SUKRISTOL Als de rookers kiezenis Chief Whip altijd nummer één! Nederlander in Duitschland in voorarrest ZATERDAG zz MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland WAPENSTILSTAND IN SPANJE? Het non-interventie-werk, dat in Londen op instigatie van Blum en Eden e-nnge maanden geleden werd ter hand genomen, maakt langzaam maar zeker vorderingen. Door het instellen van een internationale controle op alle toegangswegen tot Spanje is men, gelijk bekend, er reeds in geslaagd, den aanvoer van krijgsmateriaal en vrijwil ligers goeddeels af te snijden, hetge°n er mede toe heeft bijgedragen dat er tusschen de verschillende Europeesche staten, die (voor een der beide oorlogvoerenden sympa thieën koesterden, in mindere matte wantrou wen is gaan heerschen. Van deze ontspan ning willen de diplomaten thans gebruik maken, orn tot een nieuwe imperking van den strijd te geraken, welke het einde van het conflict op haar beurt weder een flinke schrede zou nadervoeren. Wij bedoelen het terugroepen van alle oorlogsvrijwilligers. Het liprf in de rede, dat op de Spaansche ironten de rijen der combattanten aanzien lijk zouden worden uitgedund, zoo Russen •Duitschers en Italianen, om van de ovo'ige vreemde elementen nu maar te zwijgen, ïiaar hun haardsteden zouden moeten irrug- keeren. Doch evenzeer begrijpelijk is dat zulk een algemeene uittocht een algeheel? desorganisatie der wederzijdsche strategi eche posities zou tengevolge hebben. Op me mg strijdtooneel zouden hiaten in de gele deren onts'aan, welke Burgos noch Val en cia wenschen te aaruvaardén. Derhalve is wel duidelijk, dat deze maatregel geen dwr- gang zal kunnen vinden, zoo niet een ndere daaraan vooraf gaat, n.l. het instellen van een wapenschorsing, welke de partijen ge legenheid zou geven door verplaatsing en reorganisatie van de eigen, zuiver Spaan sche troepen, hun positie te herzien. Naar verluidt heeft Groot-Brittannië thans opdracht gegeven aan zijn ambassadeurs in de voornaamste Europeesche hoofdsteden, door bemiddelend optreden zulk ©en wapjn- stils'and te helpen voorbereiden. Een oen- fvoudige taak is zulks niet. omdat natuurlijk aan een en ander zeer veel vast zit Het is niet ondenkbaar, dat een der beide beliin gerenten van deze vergaande Londenscho bemiddeling zulk een nadeel zou ondervin den, dat de balans der krijgskansen daar door geheel en al uit het evenwicht geraakte Vandaar dat bijvoorbeeld Berlijn en Rome, en Parijs en Moskou, zich eerst wel terdege van de gevolgen van een. en ander zullen [vergewissen, alvorens de>zen nieuwen weg in te slaan Een onzekere factor is /oerts nog, hoe Valencia en Burgos zelf op een en ander zullen reageeren. De non-toi te rven'.ie- commissie heeft zich met deze besprekingen begeven op een terrein hetwelk vol voet angels en klemmen ligt De Spaansche millionair Juan March, d*e Öe7er dagen naar Italië is vertrokken, heeft door zijn onverwachte reis heel wat veron derstellingen gaande gemaakt, welke met bet bovenstaande in verband werden ge bracht Mussolini, zoo verluidde, zou ernsMg overwegen zijn mannen van het Iberisch schiereiland terug te nemen, omdat op hem in het binnenland daartoe een zeer sterke drang uitgeoefend werd. Bovendien zouden de Italianen zulke zware verliezen hebben (geleden, dat ook uit dien hoofde de Duce er zeer veel voor zou gevoelen, zich een veili pen aftocht uit het Spaansch avontuur te Verzekeren. Burgos heeft deze geruchten met kracht tegengesproken en Londen heeft zich gehaast deze tegenspraak zoo spoedig mogelijk al gemeen te verspreiden. De reden hiervan Jigt voor de hand. Thans minder dan ooit is bet een geschikt oogenblik om de Italiaan- Bche trots door zulke geruchten voor hef hoofd te stooten. De onderhandelingen zijn ook zonder deze extra complicatie reeds moeilijk genoeg. Rome zelf intusschen zwijgt 1 r. slechts geeft men in diplomatieke krin- te verstaan, dat in Mussolini's houding peen enkele wijziging is ingetreden. Dit is een gunstig teeken, want slechts zoo de in- tternationale sfeer zeer kalm en rustig blijft bestaat er eenig uitzicht op verdere ontwar ring van de zeer ingewikkelde Spaansche problemen. Delbos' bezoek aan Brussel De Fransche minister van buitenland- feche zaken Delbos, die dezer dagèn een bezoek aan Brussel heeft gebracht, is door koning Leopold onderscheiden met het grootkruis van de Leopoldsorde. In Fransch-Brusselsche kringen heeft men te kennen gegeven, dat de regeeringen van Frankrijk en België binnenkort haar antwoorden en opmerkingen naar aanlei ding van de Duitsche en Italiaansche nota's .van 10 Maart over de plannen voor een nieuw westelijk veiligheidsverdrag aan Londen zullen doen toekomen. Delbos heeft dus vermoedelijk zijn bezoek aan de Belgische hoofdstad in het bizonder benut, om over deze dingen met Spaak en ,Van Zeeland tot overeenstemming te ge raken. u Britsche lagerhuis weer bijeen Maandag a.s. zal het Lagerhuis na het Pinksterreces bijeenkomen. De voornaamste gebeurtenis van deze week zal zijn het af treden van Baldwin als minister-presi Üent. Het is niet waarschijnlijk, dat Baldwin jiog deel zal nemen aan de debatten doch wel zal hij in de vergadering van het parle ment aanwezig zijn om te antwoorden op vragen, welke hem zullen worden gesteld. Een van deze vragen heeft betrekking op de schadeloosstelling voor parlementsleden. Men verwacht algemeen dat deze schadeloos stelling, welke op het oogenblik vierhonderd pond sterling per jaar bedraagt, verhoogd zal worden. Voor' CORPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET, Enorme bus pa rins op Uw eulkerrekentng V..oral bil bereiding -an Rhabarber en andere veel suiker vragende Ijzen. Onmis baar bi] picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak: bet Is eeo eniver product In handig» platte draaidoosjes *00 stuks, «lechts rent. Bil Apotheken en Drogisten, v inpon.: U. TEN HERKEL Hilversum. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Londen wil wapenstilstand tot stand brengen Mussolini's houding is niet gewijzigd In Britsche diplomatieke kringen ver klaart men, dat aan de Britsche ambas sadeurs in de voornaamste landen, die de overeenkomst van niet-inmenging hebben getcekend, het verzoek is gericht deze regeeringen te polsen over de wen- schelijkheid van een wapenstilstand in Spanje. Zouden ook Burgos en Valencia met zulk een onderbreking der vijandelijk heden accoord gaan, dan zou men deze kunnen benutten voor het terugtrekken van alle vreemde vrijwilligers Reeds eerder heeft het gerucht gegaan, dat Mussolini het ernstig voornemen zou hebben de Italiaansche strijders uit Spanje terug te ontbieden. Zulks zou o.a. verband houden met de zware verliezen, welke deze zouden hebben geleden. Een reis, welke de Spaan sche financier Juan March momenteel aar Italië maakt zou met een en ander in irband staan. Intusschen is echter te Londen een offici- eele mededeeling ontvangen van de Spaan sche nationalistische autoriteiten, waarin wordt gezegd, dat er geen woord ir is van de berichten, vol- s welke Juan March en de hertog van Alba of eenig an der persoon, zich naar Rome zouden begeven, om een beroep te doen op Mussolini of volgens elke Mussolini ook maar eenigszins voor nemens zou zijn, zijn politiek ten opzichte ui Spanje te wijzigen. In bepaalde Romeinsche kringen is men overigens van oordeel, dat een besluit ln zake «n eventueelen wapenstilstand slecht6 kan uitgaan van de beide partijen in Spanje die alleen in staat zijn om te beoordeelen, of een opschorting der vijandelijkheden met haar belangen in overeenstemming is te brengen. De strijd in het Baskenland De troepen.van Franco bedreigen thans Munguia. Zij wachten nog slechts op het be vel om aan te vallen. Naar verluidt moeten zich in de stad aanzienlijke munitievoorra den bevinden, welke de volksfronttroepen tengevolge van het snelle oDrukken van de rechtschen niet in veiligheid konden bren gen Gisteravond heeft een compagnie van de rechtschen zich meester gemaakt van de laatste stellingen, welke de Basken nog ten noordwesten van Amorebieta bezet hielden. Franco's eenheidspartij Franco heeft de statuten der door hem opgerichte partij goedgekeurd. Deze statu ten regelen de politieke en economische or ganisatie, de vakorganisatie en de militie. De groote richtlijnen van de Phalanx zijn ./ehandhaafd en zullen worden ten uitvoer gelegd door personen, die Franco zal kiezen die hem in de regeering zullen bijstaan. Het economische leven zal zich ontwikke len door middel van de naar beroepen inge deelde vakorganisaties, die bij de oplossing van economische vraagstukken een rol zul len spelen. Het beste deel der Jeugd wordt opgenomen in de militie, welke steeds in staat zal zijn, het leger bij de handhaving der orde te helpen. VIRGINIA j jjjT jp CIGARETTES spr. niet, dat het nu noodig is opnieuw te spreken over vrees voor het bolsjewisme, welke zich nu eens hier dan daar open baart. Hongarije's bewapening Het zou allerminst de betrekkingen met Hongarije ten goode komen, indien dit land zou besluiten, eenzijdig de militaire bepa lingen van het vredesverdrag van Trianon op te zeggen, om aldus tot rechtsgelijkheid te komen. Men kan slechts hopen, dat Hon garije er thans de voorkeur aan zal geven, dit probleem met de belanghebbende staten op te lossen langs den weg van overeen komsten, waartoe de staten der Kleine En tente zich meer dan eens oprecht bereid hebben verklaard. De verschillende verklaringen van de lei ders van het tegenwoordige Duitschland aldus Krofta, veroorloven ons te bevestigen dat de Duitsche politiek in beginsel niet anti-Tsjecho-Slowaaksch is. Onzerzijds ver werpen wij ook categorisch alle beschuldi gingen van hen, die ons een fel anti-Duit- sche politiek toeschrijven. De verhouding tot Italië Het is moeilijk geloof te hechten aan de stemmen, volgens welke Italiaansche krin gen in de Italiaansch—Joego Slavische be nadering veeleer een middel zien, om de kleine Entente te breken of Tsjecho-Slo- wakije te isoleeren dan wel als een brug tusschen Italië en de Kleine Entente. Wij zullen nimmer Italië's medewerking tijdens den wereldoorlog vergeten, evenmin als zijn steun in onzen grooten strijd om de onafhankelijkheid. Wij erkennen de be langen van Italië in Midden-Europa. Wij kunnen niet gelooven. dat deze voor ons onvriendelijke verklaringen in overeen stemming zijn met de duurzame belangen en de principes der Italiaansche politiek. Het bewijs daarvoor is. dat graaf Ciano in zijn jongste verklaring categorisch iedere bedoeling, een blok te vormen rond de spil Rome—Berlijn ontkende en zeide, dat deze spil niet e?n scheidsmuur zou moeten wor den. Spreker achtte het overbodig te wijzen op de goede verstandhouding met Frankrijk De belangstelling van Engeland voor de kwesties van Midden-Europa is sinds Maart nog toegenomen Wij zijn bereid met allen, die dat wen schen. samen te werken, zoo eindigde Krofta zijn exposé. Wij sluiten niemand buiten. Niemand kan worden buitengeslo ten, zelfs wij niet. Berlijn verwacht Scandinaafsch bezoek Te Berlijn venvacht men bezoek van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken. Sandler, en van den Deenschen minister van buitenl. zaken, Munch. Op het Philippijnsche eiland Luzon heeft een brand gewoed, die 200 huizen in de asch heeft gelegd en aan tientallen men- schen het leven zou hebben gekost. Er zou den 10.000 menschen dakloos zijn! Rust- en Herstellingsoord „N IEUW RIJKSDORP" Berkheistraat 40 WASSENAAR Telefoon 717641 Voor hen, die onder een volstrekt individu eele behandeling en ln een rustige huiselijke omgeving het verloren evenwicht terug willen winnen. Inlichtingen en prospectus te verkrijgen bij den geneesheer-directeur: FLORIS HERS. HOE MINISTER KROFTA EUROPA BEZIET „Duurzame blokken komen komen niet door tijdelijke sympathie tot stand" Vrees voor het communisme overbodig geacht Krofta, de Tsjechoslowaaksche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft in de commissies van buitenlandsche zaken van kamer en senaat een politieke uiteenzet ting gegeven, waarin hij verklaarde, dat de regeering van Praag tegen een politiek van blokken is, en voor samenwerking tusschen staten van goeden wil. Ten aanzien van de spil RomeBerlijn wees Krofta erop, dat deze samenwerking hier en daar de idee van een offensieve al lure heeft doen postvatten, waaruit met recht of ten onrechte de vorming van een nieuw blok rond deze staten wordt afgeleid. Duurzame blokken komen niet door tijde lijke en wisselende sympathieën of op grond van voorbijgaande belangen tot stand, doch integendeel op grond van duur zame belangen en behoeften. De wijziging in de internationale positie van België neemt een grooten hinderpaal weg voor de tot stand brenging van een nieuw Locarno. Nieuwe veiligheidswaarbor gen moeten zich natuurlijk in een of ande ren vorm niet alleen uitstrekken tot de staten, die vroeger deelnamen aan het ver drag van Locarno, doch ook tot de meer in het Oosten (Polen) en Midden-Europa ge legen landen. Ten aanzien van de verhouding tot Sov jet-Rusland verklaarde Krofta: Wij maken een nauwgezet onderscheid tusschen den Russischen Staat en het communisme, het regeeringsstelsel. Wij constateeren thans, dat zelfs zeer hardnekkige tegenstanders van het communisme zich niet onthouden van betrekkingen met Rilland en Rusland niet meer uitsluiten uit het toekomstig Europeesche bestel. Daar thans op de markt zekere grond stoffen in niet voldoende mate te verkrijgen zijn, wordt de wereld herinnerd aan de Russische rijkdommen. De binnenlandschp evolutie in Sovjet-Rusland kan. naar wii hopen, de nieuwe toenadering met Europa slechts vergemakkelijken. Daarom gelooft Het Duitsch-Poolsch verdrag inzake Opper-Silezië De executieve van het Joodsche wereld congres heeft het secretariaat van den vol kenbond zoomede den regeeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Japan een memorandum overhandigd inzake de Duitsch-Poolsche conventie van 15 Mei 1922 betreffende Opper-Silezië. Daar de vier regeeringen zich het recht hadden voorbehouden te intervenieeren over de tenuitvoerlegging der door het Duitsche rijk en door Polen aanvaarde verplichtin gen. heeft de executieve haar aandacht ge vestigd op het feit, dat de bepalingen, welke de rechten der minderheden waarborgen door de instelling van internationale hescher mings-organen in Opper-Silezië, op 15 Juli 1937 afloopen. De executieve vraagt den regeeringen, de beide partijen uit te noodigen, de overeen komst te verlengen voor zoover betreft de bescherming der minderheden of haar na drukkelijk te willen wijzen op de „verkre gen rechten" ten aanzien van de vrije uit oefening van zekere beroepen en ten aan zien van het eigendomsrecht. De executieve stelt voor, de internationale organen te handhaven. Zij stelt verder voor. in geval van meeningsverschillen over de juridische situatie consultatief advies te verzoeken van het Haagsche hof. Het memorandum doet tenslotte uitkomen, dat ingeval een bevredigende schikking op onoverkomelijke hinderpalen zou stuiten, een overgangsregiem zou moeten worden in gesteld dat een emigratie van de minderhe den en een rechtmatige liquidatie der be zittingen mogelijk zou moeten maken, zoo als indertijd ook voor het Saargebied was vastgesteld. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Vraagt prospectus. Res.-luit.-vlieger G. Aalders reeds twintig maanden gevangen Hij mag zelfs geen Neder landsche verdediger hebben Het ls al heel lang geleden, maar misschien zal men zich nog herinneren, hoe op 8 September 1935, dus ruinf 20 maanden geleden te Keulen ge arresteerd werd de uit Enschedé afkomstige reserve-luitenant-vlieger G. Aalders. Na eenige maanden te Dusseldorf gevangen te hebben gezeten, werd hij naar de gevangenis te Essen overgebracht en sindsdien heeft men van dezen heer A. niets meer gehoord. De Neder landsche verdediger van den heer Aalders, mr. D. P. S. Meerburg te Enschedé, heeft slechts kunnen bereiken, dat zijn cliënt een Duitschen verdediger kreeg. Hij mocht den heer A. niet spreken, hij kreeg geen inzage van de stukken, kortom, hU kon niets uitrichten. Het Twentsche blad „Tubantia" be- vat thans over deze zaak een uitvoerig i relaas, waaraan het volgende is ont leend: Het is ondoenlijk over deze affaire, welke in breeden kring de aandacht heeft getrok ken, inlichtingen te krijgen van de Duitsche autoriteiten. De zaak blijft daardoor raadsel achtig, temeer daar men niet eens positief weet wat Aalders ten laste wordt gelegd. Langzamerhand vraagt men zich echter hier te lande af of het geen tijd wordt krachtigen druk op de Duitsche autoriteiten uit te oefe nen, om in elk geval deze zaak voor de recht bank te brengen. Afgezien van de vraag of Na de vlootrevue te Spithead Wen koninklijke dagorder Onmiddellijk na. zijn aankomst op Bucking ham Palace heeft koning George VI van Engeland een dagorder tot ce vloot gericht, waarin hij zeide, zeer verheugd te zijn, we derom twee dagen teruggekeerd te zijn tot het zeeleven. Met genoegen heeft hij gezien, dat de traditie, waarop de marine zulk een prijs stelt, gehandhaafd blijft en de koning wenscht zijn vloot hiermede geluk. Ook is de koning verheugd, de koopvaar dijschepen en visschersvloot te hebben ge zien. Hij voelt zich vereerd door de aanwezigheid van de buitenlandsche oorlogs bodems bij de vlootschouw. en hij hoopt, dat de gasten de beste herinneringen mee naar huis zullen nemen. Tenslotte zond de koning mede namens de koningin zijn beste wenschen aan alle zee lieden. Dr. Brüning docent in Oxford De vroegen» Duitsche rijkskanselier Dr. Brüning is door het Queens College van Oxford benoemd tot surnumerair lid en be last met het geven van een cursus in de theorie van de politiek. Hij zal zijn lezingen beginnen na afloop van de cursus, welke hij geeft aan de Harvard Universiteit in de Vereen. Staten. VALKENBURG (L.) Uw aangewezen hotel hier ter plaatse is: HOTEL „DE K R O O N" Protestantsch Familie Pension, schuin La uitgang station. TELEFOON 27 Modern comfort. Joor geheel Nederland bekend voor prima kenken. Garage vrij. Referenties op verlangen; vraagt prospectus! Matige prijzen. Eig.: F. JANSEN. Bloedregen" in Italië In verschillende streken, onder meer te Rome, Genua en Milaan, is een modder regen gevallen, die te Milaan een roodach tige kleur had. In de volkswijken maakte deze „bloed regen" veel indruk. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door de groote hoeveelheid zand die uit het Zui den wordt meegevoerd door de hevige win den. welke sedert twee dagen waaien. Kort Nieuws Het stoomschip „Hamburg'* is te Cux- haven aangekomen met het stoffelijk over schot van passagiers en leden der beman ning van het luchtschip „Hindenburg". De lijkkisten werden met eenige plechtig heid overgebracht naar één der loodsen van de Hapag, alwaar een rouwdienst zou wor den gehouden. Detachementen gendarmen gaan voort met de zuivering van het opstandige gebied van Albanië. Tol nu toe zijn ongeveer twee honderd opstandelingen gevangen genomen. Het zijn meest vrijgelaten gevangenen uit de gevangenis van Argvrokastro. Te Komispoli. nabij do Grieksche grens werd Elmas Toto, een neef van den leider van de beweging, gearrest -erd Hij was ontvanger van de belastingen te Delvino en bij zijn arrestatie werd meer dan vier dui zend francs op hem gevonden. De Albaneesche pers verklaart, dat de opstandelingen te Argvrokastro als van dalen hebben huisgehouden. Aalders al dan niet een ln het „Derde Rijk' strafbaar feit heeft gepleegd, kan worden verlangd, dat aan de onzekerheid over het lot van dezen 31-jarigen jongeman, die nu al 20 maanden jevangen wordt gehouden, een einde komt. Belangstelling van de regeering Het blad heeft over deze zaak inlichtingen ingewonnen bij m-. Meerburg, die mede deelde, dat de Nederlandsche regeering deze aangelegenheid van meet af met groote be langstelling heeft gevolgd. De zeer lange duur van het vooronderzoek heeft ook Den Haag de aandacht getrokken. Thans ls vanwege het ministerie van Buitenlandsche Zaken bij de betrokken Duitsche instantie aangedrongen om een afschrift van de dag vaarding van Aalders naar Nederland te zenden. Men wil tot eiken prijs hier te lande weten welke feiten Aalders ten laste worden gelegd. Herhaaldelijk heeft onze Regeering op be spoediging var deze strafzaak aangedrongen. Voorts wenscht onze Regeering te weten waar Aalders terecht zal staan: te Essen of te Berlijn. Eenige dagen geleden is A. naar de D; .tsche hoofdstad overgebracht, naar verluidt om ii een andere zaak als getuige te worden gehoor4. In de vierde plaats stelt onze Regeering er prijs op te weten, wanneer deze zaak zal worden behandeld. Er is medegedeeld, dat de zaak ongeveer midden Juni voor het Volksgerecht zal komen. Vanwege het De partement van Biütenlan.'sche Zaken is ge vraagd of dit juist is. In die verband kan worden opgemerkt, dat reeds meer dan een jaar geleden aan mr. Meerburg is bericht, dat de zaak spoedig worden behandeld. Vandaar, dat de mede deeling over midden Juni met eenige reserve is ontvangen. Wat tenlaste gelegd wordt Is het blad wel ingelicht, dan wordt Aal ders het volgende ten laste gelegd: le. Hij zou een bedrag van 2000 Mark heb ben overgebracht aan Duitsche communisten; 2e. Hij zou getracht hebben een aan Duit sche communisten behoorende auto aan het daarop gelegde beslag be onttrekken. 3e. Hij zou spionnage hebben gepleegd ten nadeele van Duitschland en ten voordeele van Nederland. Zooals gemeld, werd Valders aanvankelijk te Dusseldorf in arrest gehouden. Hij was da ar opgeslo'. in de Gestapo-gevangenls te Dehrendorf. Het was daar aan zijn moeder, die te Enschedé woont, toegestaan, hem een enkele maal een bezoek te brengen. Bij een dier bezoeken heeft Aalders aan zijn moeder verklaard, dat hij ern stig was mishandeld door middel van een stok met leeren riemen. Men had hem daar zoo lang mee geslagen, dat hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam was hij opnieuw gesla gen. Strijd tegen de Jungnatiosalen Bjj de arrestatie van Aalders, aldus de zegsman van „Tubantia" gaat het niet tegen de communisten, maar tegen de rechts staan de organisaties, met name tegen den Jung- nationalen Bond, welk- nog heden ten dage grooten invloed in Duitschland heeft. Niet minder dan 50 leden van dien bond werden ongeveer tegelijkertijd in verschillende steden van West-Duitschland gearresteerd. Een deel vaL hen zelfs vrouwen en meisjes werden aangehouden is later weer vrij gelaten. Nu is de persoonlijke relatie van een bui tenlander met vooraanstaande leden van den Jungnationalen Bund. d~ lang gezochte aan leiding voor de „Reichsjugendführung" om tegen den zeer gevreesden bond op te treden. Nu legt men Aalders spionnage ten voor deele van Nederland en ten nadeele van Duitschland *en laste. Maar tegelijkertijd beschuldigt men de leden van den Jungna tionalen Bund van land verraad, daar zij de gegevens aan Aa'ders zouden hebben ver strekt. Dat zou de zaak zijn, waarom alles draalt, aldus de leider van den Jungn-.tionalen Bund. Nogmaals: Het is onmogelijk precies uit te maken waarom net gaat in de zaak tegen onzen landgenoot die nog steeds reserve-lui tenant van het Hederlandsche leger is. De leiders van ■'en .Tnn«--»Honalen Bund bewe ren, dat zijn zaak een „Schauprozess" moet worden, maar dat hem in feite niets ten laste kan worden gelegd Behandeling op 14 ïuni? De vraag kan echter worden gesteld: Wordt Aalders ind-jrdaad gebruikt als een werktuig om Duitschers te treffen en wordt daarom deze zaak in zoo'n geheimzinnig waas gehouden? On» een antwoord op deze vraag krijgen is het zeker gewenscht, dat wanneer het proces wordt behandeld, van Duitsche zijde zooveel mogelijk openbaar heid wordt betracht. Het blad vernam rog nader, dat met de behandeling van de zaak Aalders voor Volksgerechtshof op 14 Juni aj. te Essen zal worden begonnen. Indien zulks inderdaad het geval ls, is dit ongetwijfeld een gevolg van de intensieve belangstelling, welke de Nederlandsche regcering den laatsten tUd voor de zaak Aalders aan den dag heeft gelegd. De noodlanding te Zijldijk Er haperde Iets aao de machine Omtrent de noodlanding van het Duit *che vliegtuig te Zijldijk. waarbij de 1* iaarde wielrijder M. Schoon veld uit Roode school op slag word gedood, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Het Duitsche toes'el een sportvlïeg- tuig, gemerkt D.I.D.H.O. was afkomstig uit Salzwedel en onderweg naar Wilhelms» hafen. De piloot, de 26-jarige Fritz Jaekel uit Salzwedel, was 's morgens in de vroegte opgestegen. Hij was de koers kwijt geraakt en boven Nederlandsch grondgebied geko men. Daarom besloot hij een noodlanding! te doen. Hij bevond zich toen boven Zijl dijk. De landing gelukte en even later na< dat hij zich had georienteerd wilde hiji opstijgen om zijn tocht te vervolgen. Dit: scheen aanvankelijk goed te gaan, doch plotseling haperde er iets aan het toestel, waarop de piloot trachtte de machine op den grond te zetten. Hierbij kwam het vliegtuig in aanraking met een ledige auto, welke aan der, kant van den weg stond, en. vervolgens gaf het den 74-jarigen wielrij* der S. een klap met den vleugel waardoor de man op slag werd gedood. Het toestel, dat in een klaverland duikelde, werd licht beschadigd, doch de ipiloot bleef ongedeerd. Spoedig was de loco-burgemeester van 't Zandt, de heer Blomdijk, op de plaats van het ongeluk aanwezg, die het parket te Groningen waarschuwde. Het toestel werd onder bewaking van de marechaussee ge steld. terwijl de piloot is aangehouden. Het parket en de havenmeester van het vliegveld Eelde, de heer II. Dekker, waren5 na korten tijd ter plaatse. Het stoffelijk overschot van den heer S* is in den loop van den middag vrijgegeven, 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Hulzenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede belegging. Wij hebben voor tedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer ln handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAO GELDBELEGGING ZELFBEWONING Direct van eigenaar. Wij bieden aan een veertigtal vrije huisjes, prima gebouwd en keurig verhuurd, tegen prijzen van vóór de devaluatie. Nooit 'n leege woning Prijzen 2950.—, 3300.—3700.—, 4200.— f500 M2 tuin), 5600.— enz. enz. Ook ETAGEPANDEN, BLOKJES enz. tot 190.000.—. Ruime hypotheek aanwezig. WIJ RUILEN Uw elgen huis (huizen) tegen dagprijs. N.V. „ZOMERHOF" - 0VERSCHIE CHR. FAASEN Jr., Dir. Tel. 42247 IN AMSTERDAM Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119, TeL 82521—85421 Wij koopen en verkoopen, buren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Wonlnglijst en inlichtingen GRATIS. ZEIST Uw WOONPLAATS Wendt U bij het zoeken naar een WONING of BOUWGROND tot 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALGEREN SLOTLAAN 77 E N SLAAGT| Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen tOH GEB WEB 82 Telefoon 687! NATUURLIJK in VOORBURG de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2