llieuiac £riïtsdjt Gumrmtf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE PINKSTERGEEST Pinksteren KIEST... abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post '2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* et Zondagsblad niet afzonderlijk verkriigbaaf A°. 6086 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 15 ME11937 18e Jaargang Sbtetentieprijjtn: Van I tt>! 5 regels1.177» Elke regel meer 032'6 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer f 0l45 *oor bet bevragen aaa '1 bureau wordt berekend 0.10 Onze roeping en onze taak De Christelijke feesten vormen één geheel. Het zijn geen los van elkaar staande feiten, maar het eene volgt met goddelijke logica op het andere. Nauwelijks is Christus geboren of zijn kruisdood wordt aangekondigd. Als hij sterft op Golgotha herinneren de vij anden zich, dat hij verrijzen zal uit het graf en op de Paaschmorgen verwijt Jezus zijn discipel .i hun ongeloof. Maar onmiddellijk spreekt hij ook van zijn Hemelvaart tegen de vrouwen. En wanneer hij na veertig dagen afscheid neemt, belooft hij de uitstorting van den Heiligen Geest in het hart van elk der geloovigen en in zijn gemeente. Wie dan ook deze cyclus der heils- feiten breekt, doet aan de eere van „Christus als Middelaar tekort. Er is in onze dagen veel geestelijke opwaking; veel vraag naar godsdic Wij moeten daar oog voor hebben; te meer omdat dit vragen naar geestelijke goederen samenvalt met maatschappe lijke nood. Zulks wil zeggen, dat er be hoefte is aan troost, welke in de stoffe lijke dingen niet te vinden is. Het aardsche kan niet bevredigen; zonder het bovennatuurlijke kan de onsterfe lijke menschenziel het niet stellen. Wat zullen wij met deze vraag naar religie doen? Zal ze ons onberoerd laten omdat hier immers geen sprake is van ware bekeering des harten tot Chris tus? Dat is wel de gemakkelijkste, maar het is niet de Schriftuurlijke weg. Denk aan Jezus en den rijken jongeling, die „niet ver was van 't Koninkrijk Gods". Wat dan? Pinksterfeest en zendings roeping gaan samen. En Christenen behooren altijd uit te zien of ergens ook „een geopende deur" is voor het Evangelie. Thans staan er alom deuren van menschenharten open; het ware schrikkelijk plichtsverzuim, wanneer de gemeente van Christus nu haar taak tegenover de zuchtende wereld niet verstond en niet van, de troost van Pinksteren sprak. De Heilige Geest is de trooster. Daartoe is Hij gezonden uit den hemel. Dat mogen, dat moeten wij tot een zuchtende wereld zeggen en Pinksteren zelf geeft de gang der prediking aan. De menschheid kan niet toe met de wereld der stoffelijke dingen. Wij moe ten haar zeggen, dat er werkelijk een onzichtbare wereld is. Daarin vergist zij zich niet. En ook, dat uit dien hemel troost nederdaalt op aarde in men schenharten. Doch dit geschiedt alleen door het bloed der verzoening van Jezus Christus: Pinksteren is niet mo gelijk zonder de andere heilsfeiten. Ziedaar dus de aangewezen taak. Het Evangelie van levenstroost prediken, doch nimmer losgemaakt van het Kruis en van Christus. Want de vrede komt niet van binnen, maar van buiten, van boven. Een geestelijke opwaking is niet zonder beteekenis, niet zonder zegen zelfsmaar zonder band aan den Chris tus der Schriften is ze waardeloos voor de eeuwigheid en heeft ze niets van doen met de uitstorting van den Heili gen Geest. Deze had als feit slechts eenmaal plaats en kan nooit herhaald worden, want ze is onafhankelijk van menschen, doch bindt de gemeente voor immer aan haar verheerlijkt hoofd. Daarom is het getuigen van den Pink- stergeest geen spreken over humani teit, naastenliefde en wereldvrede door broederschap, maar prediking van den Christus Gods en van hem alleen, van verlossing door bloed en kruisdood, van vernieuwing en ware bekeering des harten. Echter, nu vervalle men niet in een andere fout, n.l. in deze, dat de teedere mystiek van' Pinksteren slechts voor ons innerlijk leven beteekenis zou heb ben. Integendeel, het is gansch anders. In de eerste plaats zegt de Schrift nadrukkelijk, dat alle Christenen „tot één Geest gedrenkt zijn". Dat wordt ons morgen weer gepre dikt en we zingen er weer van. Men zou haast zeggen: hoe durven we? Want terwijl de moedelooze wereld naar geestelijke dingen vraagt, neemt de verscheurdheid van Christus' Kerk met de dag toe; en speciaal geïtit dat voor de orthodoxe protestanten in ons land. Het is waarlijk geen wonder, dat Rome ons telkens voor de vraag stelt, welke geestelijke kracht een zóó ver splinterde orthodoxie kan ontwikkelen. En nu zwijgen we nog maar over de bittere toon, welke er zoo vaak in onze kringen heerscht. O, het heet, dat we inet droefheid vervuld zjjn over het dwalen van broeders naar ons in ziet dan doch de wijze van bestrij ding maakt helaas vaak de indruk, dat men met genoegen striemen en builen slaat. Hoe kan zoo onze naaste voor Christus gewonnen worden? Want hel gaat er toch niet om of wij gelijk dan wel ongelijk krijgen, maar of het rijk van Christus mag komen. Dat het gevaar voor onbroederlijke bejegening in deze verkiezingsdagen bizonder groot is, behoeft waarlijk geeu nader betoog. Nimmer leest men de woorden leugen, laster, demagogie en bedrog zoo vaak als in deze tijd. Ten onrechte? We zouden het in 't algemeen niet durven beweren. Er is ontzaglijk veel demagogie en daarover moet ge toornd worden. Maar de wijze waarop het geschiedt kan zoo ontzaglijk veel verschillen. Wanneer onze lezers en hoorders overtuigd zijn, dat het ons alleen om de waarheid en niet om de nederlaag van dissidente broeders of felle tegenstanders te doen is, dan zal onze strijd gezegend worden. In de tweede plaats leert het Pink sterfeest ons wat onze roeping is tegen over „zoekende zielen" in het politieke en maatschappelijke leven. Zij erken nen het tegenover zich zelf en tegen over anderen, dat het materialisme geen bevrediging schenken kan; dat er hoogere beginselen zijn dan de vraag naar brood en stoffelijke welvaart; ja zelfs, dat het staatkundig beleid niet los kan staan van godsdienst en geloof. Het is onze taak die begeerte in het rechte spoor te brengen, die geestelijke conjunctuur uit te buiten. Nooit was misschien de tijd gunstiger om de rijke beteekenis van de Christelijke begin selen voor de politieke actie uit te dra gen. Zij immers zijn oorsprong en waarborg onzer geestelijke goederen van vrijheid van geloof; zij geven kracht en weerstand in moeilijke tijden; zij hebben de belofte van het tegenwoordige en toekomende leven. Het is, zcoals een aloud Pinksterlied het zegt: Daal, Schepper Heiige Geest! daal af! Uw adem, die ons 't aanzijn gaf. Herschep, beziel, vervul de borst die naar Uw waterstroomen dorst! Laaf met Uw regens ons gemoed! Stort in onze aadren Uwen gloed! Wie naar Uw komst en roering smacht ontvangt in de onmacht hemelkracht. Loopt als een stroom de vijand aan, O, hef Gij-zelf omhoog de vaan! 't Zal waarheid zijn, waar Gij ons leidt, en vreugde en vrede in eeuwigheid. Werktijdenbesluit voor kantoren Algemeene maatregel van bestuur afgekondigd Gisteren ls uitgegeven Staatsblad no. 844, dat het Werktijden-besluit voor kan toren bevat De inwerkingtreding is bepaald op 1 Juni a.s^ behalve voor bankierskantoren en kantoren voor den geld- en effecten handel, waarvoor de regeling ingaat op 1 September en voor een aantal kantoren, verband houdende met de zeevaart, die voorloopig van de regeling zijn uitge zonderd. Als wij niet diep bedroefd, beschaamd staan bij de scherven Van ingebeeld geluk, dat ons uit handen viel, Daalt nooit de vrede Gods in onze arme ziel; Dan moeten wij de troost des Heiig en Geestes derven. Alleen wie troost behoeft zal op het Pinksterfeest De hulp van 's Heeren Geest om Jezus' wil erlangen Zijn ziel zal nieuwe vreugd in overvloed ontvangen: Het feestgewaad des lofs voor een benauwde geest. Lof zij den lleilgen Geest, Die struiklenden wil sterken En zwakke menschen maakt tot kloeke strijders Gods, Die, bouwend op Zijn Woord als op een vaste rots, Met zwaard en troffel aan des Heeren Tempel werken. (Nadruk verboden) LEO LENS EINDHOVEN ONTVANGT DR COLIJN IN EEN GARAGE Ook hier tekort aan ruimte Tweeduizend menschen binnenhonderden buiten „Voor U gaan wij door het vuur" Evenals alle plaatsen, had ook Eind hoven te kampen met plaatsgebrek onder het devies: „Dr Colijn komt en ruimte te kort". Een definitieve oplossing ken dan ook niet worden gevonden al had de Kiesver- eeniging beslag weten te leggen op de grootste vergaderruimte, welke te vinden was. De garage „Brabantia" aan de Bosch- dijk was omgebouwd in een vergaderzaal, die waardig was om dr Colijn te onvangen. Rondom waren doeken aangebracht met. verkiezingsleuzen, afgewisseld met Oranje vlaggen en de nationale driekleur. De af fiches met het opschrift „Dr Colijn" en .Lijst 3" waren kwistig aan wanden er podium bevestigd, waardoor een stemmig* stot'feering werd verkregen passend bij het karakter van deze verkiezingsvergadering. Zoo waren in deze garage ruim 2000 en achter de garage nog enkele honderden toehoorders bijeen, die geestdriftig onder leiding van den heer Jan van de Rovaart van Utrecht, de tijd kortten met het zingen van vaderlandsche liederen. „We hebben aanpassen geleerd" Even acht uur kwam dr Colijn in gezel schap van dr en mevr. Philips binnen, onder luide toejuiching van de aanwezigen welke overging in het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. De voorzitter, de heer Dekker, opende de vergadering door te doen zingen Psalm 6816 en gebed^ Vervolgens heette hij dr Colijn hartelijk welkom, hem dankend, dat hij op zijn verkiezingstournee ook Eind hoven had willen aandoen (applaus). We zijn, aldus Spr. hier in zoo grooten getale bijeen dat we ons met de plaatsruimte moe ten behelpen, maar we hebben van u aan passen geleerd! Er zijn over u en uw belaid veel verkeerde voorstellingen gegeven, maar wij verklaren dat wij allen voor en achter en naast u willen staan: Voor u gaan wij door het vuur. En zoolang u het roer van Staat in handen houdt zijn wij gerust, ons - ihankelijk wetend bovenal van onzen God. Met luid applaus werd daarna dr Colijn op het spreekgestoelte verwelkomd, waarna in groote lijnen dezelfde rede volgde als in andere plaatsen gehouden. Aan het slot van zijn rede werd door ar Colijn aan het geheele Nederlandsche volk toegeroepen: „Vraagt naar den Heer en Zijne sterkte" en dan kunt ge het ook zeggen met den Psalmist: „De Heer is mij tot hulp en sterkte". Na het zingen van dit Psalmvers sprak de voorzitter nog een kort dankwoord, waar na dr Colijn werd toegezongen de zegenbede uit Psalm 134. Dr Colijn eindigde hieror deze bijeenkomst met dankgebed. Onder applaus begaf dr Colijn zich ver volgens naar buiten. Allen verlieten daarm gesterkt door de rustige, duidelijke uiteen zetting van onzen grijzen Staatsman, de zaal. De Kantoorbedienden demonstratie te Schiedam Geen ongemotiveerd optreden der politie Op vragen van den heer Drop betreffen de het optreden van de politie te Schiedam bij het gezamenlijk solliciteeren van werk- looze kantoorbedienden aldaar heeft de mi rt 'er van Justitie geantwoord: „In den namiddag van 8 April 1937 heeft een groep van 250 k 300 personen zich de monstratief begeven naar den hoofdingang van een der scheepswerven te Schiedam. Zij versperden aldaar op den openbaren weg den uitgang van de werf In verband met 't bmnen eenige minuten te verwachten ver laten van de terreinen van de werf door het personee. (eenige duizenden) dreigde stoor nis van het verkeer en ordeverstoring. Op grond hiervan heeft de commissaris van ipolitie niet gebruikmaking van de door de plaatselijke verordening geschonken be voegdheid aan de demonstranten het be vel doen geven zich onverwijld te verwij deren. Dit bevel is duidelijk hoorbaar gege ven en werd door het meerendeel der aan wezigen opgevolgd. Eenigen verwijderden zich evenwel niet, terwijl in een groep der demonstranten werd geroepen: staan blij ven Met het doel ook de weigerachtigen snel te verspreiden, is toen met kracht op getreden. De Minister ziet voorhands geen bijzon dere aanleiding om de rapporten betreffen de de hierboven omschreven gebeurtenis ter kennis van de Staten-Generaal te bren gen. Daargelaten of, achteraf gezien, on danks de uit de groep van demonstranten geroepen aansporing om aan het gegeven bevel niet te voldoen, niet ook een minder krahtige maatregel op zijn plaats zou zij«n geweest en effect zou hebben gehad kan van een ongemotiveerd of ongeoorloofd op treden naar zijn meening niet worden ge sproken. Gisternacht kwamen de motorloggers VI. 114 van A. Hoogendijk Jzn. en VI. 73 van P. H. van Abshoven gelijktijdig met de eerste kantjes nieuwe Hollandsche haring te Vlaardingen bmnen» s~ De keurmeesters onderzoeken de kwaliteit van de vangst. Waarom Colijn Omdat hij het land dient En tegenstanders niet beleedigt Men schrijft ons: Wie veel verkeert onder het volk b.v. dagelijks klanten bezoekt ontmoet tel kens menschen, die vroeger niet aan poli tiek dachten en van de „fijnen" niets moes ten hebben en die nu beslist hun stem op Dr. Colijn uitbrengen. Waarom? Men kan er o.m. twee antwoorden op ge ven. Het eerste is dit, dat eigenlijk iedereen overtuigd is van de absolute o n b a a t- zuchtigheid van den Minister-presi dent. De massa gelooft dat niet gauw. Ze denkt heel licht van iemand soms ten onrechte, vaak terecht dat hij, die zich voor de .on- blieke zaak geeft zich zelf en zijn beurs niet vergeet. Welnu, een blad van de vuil nisbelt, zooals „Zwart Front", of een krant als „Volk en Vaderland", die elke week zoekt naar een nieuw schandaalstuk mo ge Colijn besmeuren; geen fatsoenlijk Neder lander is er, die het gelooft. En dat is zijn groote kraoht. Dan komt er nog iets anders bij. Dezer dagen stond ik in de vestibule te praten met een gegoeden middenstander, van huis uit roomsch-katholiek maar die sedert jaren „liberaal" heeft gestemd. Ter wijl er een verkiezingsbiljet in de bus ge worpen werd, merkte hij plotseling op: „Op wie moet je nu anders stemmen dan op Colijn? Dat is een kerel die durft voor de dag te komen. Wie zal het hem na doen, wat hij gepresteerd heeft, en nu nog doet? 'k Geloof niet één! 'k Lees veel verslagen van zijn verkiezings redevoeringen. Hij blijft altijd netjes, is za kelijk, en scheldt nooit op andere partijen en gaat altijd recht door zee. Aan zoon man heeft men houvast." Vele menschen, die anders lauw zijn, spreken tegenwoordig zoo. Het is merk- waMéig èn teekenend! N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN. De Bank geeft uit: 4 Pandbrieven a 101 en 3i/2 Pandbrieven a 99'/2 Koers v. omwisseling resp. 100% en 99% De Oxfordbeweging Massale demonstraties tijdens de Pinksterdagen Men deelt ons mede, dat Zondag a.s. groote internationale demonstratie zal den gehouden van de Oxfordbeweging in het Utrechtsche Stadion en wel des ochtends om 10.30 en 's middags om 3 uur. Voor ueze samenkomsten bestaat groote belangstel ling. Overgekomen zijn reeds 300 Scandina- viërs. Voorts komen nog 150 zakenlieden uii Birmniigham en omstreken, tevens 100 Schotten in nationale kleederdracht. Dr. Frank Buchman zal dit wc keinde aanwezig zijn met een groot aantal perso nen van het Britsche Empire, die de kro ning in Engeland hebben meegemaakt Maandag van 10.30 uur af tenslotte we derom groote demonstraties in hei Utrecht sche stadion. Een speciale boodschap De Noorsche Oud-Minister Mowinckel heeft een speciale boodschap gezonden naar de Utrechtsche Oxford-meeting, waar in hij, als vader van de Oslo-gedachte, ver klaart de vestiging van een geestelijk Oslo front met de grootste vreugde te begroeten. Gewagend van de huidige verdeeldheid on der de volkeren, voegt de Noorsche oud premier daaraan toe, dat de Oslo-staten speciaal geschikt zijn om de toorts des geestes hoog te houden voor de mensch- heidktot belichting van de hoogere, rijkere en grootsche waarden, die gelegen zijn verre boven materialisme en baatzuchtig heid. De bijeenkomst van heden De Oxford-groep heeft gister te Utrecht een „Vrouwendag" gehouden en tevens landelijke samenkomst voor met de Oxford- groep sympathiseerende Burgemeesters op Kasteel Nijenrode. Voorts vond een lande lijke Juristendag plaats. Verder werd door den heer Locke, lord-mayor van New- Castle een Oxford-hij een komst geleid voor arbeiders van de hoogovenfabriek te Velsen. Vanmorgen kwam de groep onderwijzers in ,,Tivo!; bijeen, waarna in den loop van den middag een Zakenlieden-meeting volgde. Afschaffing luchtpostrecht Indië Gaat 5 Juni ln De eenigen tijd geleden reeds bekend ge maakte nieuwe regeling, volgens welke alle brieven en briefkaarten met bestemming voor Ned. IndiA per vliegtuig zullen wo: verzonden, zonder dat daarvoor luchtrecht verschuldigd is. treedt in werking met de op 5 Juni a.s. te Amsterdam beginnende vlucht Het port van de per lurhtnost naar Tndië te verzenden brieven zal 12% ct per 10 gr. bedragen; dat van briefkaarten is 10 ets; voor postwissels wordt het luchtrecht terug gebracht van 30 tot 10 ets Voor drukw ken, pakjes, akten en monsters wordt het 50 ct. per 50 gram. Voor brieven, die per landmail worden verzonden wordt het porto voortaan tot en met 20 gram 12% ct. voor elke volgende 20 gram of gedeelte daarvan 7% ct. GARAGE DOOR BRAND VERNIELD In den afgeloopen nacht te omstreeks half twee is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de garage van de N.V. Zabo te Rijs oord. De 400 M.2 groote garage, welke achter het woonhuis gebouwd was. is totaal uitgebrand. Zes autobussen waarmede de dienst ZwijndrechtRotterdam werd on derhouden, en een personenauto gingen ver loren. Het woonhuis kon behouden worden. De autbussen waren niet verzekerd. WIELRIJDER VERDRONKEN Toen de 70-jarige A. A. v. d. Bos. woon achtig te Sluiskil, zich gistermiddag per rijwiel in de richting Axel begaf, is hij in de nabijheid van de ammoniakfabriek in het kanaal gereden en verdronken. Het lijk is eenigen tijd later opgehaald en naar het R.K. ziekenhuis te Sluiskil overge bracht Vermoedelijk is de man door een hartverlamming getroffen en dientengevolge te water geraakt. Gistermiddag heeft in een woning aan de Trederikstraat te 's-G ravenhage een 3- jarige jongen, D. de J., een teil met heet water omgetrokken, waardoor hij ernstige brandwonden bekwam. Het ventje is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. Kies een vak. dat een goede toekomst biedt Volg onze schriftelijke cursus ADMINISTRATEUR (voor heren) PRIVE-SECRETARESSE (voor dames) Wegens Pinksteren zal er Maan dag geen nummer van ons blad verschijnen- van BOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Dr. Colijn heeft gister te Eindhoven gesproken. Het Tweede Kamerlid Krij'ger heeft vragen gesteld over de radio-uitzending van de Bondsdag van de Bond van J.V, op G.G. Mr. J. Linthorst Homan zal benoemd worden tot Commissaris der Koningin in Groningen. De omsingeling van Bilbao door Mola's troepen blijft vorderen. Op de Britsche Rijksconferentie heeft de Australische premier Lyons een plei dooi gehouden voor gemeenschappelijke organisatie der imperiale verdediging. De Britsche torpedojager „Hunter" is vermoedelijk op een mijn geloopen. De Amerikaansche vliegers Merril en Lambie hebben hun retourvlucht Londen- New York volbracht. ele/ien vo&t Uns ye&i met UiS OCHTENDVOE» U kunt deze 3 man worden! met groot succes schriftelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE. WATERBOUWJ KUNDE. WERKTUIGBOUWKUNDE. ELECJ TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze BETONHOUT KISTEN HOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. W&DDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 'sGravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRITLEX - Vraagt prijs - LIJSTWERK Luisterwedstrijd „Asib" Hoofdprijs in Rotterdam gevallen. De prijzen van den radio-luistenvedstrij I .an het Asih (Alg. Steunfonds voor Inheem- sche Behoeftigen) zijn thans gepubliceerd. De hoofdprijs is in Rotterdam gevallen op den heer A; Jk deg Surch, Berkilsche- VLAARDINGER AMBACHT LAGE BELASTING MOOIE GROOTE WONING MET GARAGE en een KLEINERE WONING ZONDER Garage Beide panden met groote tuin en op gewilde stand. Zeer voordeelig aan geboden. Inlichtingen: Rozenlaan 3, Burg. de BordespL 5. VL-Amb. laan 87. Deze ontvangt een 4 persoons ge sloten auto Renault", beschikbaar c -teld door S. A. des Usines Renault afd. Holland, den Haag. Voor de overige uitslagen vrage men de 12-folio's lange lijst met namen aan bij het Asib te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1