$lkum (imtmut «S, Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken a&btrttntirprifcm: Onze Nationale Driekl eur HOTEL-HAMDORFF NED. CHR. GRAFISCHE BOND abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 6094 WOENSDAG 26 MEI 1937 18e Jaargang Van 1 tot 5 regels L17'/> Elke regel meer 032'/, ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 Elke regel meer0-45 Voor bet bevragen aan 'l bureau V wordt berekend 0.10 IN STIL VERBEIDEN Wanneer wij in de weken, welke aan de -verkiezing vooraf gingen voor de goede zaak gedaan hebben, wat in ons vermogen lag, ieder op eigen terrein; wanneer wij ernst gemaakt hebben met de belangen van volk en vaderland; erkend hebben dat ons werk ook in dit opzicht .volkomen en zondig was en Gods zegen hebben afgesmeekt over deze verkiezing wanneer wij heden onze stemplicht ge trouwelijk hebben vervuld; dan mogen wij deze avond in stil ver trouwen afwachten. Immers, tevergeefs .waakt de wachter, tevergeefsch is 't, dat wij .vroeg op zijn en iaat opblijven en harde arbeid verrichten, als God niet zelf de stad en het land bewaart. Niet in lijdelijkheid, niet in stilzitten zal onze kracht zijn, maar in stilheid; d.w.z. in geloovig vertrouwen, dat wij na ernstige actie de toekomst van land en volk Gods hand mogen geven. EIGENWILLIGE MARTELAREN Het is een eigenaardig verschijnsel dat zoovelen zich in verkiezingsdagen als mar telaar aandienen. Dit schijnt een zoozeer begeerde positie te zijn, dat sommige zei/s bet martelaarschap uitlokken. Speciaal de kleine dissidente groepen meenen in de hoek te staan waar de slagen vallen. Leest men hun verkiezingsiectuur. dan moet men wel de indruk krijgen, dal zij en met name hun leiders gesmaad en verguisd worden en dat zij dragers zijn van martelaarskronen hun door vroegere poli tieke vrienden op de slapen gedrukt Dat alles is toch wei zeer zonderling. N.S.B., N.H., C.D.U., H.G.S., S.G.P., GN.A., K.D.P. en nog een heel risje belangenpartij- tjes sloven zich dag aan dag uit om de groote partijen, waartoe zij behoorden, af breuk te doen; zij beschuldigden deze van beginselverzaking, corruptie, eer- en winstbejag en wat dies meer zij; zij kunnen daarbij ongestoord te werk gaan onder bescherming van de macht, welke naar hun zeggen in dienst staat van de heerschende partijen en dan beklagen zij zich als er maar één slag in hun richting Tvordt gedaan. Zij leven van critiek en pa rasiteeren op anderen; maar zelf kunnen ze geen greintje critiek verdragen of ze voelen zich gegriefd, mishandeld, kwalijk beje gend. Echter, volgt men tegenover hen een an dere methode en onthoudt men zich van bestrijding, dan heet het: men zwijgt ons dood. Hoe nu? Leeft men dan enkel van critiek en tegenspraak en heeft men niet een heilig positief beginsel, dat men uitdragen wil in de wereld? Heeft men geen andere taak dan zijn naaste geestverwanten afbreuk te doen en heeft men tot de massa niets te zeggen? Thans is de stembus gesloten en straks kan men de balans opmaken. Laat men het nu eens eerlijk doen en zich afvragen, wat men met zijn negatieve actie heeft be reikt Dit zou misschien tot reformatie kunnen leiden. W0LF8ANGEL EN KRUISRAADSEL De N.S.B. heeft thans twee emblemen: naast de wolfsangel is het kruisraadsel ge komen. In verschillende z.g. neutrale bla den, maar ook in de Amsterdamsche editie van de roode pers, verscheen n.l. een kruis raadsel-advertentie van een Sloten-maat- schappij, waarvan de oplossing „de belang rijke mededeeling" bracht dat de N.S.B. j e partij is. Deswege was dan ook bepaald, dat de oplossingen vóór 25 Mei ingezonden moesten worden. Een onzer lezers wijst niet alleen op de slordigheid, waarmee deze puzzle is opge maakt '(een wijfjeshond wordt b.v. een reu genoemd en men schrijft pront in plaats van prompt), maar hij levert ook critiek op het blad, dat op de eene pagina een adver tentie van Eenheid door Democratie op neemt en aan de tegenzijde dit N.S.B.'sche Die afkeuring is misschien onbillijk, want de directie van de Arbeiderspers deelde mee, dat zij er ingeloopen is en daarom de opbrengst der advertentie in de... roode verkiezingskas heeft gestort en anderen kunnen ook de advertentie te goe der trouw hebben opgenomen. Men kan niet alle puzzles van te voren oplossen en zeker niet van de N.S.B. Mijnenvegers in dienst gesteld De Minister van Defensie a.i. heeft be paald, dat de mijnenvegers „Pieter de Bit ter" en „Abraham Crijnssen", in aanbouw resp. bij de N.V. Scheepswerf en Machine fabriek van P. Smit Jr. en bij de Scheeps werf Gusto (fa. A. Smulders) heden in dienst gesteld worden door de aangewezen commandanten, resp. de luitenant ter zee le klasse 'hr. J. F. W. de Jon<£ van Beek en Donk en luitenant ter zee der le klasse J. R. L. Lebeau. Regeering geeft voorkeur aan het Rood, Wit en Blauw TP etsonfwerp ingediend Een wetsontwerp is ingediend, hou dende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden. Art. I van dit wetsontwerp luidt als volgt: „De vlag van het .Koninkrijk .der Nederlanden is een vlag, bestaande uit drie liggende banen, waarvan de bovenste rood, de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een rechthoek, waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van gelijke breedte. Bij algemeenen maatregel van be stuur worden voorzieningen getroffen tot nadere bepaling van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vast legging daarvan". In de Memorie van Toelichting op dit wetsontwerp herinnert de Regeering aan het K. B. van 19 Februari 1937, dat slechts een voorloopige voorziening bevat t.a.v. de kleuren van de nationale vlag, Verschillende omstandigheden hebben het wenschelijk ge maakt dat vorm, model en kleuren van de Nederlandsche vlag wettelijk worden gere geld en wel op zoodanige wijze, dat een systeem wordt verkregen, waarin de verde- voorzieningen, vaaraan te dezen behoef te bestaat, gevoeglijk kunnen worden ge past. Aangezien daarbij enkele strafbepalin gen niet achterwege kunnen blijven, kan deze regeling het beste bij de wet worden getroffen. Met de inwerkingtreding der ontworpen wet zal het K.B. ophouden van kracht te zyn. De geschiedenis van 'f Rood, Wit en Blauw De door de voorstanders van het oranje- blanje-bleu aangevoerde argumenten, acht de regeering niet steekhoudend. Het historisch onderzoek omtrent het ont staan van de Nederla-ndsche vlag heeft tot dusver niet in alle opzichten tot volkomen zekere resultaten geleid. Wat echter wel vaststaat, is het navolgende: De driekleur is in ieder geval als natio nale vlag gebezigd sederl den opstand der Nederlanden tegen het Spaansche bewind. Aanvankelijk vertoonde zij de kleuren oran je, wit en blauw, doch zeer waarschijnlijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje-blanje-bleu en de rood-wit-blau- we vlag kunnen niet beschouwd worden als twee verschillende vlaggen. Zij moeten be schouwd worden als variëteiten van eenzelf de vlag, die als prinsevlag werd aangeduid. Het verschil in kleuren maakte geen ver schil m beteekenis uit. Langzamerhand is 't rood het oranje meer en meer gaan verdrin gen. Sedert ongeveer 1630 krijgt het rood bepaaldelijk de overhand, niet lang daarna is het oranje geheel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, is onzeker; waarschijnlijk is, dat het plaats had n zuiver practische redenen. Bepaald onhoudbaar is de theorie gebleken, dat de verdwijning van het De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER 90 ct DINER 115 DINER 1.40*" I TOPPRESTATIE LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertu-n Badhotel BAD BQEKELO (De Zee op de Heide Temidden van bosch. heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ON DEK 'T LOVER OP WEELDKIG MOS IN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw vacanlie door in HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrage Zelfde directie als Hotel Stameren Te Maarn Hotel Zilven Te Loenen oranje in de vlag een gevolg zou zijn geweest van anti-stadhouderlijke ge zindheid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat her stel van het oranje de be teekenis zou hebben van een bijzonder blijk van aanhankelijkheid jegens ons Vorsten huis. Van doorslaggevend belang acht de re geering, dat, wat er zij van den oorsprong der vlag en haar aanvankelijk wisselvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende ongeveer 300 jaren practisch de nationale vlag is geweest en bovendien de vlag der traditie van de thans levende generatie. Bij dezen stand van zaken ziet de regee ring geenerlei aanleding om voor te stellen de Nederlandsche vlag te veranderen. Andere vlaggen Opmerking verdient, dat het systeem het ontwerp is, dat slechts één bepaalde vlag als de nationale vlag zal gelden. Niet temin zal de oranje-wit-blauwe vlag nim mer als een onwettige kunnen worden be schouwd. Wel is een bepaling in het ont werp opgenomen, welke zich keert tegen nationale vlaggen, welke door toevoegingen of opschriften worden ontsierd. De bedreigde geldboete bedraagt ten hoog ste f 150,Zij is ontleend aan art. 435 van het Wetboek van Strafrecht. Het lijkt al thans voorshands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen tevens principale hechtenis te steller. Verbeurdverklaring daarentegen kan, vooral wanneer een ge voerde verboden vlag een aanstootelijk ka rakter heeft, nuttig werken. De in hét ontwerp geregelde materie be treft niet alleen het rijk in Europa doch het geheele Koninkrijk der Nederlanden. Prinselijk Paar ter stembus Vijf minuten in de file gewacht Reeds vroeg in den morgen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard hun stemplicht, in het gymnastieklokaal van het Baarasch<|, lyceum, vervuld. Te 8.50 uur kwamen zij, gezeten in een tweepersoons groene auto, voor het stembureau aan, waar zij zich in de file wachtenden begaven om hun beurt af te v achten, hetgeen circa vijf minuten in b< nam. Het publiek wilde het Prinselijk Paar voor laten gaan, doch dit werd door de prinses van de hand gewezen. Als gewone menschen hebben prinses en prins gestemd. Een bijzondere notitie werd van hen niet genomen. Slechts bij het vertrek ging een gejuich op, voornamelijk van de lyceum leerlingen, want publiek was er niet veel aanwezig. Prins Bernhard en de Jaarbeurs Als Koninklijk Commissaris geïnstalleerd In de gistermiddag gehouden vergadering van den Raad van Beheer der Kon. Jaar beurs is Z. K. H. Prins Bernhard der Ne derlanden geïnstalleerd als Koninklijk Com missaris. De voorzitter van de Nederlandsche Jaar beurs, Dr. F. H. Fentener v. Vlissin- g e n hield een korte begreetingsrede, waar hij den Prins dankte voor de aanvaarding van de hem toegedachte taak. De heer Fen tener van Vlissingen noemde het een geluk kig voorteeken, dat de aanvang der werk zaamheden van Z. K. H. samenvalt met het oogenblik, waarvan gezegd kan worden, dat de tweede periode van inzinking tijdens het bestaan van de Nederlandsche Jaarbeurs achter den rug is. Na de installatie overhandigde de voorzit ter aan Z. K. H. het insigne van lidmaat schap van den Raad van Beheer. Onmiddellijk daarop werd een aanvang gemaakt met beraadslagingen van internen aard. Te 5.30 uur vertrok de Prins van het Ad ministratie-gebouw der Jaarbeurs naar Soestdijk. Indisch Huwelijksgeschenk aan Prinselijk Paar Vorming van de Juliana-Jeugdstichting Het Indisch Comité voor de aanbieding van een huwelijksgeschenk aan Prinses Ju liana heeft een belangrijk bedrag ter be schikking van H. K. H. gesteld, opdat deze daaraan een bestemming geve voor een al gemeen doel, waarvoor in Indië belangstel ling bestaat. In overleg met de hier te lande gevorm de commissie van advies onder voorzitter schap van dr Mevcr Ranneft heeft d« Prin ses bedoelde gelden beschikbaar gesteld voor het in het leven roepen van een stich ting, welke ten doel heeft het bevorderen van de lichamelijke en zedelijke ontwikke ling en ontspanning voor de Indische jeugd. Aan de stichting zal de naam Juliana-jeugd stichting worden gegeven. Het comité uit Tnd'ë heeft dezer daeen aan 't Prinselijk Paar als laatste geschenk doen toekomen een aantal films, welke be trekking hebben op de feestelijkheden, die in Indië Ier gelegenheid van het Prinselijk huwelijk gehouden zijn verve/pld van een album niet uitvoeriee beschrijving, het Re- heel vervat in een fraaie houten cassette, die met het vliegtuig Kieviet naar Neder land is overgebracht. Het fraai bewerkte album is evenals de cassette in Indië ver vaardiyd. Werkloosheid in Mei Wederom een daling met 15000 man De Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 3 tot en met 8 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 460.000 perso nen (de landarbeidersbonden met 74.600 le den zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.000 personen was in ge noemde week 24,6 pCt. geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 19 tot en met 24 April 1937, was dit percentage 25,1). Het werkloosheidspercentage voor geheel werkloozen was In de eerste verslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934 22,9: 1935: 27,7; 1936: 29,6; 1937: 24,6. 1 Bij 1054 (onv.) organen der open bare Arbeidsbemiddeling stonden op 8 Mei 1937 (24 Apr.) In totaal 368.059 werkzoekenden ingeschreven (383498) onder wie 348.495 mannen (363.466). Van deze werkzoekenden waren er 352.996 werkloos (368.051) onder wie 338.312 mannen (353.224). Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van Werkverschaffing en Steun- verleening waren eind Maart 1937: 54.236 arbeiders geplaatst bij een werkverschaf fing. Is het leger onbetrouwbaar? Vragen van Kamerlid L. de Visser In één van zijn laatste brochures heeft de heer F. W. Wessels o.m. geschreven, dat generaal Feyffard, die onlangs naar de N.S. B. is overgeloopen, reeds in 1934 met deze beweging in verbinding stond, en dat de N.S.B. van het leger geen tegenstand te duchten zou hebben, wanneer het nog eens tct een uitbarsting zou komen. Diverse hoofdofficieren, o.m. ook de garnizoens commandant van Amsterdam en Arnhem, zouden volgens den heer Wessels de zijde van de N.S.B. kiezen. In een en ander heeft het Tweede-Kamerlid L. de Visser aanlei ding gevonden aan de Regeering te vragen of zij bereid is zeer snel een scherp onder zoek in te stellen zoowel in het leger als onder de ambtenaren in burgerlijken dienst, en den heer F. W. Wessels met getuigen te doen hooren door de justitie. Voorts wordt gevraagd welke maatregelen de Regeering overweegt t.a.v. de N.S.B. in dien vorengenoemde onthullingen juist zou den blijken te zijn. Stoomv. Mij. Zeeland Bouw van twee nieuwe schepen De N.V. Stoomvaart Mij. Zeeland heeft twee nieuwe schepen noodig om de concurrentie vol te houden. Tot voor kort bleek het uiterst moeilijk de benoodigde middelen ad f 6 mil- licen te vinden. Dank zij de sedert den vorigen herfst zoo zeer gewijzigde omstandigheden ziet de Mij. nu echter kans tot plaatsing van een 4 pet. op annuiteitsbasis en 20 jaren af te lossen leening van f2.000.000 onder hypothecair verband der te bouwen schepen, terwijl zij SS™?6, besdiikkinK kan kriiKen over «500.000 door middel van de uitgifte van in komstobligaties. Voorts beschikt de Mij. zelf over f 2 millioen. Voor de resteerende f IV9 millioen heeft de Mij zich thans tot de Re geering gewena met bet verzoek voor de resteerende f U/2 millioen den staat nevens zun reeds bestaande aandelenbezit te doen deelnemen in een te creëeren 4i/2 pet. (niet cumulatief) preferent aandelenkapitaal van f 2 millioen. Het komt de Regeering voor. dat alleszins ermen aanwezig zijn de Mij. op dezP wijze te helpen haar dienst tot concurrentie in staat te houaen. zulks mede in het belang ïand 1)611011x1 der Nationale Lijn op Enge- De uitkomsten van het bedrijf wetti gen de verwachting, vooral ook met het oog op de sedert den herfst ingetreden belangrijke verbetering, dat een uitkee- ring op de preferente aandeelen, wel als verzekerd mag worden bschouwd. Met het oog op bovenstaande heeft de ^eerin", «emeend machtiging tot de be- te motren vragen. waartoe een desbetreffend wetsontwerp is ingediend Dr. H. J. Lovink Ernstige val met zijn fiets Het Tweede-Kamerlid Dr. H. J. Lovink een ongevaI overkomen dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl de heer Lovink omstreeks half vijf op den Pompstationsweg te 's-Gravenha- ge een fietsrit maakte is hij van zijn rij wiel gevallen waarbij hij een fractuur aan zijn dijbeen bekwam. De auto van den G.G. ,w^ spoedig ter plaatse waarna dr. Lo vink ter verpleging is overgebracht naar het Diaoonessenhuis „bronovo". Naar wij gisteravond vernamen was de algemeene toestand van den heer Lovink naar omstandigheden gunstig. Zooals men weet heeft dr. Lovink in de Kamer zitting voor de Chr. Historische Unie doch zich bij de verkiezingen welke heden worden gehouden, niet meer voor een can- didatuur in de Tweede Kamer beschikbaar gesteld. Voorstellen in behandeling Algemeene Vergadering gesloten Op de voortgezette algemeene vergadering van den Ned. Chr. Grafischen Bond op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche werd een groot aantal voorstellen behandeld. Aangenomen werd het voorstel van het Hoofdbestuur inzake wijziging huishoudelijk reglement. De bedoeling is, deze bepaling in overeen stemming te brengen met het bepaalde in het reglement der werkloozenkas. Een levendige discussie ontspon zich naar aanleiding van het volgende voorstel van het hoofdbestuur: De algemeene vergadering besluite in het huishoudelijk reglement het volgende nieuwe artikel op te nemen: De leden betalen boven en behalve de voor hen geldende bondscontributie een bijdrage aan het T3.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Het voorstel werd tenslotte door de ver gadering aanvaard. De regeling zal ingaan per 1 Juli a.s. Toespraker De heer J. Schipper sprak vervolgens de vergadering toe namens het Dagel. Be stuur van het C.N.V. en complimenteerde het bestuur met het 35-jarig bertaan van den Bond. De heer W. de Zwager voerde het woord namens de Katholieke Grafische Bond en herinnerde aan de beginperiode der con- fessioneele organisaties en aan de vele moei lijkheden welke overwonnen moesten wor den. Het jeugdwerk Een levendige discussie ontspon zich naar aanleiding van het referaat van den heer A. S. B o o n e over het jeugdwerk. Inzonderheid werd besproken de vraag hoe het komt dat het jeugdwerk een terug gang ondervindt. Door enkele afgevaardigden werd het denk beeld geopperd om zich in verbinding te stel len met kerkeraden en jongelingsvereenigin gen opdat dan meer jongeren bereikt en ge wonnen kunnen worden voor de Chr. sociale actie. Anderen daarentegen achtten deze wijze van handelen verkeerd. Juist de jeugd leiders moeten de actie op touw zetten en de k erker ad e- en J.V.'s moet men er buiten laten. De heer B o o n e beantwoordde de spre kers uitvoerig en onderstreepte de opmerking dat de teruggang van het jeugdwerk ook een gevolg is van de verslapping in het huis gezin. Er ziin daarnaast nog vele oorzaken te noemen. Noodig is daarom een krachtige actie en het contact moet versterkt worden tusschen het jeugdwerk en de ouders van de jong. leden. De sociale scholing van de jeugd is zeer belangrijk. De jeugdleider moet gekozen worden uit bestuur0 aanwy 21112 van het afdeelings- Ook het contact tusschen jeugdclubwerk en het afdelingsbestuur moet bestendigd blijven. Ref. kan de gedachte, om kerkeraden, J.V. bestuurders enz. hulp te vragen, niet toe juichen. De geschiedenis van het jeugdwerk heeft wel bewezen dat wij deze zaak niet op andere schouders mogen leggen. Zelf ter hand nemen en biddend de activeering aan vatten, dat is de taak welke ons wacht Bestuursverkiezing De gehouden stemming voor de verkiezing Tan bestuursleden wee.- uit dat Amsterdam een zetel moest-afstaan aan een vertegen woordiger uit Zeeland. Gekozen werd de heer J. Marys (Middelburg), pl.v.v. A. Flipse (Vlissingen). In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer W. J. L. Ruppert (Amster dam) werd gekozen de heer F. ter Beek. De heer G. Knerf (Amsterdam) werd her kozen. (J. Vlugt plaatsvervanger). De volgende periodiek aftredende H. B.- leden werden ht.kozen: L. Jansen (A. de Hoog) te Den Haag, K. Holwerda (A. Plan- ta) Groningen, J. M. v. Nierop (E. Smoren- burg) Utrecht. De tusschen haakjes geplaatste namen zyn die der plaatsvervangende leden. Uitkeering aan stakingsslachtoffers De afd. Den Haag kwam met het volgende voorstel: De algeme e vergadering drage het hoofdbestvur op hun. die slachtoffer zijn als gevolg van Let uittreden van patroons uit de patroonsbond, blijvende steun te ver leen en. Het hoofdbestuur ontried sterk aanvaar ding van dit voorstel. De weg tot afschaffing van werkstaking moet een andere zijn dan die welke bij aanvaarding van het voorstel- Den Haag bewandeld zou moeten worden. Werkstaking is niet een gevolg van de col lectieve arbeidsovereenkomst of haar bepa lingen. De Voorzitter lichtte het prae-advies van het H. B. uitvoerig toe. Het voorstel-Den Haag in stemming gebracht, werd hierna verworpen. (Vóór alleen de afd. Den Haag). Aangenomen werden enkele voorstellen van het hoofdbestuur betreffende wijzigingen en aanvullingen reglement Fonds voor Bij zondere Doeleind er Nadat nog enkele voorstellen inzake loons- verhooging en klasse verhooging (o.a. gedaan door de afd. Nijktrk en Zeist) waren ver- we. pen, sloot de voorzitter deze goedgeslaag de vergadering. degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot VLIEGTUIG-MECANICIEN, VLIEGTUIG-TECHNIEK Vraag namen en adressen van geplaatstan VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Over Mei laat de werkloosheidsstatistiek weer een daling met-15000 zien. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen omtrent de vlag. Er is een Juliana-jeugdstichting in het leven geroepen, ten doel hebbende het be vorderen van de lichamelijke en zedelijke ontwikkeling en ontspanning voor de Indi sche jeugd. In de vergadering van de Eerste Kamer is gisteren de behandeling van het wets ontwerp tot nieuwe regeling van de pacht voortgezet, de reorganisatie van het spoor-, wegbedrijf en het wetsontwerp inzake de verdeeling van den beschikbaren arbeid. Verschenen is het Verslag van de N.V* Maatschappij voor Industrie-financiering. Ingediend is een wetsontwerp tot deel neming van regeeringswege in preferent kapitaal van de N.V. Stoomvaartmaat schappij Zeeland, in verband daarmede, een ontwerp tot wijziging van de begroo ting van uitgaven van het Verkeersfonds. Franco zal een protest naar den volken bond zenden tegen de vertegenwoordiging te Genève van de Spaansche volksfront- regeering. De negus zendt geen delegatie naar de volkenbondsstad. Duitschers die naar de wereldtentooni stelling willen moeten speciaal visum aan vragen. Protesten in de Belgische Senaat tegea het optreden van burgemeester Max. EFFICIENTE MENSCHEN hebben de meeste kans van slagen in de Maat schappij. WORDT een efficient menschl Vraagt ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Damrak 68 - Amsterdam zou hij zeggen geef mij I Ripolinl Ik heb t noch op vergeefsch. noch c BOUWT en BELEGT in het nijvere bloeiende Veenendaal NVü bouwen im, Solide bouw. Wo ird opgeleverd. Lage nt 7 Foto's, teekenlngen BKOUWER, Tel i 290, VEEXEXDAAL ?J.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 993,4 CONVERSIE tot nadere aankondiging der 5 en 4y2 Pandbrieven in 4 PANDBRIEVEN 99V4 BESTE KINO's DUB 8 v/Kodak films tnf. 3.5 lens 125-— 8 H 2.5 lens ƒ187.50 Direct 8 v/Agfa „2.5 lens 172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Oranje-Na; gekend is verbanden eere-medallle, te Vleuten en C j W, commandeur In de Orde van N Fleskens, te Geldrop. Toe- de Orde van Oranje-Nassau e vieuten i- i w Th* Den~Haü. "6 V'e"ten OCTROOIRAAD Benoemd z(Jn tot plaatsverv. lid van den Oc- trooiraad, mr ir A J Treurniet, hoofdingenieur en ir A J M Ledeboer. ingenieur bü den Raad. P. T. T. Benoemd zijn tot referendaris der PTT. J. Fransen te Ter Apel en B C Hacquebard- aan den referendaris 2e kl. der PTT. H. Th. Hu- DELEGATIE TER VOLKENBONDSVERGADERING :r van Nederland ^Volkenl r -,p- Franqols, buitengewoon an de Handelshoogeschool te Rot-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1