,PRO REGE" VERGADERT Chr. Metaalbewerkersbond WOENSDAG 19 MET 193- "DE AFTAPPING VAN HET MAASWATER' l'. Prof. Telders houdt 30 zijn repliek jJ Beantwoording van het Belgisch verweer Hel Permanente Hof van Internatio- !n nale Justitie heeft gieter de behande- ■n deling voortgezet van de Nederlandsoh Belgische procedure over de ver- jr dueling van het Maaswater. De President sprak namens het ra Hof woorden van dank voor de mede- r* werking, die de leden van de zijde der Nederlandsche regeering hadden on- dervonden om zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Prof. Telders kreeg hierna gelegen- iihcid Ie repliceeren op het Belgische plei dooi. Spr. beperkte zich daarbij tot do voor naamste kwesties en herhaalde o.m. een vraag, waarop de Belgische v^rtegenwoor [jj: diger tot nu toe niiet geantwoord heeft. Reu 8t vraag, waaruit zal blijken, hoezeer het Be' >Ugische standpunt in strijd is met het 50, systeem van het verdrag van 1863. t* Welken zin zou het hebben, dat Neder land, dat volgens alinea 2 van art. 5 bot :ojrecht heeft, bij een bepaalde hoeveelh jir, 18 j water in de Maas water te doen afvloeien I bij Maastricht dit slechts, zooals de Belgen beweren, zou mogen doen door de in het )n verdrag vermelde voadingsgeul en niet op etj een andere plaats of op andere wijze? Bt. België kan, wat de watervoorziening van ?t j zijii kanalen betreft, zijn belangen rustig k aan Nederland overlaten. Het. waterverlies van het Julianakamaid is uiterst gering en grootendeels veroor- stI zaakt door infiltratie. Spr. zegt na een uit ar vocrig betoog gaarne bereid te zijn alle in- is lichtingen, die het Hof nog zou willen heb |ten, te geven, want de Nederlandsche re- --1geering heeft niets te verbergen. Stilzwij gend is 6pr. eenige gedeelten uit het betoon van de heer Delmer en de Ruelle voorbij gegaan. Vooral voor het betoog van eerst genoemde voelde spr. veel achting en sym pathie. De lieer Delmer had de zaak echter te eenvoudig gesteld door te verklaren, dal het Albertka/naal een bewonderenswaardig stuk werk en een economische noodzake lijkheid voor Bctlgië was, zoodat het Ho; slechts den aanleg ervan zou kunnen goed keuren. De vraag waar het nu om gaat is of België voor 'ttot den aanleg van t Albert jkanaal was overgegaan, niet een preabel accoord met Nederland had moeten zien te bereiken. Reeds in zijn contraraemoire heeft de heer de Ruelle betoogd, dat men hier te doen had ook met een belangrijke verkeers- kwestie, waarbij hij gewezen hoeft op dc concurrentie tussohen Antwerpen en Rot terdam en de tegenstelling tusschen de Schelde en de Maas. Het spijt spr., dat deze zaak hierbij te- sprake is gekomen, terwijl hij ten zeerste betreurt dat men tegenover de Nederland sche regcerimg de beschuldiging uit, dat deze een gelegenheid zoekt, om de moge lijkheid van herziening der verdragen van 1839 ongedaan te maken. Behalve deze kwestie bestaan er nog meer kwesties tusschen Nederland en Bel gic. In het algemeen zal men trachten deze langs diplomaticiken weg te overwinnen. Nu men deze zaak tot een juridische aangele genheid heeft gemaakt, mag men d? proce dure door dergelijke opmerkingen niet ver troebelen. Ten onrecht? is de voorstelling gewekt, alsof België voer bet trag.-n-i fill'-mauof staat, zich te neuten onder*orpan aan de controle van Nedciland of anders gedwon gen wordt t.a.v. zijn kanalen zelfmoord ti plegen. Zoo tragisch is de toestand niet en heide Regeeriagtn hebban herhaaldelijk blijk gegeven, op vriendschappelijke wijze tot overeenstemming te willen komen, al hebben zij ook ditmaal een beslissmg van het Hof willen uitlokken om een oplosswig te vergemakkelijken. Met vertrouwen wacht spr. dan ook de beslissing van het Hof af. Op verzoek van den Belgischen vertegen woordiger, de Ruelle, die ter beantwoording verschillende punten nader» gegevens VUUi zijn dupliek wilde verkrijgen, werd 4e zitting verdaagd tot Donderdagmorgen half DE OXFORD-BEWEGING EN DE POLITIE Op een der laatste groote bijeenkomsten van de Oxford-groep heeft ir. F. J. Phi lips in zijn getuigenis een verrassende mededecling gedaan. Hij zeide, dat de Utrechtsche politie hem had aangehouden, om zijn papieren te controleeren. Toen hij evenwel mededeelde dat hij Oxford-man was, zou de agent hebben gezegd: O, dan zal het wel in orde zijn; rijdt u dan maar door. Aldus de N.R.C De heer Philips voegde eraan toe, dat de politie te Utrecht ook reeds tot het inzicht was gekomen, dat van een Oxford-man geen oneerlijkheid is te verwachten. Het eene woord Oxford was voldoende, om de politie te overtuigen dat er hier voor haar niets te doen viel. Ds. Hagen neemt afscheid als voorzitter Installatie van den nieuwe, voorzitterden heer Geleynse Voor de laatste maal stond gisteren te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nationale Vereen. 1 „Pro Rege" onder leiding van Ds T. J. Hagen, Geref. predikant te Delft. De veelheid van functies gaf Ds Ha gen aanleiding om de voorzitters hamer neer te leggen. In de gisteren gehouden vergadering is hij afgetre den. Hij heeft daarna plechtig den heer B. Geleynse, directeur van de Kudolph-stichting te Achterveld, als voorzitter geïnstalleerd. De jaarvergadering werd gehouden in het Chr. Militair Tehuis te Utrecht. Ds Hagen sprak een openingswoord. Voorgesteld werd om aan II.M. de Ko ningin een telegram van hulde, trouw en aanhankelijkheid te zenden. De vergadering begroette dit met het zingen van twee cou pletten van ons volkslied. De voorzitter heette hierna de vele aan wezigen hartelijk welkom; in het bijzonder de heeren: Kolonel Ridder van Rappardj vertegenwoordiger van den Minister van Defensie; Overste Van Reenen, Ned. Mili taire Bond; res. Kapitein Boulogne, Na\ Landstormcommissie; res. Kapitein Geleiju se, Nat. Chr. Officierenver.; Van der Mou- len Nat. Chr. Onder-Officierenver.; Raben- horst, Chr. Marinever.; afgevaardigden van de Synode der Ned. Herv. Kerk, Deputaten der Geref. Kerk en Garnizoenskerken; Klinkenberg, Synode Herst. Ev. Luth. Kerk; Ds Ramaker, Raad van Leger- en Vloot- predikanten; A. Kuiper, Ned. Bond van J.V op G.G. Na dc begrooting werden de huishoudelijke zaken aan de orde gesteld. Blijkens het verslag van den secretaris, den heer N. A. S c h u in a n, van Amsterdam, kwam de hernieuw de belangstelling io de weermacht de ver- eeniging ten goede. Het werk in de afdee Iingcn blijft echter zeer moeilijk. In de meeste garnizoenen wordt geklaagd over slapheid, beginselloosheid en weinig bela .g stelling voor den geestelijken strijd bij de jongeren. Het aantal afdeelingen steeg van 109 tot 110; dat van de leden daalde van 5953 tot 5809. De penningmeester, de heer E. Jansen meldde een tekort van 126.10; de ontvang sten bedroegen ƒ3375.68. Na korte bespreking werden de verslagen goedgekeurd. De afgevaardigden van de zusterorgani saties kregen vervolgens gelegenheid de ver gadering toe te spreken. In het bestuur werden herkozen, de hee ren: B. Geleynse, Achterveld; B. de Ja ger, Utrecht: Ds A. Klinkenberg J.Azn Amsterdam; en Ds W. L. K o r f k e r, Barne- veld. In de middagvergadering sprak de heer B. Geleynse over het onderwerp: „Het militaire werk van Pro Rege". Spr. wees er op, dat het arbeidsveld van de vereeniging in de kazerne ligt. Daarbij komt het er voor den jongen ma-i op aan. dat hij in zijn omgeving zelf een voorbeeld van het beleven der Christelijke beginselen zij. Dat wil zeggen, dat hij ook in het vervullen van zijn militaire ver plichtingen in alles de beste tracht te zijn en zijn soldaat-zijn ziet als onder Gods voor zicnig bestel in zijn leven alzoo bestuurd. De Proregianen zullen daarom ook, uit liefde tot elkander op elkander toezien en elkaar tot een harod en een voet zijn. Zij moeten opsporen, die bij ons behooren en schuil gegaan zijn. Die jonge mannen uit de ka zerne brengen naar het tehuis. Vooral bij opkomst van nieuwe lichtingen allereerst de door dc burgerafdeelingen opgegeven menschen opzoeken en wegwijs maken. Spr. ging uitvoerig op dit practische werk in en toonde in het algemeen aan dat er veel werk te doen is voor burgerlijk en militair Pro Rege. Op liet referaat volgde een korte be spreking. Ds Hagen zegde den inleider dank voor het gedegen betoog, dat opnieuw de beteekenis en groote taak van Pro Rege deed zien. Res. Kapitein Boulogne, secretaris van de Nat. Landstorm Commissie, sprak de vergadering hierna toe. Spr. richtte in het bijzonder het woord tot den scheiden den voorzitter en sprak zijn vreugde uit over de benoeming van den heer Geleyus-J tot voorziter. Spr. zegde voorts de vereeni ging damk voor haar werk voor de Bijz. Vrijwillige Landstorm. Ds Hagen zegde dank voor deze woor den. Spr. deelde mede, dat de nieuwe voor zitter geen eind-redacteur van het orgaan zal worden. Het H.B. heeft daarvoor aange zocht Ds A. de Bruij-n, Ned. Herv. predi kant te Wemeldinge. Deze heeft de benoe ming aanvaard. Afscheidswoorden van den voorzitter A'u de verkiezingen voor de Tweede Kamer naderen kan het dienstia zijn de uitslagen der Kamerverkiezingen van 1933 te toetsen aan de resultaten welke toen behaald werden: deze grafi-k geeft een goed overzicht van de stemmermerdeeling der veertien partijen in 1933 en de uitslag van de Provinciale Staten-verkiezingen in 1933. De cirkel is omgeven met de verhoudingscijfers in procenten. moment veel voor hem beteekende. Met weemoed geeft hij den voorzittershamer uit handen. De arbeid van Pro Kt ge was voor spr. een roeping Gods. God zelf heeft zijn leven in die richting geleid." Het was Zon bestuur, dat spr. op den tweeden Augustus 1914 bij het lezen van een oproep voor het ambt van veldprediker zich onweerstaan baar gedrongen gevoelde zich daarvoor op te geven. Het was een moeilijke stap: er was niets bekend van een rang, niets van een bezoldiging, en niets van den arbeid, en de mogelijkheid van een oorlog was niit gering. Bij zijn arbeid in het leger heeft spr. vee; steun ondervonden van trouwe broeders, vooral onder de onder-officieren worden die gevonden. Spr. is toen gevormd door man- r.ien als Burgers, De Jager, vader Kreaner en spr. heeft veel geleerd van de officieren Sohuman. Floor, Faber, de Ruiter en Stork. Spr. herinnerde aan de oprichting van Pro Rege, haar gloriedagen en krachtig optrv den bij de revolutie-poging in 1918. Na de mobilisatie kwamen er jaren van inzinkina en interne moeilijkheden. Er is thans een nieuwe ontwaking te bs speuren voor Pro Rege en er zijn nieuwe perspectieven. Spr. is blij in een rlergelijken tijd de leiding te kunnen overgeven. Met een krachtige opwekking om pal te staan voor Koning Jezus, besloot Ds Hagen zijn afscheidswoord. Installatie van den nieuwen voorzitter Ds Hagen richtte zich vervolgens tot zij-'i opvolger, rcs.-kapitein Geleynse. Met dank baarheid en blijdschap kan spr. de leiding in zijn handen geven. Onze vereeniging geeft u haar volle vertrouwen. De vergadering stond hierna onder lei ding van den nieuwen voorzitter. Deze gaf het woord aan den heer Mulder van Amersfoort. Deze zeide, dat de organisatie Ds Hagen moeilijk missen kon. Spr. stelde voor Ds Hagen te benoemen tot eere-voor zitter. (Luid applaus). De heer H. A. Burgers van Zeist, 2de voorzitter, sprak Dö Hagen namens het Hoofdbestuur toe. Spr. herinnerde er aan dat wijlen Ds Gispen Pro Rege het bolwerk had genoemd, dat de revolutiepoging deed stranden. De vergadering zong na deze woorden Ds Hagen de zegenbede uit P6alm 138 toe. De nieuwe voorzitter zeide verheugd te zijn over de eenstemmigheid waarmee hij benoemd is geworden. De eenstemmiï heid geeft spr. steun bij de aanvaarding van zijn moeilijke taak. Plechtig werd hierop den voorzitter; „De Heer zal u steeds gadeslaan" toegezongen Ds. Gij 6 el, van Amsterdam, hield een slottoespraak, waarna Ds Hagen de jaar vergadering met dankgebed sloot De Vrijzinnige radiopreek Een noodzakelijke rectificatie Afgaande op ons gedane mededeelingen zeiden we gisteren iets van een afgebroken radio-preek. Daar We op dat moment de Om roepgids niet te onzer beschikking hadden schreven we dat Ds. Mackenzie voorganger was. In de middag bereikte ons echter een andere lezing. Voorganger was Ds. G. Hor reus de Haas, sociaal-democraat en volgens luisterende lezers van ons blad was er alle reden om de uitzending af te breken. Wij meenden goed te doen ook hiervan melding te maken. Van bevoegde zijde vernamen we echter, dat de zaak in nader onderzoek is, en het afbreken van de radio-uitzending waar schijnlijk op een misverstand berust. DE EERSTE KAMER VERKIEZINGEN Nummering der candidatenlijsten Het Centraal stembureau heeft gister een openbare zitting gehouden ter num mering van de voor de Eerste Kamer verkiezingen ingediende candidaten lijsten. De uitslag hiervan is als volgt: 1. R.K. lijst van Sasse van Ysselt (inge diend in Noord-Brabant). 2. V.D.B. (gelijkluidende lijsten in Zee land en Utrecht). 3. Staatk. Ger. partij (gelijkluidende lijs ten in Zeeland en Utrecht). 4. R.K. lijst Mr. Janssen (ingediend in Limburg). 5. R K. lijst Michiels van Kessenich (in gediend in IJmburg). 6 R.K. lijst-De Bruijn (ingediend in Zee land en Utrecht). 7. R.K. lijst van Lanschot (ingediend in Noord-Brabant). 8. Kath. Dem. partij (ingediend in Noord- Brabant). 9. Chr. Hist Unie (gelijkluidende lijsten in Noord-Brabant Zeeland en Utrecht). 10. N.S.B (gelijkluidende lijsten in Noord Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg). 11. Vrijheidsbond (gelijkluidende lijsten in Zeeland en Utrecht). 12. S.D.A.P. (gelijkluidende lijsten in Noord-Brabant, Zeeland Utrecht en Lim burg). 13. A.R. partij (gelijkllptlende lijsten in Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht). Groep 2, (omvattende de provincie Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe) 1. Chr. Dem Unie (gelijkluidende lijsten in Overijssel Groningen en Drenthe). 2. Staatk. Geref. partij (gelijkluidende lijsten in Gelderland en Overijssel). 3. R.K. lijstengroep, bestaande uit de ge lijkluidende liisten-Schoemaker (ingediend in Overijssel Groningen en Drenthe, en de lijst van Voorst tot Voorst (ingediend in Gelderland). 4. V.D.B. (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 5. Vrijheidsbond (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 6. N.S B, (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 7. Chr. Hist. Unie (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 8. S.D.A.P. (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 9. A.R.-partij (gelijkluidende lijsten in alle 4 provincies). 10 Kath. Dem. ipartij (ingediend in Over ijssel). 1. Kath. Dem partij (ingediend in Noord- Holland). 2. Comm. partij (gelijkluidende lijsten). 3 S.D A.P. (gelijkluidende lijsten-Vorrink) 4. Vrijheidsbond (gelijkluidende lijsten). 5. N.S.B. (gelijkluidende lijsten). 6. R.K. (gelijkluidende lijsten). 7. Lijstengroep A.R. partij, (bestaande uil gelijkluidende lijsten-De Vlugt en gelijklui dende lijsten-Poilema, waarbij aan het stel- Pollema de letter B.) 8. S.D.A.P. (gelijkluidende lijsten-de la Bella). „De organisatie is volkomen gezond De opleving en de werkzaamheid van het hoofdbestuur Vandaag en morgen wordt in Apel doorn de algemeene vergadering gehou den van de Chr. Metaalbewerkersbond. De voorzitter, de heer G. H o r d ij k hield de openingsrede. Nadat spr. alle afgevaardigden, den heer F. Eikerbout, eere-voorzitter van den bond, en de verschillende binnen, en buitenland- sche gasten het welkom had toegeroepen, zegt hij, dat de organisatie allerlei oorzaken zijn tot groote dankbaar heid. Allereerst, ten aanzien der organisatie zeil, waarvan gecon stateerd kan den, dat zij in elk opzicht volkomen gezond treft temeer, zegt spr., als we reke ning houden mei het feit, dat de nu weer ach Ier ons liggende 2-ja- rige periode nog vrijwel geheel bc- heerscht door de crisis. Spreker gaat dap na het verloop ledental, waaruit blijkt, dat dit in 1932' ruim 11000 bedroeg, doch in de daarop volgende jaren terug liep tot 9500. In den loop van 1936 toen de opleving kwam in de industrie, nam de daling een einde en begon het weer te gaan in stijgende lijn. De hoop, die de laalste maanden werd ge koesterd, dat met het houden van deze al gemeene vergadering de 10.000 weer be reikt zouden zijn, is helaas wel niet in ver killing gegaan, doch er is voldoende grond anwezig voor de veronderstelling dat we •an dit station niet ver meer verwijderd zijn. Vervolgens wijst spr. er op, dat ook de financieele positie van de bond reden geeft tot groote tevredenheid. Het bondsvermogen ging in de jaren '35 en '36 vooruit met ruim f 84.000. waardoor het per 31 Dec. van laatst genoemd jaar kon worden vastgesteld op f 402.501.99. Zoodat ons bezit, aldus spreker, thans grooter is dan ooit tevoren. Dat de •erantwoordelijkheid van het bestuur daar door ook voortdurend grooter wordt, spreekt anzelf volgens staat spr. uitvoerig stil bij de opleving in het economische leven en- die zich vooral ook openbaarde in de metaal industrie Het meest verblijdende gevolg hiervan was, dat duizenden arbeiders weer aan de arbPid konden gaan om voor hun gezin het brood te verdienen. Het werk loosheidspercentage in onze organisatie daalde van 42.4 pet. op 1 Jan. 1936 tot 24.4 pet op 1 April j.l. In dit verband wordt echter ook gewezen op allerlei moeilijkheden, die van deze werkvermeerdering hpt gevolg werden. Inzonderheid noemt snr. de onaan genaamheden die zich voordeden ten aan zien van het overwerken op de verschillen de fabrieken en werven. Gegevens zijn daaromtrent in ons bezit, zegt spr. waarin werktijden werdpn geconstateerd van 70, S0 en meer uren per week. Dat dit met het oog op de vele nog werkloos zijnde arbei ders groote ontstemming heeft gewekt, laat zich gemakkelijk verklaren. Vervolgens wijst spr. op de steeds sterker wordende drang naar 'onnsverhooging, een drang, die in elk onzicht verklaarbaar is. Voor dp meeste arbeiders ging het werke lijke inkomen naar omlaag met 20, 25 soms mef 30 pet. En dat het nog niet erger werd is alleen te dnnken aan het optreden van onze organisaties en hun remmend werk Vele werkgevers stonden on het standpunt, dat dan pas weer behoorlijk werk zou zijn te krijgen als de ioonen, in vergelijking met de toestand van voor de crisis, verminder? zouden worden met 50 net. Rekening hou dend met dit alles, is die drang naar ver betering, nu er weer werk kwam en ook weer hetere prijzen gemaakt kunnen wor den, alleszins natuurlijk en ook volkomen geoorloofd. Alleen maar, niet aan elke wensch, hop begrijpelijk en hoe geoorloofd ook kan altoos worden voldaan. Zoo ook hier. Rekening met gehouden ook met de economische mogelijkheden en die zijn tot op dit ooo-enhlik in onze industrie nog zeer henerkt. Ter verkrijging van werkeliike en blijvende verbeteringen zal voorshands nog zper voorzichtig moeten worden onpetreden. Maar dan toch opgetreden. Het hoofdbe stuur staat zonder eenige reserve op het Standpunt, dat de mogelijkheden die er zijn, uitgebuit dienen te worden. Gedurende de laatste maanden is in die richting reeds onafgebroken gewerkt en niet zonder suc ces. Belangrijke verhoogingen zijn aan meerdere ondernemingen gehoekt, kunnen worden: wel hoofdzakelijk nog voor de ior.- gere arbeiders, wier positie al heel scheef was geworden, doch ook voor de volwasse- In dit verband releveert spreker de ipng- ste wilde acties te Amsterdam, waartegen hij krachtig profpsteeert Willen de arhei- ders hun positie onherstelbaar schaden, dan moeten ze dezen weg on Wat ons he- treft, gaat spreker voort, wij blijven, wat er ook gebeure. den weg verkiezen van het ge- ren-Pld en eerlijk overleg Mocht dn houding echter van dc werkgevers ons dwingen te gaan in and^rp richt»ne dan zullen we met een even vrije consciëntie het hranas aan trekken en met dc strüdbiil gewnnend de rechten der arbeiders op deze wiize ver dedigen. Wij zijn ook daartoe bereid en in Als spreker dan nog verschillende andere nrties de revue heeft laten nasseeren geeft hii een uitvoerige hesrhomving over den al- gemeenen wereldtoestand die naar ziin oor deel. nog aRoos. inzonderheid voor den ar beidenden stand buitengewoon gevaarlijk Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL 1. Chr. Hist. Unie. 2. Kath. Dem. partij. 3. R.K. Staatspartij. 4. Vrijheidsbond. 5. S.D.A.P. 6. N.S.B. 7. Staatk. Geref. .partij. 8. A.R.-partij. 9. V.D.B. WAALWIJK VIERT FEEST Mijlpaal in de geschiedenis van Van Harens Schoenenconcern Opening van het 50ste filiaal en van de nieuwe lederfabriek De bevolking van het nijvere industrie stadje W aalwijk in de'Brabantsche Lang straat was gister getuige van een ongewoon feestelijk gebeuren: de opening van het 50o filiaal in Nederland en de officieele inge bruikstelling van de nieuwe lederfabriek der N.V. Ivo van Haren's Schoenfabrieken. Waalwijk is de bakermat van dit schoe nenconcern, dat de laatste jaren stormender hand het hart van het Nederlandsche pu bliek heeft veroverd. Wel zeer snel is het met van Haren's producten excelsior gegaan en men schijnt daar in Waalwijk over een probaat middel te beschikken om de crisis te overwinnen! Want terwijl heel Neder land de slagen van de wereldcrisis opving, de schoenenindustrie werd lamgeslagen, en tal van concerns reorganiseerden, stampte de heer I. van Haren een geheel nieuw schoenenconcern uit den grond. Het streven was hierbij om de detailprijs van het pro duct aan te passen aan de gedaalde koop kracht van het publiek. Dit streven had succes! Immers werd op 23 Augustus 1929 te Rotterdam in een twee tal winkels de verkoop aangevangen. Dat was dus een heel bescheiden begin. Doch thans is dit kleine stekje uitgegroeid tot een flinke krachtige boom: 50 filialen in het land (binnenkort worden er nog weer 3 geopend), 4 fabrieken te Waalwijk een productie van 21000 paar schoenen per week of ruim 1 miilioen paar per jaar, en last not least een staf van medewerkers welke uit 1400 personen bestaat! Het behoeft geen beloog dat de opening van het 50s!e filiaal en van de lederfabriek gister te Waalwijk tot uitbundig vreugde betoon aanleiding heeft gegeven. Het winkel personeel kreeg een vrije dag en per auto bus trok men overal vandaan naar Brabant, waar men reeds in den vroegen morgen in opgetogen stemming arriveerde. De ochtenduren werden besteed met het bezichtigen van de in bedrijf zijnde fabrie ken. Na de lunch brak het hoogtepunt van den dag aan. Om twee uur 's middags defi leerde lanes hot nieuwe filiaal het gansehe personeel, terwijl voor den ingang de Direc tie en tal var. genoodigden, w.o. de Burge meester van Waalwijk zich hadden op; steld. Aan luide toejuichingen heeft het niet ontbroken! Onvergetelijk zal echter blijven de ope ning van de nieuwe lederfabriek welke te drie uur plaals vond. Op de versierde bin nenplaats vonden de honderden genoodig den met het personeel een plaatsje en daar hebben de toespraken, gclukwenschen en cadeaux niet ontbroken! Het eerst voerde de heer C van Baren het woord, waarna de Burgemeester van Waalwijk de heer E. C. J. M 0 0 n e n na eer korte rede de nieuwe fabriek in bedrijf stel de: fanfares schetterden, het publiek juichte, de stoomfluit gilde en hiermee vermengde zich het eerste gegons der machines van de geopende fabriek. Na enkele minuten keerde de rust weer en werd nog het woord gevoerd door de heeren I.ombards, van Keulen (de oudste hedrijfschefen de Munnink procura tiehouder. die namens het geheele perso neel een prachtig Delftsch tegeltableau aan bood. De beer I. van Haren heeft tenslotte een hartelijk woord van dank gesproken voor deze onvergetelijke hulde, waarna een „Lang zal hij leven" weerklonk. De Rondgang door de nieuwe fabriek volg de terwijl de Directie een drukbezochte re ceptie hield in Hotel Verwie! Uiteraard duurde de feestvreugde nog lang na. Het muziekcorps van van Haren speelde vroo- lijke liedies en vooral 's avonds zat de stem ming er opperbest in. De bevolking van Waalwijk heeft met al deze feestvreugde warm meegeleefd. 's Middags was vrijwel het geheele dorp uitgeloonen om het défilé gade te slaan. Tal van bewoners hadden bovendien de vlag uitgestoken, zondat het geheele dorp dezen dag een feestelijk aanzien kreeg. GEMENGD NIEUWS Het auto-ongeluk te Alphen a.d. Rijn Reconstructie van het gebeurde Uit het door de politie ingesteld onder zoek naar de oorzaak van het auto-ongeluk' te Alphen a.d. Rijn waarbij zes personen om het leven zijn gekomen, is komen vast te staan, dat deze moet worden toegeschre- ven aan een defect van de stuurinrichting* De rechter stuurstang van de stuurinrich ting vertoonde een breuk, welke voor een gedeelte reeds lang aanwezig moet zijn geweest. Kort voor het ongeluk is de stang geheel doorgebroken en dit heeft ten ge volge gehad, dat de heer Jongejan, die den wagen bestuurde, de auto niet meer naar rechts kon krijgen. De auto geraakte aan de linkerzijde van den weg op den berm en toen de bestuurder dit bemerkte, heeft hij zoo krachtig gei-emd, dat de auto over den kop sloeg en in de sloot terecht kwam.- Het stoffelijk overschot der slachtoffers zou heden door de justitie worden vrijge geven. De teraardebestelling zal in de res pectievelijke woonplaatsen geschieden. Tragische bijzonderheden Onze Westlandsche correspondent meldt Slechts aan de omstandigheid, dat de drie kinderen, die in het gezin van den heer Jongejan te 's-Gravenzande zijn over gebleven niet elders konden worden ondergebracht is het te danken, dat ook niet de moeder 'bij het vreeselijk ongeval dat gisternacht te Alphen a.d. Rijn plaats vond, is omgekomen. Het plan bestond n.L, dat ook zij de tocht naar Lunteren zou mee maken, doch omdat zij nu voor de drio jongste kinderen moest thuis blijven, gin gen de beide oudste kinderen met huii vader mede. Nu den dood in De ouders van den 27-jarigen F. van den Bos uit 's-Gravenzande hadden hun zoon gewaarschuwd niet mee te gaan met de auto, gezien de gevaren die dreigden in het oude voertuig, dat nu bovendien over belast werd. De raad die In den wind werd geslagen* heeft zich wel vreeselijk gewroken. De echtgenoot van Mevr. Meuldijk-Wils uit Hoek van Holland, vaart op een vrachtboot van de Batavicrlijn en was gisternacht uit Hamburg vertrokken. Geheel onbekend met het. vreeselijk lof dat de moeder van de beide meisjes had getroffen, ontwaakten de kinderen gister morgen; de huren durfden haar het nieuws niet te vertellen. En vroolijk bleven de kin deren spelen. De heer Jongejan was aanvankelijk voor nemens de reis per autobus te maken, doch omdat hij gaarne auto reed, huurde» hij een auto bij den verhuurder P. Vonk' te Hoek van Holland. De beide jongelieden van denJJos en: Mej. de Roov uit Honselersdijk, zouden dezen zomer in het huwelijk zijn getreden. MOTORFIETS BOTST TEGEN AUTO Een ernstig en een licht gewonde Op den Straatweg R ij s s e n-H 011 e n tó een auto bestuurd door den chauffeur W. B uit Almelo, in botsintr gekomen met em uit tegenovergestelde richting komend mo torrijwiel. waarop de Inspecteur van Politic A. Bruining uit Enschedé en als duopassa- giere zijn echtgenoote waren gezeten. De motorrijder sloes tegen den grond. Me vrouw Bruining werd zeer ernstig gewond en is in bewusteloozen toestand naar een: ziekenhuis te Almelo overgebracht. Do heer Bruining kwam er met lichte verwondingen af. De motorfiets werd ernstig beschadigd. De schuld ligt vermoedelijk hij den chauf feur uit Almelo, dio te veel 00 de linker helft van den weg zou zijn gekomen. VOOR F 600 ONTVREEMD BIJ INBRAAK Gedurende de afwezigheid van de familie S.. wonende aan de Paulus Potterlaan, in het Rembrandtkwartier te Na ar den, heb ben onbekenden zich, door verbreking \an een ruit in de keukendeur, toegang tot dc woning verschaft. De inbraak werd Maan dagmorgen ontdekt door den melkboer, dio onmiddellijk de politie waarschuwde. Bij onderzoek bleek, dat alle kasten en lad'n,- waar sleutels op waren, onderzocht waren* De familie, die in Apeldoorn vertoefde, werd direct gewaarschuwd, waarna men kon constateeren, dat voor een bedrag "van f 600 aan tafelzilver ontvreemd was. Hef onderzoek wordt voortgezet. N.S.B.-ERS GEMOLESTEERD TE ARNHEM Toen Pinkstermaandag, tijdens de grootci drukte omstreeks half zeven dc vele auto bussen van den N.S.B.-Landdag Arnhem.' passeerden, werd, de inzittenden op enkele, plaatsen door communistisch gezin-Ie perso nen gemolesteerd. Voora' op den Ve'perbin- nensingel nabij het Koningsplein was dit erg Men nam steenen en stukken hout. dio er in ruime mate bij den sehomvburghouw voorradig zijn, op en smeet die naar dc bus- m. gelukkig zonder ongevallen te veroor zaken De politie trad tegen de ordeverstoorder* streng op en dreef ze uiteen, zelfs :v.et der. gummistok. Een persoon werd gearresteerd en eenige uien in politiebureau opgesloteu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9