NA DE TRIUMFTOCHT VAN DR COLIJN Het laatste appèl levert 9500 toehoorders Tusschen Ede en Amersfoort DINSDAG 25 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Meizon brandde... Be Eder-kuil vol Dr Colijn groet zijn strijd makkers uit Atjeh De spreekbeurt in de „Eder Kuil" was eigenlijk een verrassing; het was de toegift die Gelderland kreeg bij de vier spreek beurten die Dr. Colijn in deze provincie reeds had gehad. In ruime mate heeft men daarvan gepro fiteerd. 3500 bezoekers maakten den kuil vol en hadden het er voor over om eenige uren in de brandende zon te vertoeven. t Was er warm Dat Dr. Colijn op deze plek rekenschap heeft gegeven van zijn beleid over 4 jaren geeft aanleiding te wijzen op een aardige combinatie. De Ederkuil was een plek waar vroeger 'de zandgraverij te Ede was. Prachtig gele gen in het Geldersche natuurschoon. Het voortvarende gemeentebestuur van Ede heeft deze plek benut om er in werkver schaffing een openlucht-theater te bouwen. Dit theater, Dr. Colijn herinnerde daaraan later zelf, is een vrucht van het crisisbeleid van het kabinet-Colijn en daarom had deze spreekbeurt iets eigens door haar omgeving. Wat was het er warm! De Mei-zon had met ongestoorde kracht gebrand op de betonnen zitplaat sen en door de gunstige ligging van de „kuil" heeft de wind er geen toegang. Dat is een weldaad, maar zelfs wel daden kunnen je overrompelen. Maar ach, wat geeft het. De Mei-zon brandde, maar waar Colijn komt, daar zijn menschen in onzen tijd. Het kostte zweetdroppels, die vloeiden tot stralen, maar men hield zich niet stil en .waaide en juichte dat het een lust was. Als het van binnen warm is, deert' niets. De landdag te Ede droeg het karakter (van een gewonen landdag, die als hoofd punt. °P het programma had de rede van Dr. Colijn. De leiding was bij ontstentenis van den [voorzitter der Statenkieskieskring Mr. A. v. 'd. Deure, in handen van den heer B. Geleynse, directeur van „De Rudolph- stichting" te Achterveld. Deze las bij dé opening Jesaja 40 en nam 'deze psalm als uitgangspunt voor zijn ope ningswoord. Het pand bewaren De eerste spreker was Ds. T. H. F. R e m- me te Amsterdam, die een rede hield over het. onderwerp: „Het pand bewaren". Het pand dat we hebben, aldus spr., is Ons vorstenhuis en onze vrijheid, die we ibeide in de bange worsteling in de ge schiedenis verkregen hebben. Als men ons nu vraagt: Mussert of Mos- cou, dan antwoorden wij: Houdt wat ge hebt, opdat niemand uw kroon neme. Wij .willen het Holland der vrijheid houden, maar dan in eenheid en trouw. Eendracht maakt macht. Dr. Colijn gaf zich vol liefde en trouw aan ons land in tijden van bange nood; Gods Naam zij daarvoor geprezen! Ds. H. A. d e G e u s te De Bilt, leidde met Oen kort woord den op komst zijnden Dr. Colijn in. Hij wekte op om trouw te zijn. Dr. Colijn komt en spreekt Midden onder de toespraak van Ds. 'de Geus verscheen Dr. Colijn, door het land- dagmoderamen begeleid op het terrein. De gansche kuil vol menschen rees op en zwaaide en jubelde hem toe op dezelfde enthousiaste wijze als overal. Een deed het op bijzondere wijze, maar daarover straks. Ds. de Geus achtte het zich een eere dat hij Dr. Colijn mocht toespreken en ver klaarde den leider dat wij hem trouw blij ven, omdat hij het beginsel dat God in ons midden heeft geplant en doen groeien op zulk een eminente wijze draagt. Dr. Colijn hield hierop zijn rede, die hij met het oog op den tijd zeer moest bekor ten, doch die hij later in Amersfoort vol ledig uitsprak. Hameraden uit Atjeh' zondere plaats in de rij der hoorders be zetten. Op de eerste rij zaten Karei Jansen, Rooseboom en C. Maressen, die al len onder Dr. Colijn gediend hadden op Atjeh en die met hem hadden doorstaan de hitte van den dag en de zorgen van den nacht in het tropenklimaat. Vooral Karei Jansen was in zijn sas. Op zijn borst prijkten wel vijf eeretee- kenen die hij in den strijd verworven had en hij zwaaide en juichte, bij het zien van zijn oud-kapitein, dat het een lieve lust was. Als de spreker iets uitte dat door ap plaus werd onderstreept, dan stond Karei op, zwaaide met hoed en pro gramma. Hij was in extase. De blijdschap van de oud-strijders steeg ten top toen Dr. Colijn direct na het uitspreken van zijn rede van het podium afkwam en de drie kameraden hartelijk de hand drukte. Karei Jansen juichtte het uit en zettei. toen hij weer op zijn plaats was aan gekomen, een driewerf hoera voor de Koningin in, dat klonk als een klok. Weer zulk een aardig moment, waaraan de spreekbeurten van Dr. Colijn zoo rijk zijn geweest. Dr. Colijn vertrok, luide toegejuicht. Ede lag nu weer achter ons; het einde naderdenaar Amersfoort, HET ALLERLAATSTE APPÈL De tent was vol Van staatssocialisme moet ik niets hebben Een glorieuse uittocht Amersfoort volgde nog op Ede. Het allerlaatste appèl had men de ver gadering daar genoemd en de kiesvereeni- ging had daarop wel eenig recht Men had een waardige ontvangst voor Dr. Colijn be reid. Tusschen de Helle- en de Torenstraat, het terrein dat in de volksmond „Rotnme- lenburg" genoemd wordt, was benut. Een reusachtige tent was opgeslagen, eigenlijk, zoo zei het Dr. Colijn zelf, waren het er De tent had ook de belangstelling van de geheele stad. Politiemaatregelen wa ren genomen om het verkeer te regelen, want als men in een provinciestad van ruim 40.000 inwoners 6000 menschen op een punt in de binnenstad samentrekt, dan gaat dat niet buiten het leven van zulk een stad om. Reeds meer dan een uiir van te voren trokken de menschen naar dit punt aan de rand van Plantsoen (West) gelegen. Gelei delijk vulde de ontzaglijke ruimte zich, waarbij de leider van de organisatoren van dezen avond, de heer J. Stuurop door de microfoon aanwijzingen gaf. Dr. Colijn werkt op tijd. Precies om half 8 trad hij de tent binnen, begeleid door den voorzitter van de kiesvereeniging, den heer In de voorste rijen (het is vermel denswaard) zagen we den ouden emiri- tus-pred. te Amersfoort Ds. A. M. D o n- n e r, nu te Zeist, de vader van onzen oud-minister van Justitie. De bijna 80- jarige had de reis van Zeist naar Amersfoort nog ondernomen om in de plaats, waar hij vroeger zooveel jaren leiding aan den politieken strijd had gegeven, deze glorieuse Colijn-avond mee te maken. Dr. Colijn voelt zich thuis Toen Ps. 75 l en 4 gezongen en Jesaja 40 gelezen was en de voorzitter der K.V. in gebed was voorgegaan, werd een kort wel komstwoord gesproken. Daarna verscheen Dr. Colijn in het spreek gestoelte, wederom in een geweldige ova tie toegejuicht. Nu Dr. Colijn zijn verkiezingstournée heeft volbracht, is de balans er van op te maken. Het is een triumftocht gewor den zooals vóór hem nog nimmer een verkiezingsredenaar heeft kunnen volbrengen. In de 43 vergaderingen waarin hij zijn rede uitsprak was de belangstelling enorm en het enthousiasme kende geen grenzen. Van Rotterdam (19 April) naar Amersfoort (24 Mei) is het ééu groot succes geworden. Ongetwijfeld mogen we hierin een terugslag zien op de matei ooze critiek, die Dr. Colijn gewerd en waarbij zijn persoon niet werd ontzien. Maar deze tocht is ook een verkwikking geweest voor allen die Gods Naam in de staatkunde tot openbaring willen brengen. God geeft genade en eere. Dr. Colijn moge in deze triumftocht zien de waardeering die het Nederlandsche volk hem brengt voor de geweldige taak die hij in de kracht Gods verricht. De taak is zwaar, het zij zoo. Maar we staan om hem als een muur! Biddend, beschermend, strijdend om Nederland uit de klauw van de revolutiegeest te bewaren! Morgen als één man om Dr. Colijn! J. H. v. Lonkhuizen en den secretaris van het Prov. Comité in Gelderland, den heer Ad. Wiersinga te Arnhem. Toen allen gezeten waren was er een overzicht over de geweldige ruimte te ver krijgen. Nu bijna alle A.R. georganiseerden in Nederland een groote Colijn-avond heb ben meegemaakt, behoeven we niet meer te zeggen hoe de aanblik van .zulk een groote juichende schare is. Men zag stoere- bewoners van de vist schersdorpen Bunschot en eji Spaken burg in hun gestreepte baadjes of in hun blauwe visscherstruien. Er waren ouden en jongen,, autoriteiten en eenvoudige menschen; Anti-revolutionairen en niet Anti-revolutionairen; alles te samen een enthousiaste schare. Een onderhoud met?,6n?0hen 0I,hcmziltente den Minister-President Zeker, er is waardeering Geen conclusies trekken Het waren slechts enkele regels die we ontvingen op ons verzoek, maar ze meldden ons, dat Dr. Colijn onmiddellijk bereid ge- onden werd om aan de A.R. pers gelegen heid te geven even met hein te spreken over Jt verloop van zijn verkiezingstournee. ..Het lijkt Z.Exc. het beste", zoo luidde het briefje, „dat u hem op zijn reis van Ede naar Amersfoort Samen In de auto Wie de „sensatie" ondergaat om met Dr. Colijn te mogen reizen moet wel ontnuchterd worden als hij het als sensatie wil zien. Wat daarbij zoo bijzonder treft is de groo te eenvoud die uit alles spreekt. Naast ons le man die juist door 3500 menschen is toegejuicht en die op weg is naar de laatste samenkomst van zijn tournee, waar 6000 Te Overschie werd 'de heer C. Baumarirt gisteren In een buitengewone raads vergadering, welke gehouden werd in het Vereenigingsgebouw, gehuldigd bij zijn zilveren ambtsjubileum» De burgemeester dankt voor de hem gebrachte hulde. .hunkerend verlangen; de man die op inter nationale conferenties een gaarne geziene figuur is; die door Mac Donald als de meest representabele figuur van het continent werd genoemd. Wat merkt men er van? Niets. Geen chauffeur in uniform, maar een gewone rasechte Anti-revolutionair, die uit liefde zijn leider door de provincie rijdt; geen lijfwacht of opgesmukte W.A. of wat al niet Geen „zweepje" voor zelf verdediging of Niets van dat alles. Wat willen Jullie weten? Nauwelijks had de auto de achteruitgang van „De Eder kuil" verlaten of de lakonieke vraag weerklonk: „Wat willen jullie nu eigenlijk van mij weten." „Excellentie, we zouden het op prijs stel len als u ons de indruk kon weergeven, die u hebt gekregen nu u uw verkiezingstour nee bijna hebt volbracht". „Ja", was het eenvoudige bescheid, „er is wel zeer groote belangstelling geweest, maar zet u er nu bij, dat zich dat niet tot de A.R. samenkomsten heeft beperkt. Ook in de vergaderingen waar de andere ministers het woord voerden. Inzonderheid bij minister Oud, was de belangstelling zeer goed te noemen. Ik meen daaruit te mogen aflezen, een stil protest tegen de evenredige verte genwoordiging, waardoor men niet zoo zeer op de partijen als wel op bepaalde personen zal gaan stemmen." „Acht u dat verblijdend Excellentie of niet?" „Verblijdend of niet, het doet er niet toe 't is eenvoudig te constateeren. Als je kiespijn hebt, dan heb je dat of het je verheugt of niet. Het zou mooi zijn als ons volk zoo ge- vesteerd was, dat het geheel op de beginse len was ingesteld en dat het zich daarnaar richtte, maar dat is niet zoo en we hebben er mede te rekenen. Er blijft altijd een groote groep die niet op een partijlijst haar stem uitbrengt, doch die uit allerlei bijoogmerken handelt als ze bij de stembus komen. Denkt maar eens even in. In 1933 behoorde slechts een zevende deel van de stemmers op de A.R. lijst tot de engere groep van geestverwanten; 70.000 le den en 500.000 stemmen. Daarbij dient niet vergeten te worden dat we toen den 14den zetel met een overschot verkregen hebben, zoodat we dus procentsgewijze ook vooruit zullen moeten gaan om ons zeteltal te behou den. Laat ik beginnen, aldus was de eer ste opmerking van den spreker, met te zeggen dat ik mij hier thuis gevoel (daverend applaus). Dat bedoel ik niet in den zin, dat ik mij onder u thuis gevoel, maar ik heb in deze tent in het begin van de verkiezingscampagne ge sproken (in Groningen) en nu beëindig ik de campagne met mijn 43e spreek beurt hier in dezelfde tent (gelach). Er is veel om dankbaar to zijn. Dank moet gebracht aan de vele organisatoren die al de vergaderingen op zulk een uit nemende wijze hebben georganiseerd. Het werk is dikwijls groot geweest. Spr. is hier gekomen om zijn kijk op de regeeringspolitiek te stellen tegenover die van de velen die in de afgeloopen jaren critiseerden. Dat beteekent niet aldus spr. dat ik mij van de verantwoordelijkheid zou willen losmaken. Integendeel, daar van laat ik geen tittel of jota va 1- 1 e n, maar mijn kijk daarop is anders dan die van deze heeren. Hierop liet spr. de volledige redevoering volgen die we in groote lijnen reeds zoovele malen verslagen hebben. Dat beteekent niet dat het ons vervelen zal, want bij de meerdere malen dat we het voorrecht hadden om als A.R. journalist onzen leider te volgen, was zijn rede steeds weer nieuw en frisch. Door een plotselinge zinswending wist de spr. ons dan op eens weer een andere kijk op de dingen te geven. Een nieuw beeld liet ons soms dan een vraagstuk weer van een andere zijde zien. Het plan van den arbeid besprekend, wees spr. erop, dat de ge dachte van dit plan heusch niet nieuw is. Lang voor het plan in het brein van sommige menschen is opge komen heeft spr. reeds gewezen op het uitvoeren van publieke werken, maar spr. heeft het altijd binnen de grenzen van het gezonde ver stand willen houden. Ook hier heeft spr. er nog eens op gewe zen dat de beperkende bepalingen die het bedrijf op het oogenblik aan alle kanten binden, zullen moeten verdwijnen. Europa is een kruitvat In zijn peroratie wees Dr. Colijn erop dat het slaande blijven alleen mogelijk is vooi hem, die zijn hulp afsmeekt van den Ko ning, Die hemel en aarde regeert. Het is niet uitgesloten,, dat nog moei lijker jaren over ons zullen komen. Europa is een groot kruitvat waarbij slechts één vonk behoeft te komen om het te doen ontvlammen. En hoe zullen we kracht ontvangen, nu alles om ons stormt en giert, om door te zetten en te volharden tot het einde toe, zonder geslingerd te worden naar links of naar rechts? Slechts als wa staan op het vaste fundament. Hoe we dat kunnen krij gen: Tc Sla d' oogen naar 't gebergte heen, Vanwaar ik dag en nacht, Des Hoogsten bijstand wacht. Hij is, al treft u 't felst verdriet. Uw wachter. Die uw voet Voor wankelen behoedt. De vergadering zong deze verzen uit Ps. 121 op verzoek van Dr. Colijn staande en ze voegde er spontaan aan toe het vierde de bede voor Dr. Colijn: De Heer zal u steeds gadeslaan. Nadat Dr. Colijn in een roerend dank gebed de belangen van land en volk aan God had opgedragen werd de samenkomst gesloten. Maar het einde was er nog niet. In de zaal zong men nog het „Wilhel mus" en daarna juichte men Dr. Colijn, die zich nog even op heit podium met de be stuursleden onderhield, hartelijk toe. Er werd een groote kring gevormd die Uitdrukkelijk meen ik te moeten vaststellen dat er uit het drukke vergaderingbezoek geen enkele cow- clusie is te trekken voor den uit slag van de stembus. Wel waardeering „Zouden we dan ook niet Excellentie," zoo luidde onze volgende vraag, „deze con clusie mogen trekken, dat er bij het volk waardeering is voor het beleid van het ka binet in de laatste vier jaren?" Volmondig luidde het antwoord: „Ja, dat geloof ik wel, vooral als we zien dat ook de andere ministers zulk een groote belangstelling hadden. Ons volk in zijn breede lagen heeft de rust en de standvastigheid van het beleid gewaardeerd. De regeering, die onder mijn leiding stond, heeft een richtlijn aangenomen bij haar optreden en ze is daarvan tot het einde toe niet afgeweken. Ik meende dat dit in over eenstemming was met de grondslagen van ons volkskarakter. Wel een „beetje druk" Verder moet u vermelden dat ik de tournee met brro°t persoonlijk genoegen heb volbracht Het was wel een beetje druk, maar ik heb het best kunnen volbrengen. Het zwaarste was Friesland, waar ik vier maal op een middag en avond heb gespro ken te Dokkum en Heerenveen. Ik heb toen een verkoudheid opgeloopen die mij wat hinderde bij de volgende spreekbeurten. De tent is een uitkomst geweest. Die heeft voorkomen dat ik op nog meer plaatsen spreken moest dan ik gedaan heb. Overigens, zoo merkte Z.Exc. schalks op. kunnen ze ook lastig zijn, want in Hengelo moest ik 10 minuten stoppen omdat de re gen die op het zeil kletterde het gesproken woord onverstaanbaar maakte. Toen heb ben we maar gezongen, dat kun je beter volhouden tegen den regen. De organisatie was overal magnifiek. De kiesvereenigingen hebben veel lof verdiend. Nergens ondervond ik eenige moeite, en ik heb heel veel andersdenkenden, zelfs links georiënteerden, onder mijn gehoor gehad." De rust in de verkiezingsstrijd We hadden nog een vraag: „Aan welke factoren acht u het toe te schrijven Excel lentie, dat de verkiezingsstrijd zoo rustig is verloopen!" „In de allereerste plaats had het ka binet vijf partijen achter zich en deze hebben zich er vrijwel van onthouden elkaar aan te vallen. Daarbij is vooral in het volk de behoefte sterker naar'meer dere eenheid in de natie." „En de persoon van den leider van het kabinet, Excellentie?" ..Misschien, misschien, maar lang niet |/|FQT voor ge gaat kiezen, het K Ir I zeer gunstig beoordeelde l»l«w I populaire boek v. D. Hans: „Parade der politieke partijen". ROFFELRUMEN EIND GOED AL GOED In Rijswijk woont een abonnee Die in het oog der N.S.B. Een groote flater heeft begaan, Zoo kondigt Musserts dagblad aan. De man hing in een oude boom Vol bloesem, heerlijk als een droom, Colijns zoo welbekend portret En had daaronder dit, gezet: „Een oude boom in bloesempracht, Hierbij wordt aan Colijn gedacht". Het „Nationale" Dagblad doet Hiervan den volke kond, met spoed En met een foto van 't geval Waar Volk en V. om gieren zal. Want toen Daan Duuk dit rijmpje las, Vertelt het blad, bedacht hij ras Twee regelsplakte die er aan Zoodat er onder kwam te staan: Maar altijd is reeds einde Mei ,,De bloesempracht finaal voorbijT' Daan Duuk dacht na die rake zet: Des Führers Eer is wéér gered! En Musserts kraaiende orgaan Was mogelijk nog meer voldaan. Maar onze leepe abonnee Was nog niet heelemaal tevree, Hij voegd' een waarheid als een koe Er als een waardig slot aan toe: ,Maar is September tn het land ,JJan zijn de vruchten in de mand!" (Nadruk verboden) LEO LENS Dr. Colijn zelfs deed opmerken: „Als u hier blijft kom ik niet weg'. Toch kwam hij weg. Buiten stelden de duizenden zich op langs den weg die de auto nemen zou en toen ze wegreed, was er een groot gejuich. Wie twijfelt er nog aan: Deze man die de zorgen van het volk draagt, wordt zelf door zijn volk gedragen. Dat dan de stembus morgen spreke. DE TRIUMFTOCHT VAN DR COLIJN 154800 hoorders bij 42 redevoeringen De verkiezingstournee van Dr. Colijn, die op 19 April te Rotterdam begonnen is, en gister te Amersfoort tot een goed einde werd gebracht, is een triumftocht gewor den door het land, zooals voorheen wellicht nog nimmer een verkiezingsredenaar heeft uitsluitend. De begeerte naar rust wordt grooter.' Als één man achter den leider „U zult toch wel de overtuiging gekregen hebben, dat het A.R. volk als één man ach ter u staat?" „Zeker, daar ben ik van overtuigd, maar in het algemeen drukke bezoek dat onze vergaderingen heeft gekenmerkt, zit ook het element dat de A.R. beginselen dichter bij ons volk komen. Er is groeiende een beter begrijpen en waardeeren van de A.R. beginselen. Daarbij heeft de houding an de Kamerfractie ook veel goeds gedaan. Haar optreden heeft zich in de achter 1 iggen de j aren gekenmerkt door een vaste hou ding en die heeft zij steeds ge handhaafd, zelfs in zeer moei- lijke gevallen." We naderden Amersfoort. Langs den weg passeerden we reeds groepjes menschen, die vanaf Woudenberg en Leusden zich naar de tent spoedden. Een groepje jongelui die hun borst sier den met de plaatjes met den lijstaanvoer der van lijst 3 juichten Dr. Colijn hartelijk toe... en hijzelf incasseerde het met een glimlach en een handgroet. Zoo is Dr. Colijn: eenvoud, rust en harte lijkheid. Het aantal toehoorders was ongetwijfeld een record en het ging onze aanvankelijke schatting van 100.000 verre te boven. In totaal sprak onze minister-president voor 154.800 toehoorders. De specificatie luidt als volgt: 12000 Gron. (Stad en Prov.) 12000 Utrecht 4000 Gouda 2000 Oud-Beijerland 2000 Leiden 2000 Dordrecht 5000 Aalten 4000 Leeuwarden 8500 Dokkum 2500 Heerenveen 2500 IJmuidcn 3000 Haarlem 3000 Schiedam 5000 Honselersdijk 7000 Oldebroek 3500 Zetten 3000 Zwolle 4500 Middelburg 3100 Oostburg 1600 Arnhem 3200 Alkmaar 3800 Amsterdam 12000 Assen 4000 Hoogeveen 3300 Hengelo (O.) 4500 Sittard 2000 Eindhoven 2300 Nieuwendijk (N.-Br.) 2500 Breda 2500 Den Haag 8000 Hilversum 7000 Ede 3500 Amersfoort 6000 Totaal 154800 Door H. M. de Koningin is gisteren de Tromp" te water gelaten. De boot oliidt zijn element in. v J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5