liirnuir (ümirattl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in ptaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ®rt)ertmtitprijjni: Van f tot 5 regels 1-17*/» Elke regel meerf 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van f—5 regels 230 Elke regel meer <U5 Voor hel bevragen aan 'I bureau V wordf berekend 0.10 No. 6098 MAANDAG 31 MEI 1937 18e Jaargang WAAROM MÜSSERT HET NOOIT ZAL WINNEN Er zijn drie oorzaken aan te geven, als verklaring van het feit, dat Mussert het nooit zal winnen. Ze zijn te vinden in toestand van ons land, in de aard van ons volk en in de persoon van den adspirant- idictator. Ten eerste de toestand van ons land. Wie Nederland vergelijkt met de landen, jwclke aan de dictatuur ten slachtoffer zijn gevallen, spingt onmiddellijk het groote ver schil in 't oog. Rusland was een achterlijk, barbaarsch, tniddeleeuwsch land met een staatsinrich ting, met sociale toestanden, met politieke f verhoudingen welke spotten met het ideaal van een moderne staat. Het tsaristische Rus land heeft metterdaad het oordeel der re volutie over zich ingeroepen en dat het aan een dictatuur ten prooi is gevallen, behoeft niemand te verwonderen. Duitschland was geknakt, ja neergeslagen door oorlogsellende en oorlogsgevolgen. De groote verdienste van Hitler is geweest, dat hij het Duitsche volk weer een ideaal, weer levensmoed heeft gegeven. Door deze koste lijke nationale goederen aan het Duitsche volk terug te schenken in een tijd, toen al les verloren scheen en Duitschland geen toe. I komst meer scheen te hebben, heeft Hitier de dankbaarheid en liefde verworven alle Duitschers, die hun vaderland liefhad den. En Italië lag neer in zijn gebrokenheid van eeuwen. Hoor straffe paardenmiddelen I heeft Mussolini Italië tot één natie aanéén- gesmeed en het Italiaansche volk opgevoed tot een eensgezind volk. Maar Nederland is geen achterlijk, bar baarsch land als Rusland Nederland heeft eeuwen mede aan de spits gestaan der Europeesche beschaving. Nederland is geen verdeeld en verzwakt j volk, dat lijdt onder de gevolgen van eeuwen burgertwist en stedenoorlog gelijk Italië. Nederlands sterke nationaliteit werd reeds geboren in de worsteling tegen Spanje's I overmacht. En Nederland gaat ook niet gebukt onder de ondraaglijke last van oorlogsschulden, herstelbetalingen, verlies van millioenen le- l yens en koloniën, gëldjk Duitschland. Ne- f öerland was en is reeds meer dan een eeuw lang geweest het land yan vrede en rust. Daarom kan ons Nederlandsche volk de paardenmiddelen missen, die landen, in onvergelijkelijk slechter conditie verkeeren- de, weer op de been hebben geholpen. I Ten tweede de aard van ons volk. j Het Duitsche volk en het Italiaansche volk hebben een totale aanleg. Ze gevoelen voor militair machtsvertoon. Ze schikken zich gemakkelijk in het keurslijf van één ge- i .dachte. Maar 't Nederlandsche volk Is individu alistisch. Wij gaan trotsch op onze vrijheid. Ons volk kan veel dulden, veel lijden, maar men rake niet aan zijn vrijheid. Al de eeuwen door zijn wij afkeerig geweest van een staatsbestuur, dat de minderheden ver- drukken wil en oplossen wil in de totale staat. En nog, gelooft het vrij, leeft diezelfde machtige wil tot vrijheid in de nazaten der Geuzen, en op die vrijheidszin der echte va derlanders zal onverbiddelijk het pogen tot vorming van een, de minderheden verdruk kende, totalitaire staat stranden. Ten derde de persoon van den can- 'didaat-dictator. Nederland mag zich gelukkig prijzen, dat een zoo gevaarlijke be weging als het fascisme geleid wordt door een voor het wezenlijke leiderschap zoo on bekwaam man als Ir. Mussert. Bij vergelijking met de buitenlandsche dictators is Ir. Mussert inderdaad niet meer dan een schaduw. Het zou roekelooze dwaasheid zijn, om aan dezen man, die het eerste bewijs van staatsmanskunst nog geven moet, daarbij ,niet alleen nationaal maar ook interna- jtionaal tot zulke gevaarlijke daden in staat zou zijn, het roer van het schip van Staat in handen te geven. Ons volk is nog steeds zoo scherpziende, dat het werkelijke grootheid en kracht van opschepperij kan onderscheiden. Aan dit in zicht zal Ir. Mussert het moeten toeschrij ven, dat hij nooit zal winnen en dat hij nu met de scherven zitl Dr. Vos blijft in de Kamer Ofiicieele cijfers Tweede Kamerverkiezing Naar uit de officieele gegevens van de hoofdstembureaux uit de verschillende kies kringen blijkt, zijn in totaal 4.058.077 geldige stommen uitgebracht, zoodat de kiesdecler 'beeft be-dragen 40.5S0.77. Hoewel deze kiesdeeler bijna 15 lager is dan die, welke volgens de voorloopige cij fers was berekend, wordt daarcoor geen wij. ziging gebracht in tie toekenning der zetels aan de daarvoor in aanmerking komende partijen. Bij de bekendmaking van de namen der gekozenen is eenig voorbehoud gemaakt ten taanzien van ce verkiezing van den Vrij- fceidsbonder, Dr. Vos, aangezien het over- ischot van diens lijst slechts een zeer gering perschil aanwees met dat van een der an- idere lijsten van den Vrijheidsbond. Thans is gebleken^ dat het overschot ran Minister-president Dr. Colijn is Zaterdagmiddag in verband met de kabinetscrisis door H.M. de Koningin ontvangen. Dr. Colijn verlaat hotel de Oude Doelen om zich te begeven naar Huis ten Bosch. Nederland en Tsjecho Slowakije Samenwerking op cultureel gebied Overeensteming bereikt De regeeringspersdienst meldt: Van zijn verblijf in Nederland ter gelegenheid van de Comeniusplech- tigheid heeft Dr. Francke, minister van Onderwijs oer Tsjecho6lowaaksche republiek gebruik gemaakt om met prof. dr. Slotemaker de Bruine, minis ter van Onderwijs, K. en W. van Ne derland, in bespreking te treden over de ontwikkeling en de nauwere aan haling der tusschen beide landen be staande betrekkingen op intellectueel gebied zoomede op het gebied van het schoolwezen. Deze besprekingen hebben geleid: tot de onderlinge uitwisseling van nota's tusschen de heeren dr Ivan Krao, gezant van Tsjecho. Slowakije te 's-Gravenhage, en jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van Buitenlandsche Zaken van Nederland, waarin de beide re geeringen verklaren ten aanzien van onderwerp tot overeenstemming te zijn kcxmen. De samenwerking der beide regeeringen zal zich uitstrekken tot alle betrekkingen op het gebied van wetenschap, letteren en kunst De beide regeeringen zullen met name vergemakkelijken óe organisatie van univereitaire leergangen, voordrachten, stu diereizen, de verleening van beurzen aan studenten, de vertaling van wetenschappc. 1 ijke en letterkundige werken, de ontwikke ling van nationale afdeelingen in de biblio theken der beide landen, de geregelde uitwisseling van officieele publicaties, de herziening van schoolboeken, het over en weer onganiseeren van tentoonstellingen, concerten, tooneel voorstellingen enz. De beide regeeringen zullen eveneens haar steun verleenen aan instellingen, welke ge roepen zijn om de betrekkingen tusschen de beide landen op het gebied van wetenschap, letteren en kunst te bevorderen. De Zondagsrust der visschers bedreigd De hulp van de regeering ingeroepen De vereeniging „Bethsaïda", de schippïrs- vereen. „Viaarduinen", de schippersvereen. ..Katwijk", de Chr. schippersvereen. „Ons aller belang" te Schveningen, de Ned. iond van Chr. Federatie- en Transportarbeiders, de Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders .,Sint Bonifacius" en de Bond van Oud-Ka tholieke Fabrieks- en Transportarbeiders hebben zich in een adres gewend tot de Mi nisters van Landbouw en Visscherij en van Binnenlamlsche Zaken. In dit adres wijzen zij erop, dat in de haringvisscherij, met na me de drijfnetvisscherij op de Noordzee, de Zondagsrust steeds meer wordt bedreigd. Vroeger waren de visschers in drie groepen te onderscheiden, nl. de z.g.n. vijf-nachters, de vijf-nachters met een avondschot op Za terdag en de zes-nachters, die werken tot 's Zondagsavonds. Thans is de werkelijkheid echter zoo geworden, dat de helft der vijf-nachters met een Zaterdagavondschot zijn geworden tot zeven-nachters, met het gevolg dat de rustdag onnoodig wordt vernield. Aangezien door de bedrijfsmenschen zelf het kwaad niet kan worden gekeerd, wordt aangedrongen bij de Regeering op het treffen van regelingen, nl. verbieden van uitzetten van netten op Zaterdag, alleen met uitzondering van het kleine aantal schepen, waarvan de bemanning om des gewetenswil, tot nog toe vijf nachten vischte en die daarbij de ge woonte had een half schot 's Zaterdags avonds te doen en een half schot 's Maandagsmorgens, welke vrijheid be hoort bestendigd te blijven. GOUDEN AMBTSJUBILEUM Op 6 Juni as. herdenkt de meesterknecht in de wijnkooperij van G. M. S. Steins Bis schop te Amsterdam, de heer Jozef nsen het feit, dat hij voor 50 jaar in dienst trad. de lijst.Vos inderdaad het grootste was, zoo dat met de heeren Bierema, Van Lidth de Jeude en Wendelaar, de heer Vos voor den Vrijheidsbond tot li© der Kamer gekozen zal worden vertelaard. DR COLIJN KABINETSFORMATEUR Opdracht van de Koningin ontvangen De Regeeringspersdienst meldt: Hedenmorgen heeft H.M. de Ko ningin Dr. H. Colijn, minister van staat, ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabi net. Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen hou- De looste geboortedag van wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmun Ter gelegenheid van de herdenking van zijn honderdste geboortedag hebben het hoofdbestuur van de Christelijk-Historiscbe Unie, commissarisen, directie en hoofd redactie van het dagfblad De Nederlander en cte Christelijk Historische kieskringen te 's-Gravenhage, Scheveningen en Loosduinon Zaterdagmiddag op het graf van Jhr. Mr. A F. de Savornin Lohman op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage drie kransen neer gelegd. Het was een eenvoudige, sobere en indrukwekkende plechtigheid. Verscheidene vooraanstaande leden van de Chr.-Hist,. Unie waren erbij tegenwoordig, o.a. werden op gemerkt de leden van het hoofdbestuur, Staatsraad Mr. J. Schokking, Prof. de Zwaan en de heeren Snoeck Henkesmans, Trianus, ter Haar en Hcnkels. Namens het hoofdbestuur van de Unie legde Staatsraad Mr. Schokking een groote krans op het graf. Hij sprak daarbij de vol gende woorden: „Gedachtig aan het woord uit de Heilige Schrift: „Gedenk uw voorgangers", herden ken wij in groote eerbied en diepe dank baarheid onzen grooten voorganger de Sa vornin Lohman, die groot was, omdat hij klein was voor God". Namens commissarissen, directie en hoofd redactie van Dc Nederlander legde ds h^er Ter Haar vervolgens een bloemstuk op bet graf. De aanwezigen begaven ®ich vervolgens aar de aula, waar de voorzitter van ie Haagsche kieskring der Unie, de heer T'la- i, 'n korte gedachtenisrede uitsprak. Spr. merkte op. dat wanneer de Sawrnin Lohman niet was geboren en hij rfiet had geleafd en gewerkt, de intieme band, welke zoovele duizenden Christelijk-historische mannen en vrouwen samenbindt, niet zou zijn ontstaan Spr. noemde de Savornin Lohman strijder voor recht en gerechtigheid, herdacht df-n staatsman ten slotte als Christen en eindig de met het voorlezen van Psalm S9 7, dat aanwezigen hierna zongen. Na de plechtigheid in de aula begaf men zich wederom naar het graf, waar voor de derde maal, nu namens de 's-Gravenhaag sche kiesvereeniging, een groote krans werd neergelegd. Geen conflict bij Werkspoor Loonsverhooging aanvaard door vakbonden. Het dreigende arbeidsconflict bij Werk spoor is opgelost. Vorige week izijn tusschen werkgevers en werknemers nieuwe onder handelingen aangeknoopt, waarbij de Di rectie toezeggingen deed, die j.l. Zaterdag middag door de arbeiders zijn aanvaard. Als gevolg hiervan ivorden de loonen va tot en met 30 cent per uur met één cent erhoogd, die van 31 t/m 50 cent per uur met twee, die van 51 t/m 56 cent met drie lie van 57 cent per uur en hooger ook met drie cent per uur. Verder wordt de loongrens-basis der hoogste loonen opnieuw met twee cent verhoogd, waardoor prac- tisch de loongrenzen met 10 pet. verhoogd 'orden. Tenslotte zullen de vacanties als volgt worden geregeld: aan arbeiders, die vóór of op 1 Juli 1936 in dienst waren, wordt zes dagen per jaar verlof gegeven, aan de genen. die in dienst waren tusschen 1 Juli en 1 November 1936 vijf dagen en aan. de arbeiders, in functie getreden na 1 Novem ber jl. vier dagen. Het dreigend conflict bij „Werkspoor" is door de aanvaarding van deze nieuwe rege ling door de werknemers van de baan. SALARIS VERHOOGING IN ORANJE-NASSAUMIJNEN In verband met den beteren gang van zaken in de Oranje-Nassaumijnen te Heer len is den beambten een tijdelijke salaris- verhooging van 5 toegekend. VIJF VERDRINKINGS- GEVALLEN Drie er van bij he. zwemmen gebeurd Jongen van wisse dood gered Als het warm Is, wordt er gezwom men en waar gezwommen wordt,, val len slachtoffers. Dit feit is droevig en zeer te betreuren, doch daarom niet minder waar. Drie menschen hebben dan ook in 't voorbije week-end het leven verloren, toe ze verkoeling en ontspanning zoch ten in het water; twee verdronken door een ongeval en een jongen te Amsterdam werd op het nippertje gered. Deze tragische ongevallen beklèm- tonen weer eens nadrukkelijk de reeds zoo vaak herhaalde waarschuwing: Gaat niet zwemmen of baden in onbe kend of gevaarlijk water, ook al voelt ge u in het water even zoo goed thuis als op het land. Op gevaarlijke plek te water gegaan Zondagmiddag is de 19-jarige A. M., uit Amsterdam, tijdelijk woonachtig te H i 1- v e r s u m, bij het zwemmen nabij de haven van Huizen verdronken. Deze plek is zeer gevaarlijk door de trek, welke de zee er door de diepe vaargeul heeft, en elk jaar worden hier slachtoffers gemaakt. M. was met zijn broer en een vriend er op uit getrokken. Nabij de haven zwom de vriend op een afstand van tien meter uit de kust. M., die de zwemkunst bij lange na niet goed verstond, begaf zich te water, aanvankelijk wadend. Verderop gleed hij evenwel uit en zakte weg. De ander zag 't gebeuren en ging er terstond op af. Hij slaagde er in M. boven water te houden, doch uit eigen lijfsbehoud moest de vriend M. spoedig laten schieten. Deze verdween toen in de diepte. Een hem toegeworpen reddingsboei bereikte hem niet meer. Op den kant had men het ongeluk ook zien gebeuren en de havenboot voer met een dokter aan boord uit. Men vond den jongeman niet meer en is toen gaan dreg gen. met het resultaat, dat men het lichaam vond en kon bergen. Drie kwartier is de geneesheer bezig geweest met kunstmatige ademhaling, doch ten slotte moest hij den dood constateeren. Het lijk is voorloopig op de gemeente- werf ondergebracht. In de Roosendaalsche Vliet verdronken Zaterdagavond te kwart voor zeven is een vijftien-jarige jongen, Kimmenade genaamd, bij het zwemmen in de Roosendaalsche en Steenbergsche vliet, nabij het Gastelsch veer, verdronken. Kleedhokje bleef gesloten Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de Voorburgsche Bad- en Zweminrichting zekere De J. bij het zwemmen verdronken. Na de sluiting bleef het badhokje van het slachtoffer gesloten. In verband hiermede is men gaan dreggen. Na eenigen tijd werd 't lijk opgehaald. Speel niet aan den waterkant De elfjarige W. de Kolf, wonende aan de Goudschesingel te Rotterdam is Zater- middag tijdens het spelen van de glooiing aan de Maas bij de Wilhelminakade afge gleden. te water geraakt en verdronken. Zijn lichaam zonk direct naar de diepte en eerst geruimen tijd later heeft de „Politie 5" den jongen levenloos bovengebracht. De politie waarschuwt in het algemeen, dat 'c spelen aan den waterkant speciaal in de buurt van de rivier uiterst gevaarlijk is, waarom zij in verband met de vele onge lukken aan de Maas de ouders verzoekt hun kindereu van den waterkant weg te houden. Knaapje in sloot geraakt Zondagmiddag is het driejarig zoontje van de familie Brouwer te Anna Pau- n a nabij de ouderlijke woning aan den De Kamper Hoogleeraar Prof. Dr. K. SCHILDER zegt: „Tot de lezing van dit prettig geschre ven en frisch geïllustreerde boek wek ik hartelijk op!" DE LEVENSROMAN VAN Dr. H. COLIJN door RUDOLF VAN REEST 238 bladzijden, 70 foto's - Geb. 3.90 Bestel gen exemplaar bij uw boekhandelaar Uitg. BOSCH KEUNING, te BAARN Reeds in de modder vastgeraakt Een 15-jarige jongen, die op een vlot speelde in het water langs de Da Costa kade te Amsterdam, gleed uit ei raakte te water. Hij kon niet zwem me zonk onmiddellijk naar de diepte. Een be woner van de Da Costakade, die het onge luk zak gebeuren, bedacht zich geen oogen- blik, doch sprong het knaapje na. Dit zou zijn redding zijn, want hij was reeds in de modder vastgeraakt. Met veel moeite gelukte het den knaap boven water te brengen. Door inmiddels toe geschoten voorbijgangers konden redder en geredde op 't droge worden gebracht. De jon gen is ter observatie naar het Wilhelmina- ziekenhuïs overgebracht Duurtetoeslag in Ned. Indië Voor ambtenaren beneden 300 p. m. BATAVIA, 29 Mei. (Aneta) Van offi cieele zijde wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 Juni 1937 in geheel Indië uiteraard uitgezonderd die streken, waarin reeds een gelijke of een hoogere toeslag was verleend aan ambtenaren met een maande- lijksch inkomen van minder dan 300 gulden, een duurtetoeslag van 5 pro cent is toegekend, op de normale en overgangsbezoldiging, met een mini mum van 1. Hierdoor mag het ge zamenlijk inkomen het bedrag van 300 's maands niet overschrijden. 65-JARIG HUWELIJKSFEEST Heden herdenken Joseph van de riek en Maria Vogel, wonende te Rilland Bath, (Zeeland) hun 65-jarig huwelijksfeest. Volg een degelijke, goedkope, schriftelijke opleiding tot ELECTRICIEN, STERKSTROOM-MONTEUR of ZWAKSTROOM-MONTEUR raag zonder verplichting inlichtingen j A.S.S.O. Nieuwe Plein 31. Arnhem Op den honderdsten geboortedag van wijlen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman werd Zaterdagmiddag op het graf van den grooten staatsman op Oud Eik en Dui nen te Den Haag door het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie een. krans gelegd. Door Dr. J. Schokking werd een herdenkingsrede uitgesproken, N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 99'/2 (Koers van omwisseling 99^ VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Dr Colijn heeft van H. M. de Koningin opdracht ontvangen tot formatie van een Kabinet. In een zwembad te Amsterdam heeffi een felle brand gewoed. Verschillende verdrinkingsgevallen zijrt in de afgeloopen dagen weer voorgekomen Vanmiddag is te Zutfen de algemeens vergadering aangevangen van de Chr* Ambtenaarsbond. Op „Woudschoten" is de jaarvergade* ring gehouden van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De vergadering van de Vereen, van Chr. Technici. Bij een auto-ongeluk op de Haarlemmei straatweg is één persoon gedood en drie gewond. De tweede partij van het damtournooï SpringerRaichenbach is door Springer gewonnen. Het Duitsche pantser schip Deutsch- land" is nabij Ibiza Belearendoor roode Spaansche vliegtuigen gebom bardeerd. Twee treffers waren oor zaak dat 23 Duitsche matrozen wer den gedood en 83 gewond. Een nachtelijk bombardement van Bar-? celona door rechtsche vliegtuigen heeft zeer veel slachtoffers gemaakt. De niet-inmengingscommissie zal mor* gen te Londen het „Deutschland"-mcident bespreken. In Engeland heeft met het weekeind een heele serie luchtvaartongelukken' plaats gehad. VERBLENDSTEENEN IN ZEER FRAAIE KLEUREN N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabriekeri GELDERMALSEN TeL 3 en 69 Chr. Nat. Werkmansbond Het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond heeft in zijn jongste verga dering als propagandist van den bond be noemd den heer J. S t r a t i n g te Groningen als opvolger van den heer A. Broen te Enschedé. De heer Strating is een jaar op proef werkzaam geweest en heeft in die periode 16 nieuwe afdeelingen mogen op richten. Hij heeft zich nu metterwoon te Utrecht gevestigd. Motor- en Rijwielbeschikking is een aanvulling van de motor- en rij- wïelbeechikking gepubliceerd volgens welke het voeren van een tweede stel richting aanwijzers aan de achterzijde van een auto is toegestaan. Vooral bij langere automobie len zijn de voordeden van oeze aanvullende beschikking tastbaar. De A.N.W.B. betreurt echter dat geen dwingend voorschrift gege ven wordt. Niettemin acht zij de nieuwe be palingen een belangrijke vooruitgang bij de oude. Voorts is vervallen verklaard het voor schrift, dat met 1 Januari 1938 de afstand tusschen de beide koplampen van automohi6 len minstens de helft van óe spoorbreedte zou moeten bedragen. Aan tal van automo bilisten worden hierdoor groote kosten be spaard. WEGENS DOODSLAG VEROORDEELD De rechtbank te Middelburg veroor deelde den 36-jarigen landbouwer F. J. G. tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens doodslag op 4 Maart ge pleegd op den landbouwersknecht v. d. Wege, De eisch luidde zes jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1