Generaal Ludendorf, filosoof en uitgever SITTERS sXdKRR Tweede Rotterdammer-Marset) DONDERDAG 20 MEI 1937 EERSTE BUAD PAG. a Buitenland De man van den totalen Krieg" Christendom en vrijmetselarij zijn volgens hem Joodsche uitvindingen! (Van onzen Duitschen correspondent) Erich Ludendorff is een fi guur, welke thans reeds in de wereld geschiedenis een beduidende plaats heeft veroverd. Na Keizer Wilhelm II en Von Hindenburg was hij de grootste man in de Duitsche legerleiding tij dens den wereldoorlog. Ten deele be schouwt hem de kritiek zelfs als den grootsten aanvoerder van de keizer lijke armee. Zijn bewonderaars schrij ven hem de verdienste toe. dat hij Hindenburg de geniale strategische vondsten inspireerde, waarmee de ee neraal-veldmaarschalk onverganka- ken roem oogstte. Als generaal-kwar- tiermeester was Ludendorff het or ganisatorisch genie, dat de keizerlijke legers in staat stelde, om ruim vier iaar lang op zoo talrijke fronten den strijd vol te houden. In het algemeen en zeker buiten de Duit sche grenzen kent men uitsluitend den gene raal-kwartiermeester, terwijl men van den veelzijdigen mensch Ludendorff zoo goed als niets afweet De generaal-kwartiermeester is slechts een heel klein deel van den soldaat Luden dorff. Deze soldaat is iets, waarvan men niet weet, of men het hoog bewonderen of diep verwerpen moet. Erich Ludendorff heet zijn ideëen op militair terrein neergelegd in vele geschriften, brieven aan de legerleiding en memoranda aan den keizer. Toen hij zich voor het „Volksgericht" te Munchen verde digde tegen de beschuldiging van hoogver raad, waaronder hij terecht stond naar aan leiding van zijn deelname aan den Hitier- putsch van 9 November 1923, heeft hij deze ideëen nogeens samengevat en aangevuld met zijn ervaringen uit den wereldoorlog. Een goed jaar geleden tenslotte publiceer de hij zijn uitgewerkte theorieën in het op zienbarende boek „Der totale Krieg", het welk een enorme verspreiding vond hoewel het eigenlijk heelemaal niet voor den leek, maar vooral voor den deskundige was ge schreven. De manier waarop Ludendorff zich voor stelt, zijn laderland militair onoverwinnelijk te maken, is in één woord geniaal. Geen andere strateeg heeft ooit een plan ontwor pen, dat zoo afdoende en tegelijk zoo be trekkelijk eenvoudig is. Maar ook hier raken de uitersten elkaar. Aan het geniale grenst het absurde. Immers, wanneer men de stel lingen van Ludendorff tot in haar uiterste cons ek wen ties doorredeneert, dan bestaat er op de geheele wereld maar één normale toestand: de oorlog. De Duitsche jeugd is daar, om voor het leger te worden opgeleid. De Duitsche in dustrie bestaat, om wapenen te smeden. Het Duitsche land heeft geen ander doel dan de soldaten te voeden. De wereld is alleen ge schapen om door de zegevierende Duitsche troepen veroverd te worden. „Der totale Krieg", het is in diepste wezen niets anders dan een Duitsche vloedgolf, d:e met geweld breekt door de papieren wal len, welke de aardrijkskunde de grenzen van het Duitsche Rijk noemt Vooral de laatste tijd was er veel gerucht rondom een Ludendorff, die oppervlakkig beschouwd de tegenstelling schijnt te zijn van den soldaat en den legeraanvoerder Ludendorff: wij bedoelen den profeet Lu dendorff. Deze tegenstelling is «eichter slechts schijn. Ludendorff heeft zeer zeker niet weten schappelijk, maar zuiver instinctief gecon stateerd, dat het volmaakste oorlogsappa raat een dood ding blijft, wanneer het niet wordt bediend door een bezielende ge dachte. Deze bezielende gedachte kan in zijn agres6ief-pangermanistische mentaliteit van niets anders uitgaan dan van het be grip Duitschland, waarin hij land en volk en het totaal der nationale energie samen vat. Zoo is hij gekomen tot de poging, om bij wijze van spreken de aloude illusie van een soort Duitschen god te materiali- 6eeren. Weinig geschoold in de filosofie en vrijwel gespeend van alle theologie, heeft hij het in dit pogen niet bijzonder ver ge bracht. Hij wist er evenwel in te slagen, een krachtige bondgenoot te vinden. Zijn tweede vrouw, dr. Mathilde Ludendorff, wier vijfde echtgenoot hij is. beschikt min stens over de kunst, om onbenulligheden in een zoo dicht geweven cocon van geleerde woorden en vage termen te hullen, dat net vrijwel onmogelijk is om haar gedacht en- gang te ontraadselen, waardoor een scher pe, afdoende en algemeen begrijpelijke kri tiek practisch buitengesloten is. Dr. Ma- thilde voelt vrijwel volledig aan, wat «le generaal voelt zonder het onder woorden te kunnen biengen. Zuiver wetenschappelijk besohouwd kan men haar gaven niet zeer hoog aanslaan. Zij is echter zeer belezen, werkt hard en doordat zij er een groote vaardigheid in heeft gekregen, om overal 'datgene te vinden, wat in haar kraam te pas komt en tegelijkertijd volslagen blind te zijn voor hetgeen zij niet noodig heeft of ongewenscht acht, lukt het haar. heele sta pels boeken te schrijven, die weliswaar nie mand heelemaal begrijpt, maar die er bij uitstek toe geschikt zijns om half-intellee tueelen te brengen tot die trap van pedan terie, waartoe alleen half verteerde lectuur kan voeren. Ludendorff en zijn vrouw hebben dit met de vele dilettanten onder de pro feten gemeen, dat zij ondanks al hun daverende woorden in wezen iets zui ver negatiefs onder het vernis van positief opbouwenden arbeid trachten te verbergen. Hoe men de zaak ook keert en draait, hUD Duitsche god is geen doel in zichzelve, doob een zuiver idool in den 6trijd tegen hetgeen Zij „Uberstaatliche Machte" noemen. Goed b-^chouwd is hier geen sprake van machten, doch van één macht: het jodendom. Twee verzinsels van het Jodendom om zijn macht over de wereld en de menschheid te vestigen, het Christendom voor de domme massa en de .vrijmetselarij voor wat zich daarboven verheven acht zijn echter zoo breed uitgegj-oeid, dat zij de eer genieten van als voldoende autonoom beschouwd en als zelfstandig bestreden te worden. En evenals de generaal-kwartiermeester, zoo heeft ook de profeet Ludendorff een vrijwel onbekende zijde, namelijk die van uitgever Ludendorff. Als zoodanig ontwik kelt de generaal een activiteit, welke een betere zaak meer dan waardig zou zijn, en werkt hij met een succes, dat iederen anderen Duitschen uitgever jaloersch moet maken. Ook buiten de Duitsche grenzen kent men het veertiendaagsch tijdschrift „Am Heili gen Quell Deutscher Kraft", dat zijn op lage van rond 80.000 exemplaren heusch niet dankt aan zijn lagen prijs. Dit tijdschrift is echter maar een zeer klein onderdeel van wat de „Ludendorffs Verlag G.m.b.H." te Munclien het licht doet zien en in dozijnen groote, modern inge richte boekwinkels aan de belangstelling der bewoners van nagenoeg elke Duitsche stad van eenige beteekenis opdringt. Ludendorff geeft niets anders uit en laat in zijn winkels ook niets anders verkoopen dan de geschriften van hemze1*, zijn vrouw en een kleinen kring van geestverwanten. Van groot historisch en wetenschappelijk belang zijn zijn mémoires en de talrijke boeken en brochures, waarin hij episoden uit den wereldoorlog behandelt. Doch daar tegenover staat een massa schotschriften, op de eerste plaats tegen het Christendom, waarvan hij eens voor het „Volksgericht" te Munchen getuigde: „Hoog schat ik de zegeningen van den katholieken godsdienst evenals die van den protestantschen. Ik benijd ze om de tucht hunner kerken". Later kwam hij tot een ander inzicht, want in de nieuwste uitgave van zijn Volksge richt-rede teekent hij bij de geciteerde passage aan: „Ik heb mijn oordeel over de christelijke leer en haar organisaties ge wijzigd. Het christendom is ten opzichte van ons „Rasseerbgut" een vreemd geloof en daarmee onvereenigbaar." Naast het christendom bestrijdt hij de joden, de vrijmetselaars en elk soort van marxisten. Het heeft geen zin om op al deze verwarde geestesproducten dieper in te gaan. Volstaan wij ditmaal met de ver melding van eenige welsprekende titels: tusschen haakjes plaatsen wij hier en daar enkele oplagecijfers: „De groote ontzetting, de Bijbel niet Gods Woord!" (260.000); „Het geheim van de macht der Jezuiten en haar einde" (45.000), „Vernietiging der Vrijmetselarij door onthulling van haar geheimen" (173.000), „Bekentenis der joden: volken vernietiging door het christendom" (310.000) „Verlossing van Jezus Christus", „Een priester roept: weg met Rome en Christus!", „Het bedrog van Sinai"... VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz Londen ontvangt de Koninklijke familie Noenmaal In de historische Guildhall Gisteren heet de Erqrelsche koninklijke familie een bezoek gebracht aan de Lon- densche city, om in de befaamde histori sche Guildhall het noenmaal te gebruiken met den lord mayor, oe aldermen en de burgers. Het is volgens de traditie, dat de vorsten in het jaar van hun kroning een dergelijk bezoek brengen. Koning Goorge en koningin Elizabeth werden overal bijzonder hartelijk toege juicht. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat de koninklijke familie oen rijtoer zou maken met een statiekoets, geëscorteerd door de horse guards. Het weer was even wel, te ongunstig om aan dit voornemen govolg te geven. Bij Temple Bar, de grens van de city, wachtten de lord mayor, de sheriffs en ver schillende oeputaties. Een groote menigte sloeg met buitengewone aandacht de plech tigheid van de toelating der koninklijke fa milie tot de city gade. De weg, welken de stoet volgde, was af gezet door 8000 militairen. Het noenmaal werd o.a. ook bijgewoond c.oor koningin Mary en 27 leden "van ko ninklijke families en regeerende Indische vorsten. Vandaag zullen de koning en de ko ningin de vlootschouw bij Spithead mee maken. De onlusten in Waziristan In Waziristan, waar Britsche troepen, zoo als bekend, een strafexpeditie ondernemen tegen opstandelingen, is het aan beide oevers van de rivier de Shamalgad tot he vige gevechten gekomten tusschen toet 114e Pumjabregiment en ongeveer drie k vier honderd inboorlingen. Het regiment, dat ter ondersteuning van een Indische brigade in het veld gebracht is, was vanuit het Coronation Camp het kamp dat het tijdens de kroningsdagen had betrokken naar het zuidwesten opgerukt, waarbij het op tegenstand van gewapende inboorlingen stiet Na een bloedigen strijd slaagde het regi ment tegen twee uur in den namiddag erin terrein voor eien nite-uw kamp te veroveren. Het verloor evenwel drie dooden en had zeventien gewonden, allen Indische solda en Amerika staakt door Het personeel van de electrisohe centrale van Bay City (Ver. Staten) is dezer dagen in staking gegaan, waardoor de verschillen de industrieën in Flint, Saginaw. Bay City en Owosso, welke werk geven aan 95.000 man, zijn stilgelegd. Hieronder bevinden zioh ook de groote fabrieken van Chevrolet en Buick te Flint. Te Southend in den 6taat Indiana zijn de fabrieken van Studebaker grootendeels ge sloten tengevolge van een staking van eenige duizenden arbeiders, allen lid van den hond van arh^ers in de automobiel industrie. BARNEVELO Melkproductenlabriek „DE EENDRACHT" te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concu'ieerenct *- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER .n kistjes van 10 Kilo. HET VLAAMSCHE AMNESTIE- VRAAGSTUK De Kamerdebatten begonnen Een open brief aan den koning De Spaansche burgeroorlog LUCHTBOMBARDEMENTEN IN BASKENLAND Roode Spaansche vliegtuigen in Z.-Frankrijk Gisteren hebben de rechtsche vliegtuigen eenige plaatsen in de nabijheid van Bilbao, o.a. Baracaldo, met bommen en machine geweren bestookt. Zware bommen werden geworpen op het dorp Galdacano, tusschen Amorebieta en Bilbao. Bij een ontploffing werden tien personen gedood. Door luchtmacht en geschut slaagden de rechtschen er in, een bataljon ten zuiden van den Jataberg uit zijn stellingen te ver drijven. Volgens een officier hebben 24 Jun kers-bombard ements-vliegtuigen en een nog grooler aantal Heinkel-gevechtstoestellen deelgenomen aan de operaties tegen Mun- guia. Zij wierpen vooral bommen van groo te ontploffingskracht. De correspondent, van Reuter heeft, toen hij door Munguia trok, geen enkelen groo- ten brand gezien. De verdediging van deze plaats wordt versterkt. Contröle-commissarls grijpt in! Op tweeden Pinksterdag hebben zeven tien roode Spaansche vliegtuigen een zoo genaamde noodlanding gemaakt op het Zuid-Fransche vliegveld Pau. Het geheele eskader zou n.b. zijn... verdwaald. Thans heeft, de chef van den internationalen con- tröle-dienst, de Deensche kolonel Lunn, ingegrepen. Hij heeft namelijk geweigerd, den piloten verlof te geven voor terugkeer naar Spanje, zoolang de Londensche niet- inmengingscommissie geen beslissing hier omtrent heeft genomen. De met Fransche benzine gevulde tanks alsmede de mitrailleurs en munitie, die zich aan boord bevinden, blijven voorloopig onder toezicht v&n Fransche gendarmen op het vliegveld Pont Long. Steeds meer teekenen «ijzen erop, dat de vliegtuigen niet uit Santander zijn geko men, zooals de leden van de bemanning be weren en dat zij evenmin „wegens den mist uit den koers geraakt zijn, toen zij zier boven het front van Bilbao bevonden". E" bestaat gegronde verdenking, dat de rat chines van Barcelona naar Santander or derweg waren en het Fransche vliegvel j diens instellingen, op elk gebied als toevluchtsoord voor een tusschenlan»J openbare leven hun evenredige en vohvaar- De Belgische kamer heeft gistermiddag in opgewonden atmosfeer een begin ge maakt met de debatten, strekkende tot het verleenen van amnestie aan de na den oor log wegens verraad veroordeelde flamin ganten. Herhaaldelijk onderbroken door Rexisteu en Vlaamsch-nationalisten. verdedigde Van Zeeland het regeeringsontwerp, dat volledige en onvoorwaardelijke amnes tie behelst. De eerste minister heeft echter de amendementen van de bevoegde com missie aanvaard, waardoor het recht van verkiesbaarheid slechts toegekend zal wor den aan hen, die daarom gevraagd zullen hebben en een verklaring van trouw zullen hebben onderteekend jegens den ondeel baren Belgischen staat. Van Zeeland rechtvaardigde de hou ding van het kabinet met te wijzen op zijn wil tot kalmeering. Vanderveldê steunde het standpunt van de regeering. Heden zullen de debatten worden voort gezet. Van Caowelaart's open brief Van Cauwelaert, lid van de Katho liek Vlaamsche fractie, heeft in verband met de kwestie der amnestie voor politieke ver grijpen, tijdens den wereldoorlog gepleegd, een open brief gericht tot den Belgischen koning. „De konirr aldus dit schrijven, hetwelk in het weekblad „Elckerlijc" werd gepubli ceerd, begrijpt doorgaans beter de ziel van de volkeren dan de kortstondige verschijnin gen, die men verantwoordelijke ministers noemt. Een koning gaat niet uitsluitend op onmiddellijke hervormingen. Hij is door zijn roeping verplicht onder de afwisselende schijnselen de levende kernen te zoeken. Het is geen vleierij te erkennen, dat de geschie denis van België een sprekend bewijs levert voor deze stelling. „Ik durf mij dan ook tot Uwe majesteit te wenden met het volledig vertrouwen, dat de koning mij zal begrijpen, wanneer ik zeg, dat het hoog tijd is, dat de Belgische regeering begrijpt, dat zij tegen over Vlaanderen een gewichtige taak en tegenover België een zwaren plicht heeft te vervullen. „Wat de regeering doen moet, sire, da blijk geven van een actieve bezorgdheid aan de Vlamingen te geven, niet alleen wat ons werd verzekerd, maar alles wat noodig is om het cultuurleven tot de hoogste gelijkheden op te voeren en zoo spoedig mogelijk in den Belgischen staat FRANSCH WATERVLIEGTUIG STORT IN ZEE Drie dooden, vijf gewonden Te Antibes (Z. Frankrijk) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met een nieuw viermotorig watervliegtuig, het welk bestemd was voor den geregelden transatlantischen dienst, 's Middags om half vier was het toestel opgestegen met een bemanning van vijf koppen, benevens een drietal passagiers. Toen de machine op ongeveer 50 M. hoogte was werd een van de motoren getroffen door een geweldige golf van de door storm opgezwiepte zee. De schok, veroorzaakt door de watermassa, was zóó hevig, dat het vliegtuig over den kop sloeg en in zee viel. Toen de piloot de oorzaak van het onge luk trachtte vast te stellen, deed zich een ontzettende explosie voor, tengevolge waar van hij zelf en de beide radiotelegrafisten werden gedood, terwijl de beide mecani- s en de drie passagiers ernstige kwets uren opliepen. Plet vliegtuig, dat in opdracht van het Fransche ministerie van luchtvaart door de Lioret-Olivierfabrieken gebouwd was den Zuid-atlantischen dienst, had een ra dius van 3.200 kilometer en kon een vier koppige bemanning, vier passagiers en vracht van zeven honderd kilogram aan boord nemen. De vier motoren waren elk 880 P.K. sterk en het totale gewicht van de machine be droeg acht en tachtig duizend kilogram. Zij ontwikkelde een snelheid van drie hon derd veertig kilometer per uur. Over den bouw van het vliegtuig, dat ge heel van metaal was vervaardigd, had men vijf jaar gedaan. ding wilden gebruiken. Het Fransche ministerie van luchtvaai aanvaardde blijkbaar de verklaring van d vliegenieis. dat zij in Santander waren gf start en wegens den mist uit den koer waren geraakt. Kolonel Lunn schenkt aai. deze verklaring echter geen geloof en acht het mogelijk, dat de toestellen uit Barce lona afkomstig zijn. Fransche luchtvaartdeskundigen zijn van mecning, dat de vliegtuigen niet hoog ge noeg over Mola's linies konden vliegen, om veilig te zijn, en daarom de route over Frankrijk kozen, teneinde Santander ge makkelijker te kunnen bereiken. Om een terugkeer naar Barcelona te vermijden en naar Santander te kunnen vliegen, zouden zij laatstgenoemde stad als plaats van ver trek hebben aangegeven. De communistische pers eischte weder om, dat de vliegtuigen zouden worden vrij gegeven, met de motiveering, dat het. lot van Bilbao daarvan afhankelijk is. Zoolang evenwel' de chef van den internationalen controledienst zijn standpunt handhaaft, zullen alle bemoeiingen van Fransche zijde in deze aangelegenheid wel vergeefsch zijn. Heeft Hitier opnieuw een keel-aandoening Spcialisten ontmoeten elkaar te Berlijn Een bijzondere medewerker van de .Daily Herald" meldlt. dat een toevallige opmerking van een vooraanstaand Italiaaarsch specia list gisteren voor de eerste maal heeft ont huld. dat Hitier den laatsten tijd enkeie malen in de keel is geopereerd. Van tijd tot tijd, aldus het blad, werd medegedeeld, dat Hitier na een door hem uitgesproken redevoering rust moest houden. Duitsche officieele kringen hehben evenwel steeds ontkend, dat Hitier opnieuw onder behandeling zou zijn. sinds hij twee jareL geleden was geopereerd. Gisteren waren berichten in omloop, dat professor Torrigiani uit Florence was aan gezocht om Hi'ler opnieuw te behandelen. Professor Torrigiani heeft daarop weliswaar tegenover de „Daily Herald" ontkend, dat hem een dergelijk verzoek zou hebben be reikt. doch hij gaf toe, dat hij onlangs ts Berlijn een ontmoeting heeft gehad met Dr. von Eicken, den keelspecialist, die Hitier behandelt. Het gesprek had volge>ns den Italiaan- schen professor nieit het karakter van een consult. Hij noemde het evenwel juist, dat de spe cialisten gesproken hebben over de laatste keeloperatie, welke Hitier heeft ondergaan. Albanië bestraft zijn rebellen Te Argirokastro is een bijzondere poli tieke rechtbank ingesteld ter behandeling van het proces tegen die opstandelingen. Ondertussóhen trekken nog detachemen ten gendarmerie door het Kurveleschigo- hied, waar verscheiden groepen revolution- nairen een toevlucht hebben gezocht. In een bosch is een af dee ling gendarmen slaags geraakt met opstandelingen, meest misdadigers, die door Etem Toto uit de ge vangenis waren vrijgelaten. Zes opstande lingen hebben hierbij het leven gelaten. BrusselParijs per auto-rail Gisteren is de nieuwe auto-rail dienst tiw schen Brussel en Parijs ingewijd. De autorail, „Beauvaisis", die om 8 uur van het Gare du Nord te Parijs was ver trokken, kwam om kwart voor elf aan het Gare du Midi te Brussel aan. De Fransche minister van openbare wer ken Bedouce, en de Belgische ambassadeur te Parijs, graaf Kerckhove de Denterghejn maakten de eerste rit mede. Zij werden aan het station te Brussel ontvangen door den Belgischen minister van vervoerswezen. Jaspar, en den Franscihen ambassadeur La- roche, dige plaats in te nemen. Zij moet aan het Vlaamsche volk toonen dat zij met de nooden medeleeft en in zijn opgang een weldaad ziet voor het geheele land. Zoo alleen blijft België ongedeeld en zoo alleen groeit het jonge Vlaanderen in de richting van ons huidig staatsbestel". Na dit pleidooi voor het goede recht der Vlamingen op een gelijkwaardige positie als die der Walen in het Belgische staatsbestel besluit Van Cauwelaert met "het vol gende, zeer ernstige woord: „Sire, het zou mij innig leed doen indien de huidige regeering die in vele opzichten blijk heeft gegeven van doorzicht, van beleid, van werkdadig verlangen om aan het land een schoone toekomst te bezorgen, indien deze regeering den ernst van het door mij gestelde vraagstuk niet voldoende moet be grijpen: dan zou zij bij alle materieele suc cessen en met alle gevoelsadel, die wij haar leiders toekennen voor het verder oog van de geschiedenis nog een mislukking blijken en een mislukking, die door geen latere po gingen nog volledig zou kunnen worden hersteld". ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, Telef. 37033 Zwaanshals 374 Kort Nieuws In verband met het groote aantal ongeluk ken tijdens de feestdagen, heeft commandant van de S.S. en rijkspolitie, Himmler, sloten, dat een ieder, die een verkeersongeval veroorzaakt, een bloedonderzoek moet onder gaan, om te constateeren, of hij onder ia vloed van alcohol heeft gehandeld. Indien dit het geval is, dan zal hij in hechtenis worden gehouden tot hij voo. rechtbank zal verschijnen. In het vervolg zal dronkenschap achter het stuur en op straat als misdaad worden be schouwd. De werkgevers in de havenbedrijven van Rouaan hebben besloten tot uitsluiting der arbeiders, daar de dokwerkers him loo- nen niet voldoende achten en daarom gister lijdelijk verzet hebben gepleegd. De Britsche bladen, die weer in Italië zijn toegelaten, zijn niet in de krantenkiosken verkrijgbaar, doch de geabonneerden hebben de nummers te beginnen met die van twee dagen na de kroning ontvangen. Het verbod blijft gelden voor de „Man chester Guardian", de „News Chronicle" en de „Daily Herald". Italiaansch koningspaar te Boedapest De ontvangst is zeer hartelijk Gistermorgen is de trein, waarmede koning Victor Emanuel van Italië en zijn gemalin de reis naar Boedapest ondernamen, op Hongaarsch grondgebied aangekomen. Een groote volksmenigte langs de spoorlijn juichte de hooge bezoekers langdurig toe. Een eere-delegatie begaf zich in den trein en heette de souvereinen namens de Hon- gaarsche regeering en het Hongaarsche volk welkom. Een half uur vóór de aankomst van den trein in Boedapest vereenigden zich de leden der Hongaarsche regeering en tal hooge autoriteiten in de eerezaal van station. Rijksregent Horthy vergezeld van zijn cchtgenoote, was eveneens aanwezig en werd bij zijn komst levendie toegejuicht. Om half elf reed de koninklijke trein het station binnen, begroet door het Hongaar sche volkslied. De koning-keizer, gekleed, in de uniform van Italiaanschen maarschalk, verliet ter stond den trein, terwijl de muziek nog speelde en de batterijen van Tattersall 24 saluutschoten losten. De Hongaarsche rijksregent en de koning- keizer gaven elkander tweemaal de acco lade. Mevrouw Horthy trad op de koningin keizerin toe en begroette haar met de groot ste hartelijkheid. De koning-keizer en de rijksregent namen de eere-comipagnie de revue af. Zij verlieten hierop het station, gevolgd door de konin gin-keizerin, mevrouw Horthy, prinses Maria van Savoye, den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Ciano, en hun gevolg. De bladen wijden lange artikelen aan de betrekkingen van Hongarije met Italië. De meesten komen daarbij met nadruk terug óp den eisch van de erkenning van Honga- rije's gelijkgerechtigdheid op militair ge bied en op de kwestie van de minderheden, die zij voor een regeling in het Donaubek- ken van beslissende beteekenis achten. Italië's koloniaal keizerrijk Lesson a, de Italiaansche minister van koloniën, heeft in de Italiaansche Kamer het woord gevoerd over het koloniale imperium in Afrika, waarbij hij in het bijzonoer sprak over de beteekenis van Libye als Italiaan sche kolonie. De regeering is niet voornemens aldus spr. een assimilatie-politiek te voeren ten aanzien van de inlandsche bevolking. Zij streeft veeleer naar een politiek van samen werking. De sympathie van Italië voor de Arabi sche bevolking wordt bewezen door het handhaven van de geloofsvrijheid, van de eigen rechtspraak van de taal en ooor de bescherming van de oude cultuur. De trouw van de Mohamedaoen is hier door versterkt en heeft Italië ook de sym pathie gebracht van de Mohammedanen, die buiten het Italiaansche rijk wonen. De minister verklaarde verder, verwijzen de naar de woorden van Mussolini, dat Ita lië thans in koloniaal opzicht bevredigd is. Italië is voornemens zoowel in Libye als in Italiaansch Oost-Afrika het vestigen van kolonisten te bevorderen. Ten aanzien van de economische ontwik keling van Italiaansch Oost-Afrika verklaar de de minister, dat de staat geenszins een monopolie-politiek wil volgen, hij zal zich beperken tot het uitoefenen van controle op de particuliere bedrijven. Evenmin is de regeering voornemens den hanoel uitsluitend naar Italië te leiden. Zij wenscht, dat het land zijn oude clientèle be houdt, zoowel voor in- als voor uitvoer en zelfs nog verdere afzetgebieden in het Oosten verovert Voor Italiaansch Oost-Afrika is een jaren-plan opgesteld voor het uitvoeren openbare werken. Het wegennet zal verder worden uitgebreid en de haven van Assab zal worden verbeterd. Dit moet de eerste haven van het imperium worden. Eveneens zullen de rivieren genormali seerd worden en verder denkt men aan de verbetering van den landbouw en het boschwezen. Gaan de Ver. Staten helium uitvoeren? President Roosevelt heeft een commis sie benoemd, die een onderzoek aal instellen naar de mogelijkheid van verkoop van ho lium naar het buitenland. Deze commissie bestaat uit vijf personen. De secretaris van binnenlandsche zaken. Ickes, is voorzitter en verder hebben er de secretaris van staat en de secretarissen van marine, oorlog en han del zitting in. De commisri '-oiddelliik met haar werkzaamliedc Waar gaan we naar toe Oók 'n vraag 0 Natuurlijk naar DELFT, naar de Zaterdag 26 Juni De nieuwe Duitsche ambassadeur te Washington, D i e c k h o f, heeft gisteren verklaard dat het absoluut noodzakelijk ia dat de Duitsche luchtschepen de beschik king krijgen over helium inplaaits vam wa terstofgas. Zoodra het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing van de „Hinden burg" geëindigd is, zullen tot dit doel be sprekingen geopend «orden. Studenten belemmeren China's treinverkeer In Peking hebben drièhonderd vijftig Chineesche studenten de spoorrails bezet, teneinde het vertrek te veithinderen van de zgn. „Blauwe Express", die den dienst op Nanking onderhoudt De jongelui wilden naar laatstgenoemde stad om aldaar te de« monstreeren ten gunste van Tsjang Hsoo Liang. Zij eischen, dat de maarschalk van alle beperkingen, die hem wegens zijn op treden tegen Tsjang Kai Sjek in Sian Foe door de centrale regeering zij-n opgelegd, zal worden bevrijd. Het is int/ussohen nog de vraag, of de studenten wel in Nanking zaïllen kunnen komen. De spoorwegautoriteiten van P«s- king gaven namelijk na het vertrek van de studenten te kennen, dat de Blauwe Ex press hen slechts tot Tientsin zou meo- GEMENGD NIEUWS Na het ongeval te Alfen a.d. Rijn De begrafenis van de slachtoffers Woensdagmiddag zijn de lijken der zes slachtoffers van het vreeselijk ongeval te Alfen aan de Rijn het Westland binnen ge bracht. De kisten werden binnengedragen in woning van den heer G. Jongejan te 's-Gr ad e. De droeve gebeurtenis trok de belangstel ling van zeer velen uit de omgeving, die het ontroerend schouwspel met innige deelne ming volgden. Een weduwe, die haar man en twee oudste kinderen op deze wijze weer in haar woning ontvangt. Zoo werd ook in de woning van den schil der Bos het lijk van den zoon gebracht, dat tezamen met zijn verloofde, mej. de Rooy uit Honselersdijk, van Alfen was vervoerd. In Hoek van Holland werd het lijk van mevr. Meuldijk, wier echtgenoot nog niet van de reis was teruggekeerd, in de woning gebracht. De begrafenis van de drie slachtoffers van de familie Jongejan zal Vrijdagmiddag om vier uur plaats vinden op de alg. begraaf plaats te 's-Gravenzande. Tesamen met zijn verloofde zal het stoffelijk overschot van den hear van den Bos om 2 uur worden be graven op de alg. begraafplaats. De begra fenis van mevr. Meuldijk zal zeer waar schijnlijk eveneens Vrijdag plaats vinden. KINDJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN Gistermiddag omstreeks half 3 is op he? Pretoriaplein te Gouda een droevig on geval gebeurd. Het 2-jarig zoontje der fam. S., wonende aan genoemd plein, speelde voor de ouder, lijka woning op straat, toeo een vracht auto van een aardappelhandelaar uit Barendrecht naderde. Hoewel de auto zeer langzaam reed, bemerkte de chauffeur niet dat onverwachts de kleine peuter de straat over stak, met gevolg, dat de kleine onder het linkerachterwiel terecht kwam. Het kind werd op slag gedood. Dr. de Planque, die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. De verslagenheid was niet alleen bij de ouders maar in de geheele omgeving zeer groot Door de politie is een onderzoek ingesteld. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN TE KERKRADE De gemeentepolitie van Kerkrade heeft ter beschikking van de justitie gesteld A. G., die een bedrag van 240 onrechtmatig als steun had getrokken. Vorige week is zekere v. d. B. wegens een dergelijk feit opgesloten; hij had 202 onrechtmatig geïncasseerd. Ver scheidene gevallen zijn nog in onderzoek. KINDJE DOODGEREDEN Het 4-jarig dochtertje van den melkhan- delaar K. Nederveen te Giessendam, is gisteravond door een auto overreden en van nacht aan de gevolgen overleden. VERKIEZINGSRUMOER TE AMSTERDAM Gisteravond tegen 8 uur ontstonden te Amsterdam vechtpartijen op de Dage- raadsbrug bij de Czaar Peterstraat en bij de brug over het loozingskanaal bij de Zeebur gerstraat tusschen de aanhangers van ver schillende politieke partijen. Jongens in een kano hadden een bord weggehaald van een bepaalde politieke partij, dat op de briig stond opgesteld. Weldra ontstond tusschen aanhangers van verschillende partijen een hevige kloppartij. Op de Dageraadsbrug greep de militaire politie in, die de vechten den uit elkaar joeg. De gemeentepolitie trad op bij het loozingskanaal. Hier kwam een wielrijder in het gedrang, wiens fiets aan merkelijk beschadigd werd en die lichte wonden opliep. De twee jongens in de kano zijn ontkomen. Arrestaties hadden niet „plaats,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2