P TUINBOUW. POKON -"""''«ft RAATUURTJE .GRONINGEN" WOENSDAG 12 MEI 1937 No. 336 Het Internationaal Landbouwcongres Het Int. Landbouwcongres, dat van 16 24 Juni 1937 ie 's-Gravenhage (Schevenin- gen) zal worden gehouden, en waarvan Haro Majesteit de Koningin het beschermvrouw schap heeft aanvaard, wordt gehouden onder de auspiciën van de te Parijs gehouden In ternationale Landbouwcommissie (Commis sion Internationale d'Agriculture, bij ver korting C.I. A.waarvan M arquis Louis de Vogüé president is. Deze Int. Landbouwcommissie heeft in de verschillende landen haar nationale afdee- lingen. Voor ons land is die afdeeling samenge steld uit de heeren: Mr. A. G. A. Ridder van Rappard (voorzitter), A N. F 1 e s- kens, Ir. D. S. Hui zin ga. J. Th. Ver heggen. Mr. J. J. Wintermans (le den, en Dr. H. Molhuyscn (secretaris) en zal optreden als Comité voor de Organi satie van dit Congres. In het Eere-Comité voor het Congres heb ben o.m. zitting de Ministers Dr. H. Colijn, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, Mr Dr L. N. Leckere, Prof. Dr Ir LI C. J. H. Gelissen en Mr P J. Oud: Exc. de Pury, Doyen van het Corps Diplomatique, Sir Cecil Hurst, Pre sident van liet Int. Gerechtshof, de Commis sarissen der Koningin, de burgemeesters van Amsterdam, van 's-Gravenhage en Rotter dam, de vertegenwoordigers van de Land- bouwhoogeschool en van de Veterinaire fa culteit dor Utrechteche Universiteit en voorts tal van autoriteien en voormannen op land bouwgebied en Exc. Acerbo, president van het Int. Landbouw-Instituut en Dr J. J. L. van Rijn. de vice-president van het Int. Landbouw-Instituut te Rome. De openings- en sluitingsv '-gadering zul len worden gehouden in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, de sectie-vergaderingen in het Kurhaus, het Palace Hotel en het Oranje Ilotel te Scheveningen Programma van het Congres Het programma van werkzaamheden van hot Int. Landbouwcongres 1937 is in de Alge meens Vergadering van dj Int. Landbouw commissie op 29 Juli 1936 te Oslo vastge steld. De behandelde onderwerpen zijn inge deeld en worden besproken in acht secties van het Congres. Elk dezer Secties heeft een Nedcrlandsche voorzitter en vice-voor- zitters uit andere landen, die de besprekin gen leiden. Ten behoeve van het bekend maken van het Congres zijn in de onder scheidene landen nationale Propaganda- comité's in hot leven geroepen die zich onder meer ook belasten met het aanwijzen der rapporteurs voor het samenstellen van nationale rapporten betreffende de verschil lende onderwerpen. Bovendien zijn voor de verschillende on derwerpen z.g. „rapporteurs principaux" be noemd voor het uitbrengen van een alge meen rapport betreffende ieder onderwerp. De secties van het XVIIde Int. Landbouw- bij de bloem, en xaadwlnkel. «Cp.rlles Ie Sectie: Agrarische politiek en bedrijfs- lie Landbouwonderwijs en voor lichting. Ule De coöperatie in den land- IVe Plantenteelt. Ve Wijnbouw. Vie Veeteelt. VI Ie Landbouwindustrie. VlIIe De vrouw te plattelande. Belangrijke en urgente vraagstukken zul len in de sectie aan de orde komen. De zitting begint op Woensdag 16 Juni en eindigt Maandag 21 Juni. Op 17 Juni zullen de Congressisten en hun dames door den Minister van Landbouw er. Visscherij in de Ridderzaal te 's-Gravenhage worden ont vangen, terwijl het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage in het Gemeentemuseum de Congressisten en hun dames een ontvangst op 18 Juni zal aanbieden. Op 22, 23 en 24 Juni worden excursies ge houden, waarbij de gelegenheid zal bestaan den Landbouw en den Tuinbouw van Ne derland. alsmede de resultaten van de in poldering van de Zuiderzee te aanschouwen. Tijdens de openingszitting van het XVIIde Int Landbouwcongres op 17 Juni 1937 zal op plechtige wijze worden afgekondigd een manifest van landbouwers uit de beschaafde landen ten gunste van de handhaving van den vrede. Onmiddellijk vóór de opening van het Int. Landbouwcongres zal op 15 Juni te 's-Gra venhage (Scheveningen) de ltde Int. Con ferentie van Suikerbietenverbouwers worden gehouden, waarop zeer belangrijke vraag stukken aan de orde zullen worden gesteld. Van l i tot 16 Juni 1937 zal worden gehou den dc bijeenkomst van de Internationale Federatie van Landbouwtechnici (F.I.T.A.). Als onderdeel daarvan zal op 15 Juni het 2e Int. Congres der Landbouwpers plaats vinden, dat o.m. ten doel heeft de betrekkin gen tusschen de landbouwjournalisten in de verschillende landen nauwer te maken en kennis te nemen van het werk, dat de be staande beroepsorganisaties reeds hebben gedaan. Het zal geen verwondering baren, dat een belangrijk Congres als het Internationaal Landbouwcongres groote belangstelling zal trekken zoowel in binnen- als in buitenland. Gerekend wordt op een bezoek van een 800 1000 personen. Onder de international3* instellingen, die een officieele vertegenwoordiging naar het Congres zullen zenden, noemen we den Vol kenbond te Genève. het Internationaal Land- bouwinstituut te Rome, het Int. Arbeids bureau te Genève. Voort is bericht ontvangen van de Zwitser- sche regeering, van de Duitscho regeering, van de regeeringen van Letland, Columbia, Irak, Noorwegen, Joegoslavië, De Domini- caansche Republiek, Frankrijk, Tunis en Egypte, dat zij een officieele vertegenwoor diging naar het Int Landbouwcongres zul len afvaardigen Alle personen instellingen of organisaties, die zich interesseeren voor landbouwaange- 1 legenheden, kunnen zich tegen een contri butie van 11.— laten inschrijven als lid van het XVIIde Int. Landbouwcongres, Post- box 300 te 's-Gravenhage, terwijl de gezins- Hergroe peering melk vergunninghouders De Ned. Zuivel Centrale verzoekt ons de aandacht te vestigen op het volgende: Door het, bestuur van de Nederl. Zuivel Centrale is in Januari van dit jaar in ver band met het mem» Crisis Melkbesluit een noodzakelijk geworden hergroepeering van melkvergunninghouders vastgesteld. De groepen C H J en L zijn vervallen en de daarin vallende vergunninghouders zijn in een andere groep overgebracht Besloten is daarom: de groep C in te deelen in groep A; de melk vermin ninghondoi-s uil groep H in de deelen im de groepen A. dan wel in de -roep B, naar gelang zij den handel in con- sumptiemelk uitoefenen als hoofdbedrijf of als veehouder, dan wel als nevenbedrijf; de groep melkvergunninghouders uit groep J in te deelen in de groep A, dan wel in de groep D, naar gelang zij den handel in consumptiemelk uitoefenen, dan wel slechts als nevenbedrijf op hun boerderij melk van eigen vee afleveren aan afne mers voor hun eigen huishoudelijk gebruik: de melkvergunninghouders uit groep L iri te deelen in de groep G. Tien wenken voor den dahlia-kweeken 1. Geef uw dahlia een zonnige stand plaats Schaduw benadeelt de groei en de knolvorming. 2. Zet de planten op voldoende afstand, al naar de variëteit 70—100 c.M. van elkaar. Te dichte stand belemmert de lichttoetre- diiig. 3. Plant de dahlia op een tegen wind be schutte plaats. Op winderige plaatsen zullen veel bloemstengels stuk slaan. 4. Spit de grond, liefst ei-nige tijd vóór de planting, flink diep om. en zorg voor voldoende bemesting, maar wees matig wat de stikstof betreft. Gebruik geen versche mest. Geaurende de groei is wat vloeimest vaak noodig of nuttig. 5. Laat niet te veel stengels op elke plant staan, «hoogstens twee. Hoe meer stengels, hoe kleiner de bloemen. 6. Verwijder van de overblijvende stengel tot op ongeveer 40 c.M. hoogte de onderste zijscheuten. 7. Plaats er tijdig steunsels bij, maar zoo, dat deze zoo weinig mogelijk in het oog val len. 8. Voorzie de planten bij langdurige droogte van water. Planten als de oahlia met sappige stengels en veel blad behoeven ook veel vocht. 9. Verwijder tijdig de uitgebloeide bloem stengels; de opvolgende bloemen zullen zich des te beter ontwikkelen. 10. Bewaar de knollen, met 10—12 c.M. sfeneelstukken, op een droge, vorstvrije plaats. Knollen uit kleigrond moeten goed van aanklevende klei gezuiverd worden R.K. Boerenstand. en familieleden der Congressisten als „mem bres associés" tegen een contributie van 5.— aan het Int. Landbouwcongres kunnen deelnemen. Neem me niet kwalijk, dat ik het van avond eens heel kort maak. Als jullie de krant ontvangt, zit ik in de trein ergens tusschen het hooge Noorden van Friesland en Rotterdam, na een paar dagen van feestvreugde achter de rug te hebben. Feest voor een 35-jarige echtvereeniging van een broer. Feest van het huwelijk van een nichtje, maar vooral feest van het be zoeken van een bijna 90-jarige moeder, die ik in maanden niet zag en sprak. 't Is Mei, nietwaar! Maand van jong leven en oude vreugd over terugkomen wat bij wisseling der tijden scheen te verdwijnen, maar weer opgroeit als de lentezon koeste rend streelt wat dood scheen. Na lange herfst- en wintertijd zal dan eindelijk de voorjaarsgedachte ons hoopvol le perspectieven openen. De voorjaars gedachte gewekt door het voorjaarszonnetje, dat eindelijk door de regenwolken kwam en eerst nog bij koud, doch allengs wel bij mil der weer de groei doet aanzetten. Groei op het land, op de akker, op het grasland was het reeds tot heel krachtige groei gekomen groei in de tuinen, zoo van particulieren als van beroepstuinders, gropi in de boomgaarden, groei overal. Maar wat zal de oogst, die nu in wording is, opbrengen, is de pijnlijke vraag, die jaren van crisis als vanzelf bij ieder groeiseizoen weer op de lippen doen komen. Want wel moge er gesproken worden van opleving, niet overal en in alle bedrijven is deze te merken. Elders wordt intensief gewerkt om niet meer noodig te hebben wat wij ze voorheen leverden. Of weert men door hooge lasten onze producten zooals b.v. Zweden nu weer met onze druiven doet. En Duitschland mo biliseert zijn landbouw met geweld of met zachte drang om tot beter zelfvoorziening te komen. BEIEREN WORDT VAN BIERLAND VEEHOUDERSLAND. Oberbavern, een naam, die herinneringen wekt aan kruiken met schuimend bier en bierworstjes, is nu een landstreek die aan de spits staat van de Duitsehe weidestreken. Geen dep] van Duitschland waar zooveel aan gropnvoerensilage gedaan wordt Terwijl aan het einde van voor het geheele rijk per rund ongeveer Vs m3 silo- ruimte beschikbaar was, bedroeg dit cijfer Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op rets en thuis voor Oberbayern reeds 1.2 m3. Door de voort durende actie welke voor silobouw gevoerd wordt, kon reeds in Beieren de millioenste kubieke meter siloruimte opgesteld worden. In de laatste 4 jaren heeft ook de melk veecontrole in Beieren aanzienlijke vorde ringen gemaakt Terwijl in 1930 van de rond 2 millioen melkkoeien slechts ruim 25 pet. op productievermogen werd gecontroleerd, bedraagt dit percentage thans gemiddeld 76.4. In enkele streken staat 9398 pet on der controle. Hiervoor is een wijd-vertakt organisatie-apparaat noodzakelijk. Zoo zijn in 6823 gemeenten ongeveer 8100 monster nemers werkzaam, die regelmatig 245.658 boerenbedrijven bezoeken. Maar niet alleen in Duitschland. dat op zuivelgebied alles inspant om vooruit te ko men, nog verder naar het Oosten gaat men ook de zuivelkant uit RUSLAND PROPAGEERT BEREIDING VAN GESMOLTEN KAAS. Volgens 't orgaan van de F.N.Z. heeft een Russisch economisch tijdschrift er op gewe zen, hoe de Sovjetpers de gesmolten kaas aanprijst als van veel grooter voedingswaar de dan gewone kaas. Het eiwitgehalte kan veel hooger zijp. Bovendien wordt de kaas door het smeltproces gezuiverd van alle micro-organismen, zoodat men spreekt van gepasteuriseerde kaas. Een kaasfabriek te Moskou gaat deze ge pasteuriseerde kaas op groote schaal fabri- ceeren. Zij zal twee recepten leveren, die samengesteld zijn door het instituut voor voedingsmiddelen van het volkscommissa riaat voor de volksgezondheid. Het te ver vaardigen product kenmerkt zich door biolo gisch volwaardig eiwit, krachtige mineraal- zouten en de vitaminen A en D. Onder meer wordt eiwit, eigeel en fosforcalcium aan de gesmolten kaas toegevoegd. Vooral voor kinderen wordt de kaas aanbevolen. Ook worden door een Russisch laborato rium recepten ontworpen voor MELKPOEDERCOMBINATIES VOOR KINDERVOEDING zeer geschikt. Het melkpoeder wordt ver mengd met sinaasappelen, mandarijnen of citroenen. Verder is een recept samengesteld voor de fabricage van een soort kindermeel naar den trant van 't békende merk Nestlé, waaraan veel eierpoeder toegevoegd is. Al deze combinaties moeten zeer smake- 1 lijk en voedzaam zijn. Een conferentie van deskundigen heeft recepten goedgekeurd en er bij het volks commissariaat voor de levensmiddelenindus trie op aangedrongen de fabricage op groote schaal spoedig ter hand te doen nemen. In de warenhuizen van Moskou zal een proefvoorraad voor het publiek beschikbaar gesteld worden, zoodaf de koopers ter nlaatse hun oordeel zullen kunnen uitspreken. 't Wordt tijd. dat wij Nederlanders, die zoo'n naam hebben op zuivelgebied had Alva het niet reeds over dat volk van boter, spraken de Engelschen eeuwen terug al niet over de Hollanders als kaaskoppen en smaal de Lodewijk XIV al niet op de boter- en kaasetende kikkerlandbewoners 't wordt tijd. dat wij de zuivel, onafscheidelijk aan onze naam verbonden, niet vergeten en op oude roem blijven teren. Dat zou ons leelijk kunnen bekomen. Het zou de pluimveehouderij ook leelijk bekomen, als de RESTITUTIEREGELING BIJ DE EIEREXPORT ineens opgeheven werd. Minister Deckers heeft evenwel te Roermond gezegd, dat dit niet zou geschieden. Al is p.r eenige opleving in de pluimveehouderij, toch is het nog niet welvaart en bloei bij dit deel van de land bouw, waarbij vooral de kleine boer zoc nauw is betrokken. Door de monopoliehef- fing op granen sinds 1933 werden de graan prijzen hooger. Dus ook de productiekosten van eieren. Als schadeloosstelling-daarvoor kwam de restitutieregeling. Deze richtte zich naar de wijzigingen in de mononolieheffin- gen: de terugbetalingen beliepen achtereen volgens 37, 50, 70 en 85 cent en bedragen thans 75 cent. Dit is evenwel geen directe steun. Daar op de wereldmarkt voor granen de prijzen aantrokken en de monopolie heffingen verlaagd worden, zou feitelijk ook de restitutie verlaagd moeten worden, maar de minister'zeide ten aanzien van de pluim veehouders daartoe voorloopig nog niet te zullen overgaan. De verhooging der produc tiekosten, als gevolg van de heffingen, be draagt momenteel 40 cent per 100 stuks de restitutie 75 cent. De minister moest kennen, dat een prijs van f 2.30 per 100 stuks niet loonend is. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat steun uit het crisis fonds niet beoogt de prijzen omhoog te bren gen, maar uitsluitend om inzinking van de bedrijven te voorkomen. Geleidelijk zal tot verlaging van de restitutie worden overge gaan. Van geleidelijk gesproken, ik ben zoo ge. leidelijk aan het einde van mijn praatje ge komen, dat nog langer duurde dan ik had gedacht dat het duren zou. Maar nu is het toch welletjes. Later weer eens wat langer gepraat. Tot de volgened week. PRAATJESMAKER. Verwerking van fruit en groenten Zoete most, vruchtenwijn en groentensappen Resulatten der proeven te Wageningen Reeds meerdere jaren heeft Prof. Spreu- •1, te Wageningen, zich bezig gehouden met het onderzoek naar de mogelijkheden an het venverken van Nederlandsel. fiuit tot dranken. Als gevolg van dit onderzoek, net welk in iyja werd aangevangen is in middels in ons land een nieuwe industrie ontstaan, n.l. de vervaardiging van zoete most uit diverse fruitsoorten. Zoete Most, het zuivere niet gegiita vruchtensap, was voor ons land mg een onbekende drank. In het buitenland, o.m. Amerika, Duitschland, Zwitserland, weid deze drank reeds in het groot vervaardigd Na eenige jaren intensieve projaginda is de zoete most ook in ons land bekcau gr worden en blijkt meer en meer, dat deze drank door velen wordt gewaardeerd. Voor de proefnemingen te Wagei.mgen i'aren verschillende machines, enz- noodig, vaarmede belangrijke bedragen aan ^eld .'aren gemoeid. Sedert 1933 werd Prof. Sprenger van meerdere zijden financieel gesteund. Waar het ging om een nieuwe nationale indusuie s mede hulp van de Overheid gevraagd en erkregen. De Minister van Landbouw heeft de op richting bevorderd van de Stichting „Insti tuut" voor onderzoek op het gebied van ver- erking van fruit en groenten". Deze Stich ting is gevestigd te Wageningen Reeds werden in 1936 zoete mos ten vervaardigd van appels, uruiven, zwarte bessen, roode bessen, boschbessen, kersen, morellen en aardbeien; sappen van rabar ber, bieten, wortelen, komkommers, toma- n en spinazie. Bij de bereiding van zoete mosten groentensappen doen zich nog tal van groote moeilijkheden voor, die de uitbrei ding in de weg staan. W ij n e n werden vervaardigd van ap pels, zwarte bessen, roode bessen, vleesch- kleurige bessen, bramen, boschbessen, bes sen van Amelunchier (z.g krenten), kersen morellen, sinaasappelen, bananen en rabar- De kwaliteit der wijnen heeft men reeds aanmerkelijk weten op te voeren. Ook leg de men zich toe op het bereiden van Ver- Diouthvruchtenwijn en Kinavruchtenwijn en ving men aan met het gebruik van ho ning voor het maken van Mede. Door de betrekkelijke schaarschte aan ap- pr Is in 1936 waren de prijzen van fruit, dat in aanmerking kwam voor verwerking vrij hoog; dientengevolge werden dit jaar wei nig appels geperst. Het bleek dat Ossekop een appel- mort is, welks sap onversneden een goed Oechsle- en zuurgehalte bezit, zoodat leze scort eventueel zonder meer voor zoete- mostbereiding te gebruiken is. Versneden ruosten kunnen echter een bete.r armnü zitten. Een buitengewoon goed aroma bezii zoete most vari Bellefleur, gemengd met Zoete Campagne van seizoen 1935. Grooter hoeveelheden druiven werden geperst, dan andere jaren het geval was geweest. Een buitengewoon goede zoete most werd samengesteld uit Frankenthaler en Mus- caat van Alexandrië. Minder aromatisch is het sap van de Black Alicante- Teneinde het aroma hier van te verhoogen, kan Zuid-Afrikaanschc druivenmost worden toegevoegd. Men kan dus de conclusie trekken, dat uit de Frankenthaler een uitstekende zoete most is te bereiden, wanneer het sap ver sneden wordt met Muscaat van Alexandrië en onder voorwaarde, dat het uitgangs product rijp is en geen schimmelaantasting of verontreinigingen bezit. Verder zullen waarschijnlijk uit koelhuisdruiveoi, welke n.et geschimmeld zijn en waarvan de smaak niet heeft geleden onder het bewa ren, goede zoete mosten kunnen worden bereid. Van de verschillende soorten zoete most komt die van kers na die van appel druif in belangrijkheid op de derde plaats. Een uitstekende zoete most werd bereid uit Meikersen, welke bij het Neder- landsche publiek zeer in de smaak valt Een belangrijke factor vnnr het verkrij gen van goede zoete most uit Meikersen, is het uitgangsproduct. Te rijpe vruchten of vruchten, welke door Monilia zijn aange tast, geven steeds een onaangename smaak aan het product De vruchten worden heel geperst, terwijl het voor het verkrijgen van een fijn kersenaroma aanbeveling verdient om pl.m 1 pet der te persen vruchten ïrst te malen. Evenals uit Meikers is ook uit Morel- 1 e n een goede zoete most te bereiden. Vóór de consumptie dient echter water en suiker te worden toegevoegd. Het gelukte op bepaalde wijze uit de Aardbei Madame Moutót een buitenge woon goed smakende zoete most te bereiden Ter voorkoming van stelensmaak moeten zij zonder kroontjes geplukt worden; de aardbeien werden na aankomst zoo snel mogelijk verwerkt De bereiding van zoete most uit roode aalbes gaf dit jaar gren aanleiding tot opmerkingen. Wegens de hooge prijs der zwarte bessen werd hiervan slechts een kiem kwantum tot zoete most verwerkt Wij wijzen hier op het hooge gehalte aan vitamine C in de zwarte bessen, waardoor de zoete most van deze vruchten wellicht aanbeveling verdient óm ter besrijding van avitaminosen ii aanmarking te komen. Voor frambozen geldt het bezwaar, dat een eenigszins groote partij niet gistend fruit in Wageningen niet te krijgen is; de reis van de centra van frambozenrultuur is hiervoor te ver. Uit bramen is een goed product te be reiden, doch ook hiervoor gelden de be waren alhoewel in mindere mate als oor frambozen genoemd- Evenals het vroige jaar was het ook dit keer weer mogelijk een goede zoete most uit boschbessen te bereiden. Op grooter schaal werden proeven geno men met de verwerking van Surinaam- sche sinaasappelen tot wijn. Bij de bereiding hiervan ondervindt men de moeilijkheid, dat het uitgeperste sap een hittere smaak bezit als gevolg van de aro matische oliën uit de schil Het gelukte een vrijwel helder sap te be reiden, waarin toch nog genoeg olie aan wezig was om voldoende sinaasappelaroma te behouden. Het bereiden van zoete most uit sinaasappelen levert nog moeilijkhe den op. Vooralsnog is trouwens de grond stof voor het bereiden *«an zoete most van sinaasappelen nog duur. zoodat ook het te bereiden product een hoogere prijs zoc moeten opbrengen. Wat groentensappen betreft wer den proeven genomen met verschillende gewassen. Van rabarber is het mogelijk een goed product te bereiden. Met roode bieten en komkom- me s worden de onderzoekingen nog voort- De verwerking van de tomaat wordt zeer belangrijk geacht, zoowel in het lang van den tomatenkweeker als om de bijzondere eigenschappen van het sap. dat zeer rijk is aan vitamine G Het was moge lijk een zeer goed smakend gekruid toma tensap te bereiden. Wat het wetenschappelijk onderzoek be treft naar de oplossing van problemen, welke aan de vervaardiging van de boven genoemde dranken verbonden zijn, zijn de meeste proeven nog in gang of werden ge projecteerd voor het komende seizoen. De zoete most en vruchtenwijn werd ver kocht door de Centrale Verkoopafdeeling van het Laboratorium voor Tuinbouwptan- tenteelt, die in hoofdzaak propaganda maakte voor het gebruik van zoete mos door het verspreiden vam prijscouranten, recep ten en het plaatsen van advertenties. De vraag door het publiek is stijgende. Dat zij nog niet groot genoeg is moet den toegeschreven aan de groote concu tie, welke gedreven wordt met allerhande dranken, die onder verkeerde vlag worden aangeboden. Ons publiek blijkt nog niet in staat te zijn tot juiste beoordeeling en geeft vaak de voorkeur aan goedkoope dranken, zonder zich af te vragen, of deze jwellicht niet te duur zijn èn of het niet verstandiger zou zijn een waardevol pro duct te koopen en dit, om geen grootere uit gave te krijgen in kleiner kwantum te ge bruiken. De Directeur van het Instituut acht het van belang het procédé nog dermate te verfijnen, dat dranken van uiterste kwali teit worden verkregen, al moeten deze dan ook zoo goedkoop mogelijk worden ver vaardigd- Alleen bij het vervaardigen van uitstekende producten zal het mogelijk blij ken de verwerking van fruit te handhaven en op te voeren. Blanken naar Suriname P Kolonisatie nu en in de naaste toe komst niet aan te raden Een belangrijk proefschrift Reeds eenige weken ligt een uitvoerig proefschrift op onze tafel. Telkens weer wordt het ter hand genomen en lezen we met belangstelling, wat de jonge doctor Mevr. E. F. VerkadeCartier van Dissel, die op dit proefschrift cum laude promo veerde, schrijft over de mogelijkheid om landibouw-kolonisatie voor blanken in Suri name. Meer dan gewoon interesseert ons dit on derwerp, omdat er een tijd geweest is, dat we ons nogal druk maakten over emigratie van onze boeren naar elders, waar wij een middel in zagen om het euvel van de drei gende overbevolking met steeds hooger op gedreven landprijzen en -pachten tegen t.e gaan. De laatste jaren evenwel staan we zeer sceptisch tegenover eventueele land- bouwkolonisatie naar verre gewesten. Mis schien dat Canada weer eenige perspectie ven biedt of het eerst aan de beurt is bij hernieuwde emigratie. Hoe het dan ook zij, zooals wij reeds opmerkten, het vraagstuk van de landbouwkolonisatie heeft onze bij zondere belangstelling. En daaronder ook die van Suriname. Reeds vele jaren terug hebben we over de mogelijkheid daarvan ge correspondeerd met tot oordeelen bevoegde personen. En steeds weer was het antwoord ontmoedigend: Suriname was geen land voor de Hollanders. Gretig werd dit proefschrift van mevr. Dr. Verkade dan ook ter hand genomen en na eenig geblader en het bezichtigen van de vele foto's, zetten we ons tot lezen. Bij het doorbladeren hadden we wel gemerkt, dat ook het oordeel van de schrijfster niet gun stig is. Thans en de eerstvolgende jaren moet iedere kolonisatie naar Suriname ontraden wordenis haar oordeel. Een kolonisatie in het binnenland gaat ën hygiënisch (malaria tropica) èn economisch (de hooge transportkosten vaar de kust) een zekere mislukking tegemoet. Daar geen der cultures, zooals zij heden ten dage in Suriname gedreven worden, een voldoende bestaansmogelijkheid voor een P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Huisbrand- en InflnstripVniBn GLAS I f 6.60 1 A 16.60 bbeldik plas. Kist gratis. - Niet tranco v. d. BURGH's Glashandel AJg. OnderL Maatsch. 1 Verzekering van Paarden en Rundveo. CatharijnesinneJ 75 - UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge ol viste premie RESERVE: 1 165.P01.1L Deskundige veriegsnw. gevraagd! H.H, EIERVE'RZtNOtRSI Wanneer U In alle richtingen hebl geprobeerd een goed afzetgebied voor Uw eieren te vinden, en niet naar wenscb zijt geslaagd probeert het dan eens bij DE ROTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM - Telefoon 13649 Warmoeziersstraat S 37—39 - Recht van controle voor H.H, Zenders Directe afrekening na iedere veiling IH. W. POOLMAN Dir.-Veilingmeester Europeesch gezin oplevert, kan een vest!- ging van blanken in de toekomst slechts op geheel nieuwe cultures of op nieuwe be drijfsvormen gebaseerd zijn. Alvorens men tot kolonisatie kan overgaan, moet dus een proefbedrijf gedurende een voldoend aantal jaren de zekerheid verschaffen, dat een be paald gewas in Suriname goed wil groeien en dat van dit product een Europeesch ge zin behoorlijk kan doen leven. Daar de proefbedrijven in Suriname vrij wel niet op wetenschappelijke voorlichting kunnen steunen ten aanzien van bodemge steldheid, waterhuishouding en cultuur-me thoden, is voor dergelijke bedrijven in Su riname meer kapitaal en meer tijd noodig dan elders. De proefbedrijven van Van Dijk te Nicke- rie (mechanisch rijstbedrijf) en van Bran don te Domburg (hoeve rijstbedrijf) hebben tot nu toe noch tot een positief, noch tot een negatief resultaat geleid. Wel toon en deze bedrijven aan, dat een Europeesche rijstibouwer over veel kapitaal moet beschikken. Economisch verkeert de Europeaan niet langer in een gunstige uit zonderingspositie, zooals de Hollandsche boeren om Paramaribo op het einde van de vorige eeuw. De binnenlandsche markt is thans overvoerd. Concurrentie op de wereld markt ei&cht het noodige kapitaaL De lig ging van Suriname, de dure arbeidskrach ten en de onregelmatige regenval verhoogen den kostprijs. Op den duur zal het waarschijnlijk moge lijk zijn de transportkosten en arbeidsloo. nen wat te verlagen doch men kan hiervan niet zoodanigen invloed verwachten, dat een Europeesch klein, of beperkt-middel bed rijf daardoor bestaanbaar wordt Thans, conclu deert de schrijfster, kan zich geen Euro peesche landbouwer in Suriname vestigen Leiden de proefbedrijven over geruimen tijd tot positieve resultaten dan kunnen over een zeker aantal jaren voldoend kapitaalkrach tige Europeanen (die beschikken over 20 50 mille) zich op den landbouw gaan toe leggen. Slagen deze, dan zouden minder ka pitaalkrachtige kunnen volgen. In tegenstelling met de algemeen verbrei de meening, sterkt de gezondheidstoestand van de Hollandsche boeren om Paramaribo de schrijfster in de verwachting, dat ook de volgende tropengeslachten gezond kunnen blijven, mits zij de noodige hygiënische voorschriften in acht np.men. Andere kolonisatieproeven besprekende, geeft de schrijfster als haar oordeel, dat da leiding van de eerste kolonisatie op Voor zorg in 1843 vrijwel alle fouten heeft ge» maakt, die er gemaakt konden worden. Binnen zes maanden stierven ISO van de 369 kolonisten! Na het overlijden van Ds. Copijn te Voorzorg, kreeg van het overschot der kolonisten, die zich te Groningen ves tigden, Ds. van den Brandhof de leiding. Hij was volmaakt onkundig van de tropencultu- res, physiek ongeschikt en miste de karak tereigenschappen, die een bestuurder noodig heeft In 1853 waren nog alleen de leiders over, de weduwen en weezen. Alle kol on is-, ten waren vertrokken .-. De kolonisatie bij Paramaribo doet echter de mogelijkheid groot schijnen, dat eert groep economisch sterke Europeanen er in zal slagen bij behoorlijke contróle volmaakt gezond te blijven. Een kolonisatie nabij Paramaribo, uitslui tend gebaseerd op de plaatselijke markt, moet mislukken. Slechts als een product een rendabe- len afzet buiten Suriname kan vinden en dit met voldoende winst kan worden geproduceerd, is men gerechtigd tot kolo- 1 nisatie over te gaan. Dit proefschrift van Mevr. Dr. Verkade— Cartier van Dissel, vestigt weer eens de aan- dacht op Suriname en verrijkt onze kennis van dat deel van ónze koloniën, dat zoo wei nig onze belangstelling heeft. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centr. Bureau Het was de geheele week stil in de voeder- granen. Er wordt over heit algemeen weinig gekocht, zoodat het nog eenigszins te ver wonderen is, dat de prijzen van de voor naamste voedergraDen, mais en gerst, zich feitelijk hebben kunnen handhaven. Er blijft nog een verschil in prijs bestaan tusschen oude en nieuwe mais, gevolg van de omstan digheid, dat de aanvoeren van nieuwe mai3 nog te kJein zijn. De mais van de Donaulanden blijft maat; zeer matig van kwaliteit en vele binnenkoi mende ladingen bevatten ook min of meer beschadigde gedeelten. Gerst blijft nog aldoor matig aangeboden en derhalve nog steeds boven de maispari- teit. Rogge komt als voedergraan nog niet in aanmerking, daarvoor blijft dit artikel te hoog liggen tegenover de mais en ook tegen over de gerst. In haver gaat maar schaars iets om. De koekenmarkt blijft nog zeer kalm ge stemd. In de afgeloopen week werden do prijzen der verschillende koeksoor'en vrij sterk verlaagd, vooral van de lijnkoeken. D;t vermocht echter geenszins tot meerdere kooplust te stimuleeren. Stikstof mest stoffen. Het beeld een rustige ontwikkeling van de markt van het voorseizoen af tot het geheele verbruiks- seizoen door. Naarmate het seizoen vordert* wordt de prijs iets hooger en zoo hebben we nu vorige week ook met de noteeringen voor Mei-levering zien gebeuren. Degenen, die vroeg hun benoodigde stik stof hebben ingekocht, zijn iets voorrieeligcr uit geweest dan zij, die later kochten. Hier staat natuurlijk tegenover, dat zij, die tot het seizoen gewacht hebben, beter konden beoordeelen wat precies noodig was. De meesten echter nemen dit risico graag op de koop toe ter wille van het prijsvoordeel. Het weer. dat in Maart en April zoozeer noopte tot terughoudendheid bij aanwending en derhalve bij velen tot bijkoopen van stik stof is in de eerste week van Mei iets beter geworden. Ofschoon guur, was het tenminste overwegend droog en zoo was de vraag dan ook bevredigend in de afgeloopen week Thomasmeel. Verschillende Belgische fabrieken hebben voor levering tot en met September groote hoeveelheden verkochten trokken zich dientengevolge van de markt In het Noorden werden de prijzen vrijwel geheel aan de fabrieksprijzen aangepast, maar nu is men weer in het Zuiden speci aal Limburg, begonnen met het stellen van zeer lage prijzen. Daar er voor directe leve ring enkele zaken op lagen prijs zijn afge sloten zou men kunnen begrijpen, dat hier en daar in het binnenland ook voor direct iets lager werd verkocht. Bevreemdend is het echter, dat men ook voor latere maan den, o.a. September .zoo laag kan aanbieden, althans aanbiedt Overigens blijft het artikel thomasmeel op het tegenwoordige niveau nog voortdurend belangstelling ondervinden. Superfosfaat De contingenteerlng van superfosfaat is op verzoek der Neder- landsche fabrieken voor een iaar verlengd, Dat beteekent dus, dat de goedkooper© Belgische super ook in het aanstaande ver- bruiksjaar slechts in beperkte hoeveelheden: kan worden ingevoerd. Voor het nieuwe seizoen zijn nog geefl prijzen hekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8