Springer houdt de leiding WOENSDAG a JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Kort Nieuws Leche, de Britsche zaakgelastigde heeft opdracht gekregen bij de Valencia- regeering te protesteeren tegen het feit. dat ter reede van Palma de Mallorca tijdens een luchtaanval een bom bij het Britsche oorlogsschip „I-Iardy" is terecht gekomen. De commissaris van de Ca'alaansche ge neraliteit, Miravitles, heeft hij den volken- 'bond geprotesteerd tegen de represailles, welke in de Italiaansehe pers worden aan gekondigd na den dood van de zeven Ita liaansehe officieren te Palma. Nu spoedig bruin worden! Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct BINNENLAND N.S.B.-relaties met Duitschland De heer Albarda stelt vTagen De heer Albarda heeft aan de Minis ters van Buitenlanösche Zaken en van Justitie vragen gesteld naar aanleiding van ons bericht, volgens hetwelk aan een Neder- landsch ingezetene te Utrecht, die gast vrijheid wilde verleenen aan een bloed verwante uit Duitschland een formulier uit Duitschland ter invulling is toegezonden, yan welk formulier een tweede exemplaar moest worden aangeboden ter afteekening of .afstempeling op een bureau van de N.S.B. te Utrecht De heer Albarda vraagt of het ln bedoelde bericht vermelde geheel of voor wat de hoofdzaken betreft juist is en indien deze Vraag bevestigend wordt beantwoord of de Ministers willen mede deelen tot welke handelingen of maatregelen de vermelde feiten hun aanleiding geven. Bijz. Vrijw. Landstorm Nadat in de afgeloopen week het aantal fvrijwilligers van het Landstormcorps Zuid- Holland: West gestegen was tot een aan tal van 7999 werd gisteren de SOOOste B V L.-er ingeschreven. Het korps Zuid-Hol land: West bestaat thans uit 4 reserve lui tenants-kolonels 9 reserve majoors, 87 re serve kapiteins, 186 res. eerste luitenants, 114 reserve tweede luitenants, 8 vaandrigs totaal 408 en 7594 onderofficieren, kor poraals en manschappen, totale sterkte 8002 vrijwilligers. Het aantal vrijwilligers is hiermede Zeven jaar tijd verdubbeld. Bond voor Geref. Jeugd organisatie loogdag op 9 Jüni as. Op 9 Juni a.s. hoopt de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie in Artis te Amsterda ,feen toogdag te houden in verband met het .onlangs gevierde zilveren feest. Uit heel het land zullen 11.000 jongens en meisjes met hun leiders en leidsters naar Amsterdam gaan om 't jubileum te vieren. Het hoogtepunt van den dag zal zijn van 5112 uur rond de muziektent. Dan komen allen bij elkaar en zullen prof. dr J. W a- terinlc, mevr. G. H. v. Alkemade- Kwakkelstein en Z. Exc, Minister J. A de Wilde elk een vijf-minuten toespraak houden. Verder zal er met begeleiding van het Chr. Muziekkorps Crescendo, van de Amsterdamsche Politie, gezongen worden. Het programma vermeldt ook nog een Verrassing, die bewaard wordt tot op den dag zelf. Daar is het ook een verrassing Voor! In de middaguren zullen velen uitstapjes maken. Zoo gaan er 1500 per boot naar IJmuiden, 1000 trekken naar Zaandam, 1500 naar Schiphol en 1000 maken een rond vaart door de havens. Voorts zullen verschillende musea wor- 'den bezocht en wandeltochten worden ge maakt. Ongetwijfeld zullen vele jongens en meisjes in de hoofdstad op 9 Juni een aan gename dag doorbrengen. PnsmakelijK gedoe Het „Friesch Dagblad" schrijft: Na de mederla-ag van Mussert heeft men weer spot-begrafenissen georgaui seerd en met rouwkaarten gevent. We hebben er onlangs op gewezen, hoe de diamantslijpers bij de invoering van de 45-urige arbeidsweek een dergelijke on smakelijke vertooning op touw zetten, en Het Volk er een smeuïg verlag van maakte. Wij vinden zulke grappen noch moedig, nodh fijn. Afgezien nog van h»*t feit, dat boven de overlijdensberichten het teeken stond, dat op een spotkaart allerminst past, n.l. liet kruis! Het is te hopen, dat dergelijke pogin gen, om tot het peil der N.S.B.-propa ganda of nog daarbeneden af te dalen, verder achterwege zullen blijven. Sommige Joden vooral moesten wat minder tactloos zijn, nu hun nachtmerrie is geweken. Zij moesten begrijpen, dat het volk, dat door zijn geloofskracht de vrijheid beschermt, wordt gekrenkt door dingen, zooals nu door enkele Joden zijn uitgehaald. UIT DE A.R. PARTIJ De behaalde zetelwinst En wat hieruit volgt Met belangstelling las ik Uw Hoofdartikel onder bovenstaande titel, en onderschrijf na tuurlijk volkomen Uw slotopmerking dat wij slechts rustig af kunnen wachten wat de resultaten van deze verkiezingszege zullen zijn, ten opzichte van het nieuwe kabinet. Er volgen echter m.i. uit deze behaalde zetelwinst ook wel dingen die nopen, niet tot afwachten, maar tot aanpakken. Dr CoLijn zelf heeft gezegd, dat wij nu reeds dc verkiezingen van 1941 in het oog moeten vatten. Wat beteekent dit? Toch zeker niet, dat wij, zooals voorheen helaas maar al te veel gebruikelijk was, nu wel weer zoo'n beetje in kunnen slapen, tot de Statenverkiezingen van 1939 in het gezicht komen. Dat zou funest zijn, en van weinig dank baarheid voor ontvangen zegen getuigen. Het moet anders, en het kan anders! Er is in de achter ons liggende maanden gelukkig in tal van plaatsen huisbezoek gedaan. Hierbij is men ongetwijfeld in aan raking gekomen met verschillende personen, van wie men gevoelde dat zij, hoewel niet anti-revolutionair, toch wel geneigd waren hun stem op Dr Colijn uit te brengen. Moeten deze menschen nu weer voor jaar, of in alle geval voor 2 jaar, aan hun lo. worden overgelaten? Zou het niet veel vruchtbaarder zijn het contact met deze a.r. stemmers te bewaren, zoo mogelijk te versterken, om ze, naar het woord van Dr Colijn, a.r. kiezers te maken? Er is gelukkig gedurende de laatste maan den in verschillende plaatsen door onze A.R. jonge menschen meer aan colportage gedaan, dan wij vroeger gewoon waren. Moet er nu in dit werk een inzinking komen? Zou het niet veel beter zijn het nog krach tiger en op uitgebreider schaal voort te zetten? „Nederland Waakzaam" is op zeer ruime schaal verspreid, en heeft ongetwijfeld goed werk gedaan. Moet dit nu heelemaal ophouden? Wij gevoelen dat de financiën hier oen groote rol spelen, en onderschatten de moei lijkheden in dit opzicht geen oogenblik. Maar in verschillend, plaatsen heeft men in zijn arbeid voor het „Eén Cents fonds" practisch ervaren, hoe „vele kleintjes één groote maken". Er zijn toch wel vurige jonge anti-revolu tionairen die graag dit mooie werk willen voortzetten. En welke goede anti-revolutio nair zal er bezwaar tegen maken, deze ééne cent (iets meer mag ook) per week te blijven offeren? God gaf ons een overwinning als bijna nooit te voren. Ik ben er van overtuigd dat God deze dagen ook mogelijkheden geeft als nooit te voren. Maar op ons rust dan ook de taak deze uit te buiten. En daarom mag niemand onzer met een zekere zucht van. verlichting zeggen: Hè, hè, dat is voorloopig weer afgeloopen! Ons werk is niet afgeloopen, dat moet nu pas goed beginnen. Ook in plaatsen waar geen officieele Pro- paganda-Club bestaat, heeft men in de af geloopen maanden toch wel een zekere kern van werkers gehad, die het werk hebben gedaan. Juist ..u moet men zich vaster aaneen sluiten en doorzetten. Onder al die duizenden nieuwe Colijn- stemmers zijn vast menschen die gewonnen kunnen worden voor een abonnement op een dagblad aat de beginselen uitdraagt, die ook door Dr Colijn worden beleden. De beginse len die hem in staat stelden tot zijn bijna bovenmenschelijke taak. Als wij een Anti-Revolutionair dagblad, >o'n dagelijksche huisbezoeker, een huis binnen kunnen brengen, is dit m.i. wel de eerste en de belangrijkste stap die wij kunnen Verdronken Het 5-jarig zoontje van de familie Ten Brinke, is gistermiddag ter hoogte van de spoorbrug te Vroomshoop. bij het vis- schen voorover in het Zwolsche Kanaal ge- al I en. De politie heeft na een uur dreggen het lijkje opgehaalc. Het is naar de ouderlijke woning over gebracht De 67-jarige vrouw van M. Lasker te Oos- erzce (Fr.) is met haar rijwiel op onver klaarbare wijze in een sloot gereden en verdronken. Te B est is het lijk van den visscher Scli uit het kanaal opgehaald. De man was over boord geslagen en kon niet zwemmen. Bij het spelen is het vierjarig zoontje van de familie Jonkers te Ouderkerk a. d. stel in een regenput gevallen. Een buurman van het gezin Jonkers, heeft het knaapje op het droge gehaald. Een genees heer paste gedurende eenigen tijd kunst- matigp ademhaling toe, doch constateerde tenslotte, dat de levensgeesten waren ge weken. Terwijl het 14-jarig dienstmeisje van den landbouwer te Rietstap te Bergentheim be zig was een dweil uit te spoelen in de Van Royenswijk, is het meisje voorover gevallen en verdronken. De pogingen om door kunst- matigeademhaling de levensgeesten weer op te wekken, vermochten geen baat meer te brengen. BOERDERIJBRANDEN Gisteravond is de boerderij van den heer J. van Duijnhoven aan den Groeneweg ii den Houtrakpolder nabij Halfweg tc den grond toe afgebrand. Omstreeks zeven uur zag de vrouw van den landbouwer, die op het land aan het werk was, rook opstijgen uit het dak van de boerderij. Zij snelde naar huis en waar schuwde haar kinderen. Zij slaagde er nog in eenig vee, dat in de schuur stond, naar builen te brengen, doch pogingen om nog liet huisraad in veiligheid te brengen gelukten slechts ten deèle. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de boerderij weldra in lichterlaaie stond. Hoewel de brandweer van Halfweg spoe dig ter plantje was, viel aan blusschen niet meer te denken. De geheele boerderij brand de tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE ROTTERDAMMER-MARSCH Fotografie Men schrijft ons: Wie fotografeert legt de herinnering vast, hij bewaart de mooiste uren van zijn leven yoor immer, het heden voor de toekomst. Daarom zou eigenlijk iedereen moeten fo- 'tografeeren. En iedereen kan het ook; want het is tegenwoordig zóó gemakkelijk, dat men werkelijk slechts op de ontspanner be hoeft te drukken, om weer een mooie foto rijker te zijn. Wil men echter niet maar in het wilde weg fotografeeren, dan is het van belang, eenig inzicht in de foto-techniek te hebben en te weten, wat er nu eigenlijk gebeurt, als men de sluiter ontspant. Het is niet noodzakelijk een volledig foto hakman te worden, maar iets van de grond beginselen van de fotografie dient de ama- Iteur-fotograaf toch tc weten, om zoodoende rijn foto succes te vergrooten, BOERDERIJ AFGEBRAND Gister is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Kasse te Slagharen. De bewoners, die door het knetteren van het vuur werden gewekt, kon den nog juist in nachtgewaad het brandende huis ontvluchten. Toen ze buiten waren, stortte de gevel in. Alles ging in de vlammen verloren. Ook een zeug met biggen en een aantal loopvar- ,.®ns. kwamen om. De schade, die aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt DE MALVERSATIES BIJ DEN POLDER TE BORSSELR In de vergadering van ingelanden van den calamiteuzen polder Borssele werd me- degedeeld, dat de rekeningen over de 'aren 1931 32 tot en met 1934-'35 zijn nagegaan. In totaal bleek er over dezs jaren een tekort te zijn van f 10.400. Men wéét, dat de vroegere ontvanger-grif fier de heer H. C. R., tevens voorheen burge meester der gemeente, wegens fraude door atVRcchtJjank te Middelburg is veroordeeld. Ter vergadering werd scherpe critiek op het bestuur uitgeoefend. Men vond het eigenaardig dat het van deze malversaties over al die jaren nooit iets had bemerkt. Met een kleine meerderheid werd aangenomen een voorstel van een der ingelanden om het 'bestuur verantwoordelijk te st-ellen. Ook werd geïnformeerd naar de procedure tegen den heer R. Geantwoord werd dat men hier mede nog niets was gevorderd. doen om van een A.R. stemmer een kiezer te maken. Dit alles volgt, moet althans voor volgen, uit de behaalde zetelwinst. God make hierin ons allen getrouw. AH. GEMENGD NIEUWS Tegen een paard gereden Wielrijder gedood Een ernstig ongeluk heeft zich gister middag te Oldenzaal voorgedaan op den hoek van de Huurnestraat en de Bloe- menstraat. De 10-jarige zoon van den arbeider Helt huis te Oldenzaal kwam, toen hij per rijwiel den hoek omsloeg, in botsing met een paara, dat gespannen was voor een met kolen ge laden wagen. De jongen werd tegen den grond geslagen en kwam onder het voertuig terecht. De voerman trachtte het paard nog tot stilstand te brengen. Hij kon evenwel niet verhinderen, dat de wielen den knaap over het hoofd gingen. De jongen is kort na ;t ongeluk overleden. Het stoffelijk overschot is naar het R.-K. Ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Hardleersche administrateur 14.000 verduisterd Bij de Jaarlijksche controle welke het be stuur der vereeniging tot bevordering van de belangen der slechthoorenden te A m- sterdam in 1935 deed instellen in de boeken van den administrateur, zijn onregel matigheden aan het licht gekomen, welke destijds tot ontslag van dezen functionaris hebben geleid. Met het oog op de verdien sten. welke de man voor de vereeniging heeft gehad, meende het bestuur de justitie buiten, het geval te moeten houden. Thans heeft echter een derde zich bij de justitie er frauduleuze handelingen van den admi nistrateur beklaagd. De centrale recherche dezer dagen tot arrestatie van den man overgegaan. Het bedrag dat door den administrateur in eigen zaak is verbruikt zou 14.000 be- loopen. VOETGANGER GEDOOD Gistermidoag omstreeks half vier is de ruim 60-jarige L. Koole uit 's-Hcer Arends kerke, bij het gevaarlijke kruispunt Wilhel- minastraatStationsweg te Goes door een taxi, bestuurd door den chauffeur K. aange reden. De man bekwam een ernstige schedel breuk en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De auto is door de politie in beelag ge nomen. Groepen schrijven in bij den heer D. de Zwart Jr., Noordeinde 65. Delft. Individueelen bij A. van Renssen, Nieuwe Langendijk 13, Delft of bij onze bureaux. Storting per giro op 232133. ten name van Penningm. Chr. Gymn. Vereeniging .Excelsior" te Delft. Goeden avond! Weet U wel, dat het al twee dagen lang Juni is? De maand van de Rotter- dammer-Marsch? Dat beteekent dus, dat het tijd wordt om in te schrijven. Het Programma voor den Twee den Marsch is verschenen. Mr. van Baren, de burgemeester van Delft, schreef er weer een inleidend artikeltje voor, waarin hij alleen de „nieuwelingen" den tocht aanbeveelt; terecht merkt de burgemeester op, dat voor de deelnemers van het vorige jaar geen verdere aanbe veling noodig is! Het reglement bevat verschillende mieuwe bepalingen, die even zoovele ver beteringen beloven te worden; men kan er van verzekerd zijn, dat de organisatie weer prima zal zijn. En dan zal men wel benieuwd zijn naar de nieuwe route. Wie het programma nog niet ontving, vrage het snel aan bij het secretariaat Noordeinde 65, Delft. In een beperkt aantal beschikken we er ook over aan ons bureau. Het heeft reeds storm geloopen om aanvragen, maar nu wordt het beslist tijd voor de definitieve aanmeldingen en wel hierom, dat de deelnemerskaarten thans zooveel mogelijk te voren worden toege zonden. Men wachte daarom geen dag langer dan strikt noodzakelijk is, vooral niet voor wat betreft de groepen. We hopen weer op een zeer gevari eerd gezelschap. Vorig jaar hadden we oranje-vereenigingen, wandelsportclubs, oranje-gardes, militaire detachementen, roode-kruis afdeelingen, burgerwachten en B.V.L.'s, gymnastiekvereenigingen, Princêvlag-afdeelingen, jongelingsver- eenigingen, tamboers- en pijperscorpsen, sportvereenigingen, een gymnasium, fabrieksvereeniging en een jeugddienst- koor onder de inschrijvers voor de hoofd- marsch en padvinderstroepen, scholen, knapenvereenigingen en jongemeisjes- clubs voor de jeugdmarsch. Het belooft ditmaal minstens even druk te worden. Al heel vroeg schreef een groep uit Zièrikzee te zullen komen en een gym- nastiekvereeniging, die vorig jaar blijk baar den smaak te pakken kreeg, neemt nu alleen al met 80 adspiranten deel aan de jeugdmarsch. Dat belooft wat! Het jS ons alles heel wel. als men maar t ij d i g inschijft en niet wacht tot het laatste nippertje. De inschrijving sluit op 16 Juni, dus over 14 dagen. KUNST Zangwedstrijd van het Alg. Ned. Verhond Id September en October In verband met de omstandigheid, dat he<t Algemeen Nederlandsch Verbond onder meer streeft naar een krachtige verspreiding van heft Nederlandsche lied, heeft de Groep Nederland van dat Ver bond het voornemen opgevat om op 18 en 25 September, 2 October (wellicht ook 9 October) a.s. een Ncderlandschen Zamgwedstrijd voor koren te houden, te Scheveningen in het Paviljoen op de Pier. De bedoeling daarvan is in de eerste plaats het zingen van Nederlandsche liede door de zangkoren te bevorderen en tevens mede te werken aan de verbetering en zuivering van de zangwedstrijden en daardoor het vertrouwen van de zangwereld in deze wedstrijden te herstellen. Het kan toch niet worden ontkend, dat goed geregel- vertrouwen wekkende wedstrijden een der krachtigste middelen vormen om den koorzang te bevorderen. Als prijsrichters zullen optreden de toon dichters Willem Andriesen, Henk Badings B. van den Sigtenhors* Meyer, Dr. Johan Wagen aar, J. P. J. Wierts. Bij slagen van dezen eersten wedstrijd zal deze jaarlijks worden herhaald. Secretariaat Jacob-de-Graafflaan 4, Den Haag. Om het wereldkampioenschap dammen Wederom remise in de vierde partij Zeer sterk eindspel van onzen landgenoot Raichenbachs felle aanval tevergeefsch Gisteravond is in het Victoria-hotel te j d a m d® vierde partij van deu vedetrijd om het wereldkampioenschap dammen Springer—Raichenbach gespeeld. Het verloop was als volgt: Wit: B. Springer Zwart: M. Raichenbach Uollandsche opening 1- 3328 18-23, 2. 39-33 12-18, 3. 31-27 21, 4. 37—31 21—26, 5. 44—39 26X37, 6. 42X31 20-24, 7. 41-37 14-20 8. 47-42 7- 12, 9. 46—41 1—7, 10. 49—44 10—14, 11. 31— Springer wil hier blijkbaar liever niet vergaan tot het bezetten van veld 26. en behoudt zioh thans voor door eenige ruilen zijn teveel aan stukken op den linkervleu gel op te lessen. 1123X34, 12. 40X29 18—23, 13. 29X 18 12X23, 14 33—29 24X22. 15. 27X29 7-12, 16. 32—28 5—10. Merkwaardig, hoe uit de Hollandsche opening thans een dergelijke positie t-">i stand is gekomen. Er valt van voor- of na deel nog niets te zeggen, ook al staat Spri-i ger stevig op het centrum. 17. 37—32 12—18, 18. 28—22 Een interessante voortzetting, deze bezet ting van de kerkhofruit. Tot nu toe hebben de partijen een veel levendiger aspect dan de gespeelde matches om het wereldkam pioenschap VosRaichenbach en Keiler— Raichenbach. 1818X27, 19. 31X22 8-12, 20. 41—3* 20—25, 21. 39—33 Wits positie is ideaal voor een aanval vla veld 22: goede steunpunten in de verdedi ginig, geen ovprbodige stukken links of rechts. Raichenbach tracht de kracht van de witte positie te breken door verwijdering van het stuk op 29. Hij ruilt daarom meL 21. 19—24. 22. 29X20 15x24. 23 44-39 1015. 24. 50-44 14-19. 25. 32—28 9-15 Een belantrwekkend nartiieedoelte. it heeft een uitgesproken aanya)6positip.. en wanneer het hpm gelukt ook tot de bez.'t ting van wld 2.3 te komen, worden zijn kan sen niet onbelangrijk minder. 26. 33—29 25X33, 27. 38X29 2—8. 28. 43—33 14—20, 29. 39—34 4—9, 30. 37—32 20-25 31. 29X20 15X24. Tracht nu 1217, dat zeer sterk is in de zen stand in te leiden. Er dreigt 24—30. dat wit met 3529 of 4439 kan verhinderen Springer neemt hier na lang nadenken volgende variant, bedoeld om mogelijk! tempimoeilijkheden te oQ'tgaan. 32. 34—30 25X34, 33. 22—17 11X33, 34. 38X 20 1 2—18, 35. 48—53 Op 20—15 volgt 9—14, met dreiging van 3440, 1420 en 19X50. En zwarts schijf oo 34 wordt daardoor onaantastbaar, zoodat wits positie dan allesbehalve aangenaam zou zijn geworden. 359—14, 36. 20X9 13X4, 37. 44—'3J 6—11, 38. 39X30 19—23. Zwart heeft nu voordeel. Zijn oentrum stelling is sterk, terwijl een aanval op een witten langen vleugel dreigt, aangevuld met stukken van het zwarte centrum Springers verdediging is hier de aanva zooals deze als volgt wordt gevoerd: 39. 45-40 11-17, 40. 30—24 17—21, 41. 40 34 8—12. Dreigt nu 23—28 en 18X20. en 24—20 word nu noodzaak. De zwarte aanval op Sprin gers langen vleugel wordt nu wel heel sterk 42. 24—20 12—17, 43. 35—30 21—26. Stand na 4321—28 Wit: 7 stukken op 20 30 32 34 36 42 43. Zwart: 7 stukken op 3 4 16 17 18 23 26. 44. 43—38 17—21, 45. 30-24 3—9, 46. 20- 18—22, 47. 34—29 23X34, 48. 32—28 22X33. 49. 38 X 40 26—31, 50. 36X 27 21X32. 51. 40—3» 16—21, 52. 34—29 21—26, 53. 29 -23 26-3' 54. 23-18 32—37, 55. 24—19 37X48, 56. 1! 4X15, 57. 19- 13 9-14. 58. 13—8 Springer heeft dit eindspel ijzersterk be hand eld. Wij gelooven niet, dat een beter' variant dan de gespeelde is aan te wijzen. Nu heeft hij een kans twee dammen te be halen, tegen Raichenbachs dreiging schijf 31 naar dam te brengen. 5848—30, 59. 8—2 30—34, 60. 2—13 Remise gegeven. De stand is nu: B. Springer 4 13 0 M. Raichenbach 4 0 3 1 De vijfde partij wordt heden te Rotte <1 a m gespeeld. Zal de druk. die de were -, kampioen op Springers spel uitoefent, dan tot tastbare resultaten voeren? Springer toont ook in de verdediging een groote zekerheid, en ondanks Raichenbach feilen aanval, die misschien nog sterker ha ku-< -n worden behandeld, gelukte het dezen niet om den stand gelijk te maken. ECONOMIE EN FINANCIEN Indexcijfers koersen van aandeelen In Maart gedaald Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende indexcijfers van koersen van aandeelen (basis: 1930 100) mede: 1936 1937 4e kwartaal le kwartaal Mei 1. Nijverheid 80.4 esq ooi 2. Banken 92.2 jfëJ 3. Soheepvaart 62.3 92.7 mi 4. Int fondsen 59.7 Ned. Indische fondsen 103.7 i. Petroleum 106.9 7. Algemeen indexcijfer 86.9 Hoogste barometerstand 768.7 Valentia Laagste barometerstand 744.4 Haparanda. Stand vanmorgen half twaalf 764.7. WEER VERWACHTING Matige tot krachtige, later afnemende noordwestelijke tot westelijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT zich zuidwaarts uit en vormde een secun- daire bij Denemarken, die in verband met drukstijging op de Britsche eilanden noord westelijken wind bracht op de Noordzee. De hooge drukking in het zuidwesten nam nog iets toe, die bij IJsland verdween bij de nadering van een vrij diepe depressie ver in het noordwesten. Op de Britsche eilanden klaart het weer op, maar is het nog guur; Frankrijk heeft vrij zonnig weer, in het zuidoosten is het nog warm. In Zwitserland. Zuid-Duitschland en Oostenrijk is de tem peratuur nog vrij hoog en dreigt nog on weer, noord-Duitschland is afgekoeld en heeft krachtigen westelijken wind met re genbuien. Scandinavië is geheel onder de pressie-invloed met stormachtige noordelijk© wind en regenbuien in Noorwegen en regen in het noorden. In verband met een nadering van de de pressie uit het noordwesten, zal de boven kouden nacht weer eenige temperatuurstij ging te wachten is met weinig of geen regen, ind minder koud worden, zoodat na een STORMWAARSCHUWINGSDIENST De stormwaarschuwingsdienst seinde 2 Juni te 9.25 uur aan alle posten: „Weest op THERMOMETERSTAND uw hoede". Stand vanmorgen half twaalf 12 gr. C. J| 3 JUNI Zonsopgang 4.45 uur, zonsondergang 9.12 uur Maan op voorm. 1.31 uur, nder nam. 2.23 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 JUNI Van 's avonds 9.42 uur tot 's morgens 4.14 uur 72.1 71.0 ROTTERD. VERZEKERING SOCIËTEITEN (R.V.S.) Verzekerd bedrag gestegen tot 380 millioen Extra-reserve belangrijk versterkt Dividend verhoogd De Levensverz. Mij. N.V. Rott. Verze- kering-Societeiten (R.V.S.) heeft een gunstig 1936 achter den rug. Het verze kerd bedrag steeg met ruim f 9 mil lioen tot f 380 millioen. De extrareserve kan met een belangrijk bedrag worden versterkt en stijgt tot f 11,9 millioen. Het dividend wordt verhoogd van 20 tot 30%. Aan het verslag ontkenen wij de volgen ÏJfo* rheden: In financieel opzicht was 1936 zeer gunstig. De extrareserve kou met ruim f 3.954.000 worden verhoogd o.m ao°r toevoeging van het voordeelig koersi- verschil op effecten, en bedraagt thans f 11.9(6.000. Op 1 Januari 1936 was verze kerd voor f 370.859.367. Aan nieuwe verzeke ringen werd afgesloten f 48.361.823, terwijl door omrekening vreemde munt f 3.401091 aan het verzekerd bedrag werd toegevoegd. De totale vermeerdering bedroeg dus in 1936 f 51.762.914 (v. j. f 48.656.001). Door het overlijden van verzekerden, het aanbreken van het voor de uitkeering bij leven vastgestelde tijdstip, door afkoop, c zetting en andere oorzaken werd f42.525.u„„ afgevoerd tegen f 55.47S.415 in 1935. Wegens omzetting verviel een bedrag van f3.981.596 waarvoor f 6.474.788 aan nieuwe verzekerin gen in de plaats kwam. De vooruitgang was dus f 9.237 078 en de stand op 31 December 1936 f 380.096.446. Dit laatste bedrag is als volgt te splitsen: Volksverzekeringen f 116.027.323; groote ver zekeringen f 264.069.123. IN>ee gegevens omvatten het geheele be drijf. Afzonderlijk dient te worden vermeld dat het Belgische bedrijf een vooruitgang boekte van frs. 43.648.963. Op 31 Dec. 1936 was in dit bedrijf verzekerd 326.367.272 Bei- gische francs en bovendien 13.798 guldens. De waargenomen sterfte was gering. Ver wacht werd een uitkeering van f3.552.670. In werkelijkheid werd f 1.784 703 uitgekeerd Ook de gekweekte rente was gunstig. Een netto rente werd gekweekt van 4.48%. Di onkosten waren bevredigend B^schikhna was f 2 155 000 (v. j. f 1 590.000). Per 31 Dec 1936 bedraagt de premiereserve f 66.419.230 (v. j. f 63.380 845). Aan de reserve voor bij zondere doeleinden wordt f 122.195 toeg^ voegd. zoodat deze stijgt tot f 565.834. De grootste post onder de beleggingen wordt gevormd door de hvpotheken. Zij bedroe gen op 31 Dec. 1936 f 29 397.217 (v. J. f 30.17.2631 en maken 36.71 (41.581 uit van onze bcleggineen. Do beurswaarde der ef fectcn op 1 Dec. 1936 bedraagt f 13 173.291 (v. j. f 11.589.710). Per 31 Dec. 1936 hedrnavt de balanswaarde der onroerende goederen f 2.256.578 (1692.044) of 2.82% (2.33) van hei totaal der beleggingen. 't Saldo ter verdeeling bedraagt f 1 740.650 (v. j. f 2 364 2001 Voorgesteld wordt dit als volgt te verdoelen: extra ros f 1 20395404 f1.94® 6101: roe er vp voor h'lzondorp doelein den f 12? 195 °0 MOO 7501: resorve voor af schrijving f 18359 17 faandeelhouders 5 over f 620.850 f 31 04° 50 '79.8581; u1n«t gratificatie personeel f 125000 (onv): ta' tièmes directie en commissarissen f 67.228 f44.794); houders van winstbew. f30.012.50 (19 9971. .Van het restant ad f 142.859 (95.188) komt Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) J „ALS COLIJN STERFT... Nu de zegen ls ontvangen en de zege behaald door en voor den man, die ge dragen door zijn beginselen een taak vol bracht heeft, die weinig minder was dan de redding van land en volk, vindt in Ak kringen steeds meer de meening ingang, dat 't nu uit moet zijn met die vereering voor den mensch Colijnl „Straks gaat-ie dood en dan zitten ween dus nu maar vast kleintjes en angstig in elkaar gekropen en al 't enthousiasme (was dit dan steeds partij enthousiasme?) van vóór de verkie zingen maar gedood! Wie d i t slechts heeft meegenomen uit de preek van Ds H. A. Wiersinga (2 Kron. .32 en Jesaja39) Zondagmorgen in de kerk aan de Oude Vest gehouden, heeft de volle maat niet weggedragen. Ik zou die zwartgallige kerkganger, van wien ik by 't uitgaan der kerk bovenaange haalde woorden in 't voorbijgaan opving, willen toeroepen: „Laat Colijn maar gerust dood gaan (op zijn tijd'), want dan houden we toch altijl G o d nog over, Die ons 'n nieuwe leider en strijder-voor-onze-beginselen geven kan in zijn plaats. Groen van Prinsterer. Kuyper. Talma zijn ook alle dood gegaan op hun tijd. maar als we nu Colijn gaan dood-praten vóór zijn tijd en ons hart van hem aftrek- k e n, zouden wij in gebreke blijven hem met ons ?ebed en de kracht van onze be ginselen te (blijven) schragen en steunen en dAArom heeft hij toch zelf gevraagd! Integendeel: wij moeten, vertrouwend o# Gods almacht dankbaar voortleven en als naar wij hopen T)r. Colijn ee- roopen wordt zijn taak voort te zet ten evengoed „als 'n muur om en achter hem blijven staan" als vóór de verkiezin gen. Zóó alleen kunnen we de voleende ver kiezingen of 'n heengaan van den :hrist»n Colijn zonder angst en beving tegemoet zien. Ons ondertusschen gelukkig prijzend ln bet bezit van 'n „held bij de gratie Gods" zoo lang hij leeft R. v. KRIMPEN DEN BOESTERD Leiden 31 Mei 1837. WAAR WERK TE VINDEN IS BOUW VAN GEREF. KERK De bouw van de Gereformeerde Kerk In „Elswijk" te Nieuwer Amstel is gegund aan de laagste inschrijfster de N.V. Rakker en Van de Maazen voor f 58.468. De hoton- fundeering en kapconstructie vallen bunea deze aanbesteding. AANBESTEDING WESTLANDSCH VEILINGFUST De Bond Westland heeft te Naaldw'ik aanbesteed de levering van 500.000 stuks groote kisten ten behoeve der Westlandsche veilingen. Er waren ingeleverd 17 biljetten met varieerende inschrijvingen. Het laagst werd ingeschreven door A, Knyvenhoven te Naaldwijk met 200 000 vnor 100-ft00 voor f 16.15; 100 000 voor f 16.30 en 100.000 voor f 16,45 terwijl de Lis» 'enfabriek „'t Westland" tc Loosduinen in- ?S!SS,' m*' ,5'80 voor 200.000; f 10.31 voor 100.000 en 16.44 voor de volgende (OO.UviO. san aand.-rlhonders 192.112? Gere serveerd wordt I 25.205 (15.026: i|vl. roe-1ivfD ,anll*m''llel»stin*. terwijl 127 041 (-7..VV) aan rte evtrareserve wordt lo-eo- .en. ,et dlvid""l ral dan bedraren 30% (20) op de verplicht cn 10% 18) op de oo. verplicht gestorte bedragen en de uilkes- "?999)P >vin6,be"i'aen 1 per stuk (v.J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3