Christelijke Fabrieks- en T ransoortarbeiders DONDERDAG 13 MEI 1937 DERDE BLAD PAG. 9 DE AFTAPPING VAN HET MAASWATER België bereid zijn verdrags verplichtingen te eerbiedigen De heer de Ruelle beëindigt zijn pleidooi Voor het (permanente Hof van Internatio nale Justitie is gisteren de behandeling voortgezet van liet geschil tusschen Neder land en de Belgische regeering betreffende de aflappingen van het Maaswater. Alvorens zijn pleidooi voort te zetten, 'deelde de Belgische agent, de heer D o Ruelle mede dat hij ter griffie van het Hof exemplaren heeft gedeponeerd van een overzicht der onderhandelingen betreffende het niet aangenomen verdrag van 1925. Ook is de Belgische regeering bereid, indien de Nederlandsche regeering erin toestemt. co- pieën over te loggen van het ontweijp-ver- drag van 1930-1931. In dat ontwerp-verdrag was een regeling voorzien van de verdeel inn- van het Maas water, maar deze was afhankelijk gesteld van de aanvaarding door Nederland van een regeling ter oplossing van het econo misch probleem met. betrekking tot de ver binding van België met den Rijn. Wat de onderhandelingen betreft, welke in 1934 zijn hervat, deze hebben niet geleid tot eenigen tekst. PI. behandelde hierna uitvoerig de grie- !Von van do Nederlandsche Regeering ter zake van de beweerde inbreuken van Bel gië op het verdrag van 1S63, hetgee spreker nadrukkelijk ontkende. Hij verzocht daar om het Hof de conclusies van de eischercs te ontzeggen met name ook den eiseh van controle ten aanzien van België. Vervolgens kwam spr. tot den Belgischen eiseh in reconventie. De Belgische regee- ring heeft zich aanvankelijk haar houding voorbehouden, doch was verplicht dit standpunt te verlaten. Het Julianakanaal is een klaarblijkelijke inbreuk van het verdrag, terwijl daarente gen de aanleg van het Albertkanaai is ge schied binnen hot kader der legaliteit. De Belgische Regeeering verzoekt het hof dus hierin recht te spreken maar het vraagt noch schadevergoeding noch "herstel den vroegeren toestand omdat België fcict. welk een effect dit zou hebben op de goede verstandhouding tusschen beide lan den. Hierdoor geeft de Belgische regeering opnieuw bewijs van het ruime standpunt, 'dat zij inneemt. De Nederlandsche agent heeft de vj gesteld, welke beteekenis aan het verdrag van 1863 zou zijn te hechten, indien Beltrië elders vrijelijk water uit do Maas zou mo- gon tappen. PI. antwoordt hierop, dat B»l- gië diep doordrongen is van de verplich tingen, welke de zorg voor de scheepvaart bp de Beneden-Maas op haar doet rusten. Pleiter was gemachtigd door zijn regeering om de verzekeringen, her haaldelijk gegeven door verantwoor delijke Belgische Ministers plëchtiglijk te hernieuwen dat België zijn ver dragsverplichtingen zal eerbiedigen, alle internationale verdragen ten aan zien van het Albertkanaai en de ver- hindingskanalen zal nakomen in don geest van wederzijdsche welwillend heid zooals dit is geschied sinds do afgeloopen jaren en dat zij 't gebruik van Maaswater zal beperken tot de werkelijke behoeften. De Belgische regeering is bereid om alle questies betreffende verbindings wegen in een geest van welwillend heid te-regelen. De president van het Hof, de heer Guer rero. deelde mede, dat het Hof overeen komstig een genomen beslissing een opne ming van den toestand ter plaatse zal ver richten en verdaagde in verband daarmede te 12.45 uur de zitting tot Dinsdag 18 Mei des morgens 10.30 uur. Alsdan zal het woord zijn aan Prof. Te1- 'ders voor zijn repliek. De Belgische agent heeft medegedeeld, dat de diiipliek niet door hem zal geschic- den, maar door zijn collega R. Marq advo caat te Brussel. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dat de leden en de griff'er van .het permanente hof van Internationale Justitie, Voediugskauaal [Rigole d'alimentation] BOSSCHE VELD KAUAAL 7 GEKAUAAUSEER b0 DE MAAS. Bovenstaand kaartje qeeft een overzicht van de kanalen en sluizen om en bij Maas tricht, die van belanq zijn voor de beoordce- linq van het tusschen Nederland en Bclqië voor het Permanente Hof van Int. Justitie aanhanqiq qesch.il betreffende het onttrek ken van Maaswater. Wij zien hierop duide lijk weerqeqeven het voedinqskanaal of voe- dinqsqcui ook wel riqole d'alimentation" qenoemd waardoor voor het Belqisch kanaal stelsel beneden Maastricht water aan de Maas maq worden onttrokken. Het zou zelfs in de bedoelinq liqqen het Permanente Hof deze week een bezonk te brengen aan de sluizen en omgeving van Maastricht en de situatie welke het kaartje weergeeft in ooqen oogenscliouw te ne 1 De algemeene vergadering te Scheveningen Te Schevenijigen is de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Na de openingsrede van den heer Strij- b i s. waarop krachtig applaus volgde, werd besloten een telegram van hulde cn trouw te verzenden aan H. M. de Koningin. Spon taan werden twee coupletten van het Wil helmus gezongen. Ter vergadering bleken aanwezig 195 af- deelingen met ruim 250 afgevaardigden; af wezig waren 49 afdeelingen. Jaarverslag 1935 en 1936 Aan de orde wordt gesteld het jaarverslag en het beleid van het hoofdbestuur over de jaren 1935 en 1936. Aan de discussie er over nemen deel de afdeelingen Den Haag, Leiden, Enu- iti n t i 1, B o 1 s w a r d en IJ m u i .1 e n. De opmerkingen worden beantwoord door den secretaris, den heer H. H. Sposlstrn. Hij dankt voor de hulde, welke voor do samenstelling van 't. jaarverslag is gebracht. De positie van de walbazen bij het bin- nenfbeurtvaartpersoneel is niet afzonderlijk geregeld. Het v. Gend en Loos-personeefl en ciat van de A.T.O. behoorde steeds bij de Chr. Trans portarbeiders. Onder dit personeel tracht een neutrale organisatie leden te werven. En dat lukt soms! Dank zij zeer inferieure middelen. Over deze menschen is met den P. C. B. saniengesproken, maar tevens wordt het hec'e verkeersvraagstuk behandeld. Prof Gerbrandy is de leider van de betreffende commissie. Omtrent het v. G. en L.-personeel is het hoofdbestuur volkomen op de hoogt-1 Beslisit is er nog niets. Te zijner tijd ®ul!en de betrokkenen er van vernemen. Wat het onthouden van steun bij vergezeld van drie vertegenwoordigers van elk der partijen in het proces, betreffende de wateraftapping van de Maas, heden avond naar Maastricht zullen vertrek ken en daar morgen een bezoek zullen brengen aan de Nederlandsche kunstwerken in Maastricht, aan de sluis te Neerhaeren, nan den mond van de Gen', aan de gemeenschappelijke Maas en aan de pompstations, om zich vervolgens naar Luik te begeven. Zaerdag zal dan een bezoek worden bracht aan de werken rondom Luik, Ternaven (Lanaye), Evgenbilsen. Hassel', Wyneghc-m en Antwerpen. de wilde staking in 1936 te IJmuiden betreft, merkt spr. op, dat de leden hebban kunnen oordeclen over de voorstellen dor recders. Ze hebben die aanvaard. Toen is groepje avonturiers opgetreden en wis', een wilde staking uit te lokken. Voor deze onverantwoordelijke menschen mocht niet uit den weg worden gegaan. Het hoofdbestuur heeft gedaan, wat er van ver wacht mocht worden en kon onmogelijk de ü'ding der avonturiers volgen en dé gelden van den bond voor die wilde actie beschik baar stellen. Wie zich aan de zijde van het stakingscomjtó stelde, behoorde daarvan de consekwentie te aanvaarden. De moeilijkhe den hebben leden gekost, maar het hoofd bestuur kon en mocht niet anders handelen (applaus). IJmuiden moet begrijpen, dat het zich niet met allen wind van leer mag inla ten. Kan men dat niet, dan hoort men in de christelijke vakbeweging niet thuis (applaus). De Chr. Vakbeweging heeft mannen van karakter en van stavast noodig, die aan nat.- socialisten en aan de socialistische vakbe weging het. „neen" durven toe te roepen. Spr, wekte ten slotte op tot krachtige actio voor den bond, die sedert Januari meer dan 800 leden mocht inschrijven. Het werfterrem is nog groot (applaus). Na repliek van IJmuiden merkt de voorzitter op, dat het niet om geld gaat Voor drie jaar is aan IJmuiden f 135.000 he steed. Maar de fout van IJmuiden is, dat het geen vertrouwen stel* in eigen leiding en in die van het hoofdbestuur. Men durft het niet met het eigen beginsel te wagen. Het hoofdbestuur is echter niet van plan als ge leide achter IJmuiden aan te loopen. Verslag en beleid worden go cd.ge le e u r d. Ook het verslag van den ponning- meester, den heer S. Veltman, verwierf de goedkeuring der vergadering, nadat zeven afdeelingen enkele opmerkingen hadden maakt Bondsorgaan Bij de bespreking van de redactie van het vakblad komen ook enkele afdeelings-voor stellen aan de orde. Negen afdeelingen n men aan de gedachtenwisseling deed. De voorzitter beantwoordt de sprekers Er is aangedrongen op meer ruimte voor de chauffeurs. Maar van de 1S.500 leden zijn er dat geen 600; door den Zondagsarbeid is dat begrijpelijk. De ruimte moet naar redelijkheid worden verdeeld. Het lezen van een christelijk dagblad moet in onze kringen krachtig worden aanbevolen; de andere krant moet er uit Sociaal-politieke voorlichting is noodig, omdat sociale wenschen alleen via de poli tiek kunnen worden verwezenlijkt. Er wordt geen voorkeur voor ccn bepaalde partij uit gesproken, maar we stemmen op een chris telijke partij,d ie steun biedt aan de sociale politiek van ons C.N.V. Tegen alles wat voor de chr. vakbeweging schadelijk is. wordt stelling genomen; wat haar dienen kan ordt aanbevolen. Ambtelijke publicaties zullen zooveel mogelijk worden vereenvou digd. Verschillende geuite wcnschcn zullen na der worden overwogen. De redactie van het vakblad wordt goed- ekeurd. Bondsvoorzitter herkozen Als bondsvoorzitter wordt daarna bij ac clamatie de heer W. Strijbis; ook wordt hij weer als redacteur van het vakblad her benoemd. Een en ander nadat Amstf r- hem voor zijn arbeid dank gebracht heeft Aan het hoofdbestuur wordt Ps. 134 3 toegezongen. Toespraak Het woord is daarna aan pastoor F. T. v. d. Steen, van Delft, die namens den oud. katholieken bond van Transportarbeiders gelukwenschen overbrengt. Van harte wordt meegewerkt met andere confessioneele or ganisaties. Met handhaving van eigen be ginsel moet de eenheid van en in Christus en in den Drieëenigen God worden gezocht, ook in den arbeid der christelijke vakbewe ging. De voorzitter dankt voor de goede enschen. Daarna wordt de vergadering geschorst. AVONDVERGADERING In de avondvergadering werd allereerst een beslissing genomen over de plaats, waai de volgened algemeene vergadering zal wor den gehouden. Utrecht werd daartoe Voorstellen Besloten werd, dat met ingang van 1 Jan 1938 alle leden deelnemer zullen zijn aan het tuberculosefonds van het C.N.V. „Draagt elkanders Lasten". it voorstol-Rotterdam om het vakblad gedurende .Tuli-Sept. om de 14 dagen te doen verschijnen, werd ingetrokken. Aan de orde kwamen daarna voorstellen, die neerkwamen op verlaging van contri butie. Ze werden ingetrokken ten einde de financieele positie van den Bond niet te jrzwakken. Te 9 uur werden de werkzaamheden on derbroken. De vergadering verkreeg daarna een meer gezellig karakter. Het dubbel-mannenkwartet „Kunst naar Kracht", directeur de heer L. W. Vischer, verleende daarbij medewerking. De zang werd afgewisseld door dpclamatie van den heer J. L. F e v t e n van Utrecht. Met groote belangstelling en veel gpnoe- gen werd naar het gebodene geluisterd. Voor de uitvoerenden was het gebodene een groot succes. Nederlandsche controlekosten Meer dan IV2 ton Het aandeel van Nederland in de kosten van de internationale controle in verband met den Spaanschen burgeroorlog bedraagt f 155.000,— voor welke som een suppletoire begrooting docr den Minister van Buiten- landsche Zaken is ingediend. Oxford-groep te Utrecht Onderwijsdag op 15 Mei In de reeks samenkomsten der Groepb' weging te Utrecht heeft do leiding Zaterdag 15 Mei bestemd tot onderwiisdag. Dan wor don te half elf verwacht alle onderwijzers, leeraren enz., die de boodschap der groep- beweging t.a.v. de opvoeding der jeugd wil len vernemen en toepassen. Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois f Gisteren is te 's-H ertogenbosc overleden Jhr P. J. T. S. M van der Does de Willebois. oud-hurgemeester en eereburgi van Den Bosch. De ontslapene bereikte den leeftijd van 94 jaar. Op 26 Maart 1SS4 werd hij door Koning Willem de Derde benoemd tot burgemeester van den Bosch. Zijn ouderdom noopte hem met ingang van 1 Juli 1917 ontslag als bur gemeestcr te nemen. In 1898 werd Jhr Van der Does de Willebois gekozen tot lid der Ferste Kamer der Staten Generaal. Hij bleef hiervan lid tot 1929. De Kroon erkende zijn verdiensten de onderscheidingen ridder in de orde van den Ncdcrlf.ndschen L^euw en comman deur in de orde van Oranje Nassau. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25'/. zwaarder dan de meeste andere. Gisteren heeft op de Noordzee met goed ■evolg proefgevaren 't 3500 ton metende ï.s. IJsselgebouwd op de werf van A. Vuyk en Zonen te Capelle a.d. IJssel en bestemd voor de N.V. Houtvaart te Rotterdam. Het hijschen van de ij de overdracht van het schip. ROFFELRIJMEN KIJK NAAR JE BAAS Jan zeit: ivat helpt nou zoo'n biljet, Zoo'n briejie met Colijns portret Wat doet nou zoo'n papier „Lijst 3"? Geen snarsals ik het goed bezie! Piet zeit: wat doet je nou zoo'n vlag AU je Colijn niet luchten mag Ik ben zoo arm, hij is zoo rijk! 't Is snert, als ik het goed bekijk! Klaas zeit: wat lieb-ie an zoo'n krant, Zoo'n blaadje Waakzaam Nederland Je smijt er geld en tijd mee weg! 't Is knudde man, wat ik je zeg! Jan zeit: ivat helpt nou huisbezoek, Zoo'n strooibiljet je en zoo'n doek Dacht jij dat je er één bekeert Die 't altijd anders heeft geleerd Piet zeit: ivat helvt nou dat gepreek Voor al die kiezers? Niks! Geen steek 't Is niks dan druktemaker ij Zeg ik maar, en daar blijf ik bij! Klaas zeit: Ik zeg: geef mij maar rijst Ik blijf maar thuis, dat is het wijst, Want als het soms eens mis mocht gaan Heb ik alvast het niet gedaan! Als je Jan, Piet en Klaas ontmoet, Weet dan vooral goed ivat je doet: Laat ze maar smoren in hun sop En neem dan zelf je beenen op. Plak vier biljetten voor je ruit, Steek als de wind zoo'n prachtvlag uit Breng vlug je portie lcrantjes rond En roer op huisbezoek je mond. Kijk naar je baas! doe als Colijn Die nacht en dag in touw moet zijn, Omdat hij recht zijn plicht beziet: Omdat zijn God het hem gebiedt. En als het dan soms mis mocht gaan Welk Christenmensch gelooft [daaraan? Verbeeld je niet vrijuit te gaan: Je hebt je plicht niet half gedaan. RIJDAG 14 MEI HILVERSUM I 1875 M. Algem. programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.35 Msdern Klein-orkest. 1.20 Concert. 2.15 KRO-orkest en Gramofoon muziek. 4.20 De KRO-Melodisten. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 Orgel spel. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Orgel spel. 8.00 Berichten ANP. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys. HILVERSUM II 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramo foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 11.15 Declamatie. 2.00 Mode praatje. 4.00 „Melody Circle". 5.00 Kin deruurtje. 5.30 De Flierefluiters. 6.30 Po litiek radiojournaal. 7.05 „Hoofdmomen ten uit de geschiedenis der Nederlandsche arbeidersbeweging", causerie. 7.30 Be richten V.G.P. 7.35 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.00 Nederlandsch Strijkkwar tet. 8.30 „De vensters open", causerie. 9.00 Rotterdamsch Tramkoor en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. DROITWICH 1500 M 11.05 Orgelconcert. 12.351.20 Philharmonisch Strijkorkest. 2.20 Orkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.40 „Families in fiction", causerie. 7.00 Inter view. 7.20 Orkest. 8.20 Pianovoordracht. 9.1Ó „Annus mirabilis (1911)*', causerie. 9.25 BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.35 Poulet-Kamer- orkest en zang. 3.20 Ensemble. 4.50 Zang. 5.05 Violavoordracht. 5.50 Zang. 6.05 Violavoordracht. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Orkestconcert. 10.20 12.05 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 11.20 Omroepklei'norkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroep- ERUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.30 Sa lonorkest. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.: 11.50 Salonorkest. 12.30 Omroep- dansorksst. 12.50 Zang. 4.20 Omroep orkest. 5.50 Pianovoordracht. 6.35 Zang. 7.20 Voor Oud-strijders. (Nadruk verboden) LEO LENS D E V E O Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop: Wester-Apothee'< Deveo-Depöt VVe'rTOen Haag.'ieiet. 33705S Fa. G. Roosen Zn. fiCffiHré Elders wende men zich »ot de labr>kante Fa. D. VAN OORT te Baarn TWEEDE KAMER-VERKIEZING Benoemd is tot lid van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, in kieskring XVII!, de heer mr L B J v Oppen, oud-burgemees ter van Maastricht. CENTRALE JEUGDRAAD Opnieuw zijn benoemd: tot lid en voorz. van den Centralen Jeugdraad, mr A I M J baron van Wijnbergen te Utrecht en tot lid an dien raad J Peters te Amsterdam. GRONINGER MIJ. VAN LANDBOUW Benoemd is tot ridder in de orde van den Nederlanclschen leeuw H. D. Louwes, wo nende te Westpoldcr gemeente Ulrum, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, N. G. Addens wonende te Bellingwolde, oud- lid van het dagclijksrh bestuur van de Groninger Maatsch. van Landbouw, UIT DE A.R PARTIJ VIERDE GROOTE PROPAGANDA. VERGADERING TE HAARLEM De vierde en laatste groote propagandaver- g3dering van de samenwerkende kiesvereeni- gingen te Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede wordt gehouden op Donderdag 20 Mei des avonds te acht uur in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobs straat te Haarlem. Sprekers zyn: Prof. Mr. P. A. Diepenhorst en Ds. K G. van Smeden, predikant by de Chr. Gerei. Kerk van Enschedé. Tegen overhandiging van een aan de leden der kiesvereenigingen gezonden circulaire zyn de kaarten verkrijgbaar aan de volgende dressen: Te Haarlem bij W. C. Bakker, Mid denweg 96 B; D. A. J. Spek, Atjehstraat 9U; J. B. Aalbers, Zocherstraat 79; W. Hoek, Jan de Braystraat 4 rood; T. Hamoen, Leidsche- plein 24; J. van der Engh, Adr. Loosjesstraat 40. Te Bloemendaal by E. W. van l'opta, Vyverweg 3. Te Heemstede by T. Minnema, Beyermanslaan 23 en te Aerdenhout bij L>. Wildeboer, Zandvoorterlaan 303. De toegangs prijs is weder op 10 cents gesteld, werkloozen zijn van betaling van toegangsprijs vryge- steld. Het is de laatste groote wapenschouw vóór den dag der stemming. Daarom worden de A.-R. in Haarlem en omgeving in grooten i getale verwacht. Boven efe PóoSeiKkéi- -YeR-HAAL UIT -H€T n'73amï=3 (1-EyCN D£R ESKIMO'S X T5oo«7 uè&ina v.d.-hauw- veltman T (25 Op een vroege middag van een zonnige dag. was er op eens een groote beweging op de nederzetting. Wie de tijding, dat de boot in aantocht was, het eerst gebracht had, wist men niet, maar ieder riep het nieuws verder van hut tot hut. Opgewonden groepten de Eskimo's bijeen aan de baai. De één betoonde zich al luidruchtiger dan de ander en som migen betwistten elkaar de brenger te zijn van deze lang ver beide tijding. Werkelijk naderde in de verte het groote schip. Scherp leekenden de masten zich af tegen de heldere horizon, de romp was nog maar nauwelijks zichtbaar. Niemand bleef in zijn hut en niemand dacht aan eten. De vrouwen en kinderen voegden zich bij de mannen, die onafgebroken de nadering yan het schip gadesloegen. Immers ook zij hadden belang bij deze zaak. De mannen zouden weer beter geluimd zijn, wan neer zij een flinke voorraad tabak hadden. En wanneer zij weer ammunitie en spijkers en vischhaken hadden zouden ze weer op vischvangst, op de jacht, of aan hun ander werk kunnen beginnen. Zij zouden niet langer luierend om de hut ten hangen en mopperen wanneer de oude, gedroogde visch niet meer lekker smaakte of brommen als er te weinig vleesch in de soep dreef. Langzaam naderde het schip. Het was een heerlijk schouwspel, voor al die oogen die niets gewoon waren. Men hoorde het doffe gedreun der machines, die het schip door de opeengedrongen ijsschotsen die de vloed naar het land toe dreef, moesten voeren. Schu rend en knarsend gleed de boot tusschen de opeengestapelde ijsbrokken door en het was al tegen de avond, toen men eindelijk de ankers in de baai, dicht onder de kust, uitwierp en de nederzetting met lichtseinen begroette. De menschen op de wal barstten bijna van ongeduld en nieuwsgierigheid. Daar was dan eindelijk het lang ver wachte schip, dat nieuws van de verre overkant bracht, de wereld waarin zij niet thuis hoorden. Nu zou men weer ruilhandel doen en overvloed hebben van tabak en thee en allerlei levensmiddelen, die hun mond graag proeven wilde. Men was nu zat van het vette vleesch en de smaak van traan, zooals men naderhand weer beu zou worden van al de zoete en flauwe spijzen der blanke menschen, waarvan men op de lange duur toch honger kreeg. De volgende dag heerschte er groote bedrijvigheid op het strand en men bevredigde zooveel mogelijk zijn nieuwsgierig heid, die aan beide kanten even groot scheen. Er kwamen ook vleemde mannen aan land, die niet tot de bemanning van het schip behoorden. Soak begreep uit het vele dat hij hoorde, dat het geleerde mannen waren, die onderzoekingen zouden doen. in de streken waar zij woon den Hij begreep meer en meer, dat er nog veel meer op de wereld was, waar zij niets van af wisten en dat er vele din gen waren waar hij nooit van weten zou. Met belangstelling en groote nieuwsgierigheid bekeek hij de vele vreemde instrumenten, die de mannen aan wal brachten. Hij voelde zich dom en onwetend, als hij zich met hen vergeleek. Hij dacht daar lang en veel over na die dag en 's avonds toen hij bij Jessie in de hut riemen zat te draai en uitte hij zijn gedachten tegen haar, toen hij zei: ,,De blanke mannen weteii veel meer dan wij menschen doen en daarom begrijpen wij hen niet". Jessie zag haar zoon eens rustig aan. Ze kende zijn leer gierige aard en wist dat hij een scherp verstand had. Dat hij handel met de blanke mannen dreef, was noodzakelijk en ook goed. maar zij wenschte niet dat hij te veel onder hun invloed kwam. Zij hield van haar zoon zooals hij was. Fn vreesde er voor, dat hij op de vreemde mannen lijken zou en hun manieren zou overnemen. „Een mensch eet en drinkt en slaapt. Hij werkt en gaat op jacht en ziet dat hij vleesch en mooie pelzen krijgt. De blanke mannen brengen ons levensmiddelen en buksen en kogels.. Zij maken groote reizen om onze pelzen mee te nemen en onze mannen vangen walvisschen voor hen, om de traan, die zij blijkbaar noodig hebben. Is het niet mooi, dat wij elkaar zoo kunnen helpen en het leven elkaar aan genaam maken? Ik heb dikwijls bemerkt, dat zij niet geluk kiger zijn dan wij. Wat geeft hun dan hun wijsheid?" Jessie hijgde even van het lange spreken en sloeg haar oogen naar Soak op om te zien of haar woorden ook indruk maakten. Soak voelde de waarheid van wat zijn moeder zei. maar daar de kleineerende gedachten die hem de heele dag ge kweld hadden, nog niet geheel geweken waren, merkte hij nog op: „Ze hebben toch vele dingen, die hun het leven gemak* kelijk maken". „Ge moet het zoo met den kapitein zien te regelen, dat er zoo'n snel kookstel op over schiet", antwoordde Jessie snel, zonder rechtstreeks op zijn woorden in te gaan. En ik ben ook aan nieuwe naalden toe. De mijne zijn door het vele slijpen, heelemaal kort geworden. „Als 't niet anders kan, zal ik er vaders buks voor In ruil geven'', opperde Soak voorzichtig. Maar dadelijk daarop viel Jessie uit: „Vaders buks houd ik zelf. Dan zal ik me wel zonder toestel redden. Maar ik zou t jammer vinden, want 't zou voor jou ook gemakkelijk zijn, wanneer je je lange jachtreizen in het Noorden maakt. Je zou dan op een vlugge manier een maaltijd klaar hebben, zooals Watkins deed". „Maar wij moeten ook eenige bussen oliewater hebben, waardoor het toestel branden kan", opperde Soak opnieuw. „Dan moet ge eenige van de mooiste pelzen achterhouden en die later den kapitein aanbieden in ruil voor het toestel", raadde Jessie slim. „En ge kunt met minder tabak toe dan gewoon vervolgde ze aarzelend. „Inplaats daarvan zoudt ge het oliewater misschien kunnen krijgen". „Ik zal t probeeren. We kunnen 't toestel ook alleen voor de reizen houden", antwoordde Soak opgewekt. Het ge sprek met zijn moeder had zijn hart wat ontlast en hem nieuwe moed gegeven. Zij besloten niet spoedig tct de ruilhandel over te gaan; doch Ikanoffs gewoonte te volgen, die daarmee nooit haast maakte. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9