K ABO Bestaat er een ^Duitsche Vrijheidspartij"? Algemeen Burger-Ziekenfomls ZUCRÊME mm WOENSDAG 2 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 DE MUNCHENSCHE TENTOONSTELLING De schaduw van de „Deutschland" viel erover.... (Van onzen Duitschen correspondent) Met fanfares wordt de komst van den Führer aangekondigd. Op de enorme bin nenplaats van de Theresienwiese le Mün chen, waar we de opening der vierde „neichsnahrstand"-Tentoonstelling bijwo nen, slaan lange colonnen S.S. in de zwarte en S.A.-mannen in de bruine uniform in de heete zon te puffen. Bij den ingang der grootsch opgezette expositie staan lange rijen jongens en meisjes der Hitler-Jeugd in de veelkleurige Beiersche dracht en zij glimmen van geestdrift bij de gedachte, dat zij Adolf Hitler van dichtbij zullen aan schouwen. Daar het in de overvolle ope ningszaal ondraaglijk heet is, blijven we dicht bij den ingang staan en al dadelijk komen er eenige mannen der Geheime Staatspolitie, om precies vast te stellen, wie we zijn. De indruk schijnt niet onrust barend <e zijn, want men laat ons verder met rust. Kort van tevoren zien we Rijksminister Darré, die niet ons 'n denzelfden trein van Berlijn naar München is gereden, ver schijnen, in gezelschap van zijn collega's Rust, minister van onderwijs en v o n Ne u rath, den minister van Buitenland- sche Zaken, die sedert kort het partij insigne in zijn knoopsgat draagt. Van de jpeicrsclie autoriteiten worden wij begroet door Minister-President Siebert. terwijl burgemeester Wagner pas later ver schijnt. Commando's weerklinken, de S.S. der lijfgarde presenteert het geweer, de handen der toeschouwers gaan de lucht in, want het groote oogenblik is gekomen. Adolf Hitler stapt uit zijn auto en wandelt langs de stram staande mannen der weermacht. Zijn gelaat is opvallend ernstig en hij iedere begroeting bewaart hij een stilzwijgen, dat on.s onwillekeurig doet vragen: wat zou er gaand" zijn? Op de Theresienwiese, waar in den herfst ieder jaar de historisch geworden kermis gehou den wordt, heerseht een temperatuur, die onnatuurlijk aandoet en plotseling zeggen we bij onszelf: „Het lijkt wel. of we de dagen van Augustus 1914 her leven!" We zijn er dichter bij, dan we kunnen vermoeden. De tentoonstellingsplechtigheid heeft haar gebruikelijk verloop, alleen valt het algemeen op, dat de Führer niet zelf een paar woorden zegt. Maar de groote massa schrijft zulks toe aan de ondraag lijke hitte en dat is maar beter ook, want jobstijdingen komen nog altijd vroeg ge noeg. Van bevoegde zijde hebben wij inmid dels ervaren, wat de oorzaak eener deprimeerde stemming is: Spaansche vlieg tuigen hebben het pantserschip „Duitsch- land" op de reede van Ibiza gebombardeerd. Men kan zich voorstellen, dat de officieele opening der Landbouw- en Veeteelt-Ten toonstelling sterk te lijden had onder de sensationeele berichten, welke Raeder. do opperbevelhebber van de Duitsche vloot, die hoertoe met een speciaal vliegtuig van Berlijn naar München gekomen was. aan den Führer en de overige leden der Rijks- regeering had overgebracht. Onder den druk van het noodlottig ge beuren in de Spaansche wateren, werd de opening der ,,Reichsnahrsiand"-Tentoon- stelling een zuivere formaliteit, welke men wilde afwikkelen, zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk was, zonder de toe schouwers, die nog van niets wisten, onge rust te maken. Onmiddellijk na deze plech tigheid liet men den schijn van feestelijk lieid en blijde stemming vallen en verborg men niet langer de werkelijkheid van di plomatieke hoogspanning. De Führer keer de niet meer terug naar Berchtesgaden, doch voerde te München langdurige bespre kingen met baron von Neurath en ad miraal von Raeder. Generaal Goe- ring, die te Weimar in het midden der Hitler-Jeugd verwijlde, werd telefonisch op de hoogte gesteld en naar Berlijn ontboden. Dr. Goebbels. die de groote auto-rennen op de Avusbaan bijwoonde, had eveneens een kort telefonisch onderhoud met Hitier, waarbij besloten werd, dat reeds dienzelfden avond te half acht in de Rijkskanselarij te Berlijn onder voorzitterschap van den Führer een kabinetszitting gehouden zou Worden. Toen Hitier 's middags om half vier met Zijn auto door de straten van München reed, werd hij warm toegejuicht. De bevol king dacht natuurlijk niet anders, dan idat de Führer terugkeerde naar zijn „kluis" te Berchtesgaden en slechts weinige ingewij den wisten, dat er niet ver buiten de stad een drie-motorig Junker-vliegtuig gereed stond voor den sprong naar de Rijkshoofd stad NON-INTERVENTIECOMMISSIE IN MOEILIJKHEDEN De nasleep der „Deutschland"-affaire In antwoord op een vraag van Atlee in het Engelsche Lagerhuis heeft Eden ver klaard. dat uit inlichtingen van de Duitsche en Italiaansche regeeringen gebleken is, dat deze regceringen hel controleplan nog steeds op zich van toepassing achten, behalve dan dat zij haar patrouillecrende oorlogsbodems hebben teruggetrokken. De Britsclio regeering heeft haar leedwe zen betuigd met het besluit van de Italiaan sche en Duitsche regeering en zal haar best blijven doen iedere verscherping van den toestand te voorkomen. Zij zal hierbij hst contact met de overige regeeringen hand haven, teneinde te beraadslagen over de maatregelen, welke het meest geëigend zijn om den ouden toestand te herstellen. Attlee vroeg vervolgens, of de kwestie aan den Volkenbond zal worden voorgedra gen, waarop Eden antwoordde, dat da Spaansche regeering in haar mededeeling aan den hond niet heeft gevraagd me* spoed den raad bijeen te roepen. Hoewel de Brit sclie regeering bereid is mede te werken aarzelt zij toch individueel in te grijpen in de beslissing, welke beide partijen hebben genomen. Geen commissie-vergaderingen Naar verder uit Londen wordt vernomen, zal de non-interventie-commissie niet bijeen komen aleer het onderzoek van de kwesties, welke verband houden met het bombarde ment van de „Deutschland", geëindigd zal zijn. De Britsche regeering blijft in nauw con tact me»t de andere regeeringen, in de eerste plaats met het doel een herhaling wan een bombardement van patrouilleerende oorlogs bodems tc voorkometn en verder met 't doïl, een middel te vinden, om de leemte in het controleplan als gevolg van het terugtrek ken der Italiaansche en Duitsche schepen m te vullen. De Duitsche ambassadeur Von Ribben- trop heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office, teneinde het Duitsche stand punt, zooals dat in het aan de niet-inmen- pingscommissie overhandigde schrijven is uiteengezet, toe te lichten. Ook de Portugeesche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan Eden. Men gelooft, dat hij den Britschen mini» ter de verzekering heeft gegeven, dat Portu gal vastbesloten is, de niet-inmengings-poli- tiek te blijven steunen. De Duitsche kruiser „Leipzig" is in zee gestoken, om de Duitsche vloot in de Spaansche wateren te vers'terken. Andere schepen zullen volgen. De strijd om La Granja De rechtschen, die in het dorp La Granja worden belegerd, hebben aanzienlijke ver werkingen ontvangen en een hevigen aan- ;al ondernomen op de linie der volksfront troepen. Deze werd op bepaalde punten ge rectificeerd en de kring om het dorp is thans wijder geworden. Op order van het roode opperbevel is een der laatste heuvels, die gisteren door de regeeringstroepen waren bezet, weder ontruimd teneinde een betere ontwikkeling van de operaties mogelijk te maken. De slachtoffers der Spaansch- Duitsche incidenten Men begraaft zijn dooden Heden zullen enkele bekwame Britsche roode-kruiszusters per vliegtuig uit Enge land naar Gibraltar vertrekken, om aldaar assistentie te verleenen in het militaire lazaret, dat nog vol ligt met gewonde Duit sche matrozen. Gistermiddag is nog een lid van de be manning van het pantserschip „Deutsch land", dat later aan zijn verwondingen be zweken is, met militaire eer begraven. Ver tegenwoordigers van den gouverneur van Gibraltar woonden de plechtigheid bij. Op verlangen van Adolf Hitler zullen binnenkort al deze stoffelijke overschotten op staatskosten naar Duitschland worden overgebracht, om in Duitschen grond te rusten. Gisteren is eveneens een deel der dooden van het bombardement van Almeria ter aarde besteld. De kranten van Almeria kon den niet verschijnen, aangezien de electri- sche centrale werd vernield; ook andere groote gebouwen zijn in puin geschoten. De bevolking keert uit de bergen, waarheen zij was gevlucht, naar de stad terug en zoekt in dp puinhoopen naar vermisten. De stra ten liggen vol puin, zoodat het rijverkeer geheel is gestremd, doch het opruimings- werk is krachtig ter hand genomen. De lekken in de waterleiding zijn voorloopig gedicht, en de ondergeloopcn straten zijn weer opgedroogd. Ook de telegraaf- en tele foonlijnen worden voorloopig hersteld. Von Blomberg te Rome Maarschalk Von Blomberg wordt vandaag te Rome venvacht. Hij zal op het vliegveld worden begroet door Musso lini. Vervolgens zal hij een bezoek bren gen aan Mussolini in het Palazzo Venezia, waarna hij door den koning in audiëntie zal worden ontvangen. De maarschalk zal verder een parade v het leger en een vlootschouw bijwonen. De Japansche kabinetscrisis Prins Konoye formateur Prins Konoye heeft opdracht gekregen, na het aftreden van het Japansche kabinet- Hayashi, zich met de samenstelling van een nieuwe regeering bezig te houden. Naar hij aan de pers heeft verklaard, zal hij zijn best doen. een nationaal kabinet ie vormen, waarin talentvolle mannen zitting hebben, die alle krachten des lands ver tegenwoordigen. Konoye is voornemens de vertrekkende ministers te vragen of zij zitting willen hebben in het nieuwe kabinet. Vooral aan dc portefeuille van financiën hecht de for mateur veel belang. De prins acht het noodzakelijk, dat een einde wordt gemaakt aan de tegenstelling tusschen de bureaucraten en de politieke partijen. De minister van oorlog in het aftredende kabinet, Sugivama heeft besloten, zijn por tefeuille te houden en vermoedelijk zal de afgetreden minister van marine Yonai gelijk besluit nemen. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat oud-minister-president Hirota minister van buitenlandschc zaken zal worden. De Engelsche overwinst- belasting van de baan Chamberlain heeft in het lagerhuis aangekondigd, dat hij heeft besloten zijn plan tot het heffen van belasting op over winst, dat aan hevige kritiek heeft bloot gestaan, te laten varen. Do regeering zal, naar hij zei de, andere voorstellen uitwer ken, die een eenvoudiger belasting op de industrieele winsten heoogen, welke per jaar minstens 25 millioen pond sterling zal opleveren. Het oorspronkelijke ontwerp tot heffing van belasting op overwinst is uit de Fi nance Bill gelicht, waarna deze in tweede lezing werd aangenomen. Het huwelijk van den hertog van Windsor Het huwelijk van den hertog van Wind sor zal Donderdag a.s. te half twaalf wor den voltrokken. Voor zoover mogelijk zal het personeel tegenwoordig zjjn bij het t>u welijk, waarna hun een lunch zal worden aangeboden. Men verwacht, dat de hertog het dorp Monts een geschenk zal geven. De chauffeur, die reeds achttien jaar ii dienst is bij den hertog, is met zijn zoontje en dochtertje aangekomen. Het zoontje is een petekind van den hertog. Deze chauffeur heeft mevrouw Warfield naar Cannes gereden en zal ook op de hu- I welijksreis de auto besturen. In Duitschland circuleeren belangrijke documenten De „Gestapo" speurt nog tevergeefs I '(Van onzen Duitschen Correspondent)' Koortsachtig is de Geheime Staatspolitie sedert eenigen tijd op zoek naar de schrij vers en afzenders van eeh paar documen ten, die in de toonaangevende kringen van het Derde Rijk niet slechts verbazing en verontwaardiging, maar minstens evenzeer ongerustheid en onzekerheid hebnen teweeg gebracht. Midden Maart ontvingen de buitenland- sche persvertegenwoordigers in Berlijn uit Innsbrück in gesloten couvert het opzien barende pauselijk schrijven, dat onder het opschrift ,.Mit brennendem Herzen" de groote bezorgdheid van Pius XI weergaf over de vervolging, waaraan het katholieke deel der Duitsche bevolking tegenwoordig bloot staat. Deze encycliek was hetgeen voor de hand lag direct door de Gestapo in beslag genomen maar ditmaal had men in de Prinz Albrachtstrasse, waar Himmler resideert, niet kunnen voorkomen, dat de pauselijke brief over héél Duitschland van den kansel was voorgelezen. Hoewel wij van bevriende katholieke zijde nog een exemplaar van deze ency cliek hadden ontvangen, keken wij toch even verbaasd in gedrukten vorm hetzelfde document heelemaal uit Tirol te ontvangen. Merkwaardig genoeg waren het overwegend vertegenwoordigers van buitenlandsehe organen, dde met deze verrassing werden bedacht en het lag voor de hand, dat wij ons afvroegen: met wie hebben wij in dez^n (e doen? Al te ernstig namen wij de zaak niet. want uit ervaring is ons bekend, dat de organisatie van Himmler zoo uitnemend georgan:seerd is, dat er van een particu liere vrijheid althans in politiek opzicht in het Derde Rijk allang geen sprake meer is! Thans -ontvangen wij uit Aken een tweede geheimzinnige zending: twee ge drukte brieven aan dfe „Duitsche mannen" en „Duitsche vrouwen". En ook ditmaal luidt de onderteekening „Duitsche Vrij heidspartij". Het feit dat de toezending var; zulke brieven nog mogelijk is, geeft te denken en al hechten ook wij persoonlijk nog weinig geloof aan een „Duitsche Vrij heidspartij" naast de eenige en officieci erkende N S.D.A.P. waarvan Adolf Hitler nog altijd de hoogste leider is toch achten wij het de moeite waard, de aan dacht op deze gedrukte brieven te vesti gen. Geen emlgranten-weilrt Aan don eersten brief ontleenen wij Aet volgende: „Sterker dan wij konden ver moeden. is de echo. die onze stille arbeid overal in de wereld heeft gevonden. Het is een uit onzekerheid en zwakheid geboren leugen der Gestapo, dat onze brieven „communistisch emigrantenwerk" zouder» zijn en wij betreuren het feit, dat generaal- majoor Von Fritsch tegen beter weten in deze zotte bewering heeft geaccepteerd. Als nationale Duitschers hebben wij met de communisten niets uitstaande en wij ver werpen het bolsjewisme net eender als de bruine dictatuur. Wij hebben ook niets te maken met de Duitsche emigratie, al be klagen wij het lot van hen, die voor een deel tot onze vrienden behooren. Tot deze vrienden behoort niet de voormalige Prui sische Minister van Hnanciën, Klepper, die uit ijdeLheid of domheid ertoe overging, in een Kransch radicaal blad over ons te schrijven. Wat wij te zeggen hebben, dat zeggen wij zelf en op een door ons voor juist gehouden tijdstip". In den tweeden brief lezen wij eenige onthullingen van feiten, die allang fluiste rend besproken worden, maar waarvan niemand definitief kan zeggen, of ze op juistheid berusten. Wij citeeren: „Guernica is niet meer. De oude heilige stad van het katholieke Baskenland. Wat voor ons Weimar is of Potsdam, wat voor den Franschman Versailles beteekent of de kroningsstad Reims, wat Westminster is voor de Erigelschen, dat was Guernica voor de Basken. Deze stad is thans ver nield, er liggen nog slechts puinhoopen en ontelbaar vele lijken. En uit alle deelen der wereld klinken verwijten, daar Duit sche vernielinpswapenen en Duitsche sol daten deze misdaad hebben begaan." „Bismarck was het leven van den Duit schen soldaat te kostbaar om voor dingen op het spel gezet te worden, die geen Duitsch levensbelang waren, heden worden onze jongens voor vreemde belangen ver sjacherd, net als in den ergsten tijd der kleinstaterij. Op hooger bevel worden mis daden begaan, die onzen naam bevlekken en de verachting der geciviliseerde wereld en den vloek van het Spaansche volk met zich meebrengen. Wij vragen niet meer aan de klaaglijke usurpatoren, die zich als rcgcerin.tr van .het Duitsche volk voordoen zij hebben allang zichzelf veroordeeld wij vratren aan dc bevelhebbers van ons leger, waar wij trotsch op zijn: kunt en wilt gij dit moordend spel met het Duitsche lot nog langer toelatenl Wij willen weten: wie stuurt Duitsche soldaten naar Spanje? Wie levert nog altijd kanonnen en vlieg machines aan Franco? Wij willen weten, wie de verantwoordelijkheid draagt." „Wanneer wij door vijanden omgeven zijn, mogen wij ons dan nog den waanzin van een religieusen strijd veroorloven? Moet de strijdkracht van ons volksleger nog verder ondermijnd worden door de krankzinnige „Erneuerer" eener Duitsche religiositeit?" „Moeten er nog meer zware vonn uitgesproken worden tegen oprechte en overtuigde manen, gelijk de thans door het Volksgereoht gevonniste katholieke jeugd leiders. Moet dan alleen de lafaard en de kruiper tot eer komen?' „De rechters, die thans het recht ver krachten, al naar de angst en de willekeur der tegenwoordige machthebbers dit eischt. zullen weldra rekenschap moeten geven voor het Duitsche volk over de uitoefening van hun ambt en ze kunnen er zeker var» zijn. dat zij door het volk met dezelfde maat gemeten zullen jvorden, waarmede zij thans meten." Wij laten de betrouwbaarheid dezer anonvme brieven in het midden. Niettemin bevatten zij veel wat den gedachtengang van een belangrijk deel der Duitsche be volking weergeeft. Want voor ontelbaar velen is het dictatorisch bewind in strijd met de „Freiheit, die ich meine, die mein Herz begehrtl" Roosevelt pakt belasting ontduikers aan In een boodschap aan het congres ver zoekt Roosevelt dit lichaam spoedig een einde te maken aan dc brutale belas tingontduiking in de Vereenigdc Staten door een minderheid van zeer rijke indi viduen. De president beveelt de onmiddellijke aanneming van een wettelijken maatregel aan, om het tegenwoordige belastingstelsel tegen ontduiking te beveiligen en alle ove rige wettelijke maatregelen betreffende de belasting tot de komende zitting van het congres uit te stellen. Roosevelt verlangt voorts, dat de schatkist gemachtigd wordt een grondig onderzoek in te stellen naar dc verschillen- le wijzen van belastingontduiking, met volmacht getuigen aan te wijzen cn hen te dwingen tot het afleggen van getuigenver klaringen. In een voorloopig rapport over een door de schatkist ingesteld onderzoek, dat Roo sevelt aan het congres heeft voorgelegd, beveelt de schatkist herziening aan van de tegenwoordige wet *°t regeling van de be lasting op de in de Vcreenigde Staten door aldaar niet gevestigde buitenlanders be haalde winsten. Vulkaan verwoest een stad Haven door moddergolf dichtgeworpen Volgens te Londen ontvangen berichten is de stad Rabaul op Nieuw Brittannië door den sedert gister in werking zijnde Natoeki vulkaan ernstig geteisterd. Cc meeste huizen n verwoest. De inwoners der stad, 700 blanken, 800 Chineezen en 3.000 inboorlin gen, zijn naar Kokopo gevlucht. De haven Rabaul is door een reusachtige moddergolf, die door de vulcanische bevin gen en de vloedgolf werden opgeworpen, volledig afgesloten. De in de haven liggende schepen konden de open zee niet meer bereiken. Verscheidene schepen zijn door de geweldige modder- massa's tot zinken gebracht. Volgens een bericht van den administra teur van Nieuw-Guinea is in de stad Rabaul de uitzonderingstoestand afgekondigd. Aan alle personen, met uitzondering van de orde bewaarders, is het betreden der stad ver boden. Een wereldvlucht van Miss Earhart De Amerikaaiische pilote 'Amelia Ear hart is te Miami in Florida gestart naar San Juan op Portorico, bij haar tweede po ging om een vlucht om de wereld te maken Haar vliegtuig is een Lockheedeendekker. bijgenaamd „Het vliegende laboratorium". Zooals men zich zal herinneren is zij bij haar eerste poging om een vlucht om de wereld te maken met dit toestel op Hono- loeloe neergestort. De aviatrice zelf bleef echter ongedeerd doch haar vliegtuig werd ernstig beschadigd. AANSLAG OP FRANSCH-SPAANSCHE TUNNEL VOORKOMEN In de spoorwegtunnel PortbouCerbere, die Spanje met Frankrijk verbindt, heeft men een Italiaan, Campelli genaamd, gear resteerd, die bij den ingang van de tunnel eén helsche machine had gedeponeerd. Des kundigen hebben geconstateerd, dat de bom uitstekend was vervaardigd. Ingeval zij ont ploft zou zijn, zou zij den spoorweg ernstig hebben beschadigd. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Opgericht April 1902 Telefoon 117970 's-Gravenbage, L. Copes v. Cattenbnrgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhnisverpleglng en operatie. Gebeele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTUS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers (sters) gevraagd. DONDERDAG 3 JUNI HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmu- ziek. 10.15 Morgendienst. 11.30 Godsdien stig halfuur. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Hand werkles. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 De Gooilanders. 7.15 10-jarig bestaan van de Vereeniging „Nederd. Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszie ken", te Amersfoort (Om 7.55 Berichten ANP.). 9.30 Concert door padvinderskoor (Om 10.00 Berichten ANP.). 10.30 Gra- mofoonplaten. 10.45 Sportpraatje. 11.00— 12.00 Gramofoonplaten. Hierna schrift lezing. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Ultzendinr. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.30 Omroeporkest en solist. 2.00 Causerie „Het maken van huiswerk". 2.30 Orgelconcert. 3.00 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en. thuiszittenden. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 7.00 Juridische causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en soliste. 10.00 De Palladians. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.10 Orkest. 1.05 Sopraan en bariton. 1.35—2.20 Sextet. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth. 5.20 Sport- reportage. 6.40 Actueele causerie. 7.00 Pianoduetten. 7.20 Orkest. 9.00 Taalkun- 10.20 Kerkdienst. RADIO PARIS 1648 M. 12.35 Symphoniecon- cert en zang. 5.05 Zang. 8.50 Kwartet en solist. KEULEN 4f3 M. 12.20 Militair orkest. 1.35 Omroeporkest. 5.05 Kwartetconcert. 6.20 Blaasconcert. 8.30 Reportage. 9.20 Om- roepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 5.20 Omroeporkest en Gramofoon muziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein- orkest. 6.50 Salonorkest. 7.35 Gramofoon platen. 8.20 Omroeporkest. een we/daad voor Uw huid JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. E0TMAN '/Nodrvk têrboiml 47. Jimmy keert de waterkan Hoepla, onderstboven! Is 't niet wreed, den armen man Zulk een kool te stoven? 't Nat stroomt langs zijn ruggegraat, Kijk maar, hoe hij schopt en slaat: 't Is dan ook, dat snap je Voor den man geen hapje! 48. Uit zijn mouwen, uit zijn hals Komt het nat gespoten, Maar door 't springen is zijn hoofd Tevens losgeschoten. Jim denkt: ,,'t loopt verkeerd, o wee!rt Grijpt met spoed de port'monnaie En springt door de ruiten In een wip naar buiten (Wordt vervolgd). afe Pe el cirkel» "DOOR REÖINA VD-^AUW-veLTMANr5^ (41 Honden namen ze niet mee, daar ze niet wisten hoe lang ze op het water moesten blijven. Daar 't kouder werd. trokken ze de dikke nieuwe pelsjas sen en broeken aan, ook deden ze nieuwe hooge laarzen aan, (die zij rondom de voeten opvulden met droog hooi. Een flinke voorraad levensmiddelen werd ingeladen. Nadat zij de afstand over land hadden afgelegd, bereikten zt open water. Hier lieten ze de slede achter en lieten ze de boot in 't water glijden. Zoo roeiden ze weg met alles wat Zij voor de jacht noodig hadden. Het weer was goed en er was weinig wind. Het was nog le vroeg voor de najaarsstormen. De lucht was helder en vrij van mist. De stemming onder elkaar was goed. ieder van hen bad zin in de jacht, en Pawula. die blij was, dat hij mee n.^cht op dit avontuur, was daardoor zijn jalouzie geheel ver geten. De eerste dag hadden ze weinig geluk. Wel kwam er af en toe een zeehond met z'n kop boven water, om adem te halen, doch de eene keer dook het dier te spoedig weer weg en dan weer was de afstand te groot, om met eenige kans op succes de harpoen te werpen. Doch de visschers hadden te veel ervaring om geen ge duld te hebben, dus wachtten ze rustig de andere dag af. 's Nachts waakten ze om de beurt, voor het geval, dat ze in hun boot bedreigd werden door een walvisch, zwaardvisch of walrus. De tweede dag vingen ze een groote, oude zeehond, die ze met groote moeite binnenhaalden. Alkosiak had hem de har poen in zijn rug geschoten, daarna schoot Soak het dier, dat zich aan de harpoenlijn geducht weerde, met z'n buks in de kop. Zoo was de zaak spoedig afgedaan. Ze vilden het dier in de boot en wierpen al wat zij missen wilden buiten boord. Maar tevreden waren ze nog niet. Ook de volgende nacht brachten ze op het water door, hoewel ze in het donker soms moeite hadden om niet in botsing te kernen met de vele ijsschotsen, die de Noordenwind land waarts dreef. Bij beurten werd er gewaakt. Alkosiak 't eerst, omdat hij niet geheel gerust wa§. Zij hadden die dag menigmaal de reusachtige vinnen van zwaardwalvisschen boven water ge zien en Alkosiak had, nadat hij eens door deze dieren bij het visschen was aangevallen, een groot respect voor hen. De nacht was koud, doch in dat opzicht waren ze wel wat gewend. Toen Alkosiak en Soak in de eerste morgenschemer ont waakten. merkten zij een eigenaardige prikkeling op bij het adem halen. Op hetzelfde moment keken zei beide naar Pawula. Zij begrepen, dat hij zittend fn slaap gevallen was, en zagen dat de onderkant van zijn pelskap geheel bevroren WaS door zijn ademhaling. Zij trachtten in de vochtige ochtendnevel om zich heen te atn. Alkosiak nam een houweel van walvischbeen en roerde daarmee in het water langs de boot. „Jongens", schreeuwde hij. „Wij moeten vlug aan wal zi'cn te komen, de Poolzee vriest dicht''. Zij schrokken geweldig van deze uitroep. Het was niets bijzonders, dat de vorst zoo plotseling op kwam, dat was doorgaans het geval. Maar wee het schip, dat zich dan in de nabijheid der kust op zee bevond. Laat staan een licht en met nieuw vaartuig als het hunne. Was daardoor de zee de vorige dag zoo rustig geweest? Neen, dit had Alkosiak niet verwacht. Ze gunden zich geen tijd om te eten, doch roeiden alle drie uit alle macht. Het vater scheen drabbig en golfde van hun slagen als was 't een dunne brij. Toen het langzaam aan lichter werd konden ze beter hun pi.«ats bepalen en zagen ze, dat hun toestand niet hopeloos was. Als de boot het uithield en niet lek werd, zouden ze zeker bij deze niet te snelle vaart, in de middag de kust bereiken. Bijna zwijgend roeiden ze voort. Deze onverwachte vorst wes een misrekening. Doch, het geluk was hen op 't laatste moment nog mee. „Oom! Een zeehond!" fluisterde Soak onverwachts. En waarlijk, dicht in de nabijheid van de boot kwam een zwarte kop nieuwsgierig boven de korreh'qe pap uitkijken Alkosiak gunde zich geen tijd den jongen van antwooid te dienen want nog voor hij een woord had kunnen uit spreken. stond hij op en bijna op 't zelfde moment stak de harpoen het dier midden tusschen de oogen. Het beest was bijna direct dood. Zij zetten de lijn vast in de boot en haalden het beest naar zich toe. Het was een zware, vette zeehond, met een prach tige gestreepte huid en een dikke speklaag. Wat was er een blijdschap onder hen, dat ze deze buit zoo snel nog bemachtigd hadden. Om geen tijd te verliezen besloten ze het dier achter zich aan te sleepen, het straks aan wa) te brengen, te villen en dan met zich mee naar huis te nemen. Voor alle zekerheid legden ze hem nog een flinke strop om de Pep en roeiden verder. Langzaam kwamen ze vooruit, het was merkwaardig stil op zee. Groote witte vogels vlogen k.ijschend boven hun hoofden rond Ook deze dieren voel- di n blijkbaar, dat de winter in aantocht was. In de middag naderden ze langzaam de kust. Het was nu helder weer, zoodat ze de plaats, waar ze landen moesten, vanuit zee bepalen konden. Alles verliep naar wensch. De sleden stonden er nog. Ze stuurden de boot naar de wal, waar Alkosiak hem aan land trok. Nadat hij droge laarzen had aangetrokken, gebruikten ze eerst de maaltijd, die ze zich goed lieten smaken. Ze voelden zich nu weer veilig en gerust en bezagen van' tijd tot tijd met blijde oogen hun kostelijke buit, die vet en glimmend in hun nabijheid lag. Ze besloten hem toch maar ongevild mee te nemen, opdat de afval niet voor de honden verloren zou gaan. De avond van de volgende daq bereikten ze Meljana, dood- "i-moeid maar toch dankbaar en blij. in de ti'd dat Nana "en warme maaltijd voor hen klaar maakte, vilden zij de zeehond, waarvan de honden een feest maaltijd hielden. Toen aten en dronken zij, tot ze niet meer konden en sliepen een gat in de volgende dag. Doch voor hij insliep bedacht Soak, dat, wilde hij voor de najaarsstormen op Ikoetha aankomen, zijn tijd van vertrek nu gekomen was. J t(Wordt vervolgd)] J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2