HAMMOND P1JPL00ZE ORGELS WOENSIUG 26 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd in Baskenland nog niet ten einde Nationalistisch protest te Genève Nationalistische vliegtuigen hebben .riste- ren een vinnig gevecht geleverd teg<-n eer» eskader van zeven roode vliegtuigen, die \an CataJonië komende, via Fr&nech grondge bied. een poging deden naar Bilbao over te steken. Een der Catalaansche vliegtuigen werd al direct door de machines van Franco ons vb a delijk gemaakt en stortte brandend neer in de omgeving van San Sebastian. Een ander vijandelijk vliegtuig werd nabij Bilbao tot dalen gedwongen. De vijf andere ontkwamen. Dit is de derde maal. dat vliegtuigen van de Valencia-regeering de Fransche neutrali teit schenden, teneinde den meer gevaatlü ken weg over het door Franco bezette Spaan ache gebied te vermijden. Gisteravond vroeg verschenen vliegtuigen van de rechtschen boven Bilbao An omge ving. De dorpen in den omtrek der stad wer den herhaaldelijk gebombardeerd. De rechtsche troepen hebben het massief Van Ubyna, tem Westen van den spoorweg Leon-Ovicdo bezet. Doordat dit massief op vrij groove hoogte is gelegen, kunnen de rechtschen thans meer controle uitoefenen op deze bergachtige strook, waar de vijand zonder ophouden tn hun liniën tracht binnen te dringen. Dé troepen van M o 1 a hadden eerst weer de gebruikelijke omtrekkende beweging om de linksche stellingen gemaakt; na voorbe reiding door het geschut gingen de recht schen tot den aanval over en omstreeks den middag hadden zij het massief veroverd. De linksche troepen moesten zich met aan- tzienlijke verliezen terugtrekken. Zij tieten ook veel oorlogstuig achter. franco zendt protest aan Volkenbond Generaal Franco zal een breedvoerig protest doen toekomen ran den Volkenbond, omdat de volgende zitting zal worden bijge woond door een vertegenwoordiger der regeo- ring van Valencia, die zich „vertegenwoor diger van Spanje" noemt. ..Wel verre van het Spaansche volk te ver- teeenwoordugen", aldus Franco, „verschijnt deze gedelegeerde als ambassadeur van de ranarchie en de misdaad van 't roode Span je. dat alle juridische grondslagen, welke het door de grondwet gewijd noemde en waarop de regeering van Valencia haar wettigheid grondt, heeft doen verdwijnen". De generaal beschuldigt het roode Spanje er o.m. van inbreuk te hebben gemaakt op den integralen staat, de regelen voor het internationale recht te hebben prijs gegeven, de geestelijkheid te hebben weggevaagd, de wdividueele waarborgen en de eerbiediging van den particulieren eigendom en verwoes ting van kerkgebouwen te hebben toege staan. In zijn protest wijst generaal Franco er verder op, dat zijn regeering meester is van twee derden van het Spaansche grondgebied in Europa en van alle Spaansche protectoraten en koloniën. Zijn leger en vloot leven do buitenland- sche coden stipt na; de consuls, die hun functies uitoefenen op het rechtsche grondgebied, genieten alle rechten en de internationale overeenkomsten worden er nageleefd. Het document besluit: De regeering van Franco noemt de regeering van Va lencia onwettig en zou zich beschouwd wenschen te zien als de eenige vertegen woordigster der Spaansche natie». Yon Papen blijft te Weenen De Duitsche gezant Von Papen is te Weenen teruggekeerd en heeft aldaar de leiding der Duitsche ambassade weer op zich genomen. Voorloopig komt er dus geen wijziging in de bezetting van den Duitschen ambassadeurspost te Weenen. De „Wiener Neueste Nachrichten", die omtrent de Duitsche aangelegenheden meestal goed is ingelicht, meldt, dat von Papen onlangs te Berchtesgaden en te Ber lijn besprekingen met Hitier heeft gevoerd. Hij heeft daarbij echter niet zijn ontslag aangeboden. Keizersgracht 684 AMSTERDAM (C.) VRAAGT TOEZENDING VAN PROSPECTI N.V. Delvayo neemt een witboek mee Delvayo, de afgevaardigde van de Valencia-regeering te Genève, heeft naar de vergadering van den volkenbondsraad een witboek meegenomen, dat waarschijnlijk midden volgende week ter tafel zal komen. Het is een lijvig document met *al van foto's en origineele teksten, welke beoogen het bewijs te leveren van vreemde inmen gingen in Spanje. Het witboek zou o.a. re- fereeren aan de zending naar Spanje van Italiaansche vliegtuigen, officieren en vlie gers van 15 Juli 1936 af tot in de laatste weken toe. Het bevestigt, dat, ondanks de officieele verzekering, welke regeeringsautoriteiten hebben gegeven, dat Rome, den generaals der nationalisten wapens., munitie, vliegers en troepen heeft gezonden, van het begin van den opstand af en sindsdien zonder ophouden. Het document, behandelt vervolgens de kwestie der „vrijwilligers". Het geeft een lijst va" deze vrijwillige Italiaansche troe pen met hun bestemming. Deze lijst is door de Spaansche regeering nauwgezet samen gesteld en zij is nog verre van volledig. Het witboek zet in een apart hoofdstuk uiteen, hoe Italië zich meester heeft ge maakt van Majorca en Ibiza. Het schrijft den val van Malaga toe aan de inmenging van de Ttnlinansche vloot. Ten slotte bevat het witboek verscheiden documenten over den burgeroorlog In Bis- caye, met name over de verwoesting van Guernica. Geen Abessijnen naar Genève I Negus zendt schrijven Hailé Selassié hoeft aan den secr«- taris-generaal van den volkenhond een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt na consult met zijn ministers van oordeel te zijn, dat hef nutteloos is. epn Ahe«iin<che delegatie naar de volkenbcndsvergadering te zenden. Verder wijst de ~egus in dit schrijven nog maals op de ernstige fouten, die de volken bond bij de toepassing van de sancties heeft gemaakt, „fouten, die niet alleen het Abes» sijnsche volk aan de willekeur van den aan- aller hebben overgeleverd, doch tevens mede gebracht hebben de desorganisatie van Europa en het hernieuwen van den aanval, ditmaal tegen Spanje." De wereldtentoonstelling te Parijs In tegenwoordigheid van den president der republiek. Lebrun, hebben gisteren kroon prins 01 a f en kroonpinses Martha van Noorwegen het Noorsch paviljoen op de Pa- rijsche expositie geopend. Ook de Duitsche minister Schacht ls inmiddels ln de Fransche hoofdstad aange komen. Duitsohers. die naar Frankrijk reizen, zul len op hun pas een speciale aanteekening moeten hebben, welke luidt: „Ook geldig voor reizen naar en door Frankrijk tijdens den duur van de wereld tentoonstelling 1937 te Parijs.' Volgens verklaringen van officieuze zijde zouden deze maatregelen uitgelokt zijn door mededeelingen volgens welke Duitsche emi grantenkringen in Frankrijk zich zouden op maken, om onder de Duitsche toeristen, die de tentoonstelling bezoeken, een uitgebreide anti-Hitleriaansche propaganda-actie te voe- ren. Om aan deze actie het hoofd te bieden, be houdt de Duitsche regeering zich voor. zelf alle bezoekers van de tentoonstelling te schif ten. Joodsehe elementen en alle personen,, waarvan de nationaal-socialistische burger zin niet boven alle verdenking is verheven zouden uitgesloten worden. Amerika moet sneller bewapenen De „Daily Telegraph" meldt uit Washing ton, dat welingelichte kringen aldaar ver klaren. dat Norman Davis, de ambassadeur der Vereenigde Staten in algemeenen dienst die juist uit Londen is teruggekeerd, in particuliere gesprekken op de noodzakelijk heid wijst voor de Vereenigde Staten al het mogelijke te doen. om met Groot-Brittannië gelijken tred te houden bij den bouw van slagschepen. Dit zou een uitbreiding van het aantal euwe slagschepen, dat door het congres is toegestaan binnenkort zullen twee sche pen op stapel worden gezet tot vijf mede. brengen. Volgens de New-York Herald Tribune" is Davis van meening, dat deze uitbreiding de doeltreffendheid zou vergrooten van den Rritsehen vlootbomv als stabilispp'*pnfien factor tegenover de herbewapening der dic tatoriaal geregeerde landen. Von Blomberg gaat naar Rome Tn goed ingelichte kringen te Berlijn ver luidt, dat de rijksminister van oorlog, gene- raal-veldmaarschak von Blomberg zich begin Juni op uitnoodiging der Italiaansche regeering voor een bezoek aan de Italiaan fiche weermacht naar Rome zal begeven. Blomberg wordt op 2 Juni te Rome ver wacht. Gaat Amerika helium uitvoeren Roosevelt heeft het Amerikaansche Congres een rapport gezonden van de inter- ministerieele commissie, welke een onder zoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van den uitvoer van helium voor de oorn- mercieele luchtvaart met luchtschepen. De commissie beveelt dezen uitvoer aan, met do restrictie dat voldoende garanties ver kregen zijn dat het helium niet voor mili taire doeleinden gebruikt zal worden. Interpellatie tegen burgemeester Max van Brussel In den Belgischen Senaat heeft mr. Van Dieren geïnterpelleerd tegen de maat regelen door burgemeester Max van Brus sel Zondag tegen de Vlaamsche amnestie- botooging getroffon. De interpellant. die steun vond bij de katholieke Vlamingen, de Vlaamsche socia listen en de rexisten, noemde de houding van den burgemeester der hoofdstad, die de bevolking belet had de Vlaamsche demon stratie bij te wonen en het tevens velen Vlamingen onmogelijk had gemaakt zich hij den optocht aan te sluiten een beleediging van het Vlaamsche volk en een gevaar voor België. Zijn woorden werden door de andere Vlaamsche fracties warm ondersteund. De senatoren Van Dieren en Ver bist hebben vervolgens een motie inge diend, waarin de hopding van Max wordt afgekeurd. Tevens werd daarin de wensch uitgesproken, dat de regeering maatregelen zal treffen om een herhaling van zulk enn optreden onmogelijk te maken. De „Hindenburg"-ramp Eckeners hypothese vermoedelijk Juist De Zaterdag j.l. door dr. Eckener in de bijeenkomst van de commissie van onder zoek naar de oorzaken van de ramp van de „Hindenburg" uitgesproken mcening. dat statische electriciteit de ontploffing zou kunnen hehhen veroorzaakt werd bevestigd door de verklaringen van twee andere des kundigen prof. Dieckmann van de technische hoogeschool van Mftnchen en Francis Silsbec uit Washington. Dieckmann verklaarde het mogelijk te achten, dat electrische storingen in de lucht St. Elmusvuur hebben teweegge bracht Dit veroorzaakt weliswaar geen vonken, doch het kun niettemin een vol doende hooge temperatuur bereiken, om een waterstofgasmengsel tot ontploffing te brengen Nieuwe Chineesch-Japansche incidenten Te Tokio is groote opwinding veroorzaakt door het bericht van een aanval op een Japanschen consulairen politie-beambte door veertig Chinoesche politic-agenten, welk incident zich Zaterdag te Swatau zou hebben voorgedaan. Er zijn krachtige protesten ingediend bi] de regeering 'e Nanking en de provinciale regeering van Kanton. Japansche torpedojagers hehbpn zich me' spoed naar Swatau hegoven tor bescher ming van de Japansche onderdanen. Uit Dairen wordt verder gemeul. dat twee Japansche visschersschppen 23 dezer door een Chineeschen douanekotter onder vuur zijn genomen, op een afstand van achttien mijl van den vuurtoren daar ter plaatse. F.en van de schepen slaagde erin te ont komen, doch de schipper van het andere schip was aan den arm gewond door een schot en het schip werd door de Chinee- sche douane doorzocht. De Japansche auto. riteiten hebben bij de Chineesche regeering geprotesteerd. Uit Tientsin wordt vernomen, dat officie ren van den staf van het Japansche garni zoen zich per vliegtuig naar Tsingtao heb ben begeven, om hier een onderzoek in te stellen naar de C.hineesrhe .zoutwncht" De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de wacht alleen bedoeld is tot hew-' mg van de «ontvelden, doch dt Japanner be weren, dat de wacht bestaat uit vermomde manschappen van het geregelde Chineesche leger en dus overeenkomstig de internatio nale verdragen niet te Tsingtao mag liggen. Ford en de vakvereenigingen De strijd tusschen de vakvereenlglng der der vereenigde automobielarlieiders. een ne venorganisatie van het comité voor irniu- strieele organisatie van Lewis, en het Ford concern nadert snel zijn hoogtepunt. De vakvereenigingsleiders verklaren, dal zij een dagloon van acht dollars en een ar beidsdag van zes uren zullen eischen, in dien zij er in 6lagen, de 140.000 arbeiders van de Ford-maatschappij in hun vakvereeniging to organiseeren. Momenteel ontvangen de arbeiders hij Ford zes dollars per dag bij een arbeidstijd van acht uur per dag. De vakvereeniging voert den strijd tot or ganisatie van de Fordarbeiders onder leu zen als: „Vakvereenigingssysteem. geen Ford-systeem-" De Britsche Rijksconferentie De Britsche rijksconferentio heeft zich blijkens het communiqué der jongste zit tingen, uitvoerig met de rijksverdediging bezig gehouden. Er werd overeengekomen een commissie in het leven te roepen ter bestudeering van kwesties van algemeen belang ten aanzien van de vervaardiging van we pens en mu nitie. zoomede voor wat betreft de levens middelen. Hoare zal vandaag een verklaring afleg gen over de oorlogsmarine. GEMENGD NIEUWS Winkel uitgebrand te Haarlem Eigenaar krijgt ernstige brandwonden Gisteravond heeft in een kruidenierswin kel annex drogisterij aan de Barendeon straat te Haarlem, een felle brand go- woed, waarbij de eigenaar, de 30-jarige heer J. 1L ernstige brandwonden aan gelaat en armen heeft opgeloopen. De juiste oorzaak van den brand is nog niet bekend, aangezien de toestand van d«en heer R. van dien aard is, dat hij niet kan worden verhoord. Men vermoedt echter, dal hij in het vertrek achter den winkel, dat als opslagplaats diende, was heeft willen «mei ten, waarbij de zeer brandbare stof vlam vatte. De buren zagen den heer R. plotseling naar buiten snellen met gedeel lelijk verbrande kleeren, terwij] in den winkel een hevige gloed zichtbaar was. Zij waarschuwden de brandweer die spoedig met eenige stralen op de waterleiding het vuur aantastte. Doordat aan de achterzijde allerlei che iniraliën wanen opgeslagen, ontwikkelde zich een verstikkende rook. welke het aan vankelijk onmogelijk maakte het huis bin nen te dringen. Vrij spoedig was het vuur echter bedwon gen en toen bleek, dat de achterkant van het benedenhuis vrijwel geheel was uit gebrand. De heer R. had zich naar het St Elisa- bets-gasthuis begeven, om zijn wonden te 'aten verbinden. Hier constateerde men. &\t hij er vrij ernstig aan toe was. Zijn vróuw, die bij het uitbreken van de brand op de bovenverdieping ziek te bed lag, was door het voorgevallene zeer overstuur. Zij is bij kennissen ondergebracht. De heer R. wae verzekerd tegen brand* en bedrijfsschade. Inzake den brand, welke gister te Leeuwarden Ln een vuurwerkfabriek heeft gewoed en waarbij twee arbeiders om het leven zijn gekomen, vernemen wij nader dat de brand gewoed heeft in het hoofdge bouw der Kon. Ned. Vuurwerkfabriek van de firma J. N. Schuunnans. De oorzaak van den brand is niet vast te stellen. De beide omgekomen arbeiders wer den plotseling door het vuur, dat gretig voed sel vond in de aanwezige Romeinsche kaar sen en het Chineesche licht, omringd. Een der omgekomenen was vermoedelijk op den lontenzolder werkzaam Daar was 300 meter lont geborgen. Met twee motorspuiten heeft de brandweer het vuur bestreden. Zij heeft rich in hoofd zaak bepaald tot het nathouden van het bus kruitmagazijn. Nadat het vuur gebluscht was, heeft men de geheel verkoolde lijken gevonden. De stoffelijke resten zijn naar de Noorder begraafplaats overgebracht. NVv.h. J. GILTAYS.ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF 4991 MEDEDEELING Tot en met 31 Mei a.s. bestaat er gelegenheid bij uw win kelier gratis één van de nieuwe 6 cents Verkade's „Fortica" reepen te proe ven, door inwisseling van vijf ongeschonden omwikkels der 5 cents Verkadés chocoladeree- pen. Wissel dus spoedig uw omwikkels in. Na 31 Mei a.s. is de termijn verstreken. VERKADE Vrachtauto verongelukt Een doode, zes gewonden Omstreeks vijf uur is gister op den Rijks weg in het gehucht Tjamsweer (gem. Appingedam) bij het passeeren een autobus van ie Damster Auto Maatschappij te Ap- pngedam, waarin behalve de chauffeur zes personen ware», gezeten, onder wie enkele kinderen, in botsing gekomen met een vrachtauto uit Groningen, bestuurd door d ,i heer M. Jagei. vrachtrijder te Over- schild. De autobus kwam door de botsing aan den rechterkant van den weg terecht, waar zij tegen een boom reed. De inzittenden werde i ellen aar de schouders gewond. De chauffeur, de 30-jarige S. Mengedoth uit Appingedam, was e» evenwel het ergste aan toe. In hopelooze toestand werd de man naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen vervoerd, waar hij aan de bekomen ver- wondigen is overleden. De zes andere gewonden zijn, na door drie geneesheeren te zijn verbonden, naar hun woningen getransporteerd. Vooral de autobus was deerlijk gehavend. De vrachtwagen werd van voren bescha digd. Naast den chauffeur van deze auto zat een persoon, die evenals den bestuurder met DONDERDAG 27 MEI HILVERSUM I 1875 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Gramofoonplaten. 8.40 Plechtige Hoogmis. 10.15 Morgendienst. 11.30 Ge wijde voordracht. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Violen en piano. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.35 Chr. Mondac- cordeonvereeniging „De kleine bazuin". 6.40 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Friesch halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Koorconcert m.m.v, vocaal kwartet. 9.15 „De Bij belt entoon- stellin-g in Amsterdam", lezing. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Hartvelt-kwartet. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Verkiezingsuitslagen. 10.00 Morgen wijding. 10.30 Orgel en zang. 12.15 Los Argentines en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang. 3.00 Naaicursus. 4.00 Voor zie ken en thuisrittenden. 4.50 Voor de kin deren. 5.30 De Falladiams. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 11.00 Berichten ANP. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 12.10 Orkest. 1.05 De BBC-Zangers. 3.35 Sted. Orkest Bourne mouth en solist. 6.40 Boekbespreking. 7.05 le acte „Die Zauberflöte", opera. 9.00 Taalkundige causerie. 9.40 „I protest", causerie. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Pianovoordracht. RADIO PARIS 1648 M. 12.35 Omroeporkest 4,50 Zang. 8.05 Vioolvoordracht. 8.35 Zang. 9.50 Trio en zang. 10.05 Operette concert. KEULEN 456 M. 10.50 Gramofoomimuriek. 12.20 Rijksarbeidsdienstorkest. 4.20 Om- roepkleinorkest. 6.20 Blaasconoert. 7.35 Keulsche Mannenzangvereeniging. 8.30 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.r 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 8.20 Om roeporkest en zang. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 6.35 Klein- orkest. 8.20 Omroepsymphonieorkest 10.3011.20 Viool en piano. De meest frissche mond, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 et IVOROL den schrik vrij kwam. Wel klaagden zij over inwendige pijnen, doch niettemin hebben do beide mannen met een andere auto de te- igreis naar Groningen aanvaard. OUDE BOERDERIJ AFOEBRAND Bij den Teersdijk, op de grens van de gem. Overasselt, is gisteren de uit 1752 dateerende boerderij, bewoond door de fa milie Lamers, afgebrand. Toen de uit Nij megen gealarmeerde brandweer verscheen, viel er niets meer te redden. De boerderij is een puinhoop geworden. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER dooi G TH ROTMAN /Nadruk eerbodtn) 41. Maar op 't zelfde oogenblik Gaat de man aan 't gillen, Blèr4 en schreeuwt en gaat te keer Of ze 'm levend villen! Een stuk hout vloog met een klap In zijn toet. en da 's geen grap! Vuurwerk draait in bogen Went'lend vooi zijn cogen! 42. En als hij daarop z^n hoofd Gauw terug wil halen, Stoot hij 't nog aens tegen 't raam! Ach. hij raakt aan malen! Zoodat hij er niets van ziet, Dat een aap naar binnen schiet! Heusch, het is geen praatje, Kijk maar op het plaatje. (Wordt vervolgd). ^YcBöVêtt d'e BöoJcIrkél» (35 „Maar mijn jongen, jouw jonge leven mag niet bedorven worden door een moord", zei de oudere man ontroerd. „Ik weet niet, wat gij bedoelt'', antwoordde Soak onbe vangen. Er werd op de deur geklopt. Een man met gouden biezen rp de nnuw van zijn jas trad binnen. De kapitein gaf een lort be"el. De man vertrok weer. Soak begreep, dat hij nog niet weggaan mocht en hij over legde bij zichzelf, dat hij nooit dezen grooten witten man be grijpen zou. Wat had deze machtige man toch met hem te doen? li j „Soak, weet je wel, dat er hoog boven de wolken, in de Hemel een God woont7" vroeg ernstig de kapitein. „Ik weet niet over wien gij spreekt". „Je moet eens goed luisteren". De kapitein boog zich voorover, alsof hij bang was, dat een woord den jongen ont gaan zcu. Er is een God, de groote Geest, die alles gemaakt heeft. De'heele wereld, ook ju'lie sneeuw en ijs, en de rotsen en de yisschen en vogels en beren en vossen, waarvan jullie leven. Ock wij, jij en ik zijn door Hem gemaakt. Hij geeft ons alles, leven en voedsel en voor alles wat Hij ons schenkt, moeten wii Hem liefhebben en dienen in ons leven". „Waar woont deze groote Angakok, die alles heeft ge maakt? Dan zal ik hem een groot offer brengen en hij zal Naa-ank des te eerder in mijn handen geven", antwoordde Soak haastig. ,,God is de groote Geest. Hij woont hoog in de hemel, maar hij is tegelijk overal, en ziet je, waar je ook bent. Hij weet alle dingen, Hij kent ook jouw geheim. Hij weet ook wat in de stilte der sneeuwvelden gebeurt. En nu is 't goed dat je Hem een groot offer wilt brengen. Breng hem dan dit otfer, dat je niet zelf de hand aan Naa-ank zult slaan. De groote Geest heeft Nrvt-anks daad gezien. Hij zal hem straffen, misschien niet direct, maar dan toch later". „Dan zal ik Hem helpen, over wien gij spreekt. En ik zal Naa-ank neerslaan", hield Soak vol. ,,God heeft onze hulp niet noodig, Soak. Hij wil zelfs onze hulp niet. Want Hij verbiedt ons om ons zelf te wreken. Kijk eens hier, Soak. Hier heb ik een boek. Daarin staat alles wat God van ons vraagt. Je kunt t zelf niet lezen, maar ie zult mij moeten gelooven. Het eenige offer dat Hij van ons vraagt, en wat wij Hem hebben te brengen, is de liefde van ons hart. Hij zelf heeft Zijn Zoon, Jezus Christus ge offerd. uit liefde voor ons. Je begrijpt dit niet. maar geloof me, wanneer je Hem liefhebt zul je gelukkig ziin en de haat zul weggaan uit je hart. Thans zit je hart vol haat en wraak. Ik kan het zien aan je gezicht en hoor het aan je stem". „Als ik Naa-ank gedood heb en zijn bloed de sneeuw heeft rood gekleurd en de beren en vossen zijn vleesch zullen eten, dan zal Soak weer lachen, kapitein. Dan zal ik weer vroolijk zijn en j'agen en visschen als mijn vader. Ik zal u prachtige '•ellen brengen en ik zal vele sleden en honden hebben en een gioot hoofdman worden onder de Innuït1). Soaks wangen waren bruiiirood gekleurd en zijn oogen schitterden, toen hij over die schoone toekomst sprak. „Geloof mij Soak, je zult altijd moeten denken aan den man, die je gedood hebt en je zult nooit echt gelukkig in je leven zijn". „Gij w'lt dus zeggen, dat ik den man, die mijn vader en moeder gedood heeft, niet dooden mag?" vroeg Soak ver ontwaardigd. Gij zijt een blanke man, gij komt uit een ander land en wij begrijpen elkaar niet". Soak stond op, alsof hij het gesprek als geëindigd be schouwde. Ook de kapitein stond op. Hij legde zijn hand op de schou der van den jongen. „Laat mij, als ik 't volgend jaar weer terugkom met het schip, enkele blanke mannen meenemen. Zij zullen de zaak cndAzoeken en Naa-ank straffen". „Gij hebt zelf gezegd, dat de groote Geest Naa-ank straf fen zal. Ik mag mijn vader en moeder niet wreken. Mogen de witte mannen Naa-ank dan wel straffen? En bovendien, Naa-ank kan zennen wat hii wil. Fn de witte mannen zullen hem gelooven. Zij hebben mijn vader en moeder niet gekend en Naa-ank zal natuurlijk alles ontkennen. De kapitein gevoelde de groote moeilijkheid om Soak juiste begrippen over God. recht en wet bij te brengen, daar voor lag de wereld hunner begrippen te ver van elkaar. Daarom zei kapitein, de moeilijkheid ontwijkende. „Maar Naa-ank is sterker en grooter dan jij. Soak. Hij zal jou het eerst'kunnen dooden, als je hem aanvalt, en dan blijft je zusje alleen achter, ten prooi aan Naa-anks wraak". „Soak is listig. Ik wacht de donkere winter af. Hij zal als een vos in mijn val loopen. Ik zal hem zeker voor zijn. En indien ik val, dan sterf ik voor mijn vader en moeder. De groote Geest zal niet boos op mij zijn. Dan zal ik diep onder de aarde, waar altijd de «...L---* met m;jn vader jagen en wij zullen samen weer gelukkig zijn". „En je zusje dan?" Het gezicht van den jongen betrok. „Ik wilde Nini voor een winter bij Kalja onderbrengen, maar ze kwam gister huilende thuis. Kamana had haar oude vcisleten kamiks2) van de kinderen gegeven om te verstel len. Nini is niet moedig. Ik ga nu spoedig naar Meljana. Het is een verre reis. Daar zal 'k Haar voor de winter achter laten. totdat ze grooter geworden is". „Jij moet een flinkp broer voer i? zusje ziin en later voor haar zorgen, dat er vleesch en kleeren voor haar zijn en de God, waarvan ik je verteld heb. Die zal Naa-ank straffen en jou alles geven, wat je noodig hebt. Hij is een Vader voor kinderen, die hun ouders missen". „Ik ken Hem niet. over wien gij spreekt", zei ^oak stug. „Maar Hij kent jou wel Soak en weet van je plannen. Hij heeft jou lief. Jij moet ook Hem liefhebben en gehoorzaam zijn". De ion gen keek hem met groote verwonderde ooqen aan. D*ze machtige man. die zooveel dingen wist. sprak zoo beslist. „Waarom zou de Groote Geest waarover gij spreekt mij •iefhebhen en een ander niet?" vroeg So-' ^-'-♦«rdochtig. (Wordt vervolgd) Innuït (menschen). De Eskimo's noemen zichzelf ..men- schen". 2) schoenen van pelswerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2