Nieuwe Leidsche Courant STADSNIEUWS «/ESCOMPTO FIRMAF.VANLANSCHOT WOENSDAG a JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE BURGEMEESTER EERE- V03RZ. CONTACT-COMMISSIE De plechtige installatie Plannen voor de viering van Prins Bernhards verjaardag De Contact-Ccemnissie van organi saties op nationalen grondslag alhier kwam gisteravond in vergadering bij een in de eerste plaats ter installatie van den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen tot eere-voorzit ter van de commissie. De voorzitter, Mr. Nord Thomson hield 'oen korte installatie-rede, waarin hij er op wees, dat de Contact-Commissie zeer ver heugd is, dat in den korten tijd van haar bestaan reeds gebleken is, dat het gemeen tebestuur, en speciaal de burgemeester, gaarne bereid is zijn medewerking, daad werkelijk en materieel aan het werk der commissie te geven. Haar waardeering daarvoor heeft de commissie mcenen te moeten uiten door den burgemeester het cere-voorzitterschap aan te bieden en zij is zeer dankbaar dat de "burgemeester deze functie heelt willen aanvaarden Spr. over handigde aan den nieuwen eere-voorzitter liet bestuurs-insigne, een overeicht van de geschiedenis der commissie en wat daar mee samenhangt en verklaarde hem daar mee in zijn nieuwe waardigheid geïnstal leerd De burgemeester zeide indertijd met groo te ingenomenheid het tot-stand-komen van de Contact-Commissie te hebben begroet. De Vereenigingen die zich met de nationale gedachte bezig houden waren voorheen zeer verdeeld en versplinterd onderling, zoodat men voor het geschapen contact slechts dankbaar zijn kan. De Commissie heeft reeds zeer spoedig het nut van haar bestaan kunnen bewijzen door het organiseeren van de feesten ter gelegenheid van de verloving en het huwelijk van het Prinselijk paar. welke tot aller tevredenheid zijn geslaagd. Dat de nationale feesten goed gevierd worden is van groot belang. Vooral voor de jeugd is het noodig dat zij telkens met de nationale gedachte in aanraking komt. Spr. zeide het eere-voorzitterschap gaarne te aanvaarden en hoopte zijn waardeering voor de CC ook in daden te kunnen uiten. 1 Vervolgens werden eenige mededeelin- gen gedaan over de viering van den ver- i jaardag van Prins Bernhard. Dr. Wiche- rink vertelde het een en ander over de plannen van de door hem voorgezeten j commissie van voorbereiding. De beschei- den viering zal bestaan in het houden van een optocht van kinderen met versierde fietsen, autopeds, enz., waaraan individu- 1 eel, maar ook groepsgewijze (scholen, ver- I eenigingen) kan worden deelgenomen. Wanneer de deelname groo genoeg is zal <le. optocht in tweeën worden gesplitst, waarbij de twee gedeelten elk door een an der deel van de stad hun route zullen ne- men^ Voor de fraaiste versieringen zullen prijzen worden beschikbaar gesteld. De deel jiame-prijs bedraagt 10 cent per persoon. Secretaresse van de commissie van voorbe reiding is mej. van Santen, Cronesteinkade 4, telef. 1154. De optocht zal defileeren voor hij de Stadsgehoorzaal, waar de autoriteiten cn de vertegenwoordigers der aangesloten .vere-enigingen de stoet zullen gadeslaan. Nadat enkele organisatorische punten om 'trent dezen optocht waren geregeld, kwam in bespreking de viering van het 40-jarig Begeerings-jubileum van H.M. de Koningin in het najaar van 1938. Na veel discussie werd besloten dat de Vereeniging „Konin ginnedag", die het initiatief tot deze vie ring had willen nemen, dit initiatief in zoo- icrre gelaten werd dat de voorzitter van Koninginnedag'" eventueel bijgestaan door de secretaris dier vereeniging de leiding zal krijgen yan een door de contact-commissie aan te wijzen commissie van voorbereiding. In deze commissie zullen worden uitgenoo- digd zitting te nemen vertegenwoordigers van de specifieke Oranje-vereenigingcn (Leidsche Chr. Oranje-vereeniging, Oranje- Garde, De Prinee\lag, Nat. Jongerenver- bond) en voorts de heer v. d. Laan, de leid ster van ..de Graal de heer Brouwer voor de muziekvereenigingen, een vertegenwoor diger van het garnizoen en van de studen ten-organisaties. De commissie zal in de eerste helft van September met schemati sche plannen komen. Bij de rondvraag deelde de vertegenwoor diger van „Katholiek Leiden" mede in de eerstvolgende vergadering dezer organisatie le zullen voorstellen tot de Contact-Commis sie toe te treden. Wij moeten aan dit verslag Toevoegen, dat de vergadering van gisteravond ons heeft versterkt in de meening, dat zij, vil zij niet in de impasse geraken, zich prin cipieel heeft te bezinnen op een juiste af bakening van haar taak. Het kan nooit de bedoeling zijn, dat de commissie de an dere vereenigingen het werk uit handen neemt, omdat die vereenigingen daarmee voor een groot deel de reden van hun bestaan zouden verliezen. Dit geldt in 't bijzonder voor de specifieke Oranje-ver- eenigingen. De Contact-commissie kan on getwijfeld prachtig werk verrichten voor een algemeener viering van bijzondere feestdagen, maar zij mag daarbij in geen geval raken aan de zelfstandigheid der afzonderlijke vereenigingen of hun taak geheel of gedeeltelijk overnemen. De on zekerheid in de boezem der commissie dient voor een nauwkeurig omschreven cn juiste doelstelling plaats te maken. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 28 Mei. Apotheek Pelle. Leider., J\nrt Rapenburg 12. Overl. E.: J. C. Pelle, Botterdam. Café „Overïosch", Voorschoten, Veursche weg 10. café-restaurant. Wijz. handelsn. in: Slii'erij „Overbosch". Wijz. uitgeoerf. bedr.: café- en slijterij bedrijf; het restaurant is op- g 31 Mei. N.V. Societ'eit voor Chemische In dustrie „Katwijk". Katwijk, Prins Hendrik- kanaal. Procuratie verleend aan: G. C Th. van Dorp, Katwijk aan Zee (B P 1 Juni. W. C. van Niekerk, Zoeterwoud? Dorp-^traa' D. 59. winkel in koloniale wa ren. enz. Overl. F..: J. Janson, dd .14 Mei 1936. Wijz. handelsn. in: fa. W. C. van Nie kerk. N.E.: Wed. P. M. Janson-van Niekerk, Zoeterwoude. VER. VOOR INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER Een jeugdhuis in Noordwijk De Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer, hier ter stede gevestigd (Witte Rozenstraat 56a) heeft thans ook de beschikking over een eigen jeugdhuis gekregen, waarin zij de jeugd van andere landen met de Nederlandsche jeugd kan samenbrengen. Tot nog toe stuitte dit af op de ongerept heid van onze gulden, waardoor het voor buitenlanders wat moeilijk werd om in Ne derland te vertoeven, maar dit bezwaar heeft men thans overwonnen. Met het nieuwe Jeugdhuis, dat in Noordwijk is in gericht (het ligt in de omgeving van Noord wij kerhout) kan men de concurrentie met de buitenlandsche jeugdhuizen gemakkelijk opnemen Het doel van dit jeugdhuis valt samen met. het heele doel der Vereeniging: jonge menschen uit verschillende landen bijeen te brengen, opdat zij elkander leeren kennen en verstaan en opdat zij de vriend schap tusschen de landen onderling kunnen verstevigen. Het huis is gebouwd door jeugdige werk- loozen, eenvoudig, maar ruim en hygiënisch en modern ingericht. Het 'bevat twee groote en twee kleine slaapzalen voor jongens en meisjes afzonderlijk, met waschgelegenheid en douches. Voorts een eet- en recreatie zaal. Het gebouw is zeer gunstig gelegen nabij duinen en zee. Er zijn terreinen in overvloed om allerlei sport en spel te be oefenen. De voeding zal goed, eenvoudig en voldoende zijn. De hoofdleiding is bij den heer J. C. Marx, leeraar in de lichamelijke opvoeding te Den Haag in goede handen Mej. Mary Hartzee is assistent-leidster ter wijl Mevr. E. v. d. Bosch-de Jongh uit Den Haag haar moederlijk oog over de jeugd- kolonie zal doen waken. Het ligt natuurlijk in de bedoeling, dat de buitenlanders een indruk meenemen van ons land en er worden ook verschillende excursies gemaakt, n.l. naar Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Leiden. Haarlem. Zuiderzeewerken, Alkmaar, Kagerplassen en niet te vergeten naar de Jamboree. De prijs voor volledig pension gedurende 14 dagen bedraagt f 25.die voor de uitstapjes to taal f IS.— De indruk die de buitenlanders naar hun haardstede meenemen kan intusschen niet volledig zijn, wanneer zij het Hol- landsche familieleven niet hebben leeren kennen. En zooveel mogelijk zullen de jon gelui dan ook tijdens de excursies bij Hol landers op de koffie of op de thee worden gevraagd, wanneer men daarvoor de me dewerking van Hollendsche families krij gen kan. In 't buitenland, vooral in Enge land presteert men reeds zulke aardige dingen op dit gebied. Gastvrij Holland zal zeker niet willen achterblijven als het er op aankomt buitenlandsche jongelui vrien delijk te ontvangen en tot hun huiskamer toe te laten. Een tegemoetkomende en hartelijke hou ding tegenover de vreemdelingen kan ons land slechts ten goede komen. Het is meer malen gebleken, dat daardoor steeds weer opnieuw andere vreemdelingen worden ge trokken. De Vereeniging voor Jeugdverkeer organi seert ook in vele plaatsen allerlei gidsen- diensten om ook op die wijze het „welkom reemdeling" in praktijk te brengen en het internationaal jeugdverkeer te bevorderen. Ook in onze stad is er op dit gebied nog wel liet een en ander te doen, waartoe leeraren leerlingen van middelbare scholen en studenten zeker het hunne kunnen bijdra gen. Geref. Schoolvereeniging contra de gemeente Leiden Het Schoolbestuur In het gelijk gesteld. Bij beschikking van Gedep. Staten van Zuid-Holland is in het geschil tusschen de Geref. School\ereeniging en het ge meentebestuur van Leiden inzake den afkoop der gebruiksvergoeding van de school aan de Hooglandsche Kerkgracht. het school bestuur in het gelijk gesteld en de beslissing van B. en W. vernietigd Naar wij vernemen heeft het College in deze zaak over de geheele linie de ne derlaag geleden want ook de R.K en Hervormde schoolbesturen zagen de te gen hen gerichte besluiten van B. en W. vernietigd. Dammen Leidsch Jeugdkampioenschap Isa/ De titel Jeugdkampioen 1937 viel ten deel aan den heer T. Zwetsloot. Deze speler met groote aanleg speelde zeker een klasse ster ker dan zijn tegenstanders. Hij werd dan ook onbedreigd eersle. Om de tweede plaats is harder gestreden. De nieuweling J. Wagemaker bracht het tot een beslissingswedstrijd tegen W. Schel vis. welke wedstrijd in het voordeel van laatstgenoemde uitviel. In de tweede klasse toonde W. Stoute zich verreweg het sterkst. Deze speler ver loor niet een wedstrijd. Dit zegt reeds vol doende. De strijd om de tweede plaats was ook in deze afdeeling grooter. Hier speelden J. Barthen en W. Pieëte een beslissingswed strijd, welke in het voordeel van W. Pieëte eindigde. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Donderdag 3 Juni, 's avonds 8 uur, in Zomerlust Tot slot hier nog de eindstand: Eerste Klas: gesp. gew. rem. verl. pnt. T. Zwetsloot 8 7 0 1 li W. Schelvis 8 5 0 3 10 .1. Wagemaker 8 4 2 2 10 T.H. Klinkenberg 8 4 13 9 N. Bloot 8 4 0 4 8 W. Heemskerk 8 3 1 4 4 K. Scbipaanboord 8 2 3 3 4 D. Offringa 8 2 3 3 4 A. v. Es 8 0 0 8 0 Tweede Klas: ge«jp. gew. rem. verl. pnt. W. Stoute ft 8 1 0 14 W. Pieëte 9 6 0 3 12 J. Barthen 9 6 0 3 12 J. Delfos 9 6 0 3 12 H. Nievaart 9 5 1 3 11 R. Smits 9 4 14 9 p v. Fs 0 2 16 5 H. Glastra 9 2 16 5 Kulk -- SI 12 3 EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ NjV. Opgericht 1857 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM: Keizersgracht 573-575 VGRAVENHAGE: Lange Vijverberg 13 Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen Jaarvergadering. Aan het vijf en veertigste jaarverslag van de vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen te Leiden is het volgende ontleend: In 1936 werd het aantal woningen der Vereeniging met 71 vermeerderd. In Juli immers waren de woningen, gebouwd en terrein aan den Haagweg, voor be woning gereed. De verhuring dier woningen erliep vlot. Het bleek duidelijk, dat naar huizen voor een matigen prijs te huren in Leiden nog vraag bestaat. Dank zij den steun der gemeente kon de vereeniging in 1936 een aanvang maken met den bouw van 16] woningen op het door afbraak vrij gekomen terrein aan de van der Werfstraat. Door den bouw helpt de vereeniging mee aan de saneering der bin nenstad en aan de verwezenlijking van een plan, dat reeds tallooze jaren bestond, maar door omstandigheden nog niet uitgevoerd kon worden. De verhuring der perceelen gaf in 1936 meer moeite dan voorheen: voor de duur dere huizen bleken huurders moeilijk te vinden. Het bestuur meent, dat wor den de huren verlaagd hetgeen misschien zal plaats hebben deze moeilijkheid uit den weg zal worden geruimd. Morgen zullen de verkeers-examens voor de schooljeugd weer een aanvang nemen. Er hebben zich niet minder dan 940 deel nemers opgegeven. De examens worden ge houden in de omgeving van de Thorbecke- straat, aanvangende te 9 uur en in de Kooi, aanvangende te 2 uur. Ze zullen duren tot olgende week Donderdag, eiken dag met uitzondering van de vrije middagen en de Vrijdagmorgen. OUDE MAN AANGEREDEN Gistermiddag te 2.10 uur is op den Morsch- eg een 68-jarige man uit H i 11 e gom door een ombekend gebleven wielrijder aangere den. De man viel naar de linkerzijde van oen weg, waar hij opnieuw werd aangereden door een passeerende auto. Hij werd aan het hoofd en op verschillende andere plaatsen gewond en is door den E.H.D. na^r het Acad Ziekenhuis gebrachit. De commissaris vasi politie verzoekt den onbekend gebleven wiel rijder zich op het politie-bureau te melden. VAN EEN LADDER GEVALLEN Gistermiddag te 1.45 uur is de 47-jarige be hanger C. de H., die op de Haarlemmerstraat bezig was met het verrichten van werkzaam heden, van een 3 M. hooge ladder gevallen Hij brak de rechterpols en is door den E.H.D naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 18% gr. C. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD; D. T. Kuipers 2T Jr en G. ihinkel 23 Jr C Boezaard wed.nr 59 jr en F Leemans wede. 45 Jr J v d Heuvel 34 Jr 1 C W v Habsteren 26 jr. BEVALLEN: S H W Kuijvenhoven—Pardon ar C H BoonOpdam zn G RavestelnHoo- gendoorn dr. OVERLEDEN: M B Berbee dr 24 Jr F L Berganslus ongeh. m. 71 Jr T C Zeiler dr 24 - L B Kouwens zn 2 mnd. UIT DEN OMTREK V.LPHEN a.d. RIJN SLUITING AVONDCURSUS Maandagavond heeft in het schoolgebouw aan de Steveninstraat de sluiting plaats ge had van den Curaus 19361937 van de Han delsavondschool. De voorzitter van de vereeniging, waar van de school uitgaat, de heer NV. B. Kroon, was verhinderd, en nu werd de sluiting ver richt doo den loco-voorzitter, den heer. G J. d; Kolk, secretaris van de afd. Alphen a. d. Rijn van de Kon. Ned. Middenstandsbond, met welke de Handelsavondschool in nauwe betrekking staat. De heer v. d. Kolk sprak eerst woorden van welkom tot het bestuur, personeel en leerlingen der School, waarna hij het woord gaf aan den directeur, den heer H. Hoekstra, tot het uitbrengen van zijn jaarverslag, be spreking van vorderingen en uitreiking der rapporten. De directeur constateerde, dat de leerlin gen, die nu de school bezoeken, met klaar blijkelijk nut de lessen volgen. Met opge- ckthcid wordt gestudeerd en de vorderin gen zijn ruimschools voldoende. Gedrag der leerlingen in en buiten de school geeft nim mer reden lot klacht. Aan zeven leerlingen werd het einddiplo- ia uitgereikt met een handleiding voor sol licitatie t.w.: Piet Breedveld, Martinus de Graaf, Arie Jesse, Jacob Karman, J. Met selaar (Woubrugge), Philip Stapper en Jan Zaal. Alle leerlingen van de eerste en tweede klasse werden bevorderd naar de tweede resp. derde klasse De heer v. d. Kolk reikte de behaalde di ploma's en prijzen uit en gaf de srheidendp leerlingen een hartig en hartelijk woord mee on de groote levensreis H!j wekte de leerlin gen op tot ijverige studie en wees voorna melijk op de noodzakelijkheid voor den toe- kornstigen middenstander om zich de noo- dige kennis te vergaderen, die de Wet op de Vestiging in de Middenstands-bedrijven tegenwoordig stelt. Met 1 Sept. a.s. worden de lessen hervat. Naast de schoollessen worden dan de cur sussen voor Boekhouden, Handelskennis en -Correspondtie in Nederlandsch, Frausch, Duitsch en Engclsch voortgezet. MARTH A-STICHTING Verschenen is het jaarverslag van de Martha-Slichting over het jaar 1936. Dit verslag geeft een eindcijfer van 187.561,43% met een nadeelig saldo van 48.158,56%. Dit nadeelig saldo is belangrijk minder dan voorgaande jaren, hetwelk zijn ooi-zaak vond in het feit, dat de ontvangsten belang rijk hooger zijn Alleen de post verpleeggel- den steeg reeds van f 103.800,— in 1935 tot 109.600,— in 1936. Een vermeerdering zoo van 5.800.Deee stijging vindt zijn oorzaak niet in een hooger berekend bedrag per kind, maar uitsluitend in het feit, dat het aantal verpleegde kinderen sterk is ge stegen, zoodat de Stichting thans bijna ge heel bezet is. Ook voor het loqpende jaar zijn bijna alle afdeelingen bezet. Deze belangrijke toename der inkomsten ging voor een deel verloren door verminderd subsidie aan de School. Deze liep van 13.700,tot 11.400,terug. De inkomsten uit de loonen der werkjongens bewegen zich in stijgende lijn. Dit laatste is een gevolg van het verblijdende feit, dat er minder werkloosheid onder onze werkjongens heerscht en dat thans wederom het grootste gedeelte van hen een werkkring in en rond om Alpben gevonden heeft. Aan kleeding en schoeisel werd in 1936 uitgegeven 11.000,De post onderhoud gebouwen wijst, "n bedrag aan van 5.700,—. Deze post is de laatse jaren te sterk be snoeid en zal in de toekomst ongetwijfeld meer gaan vragen. Het totaal der uitgaven heeft bedragen 1S2.907,8G%, hetwelk berekend over 468 kinderen met 14S316 verpleegdagen, r komt op 1,23 per kind per verpleegdag. Over 1934 bedroeg dit 1,35, over 1935 1.31. Dit betere resultaat hangt nauw samen met de betere bezetting van de verschillende afdeelingen. Nog een andere gelukkige omstandigheid heeft zich in het afgeloopen jaar voorge daan. dat he* bedrag aan legaten ontvangen zeer aanzienlijk was, n.l. 19,095.96. Van dit bedrag is ongeveer de helft 9.327,53) aan- gewend tot dekking der tekorien op vorige dienstjaren, terwijl het resteerende gestort is in het nieuwbouwfonds. Het bestuur heeft reeds lang plannen om op Rijn een pavil joen voor de jongere schooljongens te bou wen. Mede met het oog op de groote kosten een gebouw, hébben de plannen vele maanden onderwerp van bespreking ge- •ormd. Gelukkig is de oplossing thans nabij cn hoopt het bestuur met den bouw van een klein paviljoen te kunnen beginnen. Het ideaal blijft in de toekomst drie paviljoens, waardoor de plaatsruimte zal toenemen en daardoor wellicht de verpleegkosten verder zullen kunnen dalen Het verslag gewaagt verder van de groote dankbaarheid van het bestuur voor de vele ontvangen zegeningen WIJZIGING IN HET EENRICHTINGVERKEER? Naar ons ter oore kwam, zullen als \Tucht van samenspreking tusschen de bur gemeester en de commissie voor strafver ordeningen eerstdaags eenige wijzigingen aangebracht worden in de verordening be treffende het éénrichtingverkeer in de Van Mandersloostraat en Raadhuisstraat. Ten eerste zal een soepeler bepaling afge kondigd worden voor bewoners van genoem- 9traat, terwijl ook voor handkarren en tjakfietsen de verordening in dien ?in gewij zigd zal worden, dat hiervoor genoemde straten van beide zijden doorgegaan mag worden. Daar wij hiervan nog geen bevestiging konden verkrijgen, geven wij dit onder voor behoud door. AANVARING BIJ GOUWESLUIS Maandagavond omstreeks kwart voor 10 is de Noordelijke brug over de Gouwe door een zandzuiger aangevaren. Deze kwam uit de richting Gouda en gaf de gebruikelijke signalen, waarop de brug voor doorvaart geopend werd. De snelheid van het vaartuig was te groot om de brugopening te passee- ran. maar men verzuimde vaart te minderen en het gevolg hiervan was, dat de Noorde lijke klap werd aangevaren, waardoor de assen uit de beugels werden gelicht, waar door het niet mogelijk was de brug weer te sluiten. Een en ander had een stagnatie in het verkeer tengevolge maar voor zoover mogelijk werd het doorgaande verkeer te Alphen en te Zwammerdam door de politie langs de Lage Zijdé geleid. Na ruim twintig minuten mocht men er weer in slagen met behulp van takels de brug in orde te krij gen. Tegen de bestuurder van het vaartuig werd proces-verbaal opgemaakt. WEEKDIENSTEN Lokaal Van Mandersloostraat. Woensdag 7.15 uur de heer Redelijkheld, van Ouder kerk a. d. IJsel. Chr. Geref. Kerk van Reedestraat, Don derdag 7.30 uur ds. Bijlevelt, van Haarlem. ALPHENSCHE ZWEMCLUB Door de. A.Z.C. worden heden in Al-phens Zwembad de eerste polowedstrijden van dit seizoen gehouden. Voor het spelen van een tweetal vriendschappelijke wedstrijden heeft men dan te gast L.Z.C I en II uit Leiden, die uitkomen resp. tegen A.Z.C I en II. NED. HERV. KERK De jaarrekening over 1936 van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk Julianastraat, sluit met een tekort groot 1360,—. Voor dekking hiervan zal a.s. Zondag een extra collecte worden gehouden. GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 33789 33957 32789 lnterconununaal: R 0311 Telegrainadr.: TEXATOS GIFTEN Het bestuur van de Martha-Stichting ont ving voor het nieuw te 'bouwen jongenshuis een gift van 200,— van N.S. N.V. alhier. AANRIJDING Op de hoek Bruggestraat—Julianastraat is Maandagavond mej. H., wonende aan de Westkanaahveg alhier, met haar rijwiel aangereden door een luxe auto, bestuurd door B. uit Rotterdam. Zij kwam hierbij te vallen. Daar ze over inwendige pijn klaagde heeft men haar eerst naar het politiebureau gebracht. Dr. G. en eenige E.H.B.O.-l-eden konden echter geen letsel constateeren. La ter is zij per auto naar haar woning ver voerd. Volgens ooggetuigen treft de bestuurder van de auto geen schuld, maar is de aan rijding een gevolg van het weifelen van mej. H. WERK IN DE BETON-BEDRIJVEN Konden wij onlangs melding maken van de uitbreiding bij de fa. Duinkcren Verruyt, thans vernemen wij, dat ook het bedrijf van de fa. P. van Dijk Jr. N.V. weer bijna op volle kracht zal gaan werken en dat betee- kent, dat er dan weer een vijftig man aan de slag zullen gaan. Eenige jaren heeft het bedrijf bijna geheel stil gelegen. Voor velen zal het een uitkomst zijn na eenige jaren van werkloosheid weer te mogen arbeiden. Mede door deze werkverruimingen is thans ook het werkloosheidspeil in onze gemeente lager dan verleden jaar in deze maand. DENK OM UW RIJWIELPLAATJE Bij een gisteren gehouden controle zijn tientallen wielrijders bekeurd, die niet in het bezit waren van een rijwielbelasting- plaatje. Voorts waren er die zonder daartoe gerechtigd te zijn een doorboord plaatje hadden. Het is nu wel dubbel hard als men op de bon gezet wordt, maar ook de laatste twee maanden zal nog seeds gecontroleerd worden, en het is dan ook raadzaam te zor gen, dat men een plaatje heeft. HILLEGOM ANTI-.SANEERING" Dinsdagavond vergaderd» de Vereeniging tot behoud van het Bloembollenvak n Ne derland, in de zaal van den heer Sister mans, onder voorzitterschap van den he°r W Murk. De reden waarom deze vergade ring belegd is, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, is ten eerste het gevolg van de rampzalige saneering: ten tweede om de leden in nauwer contact te brengen met de vereeniging; ten derde om onder de oogen te zien dat en de uitbreiding van de teelt in het buitenland, en de minimumprijzen, on herroepelijk leiden tot ondergang van kwee- ker en exporteur. Hierna hield de heer Jac. de Brabander een rede waarin hij zeide dat al zijn voorspellingen die hij op vorige vergaderingen had gedaan, waren uitgeko men. Men heeft deze voorspellngen wel aan gehoord doch men moest er niets van heb ben, men houdt meer van onder onsjes. Of schoon het ledental der anti-saneerders ver eeniging thans 2500 bedraagt, moet dit toch tot 5000 opgevoerd worden. De contributie kan geen bezwaar zijn, daar die slechts f 1 per jaar bedraagt, en men kan een gulden nooit beter bestedon dan voor deze zaak. U zult bij Uw zelf zeggen, eindelijk een be lofte? ...Ja dit kunnen wij nu zeggen, en als bet ledental verdubbelt zeer zeker, want tegen 5000 vakgenooten is geen organisatie opgewassen. Dan herkrijgen wij weer or.zc vrijheid, als allen medewerken. Spr. toont met cijfers aan dat het noodzakelijk is om weervrii te worden. De uitvoer is in 1934-'3ó verminderd met 630.000 kg. en in 1935-'36 nog weer met 400.000 K.g. Vooral de kleine kweekers zijn van de saneering de dupe. Tn 1937 zijn thans reeds 3000 kweekers „wegge saneerd", en dit gaat nog steeds door. De verkoop van de teelt bewijzen is hiervan wei het duidelijkste bewijs. Ook de buitenland sche cultures nemen nu met de saneering schrikbarend toe. Tijdens de saneering is de oppervlakte gestegen van 700 H.A. tot 5000 H A. De productie moet weer aan .het particulier initiatief overgelaten worden. Wij en Gods zegen voor het gewas, maar niet met de bedoeling om er later de schof- 'n te zetten en om het te vernietigen. Verschillende groejten wenschen echter de saneering te behouden doch dat zijn die per sonen die parasiteeren met de saneering. Tenslotte dringt spreker er met klem op aan om op de komende afdeelingsvergadering van Bloembollencultuur tegen saneering in iedere vorm te stemmen. Geen teeltregeling, niets, maar dan ook niets. Alles moet in de kortst mogelijken tijd verdwijnen. Hierop volgde een korte pauze waarin de voorzit ter bekend maakte dat de leden gratis rechtskundig advies kunnen verkrijgen, op elk terrein. Verplichtend is echter dat voor dit advies fl wordt gestort in de vereeni- gingskas. Gedurende de pauze gaven zich 18 nieuwe leden op. Vervolgens kreeg Dr. Ir. M. D. Dijt het woord. Spr. wijst er op dat reeds eenige jaren gestreden is, doch tot nog toe zonder resultaat. Ondanks dit alles blij ven wij voortgaan, het ergert ons echter dat tegen onze gezonde argumenten geen RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 2 JUNI Progi&mma III: 8.Brussel VI., 10.35 Dr wlch, 14.35 Londen Reg.. 15.05 Droltwlch, 18.45 Brussel VL, 19.Droltwlch. Programma IV: 8 Keulen. 10.20 G.-R.D., ll.oj Londen Reg:.. 12.35 Brussel VI.. 13.35 Keu" 15.20 ParUs R„ 15.35 Londen Reg., 16.50 Keulen. 18.20 Londen Rog., 29.20 G-R.D.. 19.50 Londen Reg.. 20.35 Keulen, 20.20 Brussel VI., 22.4() Keu» R., 13.20 Brussel VL, 13.35 Keulen, 15.20 diversen, 15.35 Londen Reg., 16.20 Deutscn- lands, 17.20 Brussel Fr., 17.50 Keulen, 19.50 Lon den Reg.. 21.20 Keulen, 22,20 Brussel VI. 22.30 Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst d'r apotheken wordt van Maandag 31 Mei tot en met Zondag 6 Juni a.s. waarge- nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Driesuin, Mare 110, telef. 406 en J. Doedens, WilhóU minapark 8, Oegstgeesi, telef. 274. ANNO 1799 's-Hertogenbosch Alle Bankzaken tegenargumenten worden geplaatst, maatj dat wij worden bestreden met verdacht making. Het belangrijkste vraagstuk is wel of dé ordening door moet gaan of niet. Vele sa neerders zijn tevreden met een matig be staan, en vinden de saneering goed als mpn er finantieel iets wijzer van wordt. Allo energie verdwijnt, en hierdoor gaat een volk len gronde Spr. leest een 4e gedeelte van Art. 2 der Landbouwordeningswet voor. en toont aan, dat dit voor ons een strop betee- kent. Door saneering verdwijnt de zin van samenleving. De contactcommissie van bet H. B. G. wijst er op dat wij voor 1938 do Bedrijfsmaatregelen niet kunnen missen. Deze profeten beweren de export voor 193S te weten, die wordt niet beter, terwijl gedu rende de eerste 4 maanden van 1937 de uit- M>?r met 23 pCt. en de waarde van het uit gevoerde met 62 pCt. is toegenomen. Dezo opleving is volgens hen niet voor ons, ook niet in 1938. Het gevolg hiervan is dat onzo afnemers in het buitenland, zich bij do buitenlandsche concurrenten van hun be- noodigdheden voorzien omdat wij saneeren. Thans is de kans er nog om het vak te be vrijden en de samenleving op hooger peil to brengen ook op geestelijk terrein. Hierna kreeg de heer K. J. Grullemans het woord die er op wees dat van alle kan ten gewroet wordt en getracht wordt om do daden van de anti-saneerders in een ver< keerd daglicht te stellen. In verschillendo vakbladen worden uitlatingen gebruikt dio niet doop de beugel kunnen en spr. protes teert dan ook tegen dergelijke uitlatingen, (heftig applaus). Hoe is het mogelijk dat een contact-commissie zich uit kan spreken over de export van 1938 terwijl de vakmeu- schen nog geen week vooruit kunnen zien,- getuige liet debacle in het gewas van do vroege tulpen. Vervolgens leest hij een uit spraak voor van de Bond van Bloembollen handelaren Deze uitspraak is verzonden' aan den Minister in verband met de komen de Landbouwordeningswet. Vooral wordt ge ageerd tegen maatregelen betreffende kwali teit en prijzen in het buitenland. Hier wordt ontegenzeggelijk mee geknoeid. Reeds 20 ja ren geleden heeft men geprobeerd de prij zen te regelen, doch zonder resultaat. Dezö uitspraak geschiedt nu nog wel door sa neerders. Hieruit blijkt toch wel dat de an ti-saneerders gelijk hebben en dat derge lijke maatregelen moeten verdwijnen. Ven volgens bespreekt hij de 24 pCt. inhouding voor het Surplusfonds en noemt dit erger lijk. Het begon met 3 pCt., toen werd het 10 pCt, toen 15 pCt. en thans is het 24 pCt. en waar is .het einde. Spr. toont aan dat da buitenlandsche teelt een gevaar beteekent voor het vak. vooral wat betreft ziekten. Hier worden kwaliteitsgoederen geteeld, maar in Engeland niet. Wij moeten het bui tenland kunnen beconcurreeren met gezon de bollen. Van de gelegenhed om vragen te stellen werd door verschillende personen gebruik! gemaakt. O.a vroeg de heep Staats of het niet beter was dat de anti-saneerders en bloc bedankten als lid van de Algemeen e Vereeniging. daar hun organisatie toch wordt vertrapt en omdat een hoofdbes'uur met buitenlandsche culturen hun belangen toch niet naar behooren kan behartigen. De voorzitter adviseert echter om, zoolang de mogelijkheid bestaat om den strijd organi satorisch te winnen, dit moet getracht. Gaat dit niet, dan kan altijd nog verder gezien worden, wat gedaan moet worden- Nadat de voorzitter dank had gebracht aan allen verklaarde hij deze vergadering voor STAND DER WERKLOOSHEID Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ston den per 31 Mei 362 werkloozen ingeschro- tegen 530 op dezelfde datum van het Zend deze coupoi. Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 Juli a.s. kwartaal week De aanbrenger (ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6