OP REIS NEDERLAND WETENSCHAP EN KUNST Een pluim voor Dr Coiijn c/oor (L.) ZATERDAG 32 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 NAAR DE EEUWIGE SNEEUW VAN TROPISCH NEDERLAND JVoordracht van Dr. A. H. Coiijn over Nieuw Guinea In de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft Dr. A. H. C 01 ij n, de bekende natuuronderzoeker, zoon van onzen Minister-Presiden1, gis teravond een voordracht met lichtbeel den gehouden over het onderwerp „Naar de eeuwige sneeuw van Tropisch Neder land". De druk bezochte bijeenkomst was uitge schreven door de Kon. Ver. Koloniaal Insti tuut, het Kon. Ned. Aardrijksk. Genootschap, het Nieuw Guinea Comité en den Nieuw Guinea Studiekring. Onder de aanwezigen merkten wij op Dr. H. Coiijn en mevr. Colijji, den oud-gouver neur-generaal Mr. D. Fock. burgemeester Dr. ,\V. de Vlugt en den voorzitter van de K. v. K., den heer Crone. Namens de vier uitnoodigende organisa ties heeft Mr. D. Fock een inleidend woord gesproken, waarbij Z.Exc. wees op dc groeiende belangstelling, de laatste voor Nieuw Guinea aan den dag gelegd. Dit 'groote land trekt meer en meer de aan dacht, hetgeen spr. in het belang acht ook van de missie. Z.Exc. herinnerde aan zijn ontmoeting met Dr. H. Coiijn in 1907, toen spr. Minister van Koloniën was, en thans, ging spr. voort, is het mij aangenaam diens zoon. Dr. A. H. Coiijn, hier welkom te hee- ten. Een deel van zijn verlof heeft de spre ker van vanavond gebruikt voor zijn belang wekkende expeditie en het is spr. een voor recht Dr. Coiijn er mee geluk te wenschen, dat hij de eerste geweest is die de top van het Karstcns-gebergte heeft bestegen (ap plaus). Hierna was het woord aan Dr. A. h. Coiijn. die vóór de pauze in een belang wekkend betoog over zijn tocht naar den sneeuwtop van het Karstensgebergte heeft gesproken en zijn rede na de pauze toelicht te met een 50-tal lichtbeelden. Spr. bracht onder de aandacht, dat men lot aan het begin dezer eeuw Nieuw Guinea alleen van den buitenkant kende. Het was gouverneur-generaal Van Heutsz, die in 1906 aan 'den toenmaligen kapitein H. Coiijn opdracht verleende om een onderzoek in te stellen en daarna advies uit te brengen over de te volgen gedragslijn met Nieuw Guinea Diens voorstel om Nieuw Guinea stelsel matig te exploreeren werd aanvaard, en se dert is men begonnen met de in groote hjncn opgezette militaire exploratie, die in 1915 ongeveer werd beëindigd. Men volgde de rivieren tot aan de bronnen en het voorge stelde doel werd nagenoeg bereikt. Gelijktijdig met deze militaire exploratie begonnen de wetenschappelijke onderzoekin gen van particuliere zijde. Twee Britsche expedities hebben achter eenvolgens tevergeefs beproefd den Kar- stens-top in de sneeuw te bereiken. Daarna ■werden geen pogingen daartoe ondernomen, totdat spr. er in 1935 mee begon. Dr. Coiijn deelde vervolgens mee, dat hg meermalen de schoonheid van het Karsterar- gebergte vanuit een vliegtuig heeft waarge nomen. Toen hij, met Dr. Dozy, zijn tocht begon, was het kenmerkende hiervan de samenwerking van een troep te land met het vliegtuig, dat voor proviand en ten toe dekking per parachute zorgde. Van de 20 malen, dat het vliegtuig in verpakte petro ieumblikken levensmiddelen uitwierp, heeft men 18 maal de parachute kunnen vinden. Het doel van den tocht was i geologische, botanische en ethnologische ge gevens te verzamelen en op deze wijze baan- brekend werk te verrichten, hetwelk nu. zei spr., door wetenschappelijke onderzoe kingen moet worden voortgezet Spr. gaf een schets van den tocht: eerst èen vaart op prauwen langs de rivieren zoo ver dit mogelijk was; daarna een marsch door de rimboe over den beigrug; vervol gens een tocht door steile ravijnen en over bergweiden, en ten slotte het einddoel: door het hart van het Karstc-ns-gebergte naar den top. Geen gewone tropische bergtop met een 'L sneeuwmuts op is dte Karstenstop, maar een uitgebreid en gevarieerd gletschergebied. 7 Van de groote moeilijkheden om den breed en Karstentop te beklimmen door een wereld van sneeuw, ijs en hagel gaf spr. p ten slotte een uitvoerige beschrijving. De geheele expeditie om den 50-10 M. hoo- i gen massieven fop te bereiken heef1, besloot spr., nog geen twee maanden geduurd. De geheele troep, bestaande uit 3 Europeanen en 8 Dajaks, kwam kerngezond terug. „Nabetrachting" Conferentie Chr. Letterk. Verbond Men schrijft ons: In een artikel: „De Literaire Weegschaal" spreekt de bekwame criticus. Mevr. Kuyper- v Oordt, haar oordeel uit over de maatstaf, die aan een juiste beoordeeling van eer. letterkundig product ten grondslag liggen moet. „Wanneer men" aldus Mevr. Kuyper „onder het lezerspubliek en de recensenten eens steekproeven neemt, dan zal men op merken dat velen hunner met een oordeel voor den dag komen, dat niet slechts niet gemotiveerd, doch geheel subjectief is. Een oordeel, volkomen gebaseerd op gevoels overwegingen". En elders: „Het is een levensbelang voor onze Chr. letteren, dat er vakkundig geoordeeld wordt. „De recensent is gebonden. Hij is tot den juistcn maatstaf eenvoudig verplicht. Hij schakels zichzelf uit, met zijn persoonlijk mis- of wèlbehagen hij neme het boek zoo als het daar voor hem ligt. Hij vergete voor een oogenblik zijn eigen smaak liefhebberij, antipathie, geprikkeldheid, voorkeur, voor oordeel of wat er verder aan subjectivis tisch gevoelen zieh roere in zijn ziel" Aan deze behartigenswaardige opmerking dachten we, toen ook wij eens steekproeven namen, nu Risseeuws werk eenige maan den onder de lezers en recensenten is „dooi gegeven". F.n op de j.l. gehouden Pinkster conferentie van genoemd Verbond werden we in onze opvatting versterkt. We hadden het genoegen er een bespreking over dit boek bij te wonen, een discussie op een peil, literair en ethisch, dat met het dito van de recensies der kèrkelijke bladen een schril contrast vormde. In die gedachten- wisseling waren óók „vóór- en tegenstan ders" aan het woord. Maar, zonder geprik keldheid en „wat er verder aan subjectivis tisch gevoelen in de ziel roere" Trouwens we moeten het hier maar weer eens onderstrepen het is op lite rair gebied te betreuren, dat, waar onze leidende dag-, week- en maandbladen de laatste jaren reuzesprongen vooruit maak ten. wat het gehalte van de critiek be treft, de kèrkelijke recensies, naar vorm en' inhoud, nog steeds door „ongeschoolden" op dat gebied neergeschreven worden. De pastorale arbeid gedoogt (natuurlijk?) niet, dat voor boek en beoordeeling voldoen de tijd wordt gereserveerd, zoodat tus- schen neus en lippen in de bekende .welgekozen bewoordingen" eenige opper- lakkige opmerkingen aan het óngeduldig papier (de drukker wenkt!) worden .toevertrouwd". Waarom vraagt men niet >en ter zake kundige collega, ouder ling (ze zijn er!) of wie óók? Moet het vóór komen en het kw&m voor dat een predikant-redacteur, naar aanleiding van een critiek op R's werk (door een collega der zélfde redactie), getuigde, dat die cri tiek „juist andersom" zou uitgevallen zijn als hij (toevèllig?!) het boek had... „mógen bespreken? Was hier geen evenwichtige eerlijke critiek mogelijk geweest door bijv. samen spreking (in één redactie)? Reeds thans wreekt zich een en ander. De deskundige criticus van een Gere? Jeugdblad.dat twee maal tienduizend jonge menschen voorlicht (en dus zeer voorzich tig te werk moet gaan) gaf een geargumen teerd, bezonken oordeel over het boek van „de schuldvraag". Gevolg was: een heftier debat tusschen eenige jongeren en een vader, die zijn „wijsheid" uit een Kerkbode geput had die „zulke predikanten en toe standen niet kende". Wat to denken van een dominee die niet het böèk, maareen recensie óver 't boek in de N.R.C. te lijf gaat! Van critiek ge sproken' Wie het oordeel om slechts twee (on verdachte) deskundigen te" noemen van Kuiper (in „B. en B.") en dat van Galle (in „De Stuwdam") gelezen heeft, is vol komen georiënteerd, zoowel wat de licht- als de schaduwzijde van het werk betreft. Dan heeft men geen lust meer de „invec tieven" over Lemke te herlezen: „onuit staanbaar, pedant, gruwelijk eigenwijs" en derg., maar herinnert zich liever Lemke's uitspraken: „Laat mij maar modderen" of: „Ik ben weer aan 't tobben". Dan ziet men hem niet zóó van de academie „weggeloo- pen", maar zooals de auteur hem ons heeft voorgesteld als een niet-jonge candidaat met een door ups en downs gerijpte levensbeschouwing en men schenkennis. die fouten maakt en er straks hij begint pas! nog wel méér maken zal. Alleen maar die fouten zijn in dit boek (en zulks om zuiver compositorische oorzaken!) niet met de el uitgemeten. Want dit boek (de auteur werkte er jaren ling aan) Is uit de psychologisch- realistische school, met uitbeelding van het -objectieve, in tegenstelling met de nieuwe zakelijkheid, die alles reëel schijnt voor te slellen, maar in werkelijkheid alles scheef Irc-kt. We zouden wel wenschen allerlei dwaze voorstellingen en conclusies, die de Kerkbodelczers te ..genieten" kregen (we lazen ze bijna alle) te weerleggen Het niet mogelijk in dit bestek. Zij, die in Kringen van het Letterk. Verbond, öe „Vrouwenbond" of J.V. en M.V. een „in'ei- ding" over: .Is het mijn schuld?" willen voorbereiden, zullen goed doen de deskun dige critieken in beide bladen te lezen, en mede kennis te nemen van de objectieve be schouwingen in het Zondagsblad van „De Rotterdammer" (A. W.) van 27 Maart en „De Stuwdam" (I-I. B.) 13 Maart 1.1. Ze zul len dan een zuiverder oordeel vellen over Lemke dan door de bewering, „dat hij weinis; méér doet dan op een Groepsbijeen komst getuigen". Dan bemerkt men, dat Lien de Rpgt weinig voor de Oxford be we ging voelt („Zóó moet het niet!") en niet •der komt dan de erkenning, dat ze wel iets voelt voorLemke's pleidooi rk! En zro zouden we nog kunnen doorgaan. Wie eenige tijd in de kerkeraadskeuken een kijkje nam en predikant, ouderlingen en gemeente meer van nabij leerde kennen (de herinneringen zijn levendig en aange naam) zal kwalijk kunnen erkènnen dat „alles gefingeerd is", of instemmen met de „Satz" dat cr „beweringen omtrent tracf.e- menten enz. in het boek vóórkomen, die bij de ..Oproerige Krabbelaar" en „Volk en Vaderland" hf zijn (sicl). We eindigen liever met een citaat uit een gedocumenteerde recensie van een (Gèref.) predikant: „Toen ik het uit had, dacht ik: „Arme schrijver, als Ds Priem Uw boek ter recensie ontvangt en hij zich niet wil laten ontdekken of beschamen, wat zal hij Uw boek dan Afmaken. Want Afmaken is een gemakkelijk werk, veel gemakkelijker dan zich bekeerer. Hier is een door en door eerlijke teekening van de toestanden in ons kerkelijk leven. Het is alles even echt Is dat ook U w schuld, lezer? d. D. EEN HALVE TON UIT EEN BOEDEL'GESTOLEN? Twee personen gearresteerd Verschillende bewijzen tegen hen Eenige maanden geleden overleed te Am sterdam een man, die naar de meening van enkele erfgenamen aanmerkelijk meer geld en effecten moest hebben nagelaten dan in den boedel aanwezig was. Een deel van de erfgenamen lieten het niet bij het uiten van hun vermoedens, doch zij gingen naar de politie om aangifte te doen. Een zoon en een schoonzoon, executeurs- testamentair, zouden zich naar hun meening wederrechtelijk hebben bevoordeeld 50.000 aan effecten en geld uit den boedel hebben genomen. Het onderzoek van de rechtbank had tot gevolg,/dat beide mannen, woonachtig in Ziiid, werden gearresteer in het huis van bewaring ingesloten. Beide verdachten ontkennen hardnekkig, doch 'er zijn verschillende bezwarende omstandighe den aan het licht gekomen, Uit het onderzoek van de recherche bij verschillende bankinstellingen te Amsterdam is gebleken, dat de erflater inderdaad over ruim 50.000 meer beschikte, dan door den notaris in den boedel is aangetroffen. De beide verdachten zouden coupons hebben verzilverd, afkomstig van verdwenen effecten. Bij de door den rechter commissaris mr. H m t s c h 1 e r gehou den huiszoekingen, die dezer dagen hebben plaats gehad, zijn eenige effec ten gevonden. De verdachten beweren echfrr, dat zij die waardepapieren indertijd van den erflater hebben ge kocht. Voorts staat vast, dat een der ver dachten een veel hoogere bankreke ning heeft 1 oopen dan in zijn omstan digheden mogelijk is. Hij beweert dat dit spaargeld is. Ook heeft de recher che een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van den erflater. In ver band hiermee zijn behalve de dokter vele getuigen gehoord. Economie en Financiën Financieel Weekoverzicht Gunstig jaarverslag van de Ned. Handel Mij. Nieuw dollarexperiment niet waarschijnlijk Slotdividend Koninklijke 10 Vrijdagavond. Na een periode van ononderbroken koers stijging leeft de fondsenmarkt nu sinds twee maanden in een stemming van gereserveerd heid, die menig belegger niet dan met leede oogen aanziet, doch waaraan hij met den :n wil ter wereld toch niets kan ve: deren. Wanneer men let op de factoren die elkan der regelmatig kruisen, bemerkt men aller- verwarring en onzekerheid, een toe stand die allerminst grond vindt in het in ternationaal bijzonder floreerende bedrijfs leven, maar vooral verband houdt met het monetaire vraagstuk, waarvan men de ng nog maar steeds niet kan vinden. De meeningen die men omtrent de toekomsti ge ontwikkeling verneemt, staan dan ook in den regel lijnrecht tegenover elkaar. Op de beurzen is dat heel goed merkbaar. Wall- street was b.v. de laatste weken duidelijk pessimistisch gestemd, en waar Amsterdam sinds enkele maanden weer sterker aan haar leiband loopt, kon ook op het damrak een reactie niet uitblijven. Doch hierbij dient on middellijk te worden opgemerkt, dat de on dertoon gunstig blijft en dat zelfs het opti misme overheerscht .Immers bij iedere da ling in Wallstreet heeft het Damrak krachtig weerstand g.boden. Vorige week Vrijdag b.v. werd de locale markt hier nauwelijks beinvloed door de zware teruggang der Amerikaansche slot koersen. Integendeel, er bestond zelfs koop lust, waaruit valt af te leiden dat ons pu bliek de daling slechts als een intermezzo be schouwt in de opwaartsche koersbeweging en dat te e niger de tijd de hausse wel weer zal doorzetten. Men bepaalt zich dan ook voorloopig tot een afwachtende houding zelfs als New-York en Londen, die vandaag krachtig herstel boekten, van een vriendelij ker stemming blijk geven. Het goudvraagstuk blijft intusschen de ge moederen bezig houden, a' staat het niet meer zoo op den voorgrond als een poosje geleden. Zoo langzamerhand schijnt men dan toch wel tot de overtuiging gekomen te zijn dat Roosevelt een dollarrevalorisatie met de mogelijke consekwentie van een omslaan der hausse in een nieuwe crisis niet zal aandur ven, hetgeen wij trouwens bij het opduiken van de eers'? geruchten reeds hebben be toogd. Slechts gemeenschappelijk overleg tusschen de Regeeringen zou hier een oplos- 50.000. Voor hen treedt mr. E. B. A s- s c h e r op. De beide gearresteerden zullen worden verdedigd door mr. H. van Zutphen en mr. James S. R. Perin. De verzoeken tot invrijheidstelling van heide mannen ^zijri afgewezen. De instructie in deze zaak is nog niet gesloten. Er is reeds een groot aantal getuigen door den rechter-commissaris hoord. Drie inbraken te Hilversum Geen groote buit Woensdag- en Donderdagavond is drie maal in de gemeente Hilversum inge broken. De eerste keer werd een slag ge slagen bij de apothekersfirma W. aan d< Gijsbrecht van Aemstelstraat. De inbreker is hier aan de achterzijde van het huis bin nengekomen en ontvreemdde uit de kassa een bedrag van f 16 en uit een geldkistje, dat zich in het kantoortje bevond, f 75. Gisterenavond tusschen negen en elf uur hebben inbrekers hun slag geslagen in het Damesrusthuis aan de Curagaolaan, hoek Soestdijker straatweg. De dieven wisten twee op de bovenverdieping liggende ka mertjes binnen te dringen en stalen twee portemomaies inhoudende f 15. Denzelfden avond werd ingebroken bij een dokter op den Johan Gerardsweg, terwijl de familie thuis was. Men bepaalde zich tot een bezoek aan de keuken, waar het huishoud geld werd buitgemaakt. De politie zoekt thans ijverig naar de da ders van deze inbraken. sing kunnen brengen, wil men een valutachaos voorkomen. Men kan e dat het goudvraagstuk e« durend onderwerp van bespreking uitmaakt tusschen dt Regceringen van diverse landen de centrale banken. Ook op de thans den gang zijnde Rijksconferentit te Londen er over de kwestie wel i hartig woordje worden gesproken. Het rechte weet men echter nog niet van, doch het werkt toch elk geval geruststellend dat blijkbaar geen enkel land op eigen houtje een oplossing zal willen forceeren. Daar komt nog bij dat zoo lang de wereldprijsstijging niet doorzet, der Amerikaanschen President uit conjunctuurpolitiek oogpunt minder aanlei ding bestaat tot een nieuw dollarexperiment over te gaan. Trouwens de mogelijkheid dit laatste vormt al een voldoende bron van zekerheid om de prijsstijgende tend enz den eersten tijd te rer °n. Waar bovendien nog bijkomt dat de sociale verhoudingen in de V.S. tot voorzichtigheid blijven manen en men ook nog op aanvullende bijzonderheden wacht over de pogingen der Amerikaansche Regeering om te komen tot een reguleering van de landbo- --productie en de prijzen der landbouwproducten. Voorloopig heeft Roo sevelt zijn doel bereikt! Wat ons land betreft, is de beide laatste weken het verslag van de Ned. Handel Mij het evenement geweest. Dit verslag heeft een zeer gunstige indruk gemaakt en al viel het dividend tegen, men mag aannemen dat het over dit jaar ongetwijfeld zal worden ver hoogd. Deze instelling is onlosmakelijk ver bonden met het economisch leven van ons Indië, en waar de cultuurbelangen momen teel goede resultaten leveren, zelfs in geval het prijsniveau voorloopig niet stijgt, is er reden om de toekomst met groot vertrouwen in te zien. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen dat de Directie zich uiterst ingenomen toonde met de gevoerde aanpassingspolitiek van het kabinet Coiijn. Geen wonder! Reeds over 1936 heeft men de vruchten van deze politiek in ruime mate geplukt en niet \oor niets heeft onze Minis ter-President verklaard dat ons land er in Europa het gunstigst voorstaat van allemaal. Inderdaad het jaarverslag van de Ned. Han del Mij. was er wel één van de meest spre kende bewijzen van dat de politiek van het kabinet Coiijn tot heil van vaderland en volk is geweest. Hetgeen in de toekomst in nog aanzienlijker mate zal blijken! Wat de afzonderlijke markt£~ctoren betreft merken wij op dat men thans in afwachting leeft van de declaratie van het slotdividend van de Koninklijke. Gerekend wordt op 10% zoodat het totaal dividend over 1936 15% zou bedragen. De aandelen waren de laatste dagen aan den vasten kant. Ook Philips had over belangstelling niet te klagen. De prijs van het rubberproduct is nog al fluctueerend en de kc .sen der aan-"celen gaan hiermee op en neer. In elk geval blijft de prijs ook op het huidig niveau sterk winstgevend. Bij de Tabaksaandeelen is het momenteel de dood in de pot. Suikeraandeelen waren aan den vasten kant in verband met de vaste stem ming voor suiker te Londen. De aandeelen Suiker Cultuur reageeren zoo goed als niet op de afschrijving van het kapitaal met 40% AKU's hadden een vast verloop, men wacht hier met spanning op het jaarverslag dat dezer dagen zal verschijnen. Scheepvaart aandeel en w stil en weinig veranderd. Ind':che lijnen iets lager. Unilevers onder vonden wat belangstelling uit Londen zoo dat d koers enkele punten kon oploopen. Billitonaandeelen hadden eveneens een goede week, gevolg van het gunstige jaarverslag, week, gevolg van het gunstige jaarverslag Het winstsaldo over 1936 bedraagt n.l f 6513.000 (v.j. f 3.766.500.—) en het divi dend wordt bijna verdubbeld. De Nederlandsche beleggingsmarkt blijft oorduring stil. Geheime goudbesprekingen Op de Rijksconterentie te Londen Volgens de „Daily Herald" worden op h-S oogenblik in de Bank of England geheime besprekingen gevoerd tusschen Montagu Norman en de gouverneurs van de centrale reserve banken der Dominions. Het voornaamste onderwerp van bespre king is de mogelijkheid van een spoedig herstel van een internationale gouden stan daard. De Bank of England, aldus besluit do „Daily Hprald" zijn bericht is, evenals do Bank van Internationale Betalingen, voor standster van een terugkper naar het goud, maar de Britsche schatkist zou zich op het oogenblik hiertegen verzetten. 14 Mei 21 Mei 2%% Nederland 781» 781» 3% Nederland 1936 101A 101% 3 O. I. 193" 96% 96 iè Koninklijke Olie 401% 413% H.V.A. 488 498% 66% A.K.U. 66 Unilever 158 164% Philips 319 327% Amsterdam Rubber 280 289% Deli Mij. 310 308 Deli Batavia Mij. 236 240 N'd. Scheepv. Unie 122% 124% 131% H. A. L. 129)4 Shell Union 20% 21% 38% Anac. Copper 35% K.N.S.M. 121% 122% Java-Tabaksinschrijving Zeer hooge prijzen Gister werd te Amsterdam de aangekon digde Javatabaksinschrijving gehouden. M do morgenuren reeds had de inschrijving een vlot Verloop en werden vooral voor de goedsoortige Besoeki-partijen, tamelijk vast* prijzen betaald. In de middag werden ver kocht 13131 pakken Vorstenlanden. Deza inschrijving was een unicum daar een der- mate hooge prijsbasis werd bereikt a's sinds een" 10-tal jaren niet is gezien. Het marktverloop was dan ook bijzonder leven dig. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker Introductie van 500 aandeelen tegen 125% De Nederlandsche Handel Maatschappij bericht, dat zij op Woensdag 26 Mei ter beurze van Amsterdam zal introduceeren 500 gewone aandeelen in de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, gevestigd te Am sterdam, elk groot nominaal f 1000, ten volle deelende in de winst van het boekjaar 1937. De eerste koers van aangifte zal 125% be dragen en gelden voor schriftelijke aanvra gen, welke op Woensdag 26 Mei vóór 12 uur 's middags bij hare kantoren te Amsterdam Rotterdam en 's-Gravenhage zullen zijn in gediend. Gemeenschappelijk Eigendom Nieuwe Reorganisatievoorstellen op komst Binnen enkele dagen zal het rapport uit de commissie van aandeelhouders der N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom", Mij. tot ex ploitatie van Woon- en Winkelhuizen te 's-Gravenhage, verschijnen. Zooals bekend, werden de oorspronkelijk door het bestuur ontworpen reorganisatie-voorstellen ten vo rige jare door de vergadering van aandeel houders verworpen. Die voorstellen hielden o.m. een volkomen afschrijving der gewone aandeelen in. De thans te verwachten voorstellen tot re organisatie zullen in grove trekken hierop neerkomen: De preferente aandeelen zullen war- f den afgestempeld tot op 50% en de ge- wone aandeelen tot op 20% van de oor- spronkelijke nominale waarde. Aar de houders der preferente aandee'.cn zullen voorts amortisatie-bewijzen worden, uitgekeerd, die te gelegener tijd zullen wor den afgelost met f 250 per stuk uit een amortisatiefonds, te vormen uit de overwinst nadat eerst op alle aandeelen een dividend ad 5% zal zijn uitgekeerd. Een gedeelte van de eventueele overwinst zal voor dit doel worden ter zijde gelegd. Met deze reorganisatie van het kapitaal, zal de uitgifte gepaard gaan van ruim 2 mil- lioen gulden obligaties. Deze uitgifte heeft tot doel, een aantal hypotheken ten name van hypotheeknemers, die niet tot verlaging der rente wenschen mede te werken, af te lossen. Unie van Ijsfabrieken Dividendvoorstel van 4% (onv.) Het bestuur der Unie van Ijsfabrieken (U.V.IJ.) deelt mede, dat in de heden ge houden commissaris- en bestuursvergade ring werd besloten aan de algemeen* ver gadering voor te stellen over 1936 een divi dend van i% (onv.) uit te keeren. N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEK BANK VOOR NEDERLAND Naar wij vernemen zal aan de aanstaan^ de algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Arnhemsche Hypotheekbank voor Nederland worden voorgesteld over 1936 een dividend uit te keeren van f 3 per aandeel van f 1000. waarop 10% pastori en aan de reserve voor diverse belangen f 130.000 toe te voegen. AMP Aflf) NOORDZEEBAD. Brengt Uw vacantia door op het mooiste der Noordzee- eilanden. Inl. gratis bij de Secretarissen van V.V.V. Ballum, Buren, tel. 20x; Nes, tel. 31, Hollum, tel. 15. IDEAAL /ACANTIE -OORD Vr. boss., heuvels, heide, panorama's, zweminr. in den Rijn. Hotel- en pensionlijst kosteloos. Gids van Amerongen a 0.20 verkrijgbaar bij V. V. V. RFFKRFRfiFN Ongerepte natuurschoon van bosch, V heide en heuvels. Ideale wandel- en fietstochten. Gr. zwembad. Pensionslijst en geïll. Gids. Seer. V. V. V.. HUIZE „EIGEN ERF". PENSION „DE OUDE TOL" Grintweg 212, Tel. 256. Voor Juli en Augustus gez. k. m. zitk., L tuin, n. bosch en heide, uitst. verz., p.pr. v.a. 2.50 pppd., b. 1. v. r., gar. vr. P. J. Bakker. Zee, Bosch, Duin. Prov. landgoed, gemeub. huizen. Hotels, pensions. Pensionslijst gratis. Gids 20 cent. BUREAU V.V.V. 1 minuut van het station. TeL 8. MET VACANTIE naar: DRIEBERGEN RIJSEN BURG Dieseltrein-station. Centrum des lands. 157 H.A. vrije wandelbos ".en en parken. Moderne tennis banen. Mooie bouwterreinen. INLICHTINGEN GRATIS .VERKEERSBUREAU V, y. V. EGNIOND AAN ZEE Uf3 bed. Tot 20 Juli 2.25. Seiz. 2.75 3, kind. red. Vertrouwd adres! Zrs. v. Eyken en v. Dordt, tel. 274 FRMFId »DE VIERSPRONG" voorh. Wed. Vos. LiimuLU Hoesterweg D 200. Modern comfort, opnieuw gerestaureerd, schitterend gelegen midden in de bosschen. Billijke prijzen. P. VAN PUTTEN. Stil, rustig dorp. Pr. natuurschoon in de onmidd. omg. Uitgestr. vr bosschen. Ten nisbanen. Nieuw zwembad. Vraag gids bij V.V.V. Tel. 124. Gem. landh. b. Mevr Wed. Kort (Aug. a. verh.) DE HEURNE bij DINXPERLO (GId.) Koningin Wilhelminastr. 7 a. Aan de boulevard. Prachtig uitzicht op zee. Str. water Een tehuis als thuis. Bill, prijs. Voor Juni spec, prijs. MONTFERLAND Rustig en gezellig logeeren? Dan naar HOTEL MONTFERLAND, temidd. der bosschen op den heuvel „Montferland" gelegen. Prijs 3.50 4 p. d. Ideaal oord voor de ruitersport. Rijpaarden aanw. Vr. prosp. G. H. Bruins, teL 234, 's-Heerenberg post Zeddam. NOGRDWIJK AAN ZEE 2.75 p. d. Voll. pension, 4- alle goede zorgen. „DUIN EN DAL" een der groote zaken. Tel. 194. Vraagt prosp. Weekend 6. „DE PAREL VAN OVERIJSEL' Panorama over Twenthe en Sal- land. Gem. landh., hotels, kampeergeb., zwembad. Kaart en inlichtingen kost eloos. Secretariaat V.V.V. PENSION RIJNZICHT. Ben. Dorp 270. Van ouds bekend adres. Str. water, prachtig gelegen. Schitt. omgeving. Prima keuken en verzorging. Aanpassende prijzen. TEXEL Gr. en sch. Waddeneil., 5500 ha. duinen bosschen, rijke flora en fauna, v. str. er. baden. Ie kl. hot, pens., gem. huiz., kamph. Luchtv.- en bootv. Gr. pr. en inl. v. VW „Mooi Texel" Postb. 3, Den Burg, tel. 12. VALKENBURG (L.) 't Is prettig logeeren bij: VOSSEN Telefoon No. 6. Matige tarieven. Gelegen in lommerrijke turn. Midden Nieuwe weg. (L.) BONDSHOTEL JANSSEN (villa Dr. Herman), Gozc- wijnstr. 26, teL 65. Gunstig bek. Gr. tuin d. pl. Alle comf. Gar. yrij. Pr. keuk. Penspr. v.af. 3—3.50. Aanbevelend J. JANSSEN. DAGTOCHTEN: naar do Oisterwijbsche Ven nen 3.50 p.p.; Romantische Kasteelentocht ƒ3.50 pp; Gooitocht met bezoek aan Schiphol 3.50 o.p.; Eén dag Lucht- cn Autover keer K.L.M. en v. d- Schuyt, incl. thee-, koffietafel en v havenrondvaart 7.25 p. p. raagt uitv. reisprogramma's ook voor onze buitenlandsche reizen bij onze agentschappen. REEDERU van DER SCHUYT (Afd. Reiswagens) MAASKADE 27—30, Telef. 15500; COOLSINGEL 5, Telet. 57310 HOTEL VOGELZANG ^r. kam. m. en z. str. wat. Pr. keuken. Voll» ;g pension, 2.50, vóórseizoen, 3.— n. Gar. vrij. Ook kampeergelegenh. G. Waterval. VALKENBURG (L.) HOTEL „PALANKA" Bondshotel Tel. 25 Familie Pension bij uitstek. Bek. goede keuken en verzorging. Str. w. Ruime serres en terras. Gar. vrij •h. hotel. Voll. pension: hoofdseizoen 3.75, voor- n na 3.25. Geil. prosp. gaarne gratis op aanvr. Maakt Uw tochten met onze bekende Palanka Cars. (Vol HOTEL Sc utlbEL tel. 17 doorv.). Aangen. ver week-ends. Mod. comf. W. en k. str. o. wordt Twcneefnq gaarne toesezonden. Tolhek te Heenvliet NZEE DRUK BEZOCHTE FAMILIE-BADPLAATS Zeebaden vrij. Walcherens breedste strand. Vraagt inlichtingen SECRETARIAAT V. V. V. WIJK AAN ZEE KLE1N-ZW1TSERLAND. Zee en Natuurschoon. Rust en eenvoud. Goede, pensions- Keurig gem. woningen Vraagt gratis gids Bureau V. V. V.. Julianap e:n 16 01 ZEIST VolL deg. pens aangeboden, f 2.25 P- d Str. ratei Schitt gei. a. bus- 5 bosschen. Aparte bediening, l ed. G. van Garderen, Joost v. d. Vondellaan U

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3