STADSNIEUWS DINSDAG 25 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Instituut Kern Het jaarverslag 1936—1937 In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van het Instituut Kern heeft Prof. Dr. J. Ph. Vogel het jaarverslag 19361937 van het Instituut uitgebracht. Het volgende is eraan ontleend: Kantongerecht te Leiden OVERTREDING VAN DE DRANKWET. Schandalig optreden van den verdachte Buitengewoon schandalig noemde de kan tonrechter het optreden van den verdachte J. C. K. te Noord wijk welke gisteren In den financieelen toestand van het In-1 het Leidsche Kantongerecht terecht moest Btituut Kern heeft zich in het afgeloopen j staan wegens overtreding van de Drank- vereenigingsjaar geen belangrijke wijziging voorgedaan. De waardedaling van den Nederlandschen gulden is ons in zoover ten goede gekomen, dat de uit Britsch-Indiê ontvangen contribu ties en subsidies sedert dien een hooger be drag in de Nederlandsche munt vertegen woordigen dan te voren. In dit verband zij vermeld, dat de regeering van Britsch-Indië gunstig heeft beschikt op mijn verzoek om haar jaarlijksche subsidie van 600 ropijen ten behoeve van de uitgave onzer bibliogra phic te verhoogen tot 1000 rópijen. De subsidies verleend door het Departe ment van Onderwijs en door het Universi teitsfonds bleven gehandhaafd, waarvoor wij den 'betrokken autoriteiten erkentelijk zij O. In het afgeloopen vereenigingsjaar zijn ons de volgende drie leden door den dood ontvallen: Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje. J. F. Freyss te 's-Gravenhage en Henry van den Bergh te Londen. Voor het lidmaat schap bedankten tieD leden; de penning meester zag zich genoodzaakt de namen van niet minder dan 33 leden te schrappen we gens wanbetaling, waartegenover een aan winst staat van 17 nieuwe leden Ook in het verslagjaar breidde zich de bibliotheek weder belangrijk uit, zoowel door aankoopen als door giften. Het Instituut ontving in het afgeloopen jaar ook verschillende voorwerpen. Het verslag maakt vervolgens melding van de benoeming van Dr. A. J. Bernet Kempers tot bibliothecaris van het Kon. Bat. Genoot schap; hem wordt hulde gebracht voor het vele, dat hij èn als conservator èn op ander gebied voor het Instituut Kern heeft ver richt Als conservator werd hij opgevolgd door Dr. H. E. Buiskool. De Bibliographie, waarvan deel IX eind van het vorig jaar verschenen is, mag zich thans verheugen in den steun van zeven Indische vorsten. Herhaalde pogingen ge daan om nog andere vorsten hun voorbeeld te doen volgen, hebben gefaald. De vanwege het Instituut gegeven taal cursussen blijken nog steeds aan een be hoefte te voldoen, al is het aantal deel nemers uit den aard der zaak gering. Het ligt voor de hand, dat voor de talen Van den Archipel ten onzent grootere be langstelling bestaat dan voor die van En- gelsch-Indië. Toch verdienen de laatstge noemde ook in Nederland meer belangstel ling te trekken dan thans het geval is. In elk geval stemt het tot vreugde, dat het aantal deelnemers aan de cursussen in le vende Oostersche talen, dat tengevolge van de crisis vrij snel was gedaald, nu weer een stijgende lijn gaat vertoonen. Verleden jaar was het. totaal niet meer dan vier: ditmaal is het zeven. Met deze opmerking, die hoop geeft voor de toekomst, besluit prof. Vogel dit jaarverslag. Mevr. T. S. Spaargaren-van Pijpen tachtig jaar Morgen hoopt mevr. T. S. Spaargaren-Van Pijpen haar taohtigsten verjaardag te herden ken. Mevrouw Spaargaren is /vooral in Her vormde en Ghr. Hist, krinigen een zeer ge ziene en beminde persoonlijkheid. Zij was langen tijd bestuurslid van de Oir. Hist. Kiesvereeniging hier ter stede, waarvan men liaar larter tot eere-lid benoemde. Voorts heeft zij pioniersarbeid verricht voor de Chr. Hist. Vrouwenbeweging. In het bijzonder cok in den Wijkvereeniginsarbeid is zij vele jaren onvermoeid werkzaam geweest Tal- looze bazaars zijn onder haar leiding tot stand gekomen. Hoewel tot zoo hoogen ouderdom gekomen, leeft zij ook thans neg intens met het ver- cenigingslerven mede. Wij twijfelen er niet aan of men zal de jarige morgen vele blijken {van erkentelijkheid en liefde doen toekomen Ongeluk bij iden stadhuisbouw Hedenmorgen te half elf is op het terrein van het in aanbouw zijnde Stadhuis de 28- jarige W. H., timmerman in dienst van de lirma Wernink met de rechterhand in aan raking gekomen met een cirkelzaag. Van een der vingers werd een stuk afgesneden, terwijl de hand verder bloedend werd ge wond. De E.H.B.O. heeft de man naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Damkampioenschap van.Leiden J. Kleer Kampioen. De uitslag van de twee laatste partijen om het Kampioenschap van Leiden 1ste klasse waren: P. van der Stel verliest van J. Klinkenberg en. J. Kleer wint van C L&ngezaaL Door zijn laatste partij te winnen is J. Kleer met een totaal van 17 punten boven aan geëindigd. Hij heeft hiermede voor de derde maal het kampioenschap van Leiden gewonnen, en wel in de jaren 1929—1936 en 1937. Door viermaal de tweede plaats te bereiken en drie maal het kampioenschap te winnen bewijst J. Kleer wel de sterkste speler van Leiden te zijn. De tweede plaats wordt ingenomen door H. de Water met 15 punten, ook voor dezen speler een mooi resul taat. A. ter Haar had na een goed begin een kleine inzinking, maar wist zich des ondanks na een beslissingspartij met I. Teleng derde te plaatsen. Van de spelers J. Klinkenberg, P. v. d. Stel en M. Optendrees mag gezegd worden dat zij ibeneden hun kunnen gespeeld hebben. De andere spelers hebben zich kranig geweerd. Donderdag 3 Juni 's avonds 8 uur zal in Zomerlust de prijsuitreiking plaats hebben, waar tevens de Kampioen, de heer J. Kleer, een simultaan zal geven, waaraan een ieder deel kan nemen. Hier volgt nog de eindstand: Gesp.Gew.Rem.Verl.Pnt. J. Kleer 11 8 1 2 17 2 H. de Water 11 6 3 2 15 3 A. ter Haar 11 5 4 2 11 4 I. Teleng 11 6 2 3 14 5 S. van Duijn 11 4 4 3 12 6 C. Langezaal 11 4 3 4 11 7 P. van der Stel 11 4 3 4 11 8 J. Klinkenberg 11 4 2 5 10 9 M. Optendrees 11 3 3 5 9 10 J. Zaalberg 11 2*4 5 8 11 v. d. Wijngaard 11 2 3 6 7 12 T. D. v. d. Bosch 11 2 0 9 _De zaak was als volgt. Verdachte had te Noordwijk een schuur als ontspannings lokaal ingericht voor werkloozen, hoofd zakelijk jongens. Deze jongens konden daar dan biljarten terwijl de verdachte bier en cider beschikbaar stelde natuurlijk tegen betaling. Toen er van verschillende zijden klachten binnen kwamen had de politie proces-verbaal opgemaakt. De vorige maal waren reeds een aantal jongens die in de lokaliteit van verdachte kwamen als getui gen gehoord en reeds toen kwam het ver moeden op dat de jongens door de ver dachte bewerkt waren ten opzichte van hun verklaringen. Daar zij evenwel bij hun af gelegde verklaringen bleven had het O.M. thans nog eenige getuigen gedagvaard. Ook nu dreigde het dezelfde weg op te gaan, de getuigen kwamen op de, voor de politie afgelegde verklaringen, terug. Tot driemaal toe wees de kantonrechter op het ge\aar van een meineed maar de getuige bleef voorloopig bij zijn getuigenis. Toen echter de verbalisant gehoord was en de kantonrechter de getuige nogmaals apart riop en hem op het groote gevaar wees dat hij dreigde te loopen als hij bij zijn ver klaring bleef herriep getuige zijn verkla ring en vertelde dat verdachte wel degelijk in het tijdvak van October 1936 tot Maart 1937 bier en cider had geschonken. De ambtenaar het woord verkrijgend vond het optreden van de verdachte op zijn zachtst uitgdrukt erg onsympathiek. Niet alleen heeft hij aan jonge werkloozen bier en cider verstrekt maar bovendien heeft hij op het gemoed van de jongens gewerkt om hen verdraaide verklaringen af te laten leg gen. Een zware straf is hier op zijn plaats en spr. eischte een totale boete van f 100 subs. 40 dagen. Ook de kantonrechter vond het optreden van verdachte schandalig om jongens te verleiden en meineed af te leggen De uitspraak was tenslotte een totale boete an f 60 subs. 30 dagen. Th. v. R. te Le i d e n, wegwerker der Ne derlandsche Spoorwegen, heeft als ambte naar bediend de spoorboomen van den over weg Hooge Morschweg te Leiden. Toen er een lokaaltrein uit Leiden was gepasseerd had de overwegwaohter cle boomen weer ge opend terwijl er zich toen op de Vinkbrug reeds een andere trein bevond welke met een snelheid van 100 K.M. de open overweg naderde. De bestuurder van deze electrische trein bemerkte op een afstand van circa 200 M. dat er nog voetgangers en een wielrijder den overweg passeerden. Hij had toen uit alle macht geremd, maar de afstand was te kort om tot stilstand te komen. Harde fluit signalen waren de oorzaak dat een auto bestuurder het gevaar bemerkte en nog tij dig zijn auto tot stilstand kon brengen zoo dat erge ongelukken gelukkig uit waren ge bleven. Verdachte verdedigde zich door te verkla ren dat eenige jongens het tijdig openen en sluiten van de boomen belemmerd hadden door aan de afsluitboomen te gaan hangen. Bovendien had hij geen wekkersein ontvan gen maar hij moest toegeven dat hij wel een voorvermelding had gekregen. Het O. M. vond dat verdachte niet vrij uit ging, wel echter dat er verzachtende omstan digheden waren aan te wijzen Eisch f 20 subs. 10 dageü. Uitspraak con form. Aanrijdingen en verkeersovertredingen J. E. te Leiden heeft op het Levendaal fe Leiden een Eltax auto aangereden doordat hij plotseling achter een vrachtauto was komen rijden zonder zich eerst te overtui gen of tegenliggend verkeer zulks wel toe liet. Eltax stelde zich civiele partij voor een bedrag van f 134.95. Eisch en uitspraak f 15 suhs 5 dagen met toewijzing van de civiele vordering. H. J. v. B. te Leiden heeft op het kruis punt Oude Vest-Pelikaanstraat te Leiden een wielrijder aangereden met. zijn auto omdat hij geen voorrang verleende aan den wielrijder welke van rechts kwam. Eisch en uitspraak f 15 subs 5 dagen J. II. v. d. F. te Leiden is met zijn motor onder de reeds in dalende beweging zijnde spoorboomen doorgereden nabij de Vink te Voorschoten. Eisch f 4 subs. 2 dagen. Uitspraak f 7.50 subs 3 dagen W. de G. te Leiden heeft op de Mare Singel to Leiden met groote snelheid een bocht genomen naar schatting van getuige 45 K.M. Door de gladheid van den weg had verdachte toen er een voetganger overstak niet meer kunnen remmen waardoor de Voetganger werd aangereden en ernstig verwond. De ambtenaar vond met zulk een snelheid rijden op een gladden weg onver antwoordelijk en eischte een boete van f 20 subs 14 dagen. Uitspraak conform. Mej. H. H. R. te Oegstgeest heeft op het kruispunt Warmonderweg-Rijnsburgerweg te Oegstgeest. met haar rijwiel links gereden geen richting aangevende en geen voorrang verleend aan ëen auto die van rechts kwam Zij was onder de auto terecht gekomen en ernstig gewond. Daarmede rekening houdende was dt» eisch f 6 subs 3 dagen. Uitspraak f 10 subs 4 dagen. M. de K. ta Leiden heeft op het kruispunt Korevaarstraat-Breestraat te Leiden door eigen schuld een aanrijding veroorzaakt doordat hij met groote snelheid een wielrij der omver had gereden. Aangezien verdacb te een schade heeft geleden van f 50 welke schade hij reeds betaald heeft was de eisch f 5 subs 3 dagen. Uitspraak conform H. v. d. M. te Leiden heeft op de Lagen Rijndijk te. Leiden met een snelheid van 50 K.M. gereden en daardoor een tegenlig ger aangereden welke de Sumatrastraat uit kwam. Eisch en uitspraak f 20 subs 14 dagen. F. R. te Rotterdam heeft op de Hoofd straat te Sassenheim een tegenligger aange reden omdat hij nog trachtte een gepar keerde bakfiets fe passeeren. Eisch f 20 subs 14 dagen. Uitspraak con form E. v. d. P. te Leiden heeft geen voorrang verteeijd aan verkeer van rechts waardoor een aanrijding was ontstaan. Ook hier was de plaats van overtreding wederom de Mare Singel geweest. Eisch en uitspraak f 15 subs 5 dagen. H. P. te Zoeterwoude heeft met een auto gereden op het voor autoverkeer afgesloten Utrechtsche Jaagpad te Zoeterwoude. Ver dachte wist zulks maar had een paard voor de auto gespannen om daar aldus te rijden. Zijn listigheid baatte hem niet daar zoowel de ambtenaar als de kantonrechter meen den dat ook dat niet mocht. Eisch en uit spraak f 2.50 subs. 1 dag. GEEN SPREEKUUR De Wethouders van Onderwijs, van So ciale Zaken en van Financiën, zijn verhin derd morgen spreekuur te houden. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 19Vfc gr. C. SCHOORSTEENBRAND Gisteravond te half negen is de brand weer uitgerukt voor een schoorsteenbrand in de mineraalwatcrfahriek van de firma Hoppenbrouwer aan de Apothekersdijk Men had in fabriek de kachel te fel ge stookt. De brandweer heeft het euvel met de ramoneur verholpen. NOG EEN BRANDJE Hedennacht te kwart- voor een is da .brandweer uitgerukt naar het perceel Hooi gracht 17. Daar was een teil met wasch- goed, staande op het balcon in brand ge- aakt, waarschijnlijk doordat iemand er ;cn brandend eindje sigaret in weggewor pen liad- Een zoon van K. merkte de roos brandlucht en alarmeerde de brandweer, die evenwel geen dienst behoefde te doen, daar het vuur inmiddels was gedoofd. OMSLACHTIGE DIEFSTAL Gistel-morgen vervoegde zich bij een be- oonster onzer stad een mam, die zeide van de Lichtfabrieken te komen om de stofzui- na te zien. Dit werd hem toegestaan toen hij ermee gereed was werd hem ook toegestaan zijn handen te wasschen in de slaapkamer. Toen de man weg was werd een gouden horloge vermist. De politie trok er op uit en trof het horloge aan bij de Gem. Bank van Leening. Van Jen dief heeft men echter geen spoor kunnen vinden. EXAMENS E.H.B.O. Aid. Rijnland, Ned. Roode Kruis Voor het op 21 Mei afgenomen examen door Dr. H. J. M. Boonacker en den docent arts H. Bertel slaagden de dames Maat, van Esseveld, Nolet en Pressler en de heeren van der Zwan en Gregoor allen te Oegst geest en de heeren Sweris en Hoedjes te Noordwijkerhout. Een candidaat werd afge wezen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C J Marttjn—Devilee d R Schouten—Libochant d J C Rotteevel—Caste- leijn z J Teske—oer d J v d Metfden—de Beer d W F SchoondergangrMastenbroek z W P Baan—Corré z J Vrijde Mefl z F v Milaan—Blaauw z JvxdZeeuw—Roeland- se z C J oKekGroen z A Linschooten— Verhagen d J C de Jongeözer z PW Zandvliet—Dongelmans d J v d Wiel—Heö- stek z T J Duister—v Essen z J v Dul- venboden—Vink z A MLoosKerkvliet z GEHUWD: H C P d Steen en B E J de Kroon W H J Bank en J M Ouwerkerk H Loeber en C Dltmar UIT DEN OMTREK VLPHEN a.d. RIJN EFFECTEN EN INCASSOBANK N.V. In de vergadering van aandeelhouders van de Effecten- en Incassobank N.V. is de balans en verlies- en winstrekening over 1936 goedgekeurd. Aan provisie en interest werd een winst gemaakt van f 14.879.24 (vorig j. f 14.201.S2) de onkosten, waaronder salarissen, bedroe gen f 11.576.63 (vorig jaar f 10.S34.43) waar door een saldo overbleef van f 3.302.61 (vo rig jaar f 3.367 39). Besloten werd van de gemaakte winst f 1S0O te bestemmen voor afschrijving op gebouwen. Het dividend werd vastgesteld op 3^ pet (vorig jaar 3 pet). DE NATUUR IN HUIS Zaterdagmiddag maakte de aquarium- en terrariumvereeniging „De natuur in huis" een excursie naar het aquarium van Artis te Amsterdam. Doordat de inspecteur de heer A. F. J. Portielje verhinderd was, werd het gezelschap rondgeleid door den heer Werner. Bij de rondwandeling langs de ver schillende zee- en zoetwater aquaria deelde de heer Weraor talrijke bizonderheden van de verschillende visschen, zee-anemonen enz. mgde. Vooral trokken de aandacht de diverse zee-anjelieren, zee-dahlia's, koraal- visschen en de schoolharingen. Ook het Zoölogisch museum werd bezocht, terwijl tenslotte Heimans Diorama werd be wonderd. Het was een uitstekend geslaagde excur sie waarop de leden met genoegen kunnen terugzien. PERSONALIA Onze vroegere plaatsgenoot, dr. P. J. Gail- lard, is benoemd tot conservator in de his tologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. VERKIEZINGSBUREAUX Men verzoekt ons nog mede te deelen dat het verkiezingsbureau van de A.R. Kies vereeniging Woensdag den geheelen dag in „Concordia" gevestigd is. Vanaf kwart voor acht zijn de heeren Domburg, Overduin, de Vries en Kroon aanwezig om inlichtingen te geven. Het verkiezingsbureau van de Chr. Hist. Kiesvereeniging is gevestigd bij de fa. J. en A. van Brummen in de Julianastraat. Aan beide genoemde bureaux worden inlichtin gen ingewacht betreffende personen die ge haald moeten worden, etc. WEEKDIENSTEN ~Chr. Geref. Kerk, van Reedestraat, Don derdag 7.30 uur Ds. Laman. KATWIJK a.d. RIJN OPENBARE VERGADERING CHR. HIST. UNIE Gisteravond werd de laatste streek ver gadering der Statenkring Leiden alhier ge houden. Na door den cere-voorz. der plaatselijke afdeeling Ds. Warmolts, welke o.a. wees op de plicht van den Christen om naar de Staten-Generaal mannen af te vaardigen, die Gods Woord ais richtsnoer voor hun leven hebben, te zijn ingeleid, kreeg de 'ïeer Van Boeijen gelegenheid: „Een laatste Woord" tot de vergadering te richten. Spr. begon zijn boeiend betoog, met op het bijzondere van deze verkiezing te wij zen, nl. op Ket feit van de Grondwetsher ziening in het bijzonder ten opzichte van de revolutionaire proaganda. Scheeve voorstel lingen in verkiezingspamfletten, als het be loven van premievrij staatspensioen; de belofte om voor f600 millioen productief werk te zorgen en in één slag alle crisis maatregelen op te ruimen, werden door spreker recht gezet. Bij de bron moet begonnen worden. Niet in de eerste plaats door de overheid, maar door stimuleering van liet bedrijfsleven kan een gezonde toestand geschapen worden. Sterk bracht, spr. het beginsel naar vo ren en legde de verg. drie vragen voor. Hebt ge u goed onderzocht? Zijt ge bereid pal te staan voor uw beginsel? Hebt ge uw iplicht gedaan. Spr. wijst er op dat het bij de C. H. niet gaat om een mensch, maar om de eer van God en het gezag van Gods Woord. Bij God alleen is de bron van gezag, niet in volkssouvereiniteit of totalen staat. Het ge.at zoowel nationaal als internatio naal om Gezag, vrijheid en recht. Gnd wordt van den troon gehaald en de mcnscb erop gezet. Hij die Gods gezag aandurft, durft vrijheid aan. Gezag en vrijheid zijn geen tegenstellin gen. Wij hebben geen dictatuur noodig. Wij hebben oa or.s vrije Chr. Onderwijs en vakbeweging te lief Met een opwekking trouw te blijven aan het beginsel sloot spr. zijn pakkende rede. waar een aange name discussie op volgde. KATWIJK AAN ZEE CHR. HIST. UNIE. In „Casa Cara" alhier kwam gisteravond de C.H. Unie bijeen. De opkomst was matig. De heer L. van der Zwan opende op de ge bruikelijke wijze, waarna hij het woord gaf aan mej. Langman, van Leiden, die tot on derwerp gekozen had „De vrouw en de ver kiezingsstrijd". In een goed gedocumenteerd betoog zette spr. uiteen dat de vrouw ook in de a.s. verkiezing een taak heeft te ver vullen. Noodig is dan ook dat alle Christen vrouwen zich hierover laten inlichten. Uit voerig bestreed spr. de meening als zou een vrouw van het kiesrecht geen gebruik mo gen maken. Vervolgens was het woord aan Ds. Ver waal, van de Kaag. Stemrecht is stemplicht, aldus spr., doch het moet wezen stemlust. Uitvoerig stond spr. stil bij de zegeningen welke God ons in het Oranjehuis heeft geschonken. Wij die nen alle groepen en beginselen te bestrijden welke dit geschenk van God willen vernie tigen. Geen individualisten willen wij zijn. maar mannen en vrouwen welke leven uit de gemeenschapszin. Tot slot sprak nog de heer van Boeijen, die enkele grepen deed uit de practische politiek. Ds. Verwaal eindigde met dankeebed. LEIDSCHENDAM Groote partij goederen gestolen Door de politie echter opgespoord Op het eind van de vorige week hebben een zekere van den B.. wonende in een woon schuit, liggende in de Starrevaart en v. d. Z., wonende aan de Oostvlietweg, ten nadeele van het Constructiebedrijf Massaar aan den Stompwijkscheweg, een party ijzer, gróót ca. 7000 kilo, ontvreemd. Na de partij op een schuit te hebben geladen, hebben beiden zich op weg naar Den Haag begeven. Toen zij voor de schutsluizen kwamen, waren daar toe vallig aanwezig de rijksveldwachter Tol er zyn collega uit Zoetermeer. Het gevolg was dat beide personen spoedig in arrest zaten en den diefstal bekenden. De politie achtte het toen raadzaam ook een kijkje te nemen in de woonschuit van Van den B. en vond daar een groote party var diefstal afkomstige goederen zooals fluit ketels, serviezen, kookstellen enz., alles ont vreemd uit motor- en pleiziervaartuigen ge durende den vorigen zomer. De party was zoo groot, dat vervoer per auto noodzakelijk was. De daders, die verschillende feiten heb ben bekend, zyn naar Den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld. Het vermoeden bestaat dat nog meer personen uit Leidschen- dam bij deze diefstallen betrokken zyn, OUDEN EN ZWAKKEN TER STEMBUS Onder bove>nstaand opschrift verscheen Saterdag een berichtje onder liet nieuws van Leidschendiam. Men zal wel begrepen heb ben, dat het hieronder niet thuis behoorde. Het was bestemd voor Voorburg. LISSE VERGADERING CHR. HIST. UNIE. Voor do afd. Lisse van de Chr. Hist. Unie hoopt Dinsdagavond op te treden de heer Mr Dr Joh. van Bruggen, van Heemstede, voorzitter van den Raad van Arbeid aldaar, met het onderwerp „Waar het morgen om ZENDINGSCOLLECTE De alhier gehouden Zendingscollecte der Ned. Herv. Gemeente heeft opgebracht do som van f 113.50. DEN GOEDEN KANT UIT Bij de Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" zijn deze week 74 arbeiders te werk gesteld. Naar wij vernemen werkt de fabriek nu weer met het twee-ploegen-stelsel. Het be- teekent alweer vermindering van werkloos heid. GEVONDEN Gevonden: damesrijwiel, rozenkrans, porte monnaie met inhoud f 0.80, bos rozen, los •belastingmerk, wit konijn, dop van radia- teur. SASSENHEIM EEN LAATSTE WAARSCHUWING AAN DE SASSENHEIMSGHE STEMMERS Maandagavond werd vanwege de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" de laatste openbare vergadering voor de a. Kamerverkiezingen gehouden, in de Gere formeerde Kerk. De voorzitter, de heer J. Wiepkema, opende op de gebruikelijke wijze en na een kort welkomstwoord verleende hij het woord aan Ds. A. M. Boeijenga van Haar lem. Spr. gaat eerst na waarom op deze avond nog eens extra gewezen moet worden op de A.-R. lijstaanvoerder en beziet daarna de twee hoofdpunten waarom liet gaat bij de a.s. stembus, n.l.: Zal alles in Staat en Maatschappij gebaseerd zijn op God en er naar Zijn naarn gevraagd worden of zal alles gebaseerd zijn op den mensch en naar menscheneer gevraagd worden. Wie zal koning zijn? God of de mensch? Spr. gaat de verschillende stroomingen na welke de mensch op de voorgrond plaatsen en betoogt, dat de antithese nog steeds springlevend is, hoewel men steeds heeft beweerd, dat zij dood was. Spr. beziet de S.G P., dp H.G.S.P. en de C D U. en komt tot de conclusie, dat zij af te wijzen zijn, daar hun program van be ginselen niet uitvoerbaar en voorts on christelijk is. In het slot van zijn rede bezag spr. de verhouding van gezag en vrijheid en deed duidelijk zien, dat deze in de juiste verhou ding wordt gevonden in de A.-R. beginselen. Spr. teekende Dr. Colijn als een voor beeldige figuur, begaafd met een heldere N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 pandbrieven 98^% met 2 uitloting per jaar zienswijze en bovenal een man van begin sel. Na het zingen van Psalm 99 1 ging de spreker voor in gebed, waarna staande #wee coupletten werden gezongen van het LutherliecL DE DAG VAN MORGEN IS „STEMBUSDAG" Eenige aanwijzingen van de Kiesvereeniging Een ieder wordt verzocht zooveel moge lijk vroeg te komen stemmen, zoodat de controle op het stembureau wordt verge makkelijkt en men spoedig een overzicht heeft wie er nog moeten stemmen. Een ieder die inlichtingen wenscht gedu rende de stemmingsdag of mededcelingen te doen heeft kan zich vervoegen in de consistoriekamer achter de Geref. Kerk. waar men de geheele dag tot mlichlingen bereid is. Een ieder wordt verzocht te stemmen: Dr. H, Colijn Nr. '1 van lijst 3 VEREEN. TOT BEHOUD VAN HET BLOEMBOLLENVAK IN NEDERLAND Deze vereeniging hield gisteravond in „Het Bruine Paard" een vergadering on der voorzitterschap van den heer W. Murk. Deze zette uiteen, dat de redenen waarom deze vergadering belegd is, zijn, in de eer ste iplaats de rampzalige gevolgen der te genwoordige saneering; ten 2e wil men de leden nauwer in contact brengen met de vereeniemg; 3e moet onder oogen gezien, dat. de uitbreiding van de teelt in het bui tenland en de minimumprijzen, moeten leiden tot ondergang van den kweeker zoo wel als van den exporteur. Alsnu werd het. woord gegeven aan den heer Jac. de Brabander, die zeide, dat a' zijn voorspellingen tot op heden zijn uitge komen. Spr. herinnert aan de parabels, die hij in vorige vergaderingen gedaan heeft. Men heelt ze wel gehoord, doch moest niets van de anti-saneerders hebben. Men houdt te veel van onderonsjes. Ons ledental bedraagt reeds 2500; het moet 5000 worden. Hoe noodig de verruiming is, toont spr. aan met een citaat van Dr. Posthuma; de contri butie kan geen beletsel zijn. Het bestuur verricht zijn arbeid gratis. Wij zullen u, aldus spr.. zoo God het wil, van het juk bevrijden. "Eindelijk een belofte, zult u zeg gen? Ja, nu we sterker en sterker worden, kunnen we dit doen. En zeker als het leden lal verdubbelt. Tegen de wil van 5000 vakgenoolen, die eensgezind zijn, Is nie mand opgewassen. Dan herkrijgen wij de vrijheid, die het vak tot grooter bloei zal brengen. Men moet de productie weer aan het par ticulier initiatief overlaten. Wij vragen vrij heid voor onze kinderen, om niet naar de vreemde te gaan om het vak te beoefenen. Wij vragen om Gods zegen voor het gewas, doch niet om er later de schoffel in te zet: ten om het te vernietigen. De in het buitenland geteelde bollen zul len onze prijzen meer drukken dan ooit het surplus had kunnen doen. Men verkoopt die bollen voor onderkruipersprijzen. Het is onzin hier een teeltregeling te hebben, terwijl het buitenland onbelemmerd kan uitbreiden. In vele landen heeft men de teelt van bollen ter hand genomen. Zelfs :n Japan treft men een bedrijf van 20 H.A. aan. Hij bespreekt nu de bevoordeeling, die de trekkers hier te lande hebben o,p die in het buitenland, nl. 74 pCt., 50 pCt. verschil der binnenlandsche .en buitenlandsche prij3 en 24 pCt. voer het surplusfonds. De trekkers betelen nu 60 H.A., doch mo gen uitbreiden tot 300 H. A. Het bevoordee- len van getrokken bloemen door de sanee ring is onbillijk tegenover onze buitenland sche afnemers. Waarom wil men nog saneeren? Vele groote bedrijven bezitten Mendeltulpen, die ongeschikt zijn en die kunnen dan mooi als surplusbollen worden gespuid. Ook tracht men nu de buitenlanders mudgoed van deze mindere soorten te ver- koopen. VeJe firma's die in het buitenland telen, zijn er hier voor, daar ze ervan pro- fitperen. Voorts zijn er handelaren in teelt- bewijzen. Er zijn zoovele voorstanders, om dat zij parasiteeren op de saneering. Spr. waarschuwde tegen de instelling van de bedrijfsraden als zijnde een instelling uit Sovjet-Rusland. Met een opwekking om op de vergaderin gen der organisaties tegen de saneering te stemmen, besloot hij ziin rede. In de pauze gaven zich 10 personen als lid op. Na de pauze sprak de heer K. Gruttemans die opmerkte, dat als we onze artikelen in het buitenland 25 pCt. goedkooper mochten aanbieden, de export vergroot zou worden. Ons product is een massa-product voor massa-afname. We hebben 5 jaar saneering en er is be reikt, dat het initiatief van de kweekers verstompt is. Er is geen ruggegraat meer in on.s vak, en dat is een groote ramp. In het buitenland is voor afbraakprijzen verkocht en als de prijzen oploopen, wordt er niet geleverd en wij zitten met het surplus. In Duitschland worden de trekkers ver zocht de bollen vooral op te planten en hier krijgen we voorlichting om ze te vernie tigen. Spr. toont aan dat de buitenlandsche teelt een gevaar beteekent voor het vak, vooral wat ziekten betreft. We moeten het buitenland kunnen beconcurreeren met ge zond goed. VOORHOUT RAADSAGENDA. De Raad zal vergaderen op Donderdag 27 Mei a.s. des namiddags om 8.30 uur. 1. Opening; 2. Notulen der vergadering van 20 April j.l.; 3. Ingekomen stukken; 4 Aanschaffing materiaal en reorganisatie brandweer met nieuwe 6e wijziging der ge- meentebegrooting 1937; 5. Verkoop bouw terrein, gelegen aan de Hoofdstraat aan L P. H. Vester en 8e wijziging gemeente begrooting 1937: 6. Aankoop van een stukje grond aan de Jacoba van Beierenweg van de Wed. J. Lakenman voor wegverbrceding met 9e wijziging gemeentehegrooting 1937; 7. Vaststelling van verordeningen voor hef fing en invordering van gelden ingevolge de besmettelijke ziektewet; 8. Aanwijzing van de betrekking van tweede arbeider voor em canitu'ant ine^^^breven on de hiizon- dere candidatenlijst, bedoeld in art. 9. 2e lid. van het capitulantenbesluit; 9. Ophef fing van de zekerheid van A.P.H.N.M. de Bekker als administrateur van het water bedrijf wegens goedkeuring der rekening; 10. Wijzigingen van de gemcentehegrootin- gen 1937 (10e en lie) en van de begrooting van het waterbedrijf vrow uitbreiding van het waterleidingnet an en de Zilk. RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 25 MEI Programma III: 8.Keulen. 11.20 Droitwieh, 12.33 Brussel Fr., 14.20 Deutschl.s., 15.20 Droit wieh, 15.55 diversen. 16.20 Deutschl.s., 16.50 Lon den Reg., 17.20 Brussel VI., plm. 19.— Keulen, 23.20 Brussel VI., 22.80 Brussel Fr., 23.20 Weenen Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg.. 16.50 Droitwieh, 18.20 diver sen, 18.40 Londen Reg., 19.— tuinpraatje door den heer J. Jonker, che ad. Gem.plants., 19.30 Brussel VI., 19.50 Lortden Reg„ 22.20 Droitwieh, 23.— Londen Reg., 23.20 Droitwieh. WOENSDAG 26 MEI Programma III: 8.Keulen, 11.05 Londen Reg., plm. 12.20 Brussel VI.. 13.35 Keulen, plm. 15.35 Londen Reg., 17.05 Parijs R„ 17.20 Brussel Fr.. 18.20 Londen Reg., 19.20 Brussel VI.. 19,00 diversen, 20.20 Brussel Fr., 21.20 Londen (Reg., 22.2o Brussel VI, 22.30 Boedapest of dlv., 23.00 Berlijn. Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Droitwieh, 14.25 Londen Reg., 15.20 Droit wieh, 13.20 diversen, 18.40 Droitwieh, 22.50 Lon den lieg., 23.30 Droitwieh. Agenda De avond- nacht- en Zondagdienst der» apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zond ag 30 Me i a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapen- burg 12, telef. 594 en J. S. M. ten Dijk, Haven 18 telef. 85 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. av. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Uquidatiekas KV. DAM 2» T.Woon Na 30012-31012 AMSTERDAM-C Bmtl Ni. 2. Wel 30012 TeJegremedr..: CARIOSAMSTERDAM tA AANRIJDING Toen de ongeveer 15-jarige zoon van den heer V„ werkzaam bij zijn broeder, schoen- njaker V„ alhier, met volle vaart per fiets de Boerhavestraat uitreed, kon hij schijn baar zijn lbocht niet goed meer nemen, waar door hij tegen een in de richting van de Leidschevaart rijdende vrachtauto botste. Hoewel hij zich zelf nog op de been werkte en zijn fiets tegen een aldaar staande schut ting zette, geraakte hij daarna in een soort van verdooving waarna hij het bewustzijn verloor en in elkaar zakte. Dokter Bots al hier, welke onmiddellijk gewaarschuwd was, kon geen verder letsel bespeuren, waarna de jongen naar zijn ouderlijke woning werd vervoerd. ZOETERWOUDE LICHTKABEL ONTVREEMD Ten nadeele van de Stedelijke Licht fabrieken te Leiden is alhier uit een ge- reedschapwagen een hoeveelheid lichtkabel ontvreemd» INBRAAK Bij den heer v. A. alhier is in den nacht door 't W. C. raampje ongewenscht bezoek binnengekomen. Twee heerencostuums en een dames- portemonnaie met eenig kleingeld en een briefje van tien gulden zijn ontvreemd. De daders zijn door de politie nog niet opgespoord kunnen worden. IN DE SLOOT Een vrachtauto geladen met bussen melk' behoorende aan de zuivelfabriek „Rijn stroom" te Leiden, reed in de buurtschap Gelderswoude alhier, door een gebrek aan de stuurinrichting, in ie langs den weg ge legen sloot. De bestuurder kon zichzelf uit zijn hache lijke positie redden en bekwam geen letsel. De zwaarbeschadigde auto is met behulp van een kraanwagen op 't droge gebracht. BINNENLAND Nieuwe D C 3 aangekomen Het s.s. „Penland" heeft hedenmorgen aan de Waalhaven aan land gezet de 'lende D C 3 voor de K.L.M., die den naam ..Wiele waal" zal dragein. Het vliegtuig zal op „Waalhaven" worden gemonteerd. Juist advies Van de Christelijke Bakkerspatroons Onze dagen staan wel in het teeken van propaganda! Byna geen enkele postbestel ling, of ge vindt een of ander pamflet in uw brievenbus omtrent de groote verkiezing, schryft de Chr. Bakkerspatroon. Met onzen Minister-president vooraan, gaat er een leger van sprekers heel Ne derland bewerken voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Er nu is ons blad niet de plaats voor politieke toelichting. Is ook niet noodig. De merp.chen die in onze Bond georgani seerd zijn, staan er op, dat wij geregeerd worden door mannen, die vasthouden aan de aloude grondslagen van ons volks leven: Vrijhe:d voor Kerk en vrijheid voor orpenisatie, naar eigen principieel in zicht. Geen „gelijkschakeling", geen Staats- absolut'sme. geen dictatuur, maar een vrijheid, gebonden aan Gods ordinenVën Een ieder van ons wert, wat zijn plicht is, al zyn er soms nok bezwaren, daarvoor mag het beginsel niet wijken. De Christe lijke partijen zullen zeker onze leden worden gesteund! Zóó behoort het. By de stembus gaan be ginselen boven belangen. Althans voor Chris tenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6