KERK EN ZENDING Jonge Moeders jfswas WOENSDAG 26 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Grand-Rapids (NAm.), H. Ligtenberg te Lisse GEREF. KERKEN Beroepen: Te Oosterbeek, Ds A v. d. IWeg te Oudewater. .VRIJE EVANG. GEMEENTE Beroepen: Te Heerde de heer K. H. Kammeyer te Apeldoorn. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE .Velp De heer H. R. Timmerman, thans hulpprediker bij de Vrije Evangelische Ge meente te Velp, zal aldaar op 30 Mei a.s., des namiddags 4 uur, zijn intrede doen, na 'des morgens bevestigd te zijn door Ds. P. M tl 11 e r te Nijverdal. AMBTSJUBILEUM Zondag mocht Ds. M. J. Beukenhorst, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Sluis, herdenken, dat hij voor 40 jaar te Druten in het ambt werd bevestigd. Do ju bilaris werd deswege gelukgewenscht door het college van kerkvoogden en notabelen. Het behoeft geen betoog, dat de belangstel ling groot was. Ds. Beukenhorst werd geboren in 1873. Van Druten vertrok hij in 1902 naar Laren in Gelderland, en vandaar in 1908 naar zijn tegenwoordige standplaats. Dr. D. J. VAN KATWIJK Woensdag, 16 Juni as. hoopt Dr. D. J. van Katwijk, Gcief. predikant te Vel- sen, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren tot den Dienst des Woords werd in geleid. Dirk Jan van Katwijk werd 15 April 1878 te Rotterdam geboren. Aanvankelijk tot den handel opgeleid ging zijn begeerte heen naar het predikambt. Na zijn studies aan de Vrije Universiteit te Amsterdam te hebben vol tooid promoveerde hij den 31 en Mei 1912 op een proefschrift „De Profetie van Habak- kuk". Promotor was Prof. Dr. van Gelderen. Den 16en Juni 1912 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente te Pijnacker-Nootdorp en diende achtereenvolgens de kerken van Zwammerdam, .Schipluiden en Oegstgeest, terwijl hij 25 Maart 1928 in zijn tegenwoor dige gemeente Velsen zijn intrede deed. Namens de classis Den Haag was hij ge durende een groot aantal jaren haar nauw gezette Deputaat voor de Zending. Meerdere malen weid hij afgevaardigd naar de Part. Synode van Noord-Holland, die hij o.m. als scriba diende. In samenwerking met den heer G. Meime schreef hij ten dienste van het Middelbaar Onderwijs zijn „Beknopte Bijbelsche Ar cheologie" en verscheen van zijn hand een leerboek over de Chr. Ethiek. Voorts was hij medewerker aan verschillende Kerkbo des. Reeds gedurende 19 jaren is hij als leer- oar aan de Chr. H.B.S. te Alphen aan de Rijn verbonden voor het vak Godsdienst onderwijs, in welk vak hij ruim zeven jaren de Chr. Kweekschool te Rotterdam diende, Namens den Schoolraad voor de Scholen imet den Bijbel heeft hij zitting in de exa men-commissie voor Bijbelsche aardrijks kunde en Oudheidkunde. Op het terrein van het politieke leven be woog hij zich tot voor enkele jaren als voor zitter der A. R. Prop. Club te Velsen. MET EMERITAAT Near wij vernemen is dis H. J. Meuter, Ned. Herv. predikant te Krewerd (Gron.), die 19 Sept. a.s. 40 jaar predikant is, voor nemens emeritaat aan te vragen. Ds Meuter werd 26 Nov. 1868 geboren en in 1897 candidaat in Friesland, om 19 Sept. van dat jaar te Kalantsoog in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. In 1900 ver trok hy naar O. en N. Gasselt, welke stand plaats in 1902 met Ammerstol verwisseld werd. In 1905 werd ds. Meuter predikant te Waterlandkerkje om in 1908 naar Nes op Ameland te vertrekken. In 1910 kwam hij fin Heveslces en 19 Mei 1912 verbond hy zich aan zijn tegenwoordige gemeente. GEREF. GEM. TE GENEMTJIDEN De kerkeraad der Geref. Gemeente te Ge- memuiden heeft aanbesteed het sloopen van een perceel aan de Langestraat aldaar, toe- behoorend aan de burgerlijke gemeente om op dezelfde plaats een pastorie te doen bouwen. De aanleg van electrisch licht en yraterleiding- zal later worden aanbesteed. PROTESTANTSCHE KERK IN INDlfi DrN.A. C. SlotemakerdeBruïne, 'die benoemd werd tot directeur van het Persbureau Aneta, blijft hiernaast voorzit ter van d« Protestantsche kerk in Indië. EEN DORPSVOORBEELD ZONDER KERK Op de tentoonstelling te Parijs zal een Voorbeeld van dorpsbouw te zien zijn. waar allerlei woningen, gebouwen, enz. zijn maar geen kerk Dit is slechts een expositie. In Oost-Pruisen echter zal een echt dorp worden gebouwd, hetwelk tót voorbeeld dienen moet voor den nieuwen dorpsbouw. voor de landkolonisatie in Oost-Duitsch- land dat inderdaad geen kerk hebben zal. De eerste spade voor dezen doppsbouw werd Vorige week Zondag in den grond gestoken door den leider dezer kolonisatie, staf-chef Lutze. Het dorp zal den naam Fichenkamp dragen. Er komen 300 nederzettingen ieder met 1000 vierkante'Meter grond. Het wordt gebouwd naar de wijze der oude Germanen met een brink, waarop echter geen kerk, maar een gemeenschapshuis zal verrijzen. Verder komen er een stadion, een zwembad, Verschillende plaatsen voor schietoefenin gen en een feestterrein voor gemeenscha.! pelijke "vieringen, maar gelijk gezegd, een kerk zal ontbreken. chr .NATIONAAL ZENDINGSFEEST Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 7 Juli op Middachten bij De Steeg wordt gehouden, wordt ook een Jeugddienst georganiseerd, waarin zullen Voorgaan Dr. H. J. Hak, Herv. predikant te Arnhem en de heer J. Fortgens, oud zendeling van Halmahera, de schrijver van de bekende boekjes „In het gezaaide" en „Het volle koren". kerkhersteldagen De jaarlijksche ledenvergadering van Kerkherstel zal op Woensdag 6 October a.s. te Utrecht worden gehouden, gevolgd op Donderdag 7 October door een ééndaagsche conferentie op Woudschoten bij Zeist. Op de ledenvergadering zal worden gesproken over het ambt van predikanten, van ouder lingen en van diakenen. Op de dan volgen de Woudschotenconferentie zal gehandeld worden o> „Kerk en School" en „Oxford PQ Edinburgh'•- De Evang. Luthersche Synode Rationalisatie in het kerkelijk leven Maandagochtend is de 125ste zitting van de Synode van de Ev. Luthersche kerk door den voorzitter der vorige Synode-zitting, Ds L. Schutte in het dienstgebouw van de Oude-Kerk te Amsterdam geopend. De Synode kiest tot haar voorzitter Ds L Schutte, tot vice-voorzitter den heer J P Dudok van HeeL De Voorzitter leest 1 Kor. 1212—27 en spreekt een openingswoord. Saamhoorigheid kunnen we in de kerk niet ontberen. De geestelijke nood is groot en de arbeiders zijn weinig. Eendrachtig, bedachtzaam, maar vastberaden zal ge zocht moeten worden naar die arbeidsver- deeling en methode, waarbij de beschikbare krachten en de voorhanden mogelijkheden, tên volle worden benut. Rationalisatie zou men dit kunnen noemen, maar dan rationa lisatie in den hesten zin des woords. Het aan de orde stellen van de kwestie der leeftijdsgrens voor predikanten, het overwe gen van de mogelijkheid hen van stand plaats te doen veranderen, het zoeken naar een betere groepsindeeling, onderwerpen hier nu of eerder aan de orde, wijst reeds in die richting Wanneer wij erop letten, hoo onevenredig bijv. de verdeeling der predi kanten over de gemeenten is, in vergelij king met hun zielental, hoe groot het getal loden in de verstrooiing, dan begrijpen wij dat hier een practischer arbeidsverdee- ling moet tot stand komen. Het groot aantal studenten aan ons seminarie opent hier ook perspectieven waardoor de geestelijke akker in de toekomst gelijkmatiger en daardoor met rijker vrucht bewerkt zal kunnen worden. In de plaats van mr. Rahder wordt tot lid der synodale-commissie benoemd de heer L. F. Pont te Amsterdam. Tot leden der commissie voor rapport over de werkzaam heden der Syn. commissie Ds. G. Voges, Mr. W. F. Lichtenauer J. W. Th. Beek. De le penningmeester der Synode Mr. Loman memoreerde in zijn verslag den druk van de heffingen, die van rijkswege van de kas sen worden gevraagd, doodehands- en cou ponbelasting .terwijl de vele conversies de inkomsten eveneens hebben aangetast. Ook de inkomsten uit het levende geslacht loo- pen door de tijdsomstandigheden achteruit, zoodat groote financieele voorzichtigheid geboden is. Echter mag vertrouwd worden, dat binnen niet te langen tijd deze zorgen wel weer minder drukkend zullen worden In de commissie voor het nazien van de financieele bescheiden worden benoemd. d,s.. G. Voges, G Muls en J. Beek. Tot leden der commissie van rapport inzake het voorstel- Deventer betreffende een nieuwe groeos- indeeling werden benoemd: ds. Hoevers, F. Wijsveld en Mr. W. Lichtenauer. Vervolgens bracht de 2e secretaris der Synode, dr. Rust, verslag uit van den staat van het kerkgenootschap over 1936 On danks vele, vooral geldelijke zorgen, ademt dit verslag een geest van opgewektheid, die dankbaar stemde. Daarna werd de vergadering verdaagd tot den volgenden ochtend. Vereeniging voor geestelijke Volksgezondheid Voortzetting van het Congres Onder voorzitterschap van Prof. Mr. W. A. B o n g e r is gister te Amsterdam voort gezet het tweede landelijke congres van de Vereeniging voor Geestelijke Volksgezond Dr. K. G. van der Waals besprak het neurotische gezin Dr. A. Querido en Mej. P. H. Hubregtse het onmaatschap pelijke gezin. In de middagvergadering werd .onder voorzitterschap van Mr. F. Kranenburg het onderwerp: „Hulp bij gezinsconflicten" aan de orde gesteld. Dr. H. van der Hoeven bezag dit onderwerp van het standpunt van den geneesheer. Prof. Mr. W. J. A. J. Duynstee behandelde de hulp bij gezinsconflicten in betrekking tot den geestelijke. Mr G. T. J. de Jongh besprak het consultatiebureau voor gezins moeilijkheden, terwijl Mr. J. O verwat er het onderwerp: „Hulp bij gezinsconflicten" uit justitiëel oogpunt bezag. P. VAN TUINEN t In den ouderdom van 76 jaar is te Bergum overleden de heer P. van Tuinen, rus tend godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk. De heer van Tuinen verwierf zijn diploma in 1894, in welk jaar bij zijn werk te Nijkerk aanving. In 1895 vertrok hij naar Hantum, vandaar in hetzelfde jaar naar Hiaure. In 1906 kwam Slochteren aan de beurt. De heer van Tuinen werd in 1909 evangelist te Bergum. Sinds 1927 was hy rustend. FABR.v. GROOT-KEUKENINSTALL. W. H. JORDENSE SCHEVENINGEN COMPLETE KEUKEN-INSTALLATIES GEHEEL NEDERLANDSCH FABRIKAAT ONDERWIJS EN OPVOEDING Examens Groningen. Bevorderd tot doctor „Komple: hexi drlei ■oefschrift 'ClO- de heer L. Bijkerk, geb. te Veenhi TTtrecht Bevorderd tot doctor in de ge kunde op een proefschrift ..Over de bezin- klngssnelheld der roode bloedlichaampjes bi' gonorrhoe van den man", de heer I s a a k e Zuidlaren. Cob e Acadi nlaclic Exnmci sterdam. G aal en letterl T D. de Geus. o n 1 n g e n. Gesl.: Godgeleerdheid: A. Barendrecht, Delft Geneeskunde: doet. ex., de heeren P. M. v. d. Gugrten, Den Haag: J. M. W. Kampmeinert. Leiden; I. D. L D. Fransen v. d. Putte, Goes. Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Scheikunde): ïct ex.. de heer S. Rosenthal; id. (hoofdvak harmacie)doet ex., de heer P. E. Gunster :um laude). NU me gen. R.K. Univ. Gesl.: Wijsbegeerte (paedagoglek): doet. ex., de heer J. A. Han digere, Nijmegen, Rotterdam. Ned. Handelshoogesch. Gesl.: Handelswetonsch pen: doet ex., de heeren W. H Halghton en B. Schendstok. Tilburg. R.K. Handelshoogeschool. Gesl.: Econ. en sociale wetenschappen: doet ex., de heer J. G. C. Koelman. Heerlen; prop. ex.. de heeren J. C .B. Jansen. Breda; P. B. Klazen. Tilburg; P. J. H. Klomp Buters, Veghel; A. M. M. v. d. Looveren. Helmond. ApothcKcrsnxMlotcnt. Amsterdam. Gesl. de dames H E de Haan te Den Haag en J Seljee te Haarlem. I, c I d e n. Gesl. de dames V. Schipper te Oud-Beüerland en M. v d Velde te Den Haag, en do hoer Lien Tjay Liang te Lelden. Ut - - Apeldoorn. Mnchlniaten. Den Haag. Theor ged. dlpl. P de heeren H A Acda te Middelburg. A W v der. Berg te Utrecht; F M Ruizenaar te VLsslngen P Smit te Terschelling; B Hulsman te Delfzijl en J Blok te IJmuldcn. Logopnedlc. Utrecht. (Vereen, tot bevor dering der belangen van slechthoorenden). Dlpl voor llplezen; Geöx. 6 cand., afgew 1, gesl. 5, nl. de dames G. Th H. Peters te Zeist (met aanteekonlng)D Jansen te Deventer (Idem). M A van Wlfferen te Eindhoven (idem); H. Spruyt te Rotterdam en de heer M J C Visser te Rotterdam (met aanteekenlng). Verpleeg personeel. Bergen op Z O O m. „Vre derust". Rüksdlpl. B: Gesl. de broeders: M A v DUke. J Koen, L J Looij, G Quist en J Schout i de •s: M 1 d Boi W 1 Demeter, C Hage, M G de Looff. IC N deMeul- meestor, M G den Ouden, L de Ruijter, D van Steveninck. A Ton, J v Weerden, JAW Wie- WETENSCHAP De Chr. Vereeniging van Natuur- en Ge neeskundigen hield haar voorjaarsvergade ring te Utrecht, onder presidium van Dr. J. H. Landwehr, daar de voorzitter Dr. J. F. R e i t s m a verhinderd was. Prof. Dr. G. J. S i z o o werd herkozen als bestuurslid en Dr. J. F. Reitsma als lid der redactie van het orgaan. Ej heer Dr. Stoffelsma te Wommels, Dr. H. Turkstra te Groningen en Dr.J.v. Woerden te Arnhem werden gekozen tot lid der vereeniging. De heer Brummelkamp, chirurg te Amsterdam, hield een lezing over: „De cephalisatie als biologisch verschijnsel". De referent gaf een overzicht van de caphalisa- tie-leer, die het verband tusschen hersen- gewicht en lichaamsgewicht bij den mensch en bij vele diersoorten heeft onderzocht. Hij besprak de gronden, waarop deze leer be rust en haar geldigheid voor pathologische hersengroei en voor de oerebra van eenige recente en fossiele rassen. Na een bespreking van de morpbologi- sche basis, waartoe de cephalisatieverschijn- selen zijn terug te voeren, oefende de spre ker critiek op de conclusies, die Dubois bij zijn palaeontologische onderzoekingen uit de cephalisatieleer heeft afgeleid. Tenslotte deed dr. Brummelkamp mededeeling van zijn eigen onderzoekingen op dit gebied. Op deze voordracht volgde een uitvoerige bespreking. van haar baby gaaf en gezond blijft. Dit im mers wijst op een goede verzorging van_ de kleine. Het geheim van een gezond huidje is de teere plaatsen te behandelen met Purol en het huidje koel en droog te houden met Purolpoeder, dan wordt het nooit rood of branderig en gaat nimmer stuk. Purol (wit en geel) in doozen 30 en 60 et. Tube 45 et. Purolpoeder in bujjen 40 en 60ct. Bij Apoth. en Proghten. Gemakkelijk te onthouden 26 Mei Kamerverkiezingen 26 Juni Rotterdammermarsch KONINKLIJK NEDERL LANDBOUW-COMITE Op de vergadering van het K.N.L.C. kwam o.m. het volgende ter sprake; Geklaagd werd over de toepassing van artikel 7a van de wet op de vermogens belasting, hetwelk bepaalt, dat voor do waarde van den grond moet gelden, de ver koopwaarde. Meermalen komt het voor, dat gronden die om bepaalde redenen tegen zeer hooge prijzen zijn verkocht als norm dienen voor gronden in de omgeving, waar door deze laatste te hoog worden aange slagen. Men meende, dat voor de vermogensbe lasting met de gebruikswaarde der gronden moet worden rekening gehouden en niet met de verkoopwaarde. Besloten werd dit punt in de vergadering van dag. besturen der drie centrale landbouw-organisaties aan de orde te stellen. In verband met het verzoek van een der aangesloten organisaties te ageeren voor een wettelijke regeling der runderhor- zelbestrijding, werd besloten aan dit verzoek niet te voldoen, aangezien het on- gewenscht moet worden geacht het aantal voorschriften voor de veehouderij te ver- grooten. Naar aanleiding van een klacht omtrent ongelijke behandeling van verbouwers van fabrieksaardappelen en van telers van consumptieaardappelen, riaar eerstge- noemden in de gelegenheid worden gesteld de vroege soorten eerstelingen en ideaal te laten denatureeren. hetgeen aan de anderen niet is toegestaan, werd er op gewezen dat dit punt van weinig belang is, daar ook de handel aardappelen mag laten denaturee ren en herkomst dezer aardappelen niet is na te gaan. De aandacht werd er op gevestigd, dat de hooge tarweprijs op de wereldmarkt nog geenszins de afschaffing van de tarwerege- ling wettigt Tevens werd gewezen op den richtprijs der tarwe van f 9.25 per 100 K.G, welke te laag is en verhoogd moet worden tot f 10 per 100 K.G. Besloten werd, te dezer zake na de verkiezingen de noodige stappen te doen. In verband met het overlijden van den heer D. de Boer Dzn. te Stompetoren. werd tot lid van de pachtcommissie voor den Wieringermeerpolder be noemd de heer P. Stapel Czn. te Hoogkarspel Aan den heer A. Minderhoud, directeur van den Wilhelminapolder zal worden ver zocht de plaats van den heer j. A. Hibma te Dronrijp, die om gezondheidsredenen heeft bedankt in genoemde pachtcommissie op te nemen. Ingekomen was een uitvoerige nota om trent den toestand der melkvee- houdersbedrijven. Aan de hand van de bedrijfsuitkomsten der landbouwboek- houdbureaux werd aangetoond, dat alleen daar waar geen rente of pacht is te betalen een sober bestaan mogelijk is. Verschillende middelen tot verbetering werden voorge steld. Omtrent verschillende dezer punten is reeds actie gevoerd. Het dagelijksch bestuur verklaarde zich bereid te gelegener tijd de noodige stappen te doen, welke tot verbete ring kunnen leiden Economie en Financiën A.K.U. MELDT BETERE RESULTATEN Brutowinst gestegen van f 3-550.8ii tot 9.044.487 Productie en verbruik Achterstallig dividend vordt ingehaald Het jaarverslag van de A. K. U.( dat heden gepubliceerd Is, maakt melding van een stijging der bruto winst van 3^50.811 over 1935 tot ƒ9.044.487 over 1936. De bedrijfswinst steeg van ƒ1.267.290 tot ƒ1.814.678. Op de gewone aandeelen wordt geen dividend uit gekeerd, over eventueele reorganisa tieplannen meldt het verslag ditmaal niets. Aan het verslag ontleencn we de volgen de bijzonderheden: Naar schatting nam de wereldproductie toe van 420 tot 462 millioen kg. Aangenomen mag worden dat het verbruik in minstens gelijke en waarschijnlijk zelfs in hoogere mate is vermeerderd dan do productie, zoo dat een verbetering van de marktpositie het gevolg moest zijn. Wat ons land betreft is er in den omvang van de kunstzijde export oen kleine verbetering te constatee- ren. Was er in 1935 een afname van 8 zoo geeft een tegenwoordige schatting in 1936 waarschijnlijk een kleine toename. De N.V. Int. Kunstzijde Verkoopkantoor zag haar omzet met 11 stijgen. De afzet in Nederland is de laatste laren vooruitgegaan. Aan het eind van 1936 en in het begin van 1937 was een verrassend sterke navraag waar te nemen. Toch blijft het lot der Nederlandsche bedrijven afhan kelijk van den export. In het verslag worden vervolgens de ba lanscijfers besproken, waaruit blijkt, dat uit de transactie Ass. Rayon Corp., welke onfiangs werd gelikwideerd, een boekwinst werd verkregen van ƒ2.640.096. Uit deze likwidatie werden verworven nominaal ƒ7.029.600 AKU-aandeelen, zoodat het in omloop zijnde aandeelenkapitaal per 31 Dec. 1938 verminderde tot ƒ86.657.500. De bedrijfswinst over 1936 bedroeg N. C. V. G. B. De algemeene vergadering op Woudschoten Geen N.S.B.-ers in de Bond De oud-voorzitter, de heer A. Hanemaaijer, spreekt de vergadering toe Op het Conferentieoord „Woudschoten" is de algemeene vergadering van de Ned. Centr Bond van Chr. Arbeiders (sters) in de be drijven van Voedings- en Genotmiddelen voortgezet. Van de openingsrede van den bonds-voor zitter, den heer J. Z. Kannegieter, van Rotterdam, gaven wij reeds een overzicht. Daarna werden door den secretaris, den heer T. Els in ga, van Rotterdam, de ge stelde vragen over de jaarverslagen beant woord. De vragen over het financieel beleid werden door den heer J. Otten beant woord. Aan het einde van de besprekingen wees de voorzitter nogmaals op het jeugdvraag- stuk. De verwachtingen, die men van dit werk had, zijn niet vervuld. Overwogen zal worden, om in plaatsen, waar het bonds- jeugdwerk niet slaagt dit werk in samen werking met andere bonden te doen met behulp van de besturenbonden. Beide verslagen werden vervolgens goed gekeurd. In de redactie-commissie van het orgaan „De Bazuin" werd het dagelijksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. Z. Kannegieter, T. Elsinga en J. Ot ten. De aftredende hoofdbestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de vacature-Ha- nemaayer werden gekozen de heeren G. A. van Batenburg, vain Amsterdam en W. E: K1 e v a n t, van Rotterdam. Voorstellen Het hoofdbestuur heeft het noodig geacht de statuten te herzien, in verband met het feit, dat allerlei daarin opgenomen beschrij vingen en bepalingen in de practyk van het bondsleven moeilijkheden boden. Met name gold dit* ten aanzien van de omschrijving der groepen, die tot het lidmaatschap van den bond kunnen worden toegelaten. Arti- kelsgewijze werden de statuten besproken. Gevraagd werd of het niet noodza kelijk was om de bepaling op te ne men over het onvereenigbaar zijn van het lidmaatschap van den bond met dat van de N.S.B. De voorzitter wees op de gedragslijn die de Chr. vakbe weging in haar geheel volgt tegenover N.S.B.-leden. Met nadruk vestigde de voorzitter er de aandacht op dat roye ment direct moet volgen, zoo blijkt dat een lid N.S.B.-er is. De groepen, die lid kunnen zijn werden als volgt in de nieuwe statuten genoemd: het bakkers- en banketbakkersbedrijf, ook zoover dit m de zeevaart wordt uitgeoefend: beschuit-, biscuit- er koekfabrieken; het ca- chocolade- en suikerbewerkingsbedryf; het slagersbedrijf; slachterijen; vleeschwa- ren- en oonservenfabrieken; bierbrouwe rijen, branderijen en distilleerderijen, wijii- kooperijen en aanverwante bedrijven; het hotel-, café- en restaurantbedrijf; de maal- industrie en het meelbewerkingsbedr ij f gort- en bavermoutfabrieken; rijstpelle- rijen; vermicellifabrieken. Behoudens een kleine wijziging werden de nieuwe statuten vastgesteld. De vergade ring keurde voorts goed, dat de bond aange sloten is bij de „Centrale Vee- en Vleesch- handel". Toespraak Namens het Christelijk Nationaal Vakver bond werd de vergadering aan het einde van de eerste zitting toegesproken door den heer W. de Jong, penningmeester van het C.N.V. Spr. was getroffen door de vlotheid, waar mee de agenda werd afgewerkt en ook door de goede samenwerking, die er is tusschen het hoofdbestuur en de afdeelingen. Dit alles wijst op een geest, die we vooral in dezen tijd bij onze organisaties noodig hebben. Sa menwerking is zoo noodig en we moeten als één man staan. In het avonduur werd door Ds. G. B. Westenburg, van Den Haag een bid stond geleid. Daarna werd door de Ned. Chr. Film-Centrale (Utrecht) de film „Nederland aan den arbeid" vertoond. TWEEDE DAG De tweede zittingsdag werd aangevangen met een korte godsdienstoefening in de kapel van het conferentieoord „Woudschoten", Voorganger was Ds. J. Gillebaard, van Zeist. Bij de heropening van de vergadering heette de voorzitter, de heer J. Z. Kanne gieter, den oud-voorzitter, den heer A. Hanemaaijer, thans burgemeester van Leerdam, hartelijk welkom. Voorstellen De behandeling der voorstellen werd hierna voortgezet. De contributieregeling bleef gehandhaafd; alleen voor de jeugdige vakgenooten werd een aanvangsklasse inge voerd. Voor adspiranten werd een uniforme contributie van 15 cent ingevoerd. In onder scheiding van de bestaande toestand, zal deze contributie het recht geven op een aan vullende uitkeering bij ziekte. Het overbren gen van belangrijke bedragen uit de bonds- kas naar de werkloozenkas, zooals dat de laatste jaren herhaaldelijk heeft plaats gehad, is, naar het hoofdbestuur mededeelde, verder niet toelaatbaar. Na breede discussie werden de bijdragen werkloozenkas tijdelijk ver hoogd voor de aanvangsklassen en de klassen 1 tot en met 5 met 1 ct., voor de klassen 6 t.m. 12 met 2 ct. Een voorstel om collectief toe te treden tot het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" werd afgewezen. Het inbrengen van onge organiseerde Christelijke werkloozen als hospitant-lid van den bond heeft de aandacht van het bestuur. In overleg met het C.N.V. zal voor alle vakbonden dienaangaande een gelijke regeling getroffen worden. De afdeeling Zaandam verzocht de algemeene vergadering een uit spraak, dat het aan gesalarieerde be stuursleden niet geoorloofd is zitting te nemen in publieke lichamen. De voorzitter achtte deze uitspraak ongewenscht; alle leden van de bond moeten hun volle vrijheid behouden. (Applaus). Met algemeene stemmen werd het voorstel verworpen. De controle op de handelingen en het be heer der afdeelingspenmingmeesters bleef gehandhaafd. Hiermede waren de voorstellen afgehan deld. De Voorzitter zegde de afgevaardigden dank voor de vlotte medewerking. Toespraak De heer Hanemaaijer sprak hierna de vergadering toe. Met weemoed, zeide spr., nam hij afscheid van de bond. Drie belang rijke data herinnert zich spr. In 1907 kwa men de Chr. bakkersgezellen tot organisatie; in 1908 werd spr. toen tot hoofdbestuurslid gekozen en in 1913 tot gesalarieerd bestuur der. Het was een daad van moed en geloof van het hoofdbestuur maar ook van spr., om die positie te aanvaarden. De organisatie was zeer klein en de kaspositie zeer zwak. Spr. heeft nooit spijt van die keus gehad. God heeft de bond rijk gezegend. Vele banden heeft spr. in den afgeloopen tyd moeten los maken. Het moeilijkste is het verbreken van de band met de bond. Onze organisatie heeft invloed gekregen. Dit dankt zy voornamelijk aan de goede onderlinge samenwerking en de drang om de Chr. wereldbeschouwing uit te dragen. Spr. zegde zijn oude medebestuurders en de afgevaardigden dank voor hun medewerking. Een aangename herinnering bewaart spr. aan al de vrienden, die om des beginsels willé" met hem hebben gestreden. Personen wisselen: Gods hand die onzen arbeid draagt, blijft Onveranderlijk blijft God zegenen als we strijden zuiver en alleen voor het beginsel. Spr. wekte op tot trouw. Die factor is groot, heeft onze bond doen groeien. Die trouw mag niet geschaad worden. Spr. wenschte den voorzitter, het bestuur en de vergadering ernst toe bij het uitdragen van de banier van Jezus Christus op het terrein van den arbeid. Spr. dankt God, dat Hy hem 30 jaar den arbeid in den bond heeft doen vervullen. De waag: waarom zijt ge gegaan, beant woordend, zeide spr., dat God kennelijk hem dien weg gewezen heeft. Dan vragen Chris tenen niet meer waarom, maai gaan den weg dien God aanwijst. (Applaus). De voorzitter achtte het een voor recht te mogen spreken van vriend Hane maaijer (applaus) en deelde daarna mede, dat den heer Hanemaaijer bij zijn afscheid een schrijfbureau met stoel zijn aangeboden. De heer Hanemaaijer zeide, dat hij ook gaarne den bond een herinnering wilde schenken. Op geestige wijze bood sor. teen een kunstproduct van de Leerdamsche glas fabrieken aan: een grooten glazen schaal met inscriptie. Namens de afdeelingen bood de heer J. W van Sligter, van Amsterdam, den onder-voorzitter een schilderij aan. Aan het einde van de laatste zitting sprak Ds G. B Westenburg, van Den Haag ïen opwekkend woord over het onderwerp: „Levensprobleem". Na de rondvraag, waarbij o.a. Amster- ia m er op aandrong om met kracht de ledenwerving onder de jeugdigen ter hand te nemen, •werd de vergadering gesloten. Hoogste stand te Koningsbergen 7 Laagste stand te Vestmanör 756.3. Stand vanmorgen halftwaalf 763.0. WEERVERWACHTING Meest zwakke veranderlijke wind, gedeel telijk bewolkt, droog warm weer, behoudens toenemende kans op onweer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hooge druk gebied in het N.W. nam: aanzienlijk in beteekenis af. dat in het Oos ten breidde zich naar het N. tit De oceaan- depressie verplaatste zich Iets jaar het N. In Z.-Engeland regende het vanmorgen, ter wijl het vannacht op verschillende plaatsen daar geonweerd heeft. Langs de Noordkust heeft het in het afgeloopen etmaal nog geregend. Vanmorgen was de lucht daar nog overal betrokken. Overigens heerscht nog in het geheele waarnemingsgebied mooi zomer weer met meest slechts zwakken wind. Al leen op het W. van de Britsche eilanden waait het matig tot krachtig uit het Z. Met uitzondering van N.-Scandinavië was de ochtendtemperatuur in het geheele waar nemingsgebied boven normaal, het meest in onze omgeving en N.-Duitschland (8 tot 9 graden). Ook de Duitsche en Zwitsersche bergstations melden mooi helder weer. Voor onze omgeving mag nog op aanhou ding van deze weerstoestand gerekend wor den. De onweerskansen zijn echter niet on aanzienlijk toegenomen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 25.8 C. 27 MEI Zonsopgang 4.51 uur, zonsondergang 9.04 uur Maan op nam. 11.05 uur, onder vm. 5.14 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 MEI Van 's avonds 9.34 uur tot 's morgens 4.20 uur ƒ1.814.678.76 (v. j. ƒ1.267.290); uit andere winstbronnen (uitkeeringen deelnemingen interesten, exploitatie onroerende goederen, Thierb|j n<* 2-188.770.71, terwijl i o.by4.244.8o, als resultaat van aandeelen- inkoop, depreciatiewinst en Aasorayor- transactie op de creditzijde van de Winst en Verliesrekening voorkomen. Het totala bedrag der winsten bedroeg dus f9.707.694.32 Na aftrek van de rente op de obligatiele ningen en van concernonkosten (incl. proef bedrijven) tot een bedrag van re6p. f534.9'Ö en f 128.241.34 blijft er een bruto winstsaldo voor_ 1936 over van f 9.044.487.98 (v. j. f 3.550.811). Rekening houdende met het on verdeeld saldo Ao Po van f 1.677.836.92 is dus f 10.722.324.90 als winst ter beschikking. Voorgesteld wordt af te schrijven 11.872.870 op vastgelegd kapitaal, octrooien en zijde- voorraden en te reserveeren voor vorderin gen op Comcernimijen f6 millioen. Op priori- teits aandeelen wordt 36% dividend uitge keerd, waardoor alle achterstallige dividen den en het dividend 1936 betaald zullen zijn' en 15% op cum. pref. aandeelen waardoor 2y2 jaar achterstallig dividend betaald zal zijn. Naar nieuwe rekening gaat daarna over f 2.453.696. De clearing met Duitschland Stand per 24 Mei I 108.136.9J0 100.354.400 a. achterst, vorderingen b. rentedienst Dawes- en roungleenlng en Sttll- halte: Rentetransfer c. vrije rek. Reich-sbank d. nieuwe onder de Clea ring valL vorderingen 2 Stortingej tn Duitsch land nieuwe onder de Clearing valL vorderin gen (Incl saldo 1936 d 34.988.000) 8.920.109 91.672.509 3 liit niet 12479a, R.M.-' 112.177.300 107.687.701 35.4*1.700 89.371. OOP 719/14370.' legen afgegeven rets- cheqtiej» f'rel. saldo 1S36 ad 565.703) Uitbetal. in Nederland Nog beschikbaar 1.490.400 1.433.100 DAMMEN Raichenbach gearriveerd Vrijdag begint de match togen Springer DEN HAAG, 26 Mei. De wereldkampioen M. Raichenbach arriveerde gisteravond te dezer stede met dien Parijschen trein vnr; 20.43. Het Tlaagsche Comité Raichenbach— Springer was op het perron ter begroeting aanwezig, alsmede de héér R. C. Keiler, namens den Ned. Dambond. Vanzelfspre kend was ook de uitdager, onze stadgenoot D. Springer tegenwoordig om zijvi a.s. tegen stander de hand te drukken. Voorts waren er nog talrijke officieele en belangstellen den om den Franschman in de Residentie welkom te heeten. De vreugde was echter van korten duur, want het bleek, dat Raichenbach te elfder ure zijn reisplan gewijzigd had en voorne mens was naar Amsterdam door te reizen. Dit nam evenwel niet weg. dat hij nog eenigen tiid op het statiop hleef vertoeven, waarna hij met een volgenden trein zijn reis voortzette, het comité wel eenigszins bet-mterd achterlatende. Vrijdagavond de opening Zooals bekend, zal a.s. Vrijdagavond te 7 uur de officieele opening plaats vinden in „Pulchri Studio", Lange Voorhout, alh'er, Plaatskrartcn zijn aan de zaal verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3