Jlirnwr geiïtsrljr (ümtrottt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken H0TEL-HAMD0RFF Drie gebouwen met 7000 Colijn- hoorders in Den Haag abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6088 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 19 MEI 1937 18e Jaargang Stfctrtfntirprijjat: Van I tot 5 regels 1.17 7» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer0.45 loot het bevragen aas 'I bureau V wordf berekend 0.10 CHRISTELIJK ONDERWIJS IN INDIE Wanneer een Christelijke school in Neder land een halve eeuw bestaan heeft, dan roemen wij de geloofsmoed en opoffering der .vaderen, die het waagden om zonder eenige Subsidie een Christelijke school te stichten. Immers, de scholen welke vóór 1889 tot stanc. kwamen, moesten zich zelf redden, van subsidie was nog geen sprake. Pas in ge noemd jaar kreeg een school met alleen een ihoofd ƒ250 subsidie en een met twee „leer krachten" vier honderd gulden. De Ghristelijke onderwijzers van die tijd hebben zeker ook hun offer gebracht: het sa laris der klasse-onderwijzers schommelde omstreeks 1890 om de 500 gulden; wegens ihet tekort aan personeel steeg het op afgele gen plaatsen soms tot ƒ550. De ouders, vooral de onbemiddelde brach ten echter vaak nog grooter offer. Naast het schoolgeld, dat hoog was, kwam de aanvul lende Unie-collecte en het gebeurde, dat deze in een kleine plaats met minder dan hon derd sohoolgaande kinderen ƒ500 of meer opbracht. Dèt was meeleven en wij vergeten de be- teekenis van deze liefde voor de eigen school niet Maar in het moederland stond het Christe lijk volksdeel toch altijd sterker dan in de gebieden overzee. Niet weinig scholen hier zonden er reizende collectanten op uit en deze scharrelden bij geloofsgenooten in heel het land een flink deel van de bouwsom bijeen. Dit saamhoorigheidsgevoel miste men bij na geheel in Ned. Indië. De groep van Christusbelijders was daar kleiner en men leefde meest in de „verstrooiing". En toch .vergat men daar de doopbelofte niet, maar men streefde naar Christelijk onderwijs voor zijn kinderen. Met eerbied zijn wij vervuld tegenover de kloeke en moedige belijders, die reeds in 1887 te Batavia de hand aan de ploeg sloe gen voor ae stichting van een Christelijke «chool. Ook daar viert men dit jaar een schooljubileum en het verbaast niet, dat „de Banier", het Christelijk Weekblad voor Ned. Indië aan dit belangrijke feit een dankbaar artikel wijdt Op 16 Januari 1887 werden de statuten goedgekeurd van de „Vereeniging, tot het oprichten, besturen en instandhouden van scholen met den Bijbel te Batavia". Daarmee was de eerste officieele stap ge daan om te geraken tot Ghristelijk onder wijs. Maar gemakkelijk was het niet gegaan. iVan het Bestuur in die dagen werd gezegd: „Die heeren jagen een droombeeld na. Waar Indië ook de bodem voor leent, voor een school met den Bijbel niet". Het Bestuur liet zich echter door al deze soort opmerkingen niet ontmoedigen en op 25 September 1888 werd de eerste school ge opend in een woonhuis. Er waren 19 leerlin gen. Van subsidie was natuurlijk geen sprake. Die kwam pas in 1S90, doch toen werd ook de tweede school geopend', nl. op Salemba. Eigenlijk kwam er pas in 1909 aan merkelijke verlichting en erkenning door de overheid. Maar, zegt de Banier, als we nu aan het einde der vijftig jaren het geheel over zien, dan mogen we spreken van groote ze gen. Een twaalftal lagere scholen, een drie tal Mulo scholen, een Kweekschool, een A.M.S. en straks met Augustus een H.B.S, 'die van a'en Directeur van Onderwijs en Eeredienst terstond heeft verkregen de ge lijkwaardigheid. Waarlijk, God heeft de ge loofsmoed der stichters niet beschaamd. Prinselijk Paar in Engeland H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gister te Londen terugge keerd om daar wederom aan diverse feeste lijkheden ter gelegenheid van de kroning van het Britsche Koningspaar deel te ne men. Zij zijn thans de gasten van Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen Nederlandsch gezant te Londen. Te hunner eere werd gis termiddag in het Nederlandsch gezantschap een receptie gehouden, waar honderden leden van de Nederlandsch© kolonie te Lon- 1 den voorbij het Prinselijk Paar defileerden. De Prinses, gekleed in een charmant na middag toilet van diep rose zijde, nam met innemende vriendelijkheid de bewijzen van 1 eerbied 'in ontvangst. Gisteravond hebben de prinses en de prins het diner ten huize '.Van lord Londonoderry bijgewoond. Vandaag zou het Prinselijk Paar aanzit ten aan een diner ten huize van den Neder- landschen gezant welk diner door ©en re ceptie zal worden gevolgd, waarop verschei dene leden der Engelsche Society aan het Prinselijk Paai zullén worden voorgesteld. Het Prinselijk Paar zal Donderdag de vlootrevue te Spitsihead bijwonen. Zaterdag zal per Hr. Ms. „Java", via Harwich, de terugreis naar het vaderland worden onder nomen. KERKBOUW TE SCHEVENINGEN De raad der Geref. Kerk te Scheve- ningen heeft gister aanbesteed het bou wen van een kerkgebouw (1100 zitpl.) met dienstvertrekken en kosterswoning op een terrein aan de Tesselschestraat te Scheveningen. Laagste inschrijver was de hee^ X, J. Rot, te den Haag voor f 57.777, MINISTER KOHT IN ONS LAND Aanvulling van de Oslo-Conventie Een oriënteeringsreis De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken( de heer H K o h t, brengt deze week een bezoek aan ons land. Hij blijft hier tot Vrijdag. Vandaag brengt hij een bezoek aan zijn Nederlandschen ambtgenoot, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, die hem Donderdag een lunch zal aanbieden. Vrijdag reist de heer Koht naar Brussel, waar hij een onderhoud met den heer Spaak, den Belgischen minister van Buiten landsche Zaken, zal hebben. Gevraagd naar het doel van zijn reis ant woordde de heer Koht hierop ongeveer als volgt: On 26 dezer komt de assemblee van den Volkenbond te Geneve bijeen. De agenda bevat geen punten van groot belang: slechts het verzoek van Egypte om als lid van den bond te worden aangenomen en de verkie zing van een rechter in het permanente hof van internationale Justitie. „Het is echter zeer goed mogelijk, aldus minister Koht. dat er andere belangrijker punten van bespreking in Geneve aan de orde zu'len komen". Verwacht wordt zeide de Noorsche minis ter, dat de Abessijnsche kwestie weer aan de orde zal komen. ,.In welken vorm weet niemand Maar nu dit verwacht wordt, leek het mij gewenscht. eens met mijn Nederland 6chen en Belgischen ambtgenoot van ge dachten te wisselen over de houding*, die de kleine staten in dat geval zullen aan nemen". Dan is er nog een andpr punt, dat minis ter Koht met de heeren de Graeff en Spaak zou wenschen te bespreken. Het lijkt hem gewenscht de mogelijk heid te onderzoeken of de Oslo-conven tie niet zou kunnen worden aangevuld met een overeenkomst van politieken aard in dier voege, dat de onderteeke naars een conventie zouden opstellen met betrekking tot de regeling van de controle op de bewapening in hun landen. Tegelijk met de assemblee komt immers te Genève het bureau van de ontwapeningis conferentie bijeen. Van de werkzaamheden van dit bureau heeft minister Koht geen groote verwachtingen. Wel heeft hij ver trouwen in de beraadslagingen van cle kleine Staten onderling over het vraagstuk der ontwapening, die dan het initiatief zou den kunnen nemen tot een conventie als hierboven bedoeld. „Het is een oriënteeringsreis die ik op weg naar Geneve heb ondernomen en die mij, naar ik hoop, in staat zal stellen op de hoogte te komen van de inzichten van mijn Nederladschen en Belgischen ambtgenoot over vraagstukken van international beteekenis, die te Genève in bespreking kunnen komen". Steun aan de Zoetwatervisscherij Welke bedragen ter beschikking worden gesteld Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 1936 onder bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan zoetwatervisschers. Aan vis- schers die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal een bedrag van ten hoogste f 93.50 per visscher worden uitgekeerd; aan visschers, voor wie de zoet watervisscherij het hoofdmiddel van be staan vormt een bedrag van ten hoogste f 55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend aanwenden voor het aan schaffen, vernieuwen of herstellen van vis- scherijbenoodigdheden in den ruimsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vrij in hun keuze van leverancier. Degenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Nederland- sche Visscherij Centrale, Juliana van Stal- bergplein 3—4, 's-Gravenhage. DeStadt-Schanke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 115 1.40 ELK DINER EEN TOPPRBSTATIEi LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch, heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS De wensch van het A. R. volk Colijn weer aan het roer De hand met het beginsel nauwer aangehaald Ook de Residentie heeft thans haar grooten Colijn-avond gehad en daarmee is wederom een contingent van 7 a 8 duizend belangstellenden aan de eere-lijst van onzen minister president toegevoegd. Vroeg, héél vroeg, waren ze geko men. teneinde zich een zoo goed mo gelijk plekje te verzekeren. Allereerst uit Den Haag zelf. doch naarnaast in groote getale uit de randgemeenten. Ja zelfs uit Leiden, Delft en Rotter dam zagen we bekende gezichten, die er blijkbaar in de plaats hunner inwo ning hadden naast gegrepen. Ir. de zaal, dde zich in weinige oogenblik- ken tot de nog toe vulde, prijkte op het po dium een door oranje omzoomd portret van H. M. de Koningin, waarboven een kroon, terwijl aan weerszijden er van de beelte nissen van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard waren opgehangen. De daar onder aangebrachte spreuk „God, Nederland en Oranje" liet tenslotte aan de duidelijk heid van het karakter dezer vergadering geen twijfel meer over. Verder zagen we nog doeken met opschriften en vlaggen, die aan het geheel een fleurig idee gaven. Nadat de tijd, die aan het eigenlijke aan- vangsuur vooraf ging. was gevuld met het zingen van nationale en andere liederen, op het orgel begeleid door den heer Van der Laan, werd het Wilhelmus op machtig? wijze ingezet als sluitstuk van dit r.iert-off' cieele gedeelte. Dan, zoo geheel onverwachte, harst het applaus los; hert publiek op hert; dichtbezetre podium, maakt ruim baan, en even later doet onze premier zijn intrede, voorafgegaan, door het bestuur van de centrale a.r. kies- vereeniging. Het applaus zwelrt nog meer aan zoodat hooren en zien vergaan, totdart Dr. Colijn weer het bekende afwerende ge baar maakt en 'n stilte intreedit, weike aan stonds wordt weggedrongen door <te zegen bede uit Psalm 134 3. diie uit de bijkans 3000 kelen vol devotie opsitijgt. De heer Smitskamp opent De heer H. Smitskamp, voorzitter der Kiesvereeniging, heet allen welkom, laat zingen Psalm 89 7 en 8 en leest Psalm 97 Wanneer hij dan een gebed heeft uitgespro ken herinnert spr. er aan, hoe Dr. Colijn op dit ©ogenblik voor de 39e spreekbeurt -taat Men heeft u, aldus spr., een afgeleefde grijsaard genoemd, doch afgezien van het kwetsende in deze betiteling blijkt de wer kelijkheid wel heel anders te zijn (applaus). Thans is het nieuwtje daar af en noemt men u een toovenaar (groote vroolijkheid). Doch wij, die u kennen als een Christen Staats man, zien u als een ridder zonder vrees of blaam (daverend applaush Hoewel u zelf uitdrukkelijk verzocht hebt niet over de kabinetsformatie te spreken mogen we, nu we zoo onder elkaar zijn, toch wel de vurige hoop uitspreken, dat gij straks weer de plaats op de commando-brug zult Innemen (daverend applaus). Vervolgens werden door een dochtertje van deii heer Smitskamp aam mevrouw Colijn onder luide toejuichingen bloomen aange boden, waarvoor haar echtgenoot hartelijk dankte, om dan zijn rede aan te vangen. Dr. Colijn spreekt De verkiezingsstrijd, welke dirtmaal wacht, onderscheidt zich wel in sterke mate van vorige. Allereerts is de belangstelling veel grooter. Voorts staat, als spr. het goed ziet, de strijd op hooger peil. Er is i. h. a. meer waardeering voor elkanders overtuiging, heigeen hprt saamhoorigheidsgevoel slechts ten goede kan komen. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Zoo zijn er, die de mededeeling laten rondrijden, als zou het huidige kabinet de renteka-art om hals hebben gebracht. Ook verneemt men bijvoorbeeld ontstellende denkbeelden over hef Staatspensioen. Doch overigens gaat tiei mei den onderlingen strijd nogal. Ten derde valt van dezen strijd op te mer ken, dat er veel meer gesproken wordt over de voorbije dan over de komende vier jaar. Dat is ook wel eens anders geweest (groote vroolijkheid). Dr. Colijn schetste vervolgens den gang van zaken, die het Kabinet in 1933 had aan getroffen en verdedigde het gevoerde Re- geerbeleid. Op tal van punten werd de Pre mier hartelijk toegejuicht. Dr. Colijn erkende eerlijk, wel eens moei lijke nachten te hebben gehad, doch, aldus spr., indien men zich gedragen weet door een hooger beginsel, gelijk dat in Psalm 27:7 is vervat, dan alleen is het mogelijk het roer van staat onder de gegeven omstan digheden te blijven hanteeren. Op verzoek van den spreker zongen allen daarop, ge noemden Psalm, waarna een korte pauze in trad. De stem van den luidspreker Al gauw klonk toen de stem van den luidspreker door de zaal van K. en W. daar Dr. Colijn zich inmiddels naar het circus begeven had In het Circusgebouw In het Circusgebouw werd de komst van Dr. Colijn met spanning afgewacht. Het was hier mud en mudvol, zoodat velen zich nog gelukkig prezen een staanplaats te hebben veroverd. De circusruimte was eenvoudig, maar levendig versierd. Daartoe waren allerlei at tributen uit de visscherij benut. Netten hingen in sierlijke slingers in de hoogte, af gewisseld door dobbers. Het nationale doek en onze verkiezingsbiljetten verhoogden de levendigheid, terwijl in de omgeving van het extra gemaakte podium een eenvoudige palmversiering was aangebracht. De leider van de Scheveningsche bijeen komst Mr. J. W N o t e b o o m, sprak een enthousiast openingswoord, waarin hij zei- de, dat de verkiezingsstrijd ook een ant woord zal moeten geven over de richting waarin ons staatsbestel zich zal ontwikkelen We hopen van harte, dat de uitslag van deze verkiezingen zoo moge zijn, dat aan Dr. Colijn zooniet de leiding, dan toch een belangrijk aandeel in de uitvoering van de staatstaak in de naaste toekomst zal worden toevertrouwd. We willen van avond ook den band met hem versterken en hem steunen bij de ver vulling van de taak, welke hem zal worden opgedragen. Met groote aandacht werd daarna geluis terd naar het eerste deel van de rede van Dr. Colijn, welke op voortreffelijke wijze overkwam. Om half 10 kondigde een aanzwellend ge juich de komst van den minister-president aan. Toen hij met vlugge stap „de arena" binnenkwam vloog alles omhoog, de han den kwamen stevig op elkaar en onder een ware ovatie arriveerden Dr. Colijn en mevr Colijn op het podium. Spoedig wenkte hij met de hand. De op gelaaide geestdrift legde zich en spoed'g had de welkome redenaar het woord. Met groote aandacht enkele malen door applaus onderbroken werd het vervolg der rede aangehoord die haar einde vond in een slot, waarin Dr. Colijn er van ge tuigde, dat alleen erkenning van Gods op permacht weer rust kan brengen in de op wogen volkerenwereld. Dan komt de rust In dat besef verzocht hij uitdrukking te geven aan wat in ons aller binnenste leeft door te zingen Ps. 1211 en 3. Staande werd aan dat verzoek voldaan. Op verzoek van Dr. Colijn werd niet meer geapplaudisseerd. Mr. Noteboom sprak een kort dank woord. waarin hij er op wees dat Scheve ningen wel stuurlui heeft .maar in politiek opzicht zijn het stuurlui aan den wal. Niet temin vertrouwen we echter Dr. Colijn ten volle als stuurman aan boord van het schip van staat In zijn woord hebben we gevoeld de diepe geloofstrouw. Daardoor is er een sterke band tusschen hem en ons en ook tusschen hem en vele anderen. Tenslotte uitte spr. den wensch, dat de uitslag van den stembusstrijd er toe moge leiden, dat we hem opnieuw zullen zien als stuurman aan boord van het schip van staat met H. M. de Koningin als kapitein op de brug. Nadat Dr. Colijn was voorgegaan in dank gebed, vertrok hij naar de nieuwe Zuider kerk. Onderwijl weerklonk Da Costa's be kende strijdzang. In de Zuid er kerk D i e Hagenaars, welke nóch in 1 Getbouw, nóch in het Circus een plaats hadden kun nen krijgen verzamelen zich in de Zuider kerk. waar de rede door geluidsoverbrenging was te beluisteren. Ook hier was het vol en men waardeerde het ten zeerste, dat tegen kwart voor elf Dr. Colijn, mevr. Colijn en hun zoon Dr. A. H. Colijn ook hier nog een bezoeik aan de broeders brachten. Als één man verhieven de aanwezigen zich van hun zetel toen de Minister-Presi dent binnentrad. Dr. Colijn terstond hert woord voerende, merkte op, dat hij niet meer over politiek zal spreken. Hij wenschte alleen iets over den geestelijken achtergrond en ondergrond te zeggen. Alleen hij kan zegen verwachten die gehoorzaam is aan de Goddelijke ordi nantiën. Wie daarmee geen rekening houdt zal tot de overtuiging komen, dat de mensch een gebroken rietstaf is. die onze hand door boort. als we er op willen steunen. We hebben ons vertrouwen te stellen op Hem, die alles schiep door het woord Zijner kracht, en Die hemel en aarde regeert. Hij zal ons in moeilijke tijden niet verlaten. Meer wil ik, aldus spr. nu niet meer zeg gen. Het is langzamerhand kinderenhedtijd geworden. Morgen wachten ons de plichten weer, die we trouw hebben te vervullen. Een bevolkingsgroep beleedigd Mr A. H ij m a n, advocaat te Rotter dam, heeft aan den bevoegden officier van justitie den volgenden brief gericht: „Beleefd verzoek ik u op grond van artikel 137C van het Wetboek van Strafrecht een vervolging in te stellen tegen de personen, die verantwoordelijk zijn voor het hoofd artikel in het Nationale Dagblad van 13 dezer, welk artikel zich in beleedigenden vorm uitlaat over de Jod""*i, dde immers ook hier te lande een groep van de bevolking vormen. In het bijzonder wijs ik u op de navolgen de passages: Het was de Joodsche gouddorst, die hen verleidde om ons Afrikaansche broedervolk te berooven. Evenals dat rijk in ie oudheid ten gronde ging toen de Jodin Esther aan het hof van den - oning, op sluwe wijze, was binnengeloodst, dreigde ook voor Engeland een -elfde lot door de verbinding van Edward met de Jodin mrs. Simpson. Zal het hem gelukken het Engelsche volk te zuiveren van de volksvreemde rasbedervers? Voor h<- -ment van het opzet wijs ik u vooral op de leugen, dat de vroegere mrs. Simpson een Jodin zou zijn." Naar aanleiding van hït gebeurde heeft de heer Mclchers, dien ir Mussert, volgens zijn le met een zweep, geslagen heeft, nog een tweede klacht ingediend, en wel tegen de redactie van het Nationale Dagblad wegens beleeoiging. Deze klacht betreft de volgende zinsnede: „De algemeene leider heeft zijn laagharti- gen aanvaller het eenige antwoord gegeven, dat deze heele ontaarde, verbasterde volks- frontschare verd;ent; hij haalde een zweep over het aangezicht van den lafaard en toe kende hem daarmede, tot wat de man is: een uitgeworpene uit de gemeenschap der ras echte Nederlanders." Verkeerde aanpassers? Hoed en Jas van Minister Colijn verdwenen Op verkiezingsmeetings komt men er niet altijd zonder kleerscheuren af. Zelfs Dr. Colijn niet, hoe schitterend zijn tournée ook verloopt. Want gisteravond wa ren op hert moment, dat de Minister presi dent het circusgebouw verliet om naar de Nieuwe Zuiderkerk te gaan, zijn hoed en jas verdwenen. Was er een verkeerde aanpasser aan het werk geweest of een al te gedienstige volge Itng, die een beter plaatsje voor de kleeding- stukken had gezocht dan de stoel, waarop ze lagen? We weten het thans nog niert. Gelukkig viel er gisteravond een malsch zacht regentje en was het geen waaghalzerij om zonder hoed en jas naar de Zuiderkerk te gaan. Maar het comité van ontvangst heeft misschien, toen de Minister atzoo ge kleed arriveerde, toch een oogenhlil: ge dacht: Doet de jeugdige grijsaard ook al aan dat moderne gedoe mee? Laat ons. hopen, dat jas en hoed terecht komen en anders? Ja, dan'moet Dr. Colijn maar een ander stelaanpassen. Dat kan hij zelf toch ook wel? En leeringen wek ken, maar voorbeelden trekken. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gisteravond is te Giessendamhet 4-jarig zoontje van K. Nederveen vchtei een vrachtauto om den weg overgestoken en dooi een personnauto. bestuurd door H. ui' G.essendam, gegrepen. Hert kind werd zwaar gewond en is vannacht aan de gevolgen vau het noodlottig ongeval overleden. Hollandsche Mij. van Landbouw Algemeene vergadering te Rotterdam Onder voorzitterschap van den heer P. Stapel Czn. werd heden te Rotterdam de 144ste algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw. De Voorzitter wees er in zijn openings woord op dat onze muntdepreciatie een al- geheele omkeer heeft gebracht ia ons eco nomisch leven. De verbetering der wereilu-conjunctuur welke een algemeene stijging der prijzeD inhield, heeft zich niet alleen in 1936 duide lijk geopenbaard, doch zich ook in 1937 krachtig voortgezet. De vraag naar grondstoffen is sterk toe genomen. Als gevolg daarvan schijnen cle prijsstijgingen dan ook bij de grondstoffen het hoogst. Granen zijn in de eerste maan den van dit jaar regelmatig in prijs geste gen. Ook de suikerprijs steeg. Geen lam van beteekenis, waar men ndet in meerdere of mindere mate duidelijk een opleving kon constateeren. Wat ons land betreft konden wij in de eerste helft van 1936 nog maar weinige er dan dikwijls heel zwakke symptomen var. opleving zien. Omstreeks November konden we consta teeren, dat de algemeene toestand in ver gelijking met November 1935 gunstig wa? geworden. Helaas hebben wij zulks niet kunnen constateeren voor onzen akkerbouw, Veehouderij en tuinbouw. Wel is waar zijn wij in de gelegenheid geweest om voor bepaalde producten te profiteeren bij den export van Voelt U toot een prettig en dankbaar beroep 7 Volo dan onze schriftelijke cursus KINDERJUFFROUW, KINDERVERZORGSTER Gratis plaatsingsbureaa Vraag zonder verplichting inlichtingen bij ASS.Q Nieuweplein 31. Arnhen\ Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Rijksmiddelen hebben, voor wat de niet-directe belastingen aangaat, in April 34.489.300 opgebracht, zijnde ruim 1 millioen minder dan in Maart, doch 5.784.000 meer dan verleden jaar. De opbrengst over de eerste vier maanden was 133.704.500, of 18.687.000 meer dan een jaar geleden. Vergadering van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers(essen) te Rotterdam. Dr. Colijn heeft gisteravond in Den Haag gesproken. De vaststelling van de nummering van de lijsten voor de Eerste Kamerverkiezingen De Nationale Vereeniging ,,Pro Rege" heeft gister te Utrecht vergaderd. De jaarvergadering van de Chr. Me- taalbewerkersbond wordt heden en mow gen te Apeldoorn gehouden. Zestiende algemeene vergadering vaü de Bond van Vereenigingen voor Chr« Bewaarschoolonderwijs. Het Permanente Hof van Internatio nale Justitie heeft de behandeling van de Nederlandsch-Belgische procedure voort gezet Chr. Geref. Predikanten-conferentie te Apeldoorn. Nadere bizonderheden over het ongeluk te Alfen a.d. Rijn. De Noorsche Minister van Buitenlands sche Zaken brengt dezer dagen een bes zoek aan ons land. Mola's troepen hebben in Biscaye de stad Amorebieta ingenomen; zij moet eeni brandende puinhoop zijn. De niet-inmengingscommissie heeft zicbi opnieuw beraden over de humaniseering van den burgeroorlog. Het kabinet-Negrin heeft een regees ringsverklaring afgelegd. Voor de Engelsche jeugd heeft Baldwiö in Londen een afscheidsrede gehouden. UW INKOMEN hangt af van Uw be kwaamheid en van de WIJZE waarop Gij Uw bekwaamheid aanwendt Train Uw efficiency. Vraag ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Damrak 68, Amsterdam fl.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99% CONVERSIE tot nadere aankondiging der 5 en iy2 Pandbrieven in 4 PANDBRIEVEN 99»/4 ZEER VOORDEELIGE SNEEUWPLOEGEN ZANDWAGENS Gebruikte VUILNISWAGENS SPROEIWAGENS I BAGGERWAGENS Alle nog in uitstekenden staat verkeerend. Te bevragen bij: NV. METAALMAATSCHAPPIJ van S. A, VLES ZONEN - ROTTERDAM Telefoon 20400 4 lijnen de depreciatie van den gulden, waardoor we niet alleen soms hoogere prijzen maak ten, doch tevens grootere kwanta konden uitvoeren, maar op de binnenlandeche markt gelukte het dikwijle ndet om een zoodanigen hoogeren prijs voor de produc ten te bedingen, dat de stijging van de pro ductiekosten als gevolg van de depreciatie daarin naast een belooning voor don onder nemer, een vergoeding vonden. JONGETJE VERDRONKEN Gistermiddag om vier uur viel het zes- ia rige zoontje van schipper van Soest te Blerick die met zijn schip aan de Oude Staai lag van het vaartuig in de Maas Hoe wel hel kind spoedig kon worden gered, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het lijkje is naar het St Josephziekenhuia te Venlo vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1