit is het voornaamste doel van het onderhavige decreet Ter oriënteering van de producenten, als mede ten behoeve van de waardebepaling van de geboden waarborgen, dienen vei gelijkende teeltproeven te worden verricht met de poters, welke geimporteerd worder Een propaganda ter zake zal worden gp maakt ten aanzien van de resultaten van die proeven- terwijl bovendien de onge schikte variëteiten uit den beschrijven den catalogus uitgeschakeld en voor invopr boden zullen worden. Bepaald is. dat d< naam van een variëteit, welke voor courant gebruik dient niet kan worden geregistreen als handelsmerk ten bat1 van een of ander'1 onderneming. Ook is het verboden op de verpakking vn voor consumptie bestemde aardappelen woorden te plaatsen, welke een verkeerd denkbeeld zouden kunnen wekken ten aan zien van de selectie, maar evenmin is het toegestaan aan de pakken bescheiden van welke aard ook toe te voegen, die aanleid1 zouden kunnen geven tot dwaling met be trekking tot de hoedanigheid van de waar In verband hiermede is een decreet door de Portugeesche regeering uitgevaardigd aarin de betreffende bepalingen zijn vaat Centraal Bureau van de Veilingen De achteruitgang van de export tot staan gekomen Jaarverslaa over 1936 Reeds een paar weken ligt op onze schrijf, tafel het als gewoonlijk zeer uitvoerig ver slag van het Centraal Bureau van de Vei ingen in Nederland. Het begint met er op te wijzen, dat hoe wel^ zeker niet kan gezegd worden, dat in een einde gekomen is aan de economi sche crisis, toch geconstateerd kan worden, dat in het afgeloopen jaar in een groot deel van de wereld onmisbare teekenen van op leving waren te bespeuren. Een vrij constante stijging van de wereld marktprijzen vestigde de aandacht op het feit, dat de vraag naar stapelproducten toenam, terwijl bleek dat de voorraden van lieverlede waren opgeruimd. Van een vertrouwen onder de naties en van de goede wil elkanders belangen te be vorderen kan, vooral In vele landen van Europa nog geenszins worden gesproken. Voor de tuinbouw is dan ook in 1936 de zoozeer begeerde opleving niet gebracht. De strijd om de plaats op de markt spitst zich meer en meer toe. Toch was de situatie van de export van tuinbouwproducten niet zoo troosteloos als voorgaande crisisjaren. In enkele tijdvak ken konden de producten vlot worden afge zet De stijging van de totale omzet is nog maar gering, doch het feit. dat aan de achteruitgang van de omzet een eind is gekomen geeft moed en hoop op de toe komst Ontvangen geschriften J. Z. TEN RODENGATE MARISSEN Grondverbetering, le deel. zevende druk bewerkt door Dr. J. H. Engelhardt 1- L Uitgave van J. B. Wolters te Groningen. Dat de zevende druk. die ruim 5 jaar na de zesde verscheen, een belangrijke wijzi ging, met name in het artikel over droog leggen en inpolderen, onderging is allicht te begrijpen. Het boek is daardoor weer ge heel op de hoogte van de tijd gekomen. Het is voor vele practici een nuttig boek dat vele nuttige gegevens bevat over grond verbetering en de verschillende middelen die daartoe aangewend worden. Mergkoolproefvelden Het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen deelt in een circulaire mede dat liefhebbers voor 'n proefveld met merg kool dit bij het Instituut voor Planten ver edeling kunnen aanvracen. Er zijn twee series, n.L: A. 6 mergkoolrassen: Goliath mergkool; Escofar mergkool; Sutton's Marrow Stam Kale; Witte mergkool: Trifolium mergkool. B. 5 Bladkoolrassen, waarvan toegevoegd een mergkool- en een sluitkoolras. totaal dus 7 rassen, n.L: Goüath mergkool; Chou Branchu du Poitou; Grove Boerenkool; Duizendkoppige voederkool; Escofar duizendk. kool; Witte Deensche late sluitkool. Van elk ras wordt 'n veldje ter groorie van 1 Are aangelegd. Voor elk ras is 'n plantbed van 5 M2. noodig om straks vol doend krachtige planten voor 1 Are te hebben. Denkt men het proefveld eind Juli of gfn Augustus aan te leggen, dan moet het zaad 7 of 8 weken van tevoren op een plant bed worden uitgezaaid, dus begin Juni. Zij die de proef wenschen te nemen, gelieven het zaad dan ook zoo spoedig mogelijk bij het Instituut voor Plantenveredeling aan te vragen en tevens op te geven welke serie(s) then wenscht te ontvangen. - Kosten zijn hieraan niet verbonden. De proefnemers moeten zich echter verplichten verslag over de proef uit te brengen en, in dien dit gevraagd wordt, van de goedge slaagde proefvelden monsters voor onder zoek inzenden naar Wageningen. Gelijktij dig met het zaad worden de noodige aanwij zingen voor den aanleg der proefvelden ge zonden. Bijgeloof omtrent melk In ons land ook? Verschillende gebruiken uit overoude tij deri hebben zich in Duitsrhland bij het mel ken en bij melk verwerking 9taande gehou den. Zoo zal in een bepaald gedeelte geen boerin melk verkoopen op Goede Vrijdag noch op 1 April. Men gelooft. dat er dan zeker een ongeluk zou gebeuren. Ook zal een boer de melk van zijn koejpn niet met vreem de melk vermengen, daar anders zijn vee minder melk zal geven. Als op de geboortedag van een kalf melk van de boerderij afgeleverd zou worden, dan zal het kalf sterven, meent men weer op andere plaatsen. Koekoeksbloemen in huis hebben zal de melkopbrengst verminderen, zegt het bijgeloof. Zoo zijn er in Duitschland heel veel gebruiken te noemen, die verband houden met oud bijgeloof. Of zulks in ons land ook het geval Is weten wij niet. Zijn er lezers of lezeres sen, die een of ander gebruik weten, dan doen ze ons een groot pleizier met ons dit mede te 'deelen. Weet ge dat in de omgeving van Tiel en in liet Land van Maas en Waal de goudreinet- tenoogst geheel dreigt te mislukken door een vreemde ziekte, die waarschijnlijk! gevolg is van de weersomstandigheden; dat in Utrecht de industriemelkprijs som: ongeveer een halve cent hooger is dan opgegeven wordt en de consumptiemelk prijs dus met opzet wordt gedrukt; !at o'e filmster Greta Garbo haar alom be wonderde schooneid behoudt door, naar haar zeggen, elke morgen een glas onder meLk te drinken. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Gezien d'. aanhoudende vraag van de laatste dagen heeft het mooie weer van de tweede helft van Mei medegewerkt om het stikstofvei bruik nog wat aan te wakkeren. De noteeringen bleven bij de maandwis- seling van Mei op Juni in het algemeen onveranderd. Thomasmeel, Er bleek voor dit arti kei in de afgeloopen week vrij groeit langstelling te bestaan. Vele importeurs wenschten blijkbaar tot koopen over te gaan en bemerkten daarbij, dat de lage gelegen- heidsprijzen van de markt verdwenen waren. Ook waxen er sommigen, die wilden koopen voor termijnen waarvoor verschil lende fabrieken niet wenschen af te geven We kunnen dan ook constateeren. dat de markt zich voor een groot gedeelte hersteld hoeft van de kleine inzinking aan het be gin van het seizoen. Dat wil echter niei zeggen, dat wij plotseling veel hoogert piijzen tegemoet kunnen zien. Dat zou uit een markt technisch oogpunt onk niet goed gezien zijn van de fabrieken. Maar eet rustige, iets stijgende markt maakt eei, verdere baisse-sneculatie natuurlijk on mogelijk. En daaraan heeft men zich de laatste weken toch op tal van plaatsen be wmdigd als men ziet voor welke prijzen op verren termijn hier en daar in het bii land partijen verkocht zijn. Op het oogenblik lijkt ons de markt da, ook gezond; niet te ontkennen valt. dat Thomasmeel als fosforzuurmeststof op hel huidige peil toch goedkoop genoemd mag worden. De vraagprijzen in België trokken voora' in de tweede helft der week aan, waardoor ook hier te lande de prijzen verhoogd moes J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOR OE ZUIVEL BEREIDING BELASTINGCONSULENT Lid: N. L B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhuis: Klapw weg 3, Telefoon 6" BERKEL EN RODENRIJS I RIETMATTEN GOEDE KWALITEIT, LAGE PRIJS Alle soorten RIET VRAAGT PR IJ S Fa. H. DUBBELDAM Hzn. TELEF. 634 GORINCHEM GLAS •y P«I U 64 ruiten 61.6 X 88 om Ai «lbo 86 ruiten 69.6 X 48 6 cm J 6JiU 41 ruiten 69.6 X 88 cm A f 6.50 94 ruiten 88 X 89.6 cm A 6.50 120 ruiten 38.» x 88 cm A 0.50 81 ruiten 141 X 78 cm k 116.50 Oubb idik glae. Kiat gratie. Niet franco v. d. BURGH's Glashandel ""CI.RKOON 10 h MAA.NI.ANI> f7..-11 BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD 1 la Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECHT Tel. 271 D 15 (by de Tolsteeg)] Centrale Boekhondlng voor alle bedrijven ten worden. Superfosfaat- Het zal nog wel eenigen tijd duren voor de nieuwe prijzen bekend kunnen worden gemaakt VOERARTIKELEN De voorgaande week kenmerkte zfeïv door een vaste stemming voor het hoofd artikel der voedergranen, de maii Alleen' tegen het slot der week trad een reactie in en ook heden zette de ingetreden prijs daling nog door. Merkwaardig is. dat thans het verschil tusschen aangekomen partijert Laplatamais en de afiadingstei'oijnen, verdwenen is. De kwaliteit van den nieu wen oogst is goed; oude oogst wordt een weinig lager genoteerd. De Yoego Slavische en andere Donaumaissoorten nog steeds onder de Laplata, ofschoon de kwaliteit' geregeld beter wordt en thans partijen be schikbaar zijn, die naar onze meening inr geen enkel opzicht bij de Laplata behoeven onder te doen. Gerst blijft vast- d.w.z. voor disponibele en spoedig verwachte partijen. Op den herfst wordt zoowel de Dónau-, als de Canada gerst belangrijk lager aangeboden. Rogge en haver zijn verlaten; er gaat In deze artikelen zeer weinig om. De prijzen blijven op eenzelfde peil. Hetzelfde kan van voe-r- tarwe worden gezegd. De koekenmarkt blijft lusteloos gestemds er gaat vrijwel niets om. terwijl de prijzen onveranderd gebleven zijn. De tijd van de aardbeienpluk is aangebroken. Jong en oud is in de weer om de sappige roode vruchten uit het frissche groen te zoeken en in de bekende mandjes te verzamelen. Zelf mogen ze ook wel eens proeven en daar maakt vooral de jeugd gebruik van Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis 372 Dwaze wereld is het toch. Dat wórdt heel vaak beweerd. En hoe lan ger, hoe meer moet men het erkennen, dat deze bewering op goede gronden berust. Maar men bedenke, als men deze uitspraak doet, dat men zelf ook tot die wereld be hoort en dikwijls druk mee doet aan dwaze dingen. Maar die vallen niet zoozeer op, hé! Die van een ander, die loopen meestal meer in de gaten en geven meer aanleiding tot het maken van bedoelde opmerking. Maar dwaas is het toch wel in de wereld gesteld, als aan de eene kant van de streep op de landkaart, die men grens noemt, groo te behoefte bestaat aan bepaalde producten, die aan de andere zijde in overvloedige mate voorhanden zijn, terwijl het verboden is deze producten van het land van overvloed naar dat van gebrek te brengen. Die dwaasheid zien we al lang en we ge raken er al aan gewend. Maar zoo nu en idan valt het toch weer wat sterker op. Zoo dezer dagen weer. nu DUITSCHLAND GEEN KOM KOMMERS EN BLOEMKOOL KAN KOOPEN. Toch is er daar groote behoefte aan deze producten en zijn de prijzen ervan op de eigen markt veel hooger dan wanneer ze uit ons land aangevoerd worden. L Maar de deviezen voor de invoer in Duitschland noodig zijn bijna niet meer te verkrijgen. Bij mondjesmaat wordt nog iets toegewezen, doch dat ia heel weinig. Gevolg hiervan is. dat de prijzen van bloemkool en komkommers in 14 dagen tijd tot op onge veer een derde of meer zijn terug geloopen. Want bij onvoldoende afzet komt in deze da gen natuurlijk steeds grooter wordende aan voer. De prijzen, die thans gemaakt worden zijn voor de zooveelste maal weer lager dan de kostprijs. Zoodat de tuinbouw nog weer zwaarder in de knel zit, dan reeds zoo lang het geval is Het Centraal Bureau van de Veilingen heeft zich tot den Minister gewend met het dringend verzoek in te willen grijjien en te Berlijn krachtige stappen te doen, opdat de voor groenten en fruit overeengekomen beta lingscontingenten op zoodanige wijze wor den uitgegeven, dat zij zoo volledig mogelijk ten behoeve van onze tuinbouw kunnen wor den uitgeput. De kostprijs boven de marktprijs, dat is wel een moeilijke positie, waarin meerdere bedrijven verkeeren. Maar bii di tuinbouw treft dit wel heel zwaar, omdat het levens- bestaan er door bedreigd wordt We zullen hopen, dat de nieuwe overeen komst met Duitschland. die ons grooter uit voer daarheen belooft, ook onze tuinbouw ten goede zal komen en de marktprijs weer boven de productieprijs zal komen. Als het een nevenbedrijf aangaat zooals bijv. de paardenfokkerij dan is het ook wel onaangenaam, doch niet zooals in de tuin derij. Maar toch ia TIET VERSCHIL TUSSCHEN KOST- EN MARKTPRIJS VAN EEN PAARD nog al groot. En dat dit verschil aan de verkeerde kant zit, dat is juist het verve lende. Volgens den heer Welt, voorzitter van de Provinciale Groningsche vereeniging van de paardenfokkerij, zijn sedert de laatste twee jaren de kosten der paardenfokkerij eerder verhoogd dan verlaagd, terwijl de prijzen van de marktpaarden in hoogst ongunstige verhouding blijven staan tot de opvoedings- kosten. Berekend werd. dat een paard op den leef tijd van 3 jaar en 4 maanden aan opvoe ding heeft gekost f 650. Wanneer men daar van voor dienstprestatie f 50 aftrekt en weet dat de marktwaarde vermoedelijk niet meer dan f 350 bedraaet, dan beteekent dit een verlies van f 250. Deze becijfering is eer aan den lagen dan aan den hoogen kant Dit alle9 heeft betrekking op paarden van ge woon kaliber, marktDaarden. Fokmateriaal staat hier buiten. In het afgeloopen Jaar was er meer vraag naar goede fokveulens dan aanbod Prijzen van f 400 tot f 500 Der stuk kwamen meemialen voor. Wat moeten die over een jaar of wat opbrengen om hun kos ten goed te maken en een behoorlijke winst voor den eigenaar op te leveren? Als het zoo blijft zal er niet veel winst overschieten. Maar waarom die vraag naar veulens dan toch. Ï9 het dan niet de eigen schuld der boeren? Nu. dan is mijn medelijden met hen niet zoo groot als met de tuinders, die door anderer onberekenbaar handelen gedupeerd worden. En hier ls het zoo moeilijk maatregelen ooraf te nemen. In het hollenvak is het ook moeilijk en daar tracht men door SANEERING VAN DE. BOLLENTEELT de zaak te redden. Over deze remedie wordt echter heel verschillend geoordeeld. De besturen van de kweekersorganisaties: het Hollandsch Bloembollenkweekersgenootschap, de R K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond, de Bond van Bloembollenveilingen, Je Nederlandsche Tuindersbond en de Christelijke Boeren- en Tuiudersbond afdeeling Holland Brabant, hefbben erover vergaderd en met algemeene stemmen is toen, na uitvoerige discussies geconcludeerd, dat voor het jaar 1938 be- drijfsmaatregelen nog niet gemist kunnen worden, omdat de belemmeringen bii den verkoop van het product in alle deelen van het afzetgebied ondervonden onverminderd zijn blijven bestaan, in een enkel geval zelfs vergroot dreigen te worden. Hoewel in de toekomst gestreefd moet worden naar gelei delijke opheffing der maatregelen, consta teerde men toch ook, dat de gunstige uit werking der saneering thans voor iedereen waarneembaar is. Dat deze uitspraak met algemeene stem men is gedaan is wel opvallend, want in de Algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur zijn heel veel leden anti saneerders F-n die hebben ook hun gronden voor hun standpunt. Toch zal de regeering wel tot doorvoering van de sanecring ook voor 1938 besluiten Maar of door deze saneering (gezondma king) nu ook het bedrijf gezond wordt? Dat is een andere vraag Te veel optimisme in dezen tijd is niet goed. 7.oo moet mpn nok GEEN OVERDREVEN VER WACHTING VAN KUNST- WOLBERE1DING UIT ONDERMELK hebben. Daartegen waarschuwt ook de heer Geluk in het Officieel Orgaan van de F.N.Z. De caseïne, welke voor de kunstwolberei ding in Italië gevraagd wordt, moet met anorganisch zuur bereid zijn. Het is bekend, dat dit hooge eischen aan de installatie der betreffende inrichting stelt, daar de werk tuigen door het gebruikte zuur sterk aange tast worden. Met een extra groote afschrijving dezer werktuigen moet dan ook rekening worden gehouden. Verder moet de ondermelk. voor deze industrie geleverd, ten minste evenveel opbrengen als bij verwerking op de thans bekende wijze, tw. als kaas, gecondenseerde melk. melkpoeder of bij gebruik als veevoe der. Pas wanneer behoorlijk vaststaat, dat a,an deze voorwaarden kan worden voldaan, kan men van een waardevol nieuw afzetge bied der ondermelk spreken. Daar heeft de heer G. gelijk aan. Doch iedere gelegenheid om zijn producten, die anders graag weggingen, doch nu allerlei belemmeringen aan de gTens ontmoeten, kwijt te raken, wordt natuurlijk met blijd schap begroet. Al is het dan goed nuchter te blijven en de zaak kalm te overwegen. Vol komen gelijk heeft de heer G. als hij er op wijst, dat gezamenlijk optreden in dezen beter i9 dan ieder voor zich maar een con tractie met deze of gene af te sluiten. En daarbij bedenke men. dat hij het sterkst staat, die het product in handen heeft. Dat men het ook goed in handen houde, advisee- ren wil met den heer Geluk. Melkveehouders, die consumptiemelk le veren. mochten ook willen, dat ze hun eigen waar goed stevig in eigen handen had den gehouden. Dat zou voor hén wel zoo voórdeelig geweest zijn. Voor de Nederlandsche Staat zou het wel zoo voordeelig zijn als met de crisismaatre gelen ook de crisisamhtenaren verdwenen. Dat gaat nu eenmaal niet in een handom- draalen. Maar waarom er NOG AMBTENAREN BLIJVEN, ALS DE MAATREGELEN REEDS VERDWENEN ZIJN snappen we misschien door onze bekendo boerendomheid in het geheel niet. Toch schijnt het te gebeuren. Reed9 lang zijn de monopolieh'ef/ingen op vischmeei, diermeel enz. afgeschaft. Doch de admini stratieve rompslomp blijft. Want als men deze producten wil uitvoeren moet men. zegt het Alg. Hbl., precies hetzelfde doen als voorheen, d.w.z. men moet bij de 'Me.elcen- rale een invoervergunning aanvragen; men moet bij aankoop zijn conracten ter regis tratie inzenden; men moet bij lateren in voer opnieuw overleggen: de geregistreerd© contracten, factuur, copie connossement enz. Alléén behoeft me.n niet langer te betalen. De crisis-am'btelijke rompslomp is echter ge bleven. Men lette wèl: het geldt hier artikelen, waarop géén crisislasten meer drukken en waarvan de invoer niet is gecontingenteerd. m.a.w. de invoer er van is gehéél vrij, be halvevan den crisis-ambtelijken romp slomp; die is gebleven. Dit is een typeerend symptoom van do traagheid, welke is te verwachten bij de op ruiming der crisisbemoeiingen. Het afschaf fen der heffing heeft men natuurliik op den duur niet kunnen tegenhouden, doch de amb tcliike bemoeing. annex paperasserie amhte narij enz., tracht men zoo lang mogelijk to rekken, als gold het werkverschaffing. Dat beloof heel wat voor de toekomst. 't Kan mij nog menig keer gelegenheid ge ven voor een praatje. Nu is het weer genoeg voor vanavond. Tot de volgende week l PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10