pRAATUURTJE WOENSDAG 19 MEI 19S7 No. 387 Brabant en Zeeland geen aardappelveld zijn, dat in de komende maanden niet meer malen opzettelijk en met groote aandacht op de aanwezigheid van den Coloradokever of zijn larven en op de door deze veroor zaakte bladbeschadiging wordt onderzocht. Laten ook de kinderen do velden ingaan en naar het insect zoeken. In de drie Zuidelijke provinciën zijn op alle scholen en op vele plaatsen, waar land- en tuinbouwens bijeen komen, gekleurde plaatjes met modellen van den kever en de larve aanwezig. Daar door kan ieder weten, hoe deze er uitzien en ze dus herkennen, als hij ze ergens ziet. Voor iedereen gelde dus: Let op den Coloradokever Bestrijding van musschen Evenals verleden jaar vestigt de Planten ziektenkundige Dienst te Wageniugen de aandacht van belanghebbenden op de nieu we vangwijize van musschen met behulp van vangkorven volgens systeem Schwing. Deze vangwijize is speciaal geschikt voor de vangst van jonge musschen in den zomer daar deze veel minder voorzichtig zijn dan di- oude musschen en in groot aantal kun nen worden gevangen. Andere vogels wor den zeer weinig met deze korf gevangen en deze kunnen bovendien worden losgelaten, daar de vogels bij de vangst niet gedeeld worden. Het verdient aanbeveling deze vangwijze, overal waar musschen schade doen aan het graan, in tuinen en boomgaarden of in do hoenderhof toe te passen. Voor musschen- gilden kan zij een belangrijke steun bij de bestrijding der musschen beieekenen. Nadere inlichtingen over deze vangwijze. die verleden jaar op vele plaatsen met goed gevolg is toegepast, worden verstrekt do>r der Plantenziektenkundigen Dienst te Wa peningen en door de bij den Dienst werk zame ambtenaren. De wereldpositie van de tarwe De totale oogst was in 1936 alweer kleiner Nu de definitieve cijfers over de tarwe oogst in de groote wereldgraancentra be kend zijn geworden is 't mogelijk een tame lijk zuiver overzicht samen te s'eiien. Uit een artikel hierover in het laatste nnmmj van „Economische Voorlichting" deelen we het een en ander over de tarwepositie mede Het blijkt dat de productie in de tarwe- impbrtecrende laniden. Polen en Litau-in met 600.000 ton 16 verhoogd. Ook de genoem de tarwe exporteerende landen in Europa produceerden iets meer dan gewoon. De totale ivereld-tarweoogst is echter kleiner dan de beide voorafgaande jaren, welke reeds behoorden tot de geringste oogstjaren sedert de wereldoorlog. Behalve in de Donaulandem waar de oogst zeer over vloedig was en in Argentinië dat iets bo ven het gemiddelde produceerde is de oogst zeer middelmatig geweest. Uitvoe roverschotten wereld voor uit voer beschikbare hoeveelheden tarwe worden geschat op 19.1 millioen ton, het laagste kwantum sedert een lange reeks van jaren. Alleen Argentinië heeft een vermeer derd uitvoer overschot, dat evenwel nog lager is dan die vajn de oogsten 1933—34 en 1934-335. Toch zal het uitvoer overschot nog ruim schoots voldoende zijn voor de behoefte van de tarwe importeerende landen Da invoerbehoefte De invoerbehoefte der importeerende lan den wordt geschat op 15.8 milioen ton, waarvan 11.8 millioen ton voor de Euro- 1926—1927 27,4 1927—1928 28,9 1928—1929 37.' 1920—1930 28,9 1930—1931 36,0 1931—1932 36,2 1932—1933 34,3 1933—1934 -jO.5 1934—1935 24,7 1935—1932 19,7 1936—1937 (sohatt.) 19,1 Stand van het fruit Veel gunstiger dan verleden jaar Volgens de Staatscourant kan over de stand der fruitteeltgewassen op 11 Mei 1.1. gezegd worden: Over het algemeen vertoonen de ver schillende fruitteeltgewassen een rijken bloei en is de stand veel gunstiger dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Appelen staan er goed voor; de ver wachtingen omtrent den bloei zijn zeer gunstig; Peren hebben rijk srcbloeid; de vroeg bloeiende variëteiten, zooals Prêcoce de Trévoux, vertoonen een uitstekende vruclu zetting. Dooreengenomen zijn de vooruit zichten goed te noemen. Pruimen. Over het algemeen is de stand matig tot goed. Hoewel de bloei rijk geweest is, zijn door de ongunstige weersomstandigheden de verwachtingen omtrent de vruchtzetting matig. De stand der Engelsche krozen in Zeeland en Zuid-Gelderland is slecht. Kersen geven over het algemeen good verwachtingen; in Limburg zijn ze echter matig. Vooral de vroeg bloeiende variëtei ten ondervonden schade van de weersge steldheid- Kruisbessen staan er goed voor. Roode en witte bessen vertoonen een goeden bloei, terwijl de vooruitzichten betreffende de vruchtzetting gunstig zijn. In West-Noordbrabant is de stand matig. Zwarte bessen. De verwachtingen zijn ongelijk. In West-Noordbrabant zijn zij matig, elders goed tot zeer goed. Frambozen beloven goed te zullen bloeien. Weet ge dat men thans in ons land zal overgaan tot het op groote schaal bereiden van kunst wol uit melkeiwit; dat uit verschillende deelen van ons land weer berichten komen over het heerschen van de kopziekte bij het rundvee; Ontvangen geschriften Onze loofhoutgewassen, door W. J. Hendriks. Wageningen H. Veenman en Zn. Van dit in wording zijnde standaardwerk over onze winterharde loofhoutgewassen, dat in twaalf afleveringen zal verschijnen, zijn thans zeven afleveringen gereed geko men. In de achtste aflevering wordt het ge slacht Ru bus behandeld en daarna aan gevangen met het zeer uitgebreid geslacht Rosa Zooals het geheele werk door in alle af leveringen met alle geslachten geschiedde wordt ook Rosa met de bekende nauwge zetheid, welke den samensteller jigen is, be handeld De dendrologem zullen dit hand boek met belangstelling begroet hebben en deze belangstelling zal, we twijfelen er niet aan, in bewondering voor den bewerker overgegaan zijn. De uitvoerige wijze waarop alles behandeld wordt, de overzichtelijke manier, waarop de stof is gegroepeerd, de duidelijke wijze, zonder te omslachtig te zijn. waarop de verschillende vertegenwoordigers der onderscheiden geslachten beschreven worden, maken dit werk tot een handboek van groote be teekenis. In een 150 meter lange kas kweekt een oud-Indisch theeplanter met groot succes vij gen. Hierboven Smyrnavijgen. Sg de stikstofmeststof met waardevolle nevenwerking SS werkt zeker en vlug SS voorkomt en geneest zuurziekte in granen SS voorkomt hartrot in bieten X ideaal uitstrooibaar! Marktoverzicht Medegedeeld door het Centr. Bureau Stikstof me ststoff en. De verkoop van stikstofmeststoffen gaat over het alge meen bevredigend. Zooals te verwachten was is het met kalkstikstof afgeloopen en met zwavelzuren ammoniak loopt het eveneens op een eind. De nitraathoudende stikstofmeststoffen komen in deze latere maanden meer op den voorgrond en hierbij blijft de kalkammonsal- peter verre aan de spits. Kalksalpeter en chilisalpeter volgden daar bij op grooten afstand. Opmerkelijk is tevens dat in vrijwel alle deelen van het land dit in de vraag te bemerken is. We komen nu in de periode, dat elke vraag een spoedlevering geldt, terwijl aan den anderen kant op enkele overslagplaatsen de voorraden minderen en men niet in een om mezien deze aanvullen kan. Het is ge- wenscht, dat de bestellende vereenigingen dit duidelijk beseffen en derhalve niet tot het laatste nippertje wachten met Thomasmeel. Nadat in de vorige week enkele zaken voor spoedige levering tegen lagen prijs waren afgesloten zijn er weer eenige werken geweest, die voor Mei- of Mei- en Juni-levering prijsconoessies hebben gedaan. Dat heeft natuurlijk invloed op de markt gehad en de prijzen hier te lande zijn daarbij aangepast Een gevolg van deze politiek van produ centen is, dat de eerste koopers het thomas meel thans te duur hebben gekocht. Een tweede gevolg is, dat hierdoor natuurlijk ook meteen de kooplust is verdwenen. Men gevoelt zich niet meer zeker. Invoeroverschot Nederland. April 1937: 15.900 ton. April 1936: 14.300 ton. Superfosfaat. De campagne is ten einde en men wacht thans met belangstel ling op de prijzen voor het nieuwe seizoen. Opnieuw vertoonde de maismarkt vorige week een inzinking, die het sterkst in de noteeringen voor den nieuwen oogst merk baar was, waardoor de premies voor nieuwe mais goeddeels verloren gingen. Pas eind der week kwam de daling tot stand. RIETMATTEN GOEDE KWALITEIT, LAGE PRIJS Alle soorten RIET VRAAGT PRIJS Fa. H. DUBBELDAM Hzn« TE LEF. 634 GORINCHEM GLAS 82.1 X 38 cm t 6.60 21 ruiten 141 X 78 cm 6 16.50 Dubbeldik glas. Kist gratia. Niet franco v. d. BURGH's Glashandel TELEFOON 16 MAASLAND (Z.-H.) BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD ls Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECHT Tel. 271 - D 15 (by de Tolsteeg)] Centrale Boekhouding voor alle bedrijven De binnengekomen partijen nieuwe mais zijn van behoorlijke kwaliteit. Vorige week werden groote vergoedingen vastgesteld op de afwijkende partijen. Gerst is nog steeds schaarsch en blijft nog steeds op een hooger niveau. Rogge als al tijd alleen voor maaldoeleinden en dus voor consumptie te betalen. Haver en voertarwe prijshoudend. Op de koekenmarkt kenmerkte ook de af geloopen week zich door een lustelooze stem ming. De inlandsche koeken zijn onveranderd in prijs gebleven, doch de buitenlandsche soorten werden lager aangeboden. Vooral lijnkoeken waren gedrukt door het aanbod van Amerikaansche in een gewachte boot. Deze is inmiddels echter aangekomen en ge liquideerd, zoodat het aanbod thans niet meer zoo dringend is. peesche landen en 4 millioen ton voor an dere. Deze behoefte is grooter dan die vau liet, vorige seizoen, toen deze 13.7 bedroee. Het gevolg is, dat het overschot aan het einde van het seizoen belangrijk daa'lt tot 3.33 mlilioen ton wat missohien wel vol doende zal zijn om In de behoefte aan tar we in het tijdvak tusschen de loopende en de komende campagne te voorzien. Maar het komt ons toch voor dat de noodzakelijke voorraad wel tot het uiterst minimum is beperkt. De loop van de tarwe positie in de laatste tien jaren is duidelijk te zien uit de volgende becijferingen waar van de eerste rij aangeeft het uitvoer-over- schot, de tweede rij de invoer-behoefte en de derde rij het oversohot aan het eind van de campagne, dat zooals we opmerkten moet dienen voor de aanvraag tusschen. twee periodes. DE COLORADOKEVER Acht geven is het parool In het Zuiden des lands vooral blijve geen aardappelveld niet onderzocht Het vorige jaar is door den Plantenziek tenkundigen Dienst verschillende malen in de bladen er op gewezen, dat het noodzake lijk is in de aardappelvelden, vooral in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zee land. op het voorkomen van den Colorado kever te letten en onmiddellijk mededeeling te doen ten gemeentehuize en aan de amb tenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst van zijn aanwezigheid, indien deze ergens wordt vastgesteld. Dit is noodig. zoo wel omdat het insect een ernstig gevaar voor de aardappelcultuur oplevert, als wegens de moeilijkheden bij den uitvoer van onze land- en tuinbouwproducten, d>e zijn aanwezigheid kan veroorzaken. Daar om ook moeten dadelijk de krachtigste be strijdingsmaatregelen genomen worden. In 1936 is de kever, voor zoover ons be kend. in ons land niet opgetreden, maar in België is hij op verschillende plaatsen op ongeveer 2025 km van onze grenzen ver wijderd, gevonden. Daarom is het dit jaar nog noodzakelijker dan het in 1936 reeds was, dat in ons land door allen, die aardappels telen met groote aandacht naar het insect in hun gewas ge zocht wordt. Het is niet voldoende als al leen tijdens de gewone bewerkingen op de aanwezigheid van het insect, zijn larven of de door deze veroorzaakte bladbeschadi gingen wordt gelet, maar het is noodig.dat ook meermalen opzettelijk het gewas daar op wordt geïnspecteerd. Voor ons geheele land is het van het allergrootste belang, dat geen haard van den Coloradokever onopgemerkt blijft, want als op een plaats de nakomeling schap van een kever tot volle dige ontwikke ling mocht komen zou dit een zoo danige versprei dingvan 't insect over de omgevi ng daardoor de vorming van zoo vele nieuwe haar den tot gevolg hebben, dat vol ledige uitroeiing dan uiterst moeilijk zou worden. De Coloradokever verlaat in Mei en Juni. als de temperatuur voldoende hoog is, den grond, waarin hij overwinterd heeft en be geeft zich dan naar aardappelplanten, waar van hij de bladeren eet en waarop de eieren gelegd worden. De uit deze eieren komende larven eten ook gaten in de bladeren. Men moet er dus op letten of de roode larven of wel de pl.m. 1 cm groote gele kever met 19 zwarte strepen op de dekschil den op het aardappelloof aanwezig zijn en op de door deze veroorzaakte bladbeschadi- ging. Als de haard laat ontdekt wordt, als de larven reeds in den grond gekropen zijn om te verpoppen, dan kan men alleen de beschadigde bladeren vinden Het is ge- wenscht. dat men daarvan ook mededeeling doet, opdat vastgesteld kan worden of de vreterij veroorzaakt is door den Colorado kever of door een ander insect. Vooral de maanden Juni en Juli zijn voor het onder zoek de belangrijkste. Laat ieder teler van aardappelen, boer, tuinder of particulier, in het belang van 't geheele land medewerken en laat er dus vooral in de provincies Limburg, Noord- 370 ,Voor den boer en tuinder: Afzet van zijn producten tegen loonende prijzen". Dat las ik toen ik een handvol verkiezingspam fletten uit de brievenbus haalde en recht streeks -wilde dirigeeren naar de kachel, die hoewel de kalender midden Mei aanwijst maar die kalender zal in de war' zijn nog lustig brandt. Toen lachte ik. t Was een rood papierke en de letters waren ook rood en heb me nog meer gehaast naar de roode gloed van de kachel, 't Zijn weer de dagen van leuzen en frasen en het is zaak om niet te veel aandacht aan al dat: wij eischen en wij willen te besteden. Wij boeren en tuinders willen ook wel eens dat iets anders zal worden. En een loonende prijs voor de producten, dat willen we natuurlijk. Dat willen gaat nog al gemakkelijk. Maar het zoover te brengien, dat is iets anders. „It is mei sizzen net to dwaen" (Het is met zeggen niet te doen) „mar dwaen is 'n ding" (maar doen is wat) zeggen ze in Friesland. Laten ze dus eerst maar eens voor die loo nende prijzen zorgen, kunnen ze dan papier tjes in de bus doen waarop staat: w ij hebben voor loonende prijzen voor de producten voor de boer en tuinder gezorgd. Maar: zeg gen en doen is twee. Men zegt, dat men BOTER UIT STEENKOOL kan maken. Dat heeft pwtjesmskef Wat ik hoorde en zaglas en dacht; op reis en thuis mij dus) de vorige week gezegd bij de ope ning van een tentoonstelling, die men déar: „des schaffen Volk", het scheppende volk, noemde. Eigenaardig vond ik die rede. Hij begon met te zeggen, dat ze in Duitschland geen „Ersatz" (geen kunst-, geen namaakproduc- ten) maken, doch volstrekt nieuwe produc ten, namelijk Duitsche grondstoffen, Maar aan het slot van zijn rede deelde hij mede, dat de Duil ihe scheikundigen bijna het onmogelijke tot stand brengen. Dat ze tegen woordig boter kunnen makén getrokken uit steenkool. En dat is, zei Göring (en als deze het zegt is het wel waar!?) dat is goede boter. Nu ben ik wat schuchter geworden om met zulke aangekondigde nieuwigheden de draak te steken. Wat niet kan, weet men niet meer. Maar collega-praatjesmaker Göring moet niet zeggen, dat ze geen Ersatz maken een half uur later beweren, dat ze boter uit steenkool trekken. Hij zal dan moeten bewe ren en bewijzen, dat een koe ook steenkool of dat steenkool melkvee is. Ik gun voorloopig de Duitsche nabuur zijn steenkoolboter en wacht maar af wat ze nu weer voor nieuw.» zullen lanceeren. Er zal nog wel wat komen, want mijn collega praatjesmaker heeft ook gezegd, dat het vier jarenplan op twee grondslagen rust: steen kool en de Duitsche intelligentie. En voegde hij er bij, beide kennen geen grenzen. Dat is nu wel een beetje Duits ch- bombastisch uitgedrukt, maar het is ook waar, dat de wetenschap het heel ver heeft gebracht en ze zal het nog wel verder bren- I feiWta, Af wo Ixtten «O ders, zag men in de loop van de laatste halve eeuw al heel wat ontdekken: mest uit de lucht, kunstzijde uit hout, alizarinebereiding, die meekrapcultuur onnoodig maakte, rubber waar geen rubberboomen voor afgetapt be hoeven te worden. En nu weer wol, die niet van het schaap, doch uit melk bereid wordt. Dat geeft IN ONS LAND NIEUWE PERSPECTIEVEN VOOR ONDERMELK Want de plannen om in Nederland melkwol te vervaardigen zijn een zeer vasten vorm gaan aannemen. Een groep van zuivelfabrie ken uit ons land, de Lijempf heeft met een exporteur van melkproducten en met de uit vinder van de melkwol Ferretti een consor tium aangegaan, waarbij ook is betrokken de fabriek, die de kunstwol sedert eenigen tijd in het groot bereidt, de Snia Viscosa. Dit zal kunnen leiden tot het verwerken van groote hoeveelheden caseïne uit ondermelk, welke caseïne, bereid volgens een afzonder lijk procédé, eerst naar Italië vervoerd zal worden, om er daar wol van te vervaardi gen. Er werd reeds veel caseïne bereid in ons land, doch dat diende voor heel andere doeleinden, voor het maken van verschillen de gebruiksvoorwerpen. Nu wordt te Bun schoten de coöperatieve fabriek „Eemlandia" ingericht om de caseïne te bereiden voor kunstwol, welke caseïnebereiding weer ge heel anders moet plaats vinden, dan tot dus verre geschiedde. De „Eemlandia" zal bin nenkort in staat zijn om 40.090 L ondermelk dagelijks te verwerken. Dit is nog maar een begin. Want het ligt in de bedoeling om, als het goed gaat, ook het eindproduct de kunst wol hier in ons land te vervaardigen. In Duitschland doet men dit al. Ook de Kunst zijde Unie de A.K.U. is druk bezig proeven te nemen geheel onafhankelijk van genoemd consortium. Er openen zich dus ruime perspectieven voor de ondermelk, waar we wel verlegen mee zaten. Ook VOOR DE EIERHANDEL SCHIJNT HET THANS WEER WAT ROOSKLEURIGER TE ZIJN Maar het is nog geen reden om al tevreden te zijn. Zoover is het nog niet. Doch vleugjes van verbetering geven al weer moed, geeft weer arbeidsvreugd. Elke vooruitgang werkt bemoedigend en scherpt weer de energie vooruit te streven. Te streven naar verdere uitbreiding van de handel. In 1935 expor teerden we 61.803.000 kg., waarvoor we 21.925.000 gulden ontvingen. In 1936 was de uitvoer gestegen tot 64.737.000 kg. met een waarde van 24.61.7000 gulden. Dat is dus een vooruitgang, die verblijdend is. Doch men moet niet vergeten, dat in 1931 onze eieruitvoer bedroeg 86.197.000 kg., waarvoor we een prijs maakten van 51.766.000 gulden. We zijn dius nog niet op het goede peil. Maar we gaan vooruit. Want ook 1937 lijkt weer beter te worden. Het eerste kwartaal was al vrij wat beter dan dat van 1936, nl. 18.992.000 kg. tegen 15.748.000 kg. in het zelfde tijdvak van 1936. En ook de prijzen waren beter, nl. 8.239.000 gulden tegen 6.054.000 gulden. Dat geeft de burger moed. WE MOETEN IN ONS LAND OOK NOG WAT MEER EIEREN ETEN Want onze eierconsumptie is laag. In ons land wordt het ei nog te veel als een luxe en niet als een volksvoedsel beschouwd. Wat het in andere landen wel is. Wij moeten nog eieren leeren eten, zegt men. Nu ik durf wel zeggen, dat ik het wel kan. Aan mij zal het niet liggen. Maar er zijn genoeg anderen. Het eiverbruik bedraagt in ons land gemiddeld over de laatste jaren genomen ongeveer 100 per jaar en per per soon. In Amerika is dat ongeveer 200, in Engeland 130 en in Duitschland wés het 135, doch zal het nu wel niet meer zijn. Wij ko men dus wel wat achteraan. Al weer een eet-meer-leuze dus aangeheven: eet meer eieren. Misschien komen er wel eiereet- demonstnaties. Maar dat is nog niet zeker. Wel zeker is dat er EEN FRU1TTEELTÜEMONSTRA- T1EBEDRIJF IN DE HAAR LEMMERMEER komt. Op voorstel van de rijkscommissie voor de werkverruiming en van den Econo- misch-Technologischen Dienst in Noord- Holland was in de laatste winterzitting vai Prov. Staten van Noord-Holland de voor dracht van Gedep. Staten aangenomen tot stichting van een demonstratiebedrijf voor de fruitteelt in de Haarlemmermeer nabij Hoofddorp. Er werd een belangrijk crediet verleend om tot de stichting van dit bedrijf te kunnen overgaan. Men achtte het een voorstel, dat wijde perspectieven opende voor het op rui mere schaal telen van dfe beste fruitsoorten, die door kwaliteit en wijze van verpakking en verzending zouden kunnen concurre met het buitenlandsche fruit, dat nog in groote hoeveelheden in ons land wordt geïm porteerd. Als object voor werkverruiming juichte men het nagenoeg algemeen toe. Het heeft geruim en tijd geduurd, alvorens dc Kroon dit Staten-besluit goedkeurde. Maar dat is nu geschied. De rijkstuinbouwinspectie en de Ned. Heide-Mij. hebben de leiding van dit demon stratiebedrijf gekregen. Zoodra de door deze verstrekte nadere gegevens zijn ontvangen, kan met het werk worden begonnen. Het ligt in de bedoeling, dat dit in het begin van het as. najaar zal geschieden. Dat zal onze fruitteelt in het algemeen ook ten goede komen. En voor fruitteelt zijn er in ons land nog goede mogelijkheden. Zooals er naar we lezen ook wel MOGELIJKHEDEN VOOR NEDERLANDERS IN Z.-AFRIKA We 'azen over dit land o.a.: Binnen den cirkel, die consumptiemelk levert aan Jo hannesburg, kan men het best den oogst omzetten in melk. Hier en bij Pretoria zijn er mogelijkheden in bloemen- en pluimvee teelt Een Nederlandsche nederzetting, Wonder fontein, tusschen Johannesburg en Potchef- stroom, heeft in het begin een zwaren tijd doorgemaakt. De daar gevestigde boeren hebben echter nu een behoorlijk bestaan. De heer Van Tilburg, een oud-Nederlander in Pretoria, stelt een van zijn boerderijen geheel belangeloos ter beschikking als oplei- dingsplaats van jonge Nederlanders, die daar kunnen werken tegen kost en inwoning. Reeds verscheidenen hebben hiervan gebruik gemaakt en zijn later op verschillende be drijven te werk gesteld. De Karroo is één der droogste streken van de Unie, beroemd om zijn schapenteelt. Veel wordt hier met irrigatie bereikt. Er is een opleidingsplaats voor boeren van de 1820 Settlers, een Engelsche emigratievereeniging, die ook gaarne Nederlandsche jongelui helpt. Drie Nederlandsche jongens hebben daar een cursus gevolgd, zeer tot hun genoe gen. De kuststreek bij Bathurst en Alexandria is zeer geschikt voor kleinbedrijf. De regen val is langs de kust het best en daar wordt het boeren zekerder. Natal is in Nederland weinig bekend, maar wel bij Duitschers en Schotten. Men kan daar de productiekosten van boter beneden wereldmarktprijs brengen. De Westelijke provincie van de Kaap heeft goede fruitteelt, maar groote concurrentie j van Zuid-Amerika. De Langekloof echter, j een dal aan de spoorweg AvontuurPort Elizabeth, kan veel goedkoops produceeren. 1 Dit lijkt een geschikte plaats om een groeps- nederzetting van vruchten kweekers te be ginnen Het klimaat is gezor. en niet zoo j er? versch'l'end van Holland. Ook klein ge mengd bedrijf zal hier goed zijn". MaarSarie Mara»s woont zoo ver hier vandaan. Doch dat is voor een Holland- sche boer geen bezwaar. Als hij het er goed kan kr'igen is het voor hem geen bezwaar en zal hij vas* niet gaan sing nie: o breng me terug naar die Hollandsche kust. Denk er eens over. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12