Gemeenteraad van Leiden DINSDAG ii MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Ged. Staten wijzen de garantie voor het Sportfondsen- bad af De gemeente gaat in hooger beroep De woningbouw-kwestie opnieuw uitgesteld Politiek der Lichtfabrieken inzake contracten Afvloeiing van personeel bij de Lichtfabrieken Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, Mr A. v. d. Sande Bakhuyzen. De garantie voor het Sportiondscnbad Bij de ingekomen stukken is een missive van Ged. Staten, waarbij goed keuring onthouden wordt aan het be sluit van den Raad om garantie te verleenen voor een leening door de N.V. de Sportfondsen aan te gaan ten behoeve van den bouw van een over dekte zweminrichting c.a. Ged. Staten geven als hun meening te kennen, dat het belang van de Volksgezond' beid niet dermate gediend is met het op richten van een overdekte zweminrichting, dat het in deze tijden, nu de financieel positie der gemeente zooveel zorg vereischt, geoorloofd zou zijn een risico op zich te ne men als de te stellen garantie onvermijde lijk meebrengt. Ook de bouw van de over dekte zweminrichting door de combinatie- Koster maakt, naar het oordeel van Ge-d. Staten, het verleenen van deze garantie minder ge-wensoht. B. en W. achten deze zaak van groot ge wicht en stellen den Raad voor een beslis sing in hoogste instantie uit te lokken. Daar de heer Goslinga over deze zaak het woord wenscht te voeren, wordt de zaak uit gesteld tot na de afhandeling der gedrukte agenda. De agenda le. Benoeming van zeven leden van de Noorder-Commissie en van zeven leden van de Zuider-Commissie tot Wering van School verzuim. De aftredenden worden herkozen. 2e. Praeadvies op het verzoek van mej. A. M. de Haan, om ontslag als onderwijzeres aan de o.l. school aan de Duivenbodestraat. Goedgekeurd. 3e. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van IS Mei 1936 inzake verhuring van het voormalige politieposthuis c.a. aan den Hooge Rijndijk, aan H. Gaasbeek, te Leiden Goedgekeurd. 4e. Voorstel inzake het verhuren van een strook grond, grenzende aan Dcrceel Morsch! weg No. 2, aan mevrouw de wed. E. Hooge- .veen—Aardoom, te Oegstgeest. Goedgekeurd. 5e. Voorstel tot het wijzigen van een twee tal raadsbesluiten inzake verhuring van het perceel Aalmarkt No. 12 en de beneden verdieping van het perceel Nieuwe Rijn No. 22 Goedgekeurd. H 6e. Voorstel inzake het verhuren van de bovenschool van het schoolgebouw aan de Paul Krugerstraat aan de afd. Leiden van den Nederlandschen R.K. Volksbond en tot, het beschikbaarstellen van gelden ten be hoeve van de inrichting van die bovenschool tot teekenschooL Goedgekeurd. 7e. Voorstel tot het wijzigen van het raads besluit van 4 November 1935 inzake verkoop van een strook grond, gelegen achter de perceelen Voldersgracht Nos. 16 en 18, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H Nos. 35S7 (oud 1368) en 3589 (oud 1366), aan J. A. Slierings. te Leiden. De heer Goslinga (a.r.) aóht het >n- juiet, dat, terwijl de grond van den lieer Slierings duur moest worden betaald, thans weer voor denzei f den grond, die aan- den heer Slierings wordt verkocht, de koopprijs ten behoeve van den kooper gedrukt moet worden, nu blijkt dat de grond niet 28 maar 32 M2 groot is. Wethouder Splinter is het met den heer Goslinga eens wat betreft de algemeene strekking vao zijn woorden. In het onder havige geval moesten B. en W. zich bij de zaak neerleggen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 8e. Voorstel inzake het aangaan van een tweetal geldleeningen en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. Een punt vol hindernissen 9e. I. Herstemming over het voorstel- Schüller inzake het houden van een woning en gezinstelling en het instellen van een woningonderzoek Het voorstel wordt thans verworpen Vóór de s.d.a.p en de heeren Eikerbout en Van Weizen. In stemming komt daarna het eer ste lid van het voorstel-Elkerbout om B. en W. op te dragen het bouwplan van de Woningbouwvereeniging „Ons Belang" bij den Raad in te dienen. Over dit voorstel staken thans de stemmen. Vóór de s.d.a.p. en de heeren v. Rosmalen, Eikerbout en v. Weizen. De verdere behandeling der zaak wordt daarna uitgestald. 10e. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan het Werk-Comité uit de Commissie voor een meer-werk-actie De heer Tobé (r,k.) gelooft, dat me"r aandacht moet worden geschonken aan het behouden van- de industrieën voor onze plaats. Werkverruiming is heel mooi, maar werk behoudlen is nog mooier. De stroefheid van het gemeentelijk apparaat is, naar epr. meent, de oorzaak, dat de industrieën die verdwenen zijn, niet voor Leiden behouden bleven. De heer Wilmer (r.k.) wijst er op, dat z.i. de zaken, door den heer Tobé aange roerd, niet op het terrein van de meer-werk- commissie liggen. De punten dienen onder oogen gezien te worden door de industrie commissies, in te stellen naar aanleiding van het bij de begrooting te dien aanzien genomen besluit. De Voorzitter gaat op deze optnerkin gen sleohts met enkele woorden in, omdat ze buiten het voorstel omgaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. 11e. Vaststelling van het verslag betreffen- 'de de verstrekking van schoolkinderkleeding en -voeding gedurende het jaar 1936. Goedgekeurd. 12e. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de „Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het. alge meen en in het bijzonder van vee, paarden zuivel en bodcmproducten". te. Lelden, ten behoeve van de alhier te houden vee-ten toonstelling 1937 en tot het vaststellen van ilri desbetreffenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. 13e. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan de Commissie Re clame Stad Leiden en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. 14e. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn scholen voor gewoon lager onderwijs aan den Hooge Morschweg en de Oosterstraat; b. tot, het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolver eeniging tot het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van zijn school voor go- woon lager onderwijs aan de Stadhouders laan; c. tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. De doorbraak naar den Zijlsingel 15e. Voorstel tot aanleg van een verkeers weg c.a. tusschen de Heerengracht en den Zijlsingel tot 't in verband met dien aanleg in eigendom bij de gemeente overnemen van eenige strooken grond en tot het vaststellen van de desbetreffende begrootingsregeling. De heer Goslinga vraagt, of het gewij zigde stratenplan zoo mogelijk nog later in gediend zal word/en. Spr. zou een doortrek king weuschen van de Langestraat tot de Korte Langestraat. Kömt daar niets van? Wethouder Splinter zegt, dat het da bedoeling is, dat de Langestraat aangeslo ten wordt op de Korte Waardstraat. Om verder te gaan stuitte men op bezwaren Voor de bebouwing zou dit schadelijk ziju Hot voorstel wordt goedgekeurd. 16e. Praeadvies op het adres van R. Uges om restitutie van door hem betaalde bedra gen wegens stroomverbruik in zijn bioscoop theater Stationsweg No. 19. De heer Coster (r.k.) zegt, dat de heer Uges bij de Lichtfabrieken meermalen afge scheept is met de boodschap dat hij geen tariefsverlaging kan krijgen. Vijf en twintig jaar is Luxor een groot-afnemer van de Lichtfabrieken geweest, en als dan Lido wordt geopend, krijgt dit theater een lager tarief. Daar 6chuilt een groote onbillijkheid in. Toevallig heeft een kwitantie-looper van de Lichtfabrieken een Lido-kwitantie bij Luxor aangeboden en daardoor is de zaak uitgekomen. Anders betaalde Luxor ook he den ten dage nog aanmerkelijk meer dan Lido. De heer Van Eek (s.d.) is van meening, dat, toen Lido een voorckeliger contract kreeg, het op den weg van de Lichtfabri ï- kien had gelegen de gelijksoortige verbrui kers daarover in te lichten. Spr. is er eigen lijk voorstander van, dat aan den heer Uges volledig wordt gerestitueerd, wat hij in- ver gelijking met Lido te veel heeft betaald. Billijkheidshalve moet de fabrjek deze schade lijden. De heer Wilbrink is het ook niet eens met het standpunt van B. en W. in deze zaak. De Lichtfabrieken moeten een reëele tarieven-politiek voeren. Het is een monopo listisch bedrijf en de afnemers moeten op gelijken voet behandeld worden. De direc tie van het Luxor-bedrijf had ingelicht moe ten worden. De heer Goslinga (a.r.) wijst er op, dat we hier niet hebben te maken met de gewone tariefspolitiek. 't Gaat hier om contracten die buiten de ta riefspolitiek omgaan. De Lido-directie drong aan op en kreeg ©en contract en dat is het beste bewijs dat Luxor zich nooit schriftelijk tot de directie der Lichtfabrieken gewend heeft. Toen hij dit later deed, kreeg hij ook een contract en nog wel met terugwerken de kracht. Maar deze terugwerkende kracht moet toch niet loopen tot 1 October 1934. Dit is zeer gevaarlijk en een onmogelijke eisch. In het maatschappelijk leven moet men eerst op zijn eigen tellen passen. De heeren Van Eek en Wilbrink willen heelemaal den verkeerden kant uit. De heer v. Eek grondt zijn houding op een zekere socialistische ideologie, maar van den heer Wilbrink be grijpt spr. het niet. Spr. sluit zich geheel bij het praeadvies aan. De heer Weizen (comm.) bestrijdt de argumenten van dien heer Goslinga, evenals de heer M anders, die meent, dat deze wijze van handelen van de Lichtfabrieken op den doiur geen gunstige resultaten zal hebben. De heer Lombert (r.k.) zou heit onza kelijk achten, wanneer de Lichtfabrieken uit zichzelf een contract met Luxor hadden aangeboden. De fout van de directie vindt spr., dat ze den heer Uges met een kluitje in het riet heeft gestuurd. De Voorzitter antwoordt De Voorzitter wijst er allereerst op, dat scherp onderscheiden moet worden tus- sohen tarieven en contracten. De heer Uges heeft geen contract gehad, maar het dub- beltarief. Voor 1934 was dit dubbeltaricf den heer Uges dan ook voordeeliger. Het adres van den heer Uges zit vol onjuist heden. Er is door dien heer Uges nooit ge klaagd over de prijs, wèl over de hoeveel heid stroom die hij gebruikte, Daarom zijn ook tusschenmeters geplaatst. De heer Cos- ter heeft het drama van de kwitantieloopcr opgevoerd. Spr. heeft daarnaar geïnfor meerd, maar hem is verzekerd, dat dit ter wereld onmogelijk is, omdat de beide bios copen in een andere wijk liggen en verscnil- lende kwitantie-ioopers hebben. De heer Uges heeft nooit gevraagd om verlaging van de prijs. Wat de principieele zijde van: de zaak betreft: de tarieven zijn univer seel en openbaar, de contracten zijn individueel en niet-openbaar. Komt er een wijziging in het tarief, dan geldt die automatisch voor iedereen. Komt er een wijziging in een contract, dan geldt die niet universeel. Dat tegen de aard van het contract Het kan zijn dat allerlei contracten gelijktijdig met verschillende prijzen in omloop zijn. Deze heele contracten-politiek moet gekenmerkt worden door een zekere soepelheid. Men mag deze zaak niet Men kan ook zelfs niet alle bioscoop theaters over één kam scheren. De contrac ten-politiek is uiterst moeilijk. Het is ook een teere zaak, een porcelein-zaak, waarin nxen gemakkelijk veel stuk maakt. Hadden de Lichtfabrieken na het afslui ten van het contract met Lido naar Luxor toe moeten gaan en den heer Uges een contract moeten aanbieden? Daar bestait geenerlci verplichting toe en het is ook on mogelijk om een dergelijke weg te volgen. Wanneer de raad hot verzoek van den heer Uges inwilligt, dan komt men mogelijk te staan voor een groot aantal verzoeken vac zaken, die meienen ook in eenzelfde positie te verkeeren als de heer Uges. Spr. kan zich voorstellen, dat men 'bezwaar heeft te gen het feit dat contracten worden afgeslo ten, maar contracten aanvaardende, kan men geien andere weg volgen dan de ge volgde. Spr. wil den Raad in overweging geven de zaak principieel te zien en de con sequenties van zijn besluit te overwegen. De heer Coster repliceert en houdt zijn standpunt vol, evenals de heer Wilbrink. De V o o r zi t te r zegt daarna, dat B. en W. de zaak zoo ernstig vinden, dat zij voorstel len de zaak uit te stellen om eerst te over wegen of de contracten-politiek der Licht fabrieken mogelijk principieel wijziging be hoeft. Na cenige bespreking wordt dit voorstei in stemming gébracht en aangenomen met 25 tegen 10 stemmen. Do zaak wordt dus uitgesteld. De capitulanten-vorordening 17e. Voorstel: a. tot het intrekken van de bij raadsbe sluit van 7 December 1936, vastgestelde Capi lulantenverordening; b. tot het opnieuw vaststellen van een Capi tulanten-verordening. De heer Van Eek (s.d.) kan begrijpen, dat Ged. Staten deze verordening hebben teruggezonden, maar spr. betreurt het, dat B. en W. niet ernstiger zijn opgekomen voor het zelfbeschikki; -srecht van den Raad. De hoer.S c h u 11 e r (s.d.) meent, dat deze zaak eenst in georganiseerd overleg had moeten zijn gebracht. Wethouder Tepe zegt, dat daartoe niet de minste aanleiding bestond. De heer Eikerbout (a.r.) zal tegen het voorstel stemmen. Het voorstel ad a wordt aangenomen met 21 tegen 13 stemmen, de verordening met 19 tegen 13 stemmen. De kwestie van het Sportfondsenbad Daarna komt weer aan de orde het voor stel van B. en W. om van de beslissing van Ged. Staten inzake de garantie voor de lee ning voor eien te bouwen Sportfondsenbad in hóóger beroep te gaan bij de Kroon. Do hoofdzaak van het besluit van Ged. Staten luidt als volgt: Overwegende, dat bedoelde medewerking o.m. omvat bet waarborgen van rente, af lossing en verdere kosten wegens een door derden aan genoemde N.V. te verstrekken leening (of leeningen) tot een (gezamenlijk) bedrag van ten hoogste f 95.000 met een looptijd van ten hoogste 40 jaren en een rente van ten hoogste 41/A pet.; Overwegende, dat het verleenen van een zoodanige garantie ten behoeve van de stichting van een bad- en zweminrichting in de tegenwoordige omstandigheden bij hun College bezwaar ontmoet: Overwegende, dat hoereer de oprich ting van een niéuwe bad- en zweminrich ting te Leiden in een behoefte zou voorzien —het belang der volksgezondheid niet kan geacht worden dermate door de totstand koming van deze bad- en zwemgelegenheid te worden gehaat, dat de gemeente zich in deze tijden, nu een zooveel mogelijk bevei ligen van haar financieele positie nog steed3 een gebiedende eisch is, zou mogen veroor loven het. risico, hetwelk toch steeds aan een garantie als de onderhavige verbonden blijft, op zich te nemen: Overwegende, dat hiertoe te minder aan leiding bestaat, nu de stichting van een nieuwe (bad- en zweminrichting te Leiden door de combinatie-Koster in uitzicht is gesteld, zonder dat terzake medewerking van de gemeente in welken vorm ook is verlangd; Gelet op de Gemeentewet: Besluiten Ged. Staten: le aan de in den aanhef genoemde be sluiten van den RaadMer gemeente Leiden hun goedkeuring te onthouden; 2e dit besluit te zenden aan Burgemees ter en Wethouders der gemeente Leiden, ter mededeeling aan den Raad, met verwijzing voor zooveel noodig naar het bepaald in artikl 235 der Gemeentewet. De heer Goslinga (a.r.) meent dat het geen zin heeft bij de Kroon in beroep te gaan. Er is jurisprudentie over deze zaak. De Kroon heeft reeds in een tweetal geval len een afwijzende beslissing genomen. B. en W. hadden verstandiger gedaan inder tijd het bestuur van het Sportfondsenbad duidelijk te maken, dat de gemeentelijke garantie niet. mogelijk was. Dan had dit bestuur reeds lang aan het werk kunnen zijn in een andere richting. Een beroep op de Kroon geeft opnieuw uitstel. Laat men op dezen weg niet voortgaan. De heer H e s s i n g (s.d.) is het daarmee niet eens. Leiden staat in een andere positie als de plaatsen waarvoor de beslissing is gevallen. Wethouder Verwey (s.d.) zegt, dat de gemeente haar beslissing heeft genomen om dat dit financieel voordeelig voor haar was. Daarom dient in hoogste instantie deze &k te worden uitgezocht De heer Goslinga: Waarom zullen we met ons hoofd tegen de muur loopen? De V o o r z i 11 e r: de muur is zeer broos. Wij loopen hem wel omver. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 24 tegen 9 stemmen. Spoedshalve komt. aan de orde een voor stel inzake de onderhandsche gunning van de levering van de centrale verwarmings- inst.allatie voor het. nieuwe Gymnasium aan de fa. Huigen en Wessel te Amsterdam voor om van f 18.127. Besloten wordt ge noemde firma de levering te gunnen. De materialen zijn van Nederlandsch fabrikaat De reorganisatie bij de Lichtfabrieken* De heer v. d. Voort (s.d.) krijgt gelegen heid de volgende vragen te stellen: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het artikel in 't avondblad van de „Vooruit" •an 4 Mei j.l., waarin opgenomen de con clusie van de Algemeene Ambtenaren en Werkliedencommissie, om de ontslagen uit gereikt aan een gedeelte van het personeel an de Lichtfabrieken voorloopig in te trek ken. tot dat een behoorlijke afvloeiings regeling is vastgesteld' 2. Zijn B. en W. bereid aan den Raad me de te deelen wat hun standpunt zal zijn ten aanzien van het met op een na algemeene stemmen aangenomen voorstel van de Alge meene Ambtenaren en Werklicdeneommis- sie in haar vergadering van 30 Apri' j.l. ep waarin uitgesproken de wenschelijkheid niet eerder tot ontslag over te gaan, alvo rens een afvloeiings-regeling is vastgesteld, in overeenstemming mot een dergelijk ont- werp-regeling van het Centraal Overleg? In zijn toelichting zegt spr. dat do kwestie van de reorganisatie onder het personeel veel ongerustheid heeft gewekt. Het perso neel wordt de dupe van verkeerd beleid der vorige directie der Lichtfabrieken. Het is te begrijpen, dat men eerst een goede afvloei ings-regeling wil, alvorens de ontslagen een feit worden. Spr. heeft ook den indruk, dat de ontslagen vrij willekeurig geschieden. De Voorzitter deelt medee, dat B. en W. de vragen in een volgende vergadering zullen beantwoorden. Wel wil spr. medc- deelen dat B. en W. bereid zijn een afvloei ingsregeling van het ambtenarenreglement te bevorderen, terwijl zij ook zullen onder zoeken of de Rijks-afvloeiingsregeling is toegepast op de onderhavige ontslagen. De heer v. d. Voort dient een voorstel in om de ontslagen uit te stellen tot een af vloeiingsregeling zal zijn in het leven ge roepen. Dit voorstel is mede onderteekend door de heeren v. d. Tas en v. d. Reijden. De Voorzitter raadt aan dit voorstel in te trekken, daar de raad de zaak niet kan overzien Na nog eenige bespreking wordt het voor stel ingetrokken. Daarna sluiting. STADSNIEUWS De melkprijsverlaging In verband met de melkprijsverlaging is door de veehouders en melkhandclaren het navolgende schrijven verzonden aan den Regeeringscommissaris. Mijnheer, De ondergeteekenden, melkveehouders vertegenwoordigers uit do besturen der plaatselijke afdeelingen van den Bond van Melkveehouders, C.B.T.B., Holl. Mij. van Landbouw, L.T.B., melkveiling „Leiden" en de melkhandelaren. vertegenwoordigers van de organisaties „St. Pascalis". .Eensgezind zij ons doel", de Bond van Leidsche Gros siers, en de afgevaardigde van de indus- triefabrieken, te zamen vormende de „Leid sche Melkcommissie", die voorheen de prijs voor consumptiemelk bepaalde, en die nu nog de prijs voor boven-taxe-melk voor het district Leiden vaststelt, brengen het volgende onder Uw aandacht: Het veehoudersbedrijf is deze winter, ten gevolge van de prijsstijging van veevoe der, in een zeer ongunstige positie ge komen; deze financieele moeilijkheid had zich eenigermate kunnen oplossen, indien gedurende de weide-tijd de prijs van de consumptiemelk, zijnde 6.25 plus 0.25 toeslag per 100 liter, was gehandhaafd ge worden. Door de verlaging van de melkprijs is echter van eenige schadeloosstelling geen sprake meer. Tevens brengen zij onder Uw aandacht, dat het toch steeds in de bedoeling heeft gelegen, dat de consumptiemelkprijs onge veer een cent boven de industrieprijs zou liggen; een bedoeling, die het laatste half jaar niet tot uitdrukking is gekomen. Een vergelijking met de melkprijs in den vrijen handel toont dit volkomen aan. Volgens hun bescheiden meening kan de aangekondigde verlaging als oorzaak heb ben, dat bij het samenstellen van de con sumptiemelkprijs ook rekening wordt ge houden met de Rotterdamsche industrie- prijs. Hun is echter gebleken* dat de leveran ciers, die op deze basis hun prpduct. afle veren, toeslagen betaald kregen, zoodat deze grondslag voor het opbouwen van de consumptiemellyjrijs niet als een zuive re noteering kan worden gerhuikt. Gezien de nood der melkveehouderij, zoeken de ondergeteekenden U met klem, de melkprijs zoo spoedig mogelijk wederom te brengen op 6.25 plus 0.25 per 100 liter, zijnde dit een redelijke prijs, waarmede be reikt zal worden, dat de financieele achter stand, die deze winter is ontstaan, eeniger mate genivelleerd zal worden. Met de meeste hoogachting, Voor de Leidsche Melkcommissie: (w.g.) J. UITTENBOOGAARD G. GOEDHART J. DE GRAAF H. J. v. d. KROGT C. v. VLIET J. P. v. d. HOLST D. v. LEEUWEN J. H. v. d. KLOOT W. L. DEN HOLLANDER Van het Stadhuis Uitbreidingsplan De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, voor zooveel betreft: a. gronden, gelegen ten Zuidoosten van den Haagweg; b. gronden, gelegen ten Zuidwesten van den Lage Morschweg en ten Noordwesten van den spoorweg Arasterdam-Rotterdam; met ingang van 12 Mei 1937 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage zal liggen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester Leiden, 11 Mei 1937 Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. 4 Mei. Belfi en Co., consumptie ijsfabriek, Leiden Klikstraat 9. Uittr. Venn.: G. B. Belfi, d.d. 26 April 1937. N. Venn.: G. E. di Angelo, Leiden. 7 Mei. H. M. Pierrot, Leiden, Maars- manssteeg 1421, horlogemakerij, verkoop uurwerken, galanterieën, luxe artikelen, enz. Overl. eigen.: H. M. Pierrot, d.d. 30 April '37. A. Buijs, Katwijk aan Zee, Caligulastr. I, Kaashandel. Uittr. eigen.: A. Buijs, Kak wijk, d.d. 30 April 1937. Wijz. handelen, in: C. D. van Veelen v.h. A. Buijs. Nieuwe eigen.: C. D. van Veelen, Katw. a. Zee. Amsterdamsohe Anthraciet Maatschap pij N.V. (f.), Leiden, Noordeinde 34; hoofd zetel: Amsterdam. De Ruyterkade 105—106. Het filiaal te Leiden is overgegaan aan: A. Sasburg, Leiden. Wed. A. Kuiper en Zoon, Leiden, Aal markt 14, optisch bedrijf. Overl. venn.: A. G. H. Kuiper d.d. 20 April 1937. Mei. Naamlooze Vennootschap Klei- warenfabriek „Nieuw-Werklust", Hazerswou- de. Rijksstraatweg A 24. Procuratie verleend aan: P. Blanken Oegstgeest. Nieuwe inschrijving. 5 Mei. Leidsch Glas in Loodbedrijf. Leiden, Hooigracht 42. Maken van glas in lood, annex glashandel. E. Th. J. Valk. Zeist Leidsche Wolspinnerij. N.V. in oprich ting. Leiden, Zoeterwoudscheweg 5. E. A. A Verhoef. Oegstgeest 7 Mei. A. C. F. van Luyk (f.) Leiden, Binnenvestgracht 4. hoofdz. Amsterdam, Carillonstr. 3 hs. Slagers-installatiebureau. Opheffing. 7 Mei. „Het Fotohuis", Leiden. Steenstraat 25. RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS In een gister onder leiding van den heer D. ten Cale Brouwer gehouden jaarvergade ring van de Stichting Rijnlandsch Borgstel lingsfonds, het eerste middenstandsborgstel- lingsfonds in ons land, is verslag uitge bracht van de werkzaamheden over het jaar 1936. Aan dit verslag is het volgende ontleend: De resultaten van het fonds en het risico aan de verleende, borgstellingen verbonden, zijn zeer gunstig. 21 van 25 gemeenten, behoorende tot het ressort, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, hebben zich bij het fonds aangesloten. Het zijn de gemeenten: Ter Aar, Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude. Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimui den, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijns- burg, Rijnzaterwoude, Sassenheim, Voorhout Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoe- tervvoude. De vraagstukken, welke het dagelijksch bestuur in het afgeloopen jaar hebben bezig gehouden zijn, behalve de beslissingen over de aanvragen voor borgstelling, bemiddeling enz., wel in hoofdzaak geweest de opzet en de werking van het. fonds en de al of niet aansluiting bij de Rijksregeling. Het bestuur vergaderde met vertegenwoor digers van de aangesloten gemeenten, ten einde een 'beslissing te nemen over de al of niet aansluiting bij de Rijksregeling. Besloten werd den opzet van het fonds te handhaven en tot niet-aansluiting hij de Rijksregeling over te gaan. Behandeld werden 288 schriftelijke aan vragen voor een borgstelling, verdeeld over 78 soorten van beroepen of bedrijven. 183 aanvragen moesten worden afgewezen. Verleend werden 54 borgstellingen tot een totaal bedrag van f 12.595. De lecningen werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden. Afgedaan werden 7 borgstellingen met inbegrip van gedeelte lijke aflossingen \^n nog loopenrte borg stellingen f 5677.18; het aantal aflossingen bedroeg 1140 of gemiddeld f 4.98 per aflos sing; het gemiddeld bedrag per borgstelling f 233—. Degenen, aan wie een borgstelling is ver leend, voldoen over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtingen. Verwacht wordt dat het verliespercentage op borgstellingen laag zal blijken te zijn. In 41 gevallen werd hulp verleend door bemiddeling te verleenen, een schuldrege ling te treffen of het bedrijf te saneeren. Zulks is het geval geweest voor een bedrag van in totaal f 179.294; door afkoop van schulden waartoe met een groot aantal cre diteuren werd onderhandeld kon voor een bedrag van rond f 20.316,89 worden gesa neerd of ruim 49 pet der schulden. Het eigen kapitaal der stichting bedraagt f 17.299.90 Van het. Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd bericht ontvangen, dat als deelname in het kapitaal een bedrag van f 9925.35 aan het fonds zal worden uit gekeerd. Het eigen kapitaal zal dan bedra gen f 27.225.25. Van de aangesloten gemeen ten werd aan rentelooze leeningen ontvan gen f 18.193.50. De kapitaal-rekening heeft als eind-cijfer f 37.843.14; de verlies- en winstrekening f 1724.60; f 773.38 werd bestemd voor de algemeene reserve. Handeldrijvende en industrieede midden standers, wonende in de bij het fonds aan gesloten gemeenten, kunnen een aanvraag voor een borgstelling of bemiddeling en voorliohting voor het maken van een schuld regeling, schriftelijk indienen bij den dis- tricts-commissaris, den heer P. A. van Agge- len, Nieuwsteeg 6 te. Leiden. (De aanvragen worden vertrouwelijk behandeld). Zij ont vangen dan een oproep om hun aangelegen heden met den districts-commissaris te ko men bespreken. RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 11 MEI UI: 8— Keulen, 9.20 diversen 9.50 Keplen of div.. 10.20 Droitwich. 11.50 Brus sel VI., 13 20 Keulen. 14.05 R. Danmark of div., .20 Droitwich, 15.20 Keulen. 16.20 Brussel VI, 18.05 Parijs R.. 1S.35 Brussel Fr.. 18.5o diversen. 19.20 Brussel Fr.. 20.2-9 Londen R.. 21.20 Brussel VI.. 21 30 Brussel Fr., plm. 22.15 BerljjP of div. Programma IV: S— Brussel VL, 8.20 diversen, 1.35 Londen lv 10.50 Droitwich, 17.20 diversen, 17.40 Droitwich. 19.Tu!-.| .ar.ije door d-i-i liter J. Jonker, chef afd. Gem.plans., 19.30 Droitwich WOENSDAG 12 MEI Programma III: 8.eulen. 9.50 diversen. 11.20 eulen of div., 14.50 Londen R.. 16.20 Keulen, .20 Londen R.. 19.40 Brusel VI., 19.20 Brussel Fr.. 20.20 diversen. 20.25 Ween enof div., 21.39 Boedapest of div., plm. 21.55 eBrlljn, plm. 22.50 R. Dai l IV: 8.— Brussel VI., 8.20 diverse wich. Agenda Donderdag, 13 Mei. Stadsgehoorzaal. 8 uur Pinksterconcert Con Amore. Donderdag, 13 Mei. „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. Mei-vergadering 3 Octoiber- verfteniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (le Pinksterdag) waar genomen door de apotheken: P. du Croix, Papenburg 9, telef. S07 en P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553. Maandag 17 Mei (2e Pinksterdag) neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door mej. J. Doodens, Williol- minapark 8, telef. 274. INDUSTRIE BEHOUD INDUSTRIE UITBREIDING INDUSTRIE-VESTIGING INDUSTRIE SANEERING INDUSTRIEFINANCIERING Cconom. Technologisch Inst in Limburg N.V. INDUSTRIEBANK IN LIMBURG St Servaasklooster 39 - MAASTRICHT Damkampioenschap van Leiden De stand na de elfde ronde luidt als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. H. de Water II 6 3 2 15 J. Kleer 9 6 1 2 13 I. Teleng 10 5 2 3 12 A. ter Haar 8 4 3 1 11 C. Langezaal 10 4 3 3 11 P. v. d. Stel 8 3 3 2 9 S. v. Duyn 9 3 3 3 9 J. Klinkenberg 8 3 14 7 J. Zaalberg 9 2 3 4 7 M. Optendrees 10 2 3 5 7 S. v. d. Wijngaard 10 2 0 8 4 T. D. v. d. Bosch 10 2 0 8 4 In de eerste klasse is aan spanning geen gebrek. H. de Water is uitgespeeld en staat bovenaan met 15 punten en moet nu af wachten wat J. Kleer en A ter Haar zullen doen daar beide spelers het nog tot zeven tien punten kunnen brengen. J. Kleer moet nog spelen tegen C. Langezaal en T. D. v. d Bosch. A ter Haar nog tegen P. v. d. Stel, I. Teleng en J. Zaalberg. Tweede klasse A: gesp. gew. rem. verl. pnt. M. J. v. Houten I 10 8 2 0 18 C Pont 10 6 1 3 13 A. J. v. Heeringen 9 4 3 2 11 A. J. v. d. Lelie 10 4 3 3 11 C. Klinkenberg 10 5 1 4 11 W. Huisman 9 2 6 1 10 J. v. Houten II 10 2 6 2 10 C. Teunissen 9 2 4 3 8 P. Sanoli 9 2 16 5 F. Homborg 10 0 4 6 4 B. de Kier 8 116 3 Hier is M. J. v. Houten ongeslagen boven aan geëindigd en speelt nu met C. Pont in den eindstrijd tegen de twee hoogsten van groep B. Ook A J. v. Heeringen kan door zijn laatste partij te winnen nog in de eind strijd komen. Tweede klasse B: gesp. gew. rem. verl. pnt P. Wassenaar 9 5 4 0 14 G. v. d. Wiel 9 5 3 1 13 J. Huisman 9 4 4 1 12 W. Klein 9 4 4 1 12 S. Kooten 9 3 3 3 9 A. Sladek 9 15 3 7 J. Dreef 9 15 3 7 P. de Haan 9 14 4 6 D. A. Eppinga 9 2 16 5 D. óe Roode 9 13 5 5 Tweede klasse B is uitgespeeld. Hier is P. Wassenaar ongeslagen bovenaan geëindigd. Hij komt nu met G. v. d. Wiel tegen M. J. d. Houten en C. Pont in den eindstrijd. Derde klasse: gesp. gew. rem. verl. pnt E. Klinkenberg 8 6 0 2 12 W. de Roode 8 5 1 2 11 J. Pauw I 8 4 3 1 11 Cr Pauw II 8 4 2 2 10 G. Keereweer 8 4 13 9 J. Heemskerk 8 3 14 7 H. Lambooy 7 2 14 5 F. Schimmel 7 10 6 2 F. Lardëe 6 0 15 1 In de aerde klasse is de 17-jarige E. Klinkenberg bovenaan geëindigd en mag zich nu kampioen derde klas van Leiden noemen. Van dezen jongen dammer kan L.D.V. nog veel pleizier hebben. Spreekuur wethouder De wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Naar wij vernemen heeft het voormalig Invalidenhuis aan den Hoogen Rijndijk weer een bestemming gekregen. De N.V. Internationale Handel Mij. „Imenexco", thans gevestigd Hooge Rijndijk 88—94, gaat omstreeks 1 Juli haar geheele bedrijf, haar kantoren, werkplaatsen en toonkaniers voor sanitaire e.a. artikelen in dit onderbrengen. Instituut Pont Onderstaande leerlingen Maagden te Den Haag voor: Machineschrijven: de dames I. van Ispelem en J. van Ispelen; J. Rückert; L. Jorissen; G. van Driesten; T. van Ron- nen; M. Karreman; C. van der Sijs; J. Ko nijnenburg; D. Versleijen; H. Tjalsma; S. van Zoelen; L. Hooftman; M. van Varick; B. van der Werf; M. Sluys; M. van der Hoff; A. Kraay; W. .Kraay; A. Mollema; S. Plouvier; A. van Apeldoorn; H. Koning; N. Planjer; M. Wijtenburg; G. Jansonius; de heeren G. Houtzagers; Passchier; A. Delfos; D. Mooyenkind; G. Ivapteyn; N. Jansen; M. van der Mey; D. Polderman. Stenografie Ned. (130 lettergrepen): J. Rüakert.; M. Polderman; J. Lubach; A. Alt man; M. van Reek; F. Haas; P. Smit; D. van der Wiel; G. van Sprang; A. Mollema; A. van Apeldoorn. Stenografie Duitsch (130 lettergrepen): de dames M. van der Hoff; S. Plouvier; J. Schlatmann; A. Kraay; H. Koning. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breeslraat 89a, alhier. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: M. Vreeswijk en E. M. Devllee J. L. H. Oud8hoorn en A. Loos. BEVALLEN: G. A. Mulder—v. d. Dijssel dr M. BavelaarStapper dr G. Scheurwater Visser dr C. M. NachtegellerVerhoeven dr C. HoekveenBrandt dr D. C. v. Haaste renJanson dr D. M v. StraterZwart dr M. E. Beugelsdljkv. Zwieten dr W. A. Lou wenKranenburg dr A. AngevareWarmen- hoven dr N. J. Kersbergen—v. Helden zn C. Kann—Cabooter dr C. K. Vreugdenhll—v. d. Veer d r— A. M. Bakker—Schafer zn K. MakGravekamp zn J A. M. VeelenturfDe Wit zn M. de Vriesv. d. Berg zn G. Kreeft De GooUer dr W. RotteveelZwanenburg dr M. Muehlhausv. d. Waal dr A. M. Hon- dersSchroder dr. OVERLEDEN: F. v. d. Berg m. 62 jr A. P. Gouwonta wed.nr 90 jr G. Elte wed.nr 62 Jr D. K ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2» Toteloon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Bmo NU 2, Wet 30012 Wegrtmadreu CARLOS-AMSTERDAM lA 'JiT DEN OMTREK ALKEMADE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 13 Mei 1937. 's nam. om 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: lo. Ingekomen stukken. 2o. Vas'ste ling van een regeling voor ge deeltelijke tegemoetkoming in de betaling van premie voor zieken- en ziekenhuisfonds ten behoeve van werklooze arbeiders. 3o Vaststelling aantal pensioensgrond slagen. 4o. Wijziging gemeente-begrooting, dienst jaar 1936 en 1937. 5o. Wijziging raadsbesluit inzake aanleg nieuwen Prov. weg Leiden—Oude Wetering. TERUGGEKEERD Nara wij vernemen zijn de heeren W. P. van Ruiten en .Tac. van 't Hart. die in 1935 tot leden van den gemeenteraad zijn geko zen op een vrije lijst, thans onder (rnodkeu- ring van het bestuur van de Kamer-Centrale Leiden en van de besturen van de afdeeun- gen in de gemeenite Alkemade, toegetreden a"s leden van de R.K. Staatspartij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6