Londen viert de koningskroning Twee predikanten verbannen DONDERDAG 13 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Regen kon de feestvreugde niet verstoren 'sKonings eerste toespraak voor de microfoon. Reeds spoedig nadat de kroningsstoet de Westminster Abbey had verlaten begon de regen over Londen neer te dalen. Het werd weldra een gietbui, zoodat de troepencon- tingenton in den zeer langen optocht ge dwongen werden, in allerijl hun over] aan te doen. Het neerstroomende water was echter niet in staat, de toeschouw langs de route to verontrusten. Toen de koninklijke familie haar entrée had ge maakt in Buckingham Palace bleef menigte, dicht opeen gedrongen, om koning roepen. Na korte tijd verscheen de geheele koninklijke familie op het bale on het was een plechtig moment, toen men gezamenlijk den pas gekroonden vorst he' „God save the king" toezong. Enkele incidenten Op het oogenblik, dat de stoet zich weci opstelde om naar Buckingham Palace terug te keepen, heeft de politie op den hoek van Bridge Street en Cannon Bow een man ge arresteerd. De politie had groote moeite publiek binnen de voorgeschreven afbake ning tc houden en op bevel van een hoog marine-officier kwamen mariniers de pol tie te hulp. De officier gaf eenige order aan zijn ondergeschikten en op dit oogen blik werd een van de toeschouwers door een politieman gearresteerd en naar Scot land Yard gebracht. In Regentstreet is een jongeman om het leven gekomen, terwijl twee personen ernstig werden gekwetst, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Twee personen hadden woorden gekre gen over een plaats langs den w>g en standers kozen partij. Ten slotte werd men handgemeen, en het slachtoffer een jonge man van negentien jaar, werd met een leege flcsch op het hoofd geslagen. De poli tie maakte door een kort, doch krachtdadi; optreden een einde aan de vechtpartij. Verscheiden personen werden in verband met deze kwestie gearresteerd. Tragisch is ook de dood van het jarig dochtertje van Sir Gustavus Lascelles Hamilton Russel. De kleine Charmian ver toefde bij lord Bearstead om den kronings stoet te zien, terwijl haar ouders i Westminster Abbey waren. Het meisje viet in een liftkoker; niettegenstaande de zorgen van vijf doktoren overleed het, in de armen van de ouders die in allerijl gewaarscli Nadat de afzetting langs den weg van den kroningsstoet was opgeheven, had de politie groote moeite met het regelen van het verkeer hij de stations van den onder grondschen spoorweg. Omstreeks vijf uur in den middag stond bij het station op Trafalgar Square een rij menschen van een halven kilometer lang te wachten. De rei nigingsdienst begon onmiddellijk met het wegruimen van de papieren, welke de toe schouwers hadden achtergelaten. Velen bestormden de bioscopen toen deze om vijf uur hun deuren openden, in de hoop de film van de plechtigheden i te zien. Zij kwamen evenwel bedrogen uit, want de film kan eerst heden worden ge draaid, nn door den aartsbisschop van Can terbury en den hertog van Norfolk tc zijn gekeurd. Gebroken armen en beenen Men schat het aantal personen, dat den Kroningsstoet gadesloeg, op twee millioen, zonder hierbij nog hen te rekenen, die voor de vensters stonden. De menigte toonde zich zeer gedisciplineerd en groote lof komt toe aan de 1/onden.sche politie. Gisteravond om 9 uur deelde de Londen- sche ambulance mede. dat er zich 95S5 c va 11 an hebben voorgedaan. Honderd zestig gewonden moesten in de hospitalen worden opgenomen. Een dienstdoende officier van de omtroian- Ce bevestigde tegenover een correspondent van de „Un. Press" dat 160 menschen mel gebroken beenen, armen, ribben of enke's veroorzaakt door een val bij het klimmen op hekken of andere hoogtes, naar de zie kenhuizen moesten worden overgchraclv. Negentig anderen, die onwel geworden of flauw gevallen waren en daarom naar -lp hospita'en werden vervoerd, konden spoedig weer geheel hersteld naar huis gezonden Worden. Ook Ierland deed mee! In Iersche kringen m Londen verklaarde men. dat het gerucht, dat Ierland niet verte- tegen woord igd was bij de kroning, n-eit juid is Do hoope commissaris van don vrijstad, Dylanty, woonde de plechtigheden in Wes1 minster Abbey bij. Be feestvreugde op straat De regen heeft geen kans gezi ;n in de Londensche straten gisteravond de feest vreugde te verstoren. Tienduizenden geno ten van de versieringen en van de zeer fraaie illuminaties. Langzaam schuifelde de mon- srhenmassa langs White Hall, door West- minster, langs Trafalgar Square en vooraf langs Thames Embankment, vanwaar de zich in het water van de Theems wf er spie gelen de Big Ben en de vele prachtige ge- illumineerde monumentale gebouwen langs do Theems een feërieken aanblik bodem. Toch trok Buckingham Palace de meeste belangstelling en opnieuw verzamelde zi;h voor hot pa'eis een reusachtige menschen- massa, die voortdurend om den koning ble:f roepen, die dan ook eenige malen in gezel schap van dc koningin op het balcon moe3' Verschijnen. In West End bereakte de feeststemming een hoogtepunt. Groote troepen hossende jongelui met toeters, mu'sen, rate's on vlag gen, trokken zingend langs Piccadilly, Ox- lordstreet pn Regentstreet. De misdadigers hebben geen groot gebruik gemaakt van de drukte tijdens de kroning Scotland Yard heeft slechts bericht van drie gmnte misdrijven ontvangen, n.i. een juwee- Jerdiefstal ter waarde van 1000 pond sterling to Streatham. en inbraak in een postkan toor te Purlev en een inbraak in een winkel var. muziekinstrumenten in het Noordwes ten der stad. 'a Konings radio-rede In een der zalen van Buckingham Palace beeft koning George VI gisteravond oor h t eerst door middel van de radio tot alle doe len van het Brische wereldrijk een redevoo- ring gehouden, nadat eerst de vertegenwoor digers van de verschillende dee en des rijks hei woord haddon gevoerd tot de verst ver wijderde gebieden. De gouverneur der Bermuda-eilanden nam hei eerst het woord, gevolgd door How cy, den vice-president van de regeeringscommis- sic van Newfoundland, Mackenzie King, den premier van Canada. Sa/voye (Nieuw-Zee- .ancl, Lyons (Australië). Dr. Bamaw, eersten minister van Birma, den vice-koning van Iridië, clcn premier van Zuid-Rhodesia en Hi rtzog, den premier van Zuid-Afrika. Tenslo'te werd nog.het woord gevoerd door minister-president Baldwin. „Nooit heeft, aldus ving de koning zijn rede aan, een kroningsplechtigheid zulk een getvë'dige beteekenis gehai, wijl tlrans de Dominions met vrijwillige e>n gelijkwaardige banden zijn verlx-nden met dit oude koninkrijk en ik heb het ge voel gehad, dat in waarheid het geheele Imperium vergaderd was binnen de mu ren van Wes'minster Abbey". Uit naam van hem zelf en van de ko ningin wenschtie de koning vervo'gens al zijn onderdanen geluk en voorspoed en bracht hun hartclijken dank voor hun toewijding en trouw waarvan zij ge tuigenis hadden afgelegd. „Indien ik aldus vervo'gdo koning George in de jaren, die komen zullen, getuigenis kan afleggen van mijn erken telijkheid jegens u allen, door u op mijn beurt te dienen, dan is dat de wijze, wel ke ik boven alle andere zal verkiezen". De koning wees er vervolgens op, dajt do kroon voor taKooze millioenen het symbool an de eenhefd. bij de gratie Gods en door wil van de vrije volken van het Britscho Commonwealth. „De uiterlijke vorm der kroningsplechtig heid aldus de koning is oud, maar haar innerlijke beteekenis en de boodschap, welk :j bevat, zijn altijd nieuw, want het hoogst doel is 't dienen van anderen on met woor van de diepste plechtigheid heb ik mij we tegenwoordigheid, met de koningin aan mijn zijde, gewijd aan mijn koninklijke taak. Met Gods hulp zullen wij ons trouw an onze plichten kwijten. Degenen onder u. die kinderen zijn, zullen, naar ik hoop, herinnering bewaren aan dezen dag van luk. zonder zorg. Sommigen van u zullen in le komende jaren trekken van het eenc deel •an liet Commonwealth naar het andere Dan. zult gij leeren, welke een hooge betee kenis voor ons onze vrijwillige banden heb ben en hoezeer onze wc derzijdsche vriend schap cu onze vriendschap jegens alle an dere natiies kan bijdragen tot de ?>aak van rede en ivooruitgang, Mogen vrij, d"e koningin en ik, steeds de genegehcid waardig zijn, welke, met trots denk ik daaraan, ons omringt aan het begin "in mijn regeering. Ik danik u al.en uit het diepst van mijn hart en dat God u allen zegene". LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „V I T A LI S" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES Staking in de staalindustrie te Pittsburgh 27000 arbeiders leggen het werk neer PITTSBURGH, 13 Mei. De eerste groote staking in de Amerikaansche staalnijver- heid sedert 1919 is gisteravond te 11 uur uit gebroken, toen de nachtploeg in twee fabrie ken der staalonderneming van Jones en Laughlin niet aan den arbeid ging. Bij deze onderneming zijn 27.000 arbeiuers in dienst Het hooggerechtshof heeft de maatschappij onlangs order gegeven zich naar het collec tieve arbeidscontract te voegen. De directie zou echter geweigerd hebben een overeen komst te teekenen, waarop Philip Murray, voorzitter van het organisatiecomité der ar beiders in de staalindustrie, de staking af kondigde. Reeds teveel Joden in Palestina? De Arabieren protesteeren Naar aanleiding van het besluit van de Palestijnsche regeering, waarbij tusschen 1 April j.I. en 31 Juli a.s. in het geheel 770 Joodsche immigranten zullen worden toege laten, slechts een fractie van de toeveelheid certificaten, waarop de Jewish Agency aan- praak maakte, heeft het Arabische hooge comité opnieuw een protest tot de bevolking gericht. In telegrammen aan den Engelschen nister-president, aan de commissie-Peel en aan de Arabische vorsten wordt verklaard, dat Palestina geen enkelen Joodschen im migrant meer hebben kan. Terwijl in En geland de kroningsplechfigheden plaats hebben, aldus het hooge comité, is Pale stina in rouw en vertwijfeling gestort. Terugreis van de „Verheven Wind" De Janansche vliegers ïnoema en Tsoeka- gosji, die met hun vliegtuig Verheven Wind" den afstand TokioLonden in 91 uur hebben afgelegd, vertrekken Vrijdag an Crovdon naar Tokio. Zij zullen echter niet trachten nieuwe records te vestigen, doch een week tot tien dagen voor de terugreis nemen. NIEUWE VERKIEZINGEN IN POLEN? Hot bestuur der Poolsche socialistische partij heeft een mo'.iie aangenomen w;.arin alle democratische groepen worden uitgc noodigd tot samenwerking, met het doel ontbinding van het parlement en nieuwe kieswetten te verkrijgen. Ilct bestuur kondigt strijd aan tegen het totalitaire streven. dat zich openbaart in het door kolonel K o c gevormde kamp der na tionale eenheid. Deze leuze treft men ook in de moties, die Zondag a.s. zullen den voorgelegd aan de vergaderingen der boeren- en volkspartij. EEN SOVJETPALEIS TE MOSKOU Dezer dagen is te Moskou de eerste ku bieke meier bclon gestort voor den bouw van een „Paleis der Sovjets". Het hooge gedee'te van het gebouw zal op 32 pareu zui en rusten, waarvan het fun dament uit twee ringen bestaat, waarvan de buitenste een middellijn van ISO meter zal hebben en een omtrek van 550 meter. In een van de 32 afdee'ingen van dezen ring is met den arbeid aangevangen. Alleen, voor dc betonneering van üercen buitensten ring is 55.000 M3. belon benoo Op het bouwterrein is een mecha nische betonmeng-installatie opgstold. die dagelijks GOO—700 ton beton leveren kan. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Mola's troepen voor de „IJzeren linie" Baskische tegen-offensieven worden bedwongen De Spaansche nationale strijdkrachten zijn thans nog slechts drie kilometer ver wijderd van de laatste Baskische defensie- linie voor Bilbao, de zoogenaamde „Baski sche Maginot-linle" of „IJzeren linie". De snelle opmarseh van generaal Mola' troepen was mogelijk, doordat zij het Vis- carguigogebergte hebben veroverd, dat als eon sleutelzet'ing voor Bilbao wordt be schouwd. Na do bestorming van dezen berg door de naiionalen, poogden de batterijen van hun tegenstanders de nationale colonnes door middel van een buitengewoon hevig vuur weer uit hun pas veroverde stellingen te verdrijven. Tanks van sovjet-Russisch maaksel deden bovendien een verwoeden aanval, doch werden na een verbitterd ge vecht teruggeslagen. Het, voornaamste offensief der Basken richtte zich tegen de nationale stellingen in het Gorocidal, doch ook daar wierpen de nationalen hun tegenstanders in hun oor spronkelijke posities terug. Deskundigen zijn van meening, dat Bil bao reeds lang door het leger van generaal Mola ingenomen had kunnen worden, doch Mola beteugelt, naar den vertegenwoordi ger van de „United Press" werd verzekerd, den strijdlust van zijn officieren en man schappen. omdat hij door een al te snellen opmarseh de Basken er niet toe wenscht te drijven, Bilbao, evenals Irun en Eibar, vol komen plat. *e branden. Mola wil den ring rond Bilbao steeds nauwer toehalen en al dus de stad dwingen, zich rondere verderen strijd over te geven. Het voornaamste doel van het nationale leger schijnt thans der halve te zijn. alle naar de Baskische hoofd stad leidende verbindingswegen af te slui ten. Bij Toledo is naar Havas meldt, een aan val van de regeeringstroepen afgeslagen. De aanvallers verloren hierbij drieduizond dooden en gewonden. De nederlaag, welke de regeeringstroepen hier liehhen geleden, kan vergeleken worden met die, welke zij hebben geleden in het Casa del Campo. De regeeringstroepen waren gedwongen zich in hun tweede loopgraaflinie terug to trekken. Vrijwilligers aangehouden Nabij de Fransch-Spaansche grens heeft de Fransche gendarmerie een bus aange houden, "waarop zich 29 personen bevonden, Franschcn, Belgen, Italianen, Amerikanen en Polen. Een hunner heeft tegenover de gendar merie bekend, dat zij zich naar Spanje be gaven. Zijn metgezellen sprfaken zijn ver klaringen weliswaar tegen, maar het gezel schap werd toch in het gebouw dor gen darmerie te Perpignan opgesloten. Gaat Mussolini Pinkster-Maandag naar Hitier? In diplomatieke kringen te Rome circu leert het gerucht, dat een speciale trein Mussolini Pinkster-Maandag naar Berch- tesgaden zou brengen voor een onderhoud met Hitier. usschen verluidt te Wecnen, dat een officieele Duitsche trein, bestaande uit ijf wagens Zaterdag 15 Mei a.s. Innsbruck al passeeren, op weg naar Venetië. Van daar zal deze trein 17 Mei te 15 uur naar Berchtesgaden vertrekken. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt echter verklaard, „dat de gemelde toebe reidselen dor Oostenrijksche spoorwegen vellicht verband houden met het tegen Pinksteren verwachte vreemdelingenver keer. Zeker hebben deze toebereidselen niets te maken met een ontmoeting tus schen Mussolini en Hitler, want dien aangaande staat nog niets vast". De Italiaansche pers boudeert De Italiaansche pers zwijgt over de kro ningsfeesten te Londen. Alléén het agent schap Stefani bracht een bericht van elf woorden, waarin werd medegedeeld, dat koning George VI van Engeland is ge kroond. In de hoofdartikelen besproken enkele bladen wel do spanning tusschen Engeland Italië. Vogens de „Popoio di Roma" is deze spanning van aardrijkskundigen en historischen aard. Intusschcn heeft „.wegens verspreiding in valsche berichten over Italië de Ro ei nsche correspondente van de „News Chronicle", mevrouw Mackenzin, van de politie aanzegging gekregen, dat zij Italië moet verlaten, De Duitsche zedelijkheids processen De strafkamer te Breslau heeft gisteren den 40-jari.gen geestelijke K. B. wegens ver grijpen tegen do zeden veroordeeld tot 2*2 jaar tuchthuis en 2 jaar verlies van eere rechten. Voorts zijn om dezelfde reden twee vroe gere loden van de Orde der Barmhartige Broeders vproordoeld tot Wz jaar resp. 5 jaar tuchthuis. In Kohlenz is nog een geestelijke veroor deeld tot 2 jaar tuchthuis en 3 jaar eer* •erlies. Het onderzoek naar de „Hindenburg" ramp Helium of waterstofgas? Na een onderbreking van één dag, in band met de rouwplechtigheid voor de slachtoffers van de „Hindenburg", heeft do commissie van onderzoek te Lakehurst haar werkzaamheden heiwat. Als eerste getuige verklaarde luitenant Tyler, dc commandant van de landirogs- ploeg o.a., dat de brand naar zijn meening t» wijten is aan een ontploffing. Aangezien hij de steekv'am vlak voor het hoogteroer hreft waargenomen, houdt hij h»t ree>dö hierom voor uitgesloten, dat de exposie een gevolg zou kunnen zijn vam na-ontste king in de uitlaatbuizen der motoren, die reeds stilstonden. De landiogstouwen zijn beslist droog ge weest. Zij konden dus niat im aanmerking kernen als geleiders van eventueel opge hoopte statische eloctricitei*. De politie heeft medegedeeld, dat haar beste dertecUves en ontp'offingsdeskundigcn ter beschikking geste'd zullen worden van de commissie van onderzoek. Blijven de Lichtdiensten bestaan? Van welingelichte zijde wordt vernomen dat Duitschland, indien wordt vastgesteld., dait het gebruik van waterstofgas uitsluitend do oorzaak of do voornaamste oorzaak is ge weest van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", waarschijnlijk de luchtvaart met Zeppe'me, wat commérclcelc doelem den betreft, zal laten varen, eoo lang men niert in staat is, over helium in voldoende hoeveelheden te beschikken. F.r zouden dan nog slechts een paar lucht schepen met waterstofgas voor militaira doeleinden worden gebruikt. Een geld-dictatuur in de Vereen. Staten De Richmond Times Dispatch van gisteren publiceert een brief, welken de ambassadeur van de Vereepigde Staten te Berlijn, William Dodd, op 1 Maart jl. aan verscheidene Ame rikaansche senatoren heeft gezonden. De ge publiceerde briet is die, welke aan senator Carter uit Virginia gericht was. Dodd veroe- digt in dezen brief Roosevelt's plan tot her vorming van het opperste gerechtshof. „Ver scheidene lieden in de Vereenigde Stalen aldus Dodo die een groot fortuin be zitten, wenschen de instelling van een dic tatuur en zij zijn bereid een mogelijken „Huey Long" te steunen. Er zijn bepaalde politieke personen, die meenen dat het hun mogelijk zal zijn tot een macht te geraken gelijk aan die welke In Europa door Dicta tors wordt uitgeoefend. En naar lk van in tieme vrienden vernomen heb, is iemand die bijna een milliard dollar bezit, bereid zijn steun te verleenen aan een dergelijk programma om natuurlijk daar zijn macht op uit te oefenen." Dodd vervolgt dan: Ieder van ons, die onze geschiedenis kent en vertrouwen heeft in ons regeerlngsstelsel, moet alles doen om onzen president te steunen, zelfs indien hij zich met enkele van zijn hervormingen niet kan vereenigen. Dodd laat dan de verschillende crises In de geschiedenis van de Vereenigde Staten de revue passeeren en zegt dat de hui dige crisis de gevaarlijkste is sedert den tijd van Lincoln. Hij neemt dan stelling tegen de campagne van senator Borah in 1919, die hij als een anti-democratische pro vocatie kenschetst. In dien tijd fcoopten alle volken dat het democratische plan voor den vrede van president Wilson toegepast worden. De meerderheid van de Republikei nen en alle Democraten in de Vereenigde Staten waren voor de toepassing van demo cratische beginselen in de wereld. Niettemin was er een groep senatoren, onder leiding van Borah, die dit plan wenschten te vernie tigen, omdat zij een afschuw hadden Wilson en van de democratische beginselen. Dodd besluit zijn brief met op te merken dat volgens zijn meening de toestand thans even gevaarlijk is als in 1914. De naam van den milliardair, die bereid is een dictatoriaal streven te steunen, wordt niet genoemd. "EMENGD NIEUWS Poging tot doodslag van zijn zuster Een laffe daad. De 25-jarige landbouwer F. J. B. te L i e s- h o u t is gisteren bij een ruzie met zijn 20- jarige zuster, deze met een haarkruin (een stuk ijzer waarmede een zeis wordt aange zet) te lijf gegaan. Tot drie keer toe sloeg hij haar op het hoofd, waardoor zij verwon dingen opliep die veel bloedverlies tenge volge hadden. Doordat de vader en een broer van de twistenden op het geschreeuw kwamen toe- loopen kon erger worden voorkomen. F. had zijn zuster reeds meermalen met den dood bedreigd. Als verdacht van poging tot dood slag is hij des middags voor den officier van justitie geleid en na verhoor in ver zekerde bewaring gesteld. De berging der Lutine-schat Nieuwe pogingen? Het bestuur van de N.V. Van Wienen'» Duik- en Bergings Maatschappij I. O., heeft gisteren een bezoek gebracht aan Tersche! ling en daarbij tevens op de plaats, waai destijds de Lutine is gezonken verschillende peilingen verricht. Daarbij is gebleken, dat de diepteligging van de zandplaat l'r plaatse veel gunstiger geworden is dan tot nog toe mocht worden aangenomen, zoodat de omstandigheden voor de toepassing van het duiktoestel dat deze Mij. denkt te gebruiken, gunstig ma gen worden geacht. Tijdens dit bezoek werden ook besore- kingen gevoerd met de firma Doeksen te Terschelling welke ten opzichte van de berging van de schatten der Lu tine in den loop der jaren groote ervaring heeft opg< DIAMANTEN BRUILOFT A.s. Zondag 16 Mei is het de dag, dat het echtpaar Piofer Beukema en Pieterke Braak, wonende te D e 1 f z ij 1, hun 60 jari ge echtvereeniging herdenken. Een episode uit den Duitschen Kerkstrijd Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA N.V Catharijneslngel 48 UTRECHT KAPITAAL- en VOLKSVERZEKERING LIJFRENTEN Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. Men schrijft ons uit Enschedé: Het op 12 K.M. van de Nederlandsche grens in de Graatschap Bentheim gelegen stadje Schüttorf, Ls dezer dagen in hevige beroering geweest. Het grootste deel van de ruim 5000 inwoners van dit plaatsje L van de Evangelische gemeente, welke een groote oude kerk, midden in Schtittorf bezit. De twee predikanten der gemeente, ds Mid- dendorf en ds. Kramer zijn warme voorstan ders van de „Bekenntnlskirche" van ds Niemöller, hetgeen reeds enkele malen tot moeilijkheden heeft geleid. Ds Middendorf, de oudste predikant, die reeds gedurende een lange reeks van jaren in Schüttorf staat, had het vorig jaar op 1 Mei reeds moeilijk heden met de autoriteiten gehad. Hij was zelfs in hechtenis genomen, maar spoedig werd hij weer op vrije voeten gesteld. Eiken Zondag is de groote kerk Schüttorf tot de laatste plaats bezet. Van oudsher L bevolking zeer kerksch geweest, maar in de laatste jaren is het kerkbezoek nog aanzien lijk toegenomen. De predicaties waren zeer dikwijls niet naar den zin van de nat. soc. autoriteiten. Vooral ds Middendorf predikte met groote vrijmoedigheid. Hij wees op de dreigende ontkerstening van het Duitsche volk en keerde zich met groote kracht tegen de beweging der Duitsche Christenen. Toch trad men niet tegen hem op, daar hij in Schüttorf zeer bemind was en men wel in zag, dat er ernstige moeilijkheden zouden rijzen, wanneer men den geliefden predikant iets In den weg zou leggen. Maar desondanks is het toch tot een uit barsting gekomen. De rector van een der beide protestante stadsscholen werd gepen- sionneerd en een nieuw school werd benoemd, een vooraanstaand lid van de N.S.D.A.P. en Gruppführer van de S.A. Deze was ternauwernood ln functie of hij deelde mede «r voor te zullen zorgen, dat de eeniheidsschool in Schüttorf zou wor den ingesteld. Hij onttrok zich aan de Gemeenschap van de Evangelische kerk, welk voorbeeld door enkele on derwijzers werd gevolgd. Dit verwekte onder de meerendeels geloo- vig protestante inwoners groote beroering. Van hoogerhand ls in Duitschland bevolen, dat in de kerken van den kansel geen voor lezing mag worden gedaan van personen, die uit de Kerk treden. Ds Middendorf deelde echter in de morgen-godsdienstoefening mede, dat eenige onderwijzers waren uitge treden. Hij maakte voorts bekend, dat er des avonds over deze zaak, welke vooral de ouders van schoolgaande kinderen zoo ter harte ging, een speciale bijeenkomst in de kerk zou worden gehouden, waarin iemand uit Osnabrück het woord zou voeren. De avonddienst werd met klokgelui aange kondigd. Honderden stroomden naar het bedehuis, waar men plaatsen te kort kwam. Maar de dienst nam geen aanvang- Meer dan een half uur ging voorbij, waarin de ge meente verschillende liederen zong. Inmid dels bleef de klok maar steeds luiden, als gevolg waarvan zich ook op het kerkplein een groote menigte verzamelde. Eindelijk beklom ds Kramer den kansel en deeldé mede, dat de Landrat van Bentheim de bij eenkomst verboden had. Voorts maakte hij bekend, dat men ds. Middendorf naar het stadhuis had overgebracht. Deze laatste mededeeling verwekte onder de gemeenteleden groote ont steltenis. Men trok naar het stadhuis, waarvoor zich weldra vele honderden menschen verdrongen, die riepen, dat men hun predikant in vrijheid moest stellen. Zelfs werden dreigende kreten gehoord, als „We zijn hier niet in Sovjet-Rusland", Blijkbaar op verzoek van de autoriteiten, verscheen toen ds Middendorf op het balcon, die verzocht rustig naar huis te gaan. Hem zc geen leed geschieden. Maar hiermede nam men geen genoegen. Men wilde eerst heengaan, wanneer de do minee zou worden vrijgelaten. De men'ste hief toen een r jplet aan van het Luther- lied „Das Wort sie sollen lassen steh'n". Inderdaad '-egen de gemeenteleden hun zin, want na eenigen tijd kwam ds Midden dorf naar buiten, die door honderden men schen omstuwd naar de pastorie 'erd gebracht. Voor zijn woning dankte hij de gemeente in bewogen woorden voor hun trouw en aanhankelijkheid, terwijl hij er op wees, dat het dienen van God boven alles gaat. Daarop zong de schare „Ein fester Burg ist unser Gott", waarna, terwij! alleen hun hoofden ontblootten, ds Middendorf den zegen uitsprak. Enkele dagen later ontving de pre dikant de mededeelimg, dat hij zoo spoedig mogelijk Schüttorf moest ver laten, hetgeen practisch beteekende, dat hij uit z(jn ambt ls ontzet. Hij mag in de provincie Hannover niet meer in een kerkdienst voorgaan. Kort daarop werd ook ds. Kramer gelast binnen een zeer korten tijd naar een andere stad te gaan. Hem werd nauwelijks een uur tijd gelaten om zijn zaken te regelen. Thans ls de Evangelische gemeente van Schüttorf zonder voorganger. Ook een onderwijzer, Bergmann genaamd, een trouw lid der gemeente, ls uit zijn be trekking ontzet. Hij bleef ondf&wijs geven op den ouden voet, waarbij hij ook bijzon dere aandacht aan het godsdienstonderricht besteedde. Hij was reeds eenige malen ge waarschuwd, dat hij op andere wijze les moest geven, maar hieraan wilde hij niet voldoen. Ook hij moest binnen een zeer korten termijn Schüttorf verlaten. Deze on- d.rwijzer was bijzonder populair. Alleen loopend vuurtje ging het gerucht van zijn verbanning door het stadje. Een groote menigte deed hem uitgeleide naar het sta tion, dat door S.A. en S.S. was afgezet. Verschillende inwoners van Schüttorf, die aan deze demonstratie hebben meegedaan, moesten ziih den volgenden dag op het stad huis verantwoorden BOERENOPSTAND OP DE BOSSCHE VEEMARKT Getracht arrestanten te ontzetten Een ambtenaar gemolesteerd Wrok tegen de crisismaatregelen kwam tot uitbarsting (Van onzen correspondent) Tijdens de groote Woensdagsche vee markt te 's-Hertogenbosch is gis teren door een groot aantal boeren ernstig verzet gepleegd tegen de politie. Men heeft gezamenlijk getracht enkele arrestanten te ontzetten en voorts werd een crisis-ambtenaar door de woedende menigte gemolesteerd. Circa elf uur gingen twee ambtenaren er toe over om twee boeren staande te houden, die er van verdacht werden valsche kalver- schetsen in hun bezit te hebben. Op verzoek van de crisisambtenaren werden de boeren gearresteerd door twee rechercheurs van politie. Dit was aanleiding tot een geweldig tumult. KooRlui stroomden van alle kanten toe en trachtten de twee arrestanten te ont- Niettegenstaande het feit dat allen tegen de politie opdrongen slaagde deze er toch in de twee arrestanten, de gebroeders K. uit Ravenswaay en een derden arrestant, eveneens genaamd K., uit Beusichem, naar het arrestantenlokaal in de groote hal over te brengen. Er ontstond een heel lawaai en van alle zijden drong het publiek, dat ver toorn en opgewonden was, tegen het gebouw op om te trachten het lokaal binnen te dringen en de arrestanten te bevrijden. De crisisambtenaar Lammers werd gemolesteerd op het buitenterrein. Met groote moeite kon hij door de politie worden bevrijd. De menigte bleef op dringen en van alle zijden begon men met projectielen, zooals deksels van melkbussen, klompen en stokken naar de bedreigde politie te gooien. De toestand werd critiek. Het oogenblik om niet langer te talmen was aangebroken. Een inspecteur van politie arriveerde met versterking. Met to aal 12 man politie en assistentie van andere ambtenaren werd een felle charge met gummistokken uitgevoerd tegen de woedende menigte, die niet had willen wijken. Nog werden enkele arresta ties verricht en tenslotte riaagde de politie er in het terrein te ontruimen. Per auto werden de arrestanten naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar zij door den commissaris werden gehoord. Verschillende anderen zullen worden ver volgd wegens georganiseerd verzet tegen de politie. De oorzaak van dit plotselinge en spontane verzet? De klacht die men van de zijde der boeren hoort is, dat de crisismaatregelen en de wijze van uitvoering door de ambtenaren hen ten zeerste verdrieten, zoodat een groote wrok tegen de ambtenaren is ontstaan. Het ge beurde te Kerkdriel, Velddriel en Hedel is daarvan ook reeds een bewijs. Nu is opnieuw lucht gegeven aan de op gekropte haat tegen deze wettelijke maatre gelen en de ambtenaren die met de uitvoe ring zijn belast. Het politieonderzoek zal moeten uitmaken of hier van een van te voren opgezet plan sprake kan zijn. Het gebeurde heeft heel wat consternatie teweeggebracht en is het onderwerp der ge sprekken in alle omliggende dorpen. Fietser botst tegen een auto Op slag gedood Gistermiddag wilde de 14-jarige A. Boon te A 1 b 1 a s s e r d a m, die per fiets van den Dam naar het overzetveer reed, een anderen fietser passéeren. De sturen van beide fiet sen raakten echter verward, waardoor B. zoodanig over den weg kwam te rijden, dat hij met een tegemoetrijdende vrachtauto van een Rotterdamsche firma in 'botsing kwam en tegen den grond werd gesmakt Hij was op slag dood. Beslag op de „Plavnik" opgeheven Het schip naar Rotterdam* Het beslag op het Zuidslavische stoom schip „Plavnik", dat op 2 Mei op de Noord- 'n aanvaring is geweest met het Engel- sche s.s. „Alecto" welk laatste is gezonken is gisterochtend opgeheven, nadat de reede- rij een waarborgsom had gestort. De „Plavnik" zou gistermiddag naar Rotterdam vertrekken, om daar in een droogdok te worden opgenomen voor het in stellen van een onderzoek naar dc opgeloo- pen averij. BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteren is brand uitgebroken in de boer derij, bewoond door J. Waanders, staande aan den Hengeloscheweg nabij Enschede Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en in minder dan geen tijd was de geheele boerderij uitgebrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Alles was verzekerd. Eigenaar van de boerderij was de heer N. G. van Heek te Enschede. BAKKERIJ MET WOONHUIS AFGEBRAND !"iek.s dl ie m,r 's gistermiddag te D e Wijk (Br.) doordat d* kinderen mei vuur speelden brand ontstaan in een schuur, grenzende aan don bakkerswinkel van den' heer Svbren Meintema. De vlammen sloe gen weidra naar de bakkerij en het woon huis over. De plaatselijke brandweer en die uit Koebange bestreden hef vuur. Zij moes ten zich evenwel bepprkon tot het nathou den der naastgelegen huizen. De bakkerij en het woonhuis brandden evenals de schuur geheel uit. Slechts een gedeelte der inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2