TffEI DOUWE EGBERTS Vft3 punten DINSDAG 35 MEI 1937 EERSTE BEAD PAG. 2 Buitenland DE WERELDTENTOON STELLING GEOPEND Er is uit de geschiedenis van het oude Rusland een verhaal bekend, waaraan de namen van keizerin Katharinn en van don bekenden Potemkin verknoopt zijn. Toen zijn souvereine het voornemen had te ken nen gegeven, een bepaalde landstreek met een inspectie-bezoek te vereeren, wist haar hoogwaardigheidsbekleeder, die in aanzien lijke mate een oogendienaar was, van tevo ren zulke tooneelen van wolvaart en tevre denheid in scène te zetten, dat de tocht door Katharina in de gelukkigste stemming werd volbracht. Ie:s dergelijks heeft gisteren in de Fran- sche hoofdstad plaats gehad. De Fransche minister-president Blum, zijn collega van handel Bastid, en Labbé, de commissaris- generaal der expositie, meldden zich op hï.t Elyssée, om den heer Lebrun, president der Fransche republiek, over de terreinen der wereldtentoonstelling rond te geleiden. Bij het Trocadéro sloten zich verschil lende hoog- wnardigheidsbekleeders en gezanten van Vreemde mogendheden bij dezen officieeion stoet aan en kon men over de versch aance legde noodwegen, waarin elke voetstap on herroepelijk zich afdrukte, het lange traject beginnen. Keizerin Katharina had voorrech ten boven den huidigem Franschen staats president. Zij wist niet beter, dan dat de dingen inderdaad waren, gelijk zij zich aan haar vertoonden, zoodat zij althans de illu sie behield. Lebrun werd zelfs een schijn daarvan niet gegund. Hij wandelde langs gebouwen in aanbouw, waarvan men hei steigenverk had weggenomen, omdat dit toch al te storend zou hebben gewerkt; langs heele reeksen openingen in gevels, die nog niet van ramen waren voorzien, ea nu maar met vlaggedoek waren bedekt; langs stapels bouwmateriaal, die misschien nog wel eens, zoo de roode arbeiders daarin lust hebben, te zijner tijd aulicn worden ver werkt, doch die voorshands met doeken en groen slechts kwalijk werden verborgen en een waarlijk niet opwekkende versiering vormden. Zoo kon het staatshoofd, die aai het einde van de tocht een rede zou moeten houden met de noodige optimistische acren ten, wel niet anders doen dan zelf aan deze Potemkinade welwillend medewerken, door den schijn te aanvaarden voor de werkelijk heid, of deze, waar zij al te openlijk aan den dag trad, om nog langer te worden over liet hoofd gezien, met officieele blijmoedigheid te vergoelijken! Het is een bekend verschijnsel, dat er schier nooit een expositie van deze afmetin gen wordt geopend, die op het officieele mo ment ook werkelijk in allen deele gereed is. Doch de Parijsche wereldtentoonstelling is nog in geen enkel opzicht hetgeen zij wezen moet. Geen enkel paviljoen is klaar voor be zichtiging, en van enkele voorname onder- deelen, gelijk het herbouwde Trocadéro, vraagt men zich zelfs in de betrokken krin gen met zorg af, of zij nog inderdaad gadu rende den loop van het zomerseizoen tot stand zullen komen. Men zal zich herinneren, hoe de volks- frontregeering haar hoop voor het econo misch herstel des lands goeddeels op dc be drijvigheid had gesteld, die deze grootsche manifestatie van kunst en techniek teweeg zou brengen. Parijs, door tooverachtige illu minaties in nieuwen ain tot Lichtstad ge worden, zou van heinde en verre de duizen den tot zich trekken, wier aanwezigheid het bedrijfsleven sterk zou stimuleeren. De ten toonstelling zou bovendien een triumf be teekenen voor het volksfront zelf, hetwelk van deze gebeurtenis en kwestie van pres tige had gemaakt. Jammerlijk treedt thans San den dag dat het gouvernement Blum, ondanks de goede maatregelen, die het on getwijfeld heeft tot stand gebracht, ook zeer veel heeft gedaan of geduld, hetwelk zijn eigen gezag heeft ondermijnd en het sociale leven van de Derde Republiek heeft ont wricht De ruïne treedt thans, op den dag waarop men een grootsche" manifestie van aijn kunnen had willen leveren, op ontstel lende manier aan den dag! Waarschijnlijk zal minister-president Baldwin zich \frijdagmiddag om vier uur naar den Britschen koning begeven om zijn ontslag in te dienen en Neville Cham berlain aan te bevelen voor de taak, een nieuw kabinet te vormen. Verwacht kao worden, dat de nieuwe ministerlijst Zater dag bekend zal zijn, en dat het nieuwe mi nisterie zich Maandag aan het parlement zal kunnen voorstellen. Het aantal kinderen, dat werkzaam is 010 de Japansche fabrieken, is met '250 toegenomen, alleen reeds voor zoover dat iinderen tusschen 12 en 16 jaren betreft. In twintig fabrieken heeft de politie ge con6tateerd, dat de kinderen in plaats van 11 uur per dag 13 of 14 uur moesten werken De directeuren dezer fabrieken hebben zich daarover moeten verantwoorden. Zij zijn tot straffen veroordeeld. De Duitsche rijksminister van econo mische zaken, Schacht, vertrekt heden middag per vliegtuig naar Parijs voor de opening van de Duitsche afdeeling op de 'internationale tentoonstelling. Dr Schacht zal waarechijmlijk drie dageD in de Fransche hoofdstad blijven. De Spaansche burgeroorlog MOLA'S TROEPEN VEROVEREN NIEUW BASKISCH GEBIED De vrijwilligerskwestie nog in voorbereiding In de dicht beboschte streken van Amorebieta, Yurre en Manaria zijn ver spreide groepen van vijf Baskische batal jons omsingeld en tot overgave gedwon gen. Met deze operaties is een groot of fensief der rechtschen, waardoor M o 1 a aan de Basken een gebied van 40 vier kanto mijlen ontnam, succesvol beëin. digd. De gevechten waren uitermate verbit terd. Den vijf Baskischen bataljons werd door het snel oprukken op hun rechter en linker flank, van twee nationalist! sche colonnes, die tenslotte zich wisten te vereenigen, de terugtocht volkomen afgesneden. In de bosschen op de bergen boden zij eenigen tijd nog tegenstand, maar zij moesten tenslotte voor de overmacht wij ken en zich overgeven. Intusschen heeft Mola met dit offensief een nieuwe overwinning behaald van groote strategische beteekenis, waarbij van vee) groo'cr bolang dan de vernietiging van vijf vijandelijke bataljons is het feit, dat thans een nieuwe weg naar Bilbao voor dc natio nalisten openligt, n.l. van Vitoria over Lc- mona naar de Baskische hoofdstad. Volgens berichten uit Bilbao is men te Ses'ao, dat gisteren gebombancleerd is, nog steeds bezig met het opruimingswerk. Tot dusver heeft men 22 dooden en SO gewonden gevonden. In den sector van Dima wordt bijzonder fel gestreden. De nationalisten vallen aan met 't moderns'e buiten landsche materiaal. Dima en het slot van Elejabeitia zijn echter, volgens dit bericht, nog steeds in handen der volksfronttroepen. Munguia, dat nog steeds in brand staat, zal, naar men vreest, volkomen verwoest worden. Het terugtrekken der vrijwilligers De Britsche regeering heeft verschil lende antwoorden ontvangen inzake het. Britsche voorstel tot wapenstilstand. Frankrijk en België hebben het voorstel goedgekeurd; het Duitsche antwoord wordt over het algemeen als gunstig be schouwd. Het Portugeesche antwoord, dat gisteren is ontvangen, wordt thans bestudeerd. Het Russische antwoord is nog niet ontvangen. Volgens latere berichten meent men te Londen te weiten, dat het Portugeesche antwoord zeer duidelijke bezwaren op werpt Het zou dit ontwerp moeilijk uit voerbaar achten en zich overtuigd ver klaren van de onmogelijkheid de goed keuring te krijgen van de beide Spaan sche tegenstanders. Het Lagerhuis stelt vragen In het F.ngelsche Lagerhuis zijn tal van vragen gesteld met betrekking tot de Spaan sche kwestie. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, lord Cranborne, antwoordde met een algemeene verklaring, waarin hij mededeeling deed van het voorstel der Brit sche regeering inzake een wapenstilstand in Spanje. ,De regeering", aldus Cranborne, „is van meening, dat het terugtrekken der vrijwil ligers uit Spanje tijdens de vijandelijkheden niet dan met groote moeite zou kunnen ge schieden". Cranborne voegde er aan toe, dat het door de non-interventie-commissie ingestelde con trole-systeem voor zoover hij wist nog steeds op bevredigende wijze werkte. Ten aanzien van het verzoek der Baskcn- regeering, een onderzoek in te stellen inzake de verwoesting van Guernica, deelde Cran borne mede, dat de Britsche regeering aan de rf geeringen van Frankrijk, Duitschland, Italië, Rusland en Portugal verzocht heeft, haar meening omtrent dit verzoek uit te spreken en er daarbij op gewezen heeft, dat, indien deze regeeringen voor een zoodanig onderzoek waren, dit uitgebreid zou kun nen worden tot nieuwe gevallen van soort gelijken aard, en dat zij van haar kant be reid was aan deze enquête mede te werken, hoe uitgebreid ze ook zou mogen zijn. Op de talrijke vragen betreffende het zen den van vliegtuigen naar Spanje door ver schillende buitonlandsche regeeringen waarover bepaalde kranten de laatste we ken hebben geschreven, gaf de onderstaats secretaris on*wijkende antwoorden, waarbij hij wees op den ernst van deze kwesties, die dc volle aandacht van de niët-inmengings- commissie hebben. DE PARIJSCHE WERELD TENTOONSTELLING GEOPEND Panden-in-aanbouw zoolang van steigervverk ontdaan Vlaggedoek verbergt opgestapeld bouw-materiaal Gisteren heeft president Lebrun de in ternationale tentoonstelling te Parijs voor kunst en techniek in het moderne leven of ficieel geopend. Daartoe had men de steigers van de nog steeds in staat van aanbouw verkeerende paviljoens tijdelijk weggenomen; hulpwegen aangelegd en door middel van doeken en vlaggen de opslagplaatsen van bouwmate riaal gemaskeerd, die nog steeds een goed deel van het terrein in beslag nemen. De president der Fransche republiek maakte derhalve zijn officieele rondwanae- ling door een wel zeer onwerkelijke wereld, een tentoonstelling, waar men nog niets ten toongesteld had, tenzij dan op avcrechtsche manier, door te laten demonstreeren, hoezeer de regeering-Blum ertoe heeft bijgedragen, het Fransche arbeidsleven te ontwrichten. In zijn openingsrede dankte Lebrun de 42 landen en de meer dan 600 categorieën exposanten uit Frankrijk en koloniën, die aan deze expositie deelnemen. Hij gaf daarbij den wensch te kennen, dat deze ten toonstelling eens te meer de menschheid zal bewijzen, aat de wereld alleen waardig kan leven in een geest van wederkeerig begrij pen van de behoeften, de verlangens en het kunnen van andere landen, dat welvaart slechts kan heerschen bij een intense uitwis seling van producten en denkbeelden en dat het geluk slechts kan bestaan in een gezonde samenwerking cn een internationalen vrede. President Lebrun was vergezeld van minister-president Blum en andere leden der regeering. Twee pelotons van de repubii keinsche garde esc.orteerden het gezelschap, dat zich bij de Jena-brug aan boord van jachten van de marine begaf om rond het Zwaneneiland te varen, waarop de produc ten van de Fransche koloniale gebieden zijn ondergebracht en waarop ook het beeld van de Vrijheid staat, dat als een souvenir aan de tentoonstelling van 1S7S door de Vereé- nigde Staten is geschonken. Het beeld is een copie van dat in de haven van New York. Toen het gezelschap van den president het Zwaneneiland passeerde, voerden Ara bische dansers aan den oever dansen uit. Bij de brug Alexander III bij de Place de la Concorde zijn vier metalen pijlers opgericht, welke vier symbolen dragen, nl. een schip en een Gallische haan, als symbolen van Parijs en Frankrijk en twee allegorische silhouetten, welke de kunst en de moderne techniek uitbeelden. Aan den oever van de Seine werden hon derd en een kanonschoten gelost om bekend te maken, dat de plechtige opening van ae tentoonstelling was geschied. In de a. s. dagen zullen er inderdaad eeni- ge groote buitenlandsche paviljoens geopend worden, waaronder ook het Nederlandsche. Zij zullen dan tot in de middaguren te be zichtigen zijn. De werklieden op de tentoonstelling had den tijdens de openingsplechtigheid vrijaf. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan A 'NBRAAK 9 VERZEKERING MaaUcfiappif - Stteeh Zitting van den volkenbondsraad geopend Met een besloten bijeenkomst is gisteren te Genève de 97e zitting geopend van den volkenbondsraad. De voorzitterszetel werd ingenomen door Quevedo, den gedele geerde van Ecuador. Men bepaalde zich er toe, de agenda der besprekingen vast te stellen. Naar verluidt zouden ook enkele kiesche aangelegenheden ter tafel zijn geweest, o.a. het beroep van de Spaansche volksfront- regeering op den volkenbond en het bijeen roepen van het bureau der ontwapenings conferentie. In de geheime bijeenkomst van den volkenbondsraad van gisteravond is beslo ten. het bureau van de ontwapeningsconfe rentie tegen 29 ^lei a.s. bijeen te roepen. R00SEVELTS HERVORMING VAN DEN ARBEID Bijzondere boodschap aan het Congres President Roosevelt heeft een bijzonde re boodschap gericht tot het congres, waarin hij de nieuwe arbeidswetten, welke een minimum-loon, een maxi mum-arbeidstijd en een verbod van kin derarbeid bevatten, aanbeveelt. Bovendien verbiedt de wet het In diénst nemen van ongeorganiseerde ar beiders. In zijn boodschap noemt president Roosevelt, wat den arbeidstijd betreft, geen maximum; evenmin geeft hij het loon-minimum aan. Een en ander most door het congres worden geregeld. Roosevelt is van oordeel, dat allen, behal ve dan de onverbeterlijke reactionairen het met hem eens zullen zijn, dat de regeering eenige controle moet hebben op de maxi mum-werktijden en minimum-loonen, ten einde de arbeiders te kunnen beschermen. Roosevelt zegt in zijn boodschap o.m. dat het verzet niet groot zou kunnen zijn, wan neer liet ei om ging, van de markten der bondstaten onderling de producten u;t te sluiten van werkgevers, die hun arbeiders recht op organisatie en collectieve onderhan delingen ontzeggen. De president spreekt voorts de hoop uit, dat het congres in de tegenwoordige zitting eveneens wettelijke maatregelen zal aanne men, om hen, die in de fabrieken of op de boerderijen zwoegen, nog meer steun te ver- leenen. Senator Black en het congreslid Cen ne r y bereiden een wetsontwerp voor, dat in beide huizen van et congres zal worden ingediend. Dit ontwerp voorziet, zooals men reeds weet, in een minimum uurloon van veer tig dollar-cent en een werkweek van 35 a 30 uur. Een raad van vijf personen zou de toepassing van deze wet moeten con troleeren en deze raad zou in sommige gevallen ook wijziging kunnen brengen in bovengenoemde cijfers voor sommige industrieën. Het wetsontwerp staat gelijk met een herstel van de N. R. A. inzake de ar- beidsstandaarden. Lewi s'heeft reeds den steun van de com missie tot industrieele organisatie toegezegd, de houding van liet Amerikaansch vakver bond is ovenwei meer twijfelachtig. Londen houdt dankdienst na de kroning In de Londensche St Paulskerk heeft een dankdienst voor de kroningsfeesten plaats gehad, aan welke d'e koninklijke familie en de prinsesjes deelnamen, benevens alle premiers van het Britsche gemeenebest In het geheel waren vierduizend personen in de kathedraal aanwezig. D'e aartsbissohop van York zeide in zijn toespraak, dat de ieden tot trots, die in het Britsche rijk wordt gevoeld, is gelegen u de vrijheid van de gemeenschap, die de zelf besturende dominions vereenigt. De opperburgemeester van Melbourne legde een krans bij die Cenotaaf, welk voor beeld door onderscheidene vereenigingen en particulieren gevolgd werd en de Prim rose League had in onderscheidene lokalen vergaderingen georganiseerd, op welke da sprekers het belang van een waardige vie ring van Empire day bepleitten, 's Avonds waren er eenige radio-uitzendingen uit Britsch-Indië, Ceylon, Transvaal en Canada over de analoge viering in die gebieden. Kort Nieuws De rechtbank van Wesprmünde heeft een inwoner van Lederheide veroordeeld lo+ drie maanden gevangenisstraf, omdat hij :n zijn huis zich beleedigend had uitgelaten over den nationaal-60Cialistischen staat. Een buurman, die een functie bekleedde 'in de partij, had door den muur heen een en ander gehoord en had rapport uitg> bracht bij de autoriteiten. Wat doet ge liever? DUUR WONEN In een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN CIGEN HUIS en toch in 20 Jaar hal huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA- LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.). UIT OOST-INDIE Aan de pest overleden Reeds vijf dooden MALANG. 24 Mei. (Aneta/A.N.Pj. In de dessa Nuadiredjo is aan pest overleden een vrouwelijk persoon, die contact heeft gehad met de lijders die daar eerst zijn bezweken. In totaal zijn er thans vijf dooden. De bevolking geeft haar volle medewer king aan het opzetten van barakken. Hel toepassen van de miltpunctie ondervindt ook geen moeilijkheden. GEMENGD NIEUWS Muggenplaag in de hoofdstad Venijnig insect veroorzaakt groote overlast Krachtige bestrijding op touw gezet Bij het uitgraven van den grooten vijver in het boschplan te Amster dam doet zich een voor de arbeiders hoogst onaangenaam verschijnsel voor. Wanneer zij langs de oevers hun arbeid verrichten worden zij omzwermd door duizenden kleine mugjes, die slechts één bezigheid kennen: links en rechts venijnige steken uitdeelen. Het onaan gename is, dat elke „muggenbeet" on geveer 24 uur later tot een rood puk keltje opzwelt en hevige jeuk veroor zaakt. een jeuk, die ongeveer tien dagen aanhoudt. Vooral wanneer de menschen bij hun werk warm worden, vallen heele wolken vliegen op de ontbloots bovenarmen aan Handen en armen zijn weldra bezaaid met roode knobbels en soms veroorzaakt het stukkrabben infectie en verzweringen. Op verzoek van publieke werken heeft de Amsterdamsche G.G.D. een onderzoek in gesteld en middelen aangegeven om deze plaag te bestrijden Dr. L. Heyermans. de directeur van don G.G. en G.D. heeft gister eenige mededee- lingen over het onderzoek gedaan. De mug, die zooveel last veroorzaakt, draagt den fraaien, wetenschappelijken naam culiceides nubeculosus. Men treft ze vooral in tropische landen veelvuldig aan. Ook in Nederland is het ongeveer 3 m.m. groote diertje geen onbekende, doch tot nu toe kwam het. niet in „kolonievorm" voor. Waarschijnlijk is de broedgele-gcnheid hier voor dit soort muggen buitengewoon gun stig geweest Mej. Dr Stork, van den G.G. en G.D. en Prof. Dr J. C. H. de Meijere determineerden de lastposten, die hun banaanvormige eieren in een 6lijmmassa in stilstaande poelen leggen. De groote plassen, die leeggemaakt worden, zijn ideale broedplaatsen. Gelukkig hebben ze hun domein nog niet verlaten: alleen langs de kanten van den vijver komen ze voor en in de nabijheid van do groote roeibaan, die 500 M. verder is ge legen, is er nog geen enkele aangetroffen. Bestrijdingsmiddelen Met de bestrijding is onmiddellijk een aanvang gemaakt. De planten langs de kanten waaronder de vliegjes schuilen, worden gemaaid, met petroleum overgoten en verbrand. Het wier en de planten uit het water worden op dezelfde wijze be handeld. Het terrein, waar de vijver komt. thans poelen zal eveneens met petro leum worden overgoten zoodat plantengroei daar onmogelijk zal worden. Bit past precies in liet plan daar anders op den bodem van den vijver weer planten zouden gaan groeien. Later zal in den vijver een gifstof worden geworpen, n.l. een verbin ding van arsenicum en koper." Op deze wijze hoopt men de muggen vo'komen te verdelgen cn de omgeving te behoeden voor de komst van de lastige gasten, die in de tropen geheele streken vrijwel onbewoonbaar maken. BOERENWONING AFGEBRAND Gistermiddag omstreeks twaalf uur ont stond brand in de stal naast de boerderij van den landbouwer R- Strijbos aan dc Sliffertschestraat te Eindhoven. De vlammen sloegen over naar een boerenwo ning, met gevolg dat zoowel de stal als de hofstede voor het grootste gedeelte afbrand den. Van de landbouw-inventaris zoowei als van het huisraad der boerenwoning kon bijna niets worden gered. De aangerichte schade wordt grooten- deels door verzekering gedekt DOODELIJK ONGELUK TE EMMEN Gistermiddag omstreeks zes uur is op de Wilhelminastraat te Emmen de 85-jarige J. van Oosten door een motorrijwiel aan gereden. De oude man, die rloof en bijziende is, wilde de straat oversteken, juist toen de motorrijder passeerde. Hierbij werd hij zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogen- blikken later overleed. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer W. van Venen uit Emmen, die geen schuld aan het ongeval had kwam er met eenige schaafwonden en ontvellingen af «M/ Met een mes neergestoken Twist met doodelijke afloop Twee ingezetenen van A r n e m u i- den, G. de H. en J. F., hebben oneenig- heid gekregen. Gistermiddag ontmoet ten de twee elkaar weer even buiten de kom der gemeente, waarbij opnieuw ruzie ontstond. Hierbij ging de H. den ander met een mes te lijf en verwondde hem levensgevaarlijk aan den hals. Een geneesheer heeft F. ter plaatse voor- loopig verbonden) waarna het slacht offer naai het gasthuis te Middelburg werd overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. De Officier v. Justitie te Middelburg kwam ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De dader heeft zich ter beschikking van do politie gesteld. Hij beweert geheel uit zelf verdediging te hebben gehandeld, daar Fi hem met een hamer te lijf wilde gaan. Voorts vernemen wij nog, dat de H. het slachtoffer verzocht zou hebben buiten de kom der gemeente te komen om hem te spreken. Hoofdoijn, Kiesniïn. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij l?w Drogist. Onvoorzichtig motorrijden Op eenige voorbijgangers ingereden Gistermiddag even voor 6 uur is op den Nieboerweg te 's-G r a v e n h a g e de 31- jarige motorrijder A. L. K., wonende in de Stuyvesantstraat, vermoedelijk door onop- lèttendheid, ingereden op eenige menschen die zich daar op den weg bevonden, te weten de 17-jarige wielrijdster Mej J. B., wonende Tiengemetenstraat. de 51-jarige wielrijdster Mej. A. H., wonende aan de Tesselschestraat en een 4-jarig knaapje P. J- de W uit de Te-sselschestraat. Mej. J. B. bekwam een lichte hersenschudding en hoofdwonden. Zij is naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Mej. A H., die eveneens een hersenschudding opliep, werd naar haar woning vervoerd en het 4-jarige jongetje moest met gecompliceerde fracturen aan het rechter onderbeen naar het Kinderziekenhuis worden overgebracht. Volgens de Amerikaansche dagbladen zou het echtpaar Lindbergh opnieuw zijn verblijd met de geboorte van een zoon. el'e Poolcirkel. Y^R-HAAL UIT RET LEVEN OER ESKIMO'S ~"T500R RE6INA V.D.4HAUW-V€LTMAN7 HOOFDSTUK XII De volgende morgen, juist toen Soak de honden voedsel sprak één der witte mannen van het schip hem aan: ,,De kapitein Iaat vragen of de jonge jager zoo spoedig *n«" gelijk bij hem komt". Soak was te verbaasd om te antwoorden, toch ging hij de hut binnen om een betere pelsjas en schoenen aan te trekken. Eenige tijd daarna stond hij voor de tweede maal in de mooie kajuit van den kapitein, die breeduit in een leuning stoel bij de tafel zat. „Ga zitten, Soak! Ik heb enkele dingen met je te bespre ken". De groote hoofdman van het schip had zeker vreemde dingen te zeggen. Hij zond iemand weg uit de hut en sloot de deur. Bijna beangst ging Soak zitten. „Soak, ik heb je enkele dingen te vragen", zei de kapitein, terwijl hij zijn armen op tafel legde en den jongen in de cogen zag. Soak zweeg en was bang. dat de man tegenover hem het kloppen van zijn hart te hooren. „Soak, ik heb gister van het groote ongeluk gehoord, dat je getroffen heeft en er wordt veel gepraat over deze zaak. Je moeder is verdronken, vlak bij mijn boot en er wordt ver teld, dat zij hier hulp ging zoeken. Je vader, waar ik altijd vi el pleizier van beleefd heb, is ook op zonderlinge wijze veidwenen. Vertel mij eens, is er iemand, die jullie naar het leven staat en zijn jullie beiden, jij en je zusje, ook nog in gevaar?" Zwijgend keek Soak naar de houten wand, tegenover hem, waar een vreemd instrument hing. De witte mannen keken aoar dikwijls op, dat had hij meermalen gezien en zijn vader had hem de vorige winter lachend verteld, dat de witte mannen daarop meenden te kunnen lezen of er goed of slecht weer op komst was. Zij hadden er samen erg om ge- achen, dat de witte mannen, bij al de vele dingen die ze wisten, toch zoo dom konden zijn, daaraan te gelooven. De kapitein had nu veel woorden gesproken en hij had bt grepen, dat deze vele dingen van hem wilde weten. Doch Soak voelde er niet veel voor, dezen man zijn geheim te ver tellen. Je wist nooit vooruit, wat de witte hoofdman in zoo n geval zou doen. Het was zooals zijn moeder altijd gezegd had- „Ruilhandel drijven met hen was goed en nuttig", doch verder hadden de witte mannen zulke zonderlinge gedachten o\er gewone dingen in het leven, die een Eskimo nooit be grijpen zou. Hij zou zijn eigen zaken wel opknappen. „Ik weet niet, wat gij bedoelt", antwoordde hij daarom voorzichtig. „Ik geloof, dat fe wel weet wat ik bedoel", weerlegde de kapitein. „Het is in je eigen belang, dat ik er naar vraag, begrijp dat goed, mijn jongen. Wanneer jouw vader en moedei door één hand gevallen zijn, dan is dat een groot on recht, begrijp je dat. En hij. die zoon zware misdaad beging, moet gestraft worden en goed gestraft ook". Het hoofd Van den kapitein werd rood van toorn en Soak keek met groot ontzag naar den machtigen man tegenover hem, die, dat zag hij best, eerlijk meende wat hij zei. ..Vertel mij eens, is het Naa-ank. die de hand heeft in deze zaak? Men spreekt vreemd over hem. Ieder jaar komt hij om ruilhandel tc doen en twee dagen geleden is hij op Nermilak geweest. Onze stuurman heeft hem gesproken. Doch na het ongeluk met je moeder is hij spoorloos verdwenen zonder zaken met mij te doen. Naa-ank mag een even bekwaam jager zijn als je vader, je vader was een beter man dan hij." Bij deze woorden rolden de tranen over Soaks wangen en de opgekropte haat tegen den wreeden achtervolger, die als een hond hen had nagejaagd, zat als een steen in zijn hart. „Men gaat spoedig op jacht. Ik zal een beer op twee pooten achtervolgen en niet tevreden zijn voor ik hem gevangen heb. Ik zal hem dooden en in stukken snijden, maar mijn honden zullen het vleesch niet eten en het bloed van dezen buit niet drinken". Met verbazing luisterde de kapitein naar deze koude woor den. en de wreede trekken, die het gezicht van den jongen ouder maakten, ontgingen hem niet. „Is bet Naa-ank, dien gij bedoelt?" vroeg hij recht op den man at. Weei zweeg ae jongen. Het wantrouwen van twee men schen uit ongelijke werelden plaatste zich tusschen hen. De kapitein stak zijn hand uit over de tafel. .Jongen, begrijp goed. dat ik je helpen wil in deze zaak. Jij bent te jong om dit alleen te dragen". Deze goede woorden overmeesterden Soak zoo, dat hij zich Aicin en ongelukkig voelde. Toen barstte hij in schreien uit. De kapitein liet hem stil begaan. Toen hij wat bekomen was, zei hij goedig: „Vertel mij nu eens alles. Ik beloof je, dat ik niets buiten jet' om zal doen in deze zaak". Toen in sobere woorden vertelde Soak alles wat hij wist en onder 't vertellen gevoelde hij, dat het hem opluchtte. Ontroerd luisterde de kapitein. „Dan hebben de menschen de zaak toch nog niet zoo slecht doorzien", zei de kapitein. „Niemand weet hoe alles gebeurd is, bovendien is het een zaak, die mij alleen aangaat'', antwoordde Soak heftig. De kapitein glimlachte en zei: „Het is eigenlijk een zaak, die mijn regeering aangaat Soak. Heb je wel eens gehoord, dat er -n het zuidelijker gelegen binnenland politieposten zijn. Waar mannen wonen, die de misdadigers opsporen en straf- len?" Ik ken deze hoofdmannen niet en heb ook niets met hen t ii te staan .Maar er is hier een daad gebeurd in strijd met de wetl Wel moet ik bekennen dat Naa-anks daad nooit valt te be- W'jzen, omdat er geen getuiyen zijn. Hij kan gemakkelijk be weren, dat jouw vader hem aangevallen heeft en niemand kan bewijzen, dat hij schuldig is aan jouw moeders dood, hoewel hij de onmiddellijke oorzaak is". „Ik heb u al gezegd, dat het een zaak is tusschen hem en m;i. Zooals de vos in mijn strik loopt zoo zal ik hem vanurn, dat beloof ik u. En het volgend voorjaar zal Naa-ank geen ruilhandel met u doen". Verbaasd luisterde de kapitein naar de koude woorden van dezen vastberaden jongen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2